37 წლის ქართველ ქალს მკერდის მომაკვდინებელი სიმსივნე ცოცხლად ჭამს. მძიმედ დაავადებული შვილის მომავლის შიში და მტანჯველი ტკივილები წამლების არქონის გამო, გაუსაძლისს ხდის მის ყოფას!
calendar მაისი 27, 2024
ეს საბრალო ქალი ნაძირალა ქმარმა მაშინვე მიატოვა, როგორც კი გაიგო, რომ შვილს საშინელი თანდაყოლილი დაავადება —აუტიზმი ჰქონდა!
გიორგი პატარა ბიჭუნასავით ეხუტება დედას. მისი სიყვარულის გარეშე ხომ ერთი დღეც კი ვერ იცოცხლებს! ეს მომხიბვლელი ვაჟკაცი, იმავდროულად, ძალიან უბედურია!
ეთერი (37 წლის): „უკანასკნელი ძალები მოვიკრიბე და, მიუხედავად მკერდის გაუსაძლისი ტკივილებისა, ვეჭიდები ამ უხალისო ცხოვრებას. მე რომ მოვკვდე, გიორგის რა ბედი ელის?! მამამისს და ჩემს მეორე შვილს, გოგოს, ხომ დიდი ხანია ჩვენი არსებობაც კი არ ახსოვთ“.
ხანდახან ეთერი სევდით უყურებს ფოტოებს, სადაც ჯერ კიდევ ბედნიერია! გიორგის გარდა, ჰყავდა უსაყვარლესი გოგონა, ნინი. პატარა მერცხალა გოგო! რომ წამოიზარდა, დაახლოებით 14 წლის ასაკში გაბოროტდა! გული და სინდისი დაკარგა, მომაკვდავი დედა კი მას ვერასდროს ნახავს! ნინიმ არა მხოლოდ მიატოვა, არამედ დაივიწყა დედა, ადამიანი რომელმაც სიცოცხლე აჩუქა და მთელი გულით, უზომოდ უყვარდა ის! „არ მინდა, შენსავით ღატაკი ვიყო!“ — თქვა ნინიმ და მამასთან წავიდა საცხოვრებლად! „დედა“ — მან საქვეყნოდ შეარცხვინა ეს წმინდა სიტყვა.
ფონდში ვერ ვიჯერებთ, რომ ნინი ქართველია! ქართველი ქალიშვილები მსოფლიოში განთქმულნი არიან დედების მიმართ სიყვარულით! იქნებ, ბავშვები აერიათ სამშობიაროში? თქვენ როგორ ფიქრობთ, მეგობრებო?!
დღეს კარგი დღე აქვთ დედა-შვილს! ლუკმა პური აქვთ. გიორგის ერთი სიტყვის თქმაც არ შეუძლია, მაგრამ მის ნაცვლად, მისი მხურვალე ქართული გული საუბრობს! მძიმედ დაავადებული, უსაყვარლესი ბიჭი! მისი თბილი ხელის ნაცვლად ხომ ხელი მოსიყვარულე და მზრუნველ ქალიშვილს უნდა გამოეწოდა!
„მეშინია, საკუთარ თავს სარკეში რომ ვხედავ, — ძველ, გაქუცულ კარადასთან მივიდა და ამბობს ეთერი. — მეჩვენება, თითქოს ვერაგი სიკვდილი ზურგს უკან იმალება!“
„ჩემი ნინი, ჩემი უსაყვარლესი, ლამაზი გოგონა“, — ეთერი შვილის სურათს შესცქერის და ესაუბრება საკუთარ თავს, თითქოს კორესპონდენტს ვერც ამჩნევს. თვალებიდან ცრემლები წასკდა და ნიაღვარივით ჩამოსდის კიბოსგან გათანგულ სახეზე! „მეგონა, ავად თუ გავხდებოდი, მეც და შენს ძმასაც შენ გვიპატრონებდი. ახლა კი… — და თითქოს უცებ გონს მოეგო, ეთერი ამბობს: მისი ფოტოს ჩვენებაც კი არ მინდა თქვენთვის. 14 წლის რომ გახდა, ერთ დღესაც, ჩუმად ჩაალაგა თავისი ნივთები, მითხრა, რომ ჩემსავით სიღატაკეში ცხოვრება არ სურდა და სამუდამოდ წავიდა მამამისთან. ისე გამოვიდა, რომ მეტასტაზებმა შხამიანი გველებივით ჩემი სხეული შეჭამეს, უსაყვარლესი შვილის საქციელმა კი ცოცხლად დამმარხა. თითქოს გული მკერდიდან ამომაგლიჯეს“.
