თქვენს წინაშე, ცოცხალი ადამიანია, და არა ლეში!
უკვე 13 წელია, რაც თავის საწოლში წევს, რომელიც მისთვის მთელი სამყარო გახდა. სამყარო რომლიდანაც დასაბრუნებელი გზა არ არსებობს, რომლიდანაც შეუძლებელია თავის დაღწევა! ახლა, ის  59 წლისაა. იმის მტკიცებულება კი, რომ ის ცოცხალია, და ოდესღაც ბედნიერად ცხოვრობდა, არის მხოლოდ სურათების ალბომი. „ვინ დაიჯერებს იმას, რომ სულ რამდენიმე წლის წინ, ზურგზე ჩანთა მოკიდებულმა, მთელი საქართველო ფეხით შემოვიარე? იმას, რომ ლამაზი ვიყავი და მიხაროდა ყოველი დღის გათენება? არავინ! მგონი, უკვე, მეც ვეღარ ვიჯერებ“.
„ვიღვიძებ, ვიღებ ალბომს, ჩემს თავს ვეუბნები: „ეჰ მაია, მაია, რა კარგი ცხოვრება ვქონდა, რა ბედნიერები ვიყავით!“
მარცხენა ხელს საერთოდ ვეღარ ხმარობს, ფეხები რომ აქვს, დიდი ხანია დაივიწყა. ხანდახან, ექიმები ეჩხუბებიან კიდეც, საკუთარი თავი ასე რომ მიუშვა. მაგრამ, რა უნდა ქნას მარტოხელა, უსახსრო ქალმა? მისი დაავადება – გაფანტული სკლეროზი – განაჩენია. არ არსებობს მისგან თავის დაღწევის ხერხი, მაგრამ, მარტივად არის შესაძლებელი ცხოვრების ხარისხის გაუმჯობესება. მაია უკვე შეეგუა იმ აზრს, რომ მიუხედავად თავისი დიდი სურვილისა, სრულფასოვანი ადამიანი ვერასდროს ვეღარ იქნება.
„ხანდახან, ჯოჯოხეთური სიჩუმისგან გასაქცევად და თავი ისევ ცოცხლად რომ იგრძნოს, ხმამაღლა ესაუბრება საკუთარ თავს: „მიდი, მაია, კიდევ ერთი დღე უნდა გადავაგოროთ… შენ ამას შეძლებ, შენ ჯერ კიდევ ცოცხალი ხარ!“
– მაია, ალბათ, ძალიან მტკივნეულია, მაგრამ, იქნებ გაიხსენოთ, ეს ყველაფერი როგორ დაიწყო?
მაია: მხოლოდ 19 წლის ვიყავი, დიდი უბედურების პირველი ნიშნები რომ შევამჩნიე. ხელის თითები მიბუჟდებოდა. არ მივაქციე ყურადღება, მეგონა, რომ გადავიღალე, რომ გამივლის. მაგრამ, არ გამიარა. ძალიან გავლენიანი მშობლები მყავდა: მამა შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომელი, დედა კი, ლექტორი იყო. საუკეთესო ექიმებთან დავყავდი. მაშინ პატარა ვიყავი, ბოლომდე ვერ ვაცნობიერებდი, რა მჭირდა. რას ნიშნავდა ეს ნეიროინფექცია, რომლის გამოც, დედაჩემი განუწყვეტლივ ტიროდა მთელი დღეები. მაგრამ მერე, როდესაც მივხვდი, რომ გაფანტული სკლეროზი მაქვს, რომ ეს არ იკურნება… გავიაზრე, რომ განწირული ვარ. ამ დაავადებიდან, უკან დასაბრუნებელი გზა არ არსებობს. ვიცოდი, რომ ადრე თუ გვიან, სიარულს ვეღარ შევძლებდი, რომ კიდურები გამიშეშდებოდა, მაგრამ, არ მეგონა, ეს ასე მალე თუ მოხდებოდა.
„19 წლის ასაკში, ისიც ვერ გაშინებს, თუ გეუბნებიან, რომ განუკურნებელი სენი გჭირს. ყველაფერს სხვა თვალით უყურებ.“
– 19 წლის ასაკში ჩავარდით ლოგინად?
მაია: არა. ხან ცუდად ვიყავი, ხან კარგად. ხან დავფრინავდი ბედნიერებისგან, ხანაც, ჩემი ოცნებები, ჩემს გაურკვეველ დაავადებას ეჯახებოდა და იმსხვრეოდა. შემეძლო, მთელი დღეები ლაშქრობაში გამეტარებინა, მერე კი, უცებ, ვეღარ ავმდგარიყავი ლოგინიდან.
