იცით, კანფეტები ისეთი გემრიელია!..
„ორცხობილის ტკბილ რძესთან ერთად ჭამაც საოცრად გემრიელია! – აღტაცებით გვიყვება პატარა ბარბარე. – და მულტფილმების ყურებაც ძალიან მაგარია. იცით, გიო მთელი დღე მათ უყურებს…“
„თქვენი ისეთი მადლიერები ვართ! თქვენ ჩვენს ოჯახში ბავშვების სიხარული და სიცილი შემოიტანეთ, იმედი მოგვეცით“, – თვალცრემლიანი ამბობს ვერიკო კირვალიძე.
კირვალიძეების ოჯახმა მრავალი გასაჭირი დაითმინა, მაგრამ მიუხედავად ამისა, ისინი ცდილობენ, უკეთესი მომავლის იმედი არ დაკარგონ.
ამ ოჯახის პრობლემების შესახებ ჩვენ უკვე ვისაუბრეთ სტატიაში: https://chernovetskyifund.ge/ge/projects/651-kirvalidze/
ჩამოწოლილი კედლები, ჩამოკიდებული ჭერი, შემზარავი სიღარიბე, ბავშვები, რომლებსაც კანფეტები მხოლოდ ესიზმრებათ, ტკივილი, უიმედობა თვალებში, შიში…
– ვერიკო, მოგვიყევით, როგორ შეიცვალა თქვენი ცხოვრება მას შემდეგ, რაც თქვენ შესახებ პოსტი გამოვაქვეყნეთ?
ვერიკო: ღმერთმა დაგლოცოთ და გაგახაროთ! უღრმესი მადლობა ყველას! როდესაც ჩვენთან პირველად მოხვედით და მე ჩვენი პრობლემების შესახებ გიამბეთ, – როგორ აკლიათ ბავშვებს მარტივი სიხარული, რა რთული ყოფითი პირობები გვაქვს, – ვერც კი წარმოვიდგენდი, რომ მალე ჩვენს სახლში სასწაულს – ტელევიზორს და სარეცხ მანქანას ვიხილავდი. დიდი მადლობა თქვენს ფონდს და ყველა იმ კეთილ ადამიანს, რომლებიც თქვენ ამ ღვთისმოსაწონი საქმისთვის გააერთიანეთ. დალოცვილები ყოფილიყავით!
– ახალი მეგობრებიდან ვინმეს განსაკუთრებით ხომ არ აღნიშნავდით? მათი სახელები თუ გახსოვთ?
ვერიკო: ბევრმა დამირეკა და დახმარება შემომთავაზა… უზომოდ ბედნიერი ვარ. ერთმა კაცმა დამირეკა; მითხრა, რომ ჩვენ შესახებ პოსტი წაიკითხა, დახმარება სურს და ყველაფერს საუკეთესოს გვისურვებს. მინდა ამ ადამიანს მადლობა გადავუხადო. ღმერთმა დალოცოს და გაახაროს! ძალიან გთხოვთ, თქვენს სტატიაში აუცილებლად დაწერეთ, რომ ამ კეთილი უცნობის დიდად მადლობელი ვარ. იქნებ ამ ღვთისმოსავმა ადამიანმაც წაიკითხოს…
– თქვენს გასაჭირს ადგილობრივი ხელისუფლება თუ გამოეხმაურა? პოსტზე რაიმე სახის რეაგირება თუ მოახდინეს?
ვერიკო: არა… მეტსაც გეტყვით – იმის გამო რომ საკუთარი სახლი არ გვაქვს და ბინას ხშირად ვიცვლით, სოციალური დახმარებაც კი შეგვიწყვიტეს და ჩვენ ერთადერთი საარსებო წყაროს გარეშე დავრჩით. მართალია დაგვპირდნენ, რომ მომდევნო თვიდან აღგვიდგენენ, მაგრამ მაგ დღემდე როგორმე ხომ უნდა მივატანოთ?.. მინდა მადლობა გადავუხადო ჩვენი ადმინისტრაციის უფროსს, რომელმაც ახალ წელს ბავშვებს სათამაშოები და ტკბილეული მოუტანა.
ვერიკო: თქვენ ვერც კი წარმოიდგენთ, რა რთულია ყოველდღე ცივ წყალში რეცხვა; ამას გაციების და ლოგინად ჩავარდნის შიშიც ემატება. ახლა კი, თქვენი წყალობით, თითქოს ზღაპარში ვარ. სარეცხი მანქანა ჩემს ერთგულ დამხმარედ იქცა.
რამაზი: (ვერიკოს ქმარი რიდით შემოგვიერთდა.) უღრმესი მადლობა! ეს დახმარება და თქვენი მხარდაჭერა ჩვენთვის ძალიან ბევრს ნიშნავს. ბავშვები ტელევიზორს შეჰხარიან; ორი წლის გიორგიც კი მზად არის, მთელი დღე მულტფილმებს უყუროს. ღმერთმა დაგლოცოთ!
– ბავშვებო, თქვენ რა საჩუქრები მოგეწონათ ყველაზე მეტად?
თამარი (15 წლის): მე ყველაფერი ძალიან მომეწონა. დიდი მადლობა! მე და დედა რეცხვით აღარ ვიტანჯებით, საღამოობით კი, ყველანი ერთად, ტელევიზორს ვუყურებთ.
– მომავალში ვინ გინდა გახდე?
თამარი: ექიმობაზე ვოცნებობ. უფლის შეწევნით, სკოლის დამთავრება და სწავლის გაგრძელება თუ შევძელი, აუცილებლად ექიმი გავხდები და ხალხს დავეხმარები. მინდა თქვენსავით კარგი საქმეები ვაკეთო.
ბარბარე (6 წლის): (მორბის და მე და თამარს საუბარს ანთებული თვალებით გვაწყვეტინებს.) იცით, კანფეტები ისეთი გემრიელია…
– კიდევ რა მოგეწონა?
ბარბარე: ტკბილი რძეც ძალიან გემრიელია, ორცხობილასთან ერთად!
– ტკბილეული გიყვარს?
ბარბარე: ასეთი სასუსნავის ჭამა მთელი დღე შეიძლება!
– და რის კეთება გიყვარს?
ბარბარე: მულტფილმების ყურება. დიდი მადლობა, კარგები ხართ…
ვერიკო: სამწუხაროდ,უამრავი პრობლემა გვაქვს, როგორც ადრე, მაგრამ ყველაზე დიდი პრობლემა – საკვებია.
თამარი: თუ შეიძლება, მინდა წიგნები გთხოვოთ, თუნდაც ძველი და ნახმარი. დიდად მადლობელი ვიქნები.
ვერიკო: მთელი ჩვენი ოჯახის სახელით, ქედს ვიხრი თქვენსა და თქვენი მკითხველების წინაშე! უღრმესი მადლობა! თქვენ ხალხს ძალიან ეხმარებით!.. უფალი გფარავდეთ!
მეგობრებო, მადლობა ყველას, ვინც კირვალიძეების ოჯახს დაეხმარა და იმედი მაქვს, რომ ამ მშვენიერ ოჯახს არაერთხელ დავეხმარებით; მათ ჯერ კიდევ ბევრი პრობლემა აქვთ. ერთად ჩვენ ბევრი ღვთისმოსაწონი საქმის კეთებას ვახერხებთ და ამის მიუხედავად, მინდა კიდევ ერთხელ მოგმართოთ: წაიკითხეთ ჩვენი პოსტები, მოუყევით მათ შესახებ თქვენს მეგობრებს. სხვების გასაჭირს გვერდს ნუ აუვლით, რადგან ამ ცხოვრებაში სამი ჭეშმარიტად ღირსეული საქმე არსებობს და ეს არ არის „ხის დარგვა, სახლის აშენება და ბავშვის აღზრდა“. პირველი არის იმის დახმარება, ვისაც დახმარება სჭირდება, მეორე – იმის დაცვა, ვინც დაუცველია და რაც მთავარია – იმედის მიცემა მისთვის, ვინც ის დაკარგა!
და თუკი გიმძიმთ საყოფაცხოვრებო სირთულეებისა და გადაუჭრელი საკითხების გამო, რამდენიმე წამით გადაიტანეთ ყურადღება ჩვენ FB პოსტებზე; ან უმჯობესია, დაურეკოთ ჩვენს ნებისმიერ ბენეფიციარს და ყველა თქვენი პრობლემა უმნიშვნელოდ მოგეჩვენებათ იმათთან შედარებით, ვისაც მისი ცხოვრების ყველაზე მძიმე წუთს დაეხმარეთ.

You know, sweets are so delicious!!!
“It’s also very, very tasty to eat cookies with sweet milk! – says little Barbara enthusiastically. – And watching cartoons is great too. You know, Gio watches them all day long…”
“We are so grateful to you, you brought joy to our family and laughter to our children, you gave us hope,” says Veriko Kirvalidze with tears in her eyes.
A lot of sorrows fell to the lot of the Kirvalidze family, but, despite this, they try to believe in a better future.
We told you about the problems of this family quite recently in our post: https://chernovetskyifund.ge/en/projects/651-kirvalidze/
Sloping walls, sagging ceiling, terrible poverty, children dreaming about sweets. Pain, hopelessness, and fear in their eyes…
– Veriko, how did your life change after we published a post about you?
Veriko: God bless you, thank you very much! When you came to visit us for the first time, and I told you about our problems – how our children are deprived of the simplest joys, in what unbearable conditions we live – I could not even imagine that soon a miracle would happen in our shack – a TV and a washing machine would appear. Thanks to the Fund and to all the kind people that you have united for the sake of good deeds. God bless you!
– Which of your new friends would you like to note particularly? Do you remember their names?
Veriko: Many people have called us and offered their help – I’m happy. One man called me and said that he had read the post about us, that he wants to help us and wishes us all the best. I really want to thank this person – may the Lord bless him. I beg you, please, write in your article that I am very grateful to this kind stranger. Perhaps this man of God will read your post.
– Was there any response to your problems from the local authorities? Did they react in any way to our post?
Veriko: No… Even more so, since we do not have our own home and we move frequently, our social allowance payments were suspended, and we were left without our only source of income. Actually, they committed to restoring payments from next month, but we still have to survive until that day… I would also like to thank our Head of Administration, he brought toys and sweets to the children for the New Year.
Veriko: You cannot even imagine how difficult it is to wash every day by hand in cold water, fearing all the time of catching a cold and getting sick. And now I’m just like in a fairy tale – thanks to you. The washing machine has become my faithful helper.
Ramaz: (Shyly, Veriko’s husband joined us.) Thank you very much, this help and your support mean a lot to us. Children do not get enough of the TV, even two-year-old Giorgi can watch cartoons all day long. God bless you!
– Guys, what gifts did you like the most?
Tamara (15-year-old): I liked everything very much. Thank you! My mother and I no longer bother ourselves with washing by hand and in the evenings we all watch TV together.
– Who do you want to become in the future?
Tamara: I want to be a doctor. If with God’s help I will be able to graduate from school and continue my studies, then I will certainly become a doctor and help people. I also want to do good deeds, just like you.
Barbare (6-year-old): (Approaches us with her eyes shining and interrupts our conversation with Tamara.) You know, the sweets are so delicious…
– What else did you like?
Barbare: Sweet milk with cookies is delicious too!
– Do you like sweets?
Barbare: It’s so yummy, I can eat it the whole day long!
Barbare: Watching cartoons. Thank you, you are so nice!
– Maybe you have some more problems that our readers can help you with?
Veriko: Unfortunately, we still have lots of problems and the most important one – is a problem with foodstuffs.
Tamara: If possible, I want to ask for books, let them be old and shabby, I will still be very grateful.
Veriko: Thank you very much to you and your readers from our whole family. You help people so much! God bless you!
Friends, thanks to everyone who helped the Kirvalidze family! I hope that we will keep supporting this wonderful family because they still have many problems. We manage to do a lot of good deeds together, but I still want to ask everyone once again: please, read our posts, tell your friends about them.  Do not pass by other people’s grief, because there are only three worthy things indeed in this life, and these are not “plant a tree, build a house and raise a son.”  The first one – is to help the one who needs help, the second is to protect the one who is defenseless, and most importantly, to give hope to the one who has lost it!
#GE64BG0000000470458000 (Purpose: the Kirvalidze family
You can also transfer money from our websitehttps://chernovetskyifund.ge/en/projects/651-kirvalidze/.