calendar მარტი 25, 2022
“ნუ გეშინია, დედიკო, ყველაფერი კარგად იქნება“. – „ნუ გეშინია შვილო…“ – ამშვიდებს თავის პატარა გოგონას დარდით დაქანცული დედა. რვა წლის ხათუნას, ჯერ არ გადაუდგამს თავის პირველი ნაბიჯი, და არც პირველი სიტყვებით გაუხარებია მშობლების გული. რამდენი გამოუთქმელი გრძნობა დაგროვდა მის გულში, რამდენი გადაუდგმელი ნაბიჯი, შეუძენელი მეგობარი, არგადამხდარი თავგადასავალი და უამრავი სხვა რამ, რაც მის ცხოვრებას მეტ ხალისს შესძენდა. დედის გული კი, მეტს ვეღარ უძლებს. ხათოს ისტორიის ათვლა, ოპერაციიდან უნდა დაიწყოს, ყველაფერი მანამდელი კი, მხოლოდ ცუდ სიზმრად დარჩება.
ტკივილი ტკივილს მიემატა, ცრემლი – ცრემლს. ღამეები ერთმანეთს მისდევდა. მაგრამ, არაფერი იცვლებოდა გარდა იმისა, რომ მშობლებს ღონე აკლდებოდათ და ასაკი ემატებოდათ. ისინი ნაკლებად ფიქრობენ საკუთარ თავზე. ოთხი სიცოცხლე ჰყავთ გასაზრდელი.
ბავშვების დედა ამბობს: „პირველად რომ ვითხოვე დახმარება, ბოროტი ადამიანები ისეთ სიტყვებს მეუბნებოდნენ, რომ წავედი და მთელი ღამეები ვტიროდი“. ამის შემდეგ, ის დიდხანს იკავებდა თავს. გულში იკლავდა დარდსა და ვარამს, მაგრამ, მდგომარეობა გაუარესდა და ახლა, ყველა გზა მოჭრილი აქვთ, გარდა ჩვენი დახმარებისა. ჩვენ უნდა დავუმტკიცოთ, რომ ერთად, ყველაფერი შესაძლებელია და დავუბრუნოთ, ადამიანებისადმი დაკარგული რწმენა.
„მჯერა, რომ ჩემს მერაბის ბევრი რამ ესმის“
– ოთხი შვილი გყავთ, ზინაიდა, ორი მათგანი, სერიოზულად ავად არის. რა დიაგნოზი აქვთ ბავშვებს? უამბეთ ყველაფერი ჩვენს მეგობრებს.
ზინაიდა: დავიწყებ მერაბის დიაგნოზით. ტვინის იშემიით არის დაბადებული და მისი გონებრივი ჩამორჩენა, სწორედ ამან გამოიწვია. ხშირად ემართება გულყრა. დაბადებიდან წამლებს სვამს და ამჟამად, მისი მდგომარეობა სტაბილურია. მაგრამ, ტვინის იშემია, არის ურთულესი დაავადება. ძალიან დიდია ინსულტის რისკი,  მუდმივ ყურადღებას და ხშირ გადამოწმებას მოითხოვს.
რაც შეეხება ხათოს, მისი მდგომარეობა განსაკუთრებით მძიმეა. ხათოს აქვს ცერებრალური დამბლა, მიკროცეფალია და ეპილეფსია. არ შეუძლია არც გადაადგილება, არც ლაპარაკი. უმძიმესია მისი მდგომარეობა. 24 საათის განმავლობაში, მეთვალყურეობა და მოვლა სჭირდება. პამპერსი მუდმივად აცვია, მისთვის ჭამაც პრობლემას წარმოადგენს. ურთულეს მდგომარეობაში ვართ. მეც ჯანმრთელობის პრობლემები მაქვს და ძალიან მიჭირს ბავშვების მოვლა. კვანძოვანი ჩიყვი მაქვს. რა გითხრათ? არ მინდა, საკუთარ ავადმყოფობაზე დიდხანს რომ გელაპარაკოთ. ბავშვების ჯანმრთელობის მდგომარეობასთან, რა შესადარია? არ ვიცი, რატომ აირჩიეს ამ წყეულმა დაავადებებმა ჩემი შვილები? რატომ? (განიცდის, რომ ამ ყველაფრის მოყოლა უწევს.)
„ხათუნას, წამლების მიღების სპეციალური განრიგი აქვს. მის დასაცავად, შუაღამისას გვიწევს ადგომა“
– არავინ არ გეხმარებათ ბავშვების მოვლაში?
ზინაიდა: ჩემი მეუღლე მეხმარება – მერაბი. ძირითადად,  მე ვარ ხოლმე ხათოსთან, მაგრამ, მისი აწევა არ შემიძლია და მერაბი მეხმარება. ის აბანავებს კიდეც, უცვლის, ყველაფერს აკეთებს, რაც საჭიროა. როდესაც შეტევა ემართება,  მეც ცუდად ვხდები და პანიკაში ვვარდები. ორივეს გვჭირდება ხოლმე მერაბის შველა. თანაც, იმისთანა შეტევები აქვს… ერთიანად კანკალებს, საშინელი სანახავია. შეტევა შეიძლება ნებისმიერ წამს დაემართოს, ძილშიც კი. დროულად თუ ვერ მივუსწარით, შეიძლება კომაში ჩავარდეს. ერთი წამითაც ვერ მოადუნებ ყურადღებას.
– ესე იგი, სახლშიც ბევრი საქმე აქვს ოჯახის უფროსს… ოჯახში არავინ არ მუშაობს? როგორ არსებობთ?
ზინაიდა: ამჟამად, უკვე არავინ. სახლში რა გამაჩერებდა? მაგრამ, რა ვქნა? ხელ-ფეხი მაქვს შეკრული. ვერ შევძლებ მუშაობას. მეუღლე კი, ახლახან დარჩა უმუშევარი. იქნებ, რამე გამოჩნდეს მისთვის, როდესაც ამდენი ადამიანი წაიკითხავს ამ პოსტს? ამის დიდი იმედი მაქვს. სოციალურ დახმარებას არ ვიღებთ. ერთადერთი შემოსვალი არის ხათოს პენსია – 250 ლარი, და თავად სჭირდება ეს თანხა, პამპერსსა და წამლებში. ექიმთან, მისი ერთი კონსულტაცია 160 ლარი ღირს. ამას დამატებული ჭამა, კომუნალური გადასახადები, ძალიან ბევრი რამ. წარმოიდგინეთ, ოთხი შვილი მყავს და თითოეულს სჭირდება ყურადღება.
ხათოს მთელი პენსია მის პამპერსსა და წამლებში მიდის.
– ნათესავები, ან მეგობრები არ გეხმარებიან?
ზინაიდა: არა, არავინ. მხოლოდ დედაჩემი, რომელიც სკოლაში დამლაგებლად მუშაობს. ასეთ ასაკში, ქალს თვითონ სჭირდება დახმარება. მეგობრებიც არ შემომრჩა. ხომ გესმით… როდესაც არაფერი არ გაგაჩნია, არც არავის სჭირდები.
– წარმოდგენაც კი მზარავს, სრულიად უსახსროდ დარჩენილებს, ყოველ წუთს შეიძლება, ექიმების დახმარება რომ დაგჭირდეთ. ამჟამად, ამის აუცილებლობა თუ არის?
ზინაიდა: მერაბის შემთხვევაში, ოპერაცია არ არის საჭირო. მას მხოლოდ მკურნალიბა სჭირდება. ექიმთან დაგვყავს ხოლმე, და გონებრივ ვარჯიშებს აკეთებს. ხანდახან, ისე სწორად და კარგად აკეთებს ყველაფერს, მავიწყდება კიდეც, რომ ავად არის. ასეთი მომენტები ძალიან იშვიათია, მაგრამ, უზომოდ მაბედნიერებს. გარეგნულად, ჩვეულებრივი ბიჭივით გამოიყურება, მაგრამ…
ხათოს მდგომარეობა კი, სულ სხვანაირია. (ამოიოხრა.) ექიმები ამბობენ, რომ დაავადება  პროგრესირებს. წამლები და  მედიკამენტები მხოლოდ დროებით შველის. ხათოს აუცილებლად სჭირდება ოპერაცია. მაგრამ, ჩვენთვის წარმოუდგენელია ეს თანხა! ამაზე მეტად გადაუდებელი, არაფერია. თავზე ჭერი გვაქვს. სხვა ყველაფრის გარეშე გავძლებთ, ოღონდ, ჩვენს გოგონას ვუშველოთ. მთელი ოჯახი ასე ვფიქრობთ. უშველეთ ჩვენს გოგონას!
