გილოცავთ!!! დიდი ბრძოლის შედეგად, 26 წლის გურამი სიკვდილს ამარცხებს. თუმცა, გადამწყვეტი ბრძოლა ახლა იწყება. ღვთისნიერო ადამიანებო, ფონდში დარწმუნებულები ვართ, რომ სიკვდილ-სიცოცხლის ბრძოლაში, გურამს მარტოს არ მიატოვებთ. გურამის დედაც უკვე დარწმუნებულია ამაში, რადგან ქალმა თქვენი დიდი გულისხმიერება საკუთარი თვალით იხილა. დიახ, სწორედ თქვენი გულკეთილობის დამსახურებით, სულ რამდენიმე დღეში, გურამის ერთი თვის მკურნალობისთვის საკმარისი თანხა შეგროვდა, რომელიც პირდაპირ კლინიკაში გადაირიცხა.
calendar აპრილი 16, 2025
მეგობრებო, ნამდვილი სასწაული მოხდა. 26 წლის გურამ ხაჩიძე, რომელიც ფაქტობრივად, ნახევრად მკვდარი იყო როდესაც ჩვენმა კორესპონდენტმა მოინახულა კლინიკაში, ახლა, უკვე თვალებს ახელს. ბიჭს თავის ქალის ძვლები ჰქონდა ამოღებული, მაგრამ იმპლანტის ჩადგმა ვერ ხერხდებოდა, მისი უკიდურესად მძიმე მდგომარეობის გამო.
ცოტა ხნის წინ კი, ფონდში ზარი გაისმა. ეს გურამის დედა იყო. „ვინც, ჩემი შვილის მკურნალობაში, თუნდაც, მცირე წვლილი შეიტანა, ყველა იმ ადამიანს გააგებინეთ, რომ მათმა სიკეთემ დიდი შედეგი გამოიღო,“ – საბრალო ქალმა სწორედ ეს სიტყვები გვითხრა. ღმერთო, რა სასიამოვნო იყო ამ სიტყვების მოსმენა. ჩვენ თქვენით ვამაყობთ, ფონდის ერთგულო მეგობრებო. სწორედ თქვენი გულისხმიერების შედეგად, გურამის ერთი თვის მკურნალობისთვის საჭირო თანხა – 6 600 ლარი, რამდენიმე დღეში შეგროვდა.
აი, ასეთ მდგომარეობაში იყო გურამი სულ რაღაც ერთი თვის წინ. ბიჭს მიცვალებულის ფერი ედო და თვალებს ვერ ახელდა.
საბრალო დედა შვილს ემუდარებოდა, თვალები რომ გაეხილა.
ერთი თვის თავზე კი, გურამს მიცვალებულის ფერი აღარ ადევს და თვალებსაც ახელს. აი, ასეთი მეტყველი თვალებით უყურებდა ფონდის კორესპონდენტს. ყველაზე მთავარი კი ისაა, რომ თავში იმპლანტის ჩადგმის ოპერაციამ წარმატებით ჩაიარა. თუმცა, „წყალში ჩაიყრება“ ეს ყველაფერი, თუ ერთ კვირაში, კლინიკის გადასახადს არ დაფარავს გურამის დედა. დიახ, ახლა, 6 600 ლარზეა დამოკიდებული 26 წლის გურამის სიცოცხლე.
ბიჭი თვალებით გვევედრება შველას. გურამის ამ სამყაროდან ასე ნაადრევად წასვლა დიდი უსამართლობა იქნება. მან ხომ, დაოჯახებაც კი ვერ მოასწრო. შვილის გულში ჩახუტება, როგორი დიდებული შეგრძნებაა, ესეც კი არ აქვს გამოცდილი.
შეგახსენებთ, რომ გურამი, ინტოქსიკაციის გამო, ძილის დროს ცუდად გახდა, რაც ღრმად ჩაძინებულმა ბიჭმა ვერ გაიგო. შედეგად, თავის ტვინს ჟანგბადი აღარ მიეწოდებოდა და კომაში ჩავარდა. არავის ეგონა, ბიჭი რომ გადარჩებოდა, თუმცა, უფალმა ნამდვილი სასწაული მოახდინა. ახლა კი, თქვენი სასწაულის დროა, ღვთისნიერო ადამიანებო. დრო ცოტა დარჩა. ერთ კვირაში, გურამის კლინიკაში მკურნალობის საფასური უნდა დავფაროთ. ახალგაზრდა ბიჭის სიცოცხლეს 6 600 ლარს ნუ შევწირავთ. გურამის ქორწილი ერთად უნდა ვიზეიმოთ!
