ისინი დასაღუპად მშობელმა მამამ გაიმეტა… ბავშვები მუდმივად ავადობენ, სკოლასა და ბაღშიც ვერ დადიან. გამწარებული დედა შველას ითხოვს, სხვა გზა მას არ დარჩენია.
მათი საცხოვრებელი, ნაგავსაყრელს უფრო ჰგავს, ვიდრე სახლს! ბავშვები შიმშილობენ, დედას კი ისიც არ ახსოვს, სრულფასოვნად ბოლოს როდის აჭამა.
უფროსი ძმა არჩილი ამბობს, რომ საჭმლის გარეშეც გაძლებს, ოღონდ პატარა და-ძმებს საკვები ჰქონდეთ. მათ კი მოხარშული მაკარონის მეტი დიდი ხანია არაფერი უჭამიათ. – მე და დედას შეგვიძლია, მხოლოდ წყალი დავლიოთ, აი ბავშვები კი..? – ამბობს არჩილი.
გასული ზამთარი, კაპანაძეების ოჯახმა წვალებით გადაიტანა. ამ ზამთარს კი… დიდი ხანი არ არის, რაც პატარა ელენე კინაღამ არ გაიგუდა, გაციებული იყო და ვერ სუნთქავდა. ეგონათ ვერ გადაარჩენდნენ ბავშვს. მაგრამ ღმერთმა მათ მფარველი ანგელოზი გამოუგზავნა და მან ინჰალატორი და წამლები უყიდა და ბავშვი გადაარჩინა. – ის რომ ჩემი შვილები ჯერ კიდევ ცოცხლები არიან, განა უფლისგან არ არის? როგორ არ უნდა მჯეროდეს მისი!, – ტიროდა ჩვენთან საუბრისას ნინო.
-ნინო, მოგვიყევით, როგორ აღმოჩნდით ამ ნანგრევებში, ეს რა შენობაა?
ნინო კაპანაძე: 2 წლის წინ ჩემი ოჯახი უკიდურეს გაჭირვებაში აღმოჩნდა. აქამდე ნაქირავებ ბინაში ვცხოვრობდით. იმის შემდეგ, რაც ელენე დაიბადა ჩემმა მეუღლემ მიგვატოვა, და ყველაფერი უკან-უკან წავიდა… ქირას ვერ ვიხდიდით… გამოგვყარეს, ეს მიტოვებული შენობა ვიპოვეთ და შემოვსახლდით. იმის თქმა, რომ ჭერი მაქვს – სასაცილოც კია. არც ჭერი გვაქვს და არც ერთი კედელი ბოლომდე არაა ამოშენებული. მაგრამ მთლად ცის ქვეშ არ ვართ. თავიდან იატაკზე გვეძინა, მერე კეთილმა ადამიანებმა ფიცრები მოგვიტანეს, ნაგავსაყრელზე ძველი ქვეშაგები ვიპოვეთ და…
-ნინო, ერთ კითხავს დაგისვამთ, თუ არ გინდათ არ მიპასუხოთ. ნათესავები და ნაცნობები რატომ არ გეხმარებიან?
ნინო კაპანაძე: ნათესავები, რომ მყოლოდა, ალბათ არ დამტოვებდნენ ასეთ მდგომარეობაში. დედა დიდი ხანია გარდამეცვალა. მამა – პირველი ჯგუფის ინვალიდია, სოფელში ძველ სახლში ცხოვრობს, სადაც უარესი პირობებია, ვიდრე ჩვენთან… ერთადერთი მონათესავე სული, ვინც მყავდა ჩემი ძმა იყო, რომელიც ყველაფერში მეხმარებოდა, მაგრამ 8 წლის წინ ავარიაში მოყვა და გარდაიცვალა… მეტი არავინ მყავს. ჩემი შვილების და ღმერთის იმედად ვარ დარჩენილი.
-ალბათ მხოლოდ უფლის რწმენა გაძლიერებთ?
