ყოველდღიურად, თავში ერთი ჭიქის ოდენობის სითხე უგროვდებოდა
საბა შეიძლება ერთმა პატარა ნამცეცმა მოკლას. შეიძლება მოკლას ერთმა ლუკმა პურმა, ან ორცხობილამ. საბა რვა წლის არის, არ იცის არც პურის, არც ხორცის, არც შოკოლადის გემო. იმ წამსვე დაიღუპებოდა, რომ გაესინჯა. მისი კუჭ-ნაწლავის მდგომარეობა საშიშია. არავინ იცის, რა დროს გასკდება. ყველაზე საშინელ თრილერზე უფრო საზარელი სანახავია. საბა ხომ არ თამაშობს, ის თვალსა და ხელს შუა კარგავს სიცოცხლეს! პირიდან სისხლი შადრევანივით ამოსჩქეფს, მის ტანსაცმელზე, ლოგინსა და იატაკზე. საბა კი, იცლება და ძალებს კარგავს.
ექიმები ნონა ბებიას ეუბნებოდნენ, რომ საბა საავადმყოფომდე ცოცხალი ვერ მიატანდა. მანქანაც კი გააჩერეს. კიდევ, ეკითხებოდნენ: „როგორ შეიძლება, ასეთი ბავშვით რაიონში ცხოვრება?“
სწორედ ასეთი ექიმებისგან წამოიყვანა ბებიამ შვილიშვილი და შორეული სოფლიდან, თბილისში გადმოვიდა საცხოვრებლად, საბას რომ ეცოცხლა.
ნაქირავებ ბინაში ცხოვრობენ, თბილისის შორეულ გარეუბანში. ბლენდერიც კი არ გააჩნიათ, საჭმელი რომ დააქუცმაცონ, ყოველდღე მეზობლები თხოვნიან. აღარ აქვთ არც პამპერსის, არც ძილის წამლების, არც ექიმების ფული. ოჯახი იძულებულით ცხოვრობს დედაქალაქში და უკვე გაკოტრდა.
საბამ არაფერი იცის ამის შესახებ. ის ვერ ხედავს, ვერ ლაპარაკობს, ვერ გადაადგილდება. მაგრამ იცის, რომ ბებოს ხმა იცავს. და ეს ხმა, მას არ მისცემს უფლებას მოკვდეს.
როდესაც საბა ცუდად არის, ბებიას ეძებს
– ნონა, სად არიან საბას მშობლები?
ნონა: სოფელ ალამბარში დარჩნენ, პატარა შვილებთან ერთად. კიდევ ორი შვილიშვილი მყავს, ათი თვის სანდრო და ელენიკო, ექვსი წლის. ძალიან ძვირი დაგვიჯდება, ყველანი ქალაქში თუ ვიცხოვრებთ. მაგრამ, რომელიმე ჩვენთაგანი ხომ უნდა იყოს აქ იმიტომ, რომ აქ არის ყველა საავადმყოფო, რომელიც საბას სჭირდება.
– და რატომ თქვენ?
ნონა: იმიტომ, რომ ყველაზე ამტანი ვარ. თუმცა, რაღაა უკვე… ნახევარი ადამიანი დავრჩი. თამუნა, ჩემი რძალი და კახა, ჩემი შვილი, იბნევიან, ბავშვი ცუდად რომ ხდება. სისხლის დანახვაზე, თვითონ მოსაბრუნებლები ხდებიან. საბასთან კი, დაყოვნება არ შეიძლება, შეიძლება ხელიდან წამებში გამოგეცალოს. მე პანიკას არ ვყვები.
– რა მომენტში დაიწყო პრობლემები? როდის შეიტყვეთ, რომ საბას მუდმივი მეთვალყურეობა სჭირდება?
ნონა: გვიან გავიგე, ექიმებს ამას ვერ ვპატიობ… (ამოიოხრა.) იცი, რა მოხდა? ორსულობის მეცხრე თვეში რომ იყო, ჩემს რძალს უცებ წნევამ აუწია, 200 ჰქონდა. ეს არის მიზეზი, ამან იმოქმედა.
