ძალიან მტკივნეულია, როცა თავში გირტყამენ, შენ კი მხნეობა უნდა შეინარჩუნო; მაგრამ 12 წელია იოსებს სწორედ ამის ატანა უწევს. „თამაშია ასეთი“, – ეუბნებიან მეზობლის ბიჭები. როცა სპორტულ მოედანზე გუნდში ყველას იყვანენ, მას კი უყვირიან: „გადი, შე ტილიანო! მოშორდი აქედან!“ – ესეც თამაშია. ამას რა დიდი მიხვედრა სჭირდება?! აი, მასწავლებლებს, თანასოფლელებს და მათ შვილებს – ყველას მშვენივრად ესმის, რომ იოსებს ასე ეთამაშებიან.
თამაში და ხუმრობა არც მის 14 წლის დას, ნათიას ესმის. გოგონას საშინლად სწყინს და ტირის, როდესაც ეუბნებიან: „რას მიყურებ, დებილო?“, ხელს ჰკრავენ, კლასში მის გვერდით არ სხდებიან და მის ტანსაცმელს „აქებენ“: „ფუ, რა სიმახინჯეა! მისს სექონდ-ჰენდი!“ ბავშვს სკოლაში სიარული უკვე აღარ უნდა, ვინმესთან დამეგობრების კი ეშინია.
თქვენ, „მიხვედრილ“ ხალხს მოგმართავთ – ეს რა თამაშები გაქვთ ამისთანა, რის გამოც მთელი ოჯახი თავს გარიყულად გრძნობს?!
„საკუთარ სოფელში გარიყულებივით ვართ“, – მძიმედ ოხრავს მაია ვარდიშვილი, იოსების და ნათიას დედა. – „თავიდან, ჩვენი გაჭირვების და პრობლემების გამო გვარიდებდნენ თავს, ახლა კი ამას დაცინვა და დამცირებაც დაემატა. მე და ჩემი ქმარი ავად ვართ; რამე რომ მოხდეს, სასწრაფოსაც კი არავინ გამოიძახებს მეზობლურად. დახმარება ძალიან გვჭირდება, მაგრამ უკვე ჩვენც ჩავიკეტეთ, რადგან არავის ვჭირდებით.“
ეს ხომ ასე არ არის? გვიპასუხეთ, მეგობრებო!
მაია: გუშინ ჩემი ნათია მეზობელთან იყო გადასული, ბოსტანში ეხმარებოდა: ნიადაგი გამარგლა, ბალახი გაიტანა და საჭმელი მოგვიტანა. ბავშვები ძალ-ღონეს არ იშურებენ, რომ საჭმელი გვქონდეს. ჩემი ქმარიც გამომუშავებაზეა, სოციალური დახმარება კი ბანკს მიაქვს.
იოსები (12 წლის): მე კი კერვა ვისწავლე! რამდენიმე ჩანთა შევკერე და მინდა გავყიდო, რომ მერე პური ვიყიდო.
– რანაირად კერავ? კერვა სად ისწავლე?
იოსები: YouTube-ზე ვუყურე და რაც ძველი და დახეული გვქონდა, (ასეთი ტანსაცმელი ბევრი გვაქვს, რადგან სულ ძველმანებს გვჩუქნიან), იმით შევკერე. ერთი ჯინსით და ერთი ქუდით ეს ჩანთა გამოვიდა. ვფიქრობ 2 ლარად გავყიდო. როგორ ფიქრობთ, ბევრი ხომ არაა?
– მგონი პირიქით, ცოტაა. ჩანთების შეკვეთით შეკერვას შეძლებ?
იოსები: საერთოდ, ჟურნალისტობა მინდა. დარწმუნებული ვარ, კარგად გამომივა. ჩემი ოჯახის შესახებ სწორედ მე მოგწერეთ. დედა მეუბნებოდა, არ გინდა, ხალხს ნუ შეაწუხებო, რადგან მანამდეც ბევრს მივწერე, მაგრამ არავინ გამოგვხმაურებია. დედა ამბობს, რომ ჩვენ არავის ვაინტერესებთ. თქვენ გაინტერესებთ?
– რა თქმა უნდა! აქ სწორედ იმიტომ მოვედი, რომ თქვენი ოჯახის შესახებ ფონდის ყველა მეგობარს მოვუყვე. ჟურნალისტი რომ ყოფილიყავი, შენი ოჯახის შესახებ როგორ მოჰყვებოდი?
იოსები: მოგესალმებით, ძვირფასო მაყურებლებო! ახლა ერთი ძალიან ღარიბი, მაგრამ ძალიან კარგი ოჯახის შესახებ მოგიყვებით: მათ ძალიან უჭირთ; მათი სახლი თითქმის მთლიანად განადგურდა; ოჯახს არც ნორმალური საწოლები აქვს და არც საჭმელი. ისინი ძალიან კეთილები არიან, მაგრამ დედა ავად არის – შაქარი აქვს, მამა კი გულით ავადმყოფია; დაც ავად არის – ცუდად ლაპარაკობს და ხშირად ტირის… და ჟურნალისტი იოსებიც ავად არის.
