მამიკო, ასე ხმამაღლა ნუ ტირი, მეშინია!..
„ვეცდები, ჩემო გოგონა… ღმერთო, როგორ მტკივა! გევედრებით, გამიყუჩეთ, უკვე აღარ შემიძლია ამ ჯოჯოხეთური ტკივილისა და ტანჯვის ატანა…“ – 27 წლის გიორგი ჩხიკვაძე საშინელი ავტოსაგზაო შემთხვევის მსხვერპლია – მან უკვე 3 ოპერაცია გადაიტანა; ერთი ფეხი დაკარგა და შესაძლოა, მეორეც ვერ შეინარჩუნოს.
„იცით, მამიკოს შეუძლია ძალიან, ძალიან მაღლა ამწიოს, კისერზე დამისვას და მაბზრიალოს… ისე ძალიან მიყვარს… ვიცინოდით, ახლა კი მამა სულ ტირის. ხომ არ იცით, სად შეიძლება მამიკოსთვის ახალი ფეხი ვიყიდო?… მისთვის ყველაფერს გავაკეთებ“ – 5 წლის ნინომ  თავისი „განძი“ მოიტანა – წითელი ბაფთი და ფერადი მინის ნაჭერი – „დეიდა, სულ ესაა, რაც მაქვს… როგორ ფიქრობთ, საკმარისი იქნება?..“
„სასწაულად გადარჩა ცოცხალი, მაგრამ ახლა როგორ უნდა ვიცხოვროთ…? ყველაფერი, რაც გაგვაჩნდა, მის გადარჩენასა და მკურნალობაზე დაიხარჯა. ბავშვები შიმშილობენ, ოღონდაც მამას წამალი უყიდონ… ერთი თეთრიც კი არ გვაბადია… რა საშინელებაა!..
არადა, ყველაზე მხიარული ქართველი იყო… ახლა კი მხოლოდ ტკივილისგან ღრიალებს, ბალიშში თავჩარგული… კბილებით ებღაუჭება, რომ ბავშვები არ შეაშინოს…  ფონდის მეგობრებო, მცირეოდენით მაინც თუ შეძლებთ დახმარებას, ჩვენთვის ეს უზარმაზარი მხარდაჭერა იქნება“ – გულს წვავენ უბედური ნათიას სიტყვები.
გიორგი ძალიან ჩქარობდა პანდემიის გამო გამოცხადებული კომენდანტის საათის დადგომამდე თბილისის დატოვებას… ეჩქარებოდა ცოლთან და  სამ საყვარელ შვილთან, რომლებიც ელოდნენ მას დასავლეთ საქართველოს პატარა სოფელ ნახშირღელეში.
მანქანა, რომელსაც  გიორგის ნათესავი მართავდა, მოსრიალდა ნაწვიმარ გზაზე და ბორდიურს შეეჯახა… მძღოლი არ დაშავდა, გიორგი კი…
ექიმები ამბობენ: ახალგაზრდა, ძლიერი ორგანიზმი აქვს და აუცილებლად გაუმკლავდება! მაგრამ გიორგი ვეღარ უძლებს ამ ჯოჯოხეთურ ტკივილებს … და მხოლოდ ძილში შეუძლია ისევ სიარული…
– 2 თვის განმავლობაში გიორგიმ  სამი ოპერაცია  და მარჯვენა ფეხის ამპუტაცია გადაიტანა. წინ ყველაზე რთული პერიოდი – რეაბილიტაცია ელის, – ყვება უძილო ღამეებისგან გადაღლილი ხმით გიორგის ცოლი – ნათია, – ნათესავების და ახლობლების დახმარებით შევძელით მკურნალობის პირველი კურსის საფასურის გადახდა. ფული დამთავრდა და გიორგის საავადმყოფოდან სახლში წამოყვანა მოგვიხდა … ძალიან სტკივა… ერთი საათიც კი ვერ ძლებს ძლიერი გამაყუჩებლების გარეშე. საავადმყოფოში გიო უძლებდა, იქ მორფის ნემსებს უკეთებდნენ. ახლა კი დილამდე ყვირის ტკივილისაგან … არაფერი შველის…
მკურნალობის რომელ ეტაპზე არის ეხლა თქვენი მეუღლე, რას ამბობენ ექიმები?
