დეიდა, რატომ ტირის ნიკოლოზი, როდესაც ვეხუტები?
მე ხომ ის ძალიან მიყვარს?! – პატარა გიორგის (8 წლის) თვალები ცრემლებით ევსება… პასუხს ვერ ვპოულოუბ და მზად ვარ, მიწამ პირი მიყოს ამ სუფთა, მაგრამ ცნობისმოყვარე, ბავშვური მზერის ქვეშ… გიორგის ძმა, ნიკოლოზი (10 წლის) მძიმედ არის ავად და ძნელად თუ შეძლებს ვინმე, ბიჭუნას დაჰპირდეს, რომ ის მალე შეძლებს ძმის მაგრად ჩახუტებას.
ცერებრალური დამბლა და ჰიდროცეფალია – 10 წლის წინ, ამ განაჩენმა ქავთარაძეების ოჯახი ფაქტობრივად გააყრუა. ბოროტმა ბედმა მათთვის სატანჯველი არ დაინანა: ბებიამ – ზალინამ (53 წლის) რაღაც სასწაულებრივად დაჯაბნა ძუძუს კიბო, მისი ვაჟი და ნიკოლოზის მამა – გიორგი (30 წლის) მეორე ჯგუფის შშმ პირია – ოთხი წლის ასაკში, უბედურმა შემთხვევამ მას თვალი დააკარგვინა. ნიკოლოზის დედა, მარიამი (29 წლის) ფეხზე ძლივს დგას. ის ხშირად კარგავს გონებას და თავის ტკივილით იტანჯება… ნიკოლოზს კიდევ სამი ძმა ჰყავს: სანდრო (3 წლის), ლუკა (6 წლის) და გიორგი (8 წლის)…  დაც ჰყავდა – ლიზა… მაგრამ გიორგიმ და მარიამმა პირმშო მაშინ დაკარგეს, როდესაც ის სულ რაღაც 3 თვის იყო – მისი სიცოცხლე გრიპის მძიმე ფორმამ შეიწირა…
ამ კეთილ, ქართულ ოჯახს ყველა უბედურება ერთბაშად დაატყდა თავს… მაგრამ უფალმა შეისმინა მათი ლოცვები და ისინი ჩვენს ფონდში გამოგზავნა; გამოგზავნა ჩვენთან და თქვენთან, მეგობრებო, რათა ჩვენ მოწყალებისათვის გაგვეხსნა გულები და თანამემამულეებს ყველა გასაჭირის დაძლევაში დავხმარებოდით!
– ზალინა, გვითხარით, რა გასაჭირმა მოგიყვანათ ჩვენთან?
ზალინა: ღმერთო, ყველაფერს ვერც კი მოვთვლი… რის გადატანა აღარ მოუწია ჩვენს ოჯახს! მაგრამ ამ დროისთვის, ყველაზე მნიშვნელოვანი, ჩემი უფროსი შვილიშვილის – ნიკოლოზის (10 წლის) ჯანმრთელობის მდგომარეობის გაუმჯობესებაა. დამიჯერეთ, არაფერი მინდა, ოღონდაც მან თუნდაც ჯდომა შეძლოს… გული სისხლით მევსება, რომ ვუყურებ!
– შეგიძლიათ, მის შესახებ დაწვრილებით მოგვიყვეთ?
ზალინა: მასზე ცრემლების გარეშე ვერ ვსაუბრობ, – სლუკუნებს საბრალო ქალი. – ჩვენი ნიკოლოზი 7 თვის დაიბადა და მთელი 3 თვე რეანიმაციაში დაჰყო! ექიმების განაჩენი საშინელი იყო: ცერებრალური დამბლა და ჰიდროცეფალია… ჩვენმა საბრალო ბიჭუნამ უკვე ოთხი ოპერაცია გადაიტანა! სამჯერ შუნტირება გაუკეთეს, ასევე, 5 წლის ასაკში, ტერფის ოპერაცია გაუკეთდა, რადგან ერთი ფეხი მეორეზე მოკლე ჰქონდა… ჩემი საწყალი ბიჭუნა, კიდევ რამდენი ტანჯვა ელის წინ?! ჯდომა არ შეუძლია – მენჯ-ბარძაყის სახსრის პრობლემა აქვს, აუცილებელია ხერხემლის რენტგენის გაკეთება და შესაძლოა, ოპერაცია კვლავ გახდეს საჭირო…
– ზალინა, ექიმების პროგნოზი როგორია?
