მსოფლიოში ყველაზე კეთილი დედიკო!
„ზაქარია მქვია. 31 წლის ვარ. მესმის, რომ ზრდასრული მამაკაცი ვარ, მაგრამ ისე ვარ დამოკიდებული ახლა დედაზე, როგორც ჩემი ცხოვრების პირველ წლებში. მე ინვალიდი ვარ, ეს სიტყვა რაოდენ უხეშადაც არ უნდა ჟღერდეს. დიახ, ეს ასეა. უკვე 10 წელია, რაც ნახევარი ადამიანი ვარ. დედა რომ არა, ალბათ, დიდი ხნის წინ დავკარგავდი განძრევის უნარს. ვერ ვხვდები, საიდან აქვს ამდენი ენერგია. მეუბნება: „შენთვის ყველაფერს გავაკეთებ, მაგრამ შენს ნაცვლად, მე ვერ ვივარჯიშებ“. და აი, უკვე 10 წლის მანძილზე, ჩემს მძიმე ხასიათს უძლებს. ეგუება ყველა ჩემს დამარცხებას. მხოლოდ მისი დამსახურება გახლავთ თითოეული ჩემი პატარა გამარჯვება, ის, რომ დღეს ფეხზე დგომა შემიძლია, დამოუკიდებლად ჭამა, ლაპარაკი…
„დედა სიკვდილის უფლებას არ მაძლევს!“
დედა გახდა მისი ერთადერთი საყრდენი, ხელები, თვალები, როდესაც მან ფეხზე დგომის, დამოუკიდებლად ჩაცმის და მხედველობის უნარი დაკარგა. მან სიცოცხლე აჩუქა, და ყოველდღიურად ხელახლა ჩუქნის…
ზაქარიას არ უყვარს საკუთარ ავადმყოფობაზე მოყოლა. „შენ მოუყევი რა, დე“, – სთხოვს დედას. ყოველი მოგონება ხომ იარაზე მარილის დაყრაა. როდესაც ინსულტმა მეტყველების, სიარულის და გადაადგილების უნარი წაართვა, სიცოცხლე აღარ უნდოდა, მაგრამ დედამ არ მისცა სიკვდილის უფლება. ხელს არ უშვებდა და დანებების საშუალებას არ აძლევდა.
პირველმა, ახალგაზრდა მეუღლემ მიატოვა, ვერ გაუძლო, ხელი ჩაჰკიდა ერთი წლის გოგონას და წავიდა. მას კი, მისი შეჩერება არც უცდია… ყველას არ შეუძლია იმასთან შეგუება, რომ ჯანმრთელი და სიცოცხლით აღსავსე მამაკაცი ბავშვივით უმწეო გახდა. კარგად ესმოდა, რომ ჯვრისწერის დროს მიცემულ ვეღარც ერთ პირობას ვერ შეასრულებს. გაუშვა.
შემდეგ მამამ მიატოვა… გულმა შვილის ტანჯვის ყურებას ვერ გაუძლო და გაჩერდა. მეგობრები, ვინც პირველი წლების მანძილზე მხარში ედგა და ერთგულებას ეფიცებოდა, ასევე დაიკარგნენ… „მარტომ ავღნიშნე ჩემი დაბადების დღე. სამაგიეროდ, დედა იყო ჩემს გვერდით მთელი დღე“. – სევდიანად ამბობს ზაქარია და დედას სთხოვს, რომ ეტლით სხვა ოთახში გაიყვანოს.
„დედა როგორც ჩვილს ისე უვლის და ზაქარია ამას ძალიან განიცდის“
– მაია, გვიამბეთ, თქვენს შვილს რა შეემთხვა?
მაია: ინსულტმა დაარტყა. ოპერაცია გაუკეთდა – თავის ქალის ტრეპანაცია. როგორც შემდგომში გაირკვა, თავის ტვინის გულსისხლძარღვთა დაავადება ჰქონდა. 21 წლის იყო. წარმოგიდგენიათ, მაშინ რას გრძნობდა? სიცოცხლე აღარ უნდოდა. თითქოს მოწყდა ამქვეყნიერებას.
– კი, მაგრამ ცოლ-შვილი?
მაია: 19 წლის იყო, ცოლად, სამი წლით უმცროსი გოგონა რომ მოიყვანა. ბავშვები იყვნენ… სამ წლის შემდეგ კი, ასე დაემართა. იმან ერთი წელი უყურა ქმრის ტანჯვას, ვეღარ აიტანა და წავიდა. ახალგაზრდა იყო და  მესმის მისიც. დედა კი არასდროს მიატოვებს. დედა მუდამ გვერდით ეყოლება. ზაქარია ძალიან დარდობდა, მაგრამ შეეგუა, დროთა განმავლობაში.
– რამდენად მძიმე იყო მისი მდგომარეობა?
მაია: ვაიმე, თითქმის სრულიად პარალიზებული იყო. მეტყველების, ჭამის, განძრევის უნარი დაკარგა. მეც ვერ მცნობდა. და სწორედ ეს იყო ყველაზე დიდი საშინელება. მილიონჯერ ვეკითხებოდი: „ვინ ვარ? ვინ?… შვილო, გამიხსენე, გთხოვ“. რაც კი ფასეული რამ გაგვაჩნდა, გავყიდეთ. ყველაფერი გავყიდეთ. მთელი ფული შვილის რეაბილიტაციას მოვახმარეთ: მასაჟი, ვარჯიში, ფსიქოლოგიური დახმარება. როცა იმედი გაგვიჩნდა და წინსვლა შევატყვეთ, ფული გათავდა.