– რა სჭირს იოსებს?
იოსები: მას, უფრო სწორად, მე ზოგჯერ შიშები მაქვს, ღამე ვერ ვიძინებ… მაგრამ ეგ არაფერი! მთავარია დედაჩემი და ჩემი და იყვნენ კარგად!
– იოსებ, რა ყოჩაღი ბიჭი ხარ! ვფიქრობ შენგან შესანიშნავი ჟურნალისტი დადგება!
იოსები: ამისთვის ტელეფონი მჭირდება. მასზე ძალიან ვოცნებობ! ჩვენი სოფლის და ხალხის შესახებ სიუჟეტებს გავაკეთებდი – ვინ როგორ ცხოვრობს, ვის რა სჭირდება… იცით, რა საინტერესო იქნებოდა? „იოსების თვალით დანახული ხალხის პრობლემები“ – კარგი გადაცემა გამოვიდოდა!
მაია: ოჰ, ისეთი საზრიანი და ჭკვიანი ბიჭია!.. უბრალოდ ასე ვცხოვრობთ, გარიყულებივით… იოსებს ძლიერი ხასიათი აქვს, დაცინვებს ყურადღებას არ აქცევს და ამბობს, რომ ვინც იცინის, ისინი სულელები არიან. იცის, რომ ყველაფერი გამოუვა. ჩემმა ბიჭმა კერვაც კი ისწავლა და ამბობს, რომ ჩანთებს გაყიდის ან პურში გაცვლის.
– ნათია, იქნებ შენც მოგვიყვე შენ შესახებ? რის კეთება გიყვარს? რაზე ოცნებობ?
ნათია (14 წლის): მე… მე… სკოლაში სიარული არ მიყვარს. ბოროტები არიან, დამცინიან… სახლში ყოფნა და ტელევიზორი მიყვარს, მაგრამ არ გვაქვს. მაპატიეთ, ნელა ვლაპარაკობ. სწრაფად არ შემიძლია… სტილისტობაზე ვოცნებობ… აი… აი… დედას და ძმას ვჭრი თმას. ჭკვიანი ვარ, მაგრამ ლაპარაკი… მავიწყდება.
(ნათიას ლოყებზე ცრემლები ჩამოუგორდა… ამ სიტყვებმა გული ჩამითუთქა.)
– მაია, თქვენი ძირითადი პრობლემების შესახებ მოგვიყევით. ყველაზე მეტად რა გჭირდებათ?
მაია: სამშენებლო მასალები გვჭირდება, რომ ოთახის მდგომარეობა რამენაირად მაინც გავაუმჯობესოთ. სახლი, ფაქტობრივად, თავზე გვენგრევა.
საწოლები გვჭირდება, ტელევიზორი კი ჩემი გოგონას მთავარი ოცნებაა. ჩემი ბიჭი ტელეფონზე ოცნებობს, რომ თავისი ჟურნალისტური გადაცემების გადაღება შეძლოს. სურსათიც ძალიან გვჭირდება, მაგრამ იცით, თავად ის ფაქტი, რომ ჩვენით დაინტერესდით, მოხვედით და უბრალოდ გაგვესაუბრეთ, უკვე ძალიან ბევრს ნიშნავს! იცით, რამდენჯერ მიმართა იოსებმა სხვადასხვა ხალხს დახმარებისთვის? მას ყოველთვის სჯეროდა, რომ მის ძახილს გაიგონებდნენ! თქვენ მის იმედს უბრალოდ სიკვდილის საშუალება არ მიეცით!
მეგობრებო, ამ შესანიშნავ ოჯახს ჩვენი მხარდაჭერა ძალიან სჭირდება. სიღარიბე არ ნიშნავს, რომ გარიყული უნდა იყო და თავს უნდა გარიდებდნენ. მატერიალური სირთულეები და მოუგვარებელი ყოფითი პრობლემები დაცინვის მიზეზი არაა. თუ დაფიქრდებით, ასეთი ხვედრისგან დაზღვეული არავინაა. ჩვენ ახლა ვალდებულები ვართ, რომ მათ დახმარების ხელი გავუწოდოთ და ისინი თავიანთი პრობლემების პირისპირ მარტო არ დავტოვოთ. ამ ოჯახმა ჩვენ სწორედ ამიტომ მოგვმართა – მათ სჯერათ, რომ ჩვენ ვყავართ!
ამ დროისთვის, მაია ვარდიშვილის ოჯახს სჭირდება: სურსათი, ჰიგიენური საშუალებები, საწოლები, ტელევიზორი და ტელეფონი.
მათი მონახულება და შეძლებისდაგვარად დახმარება თავად შეგიძლიათ მისამართზე: დუშეთის მუნიციპალიტეტი, სოფ. მლაშე.
(დანიშნულება: მაია ვარდიშვილი).
ერთად ჩვენ უკვე მრავალ გაჭირვებულს დავეხმარეთ! მოდი მაია ვარდიშვილის ოჯახსაც გავუმართოთ ხელი! უბედურებისგან ხომ დაზღვეული არავინაა? ვინ იცის, იქნებ სრულიად უცხო ადამიანების დახმარება ოდესმე თავადაც დაგვჭირდეს!

