თუ არ დავეხმარებით პატარა ქართველ გოგონა მარიამს, ის მხოლოდ ორი წელი იცოცხლებს. ასეთი საშინელი ისტორიები ხშირად არ გვესმის და ამიტომ ჩერნოვეცკის ფონდის წარმომადგენლები, გოგონას მოსანახულებლად, გორის რაიონის სოფელ რეხაში ჩავედით. სცენა, რომელიც იქ დაგვხვდა, საშინელებაზე ბევრად უარესი იყო. როდესაც ჩვენ ჩავედით და 5 წლის მარიამთან მივედით, მან თავისი ლამაზი ქართული თვალებით შემოგვხედა, დაძლია ტკივილი და არაბავშვურად ჩაიჩურჩულა: ,,გადამარჩინე დეიდა! დედამ მითხრა, რომ შენს ირგვლივ ბევრი, ბევრი კეთილი ჯადოქარია! გადაეცი მათ, მე სიცოცხლე ძალიან მინდა. და მინდა მათ შვილებთან მეგობრობა!“
საწყალი, საწყალი ანგელოზი… ჯერ კიდევ არ იცის, რომ წამყვანი უცხოელი ექიმების დასკვნით, ის სასწრაფოდ საჭიროებს ძვირადღირებულ ოპერაციას! საიდან უნდა იცოდნენ ამ ცნობილმა მეცნიერ-ექიმებმა, რომ ბავშვის მშობლები ჩვეულებრივი, ღარიბი ქართველები არიან?! „ჩვენ ვაძლევთ ბავშვს მხოლოდ 2 წელს სიცოცხლისთვის – და არც ერთი თვით მეტს!” აი, ასეთი იყო მათი საშინელი ვერდიქტი! მხოლოდ ერთი გზა არსებობს გოგონას გადასარჩენად და ამ გზის შესახებ, მეგობრებო, ფონდის სტატიაში შეიტყობთ!
გგონიათ, მარიამი იმის გამო ტირის, რომ სათამაშო, ან კანფეტი უნდა? – არა. ეს ანგელოზი იმიტომ ტირის, რომ სიკვდილთან ბრძოლის უკანასკნელი ძალაც ელევა.
როდესაც მე, ჩერნოვეცკის ფონდის კორესპონდენტი, ფონდის სოციალურ მუშაკთან ერთად მარიამის სანახავად მივდიოდი, ვიცოდი, რომ გოგონას მდგომარეობა ძალიან რთული იყო. თუმცა, ადგილზე მისულმა, ბავშვის დედისგან შემდეგი სიტყვები მოვისმინე – ,,მარიამს სიცოცხლის 2 წელი დარჩა“. ამ სიტყვების გაგონებისას მიწა თითქოს ფეხქვეშ გამომეცალა. ასეთ დროს, რა სიტყვებით უნდა ანუგეშო საბრალო დედა?..
ბავშვი ხერხემლის თიაქარით დაიბადა, ღია ჭრილობით. პატარა ანგელოზი, დაბადებიდან მეორე დღესვე საოპერაციო მაგიდაზე დააწვინეს. ოპერაციის შემდეგ კი ნამდვილი ჯოჯოხეთი დაიწყო.
ჭრილობა არ ხორცდებოდა, ამან სხვადასხვა სახის გართულება გამოიწვია და ბოლოს, დადგა საშინელი შედეგი – ბავშვის ხერხემალმა დეფორმირება დაიწყო. ამ პროცესს კი ვერავინ აჩერებდა.
ახლა კი, შეხედეთ, აი ასე გამოიყურება საბრალო გოგონას ხერხემალი.
არცერთი მალა არ არის დახურული. ყველაზე დიდი უბედურება კი ისაა, რომ ხერხემლის დეფორმირების გამო, ფილტვები ,,მოჭყლეტილია“. ბავშვის შიდა ორგანოები, დღითიდღე კარგავენ ფუნქციას და ალბათ ხვდებით ეს რასაც ნიშნავს.