„ვერ დავიჯერებ, რომ ჩემი შვილი უნარშეზღუდული დარჩება მთელი ცხოვრების მანძილზე, მხოლოდ იმის გამო, რომ სახსრები არ გაგვაჩნია“
– რეაბილიტაცია რამდენად დაეხმარა თქვენს შვილს?
მაია: თანდათანობით მეხსიერება დაუბრუნდა, ხელის განძრევა შეძლო, წამოჯდომა. ყველაზე დაუვიწყარი და ამაღელვებელი იყო ის მომენტი, როდესაც მითხრა: „შენ როგორ დაგივიწყებ, დედა?“, მაშინ მივხვდი, რომ ყველაფერს გავაკეთებ, ოღონდ არ შეწყვიტოს ვარჯიში. ყველაფრისთვის ვარ მზად! მაგრამ მეუღლის გარდაცვალების შემდეგ, ძალა გამომეცალა. ის ხომ საკუთარ ჯანმრთელობას ყურადღებას არ აქცევდა. ჩემი ბიჭის წამოყენება და ეტლში ჩასმა ძალიან რთულია.  წელში გაწყდა, მუდმივი სტრესის ქვეშ ყოფნის გამო კი, გულის პრობლემები დაეწყო. შემდეგ პერეტონიტით დაავადდა. ყველას დაგვიმალა, რომ ტკივილები და სიცხე ჰქონდა. ხელიდან გამოგვეცალა…
– მაია, ამდენი ტკივილის შემდეგ, როგორ პოულობთ ძალას საკუთარ თავში?
მაია: შვილს ვერ დავაღალატებ. უნდა გამოვაჯანმრთელო და შუა გზაში ვერ მივატოვებ. ვიცი, რომ საკუთარი ფეხით გავლას ნამდვილად შეძლებს – ყავარჯნების, ან თუნდაც ჯოხის დახმარებით, მაგრამ ის ფეხზე აუცილებლად დადგება. ყოველდღე ვვარჯიშობთ, ყოველდღე!
„ყოჩაღ შვილო. როდესაც ერთი წლის იყავი, ერთხელ უკვე გასწავლე სიარული, ახლაც გასწავლი“
– როგორია თქვენი დღის განრიგი? რას აკეთებთ დილას, შუადღეს, საღამოს?
მაია: დილის 10 საათზე, ზაქარია იღვიძებს. ვიცმევთ და პირს ვიბანთ. შემდეგ ერთი საათი ვვარჯიშობთ. ეს კი ორივეს დიდ ენერგიას გვართმევს. ვსაუზმობთ. 20 წუთი სჭირდება, საკუთარი ხელით რომ ჭამოს. მარცხენა ხელით მიირთმევს, მარჯვენა ჯერ არ ემორჩილება. შემდეგ საპიფარფარეშოში  მივდივართ. მერე კი, ისევ ეტლში ჩავსვავ, წიგნს მივცემ, მაგიდაზე ფუნთუშას და ჩაის დავუტოვებ. მე კი ბაზარში თერმოსით გავრბივარ, იქ ჩაისა და ყავას ვყიდი. სახლში, საღამოს ვბრუნდები, 8 საათზე. დღეში 5 ლარი გამომდის, ზოგჯერ 10. ხან როგორ, ხან როგორ. მომაქვს საჭმელი და წამლები. მერე კი, საღამოს რუტინა იწყება. ისევ ერთსაათიანი ვარჯიში, ჭამა, საპიფარეშოში შესვლა და ძილი. 12 საათზე უკვე ვიძინებთ.
„ჩემი გჯეროდეს, შვილო. ერთხელ ხომ შევძელი შენი ფეხზე დაყენება, მეორედაც შევძლებ“
– სახლში მარტო როგორ რჩება? როგორ უვლის თავს?
მაია: წიგნს კითხულობს ან ტელევიზორს უყურებს. თუ ძალიან არ არის გადაღლილი, ტრენაჟორებზე ვარჯიშობს. ოცნებობს, ხელში აყვანილი მატაროს. მე კი ვეუბნები, რომ ჩემი ხელში აყვანა სულაც არ არის საჭირო და მის ქორწილში ცეკვა ჯობია… ვხუმრობთ, რა თქმა უნდა. ვამხნევებთ ერთმანეთს.
„რა თქმა უნდა, ყველაზე რთულია, საკუთარ ფიქრებთან პირისპირ დარჩენა. ჰაერივით მჭირდება დედა“
„როცა დედა სახლში არ არის, ტელევიზორის ყურებაც კი მოსაწყენია. მასთან ერთად კი, მზად ვარ, გამორთულსაც  ვუყურო“
– მაია, რისთვის მიმართეთ ჩერნოვეცკის ფონდს?
