თქვენ მე მკვდრეთით აღმადგინეთ, მეგობრებო!
სიკვდილს აღარ ვუხმობ და კვლავაც სიცოცხლე მინდა!რამდენი წელი მარტოობაში… შვილებისა და მეუღლის საშინელი სიკვდილი… თითქოს დილეგში ვიყავი გამომწყვდეული, ახლა კი…
ახლა დანამდვილებით ვიცი, რომ საქართველოს ჩემი ბედ-იღბალი აღელვებს და მე ჩემს საყვარელ ქართველებს ვჭირდები. მე კვლავ ვეკუთვნი მათ დიდ ოჯახს! სასწაული მოხდა!!!
პირველად, მრავალი წლის მანძილზე, ზინაიდა ბალანჩივაძე კვლავ იღიმის… მისი სიხარულით გაბრწყინებული თვალები არავის უნახავს მას შემდეგ, რაც სასაფლაოზე ოთხი პატარა ბორცვი გაჩნდა, საყვარელი შვილებისა და მეუღლის ოთხი საფლავი!..
– ზინაიდა, მოგვიყევით, როგორ შეიცვალა თქვენი ცხოვრება მას შემდეგ, რაც ჩვენ თქვენ შესახებ სტატია გამოვაქვეყნეთ?
ზინაიდა: იცით, პირველად ვიგრძენი, რომ არსებობენ ადამიანები, რომლებსაც ჩემი ბედი აღელვებთ. მარტოობაში გატარებულიამდენი წლის შემდეგ, როდესაც უკვე მივეჩვიე, რომ გარშემო არავინ მყავს და არავინ მეხმარება – სასწაული მოხდა!
ახლა, თქვენი წყალობით, ფონდის მეგობრებო, ზინაიდას ცხოვრება სრულიად შეიცვალა! მხოლოდ ახლა, 60 წლის ქალბატონი გულის ფანცქალით ელის თითოეულ სატელეფონო ზარს თავისი ახალი მეგობრებისგან; იმ მეგობრებისგან, რომლებმაც ის სიკვდილზე ბნელი ფიქრებისგან იხსნეს.
„პირველად ვიგრძენი, რომ სამყაროში მარტო არ ვარ, რომ ვიღაცას აინტერესებს, როგორ ვგრძნობ თავს, ჯერ კიდევ ცოცხალი ვარ თუ არა… მე კვლავ დავიბრუნე ცხოვრებაში მთავარი – ადამიანები, რომლებისთვისაც სულ ერთი არ ვარ“, – აღტაცებით ამბობს ზინაიდა.
მეგობრებო, შეხედეთ ამ ოდესღაც დარდითა და მარტოობით განადგურებულ ქალბატონს. მასში ძნელად თუ ამოიცნობთ ზინაიდა ბალანჩივაძეს – უბედურ ქალსა და მეუღლეს, რომელმაც ერთი მეორის მიყოლებით, მეუღლე და სამი შვილი დაასაფლავა!..
მისი სულისშემძვრელი ისტორია ჩვენ სულ ახლახან მოგიყევით პოსტში„როგორ ფიქრობთ, რამდენი წლისაა ეს ქალბატონი?“ https://chernovetskyifund.ge/ge/projects/finished/551-balanchivadze/
საბრალო ზინაიდა მაშინ თავზე მოწეული უბედურების გამო იყო დათრგუნული; იგი აღარ იღიმოდა და მხოლოდ ერთს – თავის აღსასრულის ჟამს ელოდა. საბრალო ქალი ხსნას მხოლოდ ამაში ხედავდა და მის ცხოვრებას აზრი ჰქონდა დაკარგული… მაგრამ აბა, ახლა შეხედეთ მას! ის 30 წლით არის გაახალგაზრდავებული! სახებედნიერებით უბრწყინავს! ზინაიდამ კვლავ დაიბრუნა ცხოვრების ხალისი; სურს, უფრო დიდხანს იცოცხლოს, რომ ყველა ახალი მეგობრისთვის – ფონდის ყველა მეგობრისთვის ილოცოს!
