მეგობრებო, ღმერთმა შესაძლებლობა მოგვცა, მისი ქმნილებების მიმართ ჩვენი სიყვარული გამოვავლინოთ და უფლისადმი რწმენის ძალა ვაჩვენოთ მათ!!!
calendar ოქტომბერი 2, 2025
,,ჩემი 2 წლის შვილის კუბოს, მიწა საკუთარი ხელებით მივაყარე ცოტა ხნის წინ.  20 დღის წინ კი, ნოე  ვშობე, რომლის პაწაწინა გულიც, ახლა, რეანიმაციულ განყოფილებაში მხოლოდ აპარატის მესვეობით ფეთქავს.  მესამე  8 წლის შვილი კი, სასწრაფოდ თურქეთის კლინიკაშია გადასაყვანი,მაგრამ უფულობის გამო, ბავშვი  განწირულია’’  – ჩერნოვეცკის  ფონდი დღეს გიამბობთ საქართველოში  ყველაზე  უბედური  დედის შესახებ. გახსენით საკუთარი გულები, მეგობრებო! შეუძლებელია ასეთ ტკივილს გვერდი აუარო — ეს არაადამიანურია! მერე საკუთარ თავს ვერ ვაპატიებთ! — ჩერნოვეცკის ფონდი დღეს გიამბობთ ერთ-ერთი ყველაზე უბედური დედის შესახებ საქართველოში. ღმერთო, მიეცი ძალა დედას!
ახალავე გადააზიარე პოსტი კეთილო ადამიანო! დაეხმარე საკუთარ მეგობრებსაც იპოვონ უფლისკენ მიმავალი გზა!
ეს პატარა  ნოეა, სულ რაღაც 20 დღის წინ მოევლინა ამ ქვეყანას, მაგრამ მეორე დღესვე,ბავშვის მდგომარეობა დამძიმდა და ის ახლა  რეანიმაციულ განყოფილებაში, სიკვდილს ებრძვის. დიახ…  2-კილოგრამიანი ანგელოზი  –  სატანას ებძვის.  ყველაზე საშინელება კი ისაა, რომ ბავშვი ამ ბრძოლაში სრულიად  მარტოა.
როდესაც მე, ჩერნოვეცკის ფონდის კორესპონდენტი,  თბილისიდან ბათუმის  იმ კლინიკაში  გავეშურე, სადაც  პატარა ნოე წევს, ფოიეში შესვლისას  ნოეს დედას დავურეკე.  ქალმა განწირულით ხმით  მიპასუხა  –   ,,გზის  ფულს ვერ ვშოულობდი, რომ სოფლიდან ბათუმში ჩამოვსულიყავი. კეთილმა ადამიანმა მომცა და ახლა  უკვე გზაში ვარ’’.
მე ძალიან მჭირდება თანამემამულეების დახმარება! თვთონ ვერ გადავრჩებით!
წარმოიდგინეთ, რას გრძნოსბ დედა, რომელსაც  ერთი სული  აქვს მალე მივიდეს  კლინიკაში, რომ ჯერ ისევ ცოცხალ შვილს  მიუსწროს და ამ დროს,  გზის ფულს ვერ შოულობს. ამის წარმოდგენამაც კი შესაძლოა, ჭკუიდან შეშალოს  ადამიანი
მარიამი (38 წლის)  –  როდესაც  ნოე  დაიბადა, მიხაროდა, რომ 2 წლის ლაშა-გიორგის დაღუპვით გამოწვეულ ტკივილს, ოდნავ მაინც შემიმსუბუქებდა.  მშობიარობიდან 24 საათში მდგომარეობა უცებ შეიცვალა,  ბავშვი მოულოდნელად დამძიმდა, სუნთქვა აღარ შეეძლო და მას შემდეგ რეანიმაციაშია. არადა, ის  ხომ სულ რაღაც 20 დღის არის.  ღმერთო, მეორე შვილიც რომ ჩემი ხელით მივაბარო ცივ მიწას, ამას ვეღარ  გავუძლებ. მირჩევნია მოვკვდე და ამ დღეს  არ მოვესწრო.
