გაიცანით ყველაზე ღარიბი და ყველაზე მოსიყვარულე დედა საქართველოში!
გაიცანით 36 წლის ჟუჟუნა ახალაძე: „ღამით, როცა ბავშვებს სძინავთ, რამდენჯერმე ვდგები და თითოეულ ბავშვს ყურს ვუგდებ – სუნთქავენ თუ არა, ავად ხომ არ არიან… და ვკოცნი, ვკოცნი, ვკოცნი! მათთვის სიყვარულის გარდა სხვა არაფრის მიცემა შემიძლია.“
ჟუჟუნა – მოსიყვარულე, მრავალშვილიანი დედა, იძულებულია უკიდურეს სიღატაკეში იცხოვროს!
მისი სახლი სადაცაა დაიშლება, შეიძლება თვალის დახამხამებაში ჩამოინგრეს და მთელი ოჯახი ნანგრევების ქვეშ მოიყოლოს!
კედლები გაცვეთილია, ოთახებში ყინავს.
ჟუჟუნას ყოველღამე გული უტირის, როცა შვილებს მშივრებს აძინებს!
უცებ მეკითხება, მიუხედავად იმისა, რომ პასუხი დიდი ხანია იცის: „შეიძლება ადამიანი შიმშილით მოკვდეს? საინტერესოა, ჩვენს ქვეყანაში ვინმე მომკვდარა?“ დედას, ჟუჟუნას, შვილების გამო ძალიან ეშინია…
ოჯახში ექვსი ბავშვია: უფროსი ბიჭი – 18 წლის ამირანი, 14 წლის ანა, 11 წლის ანრი, 7 წლის ალექსი, 6 წლის მზიკო და 4 წლის პატარა ბარბარე, რომელსაც სახლში მოფერებით ბაბის ეძახიან.
„ბავშვები ესმით რა სიღარიბეში ვცხოვრობთ, იციან რა არის ნამდვილი შიმშილი და სიცივე. ყოველი დღე გამოცდას ჰგავს: რა ვჭამოთ, მეორე დღემდე როგორ გავატანოთ… გადარჩენას ვცდილობთ. ჩვენს ყოფას სხვას ვერაფერს ვუწოდებ“, – ტირის საბრალო ქალი.
ოჯახი უკიდურეს სიღარიბეში ცხოვრობს. როგორ იარსებონ და შვილებს რა აჭამონ – ეს არის ჟუჟუნას და მისი მეუღლის, 40 წლის გიორგის მუდმივი საზრუნავი.
მათ მხოლოდ კეთილი და გულისხმიერი ხალხის დახმარების იმედი აქვთ!
„მას შემდეგ, რაც თქვენი ფონდი დაგვიკავშირდა, სასწაულის მოლოდინში ბავშვებს თვალები გაუბრწყინდათ“, – გვეუბნება ჟუჟუნა.
ჟუჟუნა, მოგვიყევით, როგორ აღმოჩნდით ამ ჯურღმულში?
ჟუჟუნა: ადრე ტყიბულში ვცხოვრობდით. ჩემი ქმარი წარმოშობით დასავლეთ საქართველოდანაა. მე და ჩემი მეუღლე, მაზლის ოჯახთან ერთად, ერთ პატარა სახლში ვიყავით შეხიზნულები. ძალიან არაკომფორტული იყო, ამიტომ მე და ჩემმა ქმარმა საცხოვრებლად თბილისში გადმოსვლა გადავწყვიტეთ. საკუთარი არაფერი გაგვაჩნდა. ცხოვრება ახალი დაწყებული გვქონდა. ჩვენმა ნაცნობმა, რომელსაც ჩვენთან ახლოს მიწის ნაკვეთი ჰქონდა, ერთი მიტოვებული სახლის შესახებ გვიამბო, რომელიც, ფაქტობრივად, არავის ეკუთვნოდა და მას შემდეგ აქ ვცხოვრობთ! ბავშვების აღსაზრდელად არც ისე კარგი პირობებია, მაგრამ ერთადერთი დადებით მხარე ის არის, რომ პატარა ეზო გვაქვს, სადაც ბავშვებს თამაში და სირბილი შეუძლიათ. სხვა დანარჩენი, თავადაც ხედავთ, რა მდგომარეობაშია…
რამდენი ოთახია სახლში?
ჟუჟუნა:მხოლოდ ორი – საძინებელი და სასტუმრო. ოჯახში რვა კაცი ვართ და ვცდილობთ, როგორმე მოვთავსდეთ. ასევე, აბაზანაც გვაქვს და სამზარეულოც. როცა აქ გადმოვედით, მხოლოდ ერთი ოთახი იყო – არც საპირფარეშო, არც სამზარეულო… მაგრამ ჩემმა მეუღლემ მიშენება გააკეთა, სხვაგვარად აქ ცხოვრება შეუძლებელი იყო.
