„ჩემი რვა წლის გოგონა გადაარჩინეთ, გთხოვთ, გევედრებით! – მოულოდნელად, ფონდში ისრაელიდან ზარი გაისმა. – მის სიკვდილს ვერ გადავიტან!“
calendar აგვისტო 30, 2025
ეკატერინე სიცოცხლისთვის იბრძვის ისრაელში. ჩვენი პატარა ქართველი გოგონა პირველი ბავშვია მსოფლიოში, ვისაც თავის ტვინის სიმსივნე astroblastoma Glioma MN1, მე-3 სტადია დაუდგინეს. ამ ტიპის სიმსივნე ძალიან იშვიათია მოზრდილებშიც კი.
ისრაელისა და საქართველოს მაცხოვრებლებო, მორწმუნე და კეთილი ნების ადამიანებო, ჩერნოვეცკის ფონდი თქვენ მოგმართავთ! ამჟამდ, ამ პატარა ანგელოზის სიცოცხლე თქვენს ხელთაა. გულმხურვალედ ილოცეთ ბავშვის გადარჩენისთვის!
საქართველოში გოგონას მდგომარეობა დამძიმდა. ცოტა ხნის წინ, ბავშვი ისრაელში, ერთ-ერთ წამყვან ონკოლოგიურ კლინიკაში გადაიყვანეს. წმინდა მიწაზე ყოფნა, სიკვდილთან ბრძოლის ძალას აძლევს პატარა ანგელოზს.
მსოფლიოს წამყვანმა კლინიკებმა უარი თქვეს ეკატერინეს მიღებაზე, რადგან არ აქვთ შემუშავებული მკურნალობის პროტოკოლი ასეთი იშვიათი შემთხვევისთვის. როგორც უკვე მოგახსენეთ, სიმსივნის ასეთი საშინელი ტიპი აქამდე, არცერთ ბავშვს არ გამოვლენია მსოფლიოში. ყველა კლინიკიდან მხოლოდ ისრაელის კლინიკა დათანხმდა გოგონას მიღებაზე.
გამოკვლევების ჩატარების შემდეგ, ისრაელის კლინიკის ექიმებმა მისი გადარჩენის პასუხისმგებლობა საკუთარ თავზე აიღეს. ღმერთმა დალოცოს ისინი!
გოგონას ისრაელში გადასაყვანად, ჩერნოვეცკის ფონდის მეგობრებს უდიდესი ძალისხმევა დასჭირდათ. ბავშვის დედა მთელი გულით მადლობას გიხდით და არა მხოლოდ თავისი შვილისთვის, არამედ თითოეული თქვენგანისთვის ლოცულობს წმინდა მიწაზე.
თეა, ეკატერინეს დედა (45 წლის): „როდესაც ყოველგვარი იმედი დავკარგე და ფაქტობრივად ვემზადებოდი ჩემი შვილის სიკვდილთან „შესახვედრად“, სწორედ მაშინ, ღმერთმა ჩერნოვეცკის ფონდი გამომიგზავნა. ფონდის მეგობრების სიკეთის წყალობით, ჩემი გოგონა დღეს ისრაელშია. ასევე, მინდა აღვნიშნო, რომ ჯანდაცვის სამინისტრომაც გაგვიწია დახმარება. მაგრამ, ბავშვის სიცოცხლისთვის ყველაზე მთავარი ბრძოლა ახლა იწყება. სამწუხაროდ, არანაირი ფინანსური სახსრები არ გაგვაჩნია“.
მორწმუნე და კეთილი ნების ადამიანებო! ეკატერინეს სიცოცხლის გადარჩენა კოლოსალურ თანხაზეა დამოკიდებული. როგორ შეიძლება, ბავშვი შუა გზაზე მივატოვოთ, როდესაც მსოფლიოს წამყვანი ონკოლოგიური კლინიკის ექიმები თელ-ავივში მისი გადარჩენის იმედს იძლევიან?! გოგონას უკვე ჩაუტარდა ბევრი გამოკვლევა, უფასოდ ან შეღავათიანი ფასებით. რისთვისაც ჩერნოვეცკის ფონდი კლინიკას მთელი გულით მადლობას უხდის.