ზალინა: ასეთ მძიმე ვითარებაში, რა თქმა უნდა, პროგნოზები არასანუგეშოა… მაგრამ ყველაფერი ინდივიდუალურია. ნებისმიერ შემთხევაში, მისი მდგომარეობის გაუმჯობესება  შესაძლებელია! ჩვენ სარეაბილიტაციო ცენტრში ვმეცადინეობთ, სხვადასხვა სპეციალისტებთან; ასევე, სახლში მასაჟის თერაპევტიც მოდის. ამ პროგრამას სახელმწიფო აფინანსებს, მაგრამ ეს საკმარისი არ არის. არაჩვეულებრივი იქნებოდა, ნიკოლოზთან სახლშიც რომ მეცადინეობდნენ, მაგრამ სამწუხაროდ, ამას ფინანსურად ვერ ვწვდებით…
– ზალინა, ნიკოლოზის აღზრდით თქვენ ხართ დაკავებული, ხომ ასეა?
ზალინა: დიახ. ჩემმა რძალმა ძლიერი სტრესი გადაიტანა. მას ხომ პირველი შვილი გარდაეცვალა… გოგონა… ლიზა ერქვა… ჩვენი პატარა ანგელოზი ახლა ზეცაშია… (ტირის). 3 თვის იყო, როდესაც „ღორის გრიპით“ დაავადდა და ექიმებმა მისი გადარჩენა ვერ შეძლეს. დარწმუნებული ვარ, მარიამს ნაადრევი მშობიარობა სწორედ განცდების გამო დაეწყო და ნიკოლოზი ამიტომ დაიბადა ასეთი. მისი უმცროსი ძმა, გიორგიც (8 წლის) პრობლემით დაიბადა: მას ყიფლიბანდი არ დაეხურა და პლასტმასის ჩადგმა მოუწია. მადლობა ღმერთს, ეს მას არანაირად არ აწუხებს, უბრალოდ მაგ ადგილას თმა არ ეზრდება…
წარმოგიდგენიათ, რამდენი რამის გადატანა მოუწია ჩემს რძალს? საბრალო! ახლა, საშინელი თავის ტკივილები, დაბალი ჰემოგლობინი და წნევა აქვს, გონებას ხშირად კარგავს, ექიმამდე მისვლა კი ვერაფრით მოვახერხეთ… მას ლაპარაკის თავიც კი არ აქვს! არადა, ისე უნდოდა თქვენთან საუბარი…
გესმით ალბათ, რომ მას ავადმყოფი ბავშვის მოვლა არ შეუძლია, ამიტომ ნიკოლოზი სულ ჩემთანაა. მე კი, სულ ახლახან, 2012 წელს, ძუძუს კიბოს ვმკურნალობდი… მეტასტაზების გავრცელების შეჩერება მოვახერხეთ, მაგრამ ოპერაციის, სხივური და ქიმიოთერაპიის შემდეგ, ჯანმრთელობა აღარ შემრჩა, ბავშვს კი აყვანა, ხელში ჭერა უნდა. მას განსაკუთრებული მოვლა სჭირდება…
– რა რჩევებს მისცემდით დედებს და ბებიებს, რომლებიც თქვენსავით საშინელ მდგომარეობაში იმყოფებიან?
ზალინა: მოთმინება, მოთმინება და კიდევ ერთხელ, მოთმინება! დიახ, ეს რთულია, მაგრამ რადგან უფალმა ეს ჯვარი გვარგუნა, ესე იგი, მისი ტარების ძალასაც მოგვცემს.
– უფრო ზუსტად, ახლა, პირველ რიგში რა სახის დახმარება გჭირდებათ?
ზალინა: ნებისმიერი… მართლა, ნებისმიერი! პროდუქტები, საფენები… ძალიან გვჭირდება ეტლი, ნიკოლოზისთვის… აი, ისეთი, განსაკუთრებული საჭიროებისთვის…
ჩვენ მართლა ძალიან გვიჭირს. ჩემი შვილი მეორე ჯგუფის შშმ პირია და მუდმივ სამსახურს ვერ შოულობს. ბავშვებს კი, განსაკუთრებით ნიკოლოზს, იმდენი რამ სჭირდებათ… დახმარება არანაირად არ გვყოფნის… მრავალშვილიანი ოჯახის დახმარება, სოციალური დახმარება, ჩემი პენსია და ჩემი შვილისა და შვილიშვილის ინვალიდობის პენსია – ჯამში, დაახლოებით 900 ლარი სამ ავადმყოფ ზრდასრულზე და ოთხ პატარა ბავშვზე, რომელთაგან ერთი მძიმედ არის ავად!
გარდა ამისა, მაცივარი და სარეცხი მანქანაც მწყობრიდან არის გამოსული, თითქოს რაღაც სასჯელია!