ვისზეა სახლი გაფორმებული? ვის ეკუთვნის?
ჟუჟუნა:ფორმალურად სახლი არავის ეკუთვნის, მაგრამ რადგან სახელმწიფო ტერიტორიაზე დგას, გამოდის – სახელმწიფოს ეკუთვნის. ხელისუფლებამ იცის, რომ აქ ვცხოვრობთ და წინააღმდეგები არ არიან, ამბობენ, რამდენი ხანიც გინდათ, იმდენ ხანს იცხოვრეთო. ახლა ვცდილობ სახლი ჩვენს სახელზე გადმოვიფორმო, რადგან ის მაინც არავის ეკუთვნის, ჩვენ კი უკვე მრავალი წელია აქ ვცხოვრობთ. თავიდან მთავრობა უარზე იყო, მაგრამ დახმარებას მაინც დაგვპირდნენ. ერთი წელია საბუთების გაკეთებას ვცდილობ, მაგრამ ჯერჯერობით არაფერი გამოდის. იცით, უბრალოდ მეშინია ქუჩაში არ დავრჩეთ. თუ სახლი არავის ეკუთვნის, ნებისმიერ დროს შეუძლიათ გამოგვყარონ. მერე სად წავიდეთ?
ჟუჟუნა, არავინ გეხმარებათ? მეგობრები, ნათესავები…
ჟუჟუნა:მეგობრები რომ არა, არც კი ვიცი, ახლა სად ვიქნებოდით. მხოლოდ მათი წყალობით ვართ ცოცხლები. საჭმელი მოაქვთ, ტანსაცმელი… და ასე ვცხოვრობთ!
ნათესავები გეხმარებიან?
ჟუჟუნა:რას ამბობთ?! როგორ დამეხმარებიან, როცა დედა ცოცხალი აღარ მყავს, მამაჩემი კი დასავლეთ საქართველოში ცხოვრობს; ძალიან მოხუცია და პენსიით გააქვს თავი. მას მე უნდა ვეხმარებოდე, მაგრამ როგორ? ერთი და მყავდა, მაგრამ გარდაიცვალა. რომ მახსენდება, გული მტკივა! ჩემს მეუღლეს კი მშობლები არ ჰყავს. მხოლოდ ერთმანეთი გვყავს საყრდენად.
რა შემოსავალი აქვს თქვენს ოჯახს? რა სახსრებით ცხოვრობთ?
ჟუჟუნა:სოციალურ დახმარებას ვიღებთ, 540 ლარს და ბავშვთა კვების ვაუჩერს – 150 ლარს. სოციალურ სასადილოშიც დავდივართ. დილით ვდგები, ვემზადები, ბავშვებს უფროს შვილს, ანას ვუტოვებ და ვეუბნები: „მალე მოვალ!“ ბავშვები კი სახლში სხედან და ელოდებიან, დედა საჭმელს როდის მოიტანს. ექვსი შვილი მყავს და მათ იმდენი რამ სჭირდებათ! სხვისი გამონაცვალი ტანსაცმელი აცვიათ, ხშირად ცუდად იკვებებიან. ბავშვებისთვის საჭმლის გაყოფა თანაბრად მიწევს. მე და ჩემი მეუღლე ზოგჯერ მშივრებიც კი ვრჩებით, ოღონდ ბავშვები დავაპუროთ; მაგრამ იცით, რამდენჯერ ყოფილა, რომ ბავშვებს მთელი დღე არაფერი უჭამიათ, სახლში პურის ნატეხიც კი არ გვქონია. ღამე, როცა სძინავთ, მივდივარ და მათ სუნთქვას ყურს ვუგდებ. საშინელებაა! საშინელებაა იმის ცოდნა, რომ შენი შვილები შიმშილობენ, შენ კი ვერაფერს აკეთებ! (ტირის.)
ჟუჟუნა, გვესმის თქვენი მწუხარება და აქ სწორედ იმიტომ მოვედით, რომ თქვენს ოჯახს დავეხმაროთ.
ჟუჟუნა: თქვენ ჩემი უკანასკნელი იმედი ხართ! ვიცი, რომ ჩვენს საქართველოში ბევრი კეთილი ხალხი ცხოვრობს… მაგრამ საკუთარი პრობლემების შესახებ საუბარი ძალიან მრცხვენია, რადგან ახლა ყველას უჭირს; თუმცა, დახმარების თხოვნის გარდა, სხვა გამოსავალი აღარ მქონდა. იცით, ბრძოლის და ცხოვრების გაგრძელების ძალა აღარ მაქვს. არადა, მე ხომ დედა ვარ? შვილებზე უნდა ვიფიქრო, მათი გულისთვის ყველანაირი სირთულე უნდა დავძლიო, მაგრამ ძალიან მიჭირს! ძალიან! ჩემი ქმარი რომ არა… ის ისე მეხმარება… (ტირის.)