ახლა კი უარესი წარმოიდგინეთ: ბავშვს ასევე საშინელი დაავადება ჰიდროცეფალია აქვს. 4 თვის ასაკში მას ტვინის შუნტირება ჩაუტარდა.
ჯერ სულ რაღაც 5 წლის არის და უკვე 5 ოპერაცია, 5 ნარკოზი გადაიტანა ამ პატარა ანგელოზმა. ღმერთო, როგორ უძლებს მისი პატარა გული ამ ყველაფერს? თუმცა, ამ შეკითხვაზე პასუხი ბავშვის თვალებში იკითხება.
მარიამს სიცოცხლე ძალიან, ძალიან უნდა. მას ძალა თითქმის აღარ დარჩა, მაგრამ მაინც ებრძვის ვერაგ სიკვდილს.
მხოლოდ ამ ერთ კადრშია ასახული ყველა ის ტკივილი, რასაც ათასობით სიტყვაც ვერ გადმოსცემს. მარიამი ინვალიდის ეტლიდან უყურებს ბავშვების თამაშს. მასაც უნდა ქვიშაში თამაში, სირბილი, დახუჭობანას თამაში, მდინარეზე საბანაოდ წასვლა, მინდორში გვირილების დაკრეფა. მაგრამ ეს წყეული ეტლი ამის საშუალებას არ აძლევს.
რისთვის ისჯება ეს პატარა ანგელოზი, რომ მისი სიცოცხლე დაბადების წამიდან ჯოჯოხეთად იქცა. ღმერთო, სად ხარ ხოლმე ასეთ დროს? ნუთუ, არ გესმის, ბავშვის ვედრება? გოგონა ხომ ისეთს არაფერს გთხოვს. ბავშვს მხოლოდ შენ მიერ ნაბოძები სიცოცხლის შენარჩუნება უნდა.
მარიამი (5 წლის) – ,,დეიდა (მიმართავს ჩერნოვეცკის ფონდის კორესპონდენტს), მე სიზმარში უფალს და ანგელოზებს ვხედავ ხოლმე. ისინი მეფერებიან. უფალი თავის კალთაში ჩამისვამს ხოლმე და თმაზე ხელს მისვამს. ანგელოზები კი გალობენ. დეიდა, მე რომ მოვკვდე, ანგელოზებთან ერთად ვიქნები, მაგრამ ჯერ არ მინდა სიკვდილი, რადგან ჩემი ტყუპისცალი დაიკო მართა და ჩემი ძამიკო თომა ძალიან მომენატრებიან. მათ გარეშე არ მინდა ყოფნა. ადამიანი როცა 100 წლის ხდება ხომ მაშინ კვდება, დეიდა? ჰოდა, მეც მინდა, რომ 100 წელი ვიცოცხლო. მაგრამ დეიდა, ზოგჯერ ვფიქრობ, სიკვდილი კარგია. იცი რატომ? ცოცხალი რომ ვარ, ძალიან მტკივა ფეხები, ზურგი, მუცელი. ყველაფერი მტკივა. ვეღარ ვუძლებ. მკვდარი ადამიანი კი ტკივილს ვერ გრძნობს“ – გაოგნებული ვუსმენდი 5 წლის ბავშვის ამ სიტყვებს და მაშინ მართლა დავრწმუნდი, რომ მარიამი ნამდვილი ანგელოზია, ციდან დედამიწაზე მოვლენილი კეთილი მისიისთვის.
და სწორედ ამის გამო ცდილობს სატანა, რომ ბავშვი ამ სამყაროდან წაიყვანოს, რათა გოგონამ ,,სიკეთის პლანტაციები“ არ გააშენოს ამ ცოდვილ დედამიწაზე. დიახ… მარიამი ღვთის რჩეულია და სწორედ ამიტომ ებრძვის სატანა.