– თქვენ თქვით, რომ თქვენი შვილი – გიორგი, შშმ პირია. თუ შეიძლება, დაწვრილებით მოგვიყევით თქვენი რძლის და შვილის შესახებ. აშკარაა, რომ ოჯახში ძალიან თბილი ურთიერთობა გაქვთ…
ზალინა: (ამაყად) დიახ, ასეა! გიორგიც და მარიამიც, ორივე ჩემი შვილები არიან! ჩემმა ქმარმა მიმატოვა, სამი შვილით ხელში. ბავშვებს მარტო ვზრდიდი, ფულს შეძლებისდაგვარად ვშოულობდი, ბაზარზე ვვაჭრობდი კიდეც… აი, დედამთილი არაჩვეულებრივი მყავდა, ძალიან მეხმარებოდა; ჰოდა, მეც ვცდილობ, ჩემი რძლისთვის საუკეთესო დედამთილი ვიყო… ვიცი, ეს რამდენად მნიშვნელოვანია. ის მეზობლად ცხოვრობდა. ჩემს ბიჭსაც მოსწონდა და მეც. ერთმანეთი შეუყვარდათ და ძალიან ახალგაზრდები დაქორწინდნენ, 18-17 წლის ასაკში. მათი ქორწინება ძალიან გამიხარდა.
4 წლის იყო, ჩემმა შვილმა თვალი რომ დაკარგა… ბავშვებმა სადღაც შპრიცი იპოვეს და ერთმანეთს ესროდნენ! წარმოგიდგენიათ, რა საშინელებაა?! როგორღაც, ჩემს გიორგის მოხვდა თვალში, ექიმებმა ვერ უშველეს და ასე დაინვალიდდა…
– არავინ გეხმარებათ? მაგალითად, ნათესავები?
ზალინა: არავინ არის ჩვენი დამხმარე… გიორგის გარდა, კიდევ ორი გოგონა მყავს მაგრამ მათაც მცირეწლოვანი ბავშვები ჰყავთ და ძალიან უჭირთ. ეს სახლი დამ დაგვითმო. კიდევ კარგი, ქირის გადახდა არ გვიწევს… როგორღაც ვეტევით. თავად მასაც ავადმყოფი გოგონა ჰყავს… ეს სახლი რომ დასჭირდეს, არც კი ვიცი, სად უნდა წავიდეთ. ჩვენ ყველაფერი გავყიდეთ, რადგან ნიკოლოზს მკურნალობა სჭირდებოდა და სხვა საცხოვრებელი ადგილი არ გაგვაჩნია.
– ოდესმე თუ გიფიქრიათ, რომ მათ ასეთი უბედურება შეემთხვეოდათ?
ზალინა: იცით, მე გავთხოვდი, სამი შვილი გავაჩინე, ფეხზე დავაყენე, ყველაფერი გავაკეთე, რაც შემეძლო და უფრო მეტიც. იმედი მქონდა, რომ მათ ნათელი მომავალი ელოდათ წინ, მაგრამ აბა, შეხედეთ, რა გამოვიდა! ბიჭი შშმ პირია, რძალი ავად არის, პირველი შვილიშვილი გარდაიცვალა, უფროსი შვილიშვილი ასეთ საშინელ მდგომარეობაშია… საიდან დაგვატყდა თავს ეს ამდენი სატკივარი? მაგრამ მე არ სულიერად არ ვეცემი, არ ვკარგავ უფლის იმედს და მჯერა, რომ ოდესმე ყველაფერი დალაგდება!
– რისი გჯერათ? რაში ხედავთ ხსნას?
ზალინა: მხოლოდ რწმენაში! მჯერა, რომ ადამიანს განსაცდელი ტყუილუბრალოდ არ ეძლევა და ეს გზა მან, უბრალოდ, ღირსეულად უნდა გაიაროს! ღმერთი ტანჯვისთვის აუცილებლად დაგაჯილდოებს!
– დახმარებისთვის ვინმესთვის თუ მიგიმართავთ? ადგილობრივი ხელისუფლებისთვის, მაგალითად?