ისრაელსა და საქართველოს მრავალსაუკუნოვანი მეგობრობა აკავშირებთ. სწორედ ამიტომ, ჩერნოვეცკის ფონდი მიმართავს არა მხოლოდ საქართველოს ხალხს, არამედ ყველა ღვთისნიერ ადამიანს, ვინც ისრაელში ცხოვრობს!
„მოდით გავერთიანდეთ: საქართველო – როგორც ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის წილხვედრი ქვეყანა და ისრაელი – როგორც ღვთის მიწა. საერთო ძალისხმევით, ჩვენ აუცილებლად მოვახდენთ სასწაულს!“
ფონდის დამფუძნებლის, ლეონიდ ჩერნოვეცკის მიმართვა:
„მეგობრებო, ბოლო შვიდი წლის განმავლობაში ისრაელში ვცხოვრობ და ამ საავადმყოფოში, ბევრჯერ ვყოფილვარ. რა ვთქვა… ეს თანამედროვე მედიცინის სასწაულია. რომელიც თითქმის მილიარდი დოლარი დაჯდა!
აქ, ავადმყოფის ჯიბეში არ იყურებიან – ყველა თანასწორია! სწორი მიდგომა არის. ისრაელში, თითქმის კომუნიზმია მოქალაქეებისთვის. კონცერტებზე ან კაფეებში რომ ვარ, სსრკ მახსენდება! გულის ამაჩუყებელია, მართლაც!
მაგრამ მთავარი ისაა, რომ აქ, ყველაზე თანამედროვე აღჭურვილობა არის. სამწუხაროდ, უცხოელებისთვის – იქნება ეს ფრანგი, ამერიკელი, ქართველი თუ არაბი – ფასები ძალიან მაღალია! მაგრამ, თანაბარი პასუხისმგებლობით ეკიდებიან ადამიანის სიცოცხლის საკითხს: შეცდომა დაუშვი – ციხეში წადი! თეთრ ხალათსაც ნუ ჩაიცვამ.
„რას ვიზამთ… ამ დღეებში, ქრისტეს საფლავის ტაძარში წავალ – იესოს ლოცვებით აღვსილ და ყველაზე ლამაზ ეკლესიაში ამქვეყნად! ვილოცებ, შევევედრები, სასწაული რომ მოახდინოს!“
„სხვათა შორის, იქ ბევრი მონაზონია, ვისაც შეუძლია, ფონდის მეგობრებისთვისაც ილოცონ და წერილები გოდების კედელში ჩადონ, რასაც ყოველთვის აკეთებენ. აშშ-ის ყველა პრეზიდენტი, თუმცა მათი ღმერთი იესო არის, გოდების კედელში წერილებს დებენ! საოცარი ადგილია! სულიერ შვებას ვგრძნობ ამ ტაძარში. მინდა, თუ მოვასწრებ (ვბერდები მაინც), გაჩვენოთ ისრაელი. დიდებული ქვეყანაა! ყველაფერი ხალხისთვისა არის!“
SOS! SOS! SOS! SOS! SOS! SOS! თითქმის სასიკვდილო განაჩენი! უიშვიათესი და ძალიან საშიში დაავადება  ჩვენს ქართველ ლამაზმანს   –  8 წლის ეკატერინეს დაუდგინდა.
ეს დაავადება მსოფლიოში მხოლოდ 4 ადამიანზეა აღმოჩენილი. ასტრობლასტომა გლიომა – თავის ტვინის უიშვიათესი ავთვისებიანი სიმსივნეა.
ისრაელის ექიმები გვპირდებიან საცოდავი ბავშვის გადარჩენას! კლინიკის ანგარიშით დაახლოებით 50 000 არის საჭირო სიცოცხლის გადასარჩენად!
