სიცოცხლე, რომელიც ხვალ შეიძლება დასრულდეს
49 წლის წლის ნინო ბესელია ონკოლოგიური სენით არის დაავადებული. მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობა დღითიდღე უარესდება, დახმარება კი არსაიდან ჩანს. ჩინოვნიკების გულგრილობამ იგი სასოწარკვეთაში ჩააგდო, რომელმაც სავსებით შესაძლებელია, რომ ფატალური შედეგი გამოიღოს.
ნინოს მკერდის არეში საშინელი ტკივილები აწუხებს, ღამით უჭირს დაძინება,  ერთი ხელი პრაქტიკულად პარალიზებული აქვს, ხოლო მეორე – წყლულებით არის დაფარული. მას არ შეუძლია სახლიდან გასვლა, გამუდმებით ტირის და მხოლოდ ტკივილგამაყუჩებელი წამლებით გააქვს თავი.
როდესაც მედიკამენტების მარაგი ამოეწურება, ხოლო ახალი წამლების  ყიდვის ფინანსური საშუალება არ აქვს, ახალგაზრდა ქალი მწარედ იტანჯება გაუსაძლისი ტკივილებისგან.
როგორი სასტიკი და გულქვა უნდა იყო ადამიანი, რომ ვერ დაინახო ნინოს გასაჭირი?!
თუ მან ვერ მიიღო დროულად  დახმარება, ახალგაზრდა ქალის სიცოცხლეს დიდი საფრთხე ემუქრება. საქმე ის არის, რომ მას სასწრაფო გამოკვლევა ესაჭიროება ონკოლოგიური სენის სტადიის დასადგენად, რომლის შემდგომაც  გახდება შესაძლებელი შესაბამისი მკურნალობის დანიშვნა. სამწუხაროდ, ნინოს გამოკვლევის ჩატარების არანაირი ფინანსური საშუალება არ გააჩნია. ჩვენ რამდენიმე შეკითხვა დავუსვით მას:
-ნინო, ვის მიმართეთ დახმარებისთვის?
ნინო:  მივმართე მერიას, ისანი-სამგორის რაიონის გამგეობას, ჯანმრთელობისა და სოციალური მომსახურების საქალაქო სამსახურს. ყველგან აცხადებენ, რომ დიაგნოსტიკა არის ფასიანი, მაგრამ სად ვიშოვო ამისთვის საჭირო თანხა, მე ხომ სოციალურად დაუცველი მარტოხელა დედა ვარ.
-რა გითხრეს, რას ვაფინანსებთო?
ნინო: ოპერაციას და შემდგომ მკურნალობას დავაფინანსებთო, მაგრამ გამოკვლევის გარეშე არ შეგვიძლიაო…
-რა წარმოადგენს თქვენს შემოსავალს?
ნინო: სოციალური შემწეობა 100 ლარის ოდენობით – ეს არის ჩემი შემოსავალი. ამ ოთახს ვქირაობ, ვცხოვრობ არასრულწლოვან ქალიშვილთან ერთად, რომელიც მე-9 კლასის მოწაფეა. ბინის ქირასაც უკვე ვერ ვიხდი და გამუდმებით შიშში ვარ, რომ აქედანაც არ გამაგდონ. ძალიან მეშიანია ქუჩაში არ აღმოვჩნდე შვილთან ერთად. ეს საბოლოოდ გამანადგურებს.
-როდის გაშორდით მეუღლეს?
ნინო: 2008 წელს. მას შემდეგ ერთი ნაქირავები ბინიდან მეორეში გადავდივართ და ასე… ჩემს ყოფილ მეუღლესთან ცხოვრება შეუძლებელი იყო, მცემდა, მამცირებდა; მე  ოჯახური ძალადობის მსხვერპლი ვარ.
-გამოდის, რომ თქვენ გულგრილობის მსხვერპლიც ხართ ჩინოვნიკების მხრიდან. ვინ გეხმარებათ, 100 ლარით ცხოვრება ხომ შეუძლებელია?
ნინო: კეთილი მეზობლები მყავს. ისინი თავად ქირაობენ ამ შენობაში ოთახებს. მოაქვთ საჭმელი, მილაგებენ ბინას, მეგზავნებიან სხვადასხვა ინსტანციაში, მე ხომ სიარული უკვე არ შემიძლია… ღამით, ტკივილების დროს, მეზობლები შემოდიან და მამშვიდებენ, მანუგეშებენ.  ღმერთს მადლობას ვეუბნები, რომ ასეთი კეთილი ადამიანები მყავს გვერდით.
-თხოვეთ ამ კეთილ ადამიანებს მიმართონ დახმარებისთვის დეპუტატს. სამწუხაროდ, ადამიანები ვერც კი ხვდებიან, რომ დეპუტატს შეუძლია ასეთ ვითარებაში დაეხმაროს ამომრჩეველს. სხვას რომ თავი დავანებოთ, ეს მისი მოვალეობაა. ჩვენი გამოცდილებიდან ვიცით, რომ ხალხი „არ აწუხებს“ დეპუტატებს, რაც დიდი შეცდომაა.
ნინო: დიდი მადლობა, რომ მოდით ჩემთან. თქვენი ფონდის საქმიანობის შესახებ მეზობელმა მიამბო (ტირის- რედ.)…  მე მინდა თქვენს მკითხველებს დახმარების თხოვნით მივმართო – კეთილი ადამიანებო, მაჩუქეთ იმედი, გამიწოდეთ დახმარების ხელი, ვიღუპები, მე კი ძალიან მინდა ვიცოცხლო!
-თქვენი ქალიშვილი ალბათ ძალიან ნერვიულობს, არა?
ნინო: ძალიან ნერვიულობს. ახლა სკოლაშია. კიდევ კარგი, რომ სკოლა ახლოსაა, თორემ ტრანსპორტის თანხას ვერანაირად გადავიხდიდი. სულ ამას მეუბნება: „დედიკო, არ მიმატოვო, მე უშენოდ ვერ გავძლებ…“. ვლოცულობ გამუდმებით. ღმერთს ვთხოვ, რომ ჩემი შვილი ბედნიერი იყოს და მე ამის მომსწრე გავხდე (ტირის.- რედ).
მეგობრებო, ნინო ბესელიას შემთხვევა არის ნათელი მაგალითი იმისა, რომ  სოციალური დაცვის სისტემა ჩვენს ქვეყანაში  არ არის სრულყოფილი. ადამიანები კვლავაც აწყდებიან ჩინოვნიკების მხრიდან გულგრილობას.
დაგვეთანხმებით, რომ ამ ქალის ყურადღების გარეშე დატოვება – დანაშაული იქნება. მოდით, გავუწოდოთ მას დახმარების ხელი, ვაჩუქოთ იმედი და ხელი შევუწყოთ მის გამოჯანმრთელებას. ნინო ახლა საჭიროებს სასწრაფო დიაგნოსტიკას ონკოლოგიური სენის სტადიის დასადგენად. მას ასევე სჭირდება მედიკამენტები და საკვები პროდუქტები.
ჩვენი ანგარიშია:  GE15TB7194336080100003 ან  GE64BG0000000470458000 (დანიშნულება: ნინო ბესელია). თანხის ჩარიცხვა შესაძლებელია ფონდის საიტიდანაც.
სადაც არ უნდა იყო, რომელი ქვეყნის შვილიც არ უნდა იყო, ოღონდ იყავი კეთილი და სამართლიანი, რადგან შენ ხარ მომავლის ადამიანი!

“Do not let me die, I want to live so much!”
49-year-old Nino Beselia is a cancer patient. Her state of health is extremely grave, and every day things are getting worse.
This woman is desperately knocking on all doors, but there’s no help from anywhere. The heartless officials brought the unfortunate mother to a catastrophic state. Then only – death.
49-year-old Nino Beselia is a cancer patient. Her state of health is extremely grave, and every day things are getting worse. She does not sleep at night, groans from hellish chest pains, one arm is almost paralyzed, and her body is covered with ulcers. Nino is unable to leave the house, constantly crying and rests only on pain medications. And when they run out, and there is no money to buy new ones, then her terrible cries are heard to the neighboring house.
What cruel and callous one needs to be in order not to see the suffering of a poor woman, whose life is about to come to an end, if help is not given in time. And the whole thing is the lack of funds necessary for the biopsy (approx. – examination), after which the stage of cancer will be determined and appropriate treatment prescribed.
We talked to Nino Beselia and asked her to answer a number of questions:
-Tell me to whom did you ask for help?
Nino Beselia: I applied to the mayor’s office, the administration of the Isani-Samgori region, the city health service and social services. Everywhere they say that they do not fund free diagnostics. And where can I, a sick and weak woman, take money for this ?!
-Are they told you that they are financing exactly?
Nino Beselia: I was told that the operation and treatment will be funded. However, how can I get to surgery if I die before it?
-What do you live?
Nino Beselia: I receive a social benefit of -100 GEL. Here is all my income. I rent this room, where I live with my daughter, a 9th grade student. I already have a debt for non-payment and I am afraid that we will be expelled. Then we will stay on the street, and will have to spend the night on the bench. But I can not stand it …
-When did you divorce your husband?
Nino Beselia: in 2008 he drove us out of the house. It was already unbearable to live with him. These were constant beatings, swearing, humiliation. I am a victim of violence. Here since we wander in rented apartments.
– It turns out that you are a “double victim” – a victim of violence from her husband and heartlessness on the part of officials! Who helps you? After all, living on 100 GEL is simply unthinkable, besides a sick woman?
Nino Beselia: I have very good neighbors. They also rent rooms in this room. They bring food, clean, on my behalf appeal to the authority, because I am no longer able to move. When at night I have terrible pains, the neighbors do not leave one. They come and reassure, worry with me. But they cannot help financially, they themselves are in dire need. Thank you, Lord, that these people appeared in my life. I would have disappeared without them for a long time!
– Ask these lovely people to ask for help from a local deputy. Very often, our beneficiaries neglect this. Many do not even think to turn to their “chosen one”. In order to do this, we elect them to solve various acute problems of society, including social issues. It is their duty and duty! But from our experience we can say that very few people “bother” the deputies and this is a fundamentally wrong approach! Be sure to report your problem to the deputy of your district, and if he refuses, we will write about it on our page, because more than half a million people read us!
Nino Beselia (crying): Thank you so much for visiting me. A neighbor told me about your Foundation, who advised me to contact you. Good people, I beg you, help me, give hope for life !. Do not let me die, I want to live so much!
– Your daughter is probably very worried?
Nino Beselia (crying): very worried. She is at school now. Thank God, the school is close and you do not need to pay for transport. When I have seizures at night, she also does not sleep and cries. “Mom, mummy … just don’t die, just don’t leave me …” – when I hear these words, everything burns inside.
– You should not despair. If a person believes in God sincerely, then he will surely overcome all obstacles.
Nino Beselia: I constantly pray to God, I cry for help. I believe that He will send me relief. I want to live, just want to live and this is my most cherished dream.
So, officials with fat rage, cars change like gloves, and the people in distress! Someone may pay 500 GEL for a gorgeous dinner, and someone wants to get this amount to survive! We have to once again state that the system of social protection in our country is so absurd that together help people get hurt!
Leave this unfortunate woman without attention – it will be a crime, first of all before your conscience! Friends, helping a person who is in trouble, we make this world kinder and better. How important it is to know that there are good people. Life is not becoming so scary, and there is hope for a miracle!
Help cancer patient Nino Beselia, diteShe has a chance to survive and enjoy life. It needs urgent diagnosis, as well as medicines and food.
Here is the account of our Foundation GE15TB7194336080100003 or GE64BG0000000470458000 (appointment: Nino Beselia). You can also transfer money from our site.
You can transfer money from the terminals Nova Technology, TBCpay and ExpressPay. In the “charity” section, find our foundation. (Additional rights and obligations of the Foundation can be found at https://goo.gl/GY2Gus).