პატარა დაიბადა, სულ რაღაც ორი კილო იყო. ინკუბატორში იწვა. სულ ვეკითხებოდით ექიმებს: „ყველაფერი ნორმალურად არის?“ „კი, კი, ყველაფერი ნორმალურადაა“, – ასე ამბობდნენ სამ თვემდე. მაგრამ უცებ, საბას თავი გაეზარდა. მივიყვანე პედიატრთან, მეგონა იტყვის, რომ უკეთესი კვება სჭირდება. მან კი, სანტიმეტრით გაზომა თავი და თქვა, რომ მას ჰიდროცეფალია აქვს. მოუკვდეს ბებია! ბავშვს თავში, დღეში ერთი ჭიქის ოდენობის სითხე უგროვდებოდა – 200 მილილიტრი! ტვინი ამ წყალში „ცურავდა“, ყველაფერი დაზიანდა. ახლა, ამის გამო, საბა ვერ ხედავს, მხედველობა მხოლოდ ორი პროცენტი აქვს. ეს იყო მაგათი „ნორმალურად“, არა?! ნაძირალები… (ტირის.) მხედველობა მაინც ხომ ექნებოდა ახლა!
ნახევარი წლის განმავლობაში უტუმბავდნენ იაშვილის კლინიკაში ამ სითხეს. თავიდან მუცელში ჩაუშვეს მილი – შუნტი. ახლა, თავიდან გულში ჩაიყვანეს. ნახე, როგორ აწვალეს ჩემი ბიჭი! (მაისური აუწია.) აი, ერთი ნაიარევი, მეორე… სულ დასერილია. ათი ოპერაცია აქვს გაკეთებული.
მთელი სხეული დასერილი აქვს. ავადმყოფობამ ბავშვობა წაართვა. საბა სულ რაღაც რვა წლის არის, და უკვე ათი ოპერაცია აქვს გადატანილი
– საბრალო.
ნონა: ჯერ იყო ჰიდროცეფალია და ცერებრალური დამბლა. მერე სხვა დაავადებებმაც იჩინა თავი: ღვიძლი ეშლება, ელენთა აქვს გადიდებული, ანემია… როგორ დაიტანჯა… ექიმებთან ლაპარაკი მკლავს. ყოველთვის გული მტკივა. ახლა თქვეს, სიმსივნეც აქვსო, მაგრამ ვერ მეუბნებიან, სად. აი, კიდევ რაღაც ახალი გამოუვიდა კისერზე. (მაჩვენებს.) ახლა, ამაზეც მეტყვიან, დასათესიაო.
ექიმების თქმით, ყველაფერი „ნორმალურად“ იყო, მაგრამ ბებიას გული ცუდს უგრძნობდა
– საბას დაავადებებიდან, რომელია ყველაზე საშიში?
ნონა: ღმერთო, ყველაფერი ცუდია და საშიში! ჩვენთვის ყველაზე საშინელი კი, საყლაპავი მილის ვარიკოზია. დეკემბერში ჩემი შვილი და რძალი აქ იყვნენ, ყველაფერი მათ თვალწინ მოხდა. საბუნას პირიდან სისხლი წასკდა! კინაღამ ჭკუიდან შევიშალეთ! კახა და თამუნა შიშისგან კიოდნენ. მე ოდნავ მაინც ვაზროვნებდი, სასწრაფოში დავრეკე… ამჯერად, ის სიკვდილს მესამედ გადაარჩინეს. ღმერთმა შეგვიწყალა მეც, და მშობლებიც. ეს ისეთი კოშმარია, ნამდვილი ჯოჯოხეთი! პირიდან, ან უკანა ტანიდან სისხლი თქრიალით მოსდის (სხვადასხვანაირად ხდება.) ქუთაისის ექიმებმა, არც იცოდნენ, რა უნდა გაეკეთებინათ ასეთ დროს. გზაში ორჯერ გააჩერეს სასწრაფოს მანქანა, მეუბნებოდნენ: „კვდება, ვერ მოვასწრებთო“. მე კი ვბღაოდი, ვაჯაჯგურებდი და ვაჩქარებდი: „გეხვეწებით, მუხლებზე დაჩოქილი გემუდარებით, იარეთ! უფალმა იცის, როგორ უშველოს.“
„ამდენი ხანია საბას წამებას ვუყურებ, ნახევარი ადამიანი ვარ დარჩენილი“
უფლის ნებას ვართ მინდობილი, მთელი ოჯახი. მხოლოდ მას აბარია საბას სიცოცხლე. ვემუდარები, ჩემი ბიჭი არ წამართვას. და შეუმსუბუქოს ტანჯვა.
