16 წლის ძალიან კეთილი, სათნო ქართველი ბიჭი გიორგი, თავის სოფლისკენ მიემგზავრებოდა. გზად კი, ოცნებობდა იმ ზღვებსა და ოკეანეებზე, რომელთა ნახვაც სურდა, მეზღვაური რომ გახდებოდა! მაგრამ, მხოლოდ ღმერთმა უწყის რა გვიწერია! დღეს კი, ღმერთმა თავად მოგვცა შესაძლებლობა, გადავწყვიტოთ: ეს ბიჭი ცოცხალი გადარჩება, თუ არა და მის ოცნებებს რა ელის!
calendar იანვარი 16, 2026
16 წლის ასაკში, გიორგის პროფესია უნდა აერჩია და არა, სიცოცხლესა და სიკვდილს შორის ჰქონოდა არჩევანი გასაკეთებელი. მაგრამ იქ, მთებში, ერთმა წამმა წაართვა მას ყველაფერი, უკანასკნელი იმედის გარდა.
2025 წლის 15 ნოემბერს, ის სოფელში მიდიოდა, ჩვეულებრივ მგზავრობდა და არ იცოდა, რომ ეს მოგზაურობა, სიცოცხლისთვის ბრძოლის ველად გადაიქცეოდა მისთვის. მანქანაში სამნი იყვნენ: 23 წლის მძღოლი, მისი 16 წლის მეგობარი და გიორგი, ყველაზე უმცროსი მათგან. მოსახვევში მუხრუჭებმა უმტყუნაავტომობილი უფსკრულში გადაიჩეხა.
სიტყვებით ძნელია იმის აღწერა, რაც შემდეგ მოხდა. მხრის მოტეხილობა. ნეკნების მრავლობითი მოტეხილობა. ფილტვების დაზიანება. ხერხემლის ექვსი მალის მოტეხილობა. ხერხემლის მთავარი ნერვი გაწყდა. მარჯვენა ფეხის მოტეხილობა.
საქართველოში, ექიმები გადარჩენის იმედს არ იძლეოდნენ. ფილტვზე გაკეთებული ერთადერთი ოპერაცია, უკანასკნელი მცდელობა იყო. ის, ამ სიტყვის სრული მნიშვნელობით, ბალანსირებდა სიცოცხლესა და სიკვდილს შორის.
18 ნოემბერს, ის სასწრაფოდ გადაიყვანეს თურქეთში. გიორგი აპარატზე იყო შეერთებული და რეანიმაციაში იმყოფებოდა. მისი პატარა, ჯერ კიდევ ბავშვური სხეული უბრალოდ სუნთქვის უფლებისთვის, უბრალოდ ამ ქვეყნად დარჩენისთვის იბრძოდა.
მას ოცნებები ჰქონდა. ძალიან უბრალო და, ამავდროულად, ძალიან დიდი. სკოლის შემდეგ, მას უნივერსიტეტში ჩაბარება და მეზღვაურობა სურდა. უნდოდა ზღვაში გასულიყო, სხვა ქვეყნები ენახა, პატიოსანი შრომით ეშოვა ფული და საკუთარი ოჯახისთვის საყრდენი ყოფილიყო.
დღეს, ზღვის ჰორიზონტების ნაცვლად, გიორგის თვალწინ პალატის კედლებია. მსოფლიო რუკის ნაცვლადტკივილის რუკა. ხოლო პროფესიისკენ მიმავალი გზის ნაცვლადრეაბილიტაციის გზა, რომელიც შესაძლოა, მის ცხოვრებაში ყველაზე რთულ მოგზაურობად იქცეს.
დღეს, გიორგი თბილისის ჰოსპისშია. ამჟამად, მის სიცოცხლეს საფრთხე არ ემუქრება. მაგრამ წინ, ყველაზე გრძელი და მძიმე გზაააღდგენის გზა. ტკივილის, მოთმინებისა და დაუსრულებელი რეაბილიტაციის გზა.
დიდი კითხვის ნიშნის ქვეშაასიარულს კვლავაც შეძლებს, თუ არა. თუმცა, ერთი რამ ზუსტად არის ცნობილი: დახმარების გარეშე, ის ამ გზის გავლას ვერ შეძლებს.
ამ ბიჭს ასეთი განსაცდელი არ უთხოვია. მაგრამ დღეს, ის მხოლოდ ერთ რამეს ითხოვსშანსს. რეაბილიტაციის შანსს. გადაადგილების შანსს. მუდმივი ტკივილისა და სხვის დახმარებაზე დამოკიდებულების გარეშე, ცხოვრების შანსს.
თითოეული შემოწირულობა, მხოლოდ თანხა არ არის. იმ მიმართულებით გადადგმული ნაბიჯია, რომ კვლავაც საკუთარი სხეულის შეგრძნება შეძლოს. იმის შანსია, ერთ დღესაც, ფეხზე დადგეს. რწმენაა იმის, რომ ეს ტრაგედია მისთვის განაჩენად არ იქცევა.
ზოგჯერ, ერთი გაწვდილი ხელი ბედისწერას მთლიანად ცვლის. დღეს, თქვენ შეგიძლიათ, ეს ხელი გახდეთ.
თუ გსურთ, მოინახულოთ ოჯახი და დახმარება პირადად გაუწიოთ, მისი მისამართია: ქალაქი ბათუმი, ოცნების დასახლება, ფრიდონ ხალვაშის . 188.

Giorgi is only 16. A kind, warm-hearted Georgian boy, he was traveling as a passenger to his village, dreaming on the way about seas and oceans – about the life he hoped to live one day as a sailor. But only God knows what lies ahead for us. Today, God Himself has placed a choice in our hands: whether this boy will live – and what will become of his dreams.
At sixteen, Giorgi should have been choosing a future profession – not standing on the edge between life and death. But in a single second, high in the mountains, everything was taken from him – except his last hope.
On November 15, 2025, he was traveling to the village like any ordinary passenger, unaware that this trip would turn into a fight for survival. There were three people in the car: the driver, aged 23; his 16-year-old friend; and Giorgi – the youngest. On a sharp mountain turn, the brakes failed… and the car plunged into a ravine.
What happened next is almost impossible to put into words. A fractured shoulder Multiple broken ribs Severely damaged lungs
Six fractured vertebrae. A rupture of the main spinal nerve A fractured right leg
Doctors in Georgia gave little hope for survival. The only lung surgery was performed as a last, desperate attempt. Giorgi was literally balancing between life and death.
On November 18, he was urgently transferred to Turkey. He was connected to life-support machines and placed in the intensive care unit. His small, still-childlike body was fighting for the most basic right – to breathe, to remain in this world.
He had dreams. Simple – and immense at the same time. After school, he wanted to enter university and become a sailor. To go out to sea, see other countries, earn an honest living, and be a support for his family.
Today, instead of ocean horizons, Giorgi sees hospital walls. Instead of a map of the world – a map of pain. And instead of a path toward a profession – a path of rehabilitation that may become the hardest journey of his life.
Today, Giorgi is in a hospice in Tbilisi. His life is no longer in immediate danger. But ahead lies the longest and most difficult road of all: the road to recovery. A road of pain, patience, and endless rehabilitation. Whether he will walk again remains uncertain.
One thing is certain: he cannot walk this road alone. This boy did not ask for such a trial.
Today, he asks for just one thing – a chance.
A chance for rehabilitation.
A chance to move.
A chance to live without constant pain and dependence on others.
Today, that hand can be yours.
Every donation is more than money.
It is a step toward helping him feel his body again. It is a chance that one day he may stand on his feet. It is faith that this tragedy will not become his life sentence.
Sometimes, one helping hand can change a life. Today, that hand can be yours.
If you are willing to visit them and help them in person, here is her address: Batumi. Otsneba Settlement, 188 Pridon Khalvashi Str.