ამ ბრძოლაში მარიამის გადარჩენის ერთადერთი გზა არსებობს – სასწრაფო ოპერაცია საზღვარგარეთ. ბავშვს ურთულესი ოპერაცია ესაჭიროება ხერხემალზე. იმდენად რთული ოპერაცია, რომ მსოფლის წამყვანი ქვეყნების უმეტესობაც კი უარს ამბობს მის ჩატარებაზე.
თუმცა, უფლის წყალობით, ბავშვის დედამ, დიდი წვალების შედეგად მოძებნა მსოფლიოში ერთ-ერთი წამყვანი კლინიკა, რომელმაც საკუთარ თავზე აიღო მარიამის ოპერაცია. სამწუხარო კი ისაა, რომ 70 000 დოლარია საჭირო, რისი შესაძლებლობაც ოჯახს არ გააჩნია.
ხალხო, უფალი ახლა ჩვენ გამოცდას გვიწყობს – შევძლებთ თუ არა მის მიერ გამოგზავნილი ანგელოზის გადარჩენას? ჩვენ ეს შეგვიძლია! ჩვენ ამას შევძლებთ! ჩვენ ვალდებულები ვართ, რომ ეს შევძლოთ! ანგელოზის სიცოცხლის წამზომი ჩართულია…
თუ გსურთ, მოინახულოთ და დახმარება პირადად გაუწიოთ ამ ოჯახს, მათი მისამართია: თბილისი, ავჭალა, ლიბანის ქ. N11
ყოველთვის, როცა შეგიძლიათ ვიღაცას დაეხმაროთ უბრალოდ გააკეთეთ ეს და გიხაროდეთ, რომ ღმერთი ვიღაცის ლოცვებს თქვენი მეშვეობით პასუხობს!
თუ იცით ვიღაცის გაჭირვების შესახებ, აუცილებლად დარეკეთ ნომრებზე, რომლებიც მითითებულია ჩვენს ვებგვერდზე და ამ ადამიანების მისამართი ან ტელეფონის ნომერი მაინც დატოვეთ.
მეგობრებო, თუკი სხვა ადამიანების გასაჭირის შესახებ რაიმე იცით, – ჩვენთვის პატივი იქნება გავიცნოთ და ჩვენს მეგობრებსაც გავაცნოთ ისინი! უფალს ხომ სურს, რომ საქართველოში თითოეულ ადამიანს დაეხმაროს!
მეგობრებო, კიდევ ერთი თხოვნა გვაქვს: თუ იცით თქვენი მეზობლის ან ნაცნობის გაჭირვების შესახებ, გააკეთეთ ღვთისთვის სათნო საქმე, მოგვწერეთ ელექტრონულ მისამართზე: [email protected]
– საქართველოს ბანკი GE64BG0000000470458000(დანიშნულება: ლომიძის ოჯახი)
თანხის გადარიცხვა შესაძლებელია აგრეთვე ExpressPay-სა და TBCpay-ის ტერმინალებიდან. განყოფილებაში „ქველმოქმედება“ მოძებნეთ ჩვენი ფონდი (ფონდის დამატებითი უფლებებისა და ვალდებულებების შესახებ ინფორმაციას შეგიძლიათ გაეცნოთ ბმულზე: https://goo.gl/GYGus).
თქვენ შეგიძლიათ გადაარჩინოთ ვიღაცის სიცოცხლე და უფალს კიდევ უფრო დაუახლოვდეთ! გაგზავნეთ SMS ნომერზე 97100.
ხოლო თქვენს ერთ ზარს სპეციალურ ნომერზე შეუძლია ვიღაცის სიცოცხლის გადარჩენა: 0901200270 დალოცვილები იყავით!
უფალი დიდია! ის შეეხო თქვენს სულებს და პატარა, ლამაზ ქართველ გოგონას სიცოცხლის სიხარული აჩუქა! პატარა მარი მადლობას გიხდით, თუმცა ვერ ხვდება, რატომ არიან ადამიანები მის მიმართ ასეთი კეთილები! ღმერთმა დაგლოცოთ, მეგობრებო!