– თქვენი შვილი მუშაობს? ახერხებს ყველას შენახვას, სოფელში – ორი შვილის, აქ, ქალაქში კი, თქვენი და საბას?
ნონა: კახა ნებისმიერ სამეურნეო სამუშაოს ეჭიდება, მოსავალს იღებს… როგორც კი ჩაუვარდება რამე, ჩვენ გვიგზავნის. შეუძლებელია, ყველაფერს გაართვას თავი. ბინის ქირა, პამპერსი, სპეციალური ფაფები, ექიმები, ოპერაციები… ამ ჩამონათვალს ბოლო არ უჩანს. ადრე, ნათესავები გვეხმარებოდნენ, რითაც შეეძლოთ. მაგრამ უკვე ამდენი წელია, მუდმივად გვჭირდება თანხები. დედების ფონდი გვეხმარებოდა. სასწაულია, აქამდე რომ მოვატანეთ.
ტილოს რომ ვუდებ პამპერსის ნაცვლად, საბა მანამ ტირის, სანამ არ მოვაშორებ. საერთოდ ვერ იძინებს ძილის წამლის გარეშე. ყველანაირი საკვები დასაქუცმაცებელია, ჩვენ კი, ბლენდერიც არ გვაქვს. მეზობლები გვთხოვნიან ხოლმე.
საბას არასდროს გაუსინჯავს არც პური, არც ჩვეულებრივი საჭმელი. მხოლოდ ფაფებს ჭამს, შპრიცით
– კიდევ რა სჭირდება საბას?
ნონა: საშუალება როდესაც მქონდა, Humana-ს და Nestle-ს ფაფებს ვყიდულობდი, იოგურტებს. ყველაზე კარგად ამ საკვებს იღებს. მე ხომ შპრიცით ვაჭმევ. სველი ხელსახოცები გვჭირდება. ფსიქოტროპული წამლები. გარკვეულ მედიკამენტებს რაიონის გამგეობა გვაძლევს, მაგრამ ამას – არა. საბას პენსიიდან (195 ლარი) ნაწილს გვიკავებენ, მისი ოპერაციისთვის სესხი მაქვს აღებული (1 500 ლარი). ხელზე 450 ლარი მრჩება – სოციალური დახმარების თანხა. ჩვენს მდგომარეობაში, ეს კატასტროფაა. რამდენჯერ, ყველაზე საშინელ მომენტში, უკაპიკოდ ვიყავი დარჩენილი. სად იყო ამ დროს სახელმწიფო? ისევ, მხოლოდ ხალხი მეხმარებოდა.
– საბა ოჯახის წევრებს ცნობს?
ნონა: კი, რა თქმა უნდა! ცნობს დედის, მამის, თავისი დაიკოს, ელენეს და პატარა სანდროს ხმას. რომ ესმის, იღიმის. იცის, რომ ხმას შეგიძლია ხელით შეეხო. ჩემი ბიჭი ცუდად რომ არის, მე მეძებს თავისი პატარა ხელებით. (ცრემლს იწმენდს ხელის ზურგით.) შველას მთხოვს, ისეთი საცოდავი ხმით: „ააა“.
საწყლად ითხოვს შველას, უსუსური ბარტყივით
რომ გამახსენდება, ათი დღე სკამებზე როგორ ვათევდი ღამეს, ციციშვილის კლინიკაში, როგორ ვერ ვტოვებდი მარტოს… (ტირის.) მე ხომ სამი შვილიშვილი მყავს, სამივე მიყვარს. მაგრამ საბასთვის, ამ რვა წლის განმავლობაში, მფარველ ანგელოზად ვიქეცი. რომ ეთქვათ: „გული ამოიღე და მიეციო“, მივცემდი. თირკმელსაც გავყიდიდი. ამაზეც მიფიქრია. თან მიყვარს, თან მეცოდება
ნონა ბებოს საბა გამორჩეულად უყვარს, ის ხომ ერთი დღეც ვერ ძლებს მის გარეშე
– ახლა, თქვენთან ერთად მეც ავტირდები.
ნონა: შვილი მეუბნება: „დედა, შენ რომ არა, უკვე აღარც გვეყოლებოდა საბა…“ ერთ რამეზე საბა განსაკუთრებულად რეაგირებს. თქვი: „ბებოს დავსჯი“.
– ახლა ბებიას დავსჯი. აი მაგას!
(საბამ ნაწყენი ხმით ამოიკვნესა „აააა“.)
– არა, