– რადგან თითქმის ჯადოქარი ხარ, და ურჩხულებზეც კი მბრძანებლობ, მაშინ ჩემს პატარა ძმასაც, გიოს ასწავლე ნორმალურად სიარული. თორე ის წევს და ტრიალებს, თოჯინასავით! რომ წაიქცევა, ტირის. მერე დედიკოც ტირილს იწყებს და მეც, მათთან ერთად!..
ბარბარეს სურს, რაც შეიძლება მალე რომ მომიყვეს ყველაფერი თავისი სახლის შესახებ. მაგრამ საკმაოდ რთულია ამ ნაგებობისთვის სახლის დარქმევა. საქონელი ფერმებში ბევრად უკეთეს პირობებში ცხოვრობს, ვიდრე ეს საბრალო ოჯახი!
სახლში არაფერი არ აქვთ მთელი. ფანჯრებზე ცელოფანია გაკრული, კედლებზე – კლიონკა , ჭერიდან ბათქაში იყრება, იატაკიც ჩავარდნილია…
ბარბარე 5 წლისაა… ვუყურებ ამ გოგონას, საოცარი თვალებით, და ვფიქრობ: ნუთუ შესაძლებელია, სადმე ამაზე საზარელი ადგილი რომ არსებობდეს? იმაზე უარესი რა უნდა იყოს, ვიდრე მშიერი კუჭით დაძინება და თანაც იმის მუდმივი შიში, რომ ურჩხული საშინელ ადგილას წაგიყვანს?
ვერიკო, ბარბარეს დედა: ბარბარე, დეიდას ნუ აშინებ… ბოდიშს გიხდით, ძალიან ბევრს ლაპარაკობს…
ღატაკი ოჯახი ვართ. ამ დანგრეულ სახლში ვცხოვრობთ. ნაცნობმა გვათხოვა დროებით. ოჯახში ექვსნი ვართ. მე, ჩემი მეუღლე რამაზი და ჩვენი შვილები. ეს თამაზია, ყველაზე პატარა – 6 თვის. გიო 2 წლისაა. ნაადრევად დაიბადა.
– ამან მის ჯანმრთელობაზე თუ იმოქმედა? ბარბარემ თქვა, რომ ფეხები სტკივა.
ვერიკო: დიახ, პრობლემები აქვს. სამი თვე ინკუბატორში იწვა, როცა გაწერეს, პედიატრმა გვითხრა, რომ სასწრაფოდ უნდა წავიყვანოთ თბილისში და ქირურგს ვაჩვენოთ, რომ პატარას ფეხები არ მოსწონს. მეზობლები დაგვეხმარნენ წასასვლელად თანხის შეგროვებაში, ჩვენ კაპიკი არ გვქონდა… გიო მაშინვე საავადმყოფოში დააწვინეს და ერთ თვეში ოპერაცია გაუკეთეს. სახელმწიფომ 2675 ლარით დაგვაფინანსა, 400 ლარი ჩვენ უნდა გადაგვეხადა, მაგრამ ჩვენი ოჯახისთვის ესეც უზარმაზარი თანხაა. ერთი წელია გასული, მაგრამ ეს თანხა დღემდე ვერ გადავიხადეთ. ახლა, ამის გამო, საავადმყოფოში არ მიგვიღებენ. გიოს კი გამოკვლევა სჭირდება. გადაადგილება დღითიდღე უფრო და უფრო უჭირს. საიდან მოვიტანოთ ამხელა თანხა? დახმარებას ვიღებთ 400 ლარის ოდენობით. საავადმყოფოში ეს თანხა რომ გადავიხადოთ, ყველანი შიმშილით დავიხოცებით.
– დახმარების გარდა არ გაქვთ სხვა შემოსავალი? თვეში 400 ლარით 6 ადამიანი რანაირად ახერხებთ ცხოვრებას?
ვერიკო: მეუღლე ავადმყოფი მყავს. ეპილეფსია აქვს. მძიმე შრომა მისთვის აკრძალულია. რა ვქნათ, აბა? ხან შეშის საჩეხად დადის, ხან მეზობლებს ეხმარება ყანაში. ძალიან მშრომელია. ავადმყოფობა რომ არა, ალბათ ასე ძალიან არ გაგვიჭირდებოდა. ჩვენ პურის გარდა ვერაფერს ვყიდულობთ. აი, მეზობელმა დღეს სამი ცალი კარტოფილი მომცა, მეც ერთი მუჭა ბრინჯი მქონდა და წვნიანი გავაკეთე. ორი დღე უნდა გვეყოს.