მაია: ერთადერთი თხოვნა მაქვს. შვილის რეაბილიტაციისთვის სახსრები მჭირდება. ბალნეოლოგიურ ცენტრში, 150 ლარია სრული რეაბილიტაციის ერთი დღის ღირებულება. ჩვენი პენსიისა და სოციალური დახმარების თანხა, მხოლოდ სამ პროცედურას თუ ეყოფა. ხვდებით ალბათ, რა უაზრობაა.
ვერც იმას ვახერხებ, რომ შევაგროვო! ეს პროცედურები საგრძნობლად გააუმჯობესებდა მის მდგომარეობას. წარმოიდგინეთ: გოგირდის წყლის პროცედურები, პროფესიონალი რეაბილიტოლოგები, მასაჟისტები, ექიმები. თუნდაც, დღეგამოშვებით რომ ივარჯიშოს, 2-3 თვის განმავლობაში, დარწმუნებული ვარ, აუცილებლად დადგება ფეხზე!
„ეს, მხოლოდ 15 პროცედურის შედეგი გახლავთ. წარმოგიდგენიათ, რა მოხდება 2-3 თვე ინტენსიურად რომ ივარჯიშოს?“
– ნუთუ, რეაბილიტაციის გარდა, სხვა არაფერი გჭირდებათ? ცივა თქვენთან. გათბობა არ გაქვთ?
მაია: გვქონდა ერთი გაზის გამათბობელი და ისიც გაფუჭდა. გათბობა… ჯერჯერობით არა უშავს, არ ვიცი, ზამთარში რა იქნება. დიახ, გაზის გამათბობელი ნამდვილად გვჭირდება.
მხოლოდ დედის სითბო არ არის საკმარისი, ზამთრის სიცივეებს რომ გაუძლონ
მეგობრებო, ეს კეთილი ადამიანები აღმოჩნდნენ განსაცდელში და ჩვენი თანადგომა ძალიან სჭირდებათ. მაია, ყველას გთხოვთ თვალცრემლიანი, ნუ დარჩებით გულგრილი. სხვის გასაჭირი ხომ არ არსებობს! უფალმა ზაქარიას სიცოცხლის შანსი აჩუქა! მას ფეხზე დადგომა ძალიან უნდა! მისი დედა ნამდვილად იმსახურებს ხელში აყვანილი რომ ატარონ, მაგრამ ეს რომც ვერ მოახერხოს, ქალაქში ფეხით გასეირნება მათთვის უდიდესი საჩუქარი იქნებოდა. ფინანსურად დავეხმაროთ მათ ოცნების ახდენაში. ეს ხომ მართლა შეგვიძლია!
შეგიძლიათ ეს ოჯახი პირადად გაიცნოთ და შეძლებისდაგვარად გაუწიოთ მათ დახმარება. მათი მისამართია: თბილისი, ფონიჭალა, ერეკლეს ქ. 20
აუცილებლად გააზიარეთ ეს პოსტი, რათა თქვენმა მეგობრებმაც შეიტყონ ამ საბრალო ადამიანების შესახებ! ეს ძალიან მნიშვნელოვანია!
კიდევ ერთი თხოვნა გვაქვს, მეგობრებო – თუკი შეიტყობთ, რომ თქვენს ნაცნობს ან მეზობელს სჭირდება დახმარება, გთხოვთ გულისხმიერება გამოიჩინოთ და მოგვწეროთ ამის შესახებ ელექტრონულ მისამართზე: [email protected]
(დანიშნულება: ზაქარია შაიშმელაშვილი)
ასევე, თანხის ჩარიცხვა შესაძლებელია TBCpay და ExpressPay ტერმინალებიდან. ქვეთავში “ქველმოქმედება“ მოძებნეთ ჩვენი ფონდი (ფონდის დამატებით უფლება- მოვალეობებს შეგიძლიათ გაეცნოთ ბმულზე https://goo.gl/GY2Gus).
შესანიშნავი სიახლე გვაქვს! ახლა, ჩვენი ბენეფიციარების ისტორიების წაკითხვა შეგიძლიათ ინსტაგრამზე: https://www.instagram.com/chernovetskyi.fund/ და ტელეგრამზე: https://t.me/ChernovetskyiFund
ერთად, ჩვენ უკვე უამრავ გაჭირვებულს დავეხმარეთ. გავუმართოთ ხელი ამ ოჯახსაც! ვინ იცის, იქნებ სრულიად უცხო ადამიანების დახმარება, თავადაც დაგვჭირდეს ოდესმე!
სპეციალურ ნომერზე განხორციელებულ მხოლოდ ერთ ზარს, ვიღაცის სიცოცხლის გადარჩენა შეუძლია: 0901200270
თქვენმა სიყვარულმა ფეხზე წამოაყენა ჩემი შვილი!
დედა: „შვილისთვის მადლობას გიხდით! ის შეიცვალა, დაუბრუნდა საკუთარი თავის რწმენა“
– თითქოს თავიდან დავიბადე. უწინდელი ზაქრო ძალიან განსხვავდება ახლანდელისგან – ღიმილით გვიამბობს საკუთარ თავზე ზაქარია. – ის ზაქრო, რომელსაც თქვენ პროექტის დაწყებამდე იცნობდით, იყო გულჩათხრობილი, იმედგაცრუებული და უბედური. ღმერთმა ნუ ქნას, ოდესმე ასეთი დაბრუნდეს. ახალი ზაქრო კი, უფრო აქტიურია, თავდაჯერებული და მას, უფრო სწორედ მე, მიზნები და ოცნებები მაქვს.
მის დედიკოს, მაიას ამ სიტყვების მოსმენისას თვალები უბრწყინავს, მაგრად იკრავს გულში და კოცნის თავის შვილს. მერე კი, მეც და ოპერატორსაც გვეხვევა – თქვენი, ყველას მაგივრად, ძვირფასო მკითხველებო! „ხედავთ, გამოგვივიდა!“ – ამბობს მაია. – „სწორედ იმისთვის მივმართე თქვენს ფონდს, რომ ჩემი ბიჭისთვის იმედი მოგეცათ, ეტლიდან წამოდგომაში რომ დახმარებოდით“.
დედას, მაიას უზომოდ უხარია, „ახალი“ ზაქროს დანახვა. მზადაა ასე ჩაიკრას გულში ყველა, ვინც დაეხმარა მის შვილს!
ჩვენ ეს შევძელით, ვაშა! მას შემდეგ, რაც ზაქარიამ 21 წლის ასაკში ინსულტი გადაიტანა, მან უამრავი წელი გაატარა ეტლს მიჯაჭვულმა. ახლა კი, ჭოჭინით 3 მეტრის გავლა შეუძლია. მერე, შესვენება სჭირდება და კიდევ გაივლის! ჯერ სად ხართ! აი, რას ნიშნავს, ადამიანს სიყვარულს და მზრუნველობას რომ აჩუქებ.
– ზაქარია, რა კარგად დგამთ ნაბიჯებს! როგორ გვიხარია!
ზაქარია: ვაიმე, ნეტავ იცოდეთ, მე როგორ მიხარია, რომ შემიძლია მყარად დავადგა ფეხი, ერთიც და მეორეც! მე ხომ, ეტლში ჯდომა საშინლად მომბეზრდა.
5-ჯერ ან 6-ჯერ შემიძლია სამი მეტრის გავლა ორძელზე ხელჩაჭიდებულს. შესვენება მჭირდება და ცოტასაც შევძლებ. მერე მორჩა, ძალიან მეჭიმება ფეხები. მაგრამ, იმაზე, რასაც ვაკეთებ ახლა, ვერც ვიოცნებებდი სანამ რეაბილიტაციის კურსს გავივლიდი. მხოლოდ ბუქნებს ვაკეთებდი და ისევ ვჯდებოდი ეტლში. მხოლოდ ფეხის წვერებზე შემეძლო დადგომა. ძალიან მალე ვიღლებოდი. ახლა, ტრენაჟორზე სიარულის მერეც შემიძლია ვარჯიში გავაგრძელო. ფონდი მაგრად დამიდგა მხარში, ამას პირველივე დღიდან ვგრძნობ, რაც დედაჩემმა მოგმართათ.
ასე, ორძელზე ხელჩაჭიდებულს, ზაქარიას შეუძლია 5-ჯერ ან 6-ჯერ გავლა და გამოვლა!
შემდეგ კი, ბუქნების გაკეთებაც!
– რას ეტყოდით იმ ადამიანებს, ვინც დაგეხმარათ?
ზაქარია: ყველა კომენტარს ვკითხულობდი, „ფეისბუქზე“, ჩვენს პოსტზე რაც დაიწერა და ჩუმად მიხაროდა. იქ ისეთი თბილი და ძლიერი, გამამხნევებელი სიტყვები ეწერა! ამან გამიმაგრა გული. მაგრამ, როდესაც მე და დედა ბალნეოლოგიურ ცენტრში წავედით, სიხარულით მეცხრე ცას ვეწიე. ამდენი თვის განმავლობაში არ მინახავს ადამიანები, სულ ტელევიზორს მივჩერებოდი. იქ კი, ამდენი ხალხი, ყურადღება და მკურნალობა… უთქვენოდ, არაფერი შეიცვლებოდა. მთელი გულით გიხდით მადლობას ჩემი გადარჩენისთვის! უსაზღვროდ მადლობელი ვარ თქვენი!
„ძველი“ ზაქარია იყო მოწყენილი და წარბშეკრული,  „ახალს“ კი, ძალიან უხდება ღიმილი!
– მაია, არ მინდა ზაქარია ჩემი კითხვებით დავღალო, თქვენ გვიამბეთ, როგორ მიმდინარეობს მკურნალობა.
მაია: სარეაბილიტაციო პროგრამის ფარგლებში ჩაგვიტარდა ვარჯიში, გოგირდის აბაზანები, ელექტროსტიმულაცია, იოგის სეანსები. აი, რამხელა საჩუქარი მივიღეთ ფონდის მკითხველებისგან. მკურნალობის კურსი ორ თვეს გაგრძელდა. ზაქროს ძალიან კარგი შედეგი აქვს. მე ხომ, მას ყოველდღე ვხედავ და ყველა ცვლილებას ვამჩნევ. ძალიან დიდი წინსვლა აქვს, მაგრამ, რა თქმა უნდა, მკურნალობა ჯერ არ დასრულებულა. უნდა გაგრძელდეს…
გარდა ამისა, ფონდისგან მივიღეთ მედიკამენტები, რომელიც ზაქროს სჭირდება, სისხლის ნორმალური მიმოქცევა რომ ჰქონდეს. განსაკუთრებით გაზაფხულზე… პანდემიის დროსაც კი, როდესაც მშივრები ვიყავით, პროდუქტით გვეხმარებოდით. უკვე ასჯერ დავრწმუნდით იმაში, რომ ყოველთვის შეგვიძლია თქვენი იმედი გვქონდეს. ახლახან, ფონდმა მიკროტალღური ღუმელი და მიქსერი გვაჩუქა, ვერც კი წარმოიდგენთ, როგორ დამეხმარება!