ფონდის  მეგობრებო, საბრალო დედის უბედურება ამით არ სრულდება. მარიამს კიდევ 8 წლის ვაჟი, გაბრიელი  ჰყავს.  ბავშვს არც სიარული შეუძლია, არც  მეტყველება. გაუსაძლისი ტკივილებით იტანჯება ბიჭუნა.  მისი ფეხები ისეა  დეფორმირებული, რომ არა თუ დამოუკიდებლად სიარული,  დგომაც  კი არ შეუძლია.
მას შემდეგ, რაც პატარა  ნოე რეანიმაციულ განყოფილებაში წევს,  საბრალო  გაბრიელისთვის დედა ვეღარ იცლის, ამიტომ  ბავშვს  ღრმაც მოხუცებული  ბებია  პატრონობს.
ბათუმის  კლინიკიდან, ჩერნოვეცკის  ფონდის წარმომადგენლები, სახლში მარტო დარჩენილ მოხუცთან და  ავადმყოფ 8 წლის გაბრიელთან გავეშურეთ, ოზურგეთის რაიონის  სოფელ ძიმითში. გგონიათ, სხვა შემთხვევაში ბებო სოფელში გაჩერდებოდა? არა, ფეხით ჩავიდოდა ბათუმამდე და რეანიმაციის კართან დაელოდებოდა ნოეს, მაგრამ რა ქნას, როცა მას ახლა უდიდესი მისია აკისრია – 8 წლის შვილიშვილს პატრონობს,რომელსაც დამოუკიდებლად გადაადგილება არ შეუძლია. ღმერთო, შენ გააძლიერე ეს ქალი! მოდით დავეხმაროთ ამ ხალხს, იქნებ ცოტა ხნით მაინც ადამიანურად იცხოვრონ ამ ხალხმა! ეს ადამიანები ძეგლს იმსახურებენ თავიანთი ტანჯვის გამო, მაგრამ ისინი ჩვენს გარდა არავის  სჭირდებიან!
რა  სურათიც იქ დაგვხდა, ამას, სიტყვებზე  უკეთ,  ჩვენ მიერ  მომზადებული ფოტოკოლაჟი  გადმოსცემს.
ბავშვს რეგულარული ფიზიოთერაპია სჭირდება, მაგრამ ღარიბ ოჯახსქალაქში ღამის გასათევად, ოთახის დაქირავების ფულიც კი არ აქვს.
ამიტომ 86 წლის ბებო, თავისი დამჭკნარი ხელებით უკეთებს მასაჟს დეფორმირებულ ფეხებზე. საბრალო ბავშვს არც საუბარიც შეუძლია.
მერი  86 წლის   –  თუ, ასეთი გამწარებული სიბერე  უნდა მქონოდა, ნეტა, სულ უნდა დავბადებულიყავი. ჩემი  ცხოვრების განმავლობაში, ჯამში,  5  შვილიშვილი  მივაბარე  მიწას ამ  ხელებით.  ცოცხალი როგორ  ვარ მიკვირს.
,,თავს ვერ მოვიკლავ, რადგან ეს დიდი ცოდვაა, შვილო, მაგრამ ვოცნებობ, რომ მალე დადგეს ამქვეყნიდან ჩემი წასვლის დრო, რათა იმქვეყნად მაინც შევძლო ჩემი შვილიშვილების ჩახუტება’’
ორივე ოპერაცია წარუმატებელი აღმოჩნდა. ამიტომ, გაბრიელს სასწრაფოდ ესაჭიროება თურქეთში გამოკვლევის ჩატარება. დაგვიანების შემთხვევაში აღარაფერს ექნება აზრი.
ბებოს პენსია გზის ფულადაც არ იქნება საკმარისი.