საუბარში 15 წლის თამარი ჩაერთო.
თამარი: შეიძლება მეც ვთქვა? იმდენად გვიჭირს, რომ სკოლის მიტოვება მომიწია. 9 კლასი დავამთავრე. მე კი სწავლა ძალიან მიყვარდა. მათემატიკა და ისტორიაა მომწონს ყველაზე მეტად. სიგიჟემდე მიყვარს წიგნების კითხვა. ერთადერთი წიგნი მაქვს, ასტრიდ ლინდგრენის „ჩვენ სალტკროკის კუნძულზე ვართ“. ასჯერ მაინც მაქვს გადაკითხული! ეს ჩემი პირველი და ერთადერთი წიგნია. ისიც ბიბლიოთეკიდან.
– ვერიკო, მართალია, რომ თამარი სკოლაში სახსრების არქონის გამო ვერ დადის?
ვერიკო: დიახ, იმის საშუალებაც კი არ გვაქვს, რომ კალამი და რვეულები ვუყიდოთ. ნორმალურ ტანსაცმელსა და ჩანთის შეძენაზე კი საუბარიც ზედმეტია. თან კომპიუტერიც სჭირდება. არაფერი გამოვა ამის გარეშე. მესმის, რომ საკვების გარდა ბევრი სხვა მნიშვნელოვანი რამ არსებობს, მაგრამ როდესაც ბავშვები შიმშილის გამო ტირიან, სწავლა მეორეხარისხოვანი ხდება. თამარი ცუდად რამდენჯერ გამხდარა სკოლაში, იმის გამო, რომ რამდენიმე დღის განმავლობაში არაფერი უჭამია.
– თამარ, სწავლა ძალიან გინდა?
თამარი: მზად ვარ მხოლოდ წყალი და პური ვჭამო, ოღონდ სწავლა განვაგრძო. ეს ჩემი ოცნებაა. მინდა ექთანი გავხდე.
– რა გჭირდება ამისთვის?
თამარი: პირველ რიგში, კომპიუტერი, რვეულები და კალმები. შეიძლება წიგნები გთხოვოთ? არ არის აუცილებელი, ახალი რომ იყოს. იქნებ ვინმემ უკვე წაიკითხა და აღარ სჭირდება. ბევრჯერ მინახავს, წიგნები ნაგავში როგორ გადაუყრიათ. მე კი ვოცნებობ, საკუთარი წიგნი რომ მქონდეს!
ბარბარე (5 წლის): ახლა მე მომისმინეთ! მე არ მინდა წიგნები! მე არ ვიცი კითხვა! თოჯინები მჭირდება! და ტელევიზორი პრინცესებით! გიოსთან ერთად ვითამაშებდი და მულტფილმებს ვუყურებდი! კიდევ კამფეტები მინდა. ამბობენ, რომ ძალიან გემრიელია!
– ამბობენ? ვინ ამბობს? შენ რა, არასოდეს გიჭამია?
ბარბარე: არ მახსოვს… შეიძლება მიჭამია, შეიძლება არა.
თამარი: თქვენ წარმოიდგინეთ, ბარბარეს კამფეტი არასოდეს არ უჭამია. კამფეტი კი არა, ადამიანური საჭმელიც კი არასდროს არ გვაქვს. წვნიანი ბრინჯით, რომელშიც ბრინჯიც საძებარია, ან კარტოფილის წვნიანი, ან იმის, რასაც მეზობლები მოგვცემენ…
– შენი აზრით, რა არის ადამიანური საჭმელი?
თამარი: რამე ხორცი, თვეში ერთხელ მაინც. ან… რა ვიცი. რას ჭამენ კიდევ ადამიანები? ალბათ ღვეზელი. ან ხორცი. ყველი. და კიდევ ხილი. აი, ბანანს დიდი სიამოვნებით გავსინჯავდი!
– ვერიკო, პატარებს რას აჭმევთ? 6 თვის თაზო ხომ ბრინჯის წვნიანს, ან მხოლოდ კარტოფილს ვერ შეჭამს?
ვერიკო: რას ვიზამთ? იმას ჭამს რაც გვაქვს.