– ექიმები გვაიმედებენ … გიომ სამ ოპერაციას და ფეხის ამპუტაციას გაუძლო, მაგრამ ორჯერ მეტი ძალისხმევა დასჭირდება შემდგომი მკურნალობის პროცესში. ჯერ უცნობია როგორ შეუხორცდება მეორე ფეხი … შესაძლოა, მისი ამპუტაციაც გახდეს საჭირო. ამის ყველაზე მეტად მეშინია … შეგვიწყალე ღვთისმშობელო! შენ გადააფარე ჩემს გიოს მოწყალების კალთა!
ეჰ, კიდევ რომ ყოფილიყო საავადმყოფოში … მაგრამ ერთი დღე  400 ლარზე მეტი გვიჯდებოდა, ორ კვირაში საყოველთაო დაზღვევის მთელი ლიმიტი – 15 000 ლარი – ამოვწურეთ და შემდგომ თავად გვიწევდა გადახდა…
უფლის და კეთილი ადამიანების წყალობით მოვედით დღემდე … ეხლა დღეში დაახლოებით 200 ლარს ვხარჯავთ წამლებში … და მერე რა იქნება?.. მხოლოდ გამჩენმა იცის…  მთელი ჩვენი დანაზოგი დავხარჯეთ, დავხარჯეთ  მეგობრებისა და ნათესავების მიერ შეგროვებული ფულიც … ერთი ოპერაცია  16 000 ლარი დაგვიჯდა… გიორგის კი სამი ჩაუტარეს! და მათგან მხოლოდ ერთი დააფინანსა სახელმწიფომ.
წინ კიდევ ასობით გადახვევაა, ძვირადღირებული მედიკამენტები, შესაძლოა კიდევ ერთი ამპუტაცია … ამ ხარჯებს ვერ გავწვდებით… ჩვენ  დახმარება გვჭირდება!
ნათია, მოგვიყევით, როგორ მოხდა ეს ავარია და თქვენ როგორ შეიტყვეთ მის შესახებ?
– იმ საბედისწერო დღეს მანქანის საჭესთან ჩემი ძმა იყო. მადლობა ღმერთს ის არ დაშავდა! დარტყმა ზუსტად იმ ადგილზე მოხდა, სადაც გიო იჯდა. ათასჯერ ვუთხარი მადლობა განგებას, რომ ძმას არაფერი დაუშავდა! მაგრამ გიო, ჩემი საწყალი გიო …
ავარიის შესახებ ძმისგან შევიტყვე, ტელეფონით დამირეკა… მთელი ღამე არ მეძინა, ვლოცულობდი: ოღონდაც გიო ცოცხალი გადარჩეს, მეტი არაფერი მინდოდა …
საავადმყოფოში რომ დავინახე – ვერ ვიცანი! ეს უკვე ის მომღიმარი, ხალისიანი გიო არ იყო! ქმრის თვალებით სულ სხვა ადამიანი მიყურებდა: გატანჯული, მილეული, ფეხის გარეშე …
მაგრამ – ცოცხალი!!! მადლობა ღმერთს, მე არ დავქვრივდი, ჩემი გოგოები კი არ დაობლდნენ.
როგორი იყო ბავშვების რეაქცია, როდესაც მამა ასეთ მდგომარეობაში ნახეს?
– ანა (6 წლის) ძალიან დაიბნა, როდესაც  მამა ფეხის გარეშე ნახა…
პატარები კი არიან, მაგრამ ყველაფერი ესმით და ჩემთან ერთად ყოველ დღე მამაზე ლოცულობენ! და სულ კითხულობენ: მამიკო, ახალი ფეხი როდის გექნება?
