დეიდა, ჩემს მუცელში ისეთი საშინელი ხმებია! მომადე ყური, მოუსმინე შენ თვითონ!
თქვენც საშინელი ხმები გაქვთ მუცელში? თუ სიჩუმეა, ეს იმას ნიშნავს, რომ ნაჭამი ხართ, თუ საშინელი ხმაური, იმას, რომ გშიათ.
ექვსი წლის სოფიას და მის სამი წლის ძმას ანდრიას, მუცელში ხშირად აქვთ მსგავსი ხმაური. მათი მამა ძალიან ავად არის, – ხუთი წლის წინ სიკვდილს ბეწვზე გადაურჩა. მოგვიანებით გიამბობთ ამ ისტორიას. იმასაც, თუ როგორ აქცია ერთმა უბედურმა შემთხვევამ, ბედნიერი ოჯახის უდარდელი ცხოვრება ჯოჯოხეთად. არა, არა, არ გაშინებთ; უბრალოდ ვცდილობთ, გამოგაფხიზლოთ.
ბავშვებს ჯანსაღი საკვების მიღების უფლება რომ  აქვთ, საქართველოში გამონაკლისია. ეს არ არის შეცდომა, ეს მწარე რეალობაა. უამრავ  ქართულ ოჯახში, ბავშვები საერთოდ არ ჭამენ, ან თუ ჭამენ, მხოლოდ მაშინ, როცა მოუხერხდებათ, ნორმალურ კვებაზე კი საუბარიც ზედმეტია – დედა კი ცდილობს როგორღაც გამოიზოგოს სოციალური დახმარების მცირედი თანხა. დიახ, ეს პოსტიც, როგორც ჩვენი პოსტების უმრავლესობა, ეხება შიმშილს… კიდევ ერთხელ ვიმეორებთ: ბავშვები ასეთ გაჭირვებაში არ უნდა ცხოვრობდნენ! ისინი არ უნდა იტანჯებოდნენ შიმშილით!
ისევ კარტოფილის წვნიანი…
– ნინო, როგორ ძლებთ ასეთ პირობებში?
ნინო: ამას გაძლება თუ ჰქვია! რაზეა საერთოდ საუბარი, როდესაც საჭმელი არ არის და მხოლოდ იმაზე ფიქრობ, კიდევ რა შეზღუდო, პურის ყიდვა მაინც რომ შეძლო? ასეთია ჩვენი ცხოვრება. პირობებზე აღარაფერს ვამბობ, აქ ხომ დროებით ყოფნაც კი საშიშია… თანაც 300 ლარს ქირაში ვიხდით.
სამ გოჭს, ზღაპარში უკეთესი სახლები ჰქონდათ!
საწოლები  არ აქვთ, ამიტომ, ბავშვებს ძირს სძინავთ დედასთან ერთად
სახლში ტექნიკიდან არაფერი აქვთ! სარეცხი მანქანის ტუმბო-კარკასი, მხოლოდ „სილამაზისთვის“ დგას!
– ნინო, როგორც თქვით, 300 ლარს ქირაში იხდით. რა არის თქვენი საარსებო წყარო? შემოსავალი?
ნინო: 500 ლარის ოდენობით ვიღებთ სოციალურ დახმარებას. ესაა მთელი ჩვენი შემოსავალი! 300 ლარს ვიხდით იმაში, რომ თავზე ჭერი გვქონდეს, 200 ლარი კი საჭმელზე უნდა ვიმყოფინოთ. ამიტომაც, ბავშვებს კარტოფილის დანახვაც აღარ შეუძლიათ. პური, კარტოფილი და მაკარონი – ეს არის ერთადერთი საკვები, რის ყიდვის საშუალებაც გვაქვს. აი, ზეთიც თუ ვიყიდე, ეგ ნიშნავს იმას, რომ ერთი კვირა ძა-ა-ალიან მკაცრ დიეტაზე მოგვიწევს ყოფნა…
– საჭმლის გარდა, სხვა ხარჯებიც ხომ არსებობს, არა?
ნინო: ეს თანხა არაფერში გვყოფნის… სწორედ ამიტომ მივმართე თქვენს ფონდს. ეს თანხა საჭმელზეც არ გვყოფნის. ჩვენ, მოზრდილები, მოვითმენთ როგორღაც, მაგრამ ბავშვები?! ისინი ტირიან შიმშილისგან, ერთმანეთს მუცელს უმოწმებენ, ვის უფრო მეტად უბუყბუყებს… ვამბობ და ყელში ბურთი მეჩხირება…
„შევჭამ ჩემს ხელს! ვითომ კარტოფილია!“
– თქვენი მეუღლე არ მუშაობს?
