calendar მაისი 25, 2020
– ძალიან მეშინია, ძალიან… – ოდნავ გასაგონი ხმით წარმოსთვამს ირმა, – ეს შიში არ მაძინებს ღამღამობით, არ მაძლევს საკუთარ თავთან მარტო დარჩენის საშუალებას… საშინელი აზრები და შიში შიგნიდან მხრავს, მთლიანად მიპყრობს და მზად ვარ, დავნებდე წყეულ დაავადებას…
იცით რა მაკავებს? უსაზღვრო რწმენა! უფლის რწმენა და მისი წყალობა… მწამს, ის შეისმენს ჩემს ლოცვებს, მან იცის, რომ მისგან ნაჩუქარი სიცოცხლე, არ უნდა ჩაქრეს უაზროდ… იცის, რომ ვოცნებობ, ჩემი ცხოვრება ღვთისმსახურებას მივუძღვნა. მსურს მივაღწიო, ვფიქრობ, ჩემს მთავარ მიზანს, სრულყოფილი ოჯახისა და სიყვარულის შეგრძნება ვაჩუქო პატარა არსებას, რომელიც მოკლებულია ამ ყველაფერს!
ძალიან დიდი ხანია მინდა, ბავშვთა თავშესაფრიდან  ვიშვილო ბავშვი. სწორედ ამისთვის ვლოცულობდი და ვევედრებოდი უფალს მანამ, სანამ შევიტყობდი, რომ სასიკვდილო სენით ვარ დაავადებული… ახლა ჩემს ლოცვას, დაემატა ვედრება, ნება მიბოძოს, კიდევ ცოტა ხნით მაინც, განვაგრძო სიცოცხლე…
ირმას ხმა ჩაუწყდა და ერთი სიტყვაც ვეღარ წარმოსთქვა…
– ირმა, გთხოვთ, დამშვიდდით,  გადავიტანოთ ყურადღება და მიამბეთ, თუ შეიძლება,  ავად გახდომამდე როგორი იყო თქვენი ცხოვრება?
ირმა: ავად გახდომამდე… ეს ხომ, სულ რაღაც ნახევარი წლის წინ იყო… მე კი მეჩვენება , რომ სხვა ცხოვრებაში…
რა გითხრათ… ჩვეულებრივად ვცხოვრობდი, ბედნიერ, მოსიყვარულე ოჯახში გავიზარდე, ვისწავლე, ვმუშაობდი… საბავშვო ბაღში, პედაგოგად, 18 წელი ვიმუშავე… არაჩვეულებრივი წლები იყო… ბავშვები სიგიჟემდე მიყვარს, თითოეულ პატარას, რომელიც გაიზარდა ჩემს ხელში, უდიდესი სიამოვნებითა და სიყვარულით ვიხსენებ…
ოჯახი საკმაოდ გვიან შევქმენი, 37 წლის ვიყავი, როცა ჩემი სიყვარული – დავითი გავიცანი, დავქორწინდით, და უკვე 11 წელია, სრულ ჰარმონიაში ვცხოვრობთ. პატარა, მშვიდი ოჯახი გვაქვს… ჩვენი ერთადერთი ტკივილი, ყოველთვის მხოლოდ ის იყო, რომ უფალმა არ გვაჩუქა შვილი. როგორ ვოცნებობდი, მყოლოდა! საბავშვო ბაღში, ათასობით პატარა ავღზარდე, თავად კი…
როცა ყოველგვარი იმედი იმისა, რომ მშობლები გავხდებოდით, საბოლოოდ გადაგვეწურა, მე და დათომ მივიღეთ გადაწყვეტილება, რომ ბავშვი თავშესაფრიდან უნდა აგვეყვანა! დავიწყეთ საბუთების შეგროვება… მაგრამ წინა წელს, დეკმბერში, გავიგე, რომ ავად ვარ…
– და შემდეგ დადგა მომენტი როცა…
ირმა: მე გეტყვით, რა იყო ყველაზე საშინელი. ჩემი ავადმყოფობის შესახებ, ელექტრონული წერილით შევიტყვე! ექიმისგან კი არა, რომელიც, შესაძლოა, ადამიანურად შემიმსუბუქებდა ამ საშინელი ამბის გაგებას, გულში იმედს ჩამისახავდა, მეტყოდა – ნუ გეშინიათ, ირმა, ეს განაჩენი არ არის, ბრძოლა შესაძლებელია…
არა, გავხსენი საავადმყოფოდან გამოგზავნილი ელექტრონული წერილი, და ამოვიკითხე ჩემი განაჩენი – „კარცინომა“! სამყარო წამში დამექცა თავზე! რამდენი აუხდენელი ოცნება, საქმე, რამდენი იმედი და გეგმა დაანგრია ამ ერთმა სიტყვამ!
მაგრამ, სულ რამოდენიმე წუთში, ჩემში თითქოს რაღაცა გადატრიალდა, და უკვე ვიცოდი, რომ არ მოვკვდები! ყველაფერს გავაკეთებ იმისთვის, რომ ვიცოცხლო, ავიხდინო ოცნება და გავხდე დედა…
– ირმა, როგორ ფიქრობთ, კიბო განაჩენია, თუ ბრძოლისთვის მოწოდება?
ირმა: არ არის განაჩენი, არც ერთი წამით! მინდა ვუთხრა ყველას, ვინც წაიკითხავს ჩემს ამბავს, არ დანებდეთ! სულიერი სიმტკიცე შეინარჩუნეთ და ბოლომდე იბრძოლეთ! დღესდღეობით, კიბო განაჩენი არ არის, მისი დაძლევა შესაძლებელია, თუ სულიერად ძლიერი ხართ, ღმერთის გწამთ და საკუთარი ძალების!
ორი რთული ოპერაცია, უკან მაქვს  მოტოვებული, ამჟამად სხივური თერაპიის კურსს გავდივარ… ვერ წარმოიდგენთ,  ეს რამდენად რთული და მტკივნეულია. როგორც ფიზიკურად, ასევე მორალურად… მაგრამ მე ვიცი, უფალი დამეხმარება, რომ ამ ბრძოლაში გავიმარჯვო!
-როგორ ფიქრობთ, თქვენი ავადმყოფობა, ბოროტი ძალების ხრიკია თუ უფლის სასჯელი? თუ კი ასეა, მაშინ რისთვის?
ირმა: ამაზე ბევრი ვიფიქრე… თავიდან უფლის მიმართ, გულში,  წყენაც მქონდა და დრტვინვაც – ასე რისთვის დამსაჯა? რატომ მაინცდამაინც მე? ამ კითხვებზე პასუხები, დღემდე არ ვიცი. ჩემი აზრით, ამ სენით, უფალს ჩემი გამოცდა უნდა.
შესაძლოა სურდა, ეჩვენებინა ჩემთვის, რომ ისე არ ვცხოვრობ, როგორც მას ნებავს, არ მივყვები მის ყველა მცნებას… რათა რადიკალურად შემეცვალა ჩემი ცხოვრება…
– მაგალითად როგორ?
ირმა: მთელი ჩემი ცხოვრება, „ღრუბლებში დავფრინავდი“, თავმოყვარე და ამაყი ვიყავი. არც ის არ მომწონდა, არც ეს… უფალმა ინება, ჩემი ცხოვრებისთვის სხვა თვალით შემეხედა, ადამიანების მიმართ ჩემი დამოკიდებულება შემეცვალა, უფრო კეთილი და ყურადღებიანი გავმხდარიყავი… ალბათ ასე…
– თქვენ გვიამბეთ, თუ რა განიცადეთ მას შემდეგ, რაც თქვენი დიაგნოზის შესახებ შეიტყვეთ. ვის უამბეთ პირველ რიგში?
ირმა: ჩემს სულიერ მოძღვარს, დავურეკე და ვთხოვე, ვენუგეშებინე. მისმა სიტყვებმა, რომ უფალი არ მიმატოვებს და სიცოცხლისთვის უნდა ვიბრძოლო – უზომოდ გამამხნევა, ძალა შემმატა და გადავწყვიტე, არ დავნებდები! მე უნდა ვიცოცხლო!
მეუღლეს, მხოლოდ ამის შემდეგ ვუთხარი ჩემი დიაგნოზის შესახებ… ძალიან განიცადა, სასოწარკვეთილებას მიეცა… გამოვიდა ისე, რომ ის კი არა, პირიქით, მე ვამშვიდებდი, ვეუბნებოდი, რომ კიბო განაჩენი არაა – დასასრული კი არა, უბრალოდ უფლისგან ბოძებული გამოცდაა, რომ გადავლახავთ ყველაფერს და ისევ ბედნიერები ვიქნებით…
– გწამთ, რომ გამოჯანმრთელდებით?