„ახალ საქმეს ვიწყებ (ფუი, ფუი, თვალი არ ეცეს). მიკროტალღური ღუმელი კი, ამაში დამეხმარება!“
– ჩვენც გაგვიზიარეთ თქვენი გეგები!
მაია: მე ხომ, სადგურზე, ბაზრობაზე ყავას და ჩაის ვყიდი. ახლა, ისეთი პერიოდია, ვაჭრობა თითქმის არ მაქვს. მინდა, კლიენტებს რამე ახალი შევთავაზო, სახლში ხელცარიელი რომ აღარ მოვიდე. მინდა, ყავას და ჩაის პატარა კექსებიც დავუმატო. ბაზრობაზე პირველი საათისთვის მივდივარ ხოლმე, (სანამ ზაქროს მივხედავ), ამ დროს ხალხი უკვე ნაჭამია, მაგრამ მცირე წახემსება არ იქნება ურიგო. სახლში გამოვაცხობ და წავიღებ. მიქსერი და მიკროტალღური ღუმელი კი, ამაში დამეხმარება. მე და ჩემს შვილსაც დაგვრჩება ნამცხვარი.
„კექსებით უფრო კარგად წავა ვაჭრობა“
„ამ მიქსერმა უნდა გვაჭამოს პური!“
– რა ყოჩაღი ბრძანდებით, რომ არ იბნევით!
მაია: ძალიან ყოჩაღ ადამიანებსაც სჭირდებათ დახმარება. რამდენი ხნის განმავლობაში სჭირდებოდა რეაბილიტაცია ჩემს შვილს, მე კი არ მქონდა საშუალება. ყველაფერს ერთი ადამიანი ვერ გაწვდება. მაგრამ, ამ ზამთარს ყველაფერი სხვაგვარად იყო. მე და ზაქრო, ერთხელაც არ გავციებულვართ, ავად არ გავმხდარვართ. გაზის გამათბობლის წყალობით, ზამთრის თვეები სითბოში გავატარეთ. ღმერთმა ყველას სიკეთე მოგცეთ!
ეს ზამთარი ზაქრომ და მაიამ სითბოსა და სიმყუდროვეში გაატარეს
გაზის გამათბობლის წყალობით, ოჯახში არავინ გაციებულა და  ავად არავინ გამხდარა
როდესაც ვიცი, რომ ჩემი შვილი უკეთ გრძნობს თავს, მეც უკეთესი განწყობა მაქვს. მინდა ვარცხნილობა გავიკეთო და ისე წავიდე სამსახურში. სულ სხვანაირად ვუყურებ ყველაფერს. მიუხედავად იმისა, რომ ისევ ისე ვმუშაობ, არაფერი შეცვლილა და ბაზრობაზე ვაჭრობა საკმაოდ რთულია, ჩემი დარდი ნუ გექნებათ. კარგად ვარ. მადლობას გიხდით შვილისთვის. თქვენ მას დაუბრუნეთ საკუთარი თავის რწმენა. აი, ამ ღიმილისთვის, რომელსაც ახლა ვუყურებ, ყოველი მისი ნაბიჯისთვის, მზად ვარ ყველანი ჩაგიკრათ გულში.
„კარგი განწყობა მაქვს და თავსაც ვუვლი“. რა საყვარელი და სიმპატიური ქალბატონია მაია და როგორ უხდება ხალისი!
იმხელა იმედი ჩაუსახეთ, რომ სწავლასა და უმაღლეს სასწავლებელში ჩაბარებაზეც კი დაიწყო ოცნება. ამბობს, რომ არქიტექტურა აინტერესებს. წინ უსწრებს მოვლენებს, გადამრევს. (იცინის.) მაგრამ, რაც ნამდვილად შემიძლია გითხრათ არის ის, რომ უფრო საღად აზროვნებს, მიუხედავად იმისა, რომ ჯერ კიდევ აქვს მეხსიერების პრობლემები.
„ჩემი შვილი ახლა უფრო საღად აზროვნებს, ცოტას დადის კიდეც. მთელი გულით გვინდა, ბოლომდე მივიყვანოთ დაწყებული საქმე!..“
– ადგილობრივი ხელისუფლებისგან თუ მიგიღიათ რაიმე დახმარების შეთავაზება, პროექტის მსვლელობის დროს?
მაია: აბსოლუტურად არანაირი. ეჰ, ნეტავ ეკითხათ, რამდენი რამე მჭირდება, რამხელა სიას ჩამოვუწერდი.
– ჯობია, ჩვენ გვითხრათ, რა სახის დახმარება გჭირდებათ კიდევ?
