უბედურება! რამხელა უბედურებაა! ვეძებ სიტყვებს, რომ თქვენი გულები ავაგიზგიზო, მეგობრებო, მაგრამ პრობლემის სიღრმის სიტყვებით აღწერა არ ძალმიძს! ასეთი რამ პირველად დამემართა! გაიცანით — ეს პატარა ჯაბაა. ძალიან, ძალიან გულიანი ბიჭი. ის თითქმის სულ სახლშია. როგორც დამფრთხალი პატარა ცხოველი! მას უნდა, რომ თავისი საწუხარი მთელ სამყაროს დაუმალოს! მას ხომ ექვსი თითი აქვს!
calendar ოქტომბერი 27, 2025
როცა მე, ჩერნოვეცკის ფონდის კორესპონდენტი, ჩავედი ოზურგეთში, შორეულ და ძალიან ღარიბ სოფელში, სადაც პატარა ჯაბა ცხოვრობს, ბავშვმა დანახვისთანავე მითხრა: დეიდა, მაჩვენე შენი ხელი!“ — და ყურადღებით დაიწყო თითების დათვლა…
ვერც კი მივხვდი, რაში იყო საქმე, რომ მან ისევ მითხრა: მეორეც“.
მარცხენა ხელიც ვაჩვენე. სწორედ ამ დროს მისი სევდიანი თვალებიდან მთელი სულითა და გულით მწარედ შევიგრძენი, რამხელა იმედგაცრუება იყო პატარას გულში, რომ ცრემლები წამომცვივდა და შევბრუნდი, რომ არ დაენახა!
— რაშია საქმე, მეგობარო?
და ჯაბამ მაჩვენა — თვალებთან მომიტანა თავისი მარცხენა ხელი!
ადამიანურად მინდოდა, მაშინვე მიმეცა პატარასთვის ათასი დაპირება, რომ ჩვენ დავეხმარებოდით. მაგრამ სიტყვები ყელში გამეჩხირა! ჯაბა ხომ ნუგეშისცემას არ ეძებდა! ასეთი რამეები ბევრჯერ, ბევრჯერ უთხრეს მას ზრდასრულებმა, შემდეგ კი თავის საქმეებზე წავიდნენ და მას მეტად აღარ უნახავს ისინი. ჯაბასთვის მნიშვნელოვანი იყო, ეპოვა ამ სასტიკ სამყაროში ერთი ადამიანი მაინც, რომელსაც მასსავით ექვსი თითი ექნებოდა, რადგან, როცა ის გარეთ გადიოდა სასეირნოდ, ბავშვები მას კი არ უყურებდნენ, არამედ ზიზღით ეძებდნენ თვალით მის მეექვსე თითს — თითქოს დანით ჭრიდნენ და ჩხვლეტდნენ მის კეთილი გულს! ისეც ხდებოდა, რომ ზოგი ზიზღის გამო ხელსაც კი არ უწვდიდა მას. (აღარ მინდა, მეტად განვავრცო ეს თემა).  იმის თქმა, რომ ეს საშინელებაა, არაფრის თქმას ნიშნავს! ბავშვები შეიძლება ძალიან სასტიკები იყვნენ! ისინი ხშირად ვერ ხვდებიან სხვა ადამიანების მწუხარებას, მიუხედავად იმისა, რომ ბუნებით კეთილები არიან.
რა არის ჯაბას სურვილის ნამდვილი მიზეზი, რომ ერთხელ მაინც ნახოს ისეთი ადამიანი, ვისაც მის მსგავსად ექვსი თითი ექნებოდა? აი, რა…  ის, რომ ხელი ჩასჭიდოს და მასთან იმეგობროს მთელი თავისი — ჯაბას სიცოცხლის — განმავლობაში!
მე უნებლიედ გავუცრუე იმედი ბიჭუნას… ძალიან დამიმძიმდა და მეტკინა გული…  მაგრამ უფრო მეტად სტკიოდა ჯაბას პაწაწინა გული და ამას მის თვალებში ვხედავდი.
ამით ბავშვის უბედურება არ მთავრდებოდა!
მას მუცლის თიაქარი აქვს და თუ პატარა თითი არ სტკივა, ჯაბა საშინელი მუცლის ტკივილებით იტანჯება. ერთადერთი გამოსავალი — ოპერაციაა, მაგრამ დედამისს ფული საერთოდ არ აქვს, ამასთან ერთად, მაშინ მას შვილებს შორის არჩევანის გაკეთება მოუწევს!
საშინელებაა, საშინელებაა, საშინელებაა! და ამას დასასრული არა აქვს!!!
ჩვენო ძვირფასო მეგობრებო, საქმეში იმაშია, რომ ჯაბას სამი წლის ძმას ტვინის დაზიანება აქვს. სამწუხაროდ, დაზიანება ისეთი სიმძიმის აღმოჩნდა, რომ ბავშვს კიდურები პარალიზებული აქვს და ოთხზე ხოხვით გადაადგილდება.
ღმერთო, როგორ იტანჯება საბრალო ბავშვი
კვალიფიცირებული ექიმების სიტყვების თანახმად, მისი განკურნება შესაძლებელია, თუმცა მკურნალობა დიდ ხარჯებთან არის დაკავშირებული. რა ქნას 27 წლის დედამ? რომელ შვილზე შეაჩეროს არჩევანი? მტერსაც კი არ ვუსურვებ, რომ ასეთი საშინელი არჩევანის წინაშე აღმოჩნდეს.
თამარი (27 წლის): „ზოგჯერ სიკვდილზე ვოცნებობ, რომ მეტად აღარ ვუყურო ჩემი შვილების ტანჯვას. ჯაბას ორი ოპერაცია სჭირდება. ბექას კი — ძვირადღირებული მკურნალობა. გაჭირვებით მოგროვებული ფულით შვილებიდან რომელს ვუყიდო წამალი? ჯაბას? მერე როგორ შევხედო თვალებში ბექას?.. ამ დაწყევლილი სიღარიბის გამო, მე, გაწამებულ დედას, შვილებს შორის საშინელი არჩევანის გაკეთება მიწევს — რომელ მათგანს მივცე ბოლო ტკივილგამაყუჩებელი აბი, როცა ვხედავ, როგორ იკლაკნება ორივე ტკივილისგან…
ფონდის მეგობრებო, ოჯახი აუტანელ სიღარიბეში ცხოვრობს. ეს ოთახი მათთვის სამზარეულოცაა და საძინებელიც. ცივ ზამთარში ავადმყოფ ბავშვებს ტაშტში უწევთ ბანაობა.
სიღარიბე, ავადმყოფობა და ტკივილი — მხოლოდ ამ სამი სიტყვისგან შედგება ხუთი წლის ჯაბასა და სამი წლის ბექას ცხოვრება.
თავად მშიერ ბიჭუნას არ დაენანა პურის ბოლო ნაჭერი მშიერი ლეკვისთვის.
რამხელა სიკეთესა და სიყვარულს იტევს მისი პატარა გული! ნუთუ ვატკენთ კეთილ გულს ამ ანგელოზს?! პატარა, მაგრამ გონიერ ჯაბას ესმის, რომ „უცხო დეიდა“ იმიტომ მივიდა მათ სახლში, რომ ყველას მოუყვეს ორი საბრალო ძმის ისტორია.
გულდამძიმებულმა დავტოვე სოფელი მერია ოზურგეთში. გზაში გონებიდან არ ამომდიოდა ხუთი წლის ჯაბასა და სამი წლის ბექას თვალები. ამ სევდით სავსე თვალებში იმედის ნაპერწკალი კიაფობდა.
მე, „უცხო დეიდა“, რომელიც ამ შორეულ სოფელში ჩავედი დიდი ქალაქიდან, ხუთი წლის ჯაბასთვის ზღაპრის გმირთან ვასოცირდებოდი: იმად, ვინც დიდ ქალაქში აღმოჩენისთანავე მოუყვება ზღაპრის სხვა გმირებს მის ისტორიას და ისინი სასწაულს მოახდენენ ერთად, მაშინ ბავშვს მეტად აღარ ექნება მეექვსე თითი და თიაქარით გამოწვეული ტკივილიც აღარ შეაწუხებს.
ახლა კი, მე, ჩერნოვეცკის ფონდის კორესპონდენტი, ვწერ ამ სტატიას თბილისში და ერთი კითხვა არ მაძლევს მოსვენებას: „რა მოხდება, თუ ბავშვს იმედს გავუცრუებ?“ მოხდება ის, რომ საბრალო ბიჭუნა დარწმუნდება იმაში, რომ კეთილი გმირები მხოლოდ ზღაპრის წიგნების ფერად გვერდებზე არსებობენ…
არა, ფონდის მეგობრებო, ჩვენ ამას ვერ დავუშვებთ, წინააღმდეგ შემთხვევაში, სინდისის ქენჯნა მოსვენებას არ მოგვცემს!
როგორ მოვიქცეთ, მეგობრებო? თქვენი რჩევები გვჭირდება. მაგრამ თავდაპირველად უნდა შევაგროვოთ რაც შეიძლება დიდი რაოდენობით თანხა, რომ ორივესთვის საუკეთესო ექიმები და საუკეთესო კლინიკები ვიპოვოთ. ყველა გადახდას მხოლოდ დოკუმენტების საფუძველზე მოვახდენთ და დოკუმენტებით ჩაგაბარებთ ანგარიშს!
გვემშვიდობება ჯაბა და მის თვალებში აკიაფებულ იმედის ნაპერწკალს ვხედავ!
თუ გსურთ მოინახულოთ ოჯახი და პირადად აღმოუჩინოთ დახმარება, მათი მისამართია: ოზურგეთის მუნიციპალიტეტი, სოფელი მერია.

Oh woe! What a great woe! I am looking for words to ignite your souls, friends, but I am unable to reflect the depth of the problem! And this is a first for me! Meet Little Jaba. He Is a very, very kind boy. And he almost always at home. Like a frightened little animal! He wants to hide his grief from the world! After all, he has six fingers!
calendar October 27, 2025
When I, a correspondent for the Chernovetskyi Fund, went to Ozurgeti, the remote and very poor village where little Jaba lives, the child, as soon as he saw me, asked, “Auntie, show me your hands?” and began carefully counting my fingers…
Before I could figure out what was going on, he asked again, “And the other one.”
I showed the left one too. And at that moment, in his sad eyes, I felt with all my soul and heart such a profound disappointment in the little one’s soul that tears streamed down my face and I turned away!
“What’s the matter, my friend?”
And then Jaba showed me – he brought his left hand to my eyes!
Humanly speaking, I wanted to immediately tell the little boy a thousand words, that we would help. But the words stuck in my throat! After all, Jaba was not looking for consolation. Adults told him this many, many times, and then they went off somewhere to do their own thing and he never saw them again. It was important to Jaba to find at least one person in this cruel world with six fingers. Because when he went out into the yard for a walk, children wouldn’t look at him, but would disgustedly search for his sixth finger — as if with a knife they were cutting and stabbing his kind heart! There were times when many were simply disgusted to offer him a hand. (I don’t want to develop this theme further.) To say that this was terrible is to say nothing! Children can be very cruel! They often don’t understand the grief of others, even though they are kind by nature.
What is the real reason for wanting to see at least once a person who, like him, had six fingers! It’s this… To take his hand and be friends with him for the rest of his life — Jaba’s life!
I unwittingly disappointed the boy… My soul hurt… But Jaba’s tiny heart hurt even more and I saw it in his eyes.
The child’s misfortunes do not end there!
He has a hernia in his tummy, and even if his finger doesn’t hurt, Jaba suffers from terrible tummy pain. The only way out is surgery, but his mother has no money at all, and besides, she will then have to choose between her children?
Horror, horror, horror! And there’s no end to it!!!
Our dear friends, the fact is that Jaba’s three-year-old brother has suffered brain damage. Unfortunately, the injury is so severe that the child’s limbs are paralyzed, and he crawls on all fours.
God, how this poor child suffers…
According to qualified doctors, it can be cured, but the treatment is expensive. What should a 27-year-old mother do? Which child should she choose? You wouldn’t wish even your worst enemy to face such a terrible choice.
Tamari (27 years old) – “Sometimes I wish I could die, so I wouldn’t have to watch my children suffer anymore. Jaba needs two surgeries. Beka needs expensive treatment. With the money I saved with great difficulty, which of the children should I buy medicine for? Jaba? And how will I look Beka in the eyes afterward? Because of this damned poverty, I, an exhausted mother, have to make a terrible choice between my children — which one should I give the last painkiller to, when I see both writhing in pain…”
Friends of the Fund, the family lives in unbearable poverty. This room is part kitchen, part bedroom. In the cold winter, the sick children have to be bathed in a basin.
Poverty, illness and pain – these three words alone describe the childhood of five-year-old Jaba and three-year-old Beka.
The hungry boy himself did not spare the last piece of bread for the hungry puppy.
How much kindness and love fits in his little heart! Are we really going to hurt this angel’s kind heart? Small but clever, Jaba understands that the “unknown aunt” has come to their home to tell everyone the story of two unfortunate brothers.
With a heavy heart, I left the village of Meria in Ozurgeti. On the way, I couldn’t stop thinking about the eyes of five-year-old Jaba and three-year-old Beka. A spark of hope flickered in those sad eyes.
For five-year-old Jaba, I, the “unknown aunt” who came to a distant village from a big city, am associated with a fairy tale character: the one who, finding himself in a big city, tells the other characters his story, and they perform a miracle, and then the child will no longer have a sixth finger. And the pain from the hernia will no longer torment him.
And now I, a correspondent for the Chernovetskyi Fund, am writing this article from Tbilisi, and one question haunts me: “What will happen if I deprive a child of hope?” What will happen is that the poor boy will become convinced that good characters exist only on the bright pages of fairy tales…
No, friends of the Fund, this cannot be allowed, otherwise pangs of conscience will not give us peace.
What are we going to do, Friends? We need your advice, but first and foremost, we need to raise as much money as possible so we can find the best doctors for both boys and the best hospital. We will make all payments only based on documentation, and we will report back to you with documentation!
Jaba says goodbye to us and I see a spark of hope in his eyes!
If you would like to visit the family and provide assistance in person, here is the address: Ozurgeti Municipality, Meria village.