„არც კი ვიცი, რა სამადლობელი სიტყვები შევარჩიო, რომ ის ყველაფერი გამოვხატო, რისი თქმაც თქვენთვის მსურს! თქვენ ვერც კი წარმოიდგენთ, რამდენად მნიშვნელოვანი იყო ჩემთვის თქვენი მხარდაჭერა. თითოეული ზარი, თითოეული სიტყვა… – ამბობს ზინაიდა. – მე ისეთი მარტოსული, ისეთი უბედური ვიყავი. ვერაფერში ვპოულობდი ნუგეშს. მაგრამ ახლა ვიცი, რომ ჩემ გვერდით მთელი ქართველი ერი დგას! ეს მე სიცოცხლის ძალას მაძლევს! ამ წმინდა ადამიანების გამო, მე არ დავნებდები!“
ზინაიდა: იცით, პირველად ვიგრძენი, რომ არსებობენ ადამიანები, ვისთვისაც ჩემი ბედი მნიშვნელოვანია. მარტოობაში გატარებულიამდენი წლის შემდეგ, როდესაც უკვე მივეჩვიე, რომ გარშემო არავინ მყავს და არავინ მეხმარება – სასწაული მოხდა!
მას შემდეგ, რაც ჩემ შესახებ პოსტი დაწერეთ, უამრავი ზარი შემომივიდა საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში მცხოვრები ფონდის მეგობრებისგან. ყველანი მხარდაჭერას მიცხადებდნენ! ჩემთვის ეს ძალიან მნიშვნელოვანი იყო. რამდენიმე წუთით, თავს ბედნიერადაც კი ვგრძნობდი…მხოლოდ რამდენიმე წუთით, რადგან სამწუხაროდ, მეტად არ შემეძლო; ყოველ ჯერზე, რეალობას ვუბრუნდებოდი – გვერდით ხომ არც მეუღლე მყავს და არც შვილები?!. მათ მე ვერავინ დამიბრუნებს და ეს მწუხარება ჩემი ცხოვრების განუყოფელ ნაწილად იქცა; მაგრამ რომ არა თქვენი ფონდი, ეს ბედნიერი წუთებიც კი არ მექნებოდა…
ჩემ დასახმარებლად საქართველოში მცხოვრები ყველა კეთილი ადამიანი გაერთიანდა. ეს გრძნობა ისე მამხნევებდა და მანუგეშებდა… მინდა ყველას, აბსოლუტურად ყველა კეთილ ადამიანს გადავუხადო მადლობა, ვინც მე დამეხმარა. თუნდაც უბრალო ზარით, რადგან ჩემთვის ეს მარტივი არ ყოფილა!
ზინაიდა: ვაი, არც კი ვიცი!.. ყველაფერი! თქვენ ისეთი დიდი და ლამაზი მაცივარი მომიტანეთ, ასეთი არასდროს მქონია. ტელევიზორიც რა მშვენიერია! როგორღაც მაინც შემიძლია ყურადღების გადატანა ჩემი ცხოვრების ყველა საშინელებისგან… ა, არა! ვიცი! ვიცი, ყველაზე მეტად რა მომეწონა! გაგეცინებათ, მაგრამ – ელექტრო ჩაიდანი! (იცინის). დიახ, ისეთი სასიამოვნოა, გრილ საღამოს ცხელი ჩაით რომ თბები. დიდხანს ლოდინიც არ გიწევს, როგორც, მაგალითად, წყლის ცეცხლზე გაცხელებისას. დიახ, ჩაიდანი ძალიან მომეწონა! ძალიან გამოსადეგი აღმოჩნდა! ყველაფრისთვის მადლობა! თქვენ კეთილ საქმეს აკეთებთ. თქვენ სიცოცხლეს უბრუნებთ ისეთ გაწამებულ ადამიანებსაც კი, როგორიც მე ვარ… ღმერთმა დაგლოცოთ!
– ზინაიდა, ეს სიტყვები ჩვენთვის ძალიან ბევრს ნიშნავს! მადლობა! მოგვიყევით, ფონდის გარდა ვინ დაგეხმარათ? იქნებ სახელები გახსოვთ?
ზინაიდა: ძალიან კარგად დამამახსოვრდნენ ახალგაზრდები ქუთაისიდან. თავს ვერ დავდებ, რომ ქუთაისიდან იყვნენ, მაგრამ მე ასე მახსოვს; თუმცა, ამას რომ წაიკითხავენ, მიხვდებიან, რომ მათზე ვსაუბრობ! უბრალოდ საოცარი ბავშვები არიან! რამდენიმე ადამიანი იყო, ბიჭები და გოგონები. ისეთი კარგები, კეთილები, უბრალოდ არაჩვეულებრივი ბავშვები. ბევრი საკვები პროდუქტი მომიტანეს, ძალიან ბევრი! ვეუბნებოდი: „რად გინდოდათ, ჩემო კარგებო? რატომ შეწუხდით? ამ სიშორეზე მოხვედით!“ ერთ-ერთმა მათგანმა – მაღალმა, სიმპათიურმა ახალგაზრდა ყმაწვილმა კი მიპასუხა: „თქვენ იმდენი ტანჯვა გამოიარეთ, უფლება მოგვეცით, ოდნავ მაინც განუგეშოთ!“ ვერ მოვითმინე და ავტირდი, ყველას ჩავეხუტე, ისეთი საოცარი ადამიანები არიან – ჩვენი ქვეყნის მომავალი! ჭეშმარიტი ქართველი ახალგაზრდები! სამწუხაროდ, მათი სახელები ვერ დავიმახსოვრე, ან აღტაცებისაგან, ან შოკისგან, არ ვიცი… ასეთ რამეს არ ველოდი. დიახ, თქვენთან საუბრის შემდეგ ვიცოდი, რომ ფონდი აუცილებლად დამეხმარებოდა, მაგრამ ხალხი თუ მოვიდოდა და დახმარების ხელს გამომიწვდიდა… ეს სასწაულია!
– ხელისუფლების წარმომადგენლებმა თუ მოახდინეს რაიმე სახის რეაგირება ჩვენს პოსტზე? რამით თუ დაგეხმარნენ?
ზინაიდა: დიახ, დიახ, მოახდინეს! წყალტუბოს მუნიციპალიტეტის წარმომადგენელი მეწვია, საკვები პროდუქტები მომიტანა: წიწიბურა, კვერცხი, კარაქი და ა.შ. მინდა, მას დიდი მადლობა გადავუხადო, ძალიან გამახარა. მაგრამ უპირველეს ყოვლისა, მადლობა თქვენ! რადგან სწორედ თქვენი პოსტის მეშვეობით გახმაურდა ჩემი ისტორია და ხალხმა ჩემი დახმარება დაიწყო!
– აგვიღწერეთ თქვენი ემოციები… რა იგრძენით, როდესაც პირველი ზარი შემოგივიდათ?
ზინაიდა: ბედნიერება, უდიდესი ბედნიერება და ცრემლები… ტირილი მინდოდა, რადგან უკვე აღარაფრის იმედი არ მქონდა… მაგრამ პირველი ზარი, მხარდაჭერის სიტყვები – ამ ყველაფერმა ცოტაოდენი ძალა მაინც მომცა. მე სრულიად იმედგაცრუებული ვიყავი, ცხოვრების აზრს ვეღარ ვხედავდი. რისთვის უნდა იცხოვრო, როდესაც შენთვის ძვირფასი ადამიანები გვერდით აღარ გყავს? მაგრამ ძალიან ვცდებოდი. ხანდახან ვფიქრობ, რომ თქვენთან უფალმა გამომგზავნა, რათა დავრწმუნებულიყავი – ცხოვრება არ დასრულებულა, მე უკეთესობის უნდა მჯეროდეს და ჩემი ცხოვრების დარჩენილი წლები არ უნდა ვიტანჯებოდე…
– რას ნიშნავს ეს მხარდაჭერა პირადად თქვენთვის?
ზინაიდა: მხარდაჭერა, ნებისმიერი ადამიანისთვის, ძალიან ძლიერი და სასიამოვნო შეგრძნებაა. როდესაც ვიღაც გეუბნება: „იმედს ნუ დაკარგავ, არ იტირო, ყველაფერი კარგად იქნება“, შენც იჯერებ…
სრულიად უცნობი ხალხი ჩემი ოჯახი გახდა. მათ მე მიმიღეს და ჩემი მდგომარეობა და კეთილდღეობა ადარდებდათ, მირეკავდნენ და ინტერესდებოდნენ, როგორ ვიყავი. ერთი თქვენი თანამშრომელი დღემდე მირეკავს იმის გასარკვევად, ყველაფერი რიგზე მაქვს თუ არა… არსებობს რამე უფრო გამამხნევებელი, ვიდრე ის, რომ შენზე ხალხი ზრუნავს? რაც არ უნდა უცნაურად ჟღერდეს, სასოწარკვეთა და დამწუხრება მრცხვენოდა კიდეც, რადგან ეს ხალხი ასე იბრძოდა იმისთვის, რომ ჩემ სახეზე ღიმილი დაენახათ… და მათ ეს გამოუვიდათ კიდეც! (იცინის).