ასეთ მდგომარეობაში მისი ყურება აღარ შემიძლია. (ცრემლს იწმენდს.) ჩემს სიზმრებში, ის ყოველთვის მყარად დგას ორივე ფეხზე და ლაპარაკობს. მაგრამ, სინამდვილეში, ეს მისთვის შეუძლებელია. ერთადერთი ოცნება დამრჩა და ყველაფერს გავაკეთებ ჩემი შვილისთვის. მხოლოდ ის მინდა, რომ ჩემი გოგონა ფეხზე დავაყენო და კიდევ, რომ ილაპარაკოს. მეტი არაფერი… მხოლოდ ამას ვევედრები ღმერთს. ეს არის ჩემი უდიდესი ნატვრა.
– შენ რას იტყვი, მერაბ? დარდობ ხათოს გამო?
მერაბი: მე კარგად, ძია, ხათო კი – ცუდად. დედიკო და ხათო ავად არიან, ექიმი და წამლები სჭირდებათ. ცოდოა ხათო.
– და შენ მზად ხარ არ ჭამო, მოითმინო და ყველაფერზე თქვა უარი, იმისთვის, რომ დაიკოს დაეხმარო?
(მერაბი მიყურებს, მერე თავს მიქნევს.)
მერაბი: ხათო ძალიან ავად არის.
– ძალიან კეთილი და თბილი ბიჭი ხარ, მერაბ. ნინო, შენ თუ დაამატებდი რამეს დედიკოს მონაყოლს?
ნინო (17 წლის): უბრალოდ დააკვირდით ხათოს, რა ლამაზი ბავშვია! იმხელა სიკეთეა მის თვალებში. ხანდახან, მეჩვენება, რომ თვალებით მელაპარაკება. მთხოვს, რომ მოვეფერო და ვეთამაშო. ვერასდროს ვერ ვეუბნები უარს. ხშირად ვფიქრობ მის მომავალზე. არ მინდა ჩემმა დამ, მთელი ცხოვრება ეტლში რომ გაატაროს. ძალიან ვდარდობ. მინდა, რომ მასაც ისეთივე ბავშვობა ჰქონდეს როგორც სხვებს და ვფიქრობ, რომ ოპერაცია დაეხმარება ამაში.
როინი (5 წლის): მე ხათოს ვაკოცებ და ჩემს სათამაშო მივცემ.
– ყოჩაღ შენ!
როინი: მინდა, რომ მელაპარაკოს, ის კი, სულ ჩუმად არის. კიდევ მინდა, დაჭერობანა რომ მეთამაშოს. მაგრამ სუსტია. დახმარება სჭირდება.
– და როგორ ეხმარები?
როინი: სავარცხელი მომაქვს, დედიკო უვარცხნის თმას. ან პამპერსი მომაქვს, ან კოვზი…
როინი: „მე შემიძლია, ბუზების საკლავითაც რომ ვითამაშო. სათამაშო კი, ჩემს დაიკოს მივეცი“
ხათოს ნებისმერი ქმედება ღლის. მაგრამ, როგორც ნებისმიერ ბავშვს, სათამაშო უხარია
– გაოცებული ვარ თქვენი ოჯახის ერთსულოვნებით და მჯერა, რომ ფონდის მეგობრებიც გულთან ახლოს მიიტანენ მშვენიერი, სნეული გოგონას ტანჯვას და ასევე თქვენს დარდს, შვილების გამო. მჯერა, ყველაფერი კარგად იქნება. მივმართოთ ჩვენს მკითხველებს, ზინაიდა.
ზინაიდა: ყოველთვის მჯეროდა სიკეთის და იმის, რომ სრულიად უცხო ადამიანებს, შეუძლიათ ცხოვრების ურთულეს მომენტში გვერდში რომ დაგიდგნენ. დიდ მადლობას ვუხდი ყველას, ვინც  გულთან ახლოს მიიტანს ჩვენს ამბავს. დარწმუნებული ვარ, ღმერთი, სიკეთეს ყველას ათმაგად დაუბრუნებს.