როდესაც ტკივილი გაუსაძლისი ხდება, გიო მზად არის დანებდეს, ამბობს, რომ მეტი აღარ შეუძლია. გოგოები მაშინვე მიირბენენ მასთან, დაკოცნიან და გიოც უცებ გამოცოცხლდება.
ის იხსენებს რაზე ვოცნებობდით: მყუდრო სახლზე, ბედნიერ სიბერეზე, შვილიშვილებზე, რომლებსაც ერთად გავზრდით… და ცხოვრების სურვილი კვლავ უბრუნდება.
ძალიან მერიდება, მაგრამ გთხოვთ … დაგვეხმარეთ… ერთადერთი, რამაც შეიძლება დამიბრუნოს მე ჩემი გიო, გოგოებს კი მამა – ეს პროთეზია!  ექიმებმა თქვეს, რომ რეაბილიტაციის შემდეგ  პროთეზირება შესაძლებელია და გიო კვლავ შეძლებს სიარულს.
გჯერათ უცნობი ადამიანების სიკეთის?
– რასაკვირველია მჯერა, გენაცვალე! … ეხლა უკვე ვიცი, რომ საქართველოში  ძალიან ბევრი კეთილი ადამიანი ცხოვრობს… მათ შეუძლიათ სხვისი ტკივილი გაითავისონ …
გინდათ გაიცნოთ ფონდის მეგობრები? ბევრს გაუჩნდება გიორგის მხარდაჭერის სურვილი! ისინი დაგირეკავენ, მოვლენ სტუმრად …
– რასაკვირველია! ჩვენ მოხარულნი ვიქნებით! გიოსთვის სასარგებლო იქნება ადამიანებთან ურთიერთობა … იმის გაცნობიერება, რომ ის სჭირდება ამ სამყაროს.
იქნებ გიომაც გვითხრას თუნდაც რამოდენიმე სიტყვა?
– ის დეპრესიაშია. არ უყვარს მომხდარის გახსენება. მაგრამ მაინც სცადეთ.
გამარჯობა, გიორგი! არ დაგღლით ზედმეტი კითხვებით, მაგრამ იქნებ ორიოდე სიტყვა უთხრათ მათ, ვინც წაიკითხავს თქვენს ისტორიას?
– აბა რა გითხრათ? ცხოვრება – ძალიან საინტერესო რამაა, არა? წარმოგიდგენიათ, მე – ავტომობილის მართვის ინსტრუქტორი ვარ და ასეთ დღეში  ავარიის გამო აღმოვჩნდი… თუმცა, როგორც იცით ავარია ჩემი ბრალით არ მომხდარა… აღარ მინდა ამაზე საუბარი…
მხოლოდ ერთს გეტყვით: დააფასეთ სიცოცხლის თითოეული წამი, გაუფრთხილდით საკუთარ თავს და გახსოვდეთ – ჯანმრთელობაზე მნიშვნელოვანი არაფერია… ხელ-ფეხი თუ გაქვს – ესე იგი უკვე ბედნიერი ადამიანი ხარ!
ადრე ამაზე არ ვფიქრობდი…
ეხლა კი, ასეთ მდგომარეობაში როცა ვარ, მესიზმრება როგორ დავდივარ… და მჯერა, რომ ეს სიზმრები ახდება! მე ამ ოცნებებით ვცოცხლობ!
და კიდევ ჩემს პრინცესებს სჭირდებათ ყურადღება, მალე უკვე იმდენი თაყვანისმცემლები ეყოლებათ, რომ მათი მოგერიება დამჭირდება!
მართლაც, რომ პრინცესები! შეიძლება გოგოებსაც გავესაუბრო?
– ვფიქრობ, დაირცხვენენ… მაგრამ სცადეთ მაინც!
გოგოებო, აბა მომიყევით რისი კეთება გიყვართ?
ანა (6 წლის): – მე ხატვა მიყვარს. მამიკოს ლამაზ ნახატებს ვუხატავ, უფრო მალე რომ გამოჯანმრთელდეს.