ნინო კაპანაძე: ის, რომ ჩემი შვილები ჯერ კიდევ ცოცხლობენ, ის რომ გასული ზამთარი გადავიტანეთ და ის, რომ ყველაზე რთულ მომენტებში ჩვენს დასახმარებლად სრულიად უცხო ხალხი მოდის – განა ეს უფლისგან არაა? როგორ არ უნდა მჯეროდეს მისი!
(საუბრისას ნინოსთან პატარა გოგონამ მოირბინა, და რარაც უჩურჩულა. დედამ თავი გააქნია და ატირდა)
-რა უნდოდა ნინო?
ნინო კაპანაძე: (ტირის, – შენიშვნა) მკითხა, გუშინ მოხარშული მაკარონი თუ დაგვრჩა. ბოდიში მინდა მოვუხადო შვილებს, რომ სიყვარულის გარდა ვერაფერს ვაძლევ…
-შეიძლება, რამდენიმე კითხვა ბავშვებსაც დავუსვათ?
-ნუ გრცხვენიათ, გვითხარით რაზე ოცნებობთ?
არჩილი (13 წლის): რაზე შეიძლება ჩემი ხნის ბიჭმა იოცნებოს, არ ვიცი…. არაფერზე არ ვოცნებობ, ოღონდ დედა იყოს კარგად. იმ ასაკში ვარ, რომ ყველაფერი მესმის. რაზე ვიოცნებო, როდესაც პატარები შიმშილობენ? მე და დედა მარტო წყალსაც დავლევთ, მაგრამ ბავშვები?
ანა (7 წლის): იცით, ბევრი ლექსი ვიცი. გინდათ გითხრათ? საქართველოზე ვიცი, დედაზე, ჩიტზე. კიდევ ხატვა მიყვარს, მაგრამ ცოტას ვხატავ, მეშინია, რომ სახატავი რვეული არ შევავსო. მაჩუქეს. ეს ფანქრებიც მაჩუქეს, მაგრამ ქეთევანსა და დავითს… ელენე ჯერ პატარაა, მარტო ჯღაბნის ხოლმე…
-რა ყოჩაღი ხარ და რაზე ოცნებობ?
ანა (7 წლის): რვეული და ფანქრები მინდა, და რაიმე გემრიელი, მაგალითად ტკბილეული ან პეჩენიები, ან კარაქიანი პური…
ქეთევანი (5 წლის): დედა, შეიძლება მეც ვიტყვი, თოჯინა რომ მინდა? ლამაზი თმებითა და ფეხსაცმლით. თუ სხვა რამე ვთქვა?
-რაც შენ გინდა ის თქვი?
ქეთევენი (5 წლის): მინდა, რომ ჩვენი სახლი გვქონდეს… მორჩა!
-დედას რომ უთხარი, თოჯინა მინდაო?
ქეთევანი (5 წლის): არა, გადავიფიქრე… სახლი იყოს!
-ნინო, ვინმე გეხმარებათ: მეზობლები, უცნობები?
ნინო კაპანაძე: მეზობლები მეხმარებიან, უცნობი ადამიანები მოდიან, როგორ მპოულობენ არ ვიცი… ამ ზამთარს ელენეს, ბრონქიტი დაემართა, მეგუდებოდა ბავშვი, მეგონა, რომ ჩემს ხელებში აღმოხდებოდა სული. ციოდა და წამლის ფულიც კი არ მქონდა… საღამოს მოდის ჩემთან ვიღაც კაცი და პროდუქტები მოგვიტანა. როდესაც დაინახა, რომ ელენე ვერ სუნთქავდა, წავიდა და ინჰალატორი და წამალი გვიყიდა… მან გადამირჩინა შვილი. როგორ ვთქვა ამის შემდეგ, რომ ღმერთმა არ გამოაგზავნა ის? ის ელენეს მფარველი ანგელოზი გახდა!
-ნინო, რომ ჩვენი ფონდის სტატიებს თითქმის მთელი საქართველო კითხულობენ. სხვადასხვა უწყებების წარმომადგენლებიც კითხულობენ. რა მოლოდინი გაქვთ, ექნება თქვენს ისტორიას რეზონანსი?