ჟუჟუნა, გთხოვთ, დამშვიდდით! ნახავთ, ინტერვიუს გამოქვეყნების შემდეგ ბევრ ახალ მეგობარს შეიძენთ! კეთილი ხალხი არ დაგტოვებთ! თქვენი მეუღლე მუშაობს?
ჟუჟუნა:ჩემს ქმარს მუდმივი სამსახური არ აქვს, ხან სად მუშაობს, ხან სად, ნებისმიერ საქმეს ეჭიდება, ოღონდაც რამე იყოს! არც აქამდე გვილხინდა და შეიძლება, კიდევ როგორმე აგვეტანა ეს მდგომარეობა, მაგრამ ბოლო დროს უკვე ძალიან გაგვიჭირდა… თქვენს ფონდს ამიტომაც მივმართეთ. მთელ იმედებს თქვენზე და კეთილ ხალხზე ვამყარებთ!
ამჟამად თქვენი ოჯახის მთავარი პრობლემა რა არის?
ჟუჟუნა: ბავშვებთან ერთად ამ ნახევრად დანგრეულ სახლში ვცხოვრობთ. ჩემი უფროსი ბიჭი, ამირანი, ახლა ჯარშია – შემოდგომაზე წაიყვანეს. სახლში არც გაზი გვაქვს და არც საარსებო პირობები. კეთილმოწყობაზე და საყოფაცხოვრებო ტექნიკაზე აღარაფერს ვამბობ. ძალიან გვჭირდება სარეცხი მანქანა და მაცივარი. ახლა კი სამზარეულოში ონკანიც გაგვიფუჭდა და უწყლოდ დავრჩით. სურსათს ხან კარადაში ვინახავ, ხან მაგიდაზე. სანამ ზამთარია, საჭმელი არ ფუჭდება, მაგრამ ზაფხულში რას ვიზამ, არ ვიცი. ტანსაცმელი გასარეცხად მეზობელთან გამაქვს. მისი უზომოდ მადლიერი ვარ, რომ ასე მეხმარება! თვითონაც ხუთი შვილი ჰყავს და მისი სარეცხით შეწუხება ძალიან მრცხვენია, მაგრამ რა ვქნა? ხელით რეცხვა არ შემიძლია, მიჭირს, განსაკუთრებით ზამთარში, ცივ წყალში… გული მეწურება, როცა ვფიქრობ, რა პირობებში ცხოვრობენ ჩემი შვილები! თუმცა მშიერი კუჭით პირობებზე ვინ ფიქრობს?
ჟუჟუნა:ტყიბულში ჩემს დას ვსტუმრობდი, – გათხოვების შემდეგ იქ ცხოვრობდა. ჩემი მომავალი მეუღლე კი ჩემი სიძის მეგობარი იყო და ასე გავიცანი. თურმე მაშინვე მოვწონებივარ, მე კი თავიდან ყურადღებაც კი არ მიმიქცევია. მერე არშიყობა დამიწყო… და ჩემი გული მოინადირა! მასში არ შევმცდარვარ! ის შესანიშნავი მეუღლე და მამაა. რასაც აკეთებს, ყველაფერს ოჯახისთვის აკეთებს!
ოდესმე გიფიქრიათ, რომ ასეთი უბედურება შეგემთხვეოდათ?
ჟუჟუნა:არა! მე და ჩემს ქმარს შორს მიმავალი გეგმები გვქონდა. მყარი ოჯახის შექმნა გვინდოდა, ჩვენი შვილების სიყვარულსა და კეთილდღეობაში აღზრდა. სიმდიდრეზე არც მე ვოცნებობდი და არც ჩემი მეუღლე. არა! უბრალოდ ცხოვრება, მუშაობა და შემოსავალი გვინდოდა, რომელიც ჩვენს ოჯახს ეყოფოდა. მთავარია ბავშვები მშივრები არ ყოფილიყვნენ; მაგრამ ცხოვრება თავისებურად წარიმართა. სოციალურ ორმოში ჩავვარდით და დამოუკიდებლად ამოსვლა არ შეგვიძლია. მხოლოდ თქვენი იმედი გვაქვს!
დახმარებისთვის ხელისუფლებისთვის არ მიგიმართავთ?