ეკატერინეს ლაღი ბავშვობა 2023 წელს შეწყდა. ბავშვს მოულოდელად ღებინება დაეწყო, ჭამა შეწყვიტა, თავზე დიდი შავი ლაქები გაუჩნდა. 6 წლის ასაკიდან დღემდე ეკატერინეს, ფაქტობრივადმზის სინათლე არ უნახავს და ბავშვი საავადმყოფოს კედლებში ,,იზრდებოდა“. საშინელი ტკივილები კი გოგონას ერთი დღითაც არ ტოვებდა. თურქეთში ბავშვს თავიდან 7 სანტიმეტრიანი ავთვისებიანი სიმსივნური წანაზარდი ამოკვეთეს
შემდეგ იყო ქიმიო და სხივური თერაპიები
როდესაც  საბრალო დედას ბავშვის გადარჩენის იმედი  გაუჩნდა, სწორედ მაშინ ჩამოკრა უბედურების ზარმა. ბავშვს მკურნალობიდან 9 თვეში რეციდივი განუვითარდა. სამწუხაროდ, თურქეთის წამყვანი კლინიკაც უძლური აღმოჩნდა.
ამ ამბის გამგონე საბრალო დედა, ცოცხალმკვდარი იყო.   შემდეგ დაიწყო მიმოწერა ევროპის წამყვან ქვეყნებთანგერმანია, ესპანეთი, იტალია (ქვეყნების ჩამონათვალი გრძელდება). სამწუხაროდ, ყველა კლინიკამ უარი განაცხადა ბავშვის მიღებაზე. მიზეზი კი ისაა, რომ ეს დაავადება  – ასტრობლასტომა გლიომა MN1  მსოფლიოს არცერთ ბავშვზე არაა აღმოჩენილი, ეკატერინე  პირველია. ხოლო რაც შეეხება ზრდასრულებს, დღეის მონაცემებით, მხოლოდ 4 ადამიანს აქვს. შესაბამისად, მსოფლიოს წამყვან კლინიკებსაც კი არ აქვთ შემუშავებული მკურნალობის შესაბამისი პროტოკოლი.
საბრალო დედა ღამით ვერ იძინებდა, რადგან შვილის  სიკვდილის მოლოდინი ჰქონდა ყოველ დღე, ყოველ საათს, ყოველ წუთს და ყოველ წამს. სწორედ ამ დროს, ორთვიანი ლოდინის შემდეგქალმა ისრაელიდან შეტყობინება მიიღო, რომ კლინიკა მზად არის ბავშვის მისაღებად.
ალბათ  ხვდებით, როგორი ენითაღუწერელი სიხარული იგრძნო დედამ, როდესაც ისრაელის კლინიკიდან ეს პასუხი  მიიღომაგრამ სამწუხაროდ, ეს სიხარული მხოლოდ 1 საათი გაგრძელდასაქმე ისაა, რომ 50 000 დოლარია საჭირო. ჯადაცვის სამინისტრო კი 10 000 დოლარით აფინანსებს. რა ქნას საბრალო ქალმა, სად იშოვოს დარჩენილი 40 000 დოლარი? ეკატერინეს  მამა მეორე ჯგუფის ინვალიდია, ბებიაპენსიონერი.
ოჯახში კიდევ  6 წლის მარიამია, რომელსაც ასევე წაერთვა ბავშვობა, რადგან ოჯახი თითოეულ  კაპიკს ეკატერინეს მკურნალობისთვის აგროვებს. 6 წლის გონიერი მარიამი კი გრძნობს, რომ მის სახლში დიდი უბედურება ტრიალებს და ამიტომ ბავშვი თავისთვის არც შოკოლადის ყიდვას ითხოვს და  არც ლამაზი ბარბის თოჯინის. ის ხვდება, რომ ეკატერინეს თამაში არ შეუძლია და თვითონაც არ თამაშობს. გოგონა წელს სკოლაში უნდა წავიდეს, მაგრამ ის არ სთხოვს დედას სკოლის ფორმის და ფეხსაცმლის ყიდვას.
მარიამი  6 (წლის):  „დეიდა(მიმართავს ფონდის  კორესპონდენტს), სანამ მოხვიდოდით, დედიკომ მითხრა ეკატერინეს დასახმარებლად უნდა მოვიდნენო და თუ იხმაურებ და კარგად არ მოიქცევი აღარ დაეხმარებიანოდეიდამე ხომ არ მიხმაურია, თან ყველაფერს გიჯერებდი. ჰოდა, ჩემს დაიკოს დაეხმარებით რომ ისრაელში წავიყვანოთდეიდა, დეიდაკიდევ ერთი შეკითხვა მაქვს:  ,,ისრაელი შორს არის?’’  ველოსიპედს კარგად ვატარებ და ჩემი ევლოსიპედით  ისრაელში ვერ წავიყვან ეკატერინეს?’’