მაია: თქვენმა დახმარებამ ჩემზე იმხელა შთაბეჭდილება მახდინა, რეალურად დავინახე, მკურნალობას რა შედეგი მოაქვს. ჩემი ოცნებაა, დაწყებული საქმე ბოლომდე მივიყვანოთ. ყოველდღე ვოცნებობ იმაზე, რომ ჩემი ზაქრო თავის მოვლას დამოუკიდებლად შეძლებს, რომ ცოტათი მაინც შეუმსუბუქდება ტანჯვა. ბალნეოლოგიურ კურორტზე კიდევ არის პროცედურების კურსი (ნემსები და სხვა), რომელიც ექიმმა გვირჩია. მაგრამ, ამ ყველაფერს სახსრები უნდა.
ძალიან განვიცდი, რომ ჩემი შვილს არ აქვს ადამიანებთან კონტაქტი. ისეთ ადგილას ვცხოვრობთ, რომ მეზობლების სახლებიც შორს დგას. მე სამსახურში მივდივარ, ჩემი შვილი კი, მარტოა მთელი დღე. ტელეფონიც არ აქვს, რომ დაელაპარაკოს ვინმეს. მხოლოდ როდესაც სამსახურიდან ვბრუნდები, ჩემი ძველი ტელეფონიდან, რომელიც წარამარა ჯდება, როგორღაც შედის ინტერნეტში. ვდარდობ, რომ ჯერ ისევ იზოლაციაშია…
ზაქარია ჯერ ძალიან ახალგაზრდაა, ის მხოლოდ 32 წლისაა! ნეტავ, მეტი სიხარული იყოს მის ცხოვრებაში. რა თქმა უნდა, მისთვის უდიდესი ბედნიერება იქნება, ისევ დამოუკიდებლად თუ შეძლებს სიარულს. თქვენი დახმარებით კი, მეგობრებო, შესაძლებელია, უფრო მალე რომ დადგეს ეს დღე.
მეგობრებო, კიდევ ერთხელ
(დანიშნულება: შაიშმელაშვილების ოჯახი)
ქვეთავში “ქველმოქმედება“ იპოვეთ ჩვენი ფონდი (ინფორმაციას ფონდის დამატებითი უფლება-მოვალეობების შესახებ შეგიძლიათ გაეცნოთ ბმულზე https://goo.gl/GY2Gus

The kindest mom in the world!
“I’m Zakaria. I am 31 years old. I realize that I am a grown man, but I need my mom, as in the first years of my life. I am disabled, no matter how rude this word sounds. Yes, I am like this. I’ve been half-human for 10 years now. If not for my mother, I probably would not have been able to move at all. She makes me live. She wakes me up in the morning to do my exercises. I have no idea where she gets so much energy. She says to me: “I can do anything for you, but I cannot do exercises instead of you.” She has been enduring my bad temper for 10 years now. She endures all my failures. And my small victories are only her merit. The fact that I can stand, eat and speak on my own is all thanks to my mother. “
He is so handsome – handsome and kind! And so, so unfortunate!
“I am a grown man, but my mother looks after me like a baby.”
“I’m Zakaria. I am 31 years old. I realize that I am a grown man, but I need my mom, as in the first years of my life. I am disabled, no matter how rude this word sounds. Yes, I am like this. I’ve been half-human for 10 years now. If not for my mother, I probably would not have been able to move at all. She makes me live. She wakes me up in the morning to do my exercises. I have no idea where she gets so much energy. She says to me: “I can do anything for you, but I cannot do exercises instead of you.” She has been enduring my bad temper for 10 years now. She endures all my failures. And my small victories are only her merit. The fact that I can stand, eat and speak on my own is all thanks to my mother. ”
“Mom won’t let me die!”
Mom became his legs when he wasn’t able to stand, she became his arms when he wasn’t able to dress, she became his eyes when he didn’t see. She gave him life and keeps giving it to him now…
Zakaria does not like to talk about his sores. “Mom, tell them everything yourself,” – he asks his mother. Recalling all that happened still hurts him. When a stroke took away his speech, ability to walk and move, he just wanted to die. His mother didn’t allow him to die. She held on to him and did not let her son give up.
His young wife was the first who became unable to stand it: she took their one-year-old daughter and left. He did not even hold her… Not everyone can watch how a healthy and strong man suddenly turned into a weak child. He realized that he could not give his wife everything he promised to give her when they married. He let her go.
Then his dad left him… He could not stand, watching his son’s suffering, and his heart stopped beating. His friends, who at first were by his side and swore allegiance to him, eventually disappeared too… “I celebrated my birthday alone. But my mother was with me all day,” – says Zakaria sadly and asks his mother to roll him out of the room.
“Zakaria is very worried that his mother has to look after him like a small child.”
– Maya, what happened to your son?
Maya: Stroke. He was operated on – it was craniotomy. As it turned out later, he had problems with blood vessels in his head. He was 21 years old then. Can you imagine how he felt? He didn’t want to live. As if nothing kept him here.
– And what about his wife and child?
Maya: They got married when he was 19 years old. His wife was three years younger. They were too young… And three years later this tragedy happened. She couldn’t stand seeing her husband’s suffering and left one year later. I can understand her. She was young. And mom will never betray. Mom will always be by him. Zakaria worried a lot, but then he stopped.