It is very painful to get hit in the head and not to lose heart. But Ioseb has been enduring that for 12 years now. “It’s a such game,” the neighbor boys say. When everyone is in team at the stadium, and they tell him: “Go away, lousy! Go away!” It is also a game. You have to understand. Everyone here – the teachers, fellow villagers, and their children – understands that this is how they play with Ioseb.
But his sister Natia (14 years old) does not understand such jokes or games either. They tell her: “What are you looking at, you silly one?!” They push her, they don’t sit next to her in the classroom. And she gets upset and cries. They “praise” her clothes. “So creepy! Miss second-hand!” She doesn’t want to go to school, she’s afraid of making friends with anyone.
People who “understand” this sort of games, have you ever though that such games make the whole family feel like pariahs?!
“We are like outcasts in our village,” sighs Maya Vardishvili, the mother of Ioseb and Natia. – At first, because of our need and problems, they did not want to communicate with us, but now they also mock and humiliate us… My husband and I are sick. If something happens, no one will call an ambulance for us. We really need help, but we locked ourselves, since no one wants us.”
This is not true, is it? Good friends, please respond!
Maya: Yesterday Natia helped our neighbor in her the garden – she pulled weeds and took away grass, and the neighbor brought us food. The children do their best to make sure we have some food. My husband also takes part-time jobs – the bank takes our social allowance.
Ioseb (12-year-old): And I learned to sew! Here are a few bags I have sewn, and I want to sell them to buy bread.
– How do you sew them? Where did you learn to sew?
Ioseb: I looked on YouTube, and then took everything that was old and torn – and we have a lot of such clothes, they give us rags… So, I took some jeans, one hat, and made a bag out of that. I want to sell it for 2 lari. Do you think this is a lot?
– I think this is very little! Can you sew bags to order?
Ioseb: Well, I want to become a journalist. I’ll be good at it, I know. I wrote you about my family. Mom said that there was no need to bother you. I wrote to many people, but no one responded. Mom says that nobody is interested in us. Are you interested?
– Of course, I came here to tell the story of your family to all the friends of the Fund. What would you tell about your family if you were a journalist?
Ioseb: Hello dear readers! Now I will tell you a story about a very poor, but very good family. They live very hard! Look, their house is about to collapse. And they don’t have normal beds! And they have no food! They’re very kind. But mom is sick – she has high blood sugar, and dad is sick – he has a sick heart. And the sister is sick: she speaks hardly and often cries. And the journalist Ioseb is sick.
– What is wrong with Ioseb?
Ioseb: He, well, I, sometimes have fears. I cannot sleep at night. But that’s okay. The main thing are my mom and my sister!
– Ioseb, you are so good! I think you will become an excellent journalist.
Ioseb: I need a phone for this! This is my dream. So I will manage to record stories about our village, about people and their life. Who needs what… Do you know how interesting it will be? Problems of people through Ioseb’s eyes! It will be a good show.
Maya: Oh, he’s so smart! The only problem is that we live like outcasts. Ioseb has got strong character, he does not pay attention to ridicule, he says, those who laugh are fools. He knows that he will succeed. He even learned to sew, my boy! He says he will sell bags or exchange them for bread.
– Natia, could you please tell us about yourself too? What do you like doing, what is your dream?
Natia (14-year-old): I… I don’t like going to school. They are angry, they laugh at me. I like to be at home, I like TV, but we don’t have it. Sorry, I talk slowly. I can’t talk fast. And I dream of becoming a stylist. I cut my mom and brother’s hair. I’m smart, but I forget to talk.
(Tears rolled down from Natia’s eyes… These tears burned my soul.)
– Maya, what are your main problems? What do you need the most?
Maya: We need building materials to somehow improve the condition of this room. Our house is about to collapse.
We need beds, TV is my daughter’s cherished dream, and my son just dreams of a phone so that he can film his journalistic videos. Well, we also need food. But you know, even the fact that you came and talked to us, asked how we are, is already worth a lot! You know Ioseb has already asked so many people for help. And he always believed that someone would hear him! You just didn’t allow his hope to die!
Friends, this wonderful family really needs our support. Being poor does not mean that you have to be an outcast, and no one should communicate with you. Financial difficulties and unsettled life are not a reason for ridicule. Actually, no one is immune from such a fate. We must lend a helping hand to them now. We mustn’t leave them alone with their problems! That is why they addressed us. They believe they have us!
At the moment, Maya Vardishvili’s family needs food, hygiene products, beds, a TV and a telephone.
You can visit them in person and provide them help. Their address is: Dusheti Municipality, village Mlashe.
God gives us chances to take care about people who are unable to take care of themselves. Do not pass by someone else’s trouble! Those poor people are sent to us by heaven so that we could prove not by words, but in deeds that we trust in God!
(purpose: Maya Vardishvili).
We have already helped many disadvantaged people! Let’s support Vardishvili family too, as no one is immune to bad luck! And who knows, maybe someday we ourselves will need help of strangers!