ნინო კაპანაძე: ერთადერთი რისიც მეშინია, სოციალურმა მუშაკებმა, ბავშვები არ წამართვან…
-რას ეტყვით ჩვენს მკითხველს?
ნინო კაპანაძე: ვიცი რომ დამეხმარებით! კეთილო ადამიანებო!
მეგობრებო, ჩერნოვეცკის საქველმოქმედო ფონდი კაპანაძეების ოჯახის დასახმარებლად აცხადებს აქციას. და ჩვენ არ ვაპირებთ ერთჯერადად დავეხმაროთ მათ. ეს ხომ ჩვენი ქვეყნის შვილები არიან, ჩვენი შვილები არიან! უცხოელებმა, ხომ არ უნდა იზრუნონ ჩვენს შვილებზე, არამედ ჩვენ თვითონ.
ოჯახს ესაჭიროება საკვები პროდუქტები, ჰიგიენური საშუალებები, წამლები, ავეჯი, საყოფაცხოვრებო ტექნიკა, ტანსაცმელი! დაეხმარეთ მათ გადარჩენაში, დაეხმარეთ, რომ ბავშვებმა ისწავლონ, შემოსეთ ისინი და არასდროს დაივიწყოთ!
უკეთესი იქნება, თუ ნინოს დაურეკავთ და მათი საჭიროების შესახებ ჰკითხავთ. მათი საკონტაქტო ნომერია: 593 42 32 56
ან გააზიარეთ ჩვენი პოსტო, იმისთვის რომ რაც შეიძლება მეტმა ადამიანმა გაიგოს ამ ოჯახის შესახებ!
მეგობრებო, კიდევ ერთი სათხოვარი გვაქვს! თუ თქვენს გვერდით არიან ადამიანები, რომლებსაც დახმარება ესაჭიროებათ, მოგვწერეთ ჩვენს ელექტრონულ მისამართზე: [email protected].
თანხა შეგიძლიათ ჩვენი ფონდის ანგარიშზე ჩარიცხოთ: GE15TB7194336080100003, GE64BG0000000470458000 ან GE42LB0115113036665000 (დანიშნულება: კაპანაძეების ოჯახი) თანხის გადარიცხვა შეგიძლიათ ჩვენი საიტიდანაც: https://chernovetskyifund.ge/ge/projects
თქვენ, ასევე, შეგიძლიათ თანხის გადარიცხვა სწრაფი გადახდის ტერმინალებიდან NovaTechnology, TBCpay და ExpressPay. განყოფილებაში „ქველმოქმედება“ აირჩიეთ ჩვენი ფონდი (ფონდის დამატებით უფლებებს და მოვალეობებს გაეცანით ბმულზე https://goo.gl/GY2Gus

Five kids will not survive this winter …
Unchrist-dad threw all his dear children out of the house, sent to die in the trash. Like cattle! Oh, and the Earth bears such! God forgive me! Kids are constantly sick and cannot go to school and kindergarten. – Help! – Mom bitterly cries and she asks an employee of the Fund. -There my kids will at least feed!
The trash has become an apartment for five Georgian angels and their mothers! Kids are constantly hungry! Just a little more and … only their own saliva will remain the food of this whole poor family. If it can be called food. “When I fed them normally, I don’t remember anymore,” Nino’s mother cries. Nightmare!
Senior Archil is ready to drink only rainwater so that younger children will have more old pasta left. They don’t know any other food. – Mom and I can hold out on the water, and the children? – says Archil.
The Kapanadze family barely survived last winter. But this … – Recently, baby Elena almost suffocated. They thought everyone would die. Preparing for the worst. But the Lord sent us a guardian angel from heaven. He bought an inhaler and medicines. And he saved his daughter. – The fact that my children are still alive – is it not from God? How dare I not believe in Him! – sobbing Nino.
– Nino, tell us how you ended up in this ruin, what kind of building is this?
Nino Kapanadze: My family was in extreme poverty 2 years ago. Before that, we lived in a rented apartment. After Elenochka was born, our father left us. And everything went awry … there was nothing to pay for the apartment … they drove us out, I found this abandoned building with my children and settled here. To say that I have a roof over my head is ridiculous. No roof, not a single whole wall. But at least not on the street. At first they slept on the floor, then good people gave boards, old mattresses were found in the trash …
– Nino, now I will ask one very uncomfortable question, you can not answer. Why don’t relatives and close ones help you?