– გასაგებია, რომ ყველაზე მეტად საკვები გჭირდებათ. მაგრამ იქნებ კიდევ გაკლიათ რამე?
ვერიკო: პროდუქტი, თამარისთვის კომპიუტერი, სწავლის გაგრძელება რომ შეძლოს, სარეცხი მანქანა და ტელევიზორი პატარებისთვის! სულ ესაა!
ვერიკო: მხოლოდ მეზობლები, სხვა არავინ! ზოგი კარტოფილს მოგვცემს, ზოგი ბურღულეულს… მათხოვრებივით ვცხოვრობთ. ისიც კი ძნელი დასაჯერებელია, ჩემი დახმარების თხოვნას თქვენ რომ გამოეხმაურეთ…
– ახლა, მთელი საქართველო შეიტყობს თქვენი ოჯახის შესახებ! დაინახავენ, რა კარგი შვილები გყავთ. მალე თქვენთვის ყველაფერი შეიცვლება! უნდა გჯეროდეთ ამის!
ძვირფასო მეგობრებო, კიდევ ერთი არაჩვეულებრივი ოჯახის ისტორია გიამბეთ. თქვენ მათ შესახებ არაფერი იცოდით და ვერ დაეხმარებოდით. ახლა კი იცით, რომ პატარები „საშინელ ურჩხულებთან“ ერთად ცხოვრობენ და არსებობენ ბავშვებიც, ვისაც კამფეტები არასოდეს გაუსინჯავს! არსებობენ ისეთი ბავშვები, ვისაც არ შეუძლია, სკოლაში სწავლა რომ გააგრძელოს და ოცნებობენ წიგნების კითხვაზე! და კიდევ, ბავშვები, რომლებიც ვერ მკურნალობენ, იმის გამო, რომ დედას და მამას არა აქვთ ფული!
შეგიძლიათ თავად მოინახულოთ ოჯახი. მათი მისამართია: ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტი, სოფელიგელათი. ასევეშეგიძლიათდაურეკოთ: 579 21 41 13.
ოჯახში ოთხი არაჩვეულებრივი ბავშვია. ბავშვებს სწავლისთვის კომპიუტერი სჭირდებათ, საყოფაცხოვრებო ნივთები, სათამაშოები და საჭმელიც კი! სწორედ ეს ბავშვები გახლავთ ჩვენი სიამაყე და მომავლის იმედი! ამ გაჭირვებულ ოჯახს უყურადღებოდ ნუ დავტოვებთ, გამოვიჩინოთ გულისხმიერება და მზრუნველობა, შეძლებისდაგვარად დავეხმაროთ ყველანი ერთად, იმ სიყვარულისა და სითბოს შესაბამისად, რომელიც გააჩნია თითოეულ ჩვენთგანს!
დიდი თხოვნაა გააზიაროთ პოსტი, რათა რაც შეიძლება ბევრმა ადამიანმა შეიტყოს კირვალიძეების ოჯახის გაჭირვების შესახებ!
კიდევერთითხოვნაგვაქვს, მეგობრებო, თუკიშეიტყობთ, რომ თქვენსნაცნობსანმეზობლსდახმარებასჭირდება, გთხოვთ, გამოიჩინეთგულისხმიერებადამოგვწერეთამისშესახებელექტრონულმისამართზე: [email protected]
თანხაშეგიძლიათჩარიცხოთ:
(დანიშნულება: კირვალიძეებისოჯახი)
სწრაფიჩარიცხვისტერმინალებიდან: OPPA, TBCpay დაExpressPay.
ფონდისდამატებითივალდებულებებსადაუფლებებსშეგიძლიათგაეცნოთბმულზე: https://goo.gl/GY2Gus)
ჩვენუკვედავეხმარეთუამრავგაჭირვებულს! კირვალიძეებისოჯახსაცგავუმართოთხელი. ბედისწერისგანდაზღვეულიარავინაა!
იცით, კანფეტები ისეთი გემრიელია!..
„ორცხობილის ტკბილ რძესთან ერთად ჭამაც საოცრად გემრიელია! – აღტაცებით გვიყვება პატარა ბარბარე. – და მულტფილმების ყურებაც ძალიან მაგარია. იცით, გიო მთელი დღე მათ უყურებს…“
„თქვენი ისეთი მადლიერები ვართ! თქვენ ჩვენს ოჯახში ბავშვების სიხარული და სიცილი შემოიტანეთ, იმედი მოგვეცით“, – თვალცრემლიანი ამბობს ვერიკო კირვალიძე.