რა გაყიდოს ოჯახმა. სახლიც კი არ აქვთ. ნათესავმა დროებით შეასახლა აქ.
წარმოიდგინეთ, საბრალო დედამ, ერთი შვილი საკუთარი ხელით დაკრძალა ცოტა ხნის წინ, ხოლო მეორე, ახალდაბადებული ნოე – ამ წუთებში რეანიმაციულ განყოფილებაში, აპარატზეა შეერთებული.
მესამე შვილიც განწირულია მხოლოდ იმიტომ, რომ 8 წლის წინ, ღატაკ ოჯახში დაიბადა.
ღვთისნიერო ადამიანებო, მხოლოდ თქვენი გულისხმიერებით არის შესაძლებელი,რომ შვილმკვდარ დედას, დარჩენილი 2 პატარა ანგელოზი მაინც გადავურჩინოთ.
თუ გსურთ ეწვიოთ ოჯახს და პირადათ გაუწიოთ დახმარება,მათი მისამართია: ოზურგეთის რაიონი, სოფელი ძიმითი.
ახლავე გადააზიარე პოსტი, კეთილო ადამიანო! დაწხმარე საკუთარ მეგობრებსაც იპოვონ უფლისკენ მიმავალი გზა!
(დანიშნულება: ბაკურიძეების ოჯახი).
ჩვენ კიდევ 10 სახლის მშენებლობის კამპანიას ვაცხადებთ. მიიღეთ მონაწილეობა ამ კეთილშობილურ საქმეში! და ნახავთ, თქვენი საკუთარი ცხოვრება როგორ შეიცვლება!
მსგავსი სახლის საუკეთესო და ბიუჯეტური ვარიანტი ვნახეთ, სადაც ლამაზ ლითონის დაფაზე დაიწერება ყველა იმ ადამიანის სახელი, ვინც ამ კეთილშობილურ საქმეში მონაწილეობას მიიღებს!
ეს კი, ჩატარებული სამუშაოს ხარჯების დეტალური ჩამონათვალია:
კოტეჯი — 16 500 ლარი;
ტრანსპორტირება მარშრუტით თბილისი – ოზურგეთი — 1000 ლარი;
ელექტროენერგიის ახალი აბონენტის რეგისტრაცია — 1600 ლარი;
გაზიფიცირება — 400 ლარი;
ხრეში კოტეჯის დასამონტაჟებლად — 360 ლარი.
ჯერჯერობით, ჩვენ მხოლოდ საკუთარი თანხა დავხარჯეთ, მაგრამ გვჯერა, რომ უფალი დაეხმარება ასობით ოჯახს და, რაც მთავარია, მისცემს შესაძლებლობას ასიათასობით ქველმოქმედს, სულითა და გულით გამოფხიზლდნენ!
ბედნიერები იყავით, ძვირფასებო, მაგრამ გახსოვდეთ, რომ თქვენი თანამოქალაქე ძმები, თქვენი ლოცვისა და ფულადი დახმარების გარეშე, განწირულნი არიან დამცირებისა და ტანჯვისთვის, როდესაც თავად და თავიანთ შვილებთან ერთად იტანჯებიან სიცივისა და შიმშილისგან!
ახალი სახლი კიდევ ერთ ლამაზ ქართულ ოჯახს! ღიმილით შეცვლილი ცრემლები! ,,ჩერნოვეცკის ფონდისდამფუძნებლისლეონიდ ჩერნოვეცკის ინიციატივით წამოწყებული მასშტაბური კამპანია გრძელდება.