ახლავე გადააზიარე პოსტი, კეთილო ადამიანო! დაეხმარე საკუთარ მეგობრებსაც მიუახლოვდნენ ღვთიურ საქმეს!
მარი მხოლოდ 6 წლისაა და მან უკვე გადაიტანა 7 ურთულესი და ძვირადღირებული ოპერაცია! თუმცა კიდევ 12 ოპერაციაა საჭირო! და მაშინ ყველანი ერთად “ვიზეიმებთ მის ქორწილს”!
თურქი ექიმები გაოცებული არიან, როდესაც იგებენ რამდენად კეთილნი და ღმერთისადმი ერთგულნი არიან ქართველები — მითუმეტეს მაშინ, როცა იციან, რომ ჩვენს ქვეყანაში „ზედმეტი ფული” არავის აქვს!
თურქეთში ხერხემლის ოპერაციები ყოველ ნახევარ წელიწადში ერთხელ არის ჩასატარებელი, სანამ მარის 12 წელი არ შეუსრულდება! ესეიგი, მას კიდევ 12 ოპერაცია აქვს გასაკეთებელი. წინააღმდეგ შემთხვევაში, გამრუდებული ხერხემალი არამარტო სიხარულს შეუჩერებს ბავშვს, არამედ „გაგუდავს გულს“ — რაც ნიშნავს, რომ მის სიცოცხლესაც საფრთხე დაემუქრება!
თითოეული გამგზავრება თურქეთში დაახლოებით 5 000 დოლარი ღირს.
მარის აქვს სპინა ბიფიდა, მძიმე სქოლიოზი — გამრუდებული ხერხემალი, რომელიც ზეწოლას ახდენს გულსა და ფილტვებზე.
ასე იყო, სანამ ქართველები არ ჩაერივნენ! ქართველი ექიმები მარის მხოლოდ 2 წლის სიცოცხლეს ჰპირდებოდნენ. საშინელი ტკივილები, რომელსაც ბავშვი ყოველდღე განიცდიდა, ამ პროგნოზს ამართლებდა!
მაგრამ თქვენ, მეგობრებო, დაეხმარეთ სასწაულის მოხდენაში! ასე მოხდა! და ახლა გაჩნდა შანსი მარის სრული განკურნებისა — თუ არ მივატოვებთ მას შუა გზაზე!
პატარა თვალდახუჭული გენდოთ თქვენ და გაფრინდა ახალი ცხოვრების დასაწყებად. ეს ავიაბილეთები – თურქეთში ოპერაციაზე წასასვლელი და უკან დასაბრუნებელია – თქვენ მიერ გადახდილი, დიდი მოგზაურობის დასაწყისია განკურნებისკენ!
მისი ბავშვობის ახალი სცენარი დაიწერა თქვენი ნაზი სიყვარულით და სიკეთით. იქ წაშლილია ტკივილი, ცრემლები, შიში, მეგობრებისა და ცელქობის გარეშე ბავშვობა, და უხვად არის დამატებული ჯანმრთელობა, სიცილი, ღიმილი და სიხარული!
მიუხედავად იმისა, რომ მარიმ გადაიტანა ურთულესი, სამსაათიანი ოპერაცია და მის ხერხემალში ჩააყენეს სპეციალური კონსტრუქცია, რომელმაც ეტაპობრივად უნდა გამართოს ის — ბავშვი მშვენიერ განწყობაზეა.
თქვენ გაართეთ ის და აავსეთ კარგი შთაბეჭდილებებით!
ოპერაციის შემდეგ კი პირდაპირ გადაიყვანეთ ძვირადღირებული სასტუმროს ლამაზ ნომერში, და მარი ცხოვრებაში პირველად საუზმეზე აგემოვნებს კრუასანებს და მისთვის აქამდე უცნობ ტკბილეულს!