ზალინა: ჩვენს მდგომარეობაში, საკუთარი ძალებით გამკლავებას ჩვენ უბრალოდ ვერ შევძლებთ! მადლობა ხელისუფლებას, რომ ნიკოლოზის რეაბილიტაციას აფინანსებენ! ხანდახან მერია გვეხმარება პროდუქტებით, ან შეშით… აქვე, ერთი ორგანიზაციაა, რომელიც ქალაქის გამწვანების საკითხებზე მუშაობს და ისინიც, დროდადრო, გვეხმარებიან. ყველასი მადლობელი ვარ, თუნდაც მცირედისთვის, მაგრამ ალბათ, თვითონაც გესმით, რომ ეს ზღვაში წვეთია, როდესაც ოჯახში ორი შშმ პირი, ოთხი ბავშვი და მათი ავადმყოფი დედაა…
ზალინა: რა თქმა უნდა! რა თქმა უნდა, მჯერა! სხვაგვარად, თქვენ არ მოგმართავდით. ჩემი რძალი თქვენს ფბ გვერდს დიდი ყურადღებით ადევნებს თვალყურს, თქვენს პოსტებს კითხულობს. ვხედავთ, გამუდმებით როგორ ეხმარებიან ერთმანეთს სრულიად უცხო ადამიანები. თქვენი ფონდის წყალობით, ახლობლის დასახმარებლად ერთიანდებიან მორწმუნე, გულისხმიერი ქართველების გულები…
– ზალინა, თუ შეიძლება, თქვენი შვილიშვილების შესახებ მოგვიყევით. სკოლაში, ან ბაღში თუ დაგყავთ?
ზალინა: სანდრო ბაღში წელს უნდა მისულიყო, მაგრამ ვირუსის გამო, ხელისუფლებამ მათი გახსნა გადადო… ლუკა (6 წლის) პირველ კლასში მიდის, მაგრამ ჯერ სახლში ზის, იმავე მიზეზით; აი, გიორგი კი (8 წლის) ნამდვილი ყოჩაღი გვყავს! ჩვენი სიამაყე! კარგად სწავლობს, ქართულ ეროვნულ ცეკვებზეც დადის! გიჟდება ცეკვაზე! სამწუხაროდ, ავადმყოფობის გამო, ნიკოლოზი (10 წლის) საერთოდ ვერ იტანს ხმაურს… ის ძალიან ცოტა დროს ატარებს უმცროს ძმებთან ერთად, არადა, მათ ისე უნდათ მასთან თამაში…
– რას ჭამენ ბავშვები? როგორია მათი ყოველდღიური კვება?
ზალინა: რა კვებაზეა საუბარი, როდესაც მთელი ფული ნიკოლოზის წამლებზე იხარჯება? შემწვარი კარტოფილი, მაკარონი… ნამდვილი ხორცის გემო მათ დიდი ხანია, დაავიწყდათ. მათთვის ნამდვილი ნუგბარი გაყინული ხინკალია… მაგრამ განა ეს საჭმელია? ღმერთმა იცის, რისგან აკეთებენ?
– ზალინა, ახლა ბავშვებს მინდა, გავესაუბრო. ბავშვებო, შეიძლება თქვენთან საუბარი? სანდრო, პატარავ, ბაღში დადიხარ?
სანდრო (3 წლის): დიახ! ბებია ამბობს, რომ იქ ბევრი ბავშვი და სათამაშოა! იქ მხიარულებაა! მეც მინდა ბევრი სათამაშო!
– ყველაზე მეტად, რა სათამაშო გინდა?
სანდრო (3 წლის): დიდი მანქანა, რომელშიც შეგიძლია, ჩაჯდე და იარო… მეზობელ ბიჭს აქვს ეგეთი და მეც მინდა…
– სანდრო, ძმებიდან ყველაზე მეტად ვინ გიყვარს?
სანდრო (3 წლის): ყველა, ყველა, ყველა! დედაც, მამაც და ბებიაც მიყვარს! მაგრამ ყველაზე მეტად, ალბათ, ნიკოლოზი… მებრალება, რადგან ავადაა…
ლუკა (6 წლის): დიახ, მეც ძალიან მიყვარს ნიკოლოზი… ის ჩვენი ყველაზე საყვარელი ძმაა, ავად არის და ჩვენ მასზე უნდა ვიზრუნოთ!
– რა ყოჩაღები ხართ, ბიჭებო! შენ, ლუკა? გინდა სკოლაში წასვლა?
ლუკა (6 წლის): რა თქმა უნდა, მინდა. მე უკვე დიდი ვარ! სამწუხარო მხოლოდ ის არის, რომ ნაკლები დრო დამრჩება თამაშისთვის, არადა, ბიჭებთან ერთად, ეზოში ბურთით თამაში ისე მიყვარს…
– ფეხბურთი გიყვარს? რომ გაიზრდები, ვინ გამოხვალ?
ლუკა (6 წლის): რა ვიციიი, ალბათ ფეხბურთელი, ან კალათბურთელი… მთლიანობაში, სპორტსმენი. (იცინის)
– ოცნება თუ გაქვს?  ბედნიერებისთვის, რა გაკლია?
ლუკა (6 წლის): ძალიან მინდა ველოსიპედი! ორი! ჩემთვის და ძმისთვის! ერთმანეთს გასწრებაში შევეჯიბრებოდით!
