მკურნალობის გარეშე, ყოველი დღე შეიძლება საბედისწერო აღმოჩნდეს ბავშვისთვის.
ათი წლის ანდრიასთვის ჯოჯოხეთია ყოველი დღე! ბავშვი, რომელიც ეტლს არის მიჯაჭვული, ფანჯრიდან უყურებს, როგორ თამაშობენ ბავშვები და ცხარე ცრემლებით ტირის, რადგან მათთან ერთად სირბილი არ შეუძლია. ანდრია ხუთი წლის იყო, როდესაც მამა გარდაეცვალა. მას შემდეგ, დედამ ბავშვი ექიმთან ერთხელაც ვერ წაიყვანა, რადგან მამა იყო ოჯახის ერთადერთი მარჩენალი. დაქვრივებულ ქალს კი, არ შეუძლია მუშაობა, რადგან ანდრიას და მის დას, მონიკას, რომელიც სამუდამოდ ხეიბრად დარჩა ექიმის შეცდომის გამო, მომვლელი არავინ ჰყავს. თითქოს, დაწყევლილია ბერიძეების ოჯახი. მაგრამ სიკეთე ხომ, ყოველთვის ამარცხებს ბოროტებას. ამიტომაც, ღვთისნიერო ადამიანებო, ამ ჯოჯოხეთიდან თავის დაღწევაში მხოლოდ თქვენ შეგიძლიათ დაეხმაროთ. სხვა ბავშვები სათამაშოებს მართავენ პულტით, ანდრია კი – ამ საშინელ ეტლს. ნუთუ, მხოლოდ ტანჯვისთვის არის გაჩენილი ეს ანგელოზი? რა დააშავა, ასეთი ტანჯვისთვის რატომ, რატომ, რატომ გაწირა ბედმა?
ბავშვი ისეთი დიაგნოზებით დაიბადა, ადამიანს ძარღვებში სისხლს რომ გაუყინავს: სპინა ბიფიდა და ჰიდროცეფალია. ექიმები შვილის გადარჩენის არანაირ იმედს არ აძლევდნენ საბრალო მშობლებს. თუმცა, სასწაული მოხდა!
ანდრია, 10 წლის: „მეტირება, ისე მტკივა გული იმის გამო, რომ სიარული არ შემიძლია. მინდა, ფეხზე რომ დავდგე! მაგრამ დედიკოს, ექიმთან წასასვლელი ფული არ აქვს. ყველაზე კეთილო ადამიანებო პლანეტაზე, ვიცი, რომ არსებობთ. გთხოვთ, დაგვეხმარეთ.“
როდესაც ბიჭუნა სულ რაღაც ერთი თვის იყო, მას თავის ტვინზე ურთულესი ოპერაცია ჩაუტარდა შუნტირება. მაგრამ, ჰოი უბედურებავ, მეგობრებო! ბავშვობაში ჩადგმული შუნტი დატვირთვას ვეღარ უძლებს. აუცილებლად სჭირდება გამოკვლევების სასწრაფოდ ჩატარება, მაგრამ ქვრივს საჭმლის ფულიც კი არ აქვს! დედა შიშისგან ადგილს ვერ პოულობს. ბოლოს, ხუთი წლის წინ ჰყავდა შვილი ექიმთან, როდესაც მისი მეუღლე ჯერ კიდევ ცოცხალი იყო. ახლა თუ არ დავეხმარებით, ბავშვი შეიძლება ცხოვრების ბოლომდე დარჩეს საწოლს მიეჯაჭვული.
ჩვენ კი, ანდრიასა და ხათუნას გულის ტკივილს ვერასოდეს ვაპატიებთ საკუთარ თავს! ანდრიას ძალიან კეთილი თვალები აქვს, თითქოს, ფოტოდან პირდაპირ სულში გვიყურებს! ის დახმარებას ითხოვს! მან იცის, რომ ეს შესაძლებელია! ნეტავ შევძლოთ, ოჯახის საშინელი სიღატაკე დროებით მაინც რომ დავამარცხოთ და თურქულ კლინიკაში გადასახდელი თანხა დავფაროთ!