– Was his condition critical?
Maya: Oh, he was almost completely paralyzed. He could not speak, move, eat. He couldn’t even recognize me. This was the worst thing. I asked him a million times: “Who am I, who am I? Son, please recognize me…” We sold everything of value we had. We sold everything. All the money were spent on my son’s rehabilitation: massages, exercises, psychological assistance. And when he started to show hope, when he got better, the money ran out.
“I don’t want to believe that my son will stay crippled forever just because we don’t have money,”
– What effect has rehabilitation brought to your son?
Maya: He started to regain his memory, he began to move his hands, to stand up. But the most touching and unforgettable thing was when he said to me: “Mom, how can I not remember you?” And I realized that I would do my best not to stop these exercises. I’ll do anything! But after my husband died, I lost all strength. He did not care about his health. It was very hard to lift our son and put him in a wheelchair. He tore his back, he started having heart problems because of constant stress. And then he developed peritonitis. He told no one that he was in pain, that he had a fever. And we lost him…
– Maya, how do you manage to find strength within yourself after everything you had to go through?
Maya: I cannot betray my son. I cannot leave him halfway to recovery. I know that he will be able to walk on his own – with crutches, with a stick, but he will be able to stand on his feet. We do exercises every day, every single day!
“Well done, son. I taught you to walk once, when you were one year old, and I will teach you again”
– Could you please tell me about your daily routine? What do you do in the morning, afternoon, evening?
Maya: Zakaria wakes up at 10 o’clock. Then we dress and wash. Then we do exercises for an hour. It takes lots of energy from both me and my son. Then we have breakfast. He can do it alone in 20 minutes. He eats with his left hand because his right hand has not recovered yet. Then he goes to toilet. Then I put him in the wheelchair, give him a book, leave a bun and tea on the table for him. And I take my vacuum flask and rush to the marketplace to sell tea and coffee. At 8 o’clock I’m already at home. Sometimes I earn 5 GEL, sometimes 10, it depends. I bring medications and food. And then the evening routine starts: exercise for another hour, then having meals, going to the toilet and then going to bed. At 12 o’clock we are already asleep.
“Trust me baby. I managed to put you on your feet once, I can do that again”
– And how does he cope alone when you are not at home?
Maya: He reads a book or watches TV. If not very tired, he does exercises using simulators. His biggest dream is to take me in his arms. And I tell him that there is no need to take me in his arms, it’s better to dance at his wedding… We are joking, of course. We encourage each other.
“The hardest thing is to be alone with your thoughts. When my mother is not by me, it feels like I’m without air”
“Even watching TV without mom is not interesting. And when we are together, we can even look at it when it is turned off.”
– Maya, why did you address the Chernovetskyi Fund?
Maya: I have only one request. I need funds for my son’s rehabilitation. One day of full rehabilitation in the balneological center costs 150 GEL. Our pension and allowance will only be enough for three sessions. Can you imagine how absurd the situation is?
I won’t be able to even save that amount. And these procedures will improve his condition. Just imagine – procedures in sulfuric waters, professional rehabilitation therapists, masseurs, doctors. If he does the exercises at least every other day for 2-3 months, I’m sure my son will stand on his feet!
“This is the result of 15 procedures. Can you imagine what will happen in 2-3 months of intense exercises?”
– Don’t you need anything else besides rehabilitation? It’s cold at home. How do you heat here?
Maya: Our only gas stove went out of order. We heat somehow… We can stand it now, but what will happen in winter – I do not know. We really need a gas heater.
Mom’s warmth won’t be enough to survive the harsh winter
Friends, these lovely people are in trouble and need our support. Maya begs everyone not to remain indifferent. There is not someone else’s grief! God gave Zakaria a chance to live! And he really wants to get back on his feet! Maybe he won’t be able to carry his mother in his arms, although she deserves it, but walking around the city will be the greatest gift for them. Let’s help him financially to make his dream come true. It is in our power!
You can also meet this family in person and provide them all possible help. Their address is: Tbilisi, Ponichala, 20 Erekle street.
Please repost our story. Let you friends know about these poor people! It’s extremely important!
(purpose: Zakaria Shaishmelashvili).
It is also possible to transfer money from terminals: TBCpay, ExpressPay. Find our Fund under “Charity” section (You can read more about rights and responsibilities of the Fund following the link https://goo.gl/GY2Gus). ).
We have good news for you – now you can read the stories of our beneficiaries on Instagram: Https://www.instagram.com/chernovetskyi.fund/ and Telegram:https://t.me/ChernovetskyiFund.
YOUR LOVE PUT MY SON ON HIS FEET!
Maia: “Thank you for my son! He’s changed a lot – he believes in himself
“It’s like I was born again. There’s a big difference between old Zakro and the current one, – Zakaria says about himself smiling. – Zakro, you knew before the project, was a closed, disappointed, unhappy person. God forbid he should ever come back. And the new Zakro is more active, more confident, and he, well, I mean me, has dreams and goals.”
Mama Maia blossoms from these words of her son, hugs him tightly and kisses him. Then she hugs me and the cameraman – for all of you, dear readers! “You see, we managed to do that! – says Maia. That’s why I addressed the Fund – to give my son hope, to lift him out of his wheelchair.
Mama Maia can’t get enough of the “new” Zakro. She’s ready to kiss everyone who helped her son!
We did it! Zakaria, who spent many years in a wheelchair after a stroke at age 21, can now walk 3 meters on his own with a walker.   Then he takes a break – and then walks again! It is just the beginning! This is what happens when you give a person love and care.
– Zakaria, how well you are doing steps! You make us so happy!
Zakaria: If you only knew how happy I am to be able to step firmly on one foot and then the other! I’m sick to death of being chained to a wheelchair.
I can walk three meters five or six times holding on to the bars, then I need to rest, and then I can do some more. Then that’s it – my legs get really strained. But before rehab I never even dreamed of doing what I do now. I was only doing squats, and then I sat in the wheelchair and could only stand up on my toes. I was getting tired very quickly. Now I can work out on the exercise machine after a walk. The Fund supported me a lot – from the first day my mother addressed them, I feel the attention.
Holding on to the bars, Zakaria can walk five or six times, back and forth!
And after that he can do squats!
– What would you say to those people who helped you?
Zakaria: I read all the Facebook post comments and cheered silently. There were such strong, warm words of encouragement! They lifted my spirit. When my mom and I went to the balneotherapy center, I was in seventh heaven. I haven’t seen people for many months, I was just watching TV. And there are other people, attention, treatment… Nothing would have changed without you. Thank you for saving me so many times! I am very grateful!
The “old” Zakaria was sad and sullen, but the “new” one has a very beautiful smile!
– Maya, I won’t bore Zakaria with questions. How did his treatment go?
Maia: We were supposed to do exercises, take sulfur baths, electrostimulation, and yoga during rehabilitation. That is a great gift that the readers of the Fund gave us. The treatment course lasted for two months. The results are so good! I can see him every day and I can notice even the smallest changes. He has progressed a lot, but of course the treatment is not over yet. We must keep going…
Apart from that, we received medication from the Fund. Zakro needs it for proper blood circulation. Especially in spring… You helped us with food when we were starving and during the pandemic. You have proved a hundred times that we can rely on you in every way. Right now, we got a microwave oven and a mixer from the Fund, and you have no idea how much they helped me!
“I’m starting a new business – the microwave will help me!”
– Oh, tell me more!
Maia: I sell tea and coffee at the marketplace near the Station Square. Now it’s a time when sales are not going well. I want to offer something new to customers so that I do not return home empty-handed. I want to add cupcakes to my coffee and tea. I get to the market by 1pm (after I finish everything with Zakro), and by that time people have already had lunch, but a light snack will work. I’ll bake them at home The mixer and microwave will help me. And my son and I will have baked goods as well.
“It’ll go faster with cupcakes”
“That mixer will feed us!”
– You’re doing a great job of keeping your head up!
Maia: Even those who keep heads up need help. My son needed rehabilitation for so long, and I couldn’t pay for it. One person can’t do everything in the world. I only brought food. In winter we used to freeze because we didn’t have a stove. But this winter was different. Both Zakro and I have never caught a cold or fallen ill, and we have spent all the winter months warm thanks to the gas heater. God bless you all!
This winter Zakro and his mom Maia spent warm and cozy
With the gas heater no one caught cold or got sick
When I know my son is better, my mood is different. I want to style my hair and go to work like this. And my eye expression has completely changed. Although my job hasn’t changed, and selling at the marketplace isn’t easy, don’t worry about me. I am okay. Thank you for my son. You gave him back his confidence. For his smile, which I see more often now, and for every step he takes, I want to kiss you all and press you to my heart.
“There’s a mood to take care of myself, too.” What a sweet and beautiful woman Mama Maya is, and how much joy suits her!
You have encouraged him so much that he has begun to dream of studying, of entering University. He says he’s interested in architecture. He’s getting ahead of himself, he’s driving me crazy (laughs). One thing is certain – after the rehabilitation course he is thinking more clearly, although there are still problems with his memory.
“Now my son is thinking more clearly, he’s walking a little bit. We want to finish what we started…”
– Did the local authorities offer you any help during the project?
Maia: None of that. If they had asked, I would have told them how many things we needed.
– Better tell us, what else can we do to help you?
Maia: I was so inspired by your help, and I really saw what the treatment could do, that I dream of seeing it through. Every day I imagine that my Zakro will be able to take care of himself, that there will be less suffering in his life. There is another course of treatments at the balneological center (injections, etc.), that the doctor recommended to us. But it all comes down to funds.
I am concerned about the fact that my son has no communication. We live in a place where even the neighbors’ houses are not close to us. I go to work, and my son is alone all day long. He doesn’t even have a phone to call anyone. The only time my son can get online is when I get home from work – he uses my old phone, which always runs out of battery. It saddens me that he hasn’t gotten rid of the isolation yet…
Zakaria is still very young, he’s only 32 years old! I so wish he had more joy in his life. Of course, for him the greatest happiness, the greatest wish is to walk by himself. With your help, friends, this day can come sooner.
(Purpose: The Shaishmelashvili family)
We have good news for you – now you can read the stories of our beneficiaries on Instagram: https://www.instagram.com/chernovetskyi.fund/ and Telegram: https://t.me/ChernovetskyiFund