საშინელება! წლინახევრის ელენე და თორმეტი წლის საბა ბოსელში ცხოვრობენ!
შეხედეთ ამ პატარა ანგელოზს. გოგონამ ჯერ ლაპარაკი არ იცის, მაგრამ ათას სიტყვაზე მეტს ამბობენ მისი შავი თვალები.
შეხედეთ, მშიერი ბავშვი პატარა ხელს იწვდის, პურის ერთი ნატეხი მაინც რომ მისცეს ვინმემ. მხოლოდ ამ ერთ კადრში ასახულია დევნოსაძეების ოჯახის დრამა. მაგრამ არა, ეს, ერთი ოჯახის დრამა არ არის – ეს, მთელი ქვეყნის ტრაგედიაა.
ეს კი, თორმეტი წლის საბაა. როდესაც მე, ჩერნოვეცკის ფონდის ჟურნალისტი, ვესაუბრებოდი ამ პატარა ბიჭს, მისმა გონიერებამ გამაოცა.
საბა (12 წლის): დეიდა, მე არ მრცხვენია იმის, რომ ღარიბ ოჯახში დავიბადე. არც იმის მრცხვენია, რომ შიმშილისგა მუცელი მტკივა ხანდახან. მხოლოდ ერთი რამის მრცხვენია…“ – ამ მომენტში, ბავშვს ხმა აუკანკალდა და ერთი სიტყვის წარმოთქმაც კი ვეღარ შეძლო.
ფონდის ჟურნალისტი: „არაჩვეულებრივი ბიჭი ხარ, საბა. ვიამაყებდი, შენისთანა ძმა რომ მყოლოდა,“ – ვიგრძენი, რომ ეს სიტყვები, მალამოსავით მოედო ბავშვის გატეხილ გულს.
საბა: „დეიდა, მე მხოლოდ იმის მრცხვენია, რომ დახმარებას ვითხოვ, რადგან არ მინდა, უცხო ადამიანებმა ჩემი ისტორია გაიგონ და გული ეტკინოთ. იქნებ, მათაც უჭირთ, დეიდა?“
წლინახევრის ელენე და 12 წლის საბა ბოსელში ცხოვრობენ.
ეს დევნოსაძეების ოჯახია. მძიმედ დაავადებული დედ-მამა მზად არიან, საკუთარი სიცოცხლე დათმონ, ოღონდ მათ შვილებს არ შიოდეთ და არ სციოდეთ.
სკოლიდან რომ დაბრუნდა, საბა შეშის ჩეხვას შეუდგა, იმავე ტანსაცმლით, რაც სკოლაში ეცვა. რადგან საბრალო ბავშვს არ აქვს სხვა ტანსაცმელი.
დღეს, უკვე შეშაც გამოილია. შესაბამისად, ღუმელზე წყლის გაცხელებაც კი შეუძლებელია. ამიტომ, წლინახევრის ელენე ყინულივით ცივი წყლით იბანს პაწაწინა თითებს და სახეს.
ეს მშრალი ფიცრები, სახლისსახურავია“.
ძლიერმა ქარმა რომ დაუბეროს, პატარა ანგელოზებს შეიძლება თავზე დაემხოთ ეს ფიცრები.
ღვთისნიერო ადამიანებო, თქვენი მხრიდან ყველაზე მცირე შემოწირულობაც კი, წლინახევრის ელენესა და 12 წლის საბასთვის იმის შანსია, რომ ბოსელში აღარ იცხოვრონ.
მივმართავ ყველას, ვინც ახლა, ამ სტატიას კითხულობ. იცოდე, ეს შემთხვევითი არ არის. ეს იმის ნიშანია, რომ უფალი თქვენში ხედავს იმ ანგელოზებ, ვისაც შეუძლია, მძიმე განსაცდელში ჩავარდნილი ბავშვები ამ გაჭირვებული ცხოვრებისგან რომ იხსნას.
თუ გსურთ, მოინახულოთ ოჯახი და დახმარება პირადად გაუწიოთ, მათი მისამართია: ახალციეს მუნიციპალიტეტი, სოფელი კლდე, ზედა უბანი.

It’s so terrible! 18-month-old Elene and 12-year-old Saba are living in a cowshed.
Look – a hungry child stretches out her tiny hand, hoping someone will give her a piece of bread. In this single image, the entire drama of the Devnosadze family is reflected. And this is not the tragedy of just one family. It is the tragedy of an entire country.
This is 12-year-old Saba. When I, a journalist from the Chernovetskyi Fund, spoke with this young boy, I was struck by his intelligence.
“Auntie, I’m not ashamed that I was born into a poor family. I’m not ashamed that my stomach sometimes hurts from hunger. I’m ashamed of only one thing…”
(At that moment, the child’s voice trembled, and he could not say another word.)
Journalist from the fund: “Saba, you are such a wonderful boy. I would be proud if you were my brother.”
I felt that these words softened his broken little heart like a balm.
Saba: “Auntie, I’m only ashamed that I ask for help, because I don’t want strangers to feel upset when they hear my story. Auntie, maybe it’s hard for them too?”
18-month-old Elene and 12-year-old Saba live in a cowshed.
This is the Devnosadze family. Their seriously ill mother and father would give their lives just so their children would not go hungry or freeze.
After coming home from school, Saba chops firewood in the same clothes he wore to school – because the poor child has nothing else to wear.
Now even the firewood has run out. Which means they cannot heat water on the stove. So 18-month-old Elene has to wash her tiny fingers and face with icy water.
These dry planks are the “roof” of their home.
It would take only a slightly stronger gust of wind for these little angels to end up buried beneath those planks.
God-loving people, even the smallest donation from you could become a chance for 18-month-old Elena and 12-year-old Saba to no longer live in a cowshed.
You who are reading this article right now – know that this is not by chance. It is a sign that the Lord sees in you the angel who can save children facing a great trial from a life of hardship.
If you are willing to visit the family and help them in person, here is their address: Akhaltsikhe Municipality, village Klde Zeda Ubani