კირვალიძეების ოჯახმა მრავალი გასაჭირი დაითმინა, მაგრამ მიუხედავად ამისა, ისინი ცდილობენ, უკეთესი მომავლის იმედი არ დაკარგონ.
ამ ოჯახის პრობლემების შესახებ ჩვენ უკვე ვისაუბრეთ სტატიაში: https://chernovetskyifund.ge/ge/projects/651-kirvalidze/
ჩამოწოლილი კედლები, ჩამოკიდებული ჭერი, შემზარავი სიღარიბე, ბავშვები, რომლებსაც კანფეტები მხოლოდ ესიზმრებათ, ტკივილი, უიმედობა თვალებში, შიში…
– ვერიკო, მოგვიყევით, როგორ შეიცვალა თქვენი ცხოვრება მას შემდეგ, რაც თქვენ შესახებ პოსტი გამოვაქვეყნეთ?
ვერიკო: ღმერთმა დაგლოცოთ და გაგახაროთ! უღრმესი მადლობა ყველას! როდესაც ჩვენთან პირველად მოხვედით და მე ჩვენი პრობლემების შესახებ გიამბეთ, – როგორ აკლიათ ბავშვებს მარტივი სიხარული, რა რთული ყოფითი პირობები გვაქვს, – ვერც კი წარმოვიდგენდი, რომ მალე ჩვენს სახლში სასწაულს – ტელევიზორს და სარეცხ მანქანას ვიხილავდი. დიდი მადლობა თქვენს ფონდს და ყველა იმ კეთილ ადამიანს, რომლებიც თქვენ ამ ღვთისმოსაწონი საქმისთვის გააერთიანეთ. დალოცვილები ყოფილიყავით!
– ახალი მეგობრებიდან ვინმეს განსაკუთრებით ხომ არ აღნიშნავდით? მათი სახელები თუ გახსოვთ?
ვერიკო: ბევრმა დამირეკა და დახმარება შემომთავაზა… უზომოდ ბედნიერი ვარ. ერთმა კაცმა დამირეკა; მითხრა, რომ ჩვენ შესახებ პოსტი წაიკითხა, დახმარება სურს და ყველაფერს საუკეთესოს გვისურვებს. მინდა ამ ადამიანს მადლობა გადავუხადო. ღმერთმა დალოცოს და გაახაროს! ძალიან გთხოვთ, თქვენს სტატიაში აუცილებლად დაწერეთ, რომ ამ კეთილი უცნობის დიდად მადლობელი ვარ. იქნებ ამ ღვთისმოსავმა ადამიანმაც წაიკითხოს…
ვერიკო: არა… მეტსაც გეტყვით – იმის გამო რომ საკუთარი სახლი არ გვაქვს და ბინას ხშირად ვიცვლით, სოციალური დახმარებაც კი შეგვიწყვიტეს და ჩვენ ერთადერთი საარსებო წყაროს გარეშე დავრჩით. მართალია დაგვპირდნენ, რომ მომდევნო თვიდან აღგვიდგენენ, მაგრამ მაგ დღემდე როგორმე ხომ უნდა მივატანოთ?.. მინდა მადლობა გადავუხადო ჩვენი ადმინისტრაციის უფროსს, რომელმაც ახალ წელს ბავშვებს სათამაშოები და ტკბილეული მოუტანა.
ვერიკო: თქვენ ვერც კი წარმოიდგენთ, რა რთულია ყოველდღე ცივ წყალში რეცხვა; ამას გაციების და ლოგინად ჩავარდნის შიშიც ემატება. ახლა კი, თქვენი წყალობით, თითქოს ზღაპარში ვარ. სარეცხი მანქანა ჩემს ერთგულ დამხმარედ იქცა.
რამაზი: (ვერიკოს ქმარი რიდით შემოგვიერთდა.) უღრმესი მადლობა! ეს დახმარება და თქვენი მხარდაჭერა ჩვენთვის ძალიან ბევრს ნიშნავს. ბავშვები ტელევიზორს შეჰხარიან; ორი წლის გიორგიც კი მზად არის, მთელი დღე მულტფილმებს უყუროს. ღმერთმა დაგლოცოთ!