ზინაიდა: მრცხვენია კიდევ რამის თხოვნა, ისედაც ძალიან, ძალიან დამეხმარეთ. ეს დახმარება არასოდეს დამავიწყდება! მე ახლა ყოველდღე თქვენზე ვლოცულობ და თქვენსავით კეთილ ხალხზე მთელ მსოფლიოში! ხალხზე, რომლებიც ახლობელს გასაჭირში არ ტოვებენ. სწორედ ეს ხალხია ჩვენი საქართველოს საყრდენი!
მერიდება, მაგრამ ფონდის მეგობრებისა და თქვენ გარდა, სხვას ვერავის მივმართავ. ძალიან მეშინია ზამთრის დადგომის, რადგან მაღალყელიანი ფეხსაცმელი და თბილი ტანსაცმელი არ მაქვს… გაყინვის მეშინია, რადგან გასათბობად სახლში არც გათბობაა, არც ცხელი წყალი. შეშის დასაჩეხად ქუჩაში გასვლა მომიწევს, მაგრამ ჩასაცმელი არაფერი მაქვს… ვინმეს დახმარება თუ მოუნდა, მე ნებისმიერ დახმარებას მივიღებ. ნებისმიერს!
და კიდევ ერთი თხოვნა მაქვს – იქნებ ეს პოსტი წყალტუბოს მუნიციპალიტეტში წაიკითხონ და როგორღაც დამეხმარონ სახლის სახურავის გადახურვაში, თორემ წვიმის დროს ოთახებში კოკისპირული თქეში იღვრება. ვშიშობ, მალე საერთოდ დავიხრჩობი.
ხოლო ფონდს და მის მეგობრებს ათასჯერ დიდი მადლობა ყველაფრისთვის! ყველანი ისე ძალიან შემიყვარდით… ფონდის მეგობრებისთვის და თქვენი შვილებისთვის მე ყოველდღე ვლოცულობ! დაე, გაკეთებული სიკეთე ასმაგად დაგბრუნებოდეთ და თქვენი გულები მუდამ ხარობდნენ!
——–
მეგობრებო, უდიდესი მადლობა, რომ ეს საბრალო ქალბატონი გასაჭირში არ მიატოვეთ. მან ყველა მშობლიური ადამიანი დაკარგა და სრულიად მარტო დარჩა ამქვეყნად. მადლობა, რომ ზინაიდაზე ზრუნვა იტვირთეთ და მას ის სითბო აჩუქეთ, რომელიც, სამწუხაროდ, აკლდა. ეს ჭეშმარიტად ქართველი ქალი, მიუხედავად ყველა უბედურებისა, სითბოს ასხივებს და დაუღალავად ლოცავს ფონდის ყველა მეგობარს!
მაგრამ გვახსოვდეს, რომ ერთჯერადი დახმარებით მის ცხოვრებას სრულიად ვერ შევცვლით. ზინაიდას ესაჭიროება საკვები პროდუქტები; მას არც ცხელი წყალი აქვს, არც გათბობა და თბილი ტანსაცმელი. ნუ დავუშვებთ, რომ ის ამ ზამთარს გაიყინოს!
იცოდეთ, რომ მხოლოდ თქვენი წყალობით შევძლებთ, ზინაიდას ძალა და უკეთესობის იმედი დავუბრუნოთ!
ამიტომ, ჩვენ ვაგრძელებთ ამ ქალის დახმარებას!
მისი მისამართია: წყალტუბოს რაიონი, სოფელი ბანოჯი.