ნინო (5 წლის): – მე კი თამაში მიყვარს! დაიკოებთან! განსაკუთრებით მარიამთან (1 წლის), ის ისეთი პაწაწუნაა, ნახეთ!
სკოლაში მალე მიდიხართ?
ანა (6 წლის): – სექტემბერში!  მე ყველაზე უფროსი ვარ, ამიტომ მე პირველი წავალ სკოლაში! კარგად უნდა ვისწავლო! რომ მამიკომ იამაყოს ჩემით! ძალიან მინდა, რომ მამიკომ გამაცილოს ხოლმე სკოლაში!
საყვარელო, დარწმუნებული ვარ, რომ მამიკო ეხლაც ამაყობს შენით! უკვე შეარჩიე სასკოლო ნივთები?
ანა (6 წლის): – არა,  მამიკოს გამოჯანმრთელებას ველოდები. მასთან ერთად შევარჩევ!
გოგოებო, მამიკო რომელს გიყვართ უფრო?
ანა (6 წლის): – მე!
ნინო (5 წლის): – არა, მე მიყვარს! აბა მოდი, ვინც უფრო მაგრად ჩაეხუტება – იმას უფრო უყვარს!
მეგობრებო, ეს თბილი ადამიანები განსაცდელში მოხვდნენ და ჩვენი მხარდაჭერა სჭირდებათ. ნათია ცრემლმორეული ევედრება ყველას არ დარჩნენ გულგრილნი. სხვისი უბედურება არ არსებობს! უფალმა აჩუქა გიორგის სიცოცხლის შანსი და მას ძალიან უნდა კვლავ დადგეს ფეხზე! მოდით ჩვენი ფინანსური წვლილი შევიტანოთ მისი ოცნების განხორციელებაში! ეს ხომ ჩვენ ნამდვილად შეგვიძლია?
დაურეკეთ მას, გაამხნევეთ და მიეცით ხვალინდელი დღის იმედი.
ტელ: 571 90 69 52.
ან მოინახულეთ ოჯახი მისამართზე: ქ. თბილისი, მუხიანის დასახლება, ლაგურაშვილის ქ., კორპ.176, ბინა 17.
და აუცილებლად გააზიარეთ ჩვენი პოსტი, რომ გიორგის თავს გადამხდარი უბედურების შესახებ შეიტყონ თქვენმა მეგობრებმაც! ეს ძალიან მნიშვნელოვანია!
უფალი გვაძლევს ისეთ ადამიანებზე ზრუნვის შესაძლებლობას, რომლებსაც ეს თავად არ შეუძლიათ. უბედური ადამიანები – ზეციური საჩუქარია, რათა ჩვენ შევძლოთ დავამტკიცოთ უფლის სიყვარული საქმით და არა სიტყვებით!
მეგობრებო, კიდევ ერთი თხოვნა გვაქვს, თუკი შეიტყობთ, რომ  თქვენს ნაცნობს ან მეზობელს ესაჭიროება დახმარება, გთხოვთ, გამოიჩინოთ გულისხმიერება და მოგვწეროთ ამის შესახებ ელექტრონულ მისამართზე:  [email protected]
(დანიშნულება: გიორგი ჩხიკვაძე)
თქვენ აგრეთვე შეგიძლიათ გადარიცხოთ თანხა ჩვენი საიტის მეშვეობით.
თანხის ჩარიცხვა ასევე შესაძლებელია Nova Technology, TBCpay, ExpressPay ტერმინალებიდან. ქვეთავში “ქველმოქმედება“ მოიძიეთ ჩვენი ფონდი (ფონდის დამატებით უფლება-მოვალეობებს შეგიძლიათ გაეცნოთ ბმულზე https://goo.gl/GY2Gus)
ჩვენ თქვენთან ერთად  უკვე მრავალ გაჭირვებულს დავეხმარეთ! მოდით გიორგის და მის ოჯახსაც გავუმართოთ ხელი.  და ვინ იცის, იქნებ სრულიად უცხო ადამიანების დახმარება ოდესმე ჩვენ თავადაც დაგვჭირდება!