ჟუჟუნა:დიახ! და არაერთხელ! ის, რომ ამ სახლში ცხოვრების უფლებას გვაძლევენ, უკვე რაღაცაა… მაგრამ აქ ყოფნას რამდენ ხანს შევძლებთ, არ ვიცი. სოციალურ დახმარებას და ბავშვთა კვების ვაუჩერს ვიღებთ, უფასო სასადილოშიც დავდივართ, რაც უკვე გითხარით. მეტის თხოვნის უფლებას სინდისი არ მაძლევს; თუმცა მთავრობამ იცის რა პირობებში ვცხოვრობთ!
ღმერთის თუ გწამთ?რაში ხედავთ ხსნას?
ჟუჟუნა:როგორც ჭეშმარიტ ქრისტიანს – მწამს! ვიცი, რომ ღმერთი არ დაგვტოვებს! უფალს ყოველდღე იმას ვევედრები, რომ არ მანახოს, ჩემი შვილები როგორ შიმშილობენ. მამაზეციერს ჩემი ოჯახის კეთილდღეობას შევთხოვ!
უცხო ხალხის სიკეთის თუ გჯერათ?
ჟუჟუნა:მე მხოლოდ მათი სიკეთის იმედი მაქვს! მჯერა, რომ ღმერთი კეთილ, გულისხმიერ ხალხს გამოგვიგზავნის. თავად ის ფაქტი, რომ თქვენი ფონდი ჩვენთან მოვიდა და ყურადღება მოგვაქცია, უკვე იმის ნიშანია, რომ ღმერთმა არ დაგვტოვა.
რა არის თქვენი ყველაზე დიდი ოცნება?
ჟუჟუნა:ის, რომ ჩემი შვილები არ შიმშილობდნენ და არაფერი აკლდეთ! სულ ამას შევთხოვ უფალს! ვოცნებობ, რომ ჩემმა შვილებმა კარგი განათლება მიიღონ და თავისი გზა იპოვონ ცხოვრებაში. საკუთარ თავზე არც კი ვფიქრობ. ჩემი ოცნება ჩემი ოჯახის კეთილდღეობაა.
რას ეტყოდით ჩვენს მკითხველებს?
ჟუჟუნა:ყველას, ვინც ამ ინტერვიუს წაიკითხავს, ყველას, ვინც ოდნავ მაინც თანაუგრძნობს ჩემს ოჯახს – დიდი მადლობა! ჯანმრთელობას და კეთილდღეობას გისურვებთ!
ჟუჟუნა, გაგვაცანით თქვენი მშვენიერი შვილები, ცოტა რამ მათ შესახებაც მოგვიყევით.
ჟუჟუნა:უფროსი ბიჭი, ამირანი, ჯარშია. პროფესიონალი მორაგბეა; ამბობს, რომ როცა ჯარიდან დაბრუნდება, სპორტული კარიერის გაკეთება უნდა. მთელ იმედებს მასზე ვამყარებ, რომ ამ ორმოდან ჩვენს ამოყვანას ის შეძლებს. ყველა ჩემი შვილით ვამაყობ! ანა, როგორც სახლის მეორე დიასახლისი, ყველაფერს აკეთებს: პატარა ბარბარესაც უვლის და საჭმლის კეთებაშიც მეხმარება. ჩემი ბიჭები – ანრი და ალექსი კი – არ ვიცი, მათ გარეშე რას ვიზამდი. ძალიან კარგი შვილები მყავს, ყოველთვის ყველაფერში მეხმარებიან. ეზოში პატარა ბოსტანი გვაქვს. გგონიათ, ბავშვები რამის კეთებას მაცდიან? არა! ხელებში მვარდებიან, დახმარებას ცდილობენ, ამბობენ: „დედა, ყველაფერს ჩვენ გავაკეთებთ. შენ ისედაც ბევრი საქმე გაქვს.“ მათით როგორ არ უნდა ვიამაყო?!
ბავშვებს რას აჭმევთ?როგორია მათი რაციონი?
ჟუჟუნა:სამწუხაროდ, ფინანსური რესურსები მათთვის სრულფასოვანი კვების უზრუნველყოფის საშუალებას არ გვაძლევს. ხორცი, თევზი, ხილი და ტკბილეული ბავშვებს დიდი ხანია არ უჭამიათ. სუფრაზე ხშირად წიწიბურა ან უფასო სასადილოდან მოტანილი საჭმელი გვაქვს. იაფი პროდუქტებით გაგვაქვს თავი – ბურღულეულით, მაკარონით, ზაფხულში კი იმითაც, რასაც ბოსტანი მოგვცემს.
თუ შეიძლება, მათაც გავესაუბრები. ანა, როგორც ყველაზე უფროსი, შენგან დავიწყოთ! დედამ თქვა, რომ ძალიან ეხმარები. თავისუფალი დრო თუ გრჩება, რომ მეგობრებთან ერთად გაისეირნო?