გიორგი (8 წლის): ერთიც გვეყოფა… რიგრიგობით ვატარებდით. ჩემი სანუკვარი ოცნებაც ველოსიპედი და მობილური ტელეფონია. აიფონი!
– რატომ, მაინცდამაინც, აიფონი?
გიორგი (8 წლის): ყველას აქვს, მე კი არა. აიფონი პატარა კომპიუტერივითაა, მისი საშუალებით ონლაინ გაკვეთილების მოსმენაც შეიძლება!
– სკოლა გენატრება?
გიორგი (8 წლის): დიახ, ძალიან. მეგობრები მენატრებიან… და საერთოდ, მიყვარს სწავლა. ყველაზე მეტად მათემატიკა და ინგლისური მომწონს!
– რომ გაიზრდები, ვინ გამოხვალ?
გიორგი (8 წლის): არ ვიცი… მაგრამ მე და ლუკა ვოცნებობთ, სპორტსმენები გავხდეთ. ყველაზე ცნობილები და შეძლებულები. ბევრ ფულს თუ ვიშოვით, ნიკოლოზის განკურნებას ნამდვილად შევძლებთ!
– გიყვარს შენი ძმა?
გიორგი (8 წლის): დიახ, ძალიან! მაგრამ იცით, როდესაც ვეხუტები, ტირის… სტკივა… ასე როგორ შეიძლება, დეიდა? მე ხომ უბრალოდ მინდა დავანახო, რა ძლიერ მიყვარს!
– დარწმუნებული ვარ, მან იცის ამის შესახებ… და ის აუცილებლად გამოჯანმრთელდება! მადლობას გიხდით საუბრისთვის, ბიჭებო! კიდევ რამდენიმე კითხვას დავუსვამ თქვენს ბებიას.
– ზალინა, თქვენი აზრით, სახლში პირველ რიგში რა გჭირდებათ?
ზალინა: სპეციალური ეტლი ნიკოლოზისთვის, ფიზიოლოგიური მოთხოვნილებების დასაკმაყოფილებლად. მისი ხელში აყვანა აღარ შემიძლია, მართლა! ძალა სრულიად გამომეცალა…
მაცივარი არ მუშაობს, მხოლოდ გაყინვის ფუნქცია აქვს დარჩენილი, როგორც ქვედა, ისე ზედა ნაწილში. სადილი რომც მოვამზადო, მხოლოდ ერთი დღის უნდა იყოს, რადგან შესანახი ადგილი არ გვაქვს. სარეცხი მანქანა სულ მთლად დაძველდა, ცუდად რეცხავს და მხოლოდ 6 კგ-ზეა გათვლილი. ოჯახში 7 ადამიანი ვართ. ხომ წარმოგიდგენიათ, რამდენი სარეცხია?
მადლობელი ვიქნებით ნებისმიერი დახმარებისთვის. ჩვენი მოკრძალებული შემოსავალი უფროს შვილიშვილზე იხარჯება, უმცროსები კი, პრაქტიკულად ყველაფერს არიან მოკლებულნი. არადა, ხომ ხვდებიან? მაგრამ არ ჩივიან. მაგრამ გული მტკივა, როდესაც ვხედავ, კვება რომ აკლიათ, მაღაზიაში ტკბილეულობას რომ ათვალიერებენ, სხვის სათამაშოებს მალვით რომ უყურებენ…
ზალინა: მე მხოლოდ ერთი ოცნება მაქვს: ნიკოლოზის მდგომარეობის ოდნავი გაუმჯობესება მაინც. ის ჩემი ტკივილია, მასზე ფიქრები დღედაღამ არ მტოვებენ. ჯდომა მაინც რომ შეეძლოს, უბრალოდ არაჩვეულებრივი იქნებოდა, მაგრამ ამისთვის აუცილებელია გამოკვლევები და ალბათ, ისევ ოპერაცია იქნება საჭირო… ღმერთო, მოგვეცი ძალა, მოთმინება და მორჩილება! მთელ იმედებს ჩვენ კეთილი ადამიანების დახმარებაზე, თქვენი ფონდის სულგრძელ მეგობრებზე ვამყარებთ. თქვენ ხომ უკვე ამდენ გაჭირვებულს დაეხმარეთ!
ასეთი უბედურების გვერდის ავლა უბრალოდ შეუძლებელია, მეგობრებო!       ამ მშვენიერ, ქართველ ოჯახს იმდენი გასაჭირი ერგო წილად!.. მათ ოჯახში ორი შშმ პირია! პატარა ნიკოლოზს (10 წლის) სასიცოცხლოდ ესაჭიროება თქვენი დახმარება. მას მუდმივი მკურნალობა, საფენები და წამლები სჭირდება; ასევე, სპეციალური ეტლი, რადგან მის ბებიას, ზალინას, მისი აწევა უკვე აღარ შეუძლია!
