calendar თებერვალი 24, 2019
„ღმერთი უმიზეზოდ არაფერს აკეთებს. ახლა მე მესმის, რომ ჩემი ინსულტი ერთადერთი გზა იყო, რომ მე რწმენა დამებრუნებინა. უფალი მძიმე განსაცდელს უმიზეზოდ არ გვიგზავნის. ალბათ არ მივდიოდი ცხოვრებაში სწორი გზით“, – ეს სიტყვები გვითხრა მურაზ მაჭავარიანმა, როცა ჩვენ მასთან მოვედით.
78 წლის მამაკაცი ჩვენს შესახვედრად ყავარჯნის დახმარებით დიდი გაჭირვებით წამოდგა საწოლიდან.  დაწოლილი სტუმარს არ ხვდებიან მაჭავარიანების ოჯახში.
სამწუხაროდ ასე ხდება, რომ აქტიური, მშრომელი, გულკეთილი ადამიანები უეცრად კარგავენ ჯანმრთელობას. ასე მოხდა მურაზის შემთხვევაშიც. ის წამყვანი ეკონომისტი იყო, მთელი ცხოვრება თავდაუზოგავად შრომობდა, ზრუნავდა ოჯახზე. არასდროს ტოვებდა განსაცდელში მყოფს დახმარების გარეშე. დღეს კი დახმარება თავად სჭირდება.
მურაზ მაჭავარიანი მეორე ჯგუფის ინვალიდია, მას ბევრი მძიმე დაავადება აწუხებს. მაღალი წნევის ფონზე მამაკაცმა იშემიური ინსულტი მიიღო, ამის მერე მარჯვენა მხარე წაერთვა. გარდა ამისა დარღვეული აქვს სისხლის მიმოქცევა და ფეხებზე ხშირად უვითარდება წყლულები. მურაზ მაჭავარიანის მდგომარეობა დღითიდღე უარესდება.
– ბატონო მურაზ, მოგვიყევით, როგორ ცხოვრობთ?
მურაზი მაჭავარიანი: ჩვენ საკუთარი ბინა გვქონდა, მარგამ მძიმე წლებში ჩვენ ის დავკარგეთ. დიდხანს სხვადასხვა მიტოვებულ სახლებში ვცხოვრობდით. მერე სახელმწიფომ ამ მოუწესრიგებელ ყოფილ სასწავლებლის შენობაში გამოგვიყო ბინა. ეს სახლი ჩვენ არ გვეკუთვნის, და ვერ შევძელით ამ ფართის დაკანონება. წყლის და გაზის გარდა სხვა არაფერი არის ამ სახლში. მძიმე პირობებზე მოგვიყვა ბატონი მურაზის მეუღლემ – ზოია ვაშაკიძემ.
– ქალბატონო ზოია, გიფიქრიათ, რომ ადამიანს შეიძლება ასე გაუჭირდეს?
ზოია ვაშაკიძე: არასდროს მიფიქრია. მე პედაგოგი ვარ განათლებით, ლექსებსაც ვწერ, ვერასდროს წარმოვიდგენდი, რომ სიცოცხლისთვის ბრძოლა მომიწევდა.  ყველაზე მძიმე მდგომარეობა გვქონდა, როცა ბავშვები იზრდებოდნენ.  გული მტკივა, რომ ჩემმა შვილებმა თავისი ადგილი ვერ იპოვეს ცხოვრებაში.
– თქვენს შვილებს გაუჭირდათ ცხოვრებაში?
ზოია ვაშაკიძე: ყველაზე ცუდ მდგომარეობაში ჩვენი ვაჟი, ტატო ჩავარდა.  მან სამსახური ვერ იშოვა. ძალიან განიცდის, რომ ვერ გვეხმარება. არც ქალიშვილს გაუმართლა. გვიხაროდა, როცა ის გათხოვდა. თუმცა მალე მის ოჯახს ისე გაუჭირდა, რომ გოგონა ჩვენს სანახავადაც ვერ ახერხებს გამოსვლას.
მურაზი მაჭავარიანი: ჩემი გოგონა! ის ისეთი ჭკვიანია! რა თქმა უნდა უკვე გაიზარდა, მაგრამ ჩემთვის ისევ პატარაა. ძალიან მენატრება ჩემი შვილი და შვილიშვილებიც. ყოველ დღე ვურეკავ მათ,  მაგრამ ეს საკმარისი არ არის.
– ყველაზე მეტად რა გჭირდებათ?
მურაზი მაჭავარიანი: გაიხედეთ, ბინაში თითქმის არ არის ავეჯი. საწოლები ნახევრად დანგრეულია. ზამთარში ელექტროგამათბობელით ვთბებით, ხშირად ვთიშავთ, დიდ გადასახადს ვერ გავწვდებით. ტექნიკიდან მხოლოდ ძველი მაცივარი და გაზქურა გვაქვს. ტელევიზორი დიდი ხნის წინ გაფუჭდა, ვერ შევაკეთეთ.
მურაზ მაჭავარიანი წლებია გარეთ არ გასულა. მასთან ჩვენი ფონდის სოციალური და სამედიცინო მუშაკები დადიან. მათი დახმარებით მოხერხდა მუნიციპალიტეტიდან მედიკამენტებით დახმარების მიღება. მედდები მამაკაცის ჭრილობებს ამუშავებენ და ინიექციებს უკეთებენ. ცოტახნის წინ ფონდმა როლიკებიანი საყრდენი აჩუქა, რომ ბატონმა მურაზმა ზაფხულში მაინც შესძლოს გარეთ გასვლა.
– ბატონო მურაზ, თუ შეიძლება გვითხარით, ყველაზე დიდი სურვილი რა გაქვთ?