სიყვარულის სახლი
არსებობს ფილმები ბედნიერი დასასრულით; არსებობს ზღაპრები კეთილი დასასრულით, მაგრამ  არსებობენ ,,ჩერნოვეცკის ფონდის მეგობრები”, რომელთა სიკეთესაც დასასრული არ აქვს. დიახ, ეს არის ახალი ჟანრი – ,,სიკეთე დასასრულის გარეშე”. ამ ჟანრში, ფილმებისგან განსხვავებით, ყველა და ყველაფერი რეალურია
ჩვენ, ისევე როგორც თქვენ, ისე ველოდით, ისე ველოდით სანამ ამ ულამაზესი სახლის აშენება დასრულდებოდა, ფონდის წარმომადგენლები კვირებს, დღეებს, საათებს ვითვლიდით. და აი, დადგა ეს დიდებული დღეც…
ამ სახლის საძირკველი, ფონდის მეგობრების სიკეთეზეა დაშენებული. ამ სახლის კედლები, ღვთისნიერი ადამიანების სიყვარულით არის ნაშენები. აქ ყველაფერს, ღვთიური მადლის სურნელი ასდის.
ეს 38 წლის მარიამია. დედა, რომლის ტრაგედიამაც მთელი ქვეყანა შესძრა. ჯერ 2 წლის ლაშაგიორგი მიაბარა მიწას საკუთარი ხელებით. სულ რაღაც თვეების შემდეგ კი, 4 თვის ნოეც წაართვა ვერაგმა სიკვდილმა
ბავშვს გული გაუჩერდა და ზუსტად ერთ წამში შეწყდა ანგელოზის სიცოცხლე. სასოწარკეთილი დედა სიკვდილს ნატრობდა.
ფონდის წარმომადგებლები ვშიშობდით, რომ მარიამსსიცოცხლის გაგრძელების ძალას ვეღარ დავუბრუნებდით. და აი, დედა ღვთისმშობელის დახმარებით, ნამდვილი სასწაული მოხდა
ცა გაიხსნა და ნამდვილი ანგელოზები გამოჩნდნენ. ის ანგელოზები სწორედ თქვენ ხართ, ფონდის მეგობრებო.
მარიამს მხოლოდ ერთი შვილი დარჩა ცოცხალი – 8 წლის გაბრიელი, რომელიც დაბადებიდან მძიმედ ავადმყოფობს. მას შემდეგ, რაც უბედურმა დედამ მიწას 2 შვილი
მიაბარა, გაბრიელის მდგომარეობაც კრიტიკულად დამძიმდა.
დიახ, მარიამი რეალური საფრთხის წინაშე იდგა, რომ მესამე შვილიც სამუდამოდ დაეკარგა.
თქვენმა ერთობამ კი, პატარა ანგელოზი სიკვდილს გამოსტაცა.
ფონდში ვიცოდით, რომ მარიამს და გაბრიელს სახლი არ ჰქონდათ და ისინი, დროებით, ნათესავის სახლს აფარებდნენ თავს, მაგრამ მარიამს ერიდებოდა, რომ თქვენთვის დახმარება ეთხოვა.
მარიამი 38 წლის:მიუხედავად იმისა, რომ  ჩერნოვეცკის ფონდის საქმიანობა ბოლომდე გამჭვირვალეა და შემეძლო, ყოველდღიურად შემემოწმებინა იმ თანხის რაოდენობა, რაც ღვთისნიერმა ადამიანებმა ჩვენთვის გაიღეს, ამას არ ვაკეთებდი, რადგან იმითაც ბედნიერი ვიყავი, რომ გაბრიელს სიცოცხლე შეუნარჩუნდა“.
და აი, ერთ დღეს, ფონდის სოციალურმა მუშაკმა ნანამ დამირეკა: ,,მარიამ, ბარგი გაამზადე, ხვალ შენ და გაბრიელი ახალ სახლში გადადიხართ და ის სახლი, ამიერიდან თქვენი საკუთრება იქნება. ასე გადაწყვიტეს ღვთისნიერმა ადამიანებმა”.
ამ სიტყვების მოსმენისას, ბედნიერებისგან, ტელეფონი ხელიდან გამივარდა.
ფონდის ჟურნალისტისგანდა აი, დღეს, ფონდის წარმომადგენლებმა გადავწყვიტეთ, რომ თბილისიდან ლანჩხუთში წავსულიყავით და  უკვე ახალ სახლში ჩვენი მოულოდნელი სტუმრობით გაგვეხარებინა მარიამი და პატარა გაბრიელი.
მართალია, 4 თვის ნოე და 2 წლის ლაშაგიორგი ახლა უკვე სამყაროში არიან, მაგრამ სამაგიეროდ, მათი სახელი
უკვდავი იქნება. გვჯერა, რომ ახლა ისინი ზეციდან გვიყურებენ და ხარობენ თავიანთი გმირი დედიკოს და ძამიკოს ბედნიერებით.
ფონდში ასევე გვჯერა, რომ ნამდვილ ანგელოზებად ქცეული ნოე და ლაშაგიორგი, უფალს სთხოვენ  დღეგრძელობას თქვენი, თითოეული იმ ადამიანის, რომლებმაც თუნდაც მცირ წვლილი შეიტანეთ ,,სიყვარულის სახლისაშენებაში.
მარიამი, 38 წლის:  „სახლი შეივსო ახალი, ხარისხიანი ავეჯით და ყველა საჭირო ტექნიკით. ამაზე ფონდის მეგობრებმა იზრუნეს. სიტყვამადლობაძალიან მცირეა იმის გამოსახატავად, რასაც მე ვგრძნობ.“
ფონდის ჟურნალისტიმეგობრებო, თქვენ საბოლოოდ დაგვარწმუნეთ, რომ თქვენს სიკეთესა და სიყვარულს საზღვრები არ აქვს. ოჰ, ნეტავ იცოდეთ, როგორ ვამაყობთ თქვენით.
მარიამი, 38 წლის: ,,ზოგადად, მოგეხსენებათ, ლოცვას დიდი ძალა აქვს. თუმცა, შვილმკვდარი დედის ლოცვა, ეს კიდევ სხვა რამეა. შვილმკვდარი დედია მიერ წარმოთქმული თითოელი ბგერა უფალთან მიდის.
და მე, ყოველ დღე, როცა ჩემი შვილების შესახებ უფალს ვევედრები, ასევე არ მავიწყდება  ლოცვა ფონდის დამფუძნებლის ნი ლეონიდ ჩერნოვეცკის, ფონდის თითოეული თანამშრომლის და ყველა იმ
ადამიანის მიმართ, რომლებმაც მე სიცოცხლის და ცხოვრების გაგრძელების ძალა მომცეს. ფაქტობრივად, მე ხელმეორედ დავიბადე”.
ფონდის ჟურნალისტიმარიამმა ასევე სახლის ეზო და ბაღი დაგვათვალიერებინა, რომელიც ნამდვილი ედემის ბაღია
უდიდესი ტრაგედიის შემდეგ, დედის გული ახლა, ზღვა სიხარულს ვეღარ იტევს. როდესაც მარიმ, ქართულ ენაში არსებული ყველა სამადლობელი სიტყვა წარმოთქვა, მაინც ეცოტავა და თავისი ემოციები ფურცელზეც გადაიტანა.
დღის ბოლოს, როდესაც უკვე თბილისში უნდა დავბრუნებულიყავით, მარიამმა მე, ფონდის ჟურნალისტს, რაღაც მთხოვათუ რა იყო ეს თხოვნა, დანარჩენს ახლა შეიტყობთ.
ეს 86 წლის მერი ბებოა, რომელიც სოფელ
ძიმითში ცხოვრობს. მარიამს ის ნამდვილ დედასავით უყვარს და სწორედ მოხუცის გასახალისებლად გვთხოვა მასთან მისვლა
მერი ბებომ, ჩვენ მიერ მიტანილი შამპანურიც დააგემოვნა. მერე კი, ახალგაზრდობის წლებიც გაიხსენა.
მერი ბებო, 86 წლის:შვილო, ეს შამპანური კი გემრიელია, მაგრამ ჩემს დაყენებულ ღვინოს ვერაფერი შეედრება.“
ფონდის ჟურნალისტი: ,,ბებო, ბოდიშს გიხდით, მაგრამ ჟურნალისტებს სიტყვების არ გვჯერააბა, სადაა თქვენი ღვინო, გავსინჯო.“
მერი ბებო:ოჰ, შენ გენაცვალე შვილო. ქალაქიდან ჩამოსული რომ ხართ, ვერ შემოგკადრეთ სოფლის ღვინო“.
აი, ასე მხიარულად გაილია ეს დღეც. გავა დრო, ეს სიტყვები, ეს ფოტოებიეს კადრები – ,,არქივშიგადაინაცვლებს. მერე ,,მტვერიცდაედება. მაგრამ ერთადერთი, რასაც დრო ვერაფერს აკლებსეს არის სიყვარული. დიახ, ვერც ქარი, ვერც წვიმა, ვერც ყინვასიყვარულს ვერ ახუნებს და იცით რატომ? იმიტომ, რომ სიყვარული ცხოვრობს იქ, სადაც შეღწევა მხოლოდ უფალს შეუძლია. დიახ…. სიყვარულით სავსე გულში, უფლის სავანეა!
დიახსიყვარულით სავსე გულში, სადაც უფლის სავანეა!
ეს სახლები კომფორტულია და ხელმისაწვდომი, მეგობრებო, მაგრამ სანაცვლოდ თქვენ შეიძენთ ღმერთის სიყვარულს და დაინახავთ, როგორ შეიცვლება თქვენი ცხოვრება. გახსოვდეთ, რომ ასეთი სახლებისთვის თანხის შეგროვება უკვე დაწყებულია! 7000 დოლარი დაგეხმარებათ, რომ საქართველოს ისტორიაში შეხვიდეთ, რადგან შესასვლელში ლამაზ მეტალის დაფაზე თქვენი სახელები იქნება აღნიშნული! დაე, მთელმა საქართველომ იცოდეს, ვის ნამდვილად უყვარს თავისი ქვეყანა და თანამემამულეები!

Friends, God has given us the opportunity to show our love for His creation and the strength of our faith in the Almighty!
calendar October 2, 2025
“I buried my 2-year-old son with my own hands.  Just 20 days ago, I gave birth to Noe, whose tiny heart is now kept beating in intensive care only by machines. And my third child, 8 years old, needs to be urgently transferred to a clinic in Turkey – but with no money, he is doomed.” Open your hearts, friends! You cannot simply walk past such grief – it wouldn’t be human! We will never forgive ourselves later! – Today, the Chernovetskyi Fund is telling you about one of the most heartbroken mothers in Georgia. God, give this mother strength!
“This is little Noe. He was born just 20 days ago, but already on his second day his condition worsened, and now he is fighting for his life in the intensive care unit.” Yes… a two-kilogram angel is battling the devil. And the most terrible thing is that he is fighting this battle completely alone.”
When I, a correspondent of the Chernovetskyi Fund, came from Tbilisi to my clinic in Batumi where little Noe was staying, I called his mother on her way to the hospital. In a hopeless voice, the woman told me: “I couldn’t find the money to travel from my village to Batumi. A kind person gave me money for the fare! I’m on my way now and waiting for a miracle.”
“I desperately, desperately need the help of my compatriots. We cannot survive on our own!
Imagine what a mother feels when her whole soul longs to reach the clinic to see her son alive one more time, but she doesn’t even have money for the trip. Just imagining that is enough to drive a person mad.”
Mariam (38 years old): “When Noe was born, I hoped he might ease the pain of losing my 2-year-old son, Lasha-Giorgi. But just 24 hours later, his condition suddenly worsened – he couldn’t breathe, and since then he has been in intensive care. And he is only 20 days old. God, if I have to bury a second child with my own hands, I won’t survive it. I’d rather die myself than live to see that day.”
Friends of the Fund, the misfortunes of this poor mother do not end there. Mariam also has an 8-year-old son, Gabriel. The boy cannot walk or talk. He suffers from unbearable pain. His legs are so deformed that he can neither walk on his own nor even stand.
Since little Noe has been in the intensive care unit, the devastated mother cannot take care of Gabriel, so the child is looked after by his very elderly grandmother.
From the clinic in Batumi, representatives of the Chernovetskyi Fund travel to the village of Dzimiti in the Ozurgeti Municipality, to the home where the elderly woman and sick 8-year-old Gabriel are staying.  Do you think the grandmother would stay behind in the village if she could? No… she would walk all the way to Batumi to wait outside the doors of the intensive care unit for Noe. But what else can she do, when she carries such a heavy burden: caring for her 8-year-old grandson who cannot move on his own? Strengthen this elderly woman, Lord! Let’s help them so that, at least for a while, this family can live like human beings! These people deserve a monument for the suffering they endure, yet no one cares for them but us.
The picture we are trying to capture there is best shown in the photo collage we have prepared.
The child urgently needs regular physiotherapy, but the poor family doesn’t even have money for a room to stay overnight in the city.
So the 86-year-old grandmother massages her grandson’s deformed legs with her wrinkled, work-worn hands. The poor boy cannot even talk.
Meri (86 years old):  If I was destined to have such a bitter old age, I wish I had never been born. In my lifetime I have buried five grandchildren. I wonder how I’m still alive.
I can’t take my own life, because that would be a grave sin, my child. But I long for the day when I can finally leave this world so that, at least in the next, I might hold my grandchildren in my arms again.
Both surgeries failed. Now Gabriel urgently needs an examination in Turkey. If we’re late – nothing will matter anymore.
The grandmother’s pension isn’t even enough to cover the travel costs.
What can this family sell? They don’t even have a home of their own – they’re temporarily staying with a relative.
Just imagine: this poor mother has only recently buried one child with her own hands. Her second – newborn Noe – is right now connected to a machine in the intensive care unit.
And her third child is condemned simply because he was born eight years ago into poverty.
God-fearing, kind-hearted people, only your compassion gives hope of saving the two little angels of a mother who has already lost one child.
If you are willing to visit the family and help them in person, here is their address: Ozurgeti Municipality, village Dzimiti.
(Purpose: The Bakuridze family).
We have launched a campaign to build 10 more houses. Take part in this noble cause, and you will see how it will change your life!
We have found the best affordable option for such a house, and on a beautiful metal plaque we will inscribe the names of all those who take part in this noble work.
Here is the detailed cost of the project:
Cottage – 16,500 GEL
Transportation (Tbilisi – Ozurgeti) – 1,000 GEL
Electricity connection – 1,600 GEL
Gas connection – 400 GEL
Gravel for cottage installation – 360 GEL
So far, we have spent only our own funds, but we believe that God will help hundreds of families and, most importantly, awaken the hearts and souls of hundreds of thousands of donors.
Be happy, dear friends, but remember that your compatriots, without your prayers and support, are left to suffer humiliation and hardship, struggling with hunger and cold together with their children.
A New Home for Another Beautiful Georgian Family! Tears turned into smiles. The large-scale campaign launched by the Chernovetskyi Fund continues.
“A Home of Love”
There are films with happy endings, and fairy tales with joyful conclusions. But there are also the friends of the Chernovetskyi Fund – whose kindness has no end. Yes, this is a new genre: “kindness without end.” And unlike films, everything here is real.
We waited so long for the completion of this beautiful home – counting weeks, days, even hours. And finally, the long-awaited day has come.
The foundation of this home was built on the kindness of the Fund’s friends. Its walls were raised with love. Everything here is filled with a sense of grace.