ამ კეთილ, ქართველ ოჯახს ნებისმიერი დახმარება სჭირდება: პროდუქტები, საფენები, ტექნიკა. ნიკოლოზის (10 წლის) სამი უმცროსი ძმა – სანდრო (3 წლის), ლუკა (6 წლის) და გიორგი (8 წლის) სრულიად ყველაფერს არიან მოკლებულნი. მათ აკლიათ კვება, ენატრებათ ტკბილეული და სათამაშოები და უბრალოდ არ აქვთ ნორმალური, ბედნიერი ბავშვობა.
მეგობრებო, მხოლოდ ჩვენ ძალგვიძს ამ არაჩვეულებრივი ადამიანების დახმარება ამ საშინელი მდგომარეობიდან თავის დაღწევაში, ბავშვებისთვის ბავშვობის დაბრუნება და საბრალო, ავადმყოფი ნიკოლოზის (10 წლის) ჯანმრთელობის გაუმჯობესება!
დაურეკეთ ზალინას და გაამხნევეთ იგი კეთილი სიტყვებით! მას ძალიან გაუხარდება! ტელეფონის ნომერი: 598 469 991
ქავთარაძეების ოჯახის მონახულება შეგიძლიათ მისამართზე: რუსთავი, ბერიტაშვილის ქუჩა, კორპ. 6ა, ბ.6
(დანიშნულება: ქავთარაძეების ოჯახი).
თანხის გადმორიცხვა შეგიძლიათ ჩვენი საიტის მეშვეობითაც. https://chernovetskyifund.ge/ge/projects/635-kavtaradze/
ჩვენ, თქვენთან ერთად, უკვე მრავალ გაჭირვებულს დავეხმარეთ! მოდით, ქავთარაძეების ოჯახსაც გავუმართოთ ხელი, უბედურებისგან ხომ დაზღვეული არავინაა? ვინ იცის, იქნებ სრულიად უცხო ადამიანების დახმარება ოდესმე თავადაც დაგვჭირდეს!

calendar October 2, 2020
I love him so much! – the eyes of little Giorgi (8-year-old) are getting wet of tears. I have nothing to answer. I wish the ground would swallow me facing his pure and inquisitive childish gaze. Giorgi’s brother Nikoloz (10-year-old) is seriously ill, and it’s not likely that anybody can promise Giorgi that his brother would hug him soon.
Cerebral palsy and hydrocephalus – that was the doctors’ verdict that fell on the Kavtaradze family 10 years ago. Cruel fate brought them a lot of suffering. Grandmother Zalina (53-year-old), was lucky to defeat breast cancer. Her son, Nikoloz’s father, Giorgi (30-year-old) is a 2nd category disabled – he lost his eye due to an accident when he was 4. Nikoloz’s mother Mariam (29-year-old) can hardly stand on her feet, she often loses consciousness and suffers from severe headaches. Nikoloz has 3 brothers: Sandro (3-year-old), Luka (6-year-old) and Giorgi (8-year-old). They also had a sister Liza, but Giorgi and Mariam lost their firstborn baby when she was only three months old. A severe flu killed her.
All these misfortunes descended upon this kind Georgian family. But God heard their prayers and directed them to our Fund. He directed them to us, friends, so that we could open our hearts for mercy and help our compatriots to overcome the misfortunes!
– Zalina, what trouble made you address us?
Zalina: My God, they are countless. Our family had to go through so many troubles! But the most important thing now is to improve the condition of my eldest grandson Nikoloz (10-year-old). Believe me, I don’t want anything, if only he could sit at least! My heart breaks when I look at him!
– Could you tell me more about him?
Zalina: I can’t talk about him without crying, – the poor woman sobs, – our Nikoloz was born 7 months premature and spent 3 months at the intensive care unit. The doctor’s verdict was terrible: cerebral palsy and hydrocephalus. Our poor boy was operated 4 times. Three times it was a cerebral shunt surgery, and once, when he was 5 years old, his foot was operated, because he had one leg shorter than the other. My poor boy, he had to go through lots of suffering! He cannot sit because of the problems with his hip joint. He needs a spinal x-ray and maybe one more operation will be necessary.
– Zalina, what are the prognoses?
Zalina: In such a hard condition the prognoses are not optimistic. But each case is different, and his condition can be improved. We visit a rehabilitation center and have sessions with various specialists, a massage therapist comes to our home. The state finances this program. But this is not enough, it would be great if the specialist came to our home too, but, unfortunately, we can’t afford this.