ამ პატარა, უსუსურ გოგონას, ძალას ჰმატებს მისი ოჯახის სიყვარული. ახლა, ბევრად მეტი სიყვარული იქნება! გავაერთიანოთ ძალები ხათოს დასახმარებლად!
ბანეთიშვილების ოჯახი აღმოჩნდა ურთულესი მდგომარეობაში. მრავალშვილიან ოჯახში ავადმყოფობამ და გაჭირვებამ დაიდო ბინა. არ გვაქვს მორალური უფლება, ამ ადამიანებს არ დავეხმაროთ.
ბანეთიშვილების ოჯახისთვის, წამლები და პამპერსი -ყოველდღიურ აუცილებლობას წარმოადგენს. ასევე, ძალიან სჭირდებათ პროდუქტი.
მათი სანუკვარი ოცნება კი, ის არის, რომ ფეხზე დააყენონ და ლაპარაკი ასწავლონ პატარა ხათოს. და მე მჯერა, რომ ჩერნივეცკის ფონდის მეგობრები, შეიტანენ წვლილს ამ ოცნების ახდენაში.
შეგიძლიათ ეს ოჯახი თავად მოინახულოთ. მისამართი: თბილისი, ლილოს დასახლება, მეორე მიკრორაიონი, კორპუსი 4, ბინა 113 .
აუცილებლად გააზიარეთ ეს პოსტი, რათა თქვენმა მეგობრებმაც შეიტყონ ამ ოჯახის გასაჭირის შესახებ! ეს ძალიან მნიშვნელოვანია!

calendar March 25, 2022
“Don’t be afraid, mommy, everything will be fine.” – “Don’t be afraid, my little girl…” – the mother, exhausted by anxiety, comforts her daughter. Eight-year-old Khatuna has not yet taken her first steps and has not made her parents happy with her first words. There are so many unspoken feelings in her heart, so many steps not taken, non-made friends, non-happening stories, and so many other things that would make her life more joyful. The mother’s heart can’t take it anymore. The start of Khato’s story should begin with the operation, and everything that happened before it will remain as a bad dream.
Pain was added to pain, tears were added to tears. The nights passed one after another, but nothing changed, except that the parents became less and less strong, and got older. They think little of themselves. They need to bring up four children.
Mother of children says: “When I first asked for help, evil people told me such terrible things that I could only cry all night long.” After that, she refrained from asking for help for a long time. She hid sadness and grief in her heart. But things got even worse, and now our help is their only hope. We must prove to them that everything is possible when we are together, we must bring them back their lost faith in people.
«I believe that my Merab understands a lot»
– Zinaida, you have four children, and two of them are seriously ill. What diagnoses do your children have? Tell our friends everything.
Zinaida: I’ll start with the diagnosis of Merab. He was born with cerebral ischemia, which caused developmental problems. He often has convulsions. He has been taking medication since birth and now his condition is stable. But cerebral ischemia is a complex disease. There is a very high risk of stroke, boy needs attention and frequent checks.
As for Khato, her situation is particularly difficult. Khato has cerebral palsy, microcephaly, and epilepsy. She can neither move nor speak. Her condition is very serious. She needs round the clock supervision and care. She is wearing diapers, and it is problematic for her to take food. We are in a difficult situation. I also have health problems and it is very difficult for me to take care of children. I have nodular goiter. What can I say? I do not want to talk a lot about my sores. How can it be compared with the state of health of my children? I don’t know why these damn diseases have chosen my kids. Why? (Worries that she needs to tell us.)
“Khatuna has a special medication regimen. We have to wake up in the middle of the night to keep it.”
– Does anybody help you with taking care of your children?
Zinaida: My husband Merab helps me. But mostly I am with Khato, however, I cannot lift her, and Merab helps me. He bathes her, and changes her clothes, and does everything that is necessary. When she has a seizure, I also get sick and start panicking. Merab has to save both of us. Her seizures are so strong… She is shaking all over – it’s scary. Seizures can happen at any second, even while she’s sleeping. If you do not help her in time, she may fall into a coma.  You can’t be distracted even for a second.