მურაზ მაჭავარიანი: ძალიან მიყვარს ჩემი სოფელი იმერეთში, სადაც გავიზარდე. ვოცნებობ იქ მშვიდად ცხოვრებაზე. მაგრამ მარტო მე ვერ გავძლებ, ახლობლების გარეშე. მათ კი თბილისის დატოვება არ შეუძლიათ.
მხოლოდ კეთილ ადამიანს შეუძლია სხვისი ტკივილი, როგორც საკუთარი, შეიგრძნოს! ჩვენ გვჯერა, რომ თქვენ არ დატოვებთ განსაცდელში მყოფს დახმარების გარეშე!
მურაზ მაჭავარიანს ჩვენი მხარდაჭერა სჭირდება! მიუხედავად მისი  მდგომარეობისა, მას კიდევ შეუძლია სრულყოფილად იცხოვროს!
თქვენი მცირედი დახმარებაც კი მნიშვნელოვანია!  ფონდის ანგარიში GE15TB7194336080100003 ან GE64BG0000000470458000 (დანიშნულება: მურაზ მაჭავარიანი) გადარიცხვა შესაძლებელია ასევე ფონდის საიტიდან
გადახდა შესაძლებელია ასევე ტერმინალებით NovaTechnology, TBCpay и ExpressPay – აირჩიეთ „ქველმოქმედება“ და შემდეგ ჩვენი ფონდი.

0901200270“God does nothing in vain. I realize that maybe my brain attack was the only way to bring me to faith. The Lord does not send us hard trials without a good reason. Apparently, I lived incorrectly, and there was no other option,” – this was the first thing Muraz Machavariani told us when we came to visit him.
The 78-year-old man leaning on crutches struggled out of bed to meet us. Anyhow, it is a rule in the intellectual family of Machavariani.
Unfortunately, it often happens that the health of active, hardworking, kind-hearted and indifferent to someone else’s grief people deteriorates sharply and unexpectedly. So it happened to Morisom Machavariani. He was a leading economist, one of the best specialists in the field. All his life he took care of the family and never passed by those who needed help. And today he needs our help himself.
Muraz Machavariani is a disabled person of the second group, he has a list of serious diseases. On the background of high pressure, the man received an ischemic stroke, the right side of the body got paralyzed, and in addition he had venous insufficiency. Because of the poor blood supply to the limbs, Muraz regularly has trophic ulcers. His condition is constantly deteriorating, especially due to the conditions in which our beneficiary lives.
– Mrs. Muraz, could you tell us about your life?
Muraz Machavariani: We used to have an apartment, but we lost it in the most difficult years. For a long time we dwelled in different abandoned houses. Then the State placed us in this poor building of the former educational institution, but even this apartment doesn’t belong to us, and all our addresses concerning privatization of this similarity of housing were in vain.
He lives with his wife and son in the three rooms. Apart from water and gas there are no other benefits of civilization in the house. Muraz’s wife Zoya Vashakidze told us about her difficult life.
– Zoya, could you imagine you will get in such a miserable situation?
Zoya Vashakidze: I’ve never thought of it. I am a philologist by education, a teacher; I used to write poetry, I could not imagine that I would have to fight for survival. The hardest years were when the kids were growing up. The fact that children have not been able to settle in this life, echoes the pain in my heart.
– Your children have not been able to arrange their lives?
Zoya Vashakidze: Life was hard on my son, Tato. Despite all his efforts, he couldn’t find a job to help us in any way. His personal life has not got settled either. We were happy for our daughter, she got married and at first everything was fine. But now her family is in such a difficult financial situation that even our girl cannot visit us – she simply has no money for the trip.
Muraz Machavariani: My girl, she’s so smart! Of course she is an adult, but for me she will always be my favorite baby. I miss my daughter and grandchildren very much; I call and talk to them every day. But can that be enough for a loving father?
– What do you need most of all now?
Muraz Machavariani: Have a look, the apartment has almost no furniture. The beds we all sleep on are almost rotten and falling apart. In winter we get heated by an electric heater, but we use it only when it gets very cold. Otherwise we will not be able to pay for electricity. We have an old refrigerator and a gas stove. The TV set broke down long ago and we cannot afford buying a new one or fixing the one we have.
Muraz Machavariani had not been outside for many years. Four walls are all that the beneficiary sees from morning till night. Social and medical workers of the Fund come to Muraz’s house, thanks to the efforts of our specialists; the family periodically receives assistance with medicines, and one-time payments from the local municipality. Nurses ‘ assistants regularly carry out medical procedures, treat trophic ulcers, and give injections. The Fund gave Muraz Machavariani roller walking aid so that he could go outside at least in summer.
– Mr. Muraz, tell me, do you have a special desire that I would like to implement?
Muraz Machavariani: I love my village in Imereti where I grew up. My dream is to live there, in the fresh air, in peace and tranquility. But I cannot live there alone, it is impossible to be without my relatives, and they cannot leave Tbilisi. So I am longing for my native land…
Only those who have a good heart can feel the pain of the neighbor as their own! We believe in your support, charity and compassion!
Muraz Machavariani needs our help! Despite the serious state of health, he can live a full life, enjoying hugging his grandchildren and children!
If you have a possibility to provide him any material assistance, you can deposit money to the Fund account GE15TB7194336080100003 or GE64BG0000000470458000 (Purpose: Muraz Machavariani) or make a donation directly from our website
You can as well transfer money through NovaTechnology, TBCpay and ExpressPay terminals. Find our Fund in “Charity” section. (You can learn about the additional rights and obligations of the Fund by following the link https://goo.gl/GY2Gus).