ნინო: ჩვენი შეხვედრის და სიყვარულის ისტორიას მოგიყვებით. ასე უფრო გასაგები იქნება, ახლა რატომ არ შეუძლია ოჯახის შენახვა. ერთმანეთი 2014 წელს გავიცანით. მაშინ თურქეთში დადიოდა სეზონურ სამუშაოზე – თხილის კრეფაზე. კარგი ანაზღაურებაც ჰქონდა: თავზეც არ გადაგვდიოდა, მაგრამ არაფერს ვიკლებდით… ხუთი წლის წინ კი, საშინელება მოხდა, – დამირეკეს და მითხრეს, რომ ვანოს თურქეთში გაძარცვის მიზნით დაესხნენ თავს, დანით დაჭრეს… ექვსი ოპერაცია გაუკეთდა… ამ მხეცებმა სულ დასერეს: ელენთა, ცალი თირკმელი, ნაღვლის ბუშტი და ცალი ფილტვი აღარ აქვს, კუჭიც გაკერილია… ამის შემდეგ ორი წელი იწვა; მერე გართულებები დაეწყო, – ფილტვებში წყალი ჩაუდგა. ახლა მუშაობა აღარ შეუძლია, შრომისუუნაროა… მაგრამ ცოცხალია და ესაა მთავარი. როგორც ჩვილს ისე ვუვლიდი… სიტყვებით ვერ ავღწერ, რის გადატანა მოგვიხდა.
– პენსიას არ იღებს?
ნინო: პენსია რომ აიღოს, გვითხრეს, რომ უნდა ჩაიტაროს სრული გამოკვლევა, რომლის საფასურიც, დაახლოებით, 500 ლარია. წარმოგიდგენიათ?! საიდან უნდა მოვიტანოთ ამხელა ფული? როგორღა შევზღუდოთ ჩვენი ბიუჯეტი? გვირჩიოს ვინმემ, ძალიან მადლობელი ვიქნები!
– არავინ გეხმარებათ? ნათესავები, მეგობრები…
ნინო: ჩვენს ნათესავებსაც ძალიან უჭირთ… მეზობლები ძალიან გვეხმარებიან. მათი უსაზღვროდ მადლობელი ვარ! ხან საჭმელს მოგვაწვდიან, ხან ბავშვებისთვის ტანსაცმელს… ალბათ მათი დახმარების გარეშე ცოცხლებიც აღარ ვიქნებოდით!
„კეთილი ადამიანების საჩუქრები – ერთადერთია, რაც გააჩნიათ ჩემს შვილებს“
– ხელისუფლებას თუ მიმართეთ დახმარებისთვის?
ნინო: ვაიმე, როგორ არა! რამდენჯერ უნდა მივმართო? აზრი?! სულ გვპირდებიან რაღაცას, მაგრამ ერთხელაც არ დაგვეხმარნენ. მერსაც მივმართე, გამგეობასაც…
– ნინო, პირველ რიგში, რა სახის დახმარება გჭირდებათ?
ნინო: ძალიან გთხოვთ, საკვებით დაგვეხმარეთ! სხვა დანარჩენი უმნიშვნელოა… მთავარია – არ დაუშვათ, რომ შიმშილით დავიხოცოთ! ღმერთო… ღმერთმა ნუ დაგანახოთ, თქვენი შვილი შიმშილით როგორ იტანჯება… ამის ხმამაღლა წარმოთქმაც მიჭირს! საშინელებაა!
– რა თქმა უნდა, მთავარი ეს არის! სახლისთვის რა გჭირდებათ? ვხედავ, რომ თითქმის არ გაქვთ, არც ავეჯი და არც ტექნიკა.
ნინო: ძალიან გვჭირდება საწოლები. ბავშვებს იატაკზე სძინავთ. საწოლის თეთრეული გვჭირდება, სარეცხი მანქანა. ყველაფერი, რასაც აქ ხედავთ, ბინის პატრონის საკუთრებაა. ტელევიზორიც ძალიან გვჭირდება, მაგრამ რანაირად გთხოვოთ?
სოფია (6 წლის): სთხოვე, დედა, სთხოვე! ტელევიზორი ყველა ბავშვს უნდა ჰქონდეს!
– კიდევ რა უნდა ჰქონდეთ ბავშვებს?
სოფია: სასკოლო ნივთები: ლამაზი ტანსაცმელი, ლამაზი რვეულები და ბევრი ფანქარი… კიდევ თოჯინები, მაგრამ ეს სკოლისთვის არა არის.
„ახლა სიას ჩამოვწერ, ან დავხატავ, ჯობია. მე ხომ ჯერ არ ვიცი წერა“
– საყვარელი თოჯინა თუ გყავს?
სოფია: წამოდი, განახებ. ასეთი თოჯინა?