ირმა: მაშინ ბრძოლა რა საჭიროა? თუ არ გწამს, ხელები გულზე უნდა დაიკრიფო, დაავადებას დანებდე, და უბრალოდ ითვალო დარჩენილი დღეები… ალბათ ბევრი ასეც იქცევა, მაგრამ არა მე!  მე ზუსტად ვიცი, რისთვისაც ვიბრძვი!
კიდევ ერთხელ მინდა ვუთხრა ყველას, ვინც ახლა პირისპირ არის დარჩენილი თავის დაავდებასთან – არ დანებდეთ! კიბო არ ნიშნავს დასასრულს, ის გაძლევთ შესაძლებლობას, გადახედოთ საკუთარ ცხოვრებას, გამოიტანოთ დასკვნები, დაძლიოთ დაავადება, განაგრძოთ სიცოცხლე და დაემორჩილოთ უფლის კანონებს!
– და საიდან გაქვთ ამდენი ძალა? რა გაძლიერებთ?
ირმა: ჩემი მთავარი ძალა და საყრდენი, უფლის რწმენა და ოჯახის წევრების თანადგომაა! მას შემდეგ, რაც შევიტყვე ჩემი დიაგნოზის შესახებ, საქართველოს მრავალი წმინდა ადგილი მოვილოცე, მათ შორის, წმინდა მამა გაბრიელის საფლავიც.  ასევე ვიყავი მამა ნაუმთან, ყინწვისის მონასტერში. ამბობენ, რომ მისი ლოცვა, სასწაულს ახდენს. ჩემი სულიერი მოძღვარი, ჩემთანაც, სახლში მოდიოდა და ჯანმრთელობისთვის ლოცვებს მიკითხავდა… არასდროს  დამიკარგავს რწმენა…
– ამას ფინანსურად როგორ უმკლავდებით?
ირმა: მე და ჩემს მეუღლეს დანაზოგი გვქონდა, ჩვენ ხომ ორივე ვმუშაობთ. უფრო სწორად, ვმუშაობდით… მე ვეღარ შევძელი, ავადმყოფობის გამო… მუდმივად საავადმყოფოებში ვარ… ასევე ძალიან დაგვეხმარნენ ჩვენი ახლობლები და მეგობრები, ჩემმა თანამშრომელებმაც კი შეაგროვეს გარკვეული თანხა ჩემთვის.
– ხელისუფლება თუ დაგეხმარათ?
ირმა: დიახ, ძალიან დამეხმარა. ორი ჩატარებული ოპერაციის თანხა, დაფარა ჯანმრთელობის საყოველთაო დაზღვევის  სახელმწიფო პროგრამამ, ასევე მერიაც დამეხმარა…
– გვითხარით, ამჟამად, მკურნალობის რა ეტაპზე ხართ?
ირმა: ორი ოპერაცია გამიკეთეს, ექიმების თქმით, წარმატებული. ამჟამად სხივური თერაპიის კურსი მიტარდება. ვიმედოვნებ, რომ ეს ყველაფერი, ავადმყოფობის დაძლევაში დამეხმარება. ჩემს ყველა ლოცვაში, უფალს მხოლოდ ამ თხოვნით მივმართავ…
მაგრამ ამჟამად, მჭირდება თქვენი, თქვენი მკითხველებისა და მეგობრების დახმარება! სამწუხაროდ ყველანაირი ფინანსური რესურსი, რაც კი გაგვაჩნდა, უკვე ამოვწურეთ… სხივური თერაპიის საფასურს, ნაწილობრივ ჯანდაცვის სამინისტრო  ფარავს, მაგრამ არანაირი შესაძლებლობა არ გვაქვს, დარჩენილი თანხა,  დაახლოებით 1000 ლარი რომ შევაგროვოთ…
– რას უსურვებდით ადამიანებს, ვინც წაიკითხავს თქვენს ისტორიას?