– ამ დაავადებამ, საბოლოოდ როდის გძლიათ?
მაია: დიდხანს არ ვნებდებოდი! ბოლომდე ვიდექი ფეხზე. 2009 წელს, დედაჩემი გარდაიცვალა. მანამდე, მივლიდა, როგორც შეეძლო. არ ნებდებოდა, და მეც იგივეს ვცდილობდი. როდესაც ავად ხარ, ისე გამოდის, რომ დედის გარდა არავის სჭირდები. როდესაც, 2009 წელს დავკარგე დედა, ძალიან დამაუძლურა დარდმა. მერე, ფილტვების ანთება დამემართა, და მორჩა! ჩავწექი და ჩავწექი. ამის შემდეგ, ფეხზე ვეღარ ავდექი. უკვე 14 წელია, არსად არ გავსულვარ.
„სულ ასე ვწევარ: აქ ვჭამ და აქ მძინავს… ეს საწოლი გახდა ჩემი პატარა სამყარო, რომლიდანაც არ შემიძლია თავის დაღწევა.“
„ყოველთვის ასეთი უმწეო და მარტოსული არ ვყოფილვარ. სამწუხაროდ, რომ გავიზარდე, ბედნიერი ბავშვობა უბედურმა ცხოვრებამ ჩაანაცვლა“
– მაია, რა არის ამჟამად თქვენი საარსებო წყარო?
მაია: პენსია – 250 ლარი და სოციალური დახმარება – 60 ლარი. ეს არის ჩემი შემოსავალი. ყველაფერში ეს თანხა უნდა ვიმყოფინო! საჭმელშიც და წამლებშიც. მივეჩვიე, ძალიან ცოტას ვჭამ, შემიძლია ორი ნაჭერი პური და ჩაი მთელი დღე ვიმყოფინო. კიდევ, არის ბევრი კეთილი ადამიანი, ვისაც ჩემთვის სადილი მოაქვს, ან ხილი. აი, შეგიძლიათ ნახოთ, ეს არის ჩემი საჭმელი, რაც ჩემს მაგიდაზე დევს. უჯრაში კი – ჩემი წამლები. უკვე ათი წელია, ყოველდღე მოდის ექთანი და მაწესრიგებს. საჭმელს მაწვდის, მასაჟს მიკეთებს და საფენს მიცვლის.
„აი ამ ტელევიზორში ვუყურებ ცხოვრებას, რომელიც ჩემს გარეშე გადის“
„ექთანი კანს მიმუშავებს, რომ ნაწოლები არ გამიჩნდეს და ცოცხლად არ დავლპე“
„დიდი ხანია არ ჩამირთავს მაცივარი, კარადის ფუნქციას ასრულებს. შესანახიც არაფერი მაქვს“
„ბევრი ხატი მაქვს, მხოლოდ ჩემთვის კი არა, ყველასთვის ვლოცულობ“
– ოცნებები თუ დაგრჩათ?
მაია: ვაიმე, ძნელია, ამას ოცნება დავარქვა. ახლა, ოცნება მხოლოდ იმაზე შემიძლია, რომ ტკივილები არ მქონდეს და მოხერხებულად ვიწვე. იმაზე, რომ როდესმე შევძლებ ადგომას და ახალ ცხოვრებას დავიწყებ, უკვე დიდი ხანია აღარ ვფიქრობ. ძალიან მჭირდება მოხერხებული, ფუნქციონალური საწოლი, ისეთი, წამოჯდომა რომ შევძლო. და ასევე, ძალიან მჭირდება ნაწოლების საწინააღმდეგო ლეიბი. ჩემი უკვე ძველია, და სადაცაა გასკდება. სწორედ ამიტომ მოგმართეთ.
„მე არ ვარ ლეში – ცოცხალი ადამიანი ვარ. გრძნობები მაქვს… და მტკივა“
– საკუთარ თავთან მარტო რომ რჩებით, თავში ცუდი აზრები არ მოგდით?