თამარი (15 წლის): მე ყველაფერი ძალიან მომეწონა. დიდი მადლობა! მე და დედა რეცხვით აღარ ვიტანჯებით, საღამოობით კი, ყველანი ერთად, ტელევიზორს ვუყურებთ.
– მომავალში ვინ გინდა გახდე?
თამარი: ექიმობაზე ვოცნებობ. უფლის შეწევნით, სკოლის დამთავრება და სწავლის გაგრძელება თუ შევძელი, აუცილებლად ექიმი გავხდები და ხალხს დავეხმარები. მინდა თქვენსავით კარგი საქმეები ვაკეთო.
ბარბარე (6 წლის): (მორბის და მე და თამარს საუბარს ანთებული თვალებით გვაწყვეტინებს.) იცით, კანფეტები ისეთი გემრიელია…
ბარბარე: ტკბილი რძეც ძალიან გემრიელია, ორცხობილასთან ერთად!
– ტკბილეული გიყვარს?
ბარბარე: ასეთი სასუსნავის ჭამა მთელი დღე შეიძლება!
– და რის კეთება გიყვარს?
ბარბარე: მულტფილმების ყურება. დიდი მადლობა, კარგები ხართ…
ვერიკო: სამწუხაროდ,უამრავი პრობლემა გვაქვს, როგორც ადრე, მაგრამ ყველაზე დიდი პრობლემა – საკვებია.
თამარი: თუ შეიძლება, მინდა წიგნები გთხოვოთ, თუნდაც ძველი და ნახმარი. დიდად მადლობელი ვიქნები.
ვერიკო: მთელი ჩვენი ოჯახის სახელით, ქედს ვიხრი თქვენსა და თქვენი მკითხველების წინაშე! უღრმესი მადლობა! თქვენ ხალხს ძალიან ეხმარებით!.. უფალი გფარავდეთ!
მეგობრებო, მადლობა ყველას, ვინც კირვალიძეების ოჯახს დაეხმარა და იმედი მაქვს, რომ ამ მშვენიერ ოჯახს არაერთხელ დავეხმარებით; მათ ჯერ კიდევ ბევრი პრობლემა აქვთ. ერთად ჩვენ ბევრი ღვთისმოსაწონი საქმის კეთებას ვახერხებთ და ამის მიუხედავად, მინდა კიდევ ერთხელ მოგმართოთ: წაიკითხეთ ჩვენი პოსტები, მოუყევით მათ შესახებ თქვენს მეგობრებს. სხვების გასაჭირს გვერდს ნუ აუვლით, რადგან ამ ცხოვრებაში სამი ჭეშმარიტად ღირსეული საქმე არსებობს და ეს არ არის „ხის დარგვა, სახლის აშენება და ბავშვის აღზრდა“. პირველი არის იმის დახმარება, ვისაც დახმარება სჭირდება, მეორე – იმის დაცვა, ვინც დაუცველია და რაც მთავარია – იმედის მიცემა მისთვის, ვინც ის დაკარგა!
და თუკი გიმძიმთ საყოფაცხოვრებო სირთულეებისა და გადაუჭრელი საკითხების გამო, რამდენიმე წამით გადაიტანეთ ყურადღება ჩვენ FB პოსტებზე; ან უმჯობესია, დაურეკოთ ჩვენს ნებისმიერ ბენეფიციარს და ყველა თქვენი პრობლემა უმნიშვნელოდ მოგეჩვენებათ იმათთან შედარებით, ვისაც მისი ცხოვრების ყველაზე მძიმე წუთს დაეხმარეთ.

The terrible monster is hiding here, ma’am!
– Well, since you are almost a wizard and even command monsters, then teach brother Gio to walk normally. Because he lies and rolls like a doll! And he cries when he falls. And then mommy cries out loudly, and I follow them!
Barbara hurries up to tell us everything about her house. But this space can hardly be called the house. Cattle at farms, lives in much better conditions than these poor people!
There is nothing whole here. Cellophane on the windows, oilcloth on the walls, plaster falling from the ceiling, the floor falling through …
Barbara is 5 years old … I look at this girl with amazingly beautiful eyes and think: is there a place somewhere worse than this one? What could be worse than going to bed hungry, and besides that being afraid that the monster will take you away to some terrible place?