ირმა: ჯანმრთელობას, სიყვარულსა და უფლის რწმენას! მოთმინებას და ყურადღებას ოჯახის წევრების მიმართ. და კიდევ, მინდა მივმართო თხოვნით, თავიანთ ლოცვებში, ჩვენც, კიბოთი დაავადებულები მოგვიხსენიონ…
საბრალო ქალის უყურადღებოდ მიტოვება, ჩვენი მხრიდან, დიდი დანაშაული იქნება, პირველ რიგში, საკუთარი სინდისის წინაშე! როდესაც გაჭირვებულებს ვეხმარებით, სამყარო იცვლება უკეთესობისკენ. ძალიან მნიშვნელოვანია იმის ცოდნა, რომ არსებობენ კეთილი ადამიანები. ცხოვრება, იმდენად საშინლად აღარ გეჩვენება და სასწაულის იმედი ჩნდება!
დავეხმაროთ ონკოლოგიურად დაავადებულ ირმა მაჩიტაძეს, მივცეთ გადარჩენის შესაძლებლობა და დავუბრუნოთ სიცოცხლის ხალისი. მას სჭირდება მედიკამენტები და მკურნალობა.
და კიდევ, დაურეკეთ მას, რათა პირადად მისგან მოისმინოთ, რამდენად მძიმეა და უიმედო მისი მდგომარეობა. მისი ტელეფონის ნომერია: 599 74 92 69.
აუცილებლად გააზიარეთ ეს ინფორმაცია, რათა თქვენმა მეგობრებმაც შეიტყონ ამ ოჯახის უბედურების შესახებ! ეს ძალიან მნიშვნელოვანია!
უფალი გვაძლევს შესაძლებლობას, ვიზრუნოთ  ადამიანებზე, ვისაც ამის ძალა თავად არ შესწევთ. ყველა ერთნაირად კეთილი ვერ იქნება. გვერდს ნუ აუვლით გაჭირვებულს, თითოეული მათგანი, გვიბოძა უფალმა, რათა შევძლოთ, ღმერთს ჩვენი რწმენა, არა მხოლოდ სიტყვიერად, არამედ კეთილი საქმითაც დავუმტკიცოთ!
(დანიშნულება: ირმა მაჩიტაძე)
ჩვენ უკვე დავეხმარეთ უამრავ გაჭირვებულს! გავუმართოთ ხელი ამ საბრალო ქალსაც. ბედისწერისგან დაზღვეული არავინაა! ვინ იცის, იქნებ სრულიად უცხო ადამიანების დახმარება თავადაც დაგვჭირდეს!

A terrible and frightening diagnosis of “breast cancer” broke the life of Irma Machitadze into thousands of fragments … But despite the pain and mortal fear, the young, strong-willed woman tries not to give up, collect pieces of her fate into pieces and glue them into a new one, albeit filled with hospitals, operating rooms terrible pains, but … life …
– I’m scared … Very …, Irma pronounces a little audibly.
Do you know what is holding me back? Boundless Faith! Belief in God and His mercy … Belief that He will hear my prayers, that He knows that His life will not be lost mediocre … He knows about my dream to devote his life to serving him and fulfill, I think, my main goal is to give the joy of a complete family, the joy of feeling loved – a small creature who is devoid of all this!
For a long time I want to adopt a child from an orphanage. That is what I prayed for and asked God before I knew that I was terminally ill … Now, the prayer has also added a request to allow me to live on …
Irma’s voice broke, and for a long time she could not utter a word …
– Irma, calm down … Let’s take a break and you will tell me about your life before the illness …
– Before the illness … it was only six months ago, but as if in a completely different life …
What to tell … She usually lived, grew up in a happy friendly family, studied, worked … For 18 years she was a teacher in a kindergarten. These were wonderful years … I adore children and with pleasure and love I remember every kid who passed through my hands …
I started a family quite late — my love — I met David when I was 37 years old. She got married and for 11 years we have been living, soul to soul. We have a calm little family … Our only pain was that God did not give us a child. How I dreamed about him! In the kindergarten, I raised thousands of children, and myself …
When all our hopes of becoming parents were exhausted, Dato and I decided – we’ll take the child from the orphanage! They started collecting documents … But in December last year, I found out that I was sick.
– And the moment came – after …
– First, I will tell you what was the worst. I found out about my illness from an email! Not from a doctor who could be human, would somehow smooth out this terrible news, inspire hope, say – do not be afraid Irma, this is not a sentence, you can fight it ….
No … I opened the e-mail that was sent from the hospital and saw in it my sentence – “carcinoma”! At that moment, the whole world collapsed for me! How many unrealized dreams and deeds, how many hopes and plans were destroyed by one thing, this word!