მაია: არა, არა… თუკი თავში, სიკვდილზე ფიქრები მომდის, ლოცვით ვიშორებ, ან, ვიხსენებ ჩემი სტუდენტობის წლებს, ბავშვობას, ლაშქრობებს. რა ბედნიერი ვიყავი მაშინ. დედას ვიხსენებ, მამას! სკოლის დამთავრების შემდეგ, კონსერვატორიაში მინდოდა ჩაბარება. მინდოდა, გამოჩენილი პიანისტი გამოვსულიყავი. მაგრამ, მერე თითების პრობლემა დამეწყო – დაბუჟება. ამიტომაც, ჩავაბარე პოლიტექნიკური ინსტიტუტის ქიმიის ფაკულტეტზე. საინტერესო იყო. პრაქტიკული სწავლება სხვადასხვა ქალაქებსა და სოფლებში. ეჰ, რამდენს დავდიოდი…
„ღმერთო, ნუ მიმატოვებ… ტკივილს და ავადმყოფობას ნუ მოაკვლევინებ ჩემში ადამიანს“
– ძალიან ბევრი ხატი გაქვთ, მაია…
მაია: ძალას ისინი მმატებენ. თავს მარტოდ აღარ ვგრძნობ. ისინი მილამაზებენ მარტოობას. შესაძლოა, ვინმემ ეს სისულელედ ჩათვალოს, მაგრამ, მე მათ ვესაუბრები. ღმერთმა ყველას აშოროს მარტოობა და უმწეობა. მერწმუნეთ, ამას სიკვდილი ჯობია. ან, იქნებ, პირიქით არის? ვინ იცის…
ჩახედეთ თვალებში მაიას, და მოიქეცით ისე, როგორც გიკარნახებთ თქვენი კეთილი გული
ძვირფასო მეგობრებო! ის, რომ მაიას უჭირს, ძალიან მსუბუქი ნათქვამია! მისი სათნო ხმისა და ოპტიმიზმის უკან, იმალება სიტყვებით აუღწერელი ტკივილი. სწორედ ამიტომ მოგვმართა ჩვენ. იმედი აქვს, რომ არ მივატოვებთ. ერთადერთი, რაც მას სჭირდება, არის საწოლი და ნაწოლების საწინააღმდეგო ლეიბი. სხვას არაფერს არ ითხოვს. და არც სჭირდება. ის ხომ სრულიად მარტო დარჩა ამ სამყაროში, საკუთარ მოგონებებთან, უკურნებლი სენის პირისპირ.
იცით, ძალიან გაუხარდება, თუ უბრალოდ დაურეკავთ და გაესაუბრებით, თუ, გაამხნევებთ თბილი სიტყვებით. და თუკი, მაიას მოინახულებთ, ის უზომოდ ბედნიერი იქნება! ეს არის მისი მისამართი: ქ. თბილისი, ვარკეთილი, უძოს ქ. № 39
ეს ახალგაზრდა ქალი, მარტო არ უნდა დავტოვოთ. ყველა ერთად უნდა დავდგეთ მის გვერდით და ვიზრუნოთ მასზე. ვისაც როგორ შეგვიძლია, ვინც რამდენ სითბოს და სიყვარულს გაიმეტებს. მარტოობისგან და ავადმყოფობისგან დაზღვეული არავინაა!
გვჯერა, რომ ერთად შევძლებთ, მაია გარდაუვალ დაღუპვას გადავარჩინოთ.
არ დაგავიწყდეთ ამ პოსტის გაზიარება, რათა მისი გასაჭირის შესახებ შეიტყონ თქვენმა მეგობრებმაც! ეს ძალიან მნიშვნელოვანია!
(დანიშნულება: მაია ბარამია)
ერთად, ჩვენ დავეხმარეთ უკვე ათასობით გაჭირვებულს. გავუმართოთ ხელი ამ ოჯახსაც! ვინ იცის, იქნებ სრულიად უცხო ადამიანების დახმარება ოდესმე თავადაც დაგვჭირდეს?! რადგან არავინ იცის, რას გვიმზადებს ცხოვრება ხვალ!

I’m not a piece of meat – I’m a human being
For 13 years she has been chained to the bed, which has become her whole world. There is no way back from this world, it is impossible to get out from there! She is 59 now. Album with her photographs is the only thing that reminds her that she is alive and that she once lived. “Can anyone believe that just a few years ago I walked all over Georgia with a backpack? That I was beautiful too and enjoyed every day? No one can! Even I can hardly believe that.”
“When I wake up, I take an album, I look at the photos and I say to myself: “Oh, Maya, Maya, how well we lived, how happy we were!”
Her left hand does not work at all, and she has long forgotten about her legs. Doctors sometimes scold her for being so neglectful of herself. But what can a single woman with no means do? Her disease – multiple sclerosis – is a sentence. It can’t be cured, but you can easily improve the quality of life. Maya got used to the idea that she could not be a full-fledged person, although she so wanted to.
Sometimes, to drown out the sepulchral silence and feel alive, she starts to speak loudly to herself: “Come on, Maya, we need to live one more day … You can, you are still alive!”