„ეს წერილი თოვლის ბაბუას გაუგზავნე, გთხოვ… უთხარი, რომ ასეთი თოჯინა მინდა, ოღონდ ლამაზი“
– გპირდები, რომ შენზე უამრავი ადამიანი წაიკითხავს და ულამაზეს თოჯინას გაჩუქებენ!
სოფია: არა-ა-ა… ისე, უბრალოდ, თოჯინას ვინ მაჩუქებს? დაბადების დღე ერთხელ უკვე მქონდა, 30 ივნისს. დედა ამბობს, რომ კიდევ მექნება და მაშინ მაინც მაჩუქებენ რამეს! ვნახოთ… დაგირეკავ, თუ მაჩუქებენ.
–კიდევ რაზე ოცნებობ, თოჯინის გარდა?
სოფია: სკოლაში მინდა წასვლა! იქ ბავშვები იქნებიან.
– შენი ძამიკოსთვის არ ითხოვ რამეს?
სოფია: სათამაშოებს… და კიდევ, საბავშვო ბაღში რომ იაროს. მასაც არ აქვს ტანსაცმელი იცი? უთხარი შენს მეგობრებს!
„მეწყინა! არ მჯერა არავისი და აღარაფერი არ მინდა. წადით! სულ მპირდებიან და არაფერი არ მოაქვთ“
ძვირფასო მეგობრებო, ეს არაჩვეულებრივი ოჯახი გასაჭირში აღმოჩნდა. მათ ჩვენი მხარდაჭერა ძალიან სჭირდებათ. წინასაახალწლო დღეებში ბავშვები განსაკუთრებით გრძნობენ, რომ არ ჰგვანან სხვებს. ისიც, რომ საჩუქრების გარეშე დარჩნენ ძალიან აწუხებთ. პატარა ანდრია ნაწყენია. ჯერ პატარაა, მაგრამ სასწაულების სჯერა. მისი სურვილები ყოველთვის აუხდენელი რჩება… დაპირებას არავინ ასრულებდა და არაფერს ჩუქნიდა… მისი დაიკოსგან შევიტყვეთ, რომ მას ტრაქტორი უნდა და თოფი. მაგრამ თვითონ წარბები შეკრა და არაფერი გვითხრა.
შეგიძიათ მოინახულოთ და შეძლებისდაგვარად გაუწიოთ მათ დახმარება: თბილისი, გლდანის მე-7 მიკრო რაიონი, სოფელი გიორგიწმინდა, დავით აღმაშენებლის III ჩიხი, № 1
მათ სჭირდებათ ავეჯი, ტანსაცმელი, სათამაშოები და საოჯახო ტექნიკა. ნუ დავრჩებით გულგრილი ამ ოჯახის გასაჭირის მიმართ! გამოვიჩინოთ მზრუნველობა და სიკეთე, გავუმართოთ მათ ხელი! სოფიამ და ანდრიამ აუცილებლად უნდა დაიჯერონ რომ კეთილ დეიდებსა და ბიძიებს თავიანთი დაპირებები ახსოვთ და სურვილებს ასრულებენ.
დიდი თხოვნაა, გააზიაროთ ეს პოსტი, რათა ამ ოჯახის გასაჭირის შესახებ შეიტყოს რაც შეიძლება ბევრმა ადამიანმა!
(დანიშნულება: შუბითიძეების ოჯახი)
ასევე, თანხის გადმორიცხვა შესაძლებელია TBCpay და ExpressPay ტერმინალებიდან. ქვეთავში “ქველმოქმედება“ მოძებნეთ ჩვენი ფონდი (ფონდის დამატებით უფლება- მოვალეობებს შეგიძლიათ გაეცნოთ ბმულზე https://goo.gl/GY2Gus)

Ma’am, put your ear to my tummy – there are terrible sounds!
Do you also have scary sounds in your stomach? If it’s quiet there, it means that you ate.  And if it is noisy and scary there, it means that you are hungry.
Six-year-old Sophia and her three-year-old brother Andria often have these tummy sounds. Their daddy is sick, very sick. He almost died five years ago. We will tell you about that later. We will tell you about how one accident can turn the happy, carefree life of any family into hell. No, we are not scaring you. We are trying to wake you up.
The fact that children have the right to receive healthy food is rather an exception to the rule in Georgia. This is not a typo, but a sad reality. There are a lot of families in Georgia where children do not eat normally – they do not eat at all. They eat from time to time, while mom saves a meager allowance. This post, like most of our posts, will be about hunger… We will repeat it again: children should not grow up in such poverty! They shouldn’t be hungry!
Here’s the potato soup again…
– Nino, how do you live in such conditions?
Nino: Terribly, with the last bit of strength. What can you talk about when there is no food, when you constantly think about how else to save money so that you can buy bread? That’s how we live. I’m not even talking about the conditions in this house, where it is dangerous not only to live, but to just stay for a while. And we even pay 300 GEL for this.