ამ შეკიხვის მოსმენისას  კიდევ ერთხელ დავრწმუნდი, რომ ბავშვები ნამვდილი ანგელოზები არიან, ციდან დედამიწაზე მოვლენილი. ჩვენ, მოზრდილები, მათ ბევრ რამეს ვასწავლით, ვარიგებთ, შენიშვნებს ვაძლევთ, მაგრამ რომ დავუფიქრდეთსინამდვილეში ჩვენ კი არა, ისინი გვასწავლიან  ბევრ რამეს, პირველ რიგში კი სიყვარულს, სიკეთეს და უფლისადმი თვალდახუჭულ ნდობას
თეა, 45 წლის (ეკატერინეს დედა): „ შეგიძლიათ წარმოიდგინოთ, როგორ იტანჯებიან დედები, რომელთა შვილებსაც ავთვისებიანი სიმსივნე დაუდგინდათ. მაგრამ თქვენ  ვერასდროს წარმოიდგენთ რა ხდება იმ დედის გულში, რომლის შვილსაც არა უბრალოდ ავთვისებიანი სიმსივნე დაუდგინდა, არამედ სიმსივნის ისეთი სახეობა, რომელიც  მსოფლიოში არცერთ ბავშვზე არაა აღმოჩენილი. ყოველი განვლილი დღე სულ უფრო ამცირებს ჩემი საბრალო გოგონას სიცოცხლის ხანგრძლივობას.
თეა: 2023 წლამდე მიყვარდა ზაფხულის საღამოები, მზის ჩასვლა და მერე ვარსკვლავების გამოჩენა ცაზე. ახლა კი ეს ყოველივე მძულს და იცით, რატომიმიტომ, რომ ყოველ დაღამებასთან ერთად ვაანალიზებ, რომ ჩემს საბრალო გოგონას  სიცოცხლის კიდევ ერთი დღე გამოაკლდა…“
შეხედეთ, როგორი ლამაზია. შეხედეთ, როგორი სიკეთით აღსავსეა მისი თვალები. ღმერთო, ნუთუ მიწა ამ ანგელოზის  პაწაწინა სხეულის შესაჭმელად ,,ემზადება?“  ნუთუ მესაფლავეს  ხელი არ აუკანკალდება მიწის გათხრისას? ნუთუ ყვავილები მაინც ამოვლენ ცოდვით და უსამართლობით დამძიმებულ მიწაზენუთუ….  ნუთუ….?
ეკატერინეს დედა, უკვე დიდი ხანია, სამების საკათედრო ტაძარში გალობს. ქალმა მთელი თავისი ცხოვრება უფლის სიყვარულს მიუძღვნა და შვილებსაც ამას ასწავლიდა. ალბათ, სწორედ ეს ვერ აიტანა სატანამ და ამიტომაც გადაწყვიტა, რომ ასეთი საშინელი განსაცდელი მოევლინა ოსიყმიშვილების ოჯახისთვის. მიუხედავად ამისა, ცხოვრებისგან განწირული საბრალო დედის რწმენა უფლისადმი არა თუ შესუსტდაპირიქით, მისი სიყვარული ღმერთის მიმართ დღითიდღე უფრო იზრდება.
თეა: ჩემი ქალიშვილი ჩემს თვალწინ კვდება, ხოლო მე უძლური ვარ. ისრაელის კლინიკის ექიმები უკვე მზად არიან იბრძოლონ ჩემი გოგონას სიცოცხლისთვის, მაგრამ ჩვენ თვითონ არ ვართ მზად. და იცით რატომ? იმიტომ, რომ ჩვენ არ გვაქვს საკმარისი რაოდენობისქაღალდი“».
ღვთისნიერო  ადამიანებო, ვინც ამ სტატიას კითხულობთ  ახლა, ფონდში გვჯერა, რომ არცერთი თქვენგანი გულგრილი არ დარჩებით ამ პატარა ანგელოზის მიმართ და თქვენს წვლილს შეიტანთ ბავშვის სიცოცხლის გადარჩენაში. ასევეფონდის წარმომადგენლებს ერთი სათხოვარი  გვაქვს თქვენთან,  – თქვენი დროის მხოლოდ რამდენიმე  ,,წამი’’ დაუთმეთ და  გააზიარეთ ეს სტატია, რათა რაც შეიძლება ბევრმა ადამიანმა გაიგოს ეკატერინეს შესახებგახსოვდეთ, ბავშვის სიცოცხლის წამზომი ჩართულია
ისრაელი, ღვთის მიწაგოგონას სიცოცხლის გადარჩენის  ერთადერთი გზაა.