“My girl, I’ll try not to … Lord, so much pain! I beg you, give me a pain killer, I cannot stand this hellish pain, these hellish torments!” – 27-year-old Giorgi Chkhikvadze, a victim of a terrible car accident, has already undergone 3 operations, lost one leg and may lose the other.
0901200270“My girl, I’ll try not to … Lord, so much pain! I beg you, give me a pain killer, I cannot stand this hellish pain, these hellish torments!” – 27-year-old Giorgi Chkhikvadze, a victim of a terrible car accident, has already undergone 3 operations, lost one leg and may lose the other.
“You know, my daddy used to hold me high, put me on his shoulders and spin! I loved it so much, we laughed, but now my daddy is just crying. Do you know where I can buy a leg for my daddy? I would give everything to him”- 5-year-old Nino brought her treasures – a red ribbon and a piece of colored glass, – “Mam, this is all I have. Do you know if this is enough?” “He survived by a miracle, but how to live now? Everything we had was given to save his life and treat him, the children are starving, only to buy medications for their father … We don’t have a penny … It is terrible!
He used to be a most cheerful Georgian man. Now he just moans of pain into his pillow – he bites it so that the children would not be scared. Friends of the Fund, if you can help even a little, it will be a huge support for us”- the words of poor Natia are heartbreaking.
“Daddy, when are you going to get your leg sewn back?” – This is how 6-year-old Anna comforts her beloved father… She really believes that one day her dad will have a new leg… Even if it wasn’t his own, even if it wasn’t real, but a one with which he could go to her school and listen to all the praises that the first teacher in her life would say about Anna…
An accident on a wet highway destroyed the life of a young man who was full of life. In an accident that was not his fault, 27-year-old Georgiy Chkhikvadze lost his leg… And it is unknown whether he will keep the second one…
Georgiy was in a hurry to leave Tbilisi before the start of the curfew imposed in connection with the pandemic. He was in a hurry to meet his wife and three little girls, who were waiting for him in the small village of Nakhshirgele, in the West of Georgia.
The car driven by George’s brother-in-law lost traction on the rain-slick road. The car hit against the curb by the passenger’s side… The driver was not injured, but Georgiy…
The doctors say: the body is young and strong, so he will cope! But Georgiy is no longer able to endure the hellish pain… And he can get back on his feet only in a dream…
– In 2 months, Georgiy underwent three operations and amputation of his right leg.The most difficult thing is ahead – rehabilitation, – Georgiy’s wife Natia tells us in a voice hoarse from sleepless nights. – Thanks to the help of relatives, we were able to pay for the first stage of treatment. We ran out of money, and I had to take my husband home from the hospital… He’s in horrible pain… He can’t go an hour without strong painkillers. In the hospital, Gio held on, he was given morphine injections. And now he screams in pain all night long… Nothing helps…
At what stage of treatment is your husband now, what do the doctors say?
– The doctors are encouraging us… Gio managed to survive 3 operations and amputation, but he will need twice as much strength for further treatment. It is not yet known how the second leg will heal… It may also have to be amputated. This is what I fear most… Lord, have mercy on us all, help my beloved!..
If only he’d stayed in the hospital a little longer… But one day cost us more than 400 lari. In two weeks we have exhausted the entire insurance limit: 15,000 lari, and then we had to pay from our pocket…
With God’s help and thanks to good people, we were able to live up till today… Now we spend about 200 lari a day on medicines… What happens next?.. Only God knows… We don’t have any money left… We spent all our savings and all the money collected by friends and relatives… One operation cost us 16,000 lari… And there were three of them! And only one was funded by the state.
There are still hundreds of bandages, expensive medications, and possibly another amputation… We can’t do it… We need help!
Natia, tell us in order how everything happened and how did you find out about this terrible accident?