– Zalina, it is you who raises Nikoloz, am I right?
Zalina: Yes, my daughter-in-law went through a big stress, when her firstborn baby died. It was a girl, Liza. Our little angel is in the heaven now. (Cries) She was just three months old when she caught the swine flu and the doctors could not save her. And I am sure the anxiety caused Mariam’s premature labor and this is the reason why Nikoloz was born like that. His younger brother Giorgi (8-year-old) was born with problems too: his fontanelle did not close, so we had to insert plastic. Thank God it does not bother him, the only thing is that the hair doesn’t grow there.
Can you imagine how much misfortunes my daughter-in-law had to go through? The poor one! Now she suffers from severe headaches, she has low hemoglobin and blood pressure, she often loses consciousness, and we haven’t got any chance to visit the doctor yet. She is even unable to talk! But she wanted to talk to you so much!
You can see, she is unable to take care of the ill child. That’s why Nikoloz is with me all the time. Not long ago, in 2012, I was treated for breast cancer. They managed to stop spreading of metastasis, but the surgery and chemotherapy affected my health. Still I have to lift the child, hold him – he needs special care.
– What would you advise mothers and grandmothers in the same dire situation as yours?
Zalina: Patience, patience and patience again! It is difficult, but if the God gave us this cross to carry, he will give us the strength for it too.
– What particular help do you need most of all now?
Zalina: Any help, literally, any. Food, diapers. A wheelchair for Nikoloz, the special one.
To be honest, it is so difficult. My son is a 2nd category disabled and he can’t find a permanent job, and the children, especially Nikoloz, need lots of things. The allowance is not enough. An allowance for a large family, my pension, my son’s and grandson’s disability pension are in total 900 GEL for three sick adult persons and four little children, one of whom is seriously ill!
In addition, our fridge and washing machine went out of order, it’s a bit of a handful.
– You say that your son Giorgi is disabled, can you tell more about your son and your daughter-in-law? One can notice warm and friendly relationship in your family…
Zalina: (Proudly) Yes, it’s true! Both Giorgi and Mariam are my children! My husband left me with three children in my arms and I raised them alone, earning as much money as I could, I even used to sell stuff at the market place. My mother-in-law was a wonderful woman, she helped me a lot, so I also try to be a perfect mother-in-law for Mariam. I really know how important it is. She lived nearby, my son and me loved her, so they fell in love and got married at a very young age – being 18 and 17 years old, and I was very glad that they got married.
My son lost his eye when he was 4 years old. The children found a syringe somewhere and started throwing it! Can you imagine what a horror! So somehow it hit Giorgi’s eye and the doctors did not manage to help him, so he became disabled.
– Does anybody help you? Relatives, for instance?
Zalina: There is nobody who can help us. I have two daughters as well, but they are in need, they also have little children. My sister gave us this house, thank God we do not have to pay for the rent. We fit here somehow. My sister has a sick daughter too, and if they need this house, I have no idea where to go. We sold everything to pay for Nikoloz’s treatment and we have no place to live.
Zalina: You know, I got married, I gave birth to three children, I put them on their feet, I did everything I could and even more. I hoped they would have a happy future, and you see how it turned to be. My son got disabled, my daughter-in-law is sick, my first grand daughter died, my eldest grandson is in a terrible condition. Where did all these misfortunes come from to fall on us? I keep my spirits up, I don’t lose hope and trust in God, and I believe that once everything gonna be all right.
Zalina: Only in faith! I believe that all the trials are given to us not by chance, and you have to go through them with dignity! Lord will reward you for suffering!
– Did you address anybody for help? To the local government, for instance?
Zalina: In our situation it is almost impossible to cope by ourselves. Thanks to the state, for financing the rehabilitation of Nikoloz. Sometimes, the Town Hall helps us with food or wood. There is also an organization involved in city greening which is located nearby, – they also help us from time to time. I am so grateful to everybody, who helps us, but you know, it’s a drop in the ocean, when there are two disabled, four little children and their sick mother in the family.
Zalina: Of course, I do! Otherwise, I would not have addressed you. My daughter-in-law follows your page on Facebook, reads me your posts, we see the way how complete strangers keep helping each other. Thanks to your Fund, the hearts of religious and compassionate Georgians join to help their neighbor.
– Zalina, tell me about your grandchildren, please. Do they go to school and kindergarten?