დაურეკეთ მას ტელეფონზე:598 278 958
აუცილებლად, აუცილებლად დაურეკეთ! მიულოცეთ დღესასწაულები! ის ხომ ახლა თქვენი ოჯახის წევრია?! ზინაიდას თქვენ გარდა, მთელ სამყაროში არავინ ჰყავს! ხოლო ბიბლიის ყურადღებით წაკითხვის შემდეგ, ჩვენ – ფონდში გვჯერა, რომ თუკი მარტოსულ ადამიანს ერთხელ მაინც დაურეკავთ, – პასუხი შესაძლოა თავად უფალმა გაგცეთ, რადგან წერია: „ის ვინც ღარიბს ეხმარება, მე მეხმარება.“
ხოლო თუკი გიმძიმთ საყოფაცხოვრებო სირთულეებისა და გადაუჭრელი საკითხების გამო, რამდენიმე წამით გადაიტანეთ ყურადღება ჩვენ FBპოსტებზე, ან უმჯობესია, დაურეკოთ ნებისმიერ ჩვენს ბენეფიციარს და ყველა თქვენი პრობლემა უმნიშვნელოდ მოგეჩვენებათიმასთან შედარებით, ვისაც მისი ცხოვრების ყველაზე მძიმე მომენტში დაეხმარეთ.

is safe from unhappy fate and lonely old age! And, who knows, maybe sometime
I stopped calling for death and want to live again! So many lonely years… The tragic death of my husband and children! It felt like I was walled up in a dungeon…and now…
I know for sure that my life matters for Georgia and my dear Georgians. I am back again to the big Georgian family. The miracle happened!
For the first time in many years Zinaida Balanchivadze has smiled again … No one has ever seen her eyes shining with joy since the four mounds appeared in the cemetery, four graves of her dear children and husband!!!
– Zinaida, how has your life changed after we published an article about you?
– Zinaida: You know I have realized for the first time in my life, that there are people, who care about me. After so many years spent alone, when I got used to the fact that there was no one around me and no one to help, a miracle happened.
But now, thanks to all friends of the Fund, the life of Zinaida has changed completely. Now the 60-year-old lady eagerly awaits calls from her new friends, friends who saved her from gloomy thoughts of death.
“It’s for the first time I have felt that I am not alone in the world, that someone cares how I feel, whether I am still alive or not … I’ve regained the main thing in life – people who care about me,” exclaims Zinaida with delight.
Friends, take a look at this woman who used to be heartbroken and lonely. You can hardly recognize Zinaida Balanchivadze in her! The miserable mother and wife, who buried her husband and three children one after another …
We told you her heartbreaking story not long ago in our publication “How old do you think this woman is?” https://chernovetskyifund.ge/en/projects/finished/551-balanchivadze/
Poor Zinaida was overwhelmed with grief at that time and the only thing she was waiting for was her turn to leave. It was the only way to salvation for the poor woman and she had no reason for living. Look at her now! She looks 30 years younger now. Her eyes shine with happiness, she has regained the reason to live. She wants to live a long life to pray for all her new friends – the friends of the Fund.
“I have no words to express everything I want to tell you how grateful I am! You can’t even imagine how important to me you support was. Each call, each word, – exclaims Zinaida. – I was so lonely, so unhappy. I found no consolation in anything. But now I know that all Georgian people are by me. This gives me the strength to live. For the sake of these holy people I will not give up.
Zinaida: It was the first time I have felt that there are people who care about my life.After so many years spent alone, when I got used to the fact that there was no one around me, no one to help, a miracle happened.
After you published the article about me people from all around Georgia, the friends of the Fund, started calling me. They all supported me! It was so important for me! There were moments when I felt happy…Just moments, because I was unable to feel happy all the time. Every time when I was back to the reality, there were neither my children nor my husband. They will never be back, and this grief became a part of my life. If it were not for your Fund I would not have had even these moments of happiness.
All kind people of Georgia united to help me. To realize this gave me a sense of peace and cheered me up. I want to thank all the good people who helped me. Even just calling me, because for me it was not “just a call”.
What did you like most of the presents?
Zinaida: I don’t know! Everything! You brought such I big and beautiful fridge, I have never had one like this. The TV is so wonderful! I can somehow distract myself from all the horror of my life.
Well, I know! I know what I loved most! You will laugh, but it was the electrical tea pot! (starts laughing). It is so nice to warm up with hot tea on a cool evening. You do not have to wait for a long time, as when heating the water on fire. I like the tea pot so much! And it is very useful!
Thank you for everything! You are doing a good deed, you bring back to life even unhappy people like me… God bless you!