The Three Little Pigs from the fairy tale have cooler houses.
There are no beds, so the children and their mother sleep on the floor.
They have no appliances at all! The washing machine shell is just for show and serves as a stand.
– Nino, you said you pay 300 GEL rent for this house. What do you live on? What is your income?
Nino: We get a social allowance of 500 GEL. This is our entire income. We pay 300 GEL for a roof over our heads, and 200 GEL should be enough for food. That is why children can’t look at potatoes anymore. Bread, potatoes and pasta are the only foods we can afford. And, if I buy oil, it means that we’ll have to keep a very strict diet for a week.
– But you also need money for something else besides food?
Nino: It’s almost enough for nothing! That’s why I addressed your Fund. This money isn’t enough for food. We – adults – can stand that, but children cannot! When they are hungry, they cry, they check the bellies of each other to know which one is humming more… I say that and I feel a lump in my throat.
“I will eat you, hand! As if you were a potato”
– Does not your husband work?
Nino: I will tell you the story of our love. So, you will understand better why he cannot support his family now. We met in 2014. He had a seasonal work in Turkey then – he harvested nuts. He made good money: though we didn’t show off, but we had everything we needed. But five years ago, a terrible thing happened! They called me and said that someone attacked Vano in Turkey was, they wanted to rob him and wounded him with a knife. He was operated on six times. These inhumans literally cut him to pieces: he lost his spleen, one kidney, gall bladder, one lung, his stomach is sewn up. He laid for two years after that. Then there were complications – there was fluid in his lung. Now he is disabled. But he is alive, and this is the most important thing. I nursed him like a baby. It is impossible to describe in words what we have experienced.
– Doesn’t he get a pension?
Nino: To get eligible for pension we need to undergo a full examination – that’s what we were told. It costs about 500 GEL. Can you imagine? Where to get that kind of money? How else can we cut our budget? If someone teaches me how – I will be grateful!
– Does anyone help you – your relatives or friends?
Nino: Our relatives live in difficult conditions themselves. Our neighbors help us a lot – I am immensely grateful to them! They help us with food and clothes for children. If not for them, I don’t know how we would have lived!
“Everything that my children have are gifts from good people.”
Nino: I’ve addressed them so many times that I’ve lost count! But what’s the point? They promise something all the time, but they never helped. I addressed both the mayor and the local government.
– Nino, what kind of help do you need first of all?
Nino: I beg you, help us with food! The rest is not that important, but please don’t let us starve to death! My God! God forbid you to see how your child suffers from hunger… I don’t even want to say it out loud – It’s scary!
– It’s of the first priority, of course! But what do you need for your home? I see that you have almost no furniture and appliances.
Nino: We really need beds. My children sleep on the floor. We also need bedding and linen and a washing machine. Everything that you see here belongs to landlord. I need a TV too, but how can I ask for it?
Sofia (6-year-old): You can, mom, you can! All children must have a TV!
– What else should children have?
Sofia: There should be something for the school: beautiful clothes, beautiful notebooks, and a lot of pencils! And also dolls, but this is not for school.
“I’ll write a list or rather draw it. I can’t write yet “
– Do you have a favorite doll?
Sofia: Come on, I’ll show you. Is it a doll?
“Send it to Santa. Tell him that I want such a doll, but a beautiful one”
– I promise you that many people will read the post about you and will give you the most beautiful doll!
Sofia: Nope, who can just give you a doll? I already had my birthday once, on June 30th. Mom says there will be more. And then they will give me at least something! Well, let’s see – if they give me a present, I’ll call you.
– What else besides a doll are you dreaming about?
Sofia: I want to go to school! There will be children.
– What would you ask for your brother?
Sofia: Toys and I want him to go to kindergarten too. He needs clothes too, you know? Tell that to your people.
“I am offended! I don’t want anything and don’t believe you. Get out of here! They always promise everything, but they never bring anything”
Dear friends, these wonderful people are in dire straits. They really need our support! In anticipation of the holidays, children begin to feel especially strongly that they are not like everyone else. And the fact that they will not get gifts also eats at them. Little Andria feels offended. He is still little, but he does not believe in miracles. No one ever fulfilled his wishes… No one ever kept his word and gave him what he promised… We learned from his sister that he wants a tractor and a gun. But he just frowned and didn’t utter a word to us.
You can visit them and provide them all possible help, their address is: Tbilisi, Gldani, 7th microdistrict, Giorgi Tsminda village, David the Builder 3rd dead end, building 1.
They need food, furniture, clothes, toys, and household appliances. Let’s not remain indifferent to the troubles of this family! Let’s show our mercy, care and help them! Sofia and Andria must believe that good people never forget their promises and fulfill wishes.
Please repost our publication, so that as many people as possible learn about the troubles of this family!