მარის თბილისში დაბრუნების შემდეგ, თქვენი დაფინანსებით, მეგობრებო, მარის დაუყოვნებლივ შეუძინეს ძალიან კარგი ელექტროსავარძელი. მარის აღარ მოუწევს თვითონ ატრიალოს თავისი პატარა ხელებით ბორბლები. ახლა მას მოძრაობა აკრძალული აქვს, და დიდი სიამოვნებით დაქრის სახლში ახალი ეტლით!
სიგნალს აძლევს, ტრიალებს, აბრუნებს, პარკირდება.
მარი ვიდეორგოლში ყველაფერს გაჩვენებთ რაც კი შეუძლია. ახლა კი წარმოიდგინეთ, რა იქნებოდა, თუ ნაოპერაციები ბავშვი დედისგან მხოლოდ აკრძალვას გაიგონებდა — „არ იმოძრაო“და ძველი მექანიკური ეტლი ექნებოდა?
მადლობის წერილი დედისგან
პატარას ძალიან მოსწონს თქვენი ნაჩუქარი ახალი საშემოდგომო ტანსაცმელი – ქურთუკი, ბლუზები, შარვლები…
მას მაშინვე ავიწყდება მტკივნეული გრძელი ნაკერი ზურგზე და სახვევი, როცა ლამაზ ტანსაცმელს იცვამს.
ბედნიერების წამები! შეინახეთ ეს ფოტო, მეგობრებო!
აჩვენეთ თქვენს შვილებს და მეგობრებს, როგორი ფართოა თქვენი სული.
თომამ და მართამ — მარის ძამიკომ და დაიკომ ახალი ტანსაცმელი ჩაიცვეს, მარის სურვილით.
იცით, რატომ გაშალა მარიკუნამ ახალი ქოლგა და რატომ იჭერს მას თავზე? ამ წუთიდან მარიკუნა თქვენი დაცვით სარგებლობს, ფონდის დაცვით… მხოლოდ თქვენ შეგიძლიათ დაიცვათ ის შიშისგან, ტკივილისგან, ცრემლებისა და ჯანმრთელობასთან დაკავშირებული საფრთხეებისგან.
მეგობრებო, მხოლოდ თქვენ შეგიძლიათ მოხსნათ წყევლა ამ პატარა, მშვენიერ პრინცესას, გაიაროთ მასთან ერთად მისი 12 გამოცდა — ოპერაციები და ხელიხელჩაკიდებულებმა მიიყვანოთ ის 12 წლამდე!
ის ძალიან გენდობათ!
(დანიშნულება: ლომიძეების ოჯახი)
ჩვენ შემოგვაქვს მომსახურების ახალი წესი, ბავშვებისა და ხანდაზმულების ცხოვრების გაუმჯობესებასთან დაკავშირებული თანხების შეგროვებისთვის! ხარჯების შესახებ ანგარიშგება მოხდება ცალკე! ფერადი ფოტოსურათი (შეგიძლიათ აირჩიოთ პოსტიდან) — 15 ლარი. მისთვის სპეციალურად საზღვარგარეთ შეკვეთილი ლამაზი ჩარჩო — ასევე 15 ლარი.
შეკვეთისთვის საჭიროა მოგვაწოდოთ: წერილობითი თხოვნა უკან დაბრუნების მისამართით, ბანკის ქვითარი ან ნებისმიერი დოკუმენტი, რომელიც ადასტურებს, რომ მარის დახმარებაში მონაწილეობდით, და თქვენი Facebook გვერდის ბმული.
დახმარების თანხის ოდენობას მნიშვნელობა არ აქვს — ჩვენთვის მხოლოდ თქვენი გულიდან წამოსული სიკეთეა მთავარი!
ხომ მართლა კარგია, როცა თქვენს შვილებს და შვილიშვილებს შეუძლიათ საკუთარი თვალით ნახონ თქვენი გულუხვობა და სითბო!