– Zinaida, these words mean a lot for us! Thank you! Who has helped you besides the Fund? Maybe you remember the names?
Zinaida: I remember well young people from Kutaisi. I can’t say for sure if they were from Kutaisi, but I guess so. When they read it, they will understand that I am speaking about them! They are wonderful children! Several boys and girls. So nice, so kind, wonderful guys! They brought me a lot of food! I started telling them: “Why dear, why? Why have you bothered yourself coming such a long way?” One of them, a tall and handsome young gentleman answered: “You have suffered so much, let us console you at least a little!” I broke down and burst into tears, hugged everyone, they are such wonderful people, the future of our country! True young Georgians! Unfortunately, I do not remember their names, it is because I was exited or shocked, I don’t know. I did not expect it. After the conversation with you I knew the Fund would help for sure. But I did not know people would lend me their helping hand. It is a miracle!
– Did the local government somehow respond to our post? Did they provide any help?
Zinaida: Yes, they did! A representative of Tskaltubo municipality did come, and he brought groceries: buckwheat, eggs, oil, etc. I want to thank him as well, it was a pleasure for me. But first of all, thank you! Because your post let people know my story, and they started helping me!
– Describe your emotions. What did you feel when you received the first call?
Zinaida: Joy, big joy combined with tears… I wanted to cry because I had no hope for anything. But the first call and the words of support gave me strength. I was in despair, my life had no meaning. Why live if all your dear people are dead? But I was mistaken. Sometimes I think that the Lord directed me to you to show me that my live was not over, that one should believe in a better life and not suffer al the remaining years.
– What does this support mean to you?
Zinaida: The support gives me very pleasant emotions towards other people. When somebody tells you: “Don’t be in despair, don’t cry, everything gonna be all right,” – you start to believe that.
Absolutely unknown people became a part of my family. They accepted me, they were worried about my condition and well-being. They called me to know how I was doing. One of your employees still calls me to know if everything is OK. Is there anything that can cheer you up more, than knowing that people care about you? It might sound strange but now I feel awkward to show despair and sadness, because all these people struggled for my smile to appear. And they succeeded! (starts laughing).
–Do you have any more problems that our readers can help you with?
Zinaida: I will feel awkward if I ask you for anything else, you’ve helped me a lot! I will never forget this help! Now I pray every day for you and for all good people in the world. For people who never leave those in trouble. They are the backbone of our Georgia!
It’s a shame, but I have no one else to address, except you and the friends of the Fund. I am afraid of the upcoming winter, because I don’t have any warm clothes and boots. I am afraid to get frozen, because I have neither heating at home, nor hot water. I will have to go outside to cut wood, but I have no clothes for that. If anybody can help, I will appreciate any help. Any!
And one more request, maybe people from Tskatubo Municipality will read this post, I want to ask them to help to repair my roof, because when it rains it’s pouring with rain in the rooms too. I think I might sink one day.
Many thanks again to the Fund and to all the friends of the Fund. I love you all and I pray for you and for all the friends and their children every day! May the good return to you a hundredfold and your heart always rejoice!
Friends, thank you very much that you did not leave this poor woman in trouble. She lost all her dear people and is left alone in the whole world. Thank you for taking care of her, giving her family warmth she was has been deprived of. This real Georgian woman despite all her grief, radiates warmth and blesses all Fund’s friends!
But let’s remember that the ad-hock aid will not change her life for ever. Zinaida needs food, she has no hot water, no heating, no warm clothes. Let’s not let her freeze this winter.
Please know, that only you can give Zinaida’s strength and hope for a better life!
Let’s go on helping this woman!
Here is her address: Tskaltubo District, village Banodji. Give her a call: 598 278 958 Give her a call please! Congratulate her on holidays! Because now she is you family member! Because she has no other family, but you! Read the Bible carefully, because in the Fund we believe, that once you call a lonely person God will respond. So, it is written: “By helping the disadvantaged, you are helping Me.”
If you have a heavy heart because of everyday problems or unresolved issues, as a distraction just see our posts on FB or better dial the number of any of our beneficiaries. Call them and you will forget about your problems. Because they are nothing in comparison to the problems of those to whom you opened your kind heart and came to help at the most difficult time of their life.
(Purpose: Balanchivadze family)
You can also transfer money from our website https://chernovetskyifund.ge/en/projects/551-balanchivadze/