But in just a few minutes something seemed to turn upside down in me, and I already knew that I would not die! I will do everything to live and fulfill the cherished dream of becoming a mother …
– Irma, do you think cancer is a sentence or an appeal to fight?
– Not a second sentence! To everyone who reads my story, I want to say – do not give up! Fight, do not lose heart! Today cancer is not a sentence; it can be overcome if you are strong in spirit, if you believe in the Lord and in yourself!
I have two difficult operations behind me, now I am undergoing radiation therapy … You can’t even imagine how hard and painful it is. Both physically and mentally … But, I know, with God’s help I will win this fight!
Corr. – Do you think your illness is the machinations of evil forces or the punishment from the Lord? And if so, for what?
“I thought a lot about it … At first I was offended by the Lord, grumbled – why did he send me this punishment? Why to me? I still have no answers to this, but I think that God sent me this ailment as a test.
He probably wanted to point out to me that I do not live the way He pleases, I do not follow all his commandments … So that I radically change my life …
– For example, in what?
– I’ve been “flying in the clouds” all my life, I have been proud and proud. And it wasn’t like that for me, and then … The Lord wished me to look at my life with different eyes, change my attitude towards people, become kinder and more attentive … Probably so …
– You have already said about your first experiences after the diagnosis. And who was the first to be told about him?
“I called my spiritual mentor and asked for his support.” His words that the Lord will not leave me and that I should fight for my life became a huge support for me, I gained strength in them and decided – I will not give up! I will live!
Only after that I told my husband about the diagnosis … He was very worried, fell into despair … And it turned out that neither he, but I reassured him, said that cancer is not the end, but the Lord’s test, that we will overcome everything and again we will be happy …
– Do you believe in recovery?
“Then why fight?” If you do not believe in this, then you need to lay down your hands, surrender to the disease and just live out your days … Probably, many do so, but not me! I know what I’m fighting for!
Once again I will tell all those who are now alone with their illness – do not give up! Cancer is not the end, but possible You must reconsider your life, draw conclusions, overcome the disease and live on, obeying the laws of God!
– Where does you get so much strength from, what do you draw them from?
– Belief in the Lord and the support of relatives are my main strength and support! After I found out my diagnosis, I made a pilgrimage to many holy places in Georgia, including visiting the graves of Saints of Father Gabriel and the monastery of Kintsvisi, at the father of Naum, they say that his prayer works wonders … My spiritual guide came to I went home and read prayers for health … I never lost Faith …
– And how do you manage financially?
– My husband and I had our own savings, because we both work. Rather, they worked … Because of illness I can’t … All the time in hospitals … Our relatives and friends helped a lot, even the employees raised a certain amount.
– Did the authorities help you somehow?
– Yes, they helped a lot. Part of the amount for the two operations carried out was covered by the state universal insurance policy, and the city hall also helped …
– Tell me, at what stage of treatment are you now?
– I underwent two operations, as doctors say – successfully. Now I am undergoing radiation therapy. I hope that all this will help me overcome the disease … All my prayers addressed to the Lord about this …
But now I need your help and the help of your readers and friends! Unfortunately, we have already exhausted all our financial resources … The Ministry of Health covers part of the amount for radiation therapy, but the rest is about 1 thousand GEL – we are no longer able to collect …
– What would you wish people who read your story?
– Health, Faith and love of God! Patience and attentiveness to family members. And yet, I ask them in their prayers to remember us, cancer patients …
Leaving this unhappy woman unattended will be a crime, first of all, before conscience! Friends, helping a person who is in trouble, we make this world a kinder and better place. How important it is to know that there are good people. Life is not so scary, and there is hope for a miracle!
Help the cancer patient Irma Machitadze, give her a chance to survive and enjoy her life. She needs medicine and treatment.
And also – call her, listen from her all the horror and hopelessness of the situation. Tel: 599 74 92 69.
Account of our Foundation GE15TB7194336080100003, GE42LB0115113036665000, GE64BG0000000470458000 (appointment: Irma Machitadze). You can also transfer money from our site.
You can transfer money from the terminals Nova Technology, TBCpay, ExpressPay. Find our foundation in the charity section. (Additional rights and obligations of the Fund can be found at https://goo.gl/GY2Gus)
We have already helped many disadvantaged! Let us support this poor woman, because no one is safe from unhappy fate! And, who knows, maybe sometime the help of strangers will be needed by ourselves!