SOS! SOS! 26 წლის გურამ ხაჩიძე, ჯან-ღონით სავსე ბიჭი, ახლა უგონო მდგომარეობაშია და კლინიკებიც კი არ იღებენ. წმინდა ბარბარეს დღესასწაული საბედისწერო აღმოჩნდა გურამისთვის. მისი სასოწარკვეთილი დედა მუხლმოდრეკილი გევედრებათ, ღვთისნიერო ადამიანებო, რომ შვილის გადარჩენაში დაეხმაროთ.
4 თვის წინ, 17 დეკემბერს, წმინდა ბარბარეს დღესასწაული საბედისწერო აღმოჩნდა გურამისთვის. ბიჭმა დღესასწაული აღნიშნა. ყველამ, როგორც საქართველოშია მიღებული, სვეს, ჭამეს, მაგრამ სტუმრებიდან მხოლოდ გურამი მოიწამლა. ღრმად ჩაეძინა, ღამე კი ღებინება დაეწყო! თითქოს უმნიშვნელოა, მაგრამ ნერწყვმა სასუნთქი გზები გადაუკეტა. ჟანგბადი ტვინს აღარ მიეწოდებოდა და საბრალო ბიჭი კომაში ჩავარდა.
აი, ასე დაეკრუნჩხა გურამს ხელები და თითებს ვერავინ ვეღარ აშლევინებს.
ჯანღონით სავსე ბიჭი ჩონჩხად იქცა.
მოსიყვარულე დედა დღეებისა და საათების განმავლობაში ასე ეფერება საყვარელ შვილს. სახლიდან უკვე ყველაფერი დიდი ხანია გაყიდეს! უკანასკნელი ფულით კი დედა 6 600 ლარს იხდის თვეში მთელი თავისი ცხოვრების სიყვარულისთვის სიცოცხლის შესანარჩუნებლად!
მეგობრებო, არც ისე დიდი ხნის წინ გაჩნდა ბიჭის ფეხზე დაყენების იმედი. ეს არის იმპლანტი, რომელიც ტვინის განსაკურნად გამოიყენება! მაგრამ ის 3 000 დოლარი ღირს, რაც ოჯახს არ აქვს! დღეს ეს ბიჭის სიცოცხლის საფასურია! ნუ დაივიწყებთ!
ღმერთი იყოს შენი მფარველი, გურამ! უფალო, დააყენე ბიჭი ფეხზე და აგვავსე თანაგრძნობით, რომ არ გავწიროთ უბედური სასიკვდილოდ!!!
ჩვენ არ ვიცით, რატომ ეუბნებიან უარს მკურნალობაზე ჯანდაცვის ჩინოვნიკები, მაგრამ აუცილებლად გავარკვევთ ამას! და, თუ ბიჭი განიკურნება, დავიჟინებთ, რომ დასაჯონ ისინი, ვისთვისაც სიცოცხლეს ჩალის ფასი აქვს! ჩვენთვის ეს ძალიან მნიშვნელოვანია და, მეგობრებო, გვინდა, თქვენც იცოდეთ: პროფესორები, რომლებიც ფონდს უსასყიდლოდ ეხმარებიან, ამტკიცებენ, რომ მკურნალობამ შეიძლება შედეგი გამოიღოს! იცოცხლე, გურამ, და არ დანებდე! ჩვენ ვლოცულობთ შენთვის!
დედისთვის იმაზე მტკივნეული არაფერია, ვიდრე ყოველდღე უმწეო შვილის ყურება“.
ასე გამოიყურებოდა გურამი იმ ავბედით დღემდე, უფალო, ნუთუ ეს მშვენიერი ახალგაზრდა კაცი მიწაში უნდა დალპეს? არა, ჩვენ ეს არ უნდა დავუშვათ!
კვალიფიცირებული ექიმები ყველაფერს აკეთებენ, რაც მათ ძალას შესწევს, რომ გადაარჩინონ გურამი, მაგრამ მას კიდევ ბევრი ოპერაცია ესაჭიროება, რაც დიდი თანხებთან არის დაკავშირებული. კეთილო ადამიანებო, თქვენ მიერ შემოწირული თუნდაც 1 ლარი დიდ წვლილს შეიტანს საქართველოს ამ ღირსეული შვილის გადარჩენაში. გურამის სიცოცხლე ახლა თქვენს ხელთაა. სიცოცხლის წამზომი ჩართულია!
თუ გსურთ, მოინახულოთ ოჯახი და პირადად გაუწიოთ დახმარება, მათი მისამართია: თბილისი, წალენჯიხის შესახვევი №4 (კერძო სახლი).