თუ გსურთ ეწვიოთ ოჯახს და პირადად გაუწიოთ დახმარება, მათი მისამართია: .თბილისი წმინდა ბარბარეს უბანი, კორპუსი 195.

calendar August 30, 2025
Little Ekaterina is fighting for her life in Israel. Our little Georgian girl is the first child in the world diagnosed with Astroblastoma Glioma MN1, a stage-3 brain tumor. This type of tumor is extremely rare, even among adults. People of Israel and Georgia, people of faith and goodwill, the Chernovetskyi Fund is reaching out to you – the life of this little angel is now in your hands. Please, pray fervently for her salvation.
Ekaterina’s condition in Georgia was deteriorating rapidly. Not long ago, she was transported to Israel, to one of the world’s leading oncology clinics. Being on the Holy Land gives this little angel the strength to keep fighting for her life.
Leading clinics around the world refused to take Ekaterina’s case, as there was no established treatment protocol for such a rare diagnosis. As I mentioned earlier, no other child in the world has ever been diagnosed with this type of tumor. Only the Israeli clinic agreed to accept her.
After thorough examinations, they took full responsibility for trying to save her life. May God bless them!
It took tremendous effort from the Chernovetskyi Fund and our friends to make her transfer to Israel possible. Ekaterina’s mother sincerely thanks everyone and prays not only for her daughter’s recovery but also for each and every one of you.
Tea, 45 years old (Ekaterina’s mother): “When I had lost all hope and was preparing myself for my child’s death, it was then that the Chernovetskyi Fund came to me – truly sent by God. Thanks to the kindness of the Fund’s friends, my daughter is in Israel today.” We would also like to acknowledge the support we received from the Ministry of Health. But the most important part of this fight – the battle for the child’s life – is only beginning. Sadly, all of our financial resources have been exhausted.
People of faith and goodwill! Saving Ekaterina’s life requires an enormous amount of money. How can we abandon a child halfway, when the doctors of one of the world’s leading oncology clinics in Tel Aviv have given us hope? Many of the tests have already been done free of charge or at reduced cost – for which the Chernovetskyi Fund expresses deep gratitude to the clinic.
Israel and Georgia share a bond of friendship that has lasted for centuries. That’s why the Chernovetskyi Fund is appealing not only to the people of Georgia but also to all good-hearted people living in Israel:
“Let us unite – Georgia, the country entrusted to the Holy Virgin, and Israel, the land of God. Together, we can make a miracle happen!”
From the founder of the Fund, Leonid Chernovetskyi: “My friends, I’ve been living in Israel for the past seven years and have visited this hospital many times. What can I say – it’s a true miracle of modern medicine. It cost nearly a billion dollars to build!
Here, they don’t treat patients based on how much they can pay – everyone is treated equally, and that’s how it should be! For Israeli citizens, life here is almost like true equality – almost like communism. Sometimes, when I go to a concert or sit in a café, I can’t help but remember the Soviet Union – it’s very moving.
Most importantly, the hospital has the most advanced equipment in the world. Sadly, for non-citizens the treatment costs are extremely high – whether you’re French, American, Georgian, or Arab, the prices are the same. But here, human life is valued above all else. If a doctor makes a mistake — he goes to prison. No room for negligence!
So… there’s no other choice. In the coming days, I’ll go to the Church of the Holy Sepulchre – the most sacred and beautiful church dedicated to Jesus in the world. I’ll pray there and beg for a miracle.
By the way, there are many nuns who pray for the friends of our Fund. They place notes in the Wailing Wall, as everyone does. Even the Presidents of the United States put their prayers there!
It’s a wonderful place. I always feel at peace after visiting a church. If I still have the strength – I’d love to show you Israel someday. It’s a great country, truly created for people.”