ხათუნა (52 წლის): „ღამეებს მის საწოლთან ვათენებ, ყოველ ამოსუნთქვას ვუსმენ და მეშინია, ოდნავი შეფერხება არ გამომეპაროს. გული მისკდება იმის შიშით, რომ შეიძლება, გავიღვიძო და ვეღარ დავინახო მისი ღიმილი.“
ხათუნა: „მივმართავ ყველას, ვისაც დახმარება შეუძლია. გთხოვთ, გევედრებით, არ მიგვატოვოთ! ჩემი შვილის მდგომარეობა მძიმეა. მას განგრენა განუვითარდა. ეს კი იმას ნიშნავს, რომ ამპუტაციის რისკი არსებობს. დამეხმარეთ მის გადარჩენაში!“
ჩვენო ძვირფასო მეგობრებო, სამწუხაროდ, ცუდი ამბავი უნდა გაცნობოთ. ანდრიას განგრენა განუვითარდა და ალბათ გესმით, ეს რასაც ნიშნავს. დიახ, დიახ. დიდი რისკი არსებობს იმისა, რომ ფეხის ამპუტაცია დასჭირდეს. სამწუხაროდ, ძალიან, ძალიან ცოტა დრო გვაქვს, ეს უბედურება თავიდან რომ ავარიდოთ. ანდრია სასწრაფოდ ექიმთან არის წასაყვანი, წინააღმდეგ შემთხვევაში, მალე, შესაძლოა ბავშვი ცალი ფეხის გარეშე ვიხილოთ ეტლში მჯდომი და ძალიან ვინანოთ, რომ ბიჭუნას დახმარების ხელი არ გავუმართეთ. სინანულის გრძნობა სიცოცხლის ბოლომდე არ მოგვასვენებს.
ცამეტი წლის ბათუმელმა ბიჭმა, გეგამ არ იცის, ბავშვობა რა არის. ბიჭი ნაადრევად გაიზარდა… მამის გარდაცვალების შემდეგ, ოჯახის უფროსი ის არის. ეტლს მიჯაჭვული ძმისა და დის, ასევე მძიმედ დაავადებული დედის, რომელსაც ინსულინდამოკიდებული დიაბეტი აქვს, მოვლის ტვირთი მხრებზე დააწვა ბავშვს.
გეგა, 13 წლის: „სხვა ბავშვებს ბედნიერი ბავშვობა აქვთ, ჩვენ კი ცხოვრებაში არანაირი სიხარული არ გაგვაჩნია. ხუთი წლის წინ, ჩვენი საყვარელი მამიკო გარდაიცვალა. ერთი წლის წინ კი, თრომბით დაგვეღუპა უფროსი ძმა. დედას დამხმარე არავინ ჰყავს.“
ეს კი ანდრიას და არის, მონიკა. ის სრულიად ჯანმრთელი დაიბადა. მაგრამ, ორი თვის ასაკში, გეგმიური აცრის შემდეგ, რეანიმაციაში მოხვდა და დამბლა დაეცა. დედას ეჭვი აქვს, რომ ექიმებმა შეცდომით ან არასწორად გაუკეთეს აცრა. ფაქტი კი ის არის, რომ გოგონას ბედნიერი ცხოვრების შანსი წაერთვა.
ოჰ, ეს ექიმები! ევროპაში თითოეულ ასეთ შემთხვევას გამოძიება მოჰყვებოდა! საქართველოში კანონი ამას არ კრძალავს!
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ვთხოვთ, ვაქცინის საქმე გამოიძიოს: სწორად იყო თუ არა შეძენილი, ვადაგასული ხომ არ იყო, სად არის კლინიკის დასკვნები?! ნუთუ ეს ნორმალურია, როდესაც სამიდან ორი შვილი უნარშეზღუდული იბადება, თანაც, ასეთ შეჭირვებულ ოჯახში!
ხათუნა: „ადამიანებო, გემუდარებით, დაგვეხმარეთ. ბავშვების ავადმყოფობაზე უფრო საშინელი ხომ, არაფერია. მზად ვარ, საკუთარი სიცოცხლე დავთმო, ოღონდ მათ არ იტირონ ტკივილისგან“, – ამ სიტყვებით მოგვმართავს ყველას ანდრიას დედა.
ძვირფასო ქველმოქმედებო,
ქრისტიანებისთვის პეტრე-პავლობის მარხვის წმინდა დღეებში, როდესაც მოწყალებისა და კეთილი საქმეებისთვის არის გახსნილი ჩვენი გულები, ეს დახმარება განსაკუთრებით ფასეულია. ახლა, თქვენს თანადომაზეა დამოკიდებული პატარა ანდრიას ბედი.
დაე, თქვენი დახმარება გადამრჩენელი სინათლის სხივი გახდეს მის ცხოვრებაში, რაც თქვენთვის და თქვენი ახლობელი ადამიანებისთვისაც დიდი მადლი იქნება. არავინ იცის, ხვალ რა ელით ჩვენს შვილებს, რომლებიც დღეს, სრულიად ჯანმრთელები არიან.
ისიც არ ვიცით, ხვალინდელი დილა თუ გაგვითენდება. ამიტომ, ყოველ ჯერზე, თვალებს რომ ახელთ, მადლობა შესწირეთ ღმერთს. იცით, უფლის მიმართ მადლიერების გამოსახატად საუკეთესო გზა რა არის? გასაჭირში მყოფი ბავშვების დახმარება!