– Maya, it must be very painful, but can you recall how it all started?
Maya: I felt the first signs of a looming problem when I was 19 years old. My fingers started to numb. I didn’t pay attention to that, I thought, I was overtired, it would pass. But it didn’t pass. I had very influential parents: my father worked in the Ministry of Internal Affairs, and my mother was a professor. They took me to the medical bigwigs. I was still young then – I did not understand everything that was happening to me. What did this neuroinfection mean, that made my mother cry day and night. But later, when I realized that I had multiple sclerosis, that it was incurable… I realized that I was doomed. There is no way back from this disease. I knew that sooner or later I would become unable to walk, my limbs would stop moving, but I did not expect that to happen so quickly.
“At 19, even when they tell you that your disease is incurable, you take that differently”
– You were taken ill at the age of 19?
Maya: No. I felt good, then bad. I either flew on the wings of happiness, or all my dreams crashed against my incomprehensible illness. I could go hiking for days, and then suddenly I could not get out of bed.
– When did this disease knock you down completely?
Maya: I didn’t give up for a long time! I stood up to the very end. In 2009 my mother died. While she was alive, she took care of me as best as she could. She held on and I tried to hold on too. When you are sick, it turns out that no one needs you, except for your mother. When I lost my mother in 2009, I got very weak from the experience. Then I had pneumonia, and that’s it! I got bedridden. Since then, I can’t even stand up. I haven’t been out for 14 years. I don’t leave this room.
“I’m lying like this: I eat here, I sleep here … This bed has become my world, I can’t get out from here”
“I have not always been so weak and lonely. My happy childhood smoothly turned into an unhappy adult life.”
– Maia, what do you live on now?
Maya: My pension – 250 lari plus social allowance – 60 lari. Here is my entire income. This should be enough for everything! For food, medications. I learned to eat little, I can get by with two pieces of bread and tea a day. There are still a lot of kind people who bring me lunch, treat with fruit. Here, you can look at my table – this is my food. My medications are in the box. Every single day for ten years now, a nurse comes to me and cleans me up, brings me food, massages me, changes diapers…
“On this TV I look at the world, at the life that passes me by”
“The nurse is treating me so that there are no bedsores and I don’t rot alive”
“I haven’t turned on the refrigerator for a long time, it serves as a cabinet. And there’s nothing to store in it.”
“I have many icons, I pray for everyone, not only for myself”
– Do you have any dreams?
Maya: Oh, it’s hard to call it a dream. The only thing I can dream of now is that there is no pain, and it is comfortable to lie down. I don’t even think about getting up or starting a new life. I really need a comfortable functional bed so that I can at least sit on it. And I really need a special mattress to prevent bedsores. Mine is old and about to burst. It is for this reason that I contacted you.
“I am not a piece of meat – I am a human being. I feel… And it hurts.”
– When you are left alone with your thoughts, do you think about the bad?
Maya: No … When thoughts of death come into my head, I drive them away with prayers or begin to recall my student years, childhood, travels, hikes. How good I felt then. I recall my mom, dad! After graduating from school, I was going to enter the conservatory. I wanted to become a famous pianist. But then I started having problems with my fingers – they went numb. So, I entered the chemical faculty of the Polytechnic Institute. It was interesting. We had practical exercises in different cities and villages. Eh, I’ve been walking a lot.
“God, don’t leave me… Don’t let illness and pain kill the human being in me”
– Maya, you have a lot of icons.
Maya: They give me strength. I do not feel alone. They brighten up my loneliness. It may seem silly to someone, but I talk to them. God forbid anyone to experience loneliness and weakness. Trust me, the only thing worse than that is death. Or maybe vice versa? Who knows?
Look into Maya’s eyes and do what your kind heart tells you.
Dear friends! To say that Maya is in need is to say nothing! Behind her cheerful voice and optimism, there is such pain that words can’t convey.
That’s why she addressed us. She hopes that we will not leave her. The only thing she needs is a bed and a mattress to prevent bedsores. She asks for nothing more. Well, she doesn’t need anything more. She was left completely alone in this world with her incurable diseases and memories.
And you know, she will be very happy if you just call her and talk to her, if you just cheer her up with your kind word. And if you visit Maya, she will be just immensely happy! Here is her address: Tbilisi, Varketili, 39 Udzo street.
We should not remain indifferent to the troubles of this young woman, let’s show our mercy and care, let’s all together help her as much as we can, showing her all our love and mercy! Unfortunately, no one is immune to loneliness and sickness.