Veriko, Barabare’s mother: Barbara, don’t scare the lady… Excuse me, she talks a lot… We are a poor family. We live in this ruined house. An acquaintance lent it to us. There are 6 people in our family. Me, my husband Ramaz and our children. Here is the youngest – Tamaz. He is 6 months old. Gio is 2 years old. He was born prematurely.
– Did it somehow affect his health? Barbare says his legs hurt.
Veriko: Yes, he has got problems. He spent three months in an incubator, and when he was discharged, the pediatrician, who did not like his legs, said that the baby needed to be urgently taken to Tbilisi and shown to the surgeon. Neighbors helped us to raise the money for the trip, we didn’t have a penny … The child was immediately admitted to the hospital and a month later he had been operated. The state paid 2675 GEL for that, and we had to pay 400GEL. But even this amount is huge for our family. A year has passed, but we haven’t paid this amount yet. That’s why they do not admit us to hospital. But Gio needs an examination. Every day it becomes more and more difficult for him to move around. Where can we get this money? We receive only 400 GEL of allowance. If we pay for the hospital, we will all starve to death.
– Do you have any income besides the social allowance? How can 6 people live on 400 GEL?
Veriko: My husband is a sick man. He has epilepsy. Hard work is contraindicated for him. But what else can he do? Sometimes he chops wood, then helps the neighbors in the field. He is a hard worker. If not for his illness, we probably would not be so needy. We cannot buy anything except bread. My neighbor gave me three potatoes today. I had a handful of rice, and I made a soup. It should be enough for two days.
15-year-old Tamara joined the conversation.
Tamara: Can I say? We are so poor that I had to leave school. I finished 9 classes. And I loved learning very much. My favorite subjects are mathematics and history. I love reading. I have only one book by Astrid Lindgren, We Are on Saltkrok Island.  I’ve, probably, read it a hundred times! This is my first and only book. And it’s from the library.
– Veriko, is it true that Tamara does not go to school because of the lack of funds?
Veriko: Yes, we can’t even buy a pen and a notebook for her. What to say about a bag or normal clothes. And she needs a computer. She can do nothing without it. I understand that there are other important things besides food, but when children cry from hunger, study fades into the background. Tamara got sick many times at school due to the fact that she had not eaten for several days. She does not eat herself, saving the food for the younger ones.
– Tamara, do you really want to study?
Tamara: I would be only on bread and water, just to return back to school. I’m dreaming about that. I want to become a nurse.
– What do you need for that?
Tamara: First of all, I need a computer, notebooks and pens. And can I ask for books? Not necessarily new ones. Maybe someone has already read them and doesn’t need them anymore. I’ve seen many people throwing books into the trash. And I dream about my books!
Barbare (5-year-old): Now listen to me! I don’t want books! I can’t read! I need dolls! And a TV with princesses! I would play with Gio and watch cartoons! I want sweets too. They say they are very delicious.
– Do they? Who says it? Have you never eaten them?
Barbare: I don’t remember. Maybe yes, maybe no.
Tamara:  Just imagine! Barbara has never eaten candies. What candies are there – we never have normal food! There is soup with rice, where you still have to find rice, or soup with potatoes, or soup from things the neighbors give us …
– What do you think is normal food?
Tamara: Well, at least some meat once a month. Or … I don’t know. What else do people eat there? Pies, I guess. Or meat. Cheese. Well, fruits as well. I would love to taste bananas!
– Veriko, what do babies eat? Tazo is 6 months old, he can’t eat rice soups or just potatoes!
Veriko: What else can we do? He eats whatever we have.
– I see that your greatest need is food. But what else do you need?
Veriko: Food, a computer for Tamara, so she can continue her studies, a washing machine and a TV for the little ones! That’s all!
Veriko: Only the neighbors, that’s all! Some will give us potatoes, others will help with cereals … We live like beggars. To be honest, I can’t believe that you’ve responded to our call for help…
– Now all of Georgia will know about your family! They will see what wonderful children you have. Soon everything will be different for you! Believe it!
Dear friends, we have told you another story about a wonderful family. You have not heard about them and could not help them. Now you know that there are small children who live with “terrible monsters”, children who have never tasted sweets! There are children who cannot continue their studies at school and dream of reading books! And there are children who cannot be treated, because their mom and dad have no money!
You can visit them in person. Here is their address: Lagodekhi Minicipality, village Gelati. You can call them. Phone: 579 21 41 13.
