პატარა ბიჭუნა დიდი გულით!
უკვე 14 წელია, რაც მიხეილს ყოველდღიურად მტანჯველი ტკივილები აწუხებს და მოსვენებას არ აძლევს. 10 ოპერაცია ჩაუტარდა, მაგრამ მისი მდგომარეობა ვერ გაუმჯობესდა…
ერთმა თირკმელმა ვერ გაუძლო და გაუჩერდა, სუნთქვა და მოძრაობა უჭირს, ხუთვის შეგრძნება კი მის ცხოვრებას აუტანელს ხდის! დედა ყოველ დღე ტირის, ნერვიულობისგან შაქრიანი დიაბეტიც კი გაუჩნდა! „მიშიკო ტკივილ გამაყუჩებელს თუ არ დალევს შეიძლება ჭკუიდან გადავიდეს… ჩემი საბრალო ბიჭუნა…“, – გვითხრა ციურიმ.
-ყოველი დილა ლოცვით იწყება, ღმერთს მის გამოჯანმრთელებას ვევედრები, რომ მას შვება მოჰგვაროს და ტანჯვა შეუმსუბუქოს, მისი გამოჯანმრთელების იმედი გვაჩუქოს… იმედს არ ვკარგავ, რომ კეთილი ადამიანები ჩემს შვილს დაეხმარებიან, მას ხომ ბევრი რამ ესაჭიროება: საკვები პროდუქტები, ჰიგიენური საშუალებები და რაც ყველაზე მთავარია – წამლები…
-14 წლის წინ ამ ოჯახს საშინელი განსაცდელი დაატყდა თავს. სრულიად ჯანმრთელ და ბუნჩულა ბიჭს, ზურგზე კუზი ამოეზარდა. მაგრამ ექიმებმა რატომღაც განგაში არ ატეხეს… მიშიკოს მამა გარდაიცვალა, როდესაც ბიჭი ერთი წლის იყო. მარტო დარჩენილ დედას ბინის გაყიდვა და თურქეთში შვილთან ერთად სამკურნალოდ წასვლა მოუწია.
ციური სხვიტარიძე: იმ დროისთვის ბავშვი ვეღარ დადიოდა. ის ფაქტიურად კვდებოდა, და მადლიერი ვარ ღმერთის, რომ ჩემი შვილი გადარჩა, გადაადგილება შეუძლია და იღიმის. სიხარულისგან ვტიროდი, როდესაც გავიგე, რომ მისი გამოჯანმრთელების იმედი არსებობდა.
-საქართველოში, მიშიკოს დიაგნოზი ვერ დაუსვეს?
ციური სხვიტარიძე: ის უკვე 20 წლისაა, ხერხემალზე 10 ოპერაცია გადაიტანა! შესაძლოა, ქირურგიული ჩარევები მას ცხოვრებას უხანგრძლივებს, მაგრამ მისი მდგომარეობა ჯერ ისევ რთულია და თურქეთში მკურნალობის გაგრძელებაა საჭირო. მხოლოდ კეთილი ადამიანების იმედით ვცოცხლობთ. აბა, სხვა რა დაგვრჩენია? გაჭირვებულები ვართ. ჩვენი შემოსავალი სოციალური დახმარება და მიშიკოს პენსიაა. ეს სულ რაღაც 350 ლარს შეადგენს, ჩემს ბიჭს კი მხოლოდ ტკივილ გამაყუჩებლისთვის და მალამოებისთვის თვეში 400 ლარი სჭირდება.
იმისთვის, რომ ბავშვი ტკივილებისგან განიტვირთოს ღმერთმა მას კეთილი ადამიანები გამოუგზავნა, რომლებმაც მას ხატვა ასწავლეს. რამდენიმე ხნის განმავლობაში, მიხეილი ამით თავს ირთობდა და თავის ნაღველს იქარვებდა, მაგრამ ახლა მისი მდგომარეობა ისე შეიცვალა ხელში ფანქარსაც ვერ იკავებს. ეს მარტივი ქმედებაც კი ტკივილს აყენებს მას!
-მიშიკო, მოგვიყევი, გახსოვს რა იყო ავადობამდე?
მიხეილ სხვიტარიძე: რა თქმა უნდა, მახსოვს როგორ ვთამაშობდი ბურთს, როგორ წავედი სკოლაში! ეს იყო ყველაზე ბედნიერი დრო ჩემს ცხოვრებაში! მახსოვს, როგორ დამსვეს უკანა მერხთან, იმიტომ რომ ყველაზე მაღალი და პუტკუნა ვიყავი. ახლა კი მეზობლის პირველკლასელი ბავშვებიც კი ჩემზე სდიდები არიან…(მიშიკო ანერვიულდა)
-მერე რა მოხდა?