SOS!  SOS!  SOS!  SOS!  SOS! SOS!  Almost a death sentence!  A rare and deadly disease has been discovered in a Georgian beauty – 8 – year-old Ekateria.
Only 4 people in the entire world suffer from this illness. Astroblastoma glioma — an extremely rare malignant brain tumor.
Doctors in Israel have promised to save this poor child’s life! But the clinic needs about $50,000 to begin treatment.
Ekaterina’s carefree childhood ended in 2023. She suddenly started vomiting, stopped eating, and dark patches appeared on her head. Since the age of six, she has barely seen sunlight and has spent her life in hospital. The pain never leaves her, not even for a single day. In Turkey, surgeons removed a 7-centimeter malignant tumor from her head.
She then underwent courses of chemotherapy and radiation.
Just when her mother began to hope, the unthinkable happened – the cancer returned only 9 months later. Even the leading clinic in Turkey could do nothing.
When her mother heard the news, she nearly lost consciousness. They reached out to clinics across Europe – Germany, Spain, Italy, and more. But every clinic refused. The reason? This specific tumor – astroblastoma glioma MN1 – had never before been diagnosed in a child. Ekaterina is the first. Among adults, only four cases exist worldwide. No hospital has a treatment protocol for it.
Every night, her mother lay awake, waiting every minute, every second, for her daughter’s death. Then, after two months of waiting, a miracle: a message arrived from Israel.
A clinic was ready to accept Ekaterina!
The mother’s happiness was indescribable… but it lasted only an hour. The treatment costs $50,000. The Ministry of Health covers only $10,000. Where can this poor woman find the remaining $40,000? Ekaterina’s father is disabled. Her grandmother is a pensioner.
And the family also has 6-year-old Mariam, whose own childhood has been stolen, because every coin is being saved for her sister. Six-year-old Mariam is a bright little girl. She feels the great sorrow that hangs over their home, and that’s why she doesn’t ask for a chocolate bar or a pretty Barbie doll. She understands that Ekaterine cannot play, and so Mariam doesn’t play either.  This year, she is supposed to start school, but she doesn’t ask her mother to buy her a uniform or shoes.
Mariam (6 years old): “Auntie, before you came, Mommy told me you are here to help Ekaterina, and that if I make noise or behave badly, you won’t help. I was quiet, I was obedient… so will you help my sister, so we can take her to Israel? Auntie, I have one question… is Israel far? I ride my bike very well. Maybe I can take Ekaterina there myself?”
When I heard this question, I was reminded once again that children truly are angels sent from heaven.  We adults think we are the ones teaching them… but in reality, they are teaching us – above all, teaching us love, kindness, and blind faith in God.
Tea, 45 (Ekaterina’s mother): “You may imagine the suffering of mothers whose children are diagnosed with cancer. But you cannot possibly imagine the pain of a mother whose child has been diagnosed not just with cancer, but with a kind that no other child in the world has ever had. Each day shortens the life of my poor girl.“
Tea: “Before 2023, I loved summer evenings, sunsets, and the stars that followed. Now I hate them. Do you know why? Because every sunset reminds me that another day has been stolen from my daughter’s life…”
Look at her face. Look how kind her eyes are.
My God, is the earth really about to swallow this tiny angel’s body? Won’t the gravedigger’s hand tremble as he digs the ground? Can flowers even grow on soil so burdened with sin and injustice? Can they… can they…?For years, Ekaterina’s mother has sung in the Sameba Cathedral choir. She dedicated her life to God and raised her children in the same faith. Perhaps Satan himself could not endure such devotion, and sent this trial upon the Osikmishvili family. Yet, despite everything, her faith in God has not weakened – it has only grown stronger.
Tea: “My daughter is dying before my eyes, and I am powerless. The doctors in Israel are ready to fight for her life – but we are not ready. And you know why? Because we don’t have enough paper – money.”
Dear friends, believers, anyone reading these words – we know in our hearts that you will not remain indifferent. Please, help us save this little angel’s life. And we have one more request: take just a few seconds to share this story, so that more people will learn about Ekaterina. Remember: the countdown of her life has already begun.
Israel, the Holy Land, is her only chance for survival.
If you are willing to visit the family and help them in person, here is their address: Tbilisi, St. Barbare, District, Block 195.