Zalina: Sandro (3-year-old) is supposed to go to the kindergarten this year, but due to the virus, the opening has been postponed … Luka (6-year-old), will go to the first grade, but he is at home yet, for the same reason, but George (8 years old) ) – he is a real fellow! We are proud of him, he studies well, he also attends Georgian folk dancing classes, he loves dancing! Unfortunately, Nikoloz (10-year-old), due to his illness can’t tolerate a noise. He spends a little time with his brothers, but they want to play with him so much!
Zalina: What diet are you speaking about when the whole money goes on Nikoloz’s medications? Fried potatoes, pasta. They do not remember the taste of real meat, a delicacy for them are frozen khinkali. But is it food? Only God knows what they are made of.
– Zalina, I’d like to talk to the children now. Guys, can I talk to you? Sandro, dear, do you want to go to the kindergarten?
Sandro (3-year old): Yes! Granny says there are many children and toys there! It is fun! I want to have many toys too!
– What toy do you want to have most?
Sandro (3-year old): A white car where you can sit and go. My neighbor boy has one, I want to have the same…
– Sandro, which of your brothers do you love the most?
Sandro (3-year old): All, all, all! And mommy, and daddy and granny! But most of them – Nikoloz, I think. I am so sorry for him, he is sick.
Luka (6-year-old): I love Nikoloz very much too. He is our favorite brother, he is sick and we have to take care of him!
– Fine, guys! Luka, do you want to go to school?
Luka (6-year-old): Yes, of course, I am already big! But it’s a pity that there will be less time left for games, I love to play football with the boys in the yard so much!
– Do you like football? – What do you want to be when you grow up?
Luka (6-year-old): Well… maybe a football player… or a boxer. A sportsman, in one word. (laughs)
– Do you have a dream? What do you need to feel happy?
Luka (6-year-old): I want to have a bicycle! Two! One for me and one for my brother, so that we could race together!
Giorgi (8-year-old): One would be enough. We would ride it in turn. It’s my cherished dream too, to have a bicycle and a mobile phone. An iPhone!
– Why the iPhone?
Giorgi (8-year-old): All the children have one, and I don’t. The Iphone is like a small computer, you can even listen to the on-line lessons with it.
– Do you miss school?
Giorgi (8-year-old): Very much, I miss my friends. I like studying. Most of all I love Math and English!
Giorgi (8-year-old): I don’t know. Luka and I want to become sportsmen. The most famous and rich. We will earn a lot of money, so we could cure Nikoloz for sure.
– Do you love your brother?
Giorgi (8-year-old): Yes, very much! But you know, when I hug him, he cries. It hurts him. How is it possible, ma’am? I just want to show him how much I love him!
– I am sure he knows it. And he will get well for sure. Thank you for your time guys! Now I want to ask your granny some questions.
Zalina: A special wheelchair with a toilet for Nikoloz. I can’t lift him up anymore! I have no strength…
The fridge is out of order, only a freezing mode works, both in the upper and lower cameras. If you make dinner, it should be a one-day dinner, because there’s no room to store the food. Our washing machine is old, it washes badly and it fits only 6 kilos. But we are seven people living here, can you imagine how much washing we have?
We would be grateful for any help, because all our income is spent on my eldest grandson’s needs, and the younger ones are deprived of everything. They understand it and do not complain. But my heart breaks when I see how undernourished they are, how they look at yummies in the shop, how they look at someone else’s toys.
Zalina: My only dream is at least some improvement of Nikoloz’s condition, he is my pain, I keep thinking about him day and night. If he could sit, it would be great. But he needs more examinations and probably one more operation. God, give us strength, patience and humility! We only hope for the help of the kind and generous friends of your Fund – you have already helped to so many miserable people!
———-
Friends, it is impossible to pass by such a misfortune! This wonderful Georgian family has faced lots of hardships! There are two disabled persons in the family! Little Nikoloz (10-year-old) urgently needs your help. He permanently needs medical aid, diapers and medications. He also needs a special wheelchair, because his mother cannot lift him anymore.
This good Georgian family needs all kind of help – would it be food, diapers or home appliances. Three younger brothers of Nikoloz (10-year old): Sandro (3-year old), Luka (6-year-old) and Giorgi (8-year-old) are deprived of everything, they don’t have enough food, they miss sweets and toys, they just haven’t got a happy childhood.
It is up to us to help those wonderful people to get out of this terrible situation, give the children back their childhood and improve the condition of poor sick Nikoloz (10-year-old).
You can call Zalina and support her with kind words! She will be very happy! Her phone number is: 598 469 991
You can visit the Kavtaradze family at the following address: Rustavi, Beritashvili street, Block 6A, apartment 6.
(Purpose: Kavtaradze family).
We have already helped many disadvantaged people! Let’s support the Kavtaradze, as no one is immune to bad luck! And who knows, maybe someday we ourselves will need help of strangers!