ჟურნალისტი:
თუ გსურთ, მოინახულოთ და დახმარება პირადად გაუწიოთ ამ ოჯახს, მათი მისამართია: ბათუმი, შავშეთის ქ. 29.

And may you be blessed!
For 10-year-old Andria, every day is a living nightmare. The child, confined to a wheelchair, watches from the window as other children play – and cries bitter tears because he can’t run with them. Andria was just five when he lost his father. Since then, his mother hasn’t been able to take him to a doctor even once – because his father was the sole breadwinner. His widowed mother can’t work – there’s no one to care for Andria and his sister Monika, who became permanently disabled due to a tragic medical mistake. It’s as if the Beridze family is cursed. But good always triumphs over evil. So please, kind people – only you can help them escape this torment. Other children steer toy cars with remote controls. Andria steers a terrifying wheelchair. Was this angel really born only to suffer? What did he do to deserve this?
Why has fate burdened him with so much pain?
Andria was born with diagnoses that chill the blood: spina bifida and hydrocephalus. Doctors gave his parents no hope that he would survive. But then – a miracle happened.
Andria, 10-year-old: “It breaks my heart that I can’t walk. I just want to stand on my own two feet. But my mom doesn’t have money for doctors. Kind people – I know you’re out there. Please help us.”
When he was just one month old, he underwent an extremely complex brain surgery – shunt placement. But now, dear friends, there’s trouble – the shunt implanted in infancy can no longer do its job. He urgently needs medical tests – but his mother doesn’t even have money for food. She’s overwhelmed with fear. The last time she took her son to the doctor was five years ago – when her husband was still alive. If we don’t help now, Andria may soon be confined to bed for life.
And we’ll never forgive ourselves for the pain of Andria and Khatuna! Those kind eyes of Andria’s – they seem to look straight into our souls from his photo. He’s begging for help. He knows it’s possible. If only we could overcome the family’s crushing poverty – at least for a while – and cover the bill from the Turkish clinic!
Khatuna (52-year-old): “At night I sit beside his bed, listening to every breath – afraid I might miss the slightest sign of trouble. My heart stops at the thought of waking up and not seeing his smile.”
Khatuna: “I’m pleading with everyone who can help – please don’t abandon us. My son is in critical condition. He’s developed gangrene. That means there’s a serious risk of amputation. Please help save him!” Dear friends, we have terrible news: Andria has developed gangrene.
And you understand what that means. Yes, there’s a real risk he could lose his leg. We have very, very little time to prevent this tragedy. Andria needs to see a doctor immediately – or we may soon see a child with only one leg in a wheelchair. And if that happens, we’ll regret forever that we didn’t reach out when we could. And the weight of that regret will stay with us forever.
13-year-old Gega from Batumi doesn’t know what childhood feels like. He had to grow up far too soon. After his father died, Gega became the man of the house – taking care of his little brother and sister, who are both disabled and wheelchair-bound, as well as his gravely ill mother, who has insulin-dependent diabetes.
Gega, 13: “Other kids have happy childhoods – we don’t have any joy in our lives. Our beloved dad died five years ago. And a year ago, our older brother died of a blood clot. There’s no one left to help our mom.”
This is Monika, Andria’s sister. She was born perfectly healthy. But when she was just two months old, she was hospitalized and paralyzed after a routine vaccination. Her mother believes the doctors either used the wrong vaccine – or administered it incorrectly. But the fact remains: this little girl’s chance at a full life was taken from her.
Doctors, doctors… If this had happened in Europe, the case would have been investigated! And Georgia’s law doesn’t prohibit that either.
We call on the Ministry of Internal Affairs to investigate this case: Was the vaccine the correct one? Was it expired? Where are the clinic’s medical reports? Is it normal for a very poor family to have two disabled children out of three? It’s time for answers.
Khatuna: “People, I beg you – please help us. There’s nothing more terrifying than the illness of a child. I would give my life if it meant they’d never cry from pain again.” – Andria’s mother appeals to all of us.
Dear donors! In these sacred days of the Apostles’ Fast, when hearts are open to mercy and good deeds – your support means more than ever. Right now, the fate of little Andria depends on you. May your kindness shine a light into his life – and may your compassion bring blessings to you and your loved ones. No one knows what tomorrow holds for our children who are perfectly healthy today. We don’t even know if we’ll wake up tomorrow. So, every morning, when you open your eyes – thank God.
And the best way to show that gratitude? Help children in need!
If you are willing to visit the family and help them in person, here is their address: Batumi, 29 Shavsheti Str.