მიხეილ სხვიტარიძე: მერე წელი ამტკივდა, იქ რაღაც გამომივიდა და მე შევწყვიტე სკოლაში სიარული. მახსოვს მაშინ ვტიროდი. ტკივილისგან კი არა, იმისგან, რომ ამხანაგების ნახვა აღარ შემეძლო. მერე კი დაიწყო – ხან ერთი ექიმი, ხან მეორე. დედა ყოველ დღე ტიროდა, მე კიდევ არ ვიცოდი რა ხდებოდა. მერე ოპერაციები…. აი, ჩემი ხერხემალი, ერთი ცოცხალი ადგილი არ დამრჩენია.
-გეშინოდა?
მიხეილ სხვიტარიძე: არა, რის უნდა შემშინებოდა? პირველად თითქოს მეშინოდა, მაგრამ მერე მივეჩვიე. მთავარია, დედამ არ ინერვიულოს! ჩემს გამო დიაბეტი განუვითარდა. ყოველ დღე წნევას ვუსინჯავ… ის ჩემთვის ყველაფერია!
-მიშიკო, და რაზე ოცნებობთ?
მიხეილ სხვიტარიძე: სიმართლე გითხრათ არ ვიცი… მინდა რომ ისევ შემეძლოს ხატვა, იმედი მაქვს ტკივილი გაყუჩდება, მინდა რომ ხალხთან ვიურთიერთო. ბევრი მეგობარი მყავს, სხვადასხვა ისტორიების მოსმენა მიყვარს, ჩემთან სკოლის მეგობრებიც მოდიან ხოლმე. ფეისბუქ გვერდიც კი მაქვს. და იქ ბევრი მეგობარი მყავს! ყველას ვულოცავ დაბადების დღეებს და წერილებს ვწერ.  ჩემს გულში ყველანი დაეტევით… თქვენც კი! (გვითხრა მიხეილმა და დაიმორცხვა)
მეგობრებო, რომ იცოდეთ, როგორი თბილი და გულისხმიერი ბიჭია მიშიკო. მას შეუძლია მოგიყვეთ რაიმე ამბავი, განახოთ თავისი ნახატები და უბრალოდ გაგიღიმოთ! მოდით არ ჩავაქროთ მასში ეს ღიმილი და დავეხმაროთ, გავუფერადოთ ნაცრისფერი ნაავადარი დღეები სიკეთის მკვეთრი ფერებით!
თუ თქვენ სურვილი გაქვთ, პირადა გაიცნოთ მიხეილი, მისი მისამართია: თბილისი, იმერეთის ქუჩა #6. ეს კი მისი ტელეფონის ნომერია: 557 43 18 66. თქვენ მისი მოძებნა და მასთან დამეგობრება ფეისბუქზეც შეგიძლიათ https://www.facebook.com/profile.php?id=100011313346868. გაამხნევეთ და უთხარით, რომ ყველაფერი კარგად იქნება! ეს მისთვის ძალიან მნიშვნელოვანი მხარდაჭერაა!
მეგობრებო, თუ თქვენ იცით, რომ მეზობელი, ან ნაცნობი გასაჭირშია, გააკეთეთ კეთილი საქმე და მოგვწერეთ შემდეგ ელექტრონულ მისამართზე: [email protected]
ნუ აუვლით გვერდს სხვის უბედურებას! ასეთი ადამიანები ღმერთმა გამოგიგზავნათ, რათა შეძლოთ, გამოამჟღავნოთ თქვენი რწმენა უფლისადმი და დაუახლოვდეთ მას!
თქვენ ასევე შეგიძლიათ გააზიაროთ მიხეილ სხვიტარიძის ისტორია, რათა მას უფრო მეტი ადამიანი დაეხმაროს!
თანხის ჩარიცხვა კი შეგიძლიათ ჩვენი ფონდის ანგარიშზე GE15TB7194336080100003, GE42LB0115113036665000 или GE64BG0000000470458000 (დანიშნულება: მიხეილ სხვიტარძე), ან გადაიხადოთ ჩვენი ვებგვერდიდან.
თქვენ, ასევე, შეგიძლიათ თანხის გადარიცხვა სწრაფი გადახდის ტერმინალებიდან NovaTechnology, TBCpay და ExpressPay. განყოფილებაში „ქველმოქმედება“ აირჩიეთ ჩვენი ფონდი (ფონდის დამატებით უფლებებს და მოვალეობებს გაეცანით ბმულზე https://goo.gl/GY2Gus

He is small and very sick, but he has a big and kind heart!