– My brother was driving the car that fateful day. Thank God he was not injured, the blow fell on the passenger seat where Gio was sitting. God, thank you a thousand times that nothing happened to my brother! But Gio, my poor Gio…
I learned about the accident when my brother called me. I stayed up all night, praying that Gio was alive, and I didn’t need anything else…
When I saw him in the hospital, I didn’t recognize him! This was no longer my smiling, beloved Gio! Through the eyes of my husband, another man looked at me: exhausted, thin, without a leg…
But most importantly – he was alive!!! I did not become a widow, and my girls did not become orphans.
– What was the reaction of the children when they saw dad in this state?
– Anna (6 years old) was very confused when she saw dad without a leg…
Although they are small and do not understand many things, they pray with me every day for their father! And they keep asking, daddy, when are you going to get your leg sewn on?
When the pain becomes unbearable, Gio is ready to give up, saying that he can suffer no longer. The girls run up to him, kiss him, and he immediately comes to life.
He remembers what we dreamed of: a comfortable home, a happy old age, and grandchildren to babysit together… And the desire to live returns to him.
I’m terribly sorry, but please… Help me… The only thing that can bring my Gio back to me and to my girls is a prosthetic! The doctors said that after rehabilitation, it will be possible to make prosthetics and he will be able to walk again.
– Do you believe that strangers can be good to you?
– Of course I do, honey. Now I know that the kindest people live in Georgia… They are able to feel someone else’s pain as their own…
Would you like to meet the friends of the Fund? Many of them will want to support Georgiy! They will call and come to visit you…
– Of course! We will be so happy! And it will be useful for Gio to communicate with people… To realize that this world needs him.
Can he tell us at least a few words?
– Gio is depressed. He doesn’t like to remember what happened. But you can try. I’ll take you to him.
Hello, Georgiy! I won’t bore you with questions, but can you say at least a few words to those who will read your story?
– What can I say? Life is interesting, isn’t it? I am a driving instructor, and I am in this state because of an accident, even if it was not my fault… I don’t want to talk about it…
I will say only one thing: value every day of your life, take care of yourself and remember: there is nothing more important than health… If you have hands and feet – you are already a happy person!
To be honest, I haven’t thought about it before.
And now, being in this state, I dream that I am walking again… And I believe that these dreams will come true! I live to see this day!
And I also need to keep track of my beauties, because soon the grooms will be running after them!
– Indeed, they are so beautiful! You need to keep an eye on them! Can I talk to them?
– They will be shy… But you try it!
Girls, tell us what do you like to do?
Anna (6 years old): I also lile to draw. I draw pictures for my father so that he will recover as soon as possible.
Nino (5 years old): I like to play! With my sisters! Especially with Mariam (1 year old), she is so small, look!
– Will you go to school soon?
Anna (6 years old): In September. I am the biggest among the little sisters, so I will go to school first! I will study well! To make my dad proud! I want him to walk me to school!
I’m sure he’s still proud of you now, honey! Have you already chosen your school supplies?
Anna (6 years old): No, I’m waiting for dad to get better. I’ll go with him to choose!
Girls, who loves daddy more?
Anna (6 years old): Me!
Nino (5 years old): No, I love him more! Come on, who hugs dad stronger, she loves him more!
Friends, these lovely people are in trouble and need our support. Natia tearfully begs everyone not to remain indifferent. Someone else’s grief does not exist! God gave Georgiy a chance to live! And Georgiy really wants to regain his feet! Let’s help him financially to realize his dream. We can do that!
Call him, cheer him up and give him hope for tomorrow.
tel: 571 90 69 52.
Or visit the family at the address: Tbilisi, Mukhiani district, Lagurashvili st., bld. 176, apt. 17.
And be sure to repost our publication. Let all your friends know about the grief of Georgiy! It is very important.
Friends, there is one more request, if you know about the misfortune of a neighbor or friend, do a Charitable deed, write to us by e-mail: office-fsp@fsp.ge.
Purpose: Georgiy Chkhikvadze). You can also transfer money from our website.
Together we have helped many miserable people! Let’s support the Georgiy as well. And, who knows, maybe one day we will also need help from strangers!