This is Mariam, 38. A mother whose tragedy shook the entire country. First, she laid her two-year-old son, Lasha-Giorgi, to rest with her own hands. Just months later, death took her four-month-old baby, Noe.
His heart stopped – and in an instant, a young life was gone. Grief-stricken, Mariam lost her will to live.
Even the Fund’s team feared they would not be able to restore her strength. And yet, with faith and help of Virgin Mary, something close to a miracle happened.
Heaven seemed to open – and angels appeared. Those angels are you – the Fund’s friends.
Mariam has one child left – eight-year-old Gabriel, who has been seriously ill since birth. After the grieving mother laid two of her children to rest, Gabriel’s condition also deteriorated critically.
She stood on the brink of losing him as well.
But it was your support that saved him.
We knew Mariam and Gabriel had no home of their own and were living with relatives. Mariam felt too shy to ask for help.
Mariam, 38:  Even though the Fund’s work is completely transparent and I could check the donations every day, I didn’t. I was already grateful that Gabriel’s life had been saved.
One day, a social worker from the Fund – Nana – called her: “Mariam, pack your things. Tomorrow you and Gabriel are moving into a new home – one that will belong to you. This is the decision of the Fund’s founder, Leonid Chernovetskyi.”
“When I heard those words, I dropped my phone from happiness,” Mariam recalls.
Today, the Fund’s team traveled from Tbilisi to Lanchkhuti to surprise Mariam and Gabriel in their new home.
Although Noe and Lasha-Giorgi are no longer with us, their names will live on.
We believe they are watching from above, sharing in their mother’s and brother’s happiness.
And we believe that, as angels, they pray for long life for each of you – everyone who contributed, even in the smallest way, to building this *Home of Love.*
Mariam, 38:  “The house is now filled with beautiful furniture and everything we need. The Fund’s friends took care of it all. ‘Thank you’ feels too small to express what I feel.” Fund journalist: “Friends, you’ve shown us that kindness and compassion truly have no limits. We are so proud of you.”
Mariam, 38: “Prayer is powerful. But the prayer of a mother who has lost children is something special. Every word reaches God.
And when I pray for my children, I also pray for the Fund’s founder, for every employee, and for everyone who gave me the strength to keep living. In many ways, I feel like I was born again.”
Fund journalist: Mariam showed us her yard and garden – like a small paradise.
After unimaginable grief, her heart is now filled with joy. Even after Mari had said every word of gratitude that exists in the Georgian language, it still felt like not enough – so she put her emotions down on paper.
At the end of the day, before we returned to Tbilisi, Mariam made a request. Ind below we will tell what that request was.
This is 86-year-old Grandmother Meri, she lives in a village of Dzimiti. Mariam loves like her own mother and she asked us to visit her to make the old woman happy.
Grandma Meri welcomed us warmly, tasted the champagne we brought,  and smiled as she recalled her youth.
Grandma Meri, 86: “My dear, the champagne is nice… but nothing compares to the wine I used to make myself.”
Fund journalist: “Grandma, forgive me, but we journalists don’t just take people at their word. Where’s your wine? I’d love to try it.”
Grandma Meri: “Oh, God bless you, dear.  You came all the way from the city — I didn’t even dare offer you my homemade wine.”
And so the day passed – full of warmth and laughter. Time will go by. These words, these photographs, these moments will be filed away in the “archives.” And over time, they will gather dust. But there is one thing that time has no power over – love. Neither wind, nor rain, nor frost can make love fade. And do you know why? Because love lives in a place only God can reach.
Yes… in a heart filled with love – where God dwells.
These homes are comfortable and affordable, dear friends. But in return, you receive something far greater – the love of God, and you will see how your life changes. Remember, it only takes a relatively small amount to begin building such homes. $7,000 can help you become part of Georgia’s history – because your names will be placed on a beautiful metal plaque at the entrance. Let the whole country know who truly loves their people and their homeland.