The Lord is great! He has touched your hearts and brought joy back into the life of a little Georgian girl! Little Mari thanks you – even though she doesn’t yet understand why people are being so kind to her! May you be blessed, dear friends!
calendar July 30, 2025
If we don’t help little Mariam from Georgia now – she has only two years left to live! We don’t often hear stories this heartbreaking. That’s why representatives of the Chernovetskyi Fund traveled to the village of Rekha in the Gori district – to visit this brave little girl. But what we saw there… was far worse than we could have imagined. As we approached 5-year-old Mariam, she lifted her big, beautiful Georgian eyes, looked at us pleadingly, and – pushing through pain far beyond her years – whispered: “Save me, auntie. Mama told me you have many, many kind wizards around you. Tell them I really want to live.  And make friends with their children.”
Poor, poor little angel… She still doesn’t know that leading foreign doctors have stated in their diagnosis that the child urgently needs an expensive surgery! How could those doctors know that Mariam’s parents are just humble, poor Georgians? “We give the child no more than two years to live.” That is their terrifying verdict.  But friends, there is one way to save this little girl – and we’ll tell you how in this article.
You might be thinking: “She must be crying for a toy… or candy?” No. This angel cries because she no longer has the strength to fight death.
When I – a correspondent of the Chernovetskyi Fund – went with a social worker to visit Mariam, I already knew her condition was serious. But hearing her mother say, “Mariam has two years left to live,” made the ground feel like it was collapsing beneath us. What can one possibly say to a mother at a moment like that…?
Mariam was born with a severe spinal defect – an open wound. She was operated on just two days after birth.  But what followed was a nightmare.
The wound wouldn’t heal. Complications set in. And eventually… her spine began to deform. No one could stop it.
And now, this is what her back looks like
Not a single vertebra is properly aligned. But worst of all, the deformity is crushing her lungs. Her internal organs are failing, little by little. You understand what that means.
But that’s not all – Mariam also suffers from hydrocephalus. She underwent brain shunt surgery at just four months old. She’s only five. Yet she’s already survived five major surgeries. Five rounds of anesthesia. God, how does her tiny heart survive all this? And the answer is there – in her eyes.
Because Mariam desperately wants to live. She’s almost out of strength… but she still fights. She still resists the cruel grip of death.
In one single photo of her face, you can feel a pain that no words can ever express. She watches from her wheelchair as other children run and play. She wants that too. To play in the sand…To run…To splash in the river…To gather daisies in the meadow. But that cursed wheelchair won’t let her.
Why was this little angel born into so much suffering? Why has her whole life been a struggle since day one? God, where are You in moments like these? Can’t You hear her cry? She’s not asking for a miracle. She just wants to hold on to the life You gave her.
Mariam (5-year-old): “Auntie… I see God and the angels in my dreams. They caress me. God holds me in His arms and strokes my head. The angels sing to me. Auntie, if I die, I’ll be with the angels—but I don’t want to die yet, because I miss my twin sister Marta and my little brother Toma so much. I don’t want to be without them. When people turn 100, that’s when they die, right? I want to live to be 100 too. But sometimes I think… maybe dying is okay. Do you know why? Because when I’m alive, my legs hurt, my back hurts, my stomach hurts… everything hurts. I can’t take it anymore. But dead people… they don’t feel pain.” I listened to this five-year-old child… and I was stunned. I realized then that Mariam is truly an angel – sent to Earth with a special purpose.
And that is why the devil is trying so hard to take her from us – to stop her from sowing seeds of goodness on this broken earth. Yes… Mariam is God’s chosen one, and that’s exactly why Satan is fighting against her.
There’s only one way to save her:  an urgent, complex spinal surgery abroad. The procedure is so sophisticated that most of the world’s leading hospitals have declined to perform it.
But by some miracle, her mother – with great perseverance – found a renowned international clinic willing to take the case. The cost? $70,000. Money the family simply doesn’t have.
So now, dear friends of the Fund, the question is: Will we pass God’s test? Will we save the angel He has sent into our lives? We can. We must. And we can do it! The countdown on Mariam’s life has already begun…
If you are willing to visit the family and help them in person, here is their address:  Tbilisi, Avchala, 11 Libani str.