„უფალო, მიუტევე ჩემს გოგოს ისევე, როგორც მე მივუტევე. თუმცა, როდესაც საავადმყოფოში ვიყავი სიკვდილის პირას, ნინი მაშინაც არ მოსულა ჩემ სანახავად და ამით ძალიან მატკინა გული!“
ეთერი: კეთილო ადამიანებო, ვითმინე ამდენი წელი! ძალიან მრცხვენია, დახმარებას რომ ვითხოვ! ჩვენ ხომ არც ვიცნობთ ერთმანეთს! მაგრამ იცოდეთ, ჩემი სიკვდილი არაფრით არ შეიძლება! ჩემი სიცოცხლის ყოველი მომდევნო დღე ნიშნავს ჩემი შვილის სიცოცხლის გაგრძელებას! სასიცოცხლოდ მჭირდება გამოკვლევები და მედიკამენტები. მაშინ გადარჩენის იმედიც მექნება! ჩემს საბრალო ვაჟს მივუძღვნი ცხოვრების ყოველ მომდევნო დღეს, ვილოცებ ყველა შეჭირვებული და გულკეთილი ადამიანისთვის! მაგრამ ასეთი ტკივილებით დათვლილია ჩემი სიცოცხლის დღეები.
თუ გსურთ, მოინახულოთ და დახმარება პირადად გაუწიოთ ამ ოჯახს, მათი მისამართია: თბილისი, სამგორის რაიონი, დიდგორის ქ. № 15.

Breast cancer is consuming a 37-year-old Georgian woman, and the thoughts of what will happen to her seriously ill son, along with the pain from not having money for medication, make her life unbearable!
The scoundrel husband left the unfortunate woman as soon as he found out that their son was born with a terrible disease – autism! Georgi clings to his mother like a child who can’t live a day without her love. So handsome and so miserable. Two deeply unhappy people, two tragedies. Mother and son—they are alone in this cruel world. Without means to live, without food and medications, and with the relentless threat from their landlord to throw them out like dogs onto the street! to this joyless life with all I have. Because if I die, what will happen to Giorgi? His father and my other child—my daughter—forgot about us long ago. Sometimes Eteri looks sadly at old photos, remembering when she was happy! Besides Giorgi, she had a beloved daughter, Nini. Such a sweet little girl. But as she grew, by the age of 14, she suddenly became cruel! She lost her heart and conscience, never to be found again by her dying mother!
The scoundrel husband left the unfortunate woman as soon as he found out that their son was born with a terrible disease – autism!
Georgi clings to his mother like a child who can’t live a day without her love. So handsome and so miserable.
Two deeply unhappy people, two tragedies. Mother and son—they are alone in this cruel world. Without means to live, without food and medications, and with the relentless threat from their landlord to throw them out like dogs onto the street!
Eteri (37 years old) says, “I have gathered my last bit of strength, and despite the terrible pain in my chest, I cling to this joyless life with all I have. Because if I die, what will happen to Giorgi? His father and my other child—my daughter—forgot about us long ago.
Sometimes Eteri looks sadly at old photos, remembering when she was happy! Besides Giorgi, she had a beloved daughter, Nini. Such a sweet little girl. But as she grew, by the age of 14, she suddenly became cruel! She lost her heart and conscience, never to be found again by her dying mother! Nini not only left but also forgot her mother—the very one who gave her life and loved her with all her enormous heart! “I don’t want to be a beggar like you!” she said and went to live with her father. She disgraced the holy word “Mama” for the whole world to see.
None of us at the Fund want to believe that Nini is Georgian! Georgian daughters are renowned worldwide for their strong love and devotion to their mothers! Could she have been switched at birth? What do you think, friends?
Today is a good day for mother and son! They have a piece of bread. Giorgi can’t say a word, but his warm Georgian heart speaks for him! Such a sick yet wonderful boy. And instead of his gentle hand, there should have been the hand of a loving and caring daughter!
“I feel so scared when I look at myself in the mirror,” suddenly said Eteri to me, as she approached the old, shabby wardrobe! Sometimes it seems like death is lurking treacherously behind me!
“My beloved daughter Nini,” my beauty – Eteri suddenly walked over to Christian poster with a photo of her daughter and started speaking to herself, without paying attention to me! And tears instantly streamed from her cancer-ravaged face!!! “I thought that if I got sick, you would take care of me and your brother. But now,” Eteri suddenly said, as if awakening, “I don’t even want to show you her photo! When she turned 14, she quietly packed her things, and one day she suddenly told me that she did not want to live like me, a beggar—she turned around and left for good… She said she was going to live with her father!
And so it happened that the metastases, like venomous snakes, consumed my body, and the behavior of my beloved daughter buried me alive. It’s as if my heart was ripped out of my chest.
Lord, forgive my daughter as I forgave her. I felt so hurt that Nini didn’t even come to see me in the hospital when I was dying!
Kind people, I’ve endured for many years! I’m so embarrassed to ask for help! We don’t even know each other. But you must know that I can’t die. Every day I live – is a day my son lives. I need expensive tests and medications to live. Then there is hope, and every day I live I will give to my poor son and pray for all poor and good people! But with such pains I can’t live long.