(დანიშნულება: ხაჩიძეების ოჯახი)
თანხის გადარიცხვა შეიძლება ტერმინალებიდანაც ExpressPay, TBCpay. განყოფილებაში «ქველმოქმედება» იპოვეთ ჩვენი ფონდი(დამატებითი უფლებებისა და მოვალეობების შესახებ იხილეთ ბმულზე https://goo.gl/GYGus).

Congratulations! After months on the brink, 26-year-old Guram has defied death – and survived. But the hardest part is just beginning. At the Fund, we believe that kind-hearted people like you won’t leave Guram alone in this fight for his life. His mother believes that too – because she’s seen your compassion with her own eyes. It was your kindness that made it possible to raise the funds for Guram’s treatment in just a few days. The money went directly to the clinic.
Friends, a real miracle has happened: 26-year-old Guram Khachidze, who was barely clinging to life when our reporter first visited him in the clinic, is now opening his eyes. Doctors had to remove part of his skull, but at the time he was too weak for an implant.
Just recently, his mother called the Fund and said: “Please tell everyone who helped – even with the smallest donation – that their kindness gave real results.” It was deeply moving to hear those words. We’re proud of you – our loyal friends. Thanks to your heartfelt support, we managed to raise the full 6,600 GEL needed to cover a month of Guram’s treatment.
Just a month ago, Guram was pale as a ghost and unable to open his eyes.
His heartbroken mother begged him to wake up
And just after one month he managed to do that – to open his eyes. He’s not as pale anymore. He looked at our reporter with real expression in his eyes. And best of all, the surgery to install the implant was successful. But all of that will be in vain if the family can’t pay the clinic’s fees next week. Right now, Guram’s life depends on another 6,600 GEL.
You can see it in his eyes – he’s pleading for help. Losing Guram now would be a terrible injustice. He hasn’t had a chance to truly live – hasn’t started a family, hasn’t held a child in his arms, hasn’t felt the joy of fatherhood.
As a reminder: Guram fell ill in his sleep due to intoxication. In his sleep he didn’t even realize what was happening. His brain was starved of oxygen, and he slipped into a coma. No one believed he would survive – but God worked a miracle. And now it’s your turn, dear friends, to be part of a miracle. Let’s help Guram recover and reclaim his life. There’s not much time left – but who knows? Maybe soon we’ll all be celebrating his wedding together!
SOS! SOS! 26-year-old Guram Khachidze – a young man full of life – is now unconscious, and even hospitals are refusing to admit him. Saint Barbara’s Day turned out to be fatal for Guram. His desperate mother is on her knees, begging you – people of God – to help save her son.
Four months ago, on December 17 – Saint Barbara’s Day -Guram’s life changed forever. He celebrated the holiday the way it’s usually done in Georgia – with plenty of food and drink – but somehow, Guram was the only one who got sick. He fell into a deep sleep, and during the night began to vomit. It seemed like nothing serious – but his airways became blocked by saliva, cutting off oxygen to his brain. And just like that, this handsome young man fell into a coma.
His hands are now clenched so tightly that no one can even straighten his fingers.
This strong young man has withered away to skin and bones.
Day and night, his loving mother caresses her son – her whole world. Everything in their home has already been sold. With her last bit of money, she pays 6600 GEL a month just to keep the love of her life alive.
Friends, there is now a glimmer of hope to help Guram get back on his feet. A special implant has become available – it can be used to treat his brain! But it costs $3,000, and the family simply doesn’t have that kind of money. Today, this is the price of his life. Please, don’t forget that.
God be with you, Guram! Lord, lift this young man back to his feet, and fill our hearts with enough compassion not to let him die!
We don’t know why officials at the Ministry of Health refuse to fund his treatment – but we promise to find out. And if Guram recovers, we will demand accountability from those who treat human life as worthless. It’s important that you, our friends, also know this: The professors who volunteer their time to help the Fund believe this treatment can work! What joy that would be! Live, Guram—don’t give up! We’re all praying for you.
“There is nothing more painful for a mother than watching her child every day and seeing how helpless he is…”
This is what Guram looked like before that fateful day. Lord, can it really be that this handsome young man is meant to rot in the ground? No – we cannot let that happen!
Qualified doctors are doing everything they can to save him—but Guram still needs multiple surgeries, which are very expensive. Kind people, even 1 lari donated by you can make a huge difference in saving the life of this worthy son of Georgia. Guram’s life is now in your hands. The stopwatch of life is ticking!
If you are willing to visit the family and help them in person, here is their address: Tbilisi, 4 Tsalenjikha Turn (private house)