(Purpose: The Lomidze family).
Mari is 6 years old, and she has already undergone 7 very complex and expensive surgeries! But she still needs 12 more! And then we’ll all celebrate together at her wedding!
Turkish doctors are amazed when they learn how kind and faithful to God Georgians are. They know that no one in our country has “extra money”!
Mari will have to undergo spine surgeries in Turkey every six months – until she turns 12. That means she still has 12 surgeries ahead. OTHERWISE, HER CURVED SPINE WILL STOP NOT ONLY HER JOY, BUT ALSO “STRANGLE HER HEART” – AND WITH IT, HER LIFE ITSELF!
ONE TRIP COSTS ABOUT $5,000.
Mari has spina bifida and severe scoliosis – her curved spine is pressing on her heart and lungs.
THIS WAS HER LIFE – UNTIL THE GEORGIAN PEOPLE STEPPED IN! Georgian doctors gave Mari just two years to live. The child’s unbearable pain seemed to confirm their prediction.
BUT YOU, FRIENDS, HELPED WORK A MIRACLE! AND THIS IS WHAT HAPPENED! Now there is a real chance for this little girl to make a full recovery – if we don’t leave her halfway!
Mari trusted you completely – she closed her eyes and flew into a new life. Those plane tickets to Turkey for her surgery, you paid for, marked the beginning of her great journey toward healing.
A new story of her childhood, written by your gentle love and kindness. A story without pain, tears, fear, or lonely childhood – but filled with health, laughter, smiles, and joy!
Even though Mari has just gone through a very complex three-hour surgery and has a special implant in her spine that will gradually straighten it, she’s in great spirits.
You made her forget about the pain by showering her with positive emotions! Right after surgery, she stayed in a luxurious hotel room – for the first time in her life – and enjoyed croissants and other pastries she had never tried before!
After Mari returned to Tbilisi, WITH YOUR HELP, FRIENDS, she immediately received a cool electric wheelchair. Now she no longer has to push the wheels herself with her tiny hands. She’s not allowed to move on her own yet, but she happily rides around the house in her new chair – honking, spinning, turning, and parking like a pro!
Mari will show you everything she can do in her video. Imagine if, after surgery, the child only heard her mother say, “You mustn’t move,” and had to sit in an old manual wheelchair…
A LETTER OF GRATITUDE FROM MARI’S MOTHER
Mari loves her new fall clothes you gave her – the jacket, blouses, and pants. When she puts on something pretty, she forgets about the long painful scar on her back and the bandages.
MOMENTS OF PURE HAPPINESS! KEEP THIS PHOTO FOR YOURSELVES, FRIENDS! SHOW YOUR CHILDREN AND FRIENDS HOW BIG YOUR HEART IS.
Toma and Marta – Mari’s brother and sister – also got new clothes, just as she wished.
Do you know why Marikuna opened and holds her new umbrella over her head? From this moment, Marikuna is under your protection – under the protection of the Fund. Only you can shield her from fear, pain, tears, and health risks.
Friends, only you can break the spell over this beautiful little princess and walk with her through all 12 of her trials — her 12 surgeries — until she turns 12! She believes in you with all her heart!
WE ARE INTRODUCING A NEW SERVICE TO RAISE FUNDS FOR IMPROVING THE LIVES OF CHILDREN AND THE ELDERLY! FINANCIAL REPORTS ON THE USE OF DONATIONS WILL BE PREPARED SEPARATELY!  A COLOR PHOTO OF YOUR CHOICE FROM THE POST — 15 LARI. A BEAUTIFUL FRAME FOR IT, WHICH WE ORDERED ABROAD – THE SAME PRICE.
TO PLACE AN ORDER, PLEASE SEND A WRITTEN REQUEST WITH YOUR RETURN ADDRESS, A RECEIPT OR ANY BANK DOCUMENT CONFIRMING YOUR CONTRIBUTION TO HELP MARIA, AND A LINK TO YOUR FACEBOOK PAGE.