– So, the father of the family is also pretty busy around the house… Does no one of you work? How do you live?
Zinaida: No one is working now. Would I have stayed at home? But what can you do? My hands and feet are tied. I won’t be able to work. My husband is now also unemployed. Maybe there will be at least some work for him after so many people read the post? I hope so. We do not get social allowance. Our only income is Khato’s pension of 250 GEL, and she needs this money for diapers and medications. Only one consultation with a doctor for Khato costs 160 GEL. You also need to pay for food, utilities – you need a lot of things. Imagine, I have four children, and each of them needs attention.
Khato’s pension is completely spent on her diapers and medications.
– Do you relatives or friends help you?
Zinaida: Nobody helps us. Only my mother – she works as a cleaner at the school. She needs help at her age. I have no friends left. You know…  Nobody needs you when you have nothing.
– It’s scary to think about that. With complete lack of money, you may need the help of doctors at any time. Is there such a need right now?
Zinaida: In the case of Merab, there is no need for surgery. He only needs treatment. We take him to the doctor, and they do brain exercises. Sometimes he does everything so right and good that I even forget about his illness. Such moments are rare, but they make me very happy. He looks like a normal boy, but…
Khato’s situation is completely different. (Sighs.) Doctors say her disease is progressing. Medications help temporarily. Khato needs a surgery. But the price for it is unimaginable for us! There is nothing more urgent. We have a roof over our heads. We can do without everything else, just to help our daughter. Our entire family is of the same opinion. Help our girl!
It’s very hard for me to see her in this state. (Wipes away tears.) In my dreams, she always stands firmly on her feet and talks. But in reality, it is impossible for her. I have only one dream left, and I will do everything for the sake of my daughter. The only thing I want is to put my girl on her feet, and also for her to speak. Nothing more… I pray for nothing more, Lord. This is my greatest wish.
– Merab, what about you? Are you worried about Khato?
Merab: I’m good, uncle, but Khato is bad. Khato and mom are sick, they need medications and a doctor. I feel sorry for Khato.
– Are you ready to endure without food, to give up everything to help your little sister?”
(Merab looks at me, then nods his head.)
Merab: Khato is very sick.
-You are a very kind and warm boy. Nino, what would you add to your mom’s words?
Nino (17-year-old): Just look at Khato, what a beautiful child she is! Look, how much kindness is there in her eyes. Sometimes I feel like she’s talking to me with her eyes. She asks me to caress her and play with her. And I can never refuse her. I often think about her future. I don’t want for my sister to spend her whole life in a wheelchair. It is very sad. I want her to have a childhood, like others, and I think that the surgery will help her.
Roin (5 years old):I will give Khato my toy and kiss her.
– What a good boy!
Roin: I want her to talk to me, but she keeps silence. And I want her to play tag with me. But she is weak. She needs help.
– How do you help her?
Roin: I bring her a comb – my mother combs her hair. Or I bring a diaper, or a spoon.
Roin: “I can play with a fly swatter. I gave my sister a toy.”
Efforts of any nature tire Khato. But toys make her happy, like any other child
– I am struck by the unanimity reigning in your family. I am sure that the friends of the Fund will also take to heart the suffering of a beautiful sick baby, as well as your worries for the children. I believe that everything will be fine. Zinaida, please address our readers.
Zinaida: I have always believed in goodness and in the fact that complete strangers can support me in the most difficult moment of my life. I thank everyone who will at least take our story to heart. I am sure that the Lord will reward all of you tenfold.
This fragile little girl is supported by the love of her family. Now there will be much more love! Let’s use all our strength to help Khato!
The Banetishvili family is in a difficult situation. Sickness and sorrow reign in this large family. We have no moral right not to help these people.
Medications and diapers are an urgent daily necessity for the Banetishvili family. They are also in dire need of food.
Their cherished desire is to put little Khato on her feet, to teach her how to speak. And I believe that the friends of the Chernovetskyi Fund will contribute to make this dream come true.
You can visit this family in person at: Tbilisi, Lilo settlement, second microdistrict, building 4, apartment 113.