ანა (14 წლის): არც ისე ბევრი, მაგრამ არაუშავს. ოჯახი ხომ ყველაზე მთავარია. დედა ძალიან იღლება. ჩვენ ბევრნი ვართ, ის კი ერთია. მშობლები ძალიან მეცოდებიან. ჩვენთვის ყველაფერს აკეთებენ, რომ კარგად ვიყოთ, ამიტომ მინდა მათთვის საყრდენი ვიყო. მით უმეტეს, რომ ჩემი უფროსი ძმა ახლა ჯარშია. ადრე ძალიან გვეხმარებოდა! მისით ძალიან ვამაყობ! ვიცი, რომ გამოჩენილი სპორტსმენი გახდება, მთელ მსოფლიოს შემოივლის და ჩვენც წაგვიყვანს.
რა ინტერესები გაქვს?
ანა:ძალიან მომწონს ბუნებათმცოდნეობა, სკოლაში ჩემი საყვარელი საგანია. ყველაფერი მიყვარს, რაც ბუნებას უკავშირდება.
ანუ, ბუნების მკვლევარი გინდა გამოხვიდე?
ანა: (იცინის.) არა, სტომატოლოგობაზე ვოცნებობ. მომწონს ეს პროფესია და მინდა ხალხს დავეხმარო, კბილებზე ვუმკურნალო. ეს ხომ ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი და საჭირო პროფესიაა!
მშვენიერი არჩევანია! თუ რამე, ხომ შეიძლება მიღებაზე მოვიდე შენთან?
ანა:დიახ, რა თქმა უნდა! კარგი სტომატოლოგი ვიქნები! ბავშვებსაც ვუმკურნალებ ხოლმე. ბავშვებს სტომატოლოგთან მისვლის ეშინიათ, მე კი მათთან მოპყრობა ვიცი, რადგან ამდენი და-ძმა მყავს! ასე რომ, ბავშვებს ჩემი არ შეეშინდებათ.
ანა, ოდესმე საკუთარი ოჯახი შენც გეყოლება. რამდენი შვილი გინდა? როგორი ქმარი წარმოგიდგენია შენ გვერდით?
ანა: იცით, აქამდე ამაზე არ მიფიქრია… (დაირცხვინა.) მაგრამ რაკი მეკითხებით… ბევრი შვილი მინდა, რომ სახლში ყოველთვის მხიარულება იყოს და ბავშვების სიცილი ისმოდეს. ქმარი კი მინდა მამაჩემივით მზრუნველი და მოსიყვარულე იყოს, არ მაბრაზებდეს და ოჯახს იცავდეს.
„მეც დაგიცავ. მე ხომ კაცი ვარ!“ – საუბარში ერთვება 11 წლის ანრი.
ალექსი (7 წლის): მეც ყოველთვის შენ გვერდით ვიქნები!
– როგორი დამცველები გყოლია, ანა! ბიჭებო, სპორტით ხომ არ ხართ დაკავებული?
ანრი: მე სპორტსმენი გავხდები – მორაგბე, ჩემი ძმასავით, ან ფეხბურთელი. ეს ჩემი ოცნებაა!
– ანრი, ვარჯიშობ სადმე?
ანრი: არა, ზოგჯერ სახლში ან ეზოში ვვარჯიშობ. მშობლებს იმის ფული არ აქვთ, რომ სპეციალურ გაკვეთილებზე მატარონ, მაგრამ ოდესმე სპორტსმენი გავხდები, გავმდიდრდები და მშობლებსაც და ჩემს და-ძმებსაც დავეხმარები.
მზიკო (6 წლის): მე კი ექიმობა მინდა. ხალხს ყველა დაავადებისგან განვკურნავ, რომ ავად აღარავინ ხდებოდეს.
ალექსი:მე კი ველოსიპედი მინდა, რომ ვისეირნო და ვიმოგზაურო, შორეული და საინტერესო ადგილები მოვინახულო… როცა ველოსიპედი მექნება, ჩემს და-ძმებსაც გავასეირნებ. კიდევ იცით, რა მიყვარს? ჭამა მიყვარს! მაგრამ საჭმელი ყოველთვის არ გვაქვს…
ალექს, გემრიელი საჭმელებიდან ყველაზე მეტად რა გიყვარს?
ალექსი:ყველაფერი მიყვარს: ძეხვი, ხინკალი, შოკოლადები… მაგრამ მათი გემო უკვე დამავიწყდა…
მზიკო:ერთხელ დამესიზმრა, რომ მაგიდასთან ვიჯექი, ზედ კი ბევრი შოკოლადი და სხვადასხვა ტკბილეული ეწყო. რა ცუდია, რომ ეს მხოლოდ სიზმარი იყო…
მეგობრებო, როგორც ხედავთ, სახელაშვილების მრავალშვილიანი ოჯახი უკიდურეს სიღარიბეში ცხოვრობს. არ შეიძლება, რომ გულგრილი დავრჩეთ და არ დავეხმაროთ! მათ სჭირდებათ: საკვები, საყოფაცხოვრებო ტექნიკა, ტანსაცმელი… მოდი დავეხმაროთ მათ, გამოვიჩინოთ გულმოწყალება, ბავშვებს ნორმალური ცხოვრების შესაძლებლობა მივცეთ! თითოეულმა ჩვენგანმა წარმოიდგინოს, რომ ისინი ჩვენი შვილები არიან, რომლებიც ცუდად იკვებებიან და ზოგჯერ მშივრებიც კი რჩებიან.
მოდი გამოვიჩინოთ გულმოწყალება და ამ საბრალო ოჯახს მხარი დავუჭიროთ! ჟუჟუნას მონახულება და დახმარება თავად შეგიძლიათ! გვერწმუნეთ, მას ძალიან გაუხარდება! დაურეკეთ სახელაშვილების ოჯახს, გაიგეთ მათი საჭიროების შესახებ, გაამხნევეთ და მხარი დაუჭირეთ, უთხარით, რომ ისინი მარტო არ არიან და ჩვენ მათ გასაჭირში არ დავტოვებთ! ეს ძალიან მნიშვნელოვანია!
მათი მისამართია:თბილისი, რატევანის ქ. №45.
მეგობრებო, სახელაშვილებისოჯახის დახმარების მიზნით, ჩერნოვეცკის ფონდი საჯაროდ იწყებს თანხების შეგროვებას! როგორც იცით, ჩვენი ფონდის დახმარება ერთჯერადი არაა. ბავშვების გარეშექვეყანას არ აქვს მომავალი! გაუფრთხილდითმომავალ თაობას! დაეხმარეთ მათ გადარჩენაში! „ჩაწერეთ“ ისინი თქვენი ნათესავების სიაში და ეჭვიც არ გვეპარება, რომ თავადუფალი დაგლოცავთ!

Meet Zhuzhuna Akhaladze (36 years old): “At night, when my children are sleeping, I get up several times and listen to each child: how are they breathing, aren’t they sick? And I can’t stop kissing them! I have nothing else to give them but my love.”
0901200270Meet Zhuzhuna Akhaladze (36 years old): “At night, when my children are sleeping, I get up several times and listen to each child: how are they breathing, aren’t they sick? And I can’t stop kissing them! I have nothing else to give them but my love.”
Zhuzhuna, a loving mother with many children, is dragging out a miserable existence!
The house where she lives is about to fall apart, it can collapse at any moment and bury the whole family alive!
The walls are shabby, and it’s freezing here.
Zhuzhuna’s heart bleeds whenever her children go to bed hungry!
She suddenly asks me, although she has long known the answer: “Can people starve to death? Did anybody in our country starve to death?” Zhuzhuna fears for her children…
There are six children in the family: the eldest son Amiran (18-year-old), Anna (14-year-old), Anri (11-year-old), 7-year-old Alex, 6-year-old Mziko, and 4-year-old baby Barbara – all family members call her by affectionate nickname Babi.
“Children realize in what a poverty we live. They know what real hunger and cold are. Every day is a test: what to eat, how to hold out till the next day… We survive. I can’t call our existence elsewise,” – the poor woman cries.
The family lives in dire poverty. Day after day, Zhuzhuna and her husband Giorgi (40 years old) worry about how to live and how to keep their children.
We only hope that kind and empathetic people will help us.
“My children’s eyes started to shine when the Fund contacted us, they are expecting a miracle now,” – Zhuzhuna says.
– Zhuzhuna, how did you find yourselves in these slums?
Zhuzhuna: We used to live in the village of Tkibuli. My husband originates from Western Georgia. My husband , I and my brother-in-law’s family huddled in one tiny house. It was very uncomfortable. And then my husband and I decided to move to Tbilisi. We had nothing of our own. We just started building our life. Our friend, who owns a land parcel nearby told us that there is an abandoned house which, in fact, does not belong to anyone. Since then, we have been living here. Actually, conditions here are far from being ideal to raise children. The only good thing here is the small yard where the children can play. And the rest – you can see for yourself in what state it is…
– How many rooms are there in the house?
Zhuzhuna: There are only two – a bedroom and a living room. There are eight of us in the family. We are trying to settle down somehow. There is also a bathroom and a kitchen. When we moved here, there was only one room – and there was neither toilet nor kitchen. But my husband built an extension – it was impossible to live here otherwise.
– Is the house officially registered for someone? Who does it belong to?
Zhuzhuna: Formally – it’s nobody’s house. But since it is located on land which belongs to the state – it means that the house belongs to the state too. The authorities know that we live here. They don’t mind. They say: “Live here as long as you want.” Now we are trying to register the house officially in our name, because it still does not belong to anyone, and we have been living here for many years. The authorities refused at first but then promised to help us. I’ve been trying to sort out the documents for a year now. But nothing working out yet. You know, I’m just afraid we might end up in the street. If the house belongs to nobody, it means that they can kick us out of here at any time. Where should we go?
– Zhuzhuna does anybody help you? Friends or relatives?
Zhuzhuna: If not for my friends, I don’t know where we would be. It is only thanks to them that we keep afloat. They bring us food, clothes … That’s how we live!
Zhuzhuna: What are you talking about? How can they help me? My mother died – I only have a father – he lives in Western Georgia. He’s very old – surviving on his pension. I should help him, but how? I also had a sister, but she died. It hurts to remember this! And my husband has no parents. We are each other’s support.
– What is the income of your family? What means do you live on?
Zhuzhuna: We get a social allowance (540 GEL) and food coupons for children (150 GEL). We also go to the social canteen. I get up in the morning, leave my children with my elder daughter Anna, and tell her: “I’ll be back soon”. And the children are waiting at home for their mother to bring food. I have six children, and they need so much! They wear rags, they are often malnourished… We have to divide the food equally among the children. My spouse and I sometimes stay hungry, just to somehow feed the children. But, you know, it often happened that the children did not have anything all day long – there was not even a piece of bread at home. At night, when they are sleeping, I approach them and listen if they are breathing. It’s scary! It is terrible to realize that your children are starving, and you can do nothing about that. (Cries)
– Zhuzhuna, we understand your grief. That is why we came here to help your family.
Zhuzhuna: You are my last hope! I know that many good people are living in Georgia. I am embarrassed to talk about my problems – everyone lives hard. But I’ve got no other way left – I only can ask for help. You see, I no longer have the strength to fight, to live on. But I am a mother, and I need to think about my children, to overcome all adversity for their sake! It is very hard for me! So hard! If not for my husband – he supports me so much! (Cries)
– Zhuzhuna, please, calm down! When we will publish your interview, you’ll get many new friends. Good people will not leave you! What about your spouse – does he work now?
Zhuzhuna: My husband does not have a permanent job, he grabs any part-time jobs he can! Maybe we could keep enduring this situation – we always used to live hard. But now it has become unbearable… That’s why we addressed your Fund. All hope is on you and on good people!
– What is the main problem of your family right now?
Zhuzhuna: We live in this dilapidated house. My elder son Amiran is in the army now – they called him up in Autumn. We have no gas here, our living conditions are unbearable. I am not even talking about amenities and home appliances. We really need a washing machine and fridge. And now the kitchen tap also broke down, so we are left without any water at all. I store the foodstuffs in the closet, or on the table. In winter, the food does not go bad. But I don’t know what I’ll do in the summer. I take laundry to my neighbor to wash. Thanks to her, she helps me a lot! She has five children of her own, and I am so embarrassed to bother her with my washing! But what can I do? I can’t wash with my hands, it’s hard, especially in cold water in winter. My heart hurts when I think about the conditions where my children live! Although who cares about conditions when your stomach is empty?
Zhuzhuna: I was visiting my sister in Tkibuli, she lived there with her husband. And my future husband was my brother-in-law’s friend. That’s where we met. It turned out that he liked me right away. And at first, I didn’t even pay attention to him. He started romancing me… Well, and he won my heart. I was not mistaken about him! He is a wonderful husband and father. He does everything for his family!
Zhuzhuna: Oh, no! My husband and I had ambitious plans. We wanted to create a strong family, to bring up our children in love and prosperity. Neither I nor my spouse dreamed of wealth. We just wanted to live, work, have an income that would be enough for our family. So that our children do not starve. But life decreed in its own way. We have fallen into a social hole, and we cannot get out of there on our own. You are our only hope!
Zhuzhuna: Yes, many times! The fact that they allow us to live in this house means a lot. But for how long can we stay here, I don’t know. We get the social allowance, and food coupons for children – we go to a free canteen, as I already said. Conscience does not allow me to ask for more. Although the authorities know in what conditions we live.
Zhuzhuna: As a true Christian, I believe in God! I know that He will not leave us! Every day I pray and ask Lord not to let me see my children starving. I ask the Almighty for the well-being of my family.
Zhuzhuna: I hope only on their kindness! I believe that the Lord will send us kind, empathetic people. It is a good sign that your Fund came to visit us, paid attention to us – it means that God has not left us.
Zhuzhuna: So that my children never starve and never live in need! I always ask the Almighty for that! I dream that my children will get a good education and manage to find their way in this life. I don’t think about myself. I dream about the well-being of my family.
Zhuzhuna: Many thanks to everyone who will read this interview and empathize with our family! I wish health and prosperity to everyone!
– Zhuzhuna, please introduce us to your wonderful children. Tell us a little bit about them.
Zhuzhuna: My older son Amiran is in the army. He is a professional rugby player. He says that when he will be back from the army, he wants to become a professional athlete. We only hope for him – that he will manage to pull us out of this pit. I am proud of my children! Anna is the second mistress in our house. She does everything: she looks after little Barbara and helps me to cook. And my boys – Anri and Alex – I don’t know what I would have done without them. My children are wonderful, they always help with everything. We have a small kitchen garden in the yard. Do you think my kids allow me to do anything? No! They rush to help me, saying: “Mom, we will do everything. You already have enough things to do.” How can I not be proud of them?!
Zhuzhuna: Unfortunately, due to the financial problems we cannot afford to provide them with adequate nutrition. Meat, fish, fruits, sweets – children have not eaten that for a long time. We often have buckwheat for lunch or some food from the social canteen. We get by with cheap foodstuffs – cereals, pasta, and in the summer, we also have some vegetables from our kitchen garden.
– Could we please talk to them? Anna, you are the oldest child now, let’s start with you. Your mother says that you help her a lot. Do you have free time to spend it with your friends?
Anna (14-year old): Not too much. And it does not actually matter – the family is the most important thing. Mom gets very tired. There are many of us, but she is one. I feel sorry for my parents. They do everything for us so that we feel good. So, I want to support them. Moreover, my older brother is now in the army. He used to help us a lot. I am proud of him! I know he will become a famous athlete; he will travel the world. And he will take us with him.
– What are you interested in?
Anna: I really like natural history. This is my favorite subject at school. I love everything related to nature.
– So you want to become a naturalist?
Anna:(laughs.) No. I want to be a dentist. I like this profession, and I want to help people, treat their teeth. This is one of the most important and necessary professions!
– Good choice! Can I visit you when I have problems?
Anna: Sure! I will become a good dentist. I will also treat children’s teeth. Children are always afraid to visit a dentist, but I know how to deal with them because I have so many brothers and a little sister! So, the children will not be afraid of me.
– Anna, once you will have your family. How many children do you want to have? What kind of husband do you imagine next to you?
Anna: You know, I haven’t thought about that before. (Gets shy.) But if you ask… I want to have a lot of children, so that fun always reigns at home and you hear the children’s laughter. And want my husband to be caring and loving – like my dad is so that he does not offend anyone and protects the family.
“I will defend you too. I’m a man! ” – 11-year-old Anri interferes into our conversation.
Alex (7-year-old): I will also be always with you!
– What defenders do you have, Anna! – Boys, do you do sport?
Anri: I will become an athlete – a rugby player like my brother or a football player. It’s my dream!
– Anri, do you train somewhere?
Anri: Sometimes I work out at home or in the yard. My parents have no money to take me to special classes. But once I will become an athlete, I will get rich and will help my parents and my sisters and brothers.
Mziko (6-year-old): I want to become a doctor. I will treat people with all diseases so that no one else gets sick with anything.
Alex: And I want to have a bike to ride and travel, to go far and see interesting places. When I have a bike, I will bike with my brothers and sisters. Do you know what else do I like? I like to eat! But we do not always have food.
– Alex, what is your favorite food?
Alex: I like everything! Sausages, khinkali, chocolates but I have already forgotten how they taste.
Mziko: I once had a dream, as I was sitting at the table, and there was a lot of chocolate and various sweets. What a pity that it was just a dream!
Friends! The large Sakhelashvili family lives in dire need. We cannot remain indifferent and not help them! They need foodstuffs, home appliances, clothes. Let’s help them, let’s show them our mercy, let’s give their children a chance to live normally. Let each of us imagine that these could be our children who are malnourished and remain hungry sometimes.
Let’s support them, show them our mercy, let’s help the poor family! You can Zhuzhuna in person and provide her help. Believe me, she will be happy! Call the Sakhelashvili family, ask them what do they need, cheer them up and support them, let them feel that they are not alone and that we will not leave them in trouble. It’s extremely important!
Their address: Tbilisi, 45 Ratevani Str,
Friends, the Chernovetskyi Charity Fund starts charity campaign to help the Sakhelashvili family. As you know, the Fund never stops on ad-hoc help. Country and a people have no future without children! Take care of the young generation! Help them to survive! Count them as your relatives. And we are sure that God will bless you!