Nino Kapanadze: If I had them, they would not leave me in that position. My mother died a long time ago. My father is a disabled person of the first group, lives in a village in an old house, where conditions are worse than ours … My only soulmate is my brother, who helped and supported me in everything, but 8 years ago he died in a car accident … I don’t have anyone else. My children and the God I hope for.
– Probably only faith in God keeps you on earth?
Nino Kapanadze: The fact that my children are still alive, that we have endured this winter, and that completely strangers come to our aid in the most difficult moments in life, is this not from God? How dare I not believe in Him!
(During our conversation, a daughter ran up to Nino and whispered something to Mom’s ear. Mom shook her head as a sign of refusal, and burst into tears)
“What did she want Nino?”
Nino Kapanadze: (crying, approx.) She asked if we had any pasta we cooked yesterday … I want to ask the children for forgiveness for the fact that I can not give them anything besides my love …
-Can I ask some questions to the children? Feel free to tell us what you dream about?
Archil (13 years old): What can a guy of my age dream of? I don’t know … I don’t dream of anything, if only my mother would be healthy. I’m already at that age that I understand what’s what. What to dream when the kids are naked? Mom and I can hold out on the water, and the children? – said Archil and left the room.
Anna (7 years): And you know, I know a lot of poems. Do you want to tell? I know about Georgia … about mom, about a bird. I also like to draw, but I draw very little, I’m afraid that my drawing album will end. They gave it to me. These pencils were also presented to me, but I give them to Ketevan and David to use … Elena is still small, she can only draw “pegs” …
– Yes, you’re just smart. What are you dreaming of?
Anna (7 years old): I want notebooks and pencils, and whatever tasty, like sweets or cookies, well, or bread and butter …
Ketevan (5 years old): Mommy, can I say that I really want a doll? With beautiful hair and shoes. Or should I say something else?
“You can say whatever you want, honey!”
– That’s good, for Archil I want a bicycle, for Anna I want pencils and beautiful dresses, then I will get them, for David cars, for Elena cars too … That’s all.
“But you didn’t say what you want for yourself?”
Ketevan (5 years): I dream that we have a beautiful house … That’s it!
“But you told your mother that you want a doll?”
Ketevan (5 years): No, I changed my mind … let there be a house!
– Nino, does anyone help you: neighbors, strangers?
Nino Kapanadze: Neighbors help, strangers come, how they find me, I don’t know … In winter, little Elena started to have bronchitis, she was suffocating. Just thought she would die in my arms. It’s cold, there’s no money for medicine … And in the evening some guy comes to me, brought the groceries. When I saw that Elena was suffocating, he went, bought an inhaler and medicines … He saved my daughter. Well, how can I say that he was not sent to me by God? He turned out to be a guardian angel for my Elena!
– Nino, you know that the articles of our Foundation are cheatalmost all of Georgia. Read officials from government agencies. What do you expect, do you think there will be a resonance?
Nino Kapanadze: The only thing I’m afraid is that social workers don’t take my children away from me … If anything, they immediately threaten to take the children away!
– Contact our readers!
Nino Kapanadze: I know that you will help me! Good people!
Friends, the Chernovetsky Charity Fund is launching a fundraising campaign for the Kapanadze large family. And we do not intend to stop on one-time help. After all, these are the children of Georgia, our children! After all, not foreigners should take care of Georgian families? We ourselves!
To survive, the family is in dire need of food, hygiene products, medicines for children, furniture, household appliances, and clothes! Help them survive, help the children go to school. Dress, shoe and remember them always!
And better – call Nino, and find out about urgent needs, cheer up this family! Here is their contact number .: 593 42 32 56.
You can also personally provide them with all possible assistance, and God bless you! And be sure to CEREAL our post. Let your friends know about the grief of this family! It is very important! Do not pass by someone else’s misfortune! Unhappy people are given to us from above so that we can prove our faith to the Almighty not in words but in deeds!