There are four wonderful children in the family. The children need a computer to study, home appliances, toys and even food! They are the children who we are proud about, who are our future! Let’s not remain indifferent to the troubles of this family, let’s show them our mercy and care, let all of us help them with whatever we can, with all our love and mercy!
Please, repost this publication to let as many people as possible learn about the misfortunes of the Kirvalidze family.
(Purpose: Kirvalidze family).
You know, sweets are so delicious!!!
“It’s also very, very tasty to eat cookies with sweet milk! – says little Barbara enthusiastically. – And watching cartoons is great too. You know, Gio watches them all day long…”
“We are so grateful to you, you brought joy to our family and laughter to our children, you gave us hope,” says Veriko Kirvalidze with tears in her eyes.
A lot of sorrows fell to the lot of the Kirvalidze family, but, despite this, they try to believe in a better future.
We told you about the problems of this family quite recently in our post: https://chernovetskyifund.ge/en/projects/651-kirvalidze/
Sloping walls, sagging ceiling, terrible poverty, children dreaming about sweets. Pain, hopelessness, and fear in their eyes…
– Veriko, how did your life change after we published a post about you?
Veriko: God bless you, thank you very much! When you came to visit us for the first time, and I told you about our problems – how our children are deprived of the simplest joys, in what unbearable conditions we live – I could not even imagine that soon a miracle would happen in our shack – a TV and a washing machine would appear. Thanks to the Fund and to all the kind people that you have united for the sake of good deeds. God bless you!
– Which of your new friends would you like to note particularly? Do you remember their names?
Veriko: Many people have called us and offered their help – I’m happy. One man called me and said that he had read the post about us, that he wants to help us and wishes us all the best. I really want to thank this person – may the Lord bless him. I beg you, please, write in your article that I am very grateful to this kind stranger. Perhaps this man of God will read your post.
– Was there any response to your problems from the local authorities? Did they react in any way to our post?
Veriko: No… Even more so, since we do not have our own home and we move frequently, our social allowance payments were suspended, and we were left without our only source of income. Actually, they committed to restoring payments from next month, but we still have to survive until that day… I would also like to thank our Head of Administration, he brought toys and sweets to the children for the New Year.
Veriko: You cannot even imagine how difficult it is to wash every day by hand in cold water, fearing all the time of catching a cold and getting sick. And now I’m just like in a fairy tale – thanks to you. The washing machine has become my faithful helper.
Ramaz: (Shyly, Veriko’s husband joined us.) Thank you very much, this help and your support mean a lot to us. Children do not get enough of the TV, even two-year-old Giorgi can watch cartoons all day long. God bless you!
Tamara (15-year-old): I liked everything very much. Thank you! My mother and I no longer bother ourselves with washing by hand and in the evenings we all watch TV together.
– Who do you want to become in the future?
Tamara: I want to be a doctor. If with God’s help I will be able to graduate from school and continue my studies, then I will certainly become a doctor and help people. I also want to do good deeds, just like you.
Barbare (6-year-old): (Approaches us with her eyes shining and interrupts our conversation with Tamara.) You know, the sweets are so delicious…
Barbare: Sweet milk with cookies is delicious too!
Barbare: It’s so yummy, I can eat it the whole day long!
Barbare: Watching cartoons. Thank you, you are so nice!
–Maybe you have some more problems that our readers can help you with?
Veriko: Unfortunately, we still have lots of problems and the most important one – is a problem with foodstuffs.
Tamara: If possible, I want to ask for books, let them be old and shabby, I will still be very grateful.
Veriko: Thank you very much to you and your readers from our whole family. You help people so much! God bless you!
Friends, thanks to everyone who helped the Kirvalidze family! I hope that we will keep supporting this wonderful family because they still have many problems. We manage to do a lot of good deeds together, but I still want to ask everyone once again: please, read our posts, tell your friends about them.  Do not pass by other people’s grief, because there are only three worthy things indeed in this life, and these are not “plant a tree, build a house and raise a son.”  The first one – is to help the one who needs help, the second is to protect the one who is defenseless, and most importantly, to give hope to the one who has lost it!
#GE64BG0000000470458000 (Purpose: the Kirvalidze family)
You can also transfer money from our websitehttps://chernovetskyifund.ge/en/projects/651-kirvalidze/.