The devilish killer tumor wants to take the life of a very young and talented artist Misha! There was not a single day that he did not experience hellish pain. God, why is he doing that! Doctors have already cut his whole body with sharp knives, but the operations almost do not help …
One kidney could not stand it any more and refused, it is impossible to swallow and move, attacks of suffocation make his life simply unbearable. This is not life! Then death is already … Lord! Mom cries every day, she even got diabetes from this! “If Mishka doesn’t drink a pill for pain, he can just go crazy … my poor boy …” Tsiuri tells us.
– Each my morning begins with a prayer for my son, for his health. – sobs Tsiuri. – God, I pray you, send grace to my son, ease his suffering, give hope for recovery … I do not lose hope that my son will be helped, because he needs everything: food, hygiene products and, most importantly, medicines …
Terrible grief came to this family 14 years ago. A completely healthy and well-fed boy suddenly had a terrible hump on his back. But the doctors did not sound the alarm, God be upon them, who had taken the oath of Hippocrates, judge! Misha’s father died when he was only a year old, so mom had to sell the house, drop everything and go to Turkey for treatment.
Tsiuri Shvitaridze: By that time, the son could not walk. He was actually dying, and I am grateful to God that my son survived, began to move around and … smiled. I wept with happiness, as at least some hope appeared for his recovery.
– And in Georgia, Misha could not make a diagnosis?
Tsiuri Shvitaridze: During his short life, Mikhail underwent 10 major spinal operations! It is literally cut up and down! It is possible that surgical interventions prolong his life, but so far his condition is complex and requires further treatment in Turkey. Only good people and hope. What is there to do? We are beggars. Our income is social benefits and Misha’s pension. This amounts to about 350 GEL per month, and my Misha only needs paints and ointments 400 GEL per month.
To distract the boy from pain, God sent him kind people who taught him to draw. Until recently, Mikhail tried to dispel his sadness, take his soul away, but now his condition has deteriorated so much that he cannot even hold a pencil in his hands. Even this simple action gives him tremendous pain! Poor Misha!
– Misha, tell us, do you remember what happened before the illness?
Mikhail Shvitaridze: Of course, I remember how I played the ball, I remember how I went to school! It was the happiest time of my life! I remember being put on the back desk because I was the tallest and most chubby boy among my classmates. And now, even neighboring children, first-graders are taller and larger than me … (Misha got nervous. Note).
“And then what happened?”
Mikhail Shvitaridze: Then, my back ached, something got out there, and I stopped going to school, I cried. Not because of pain, but because I can’t see my friends. And then it began – then to one doctor, then to the second. Mom cried every day, I did not understand what was happening. Then a series of operations began. Look at my spine, there’s not a single living place there.
– were you afraid?
Mikhail Shvitaridze: No, what is there to fear? The first time it was scary, and then I got used to it. The main thing is that mom should not worry! She started diabetes because of me. Every day I measure her pressure … she is my everything!
– Misha, what are you dreaming of?
Mikhail Shvitaridze: Honestly, I don’t know … I want me to be able to paint again, I hope that the pain subsides, I want to communicate with people … I have many friends, I like to listen to different stories, old school friends come to me. I even have a facebook page! And I also have many friends there! I congratulate everyone on their birthday, write letters to them. I am a small and sick person, but my heart is big! Everything fits there … even you! (said Michael, and was embarrassed)
Friends, you would know what a warm and helpful guy Misha. He can tell you some story, show his paintings and just smile! Let’s not extinguish this smile in him, let us extend a helping hand to him and paint his gray hospital days with bright colors of kindness!
If you have a desire, he will personally meet him, here is his address: Tbilisi, Imereti Street No. 6. And this is his phone: 557 43 18 66. You can also find him on Facebook and make friends with him: https://www.facebook.com/profile.php?id=100011313346868 cheer him up, say that everything will be fine! Believe me, this is very great support for Misha!
By the way, if you know about the misfortune of a neighbor or acquaintance, do a God-pleasing deed and write to us at office-fsp@fsp.ge. Together we will definitely help them!
You can also personally provide them with all possible assistance, and God bless you! And be sure to CEREAL our post. Let your friends know about the grief of this family! This is veryimportant! Do not pass by someone else’s misfortune! Unhappy people are given to us from above so that we can prove our faith to the Almighty not in words but in deeds!
You can transfer funds to assist Mikhail Shkhvitaridze to our account GE15TB7194336080100003, GE42LB0115113036665000 or GE64BG0000000470458000 (appointment: Mikhail Shvitaridze), or pay from our website.
You can also deposit money from NovaTechnology, TBCpay and ExpressPay terminals. Find our foundation in the charity section. (Payment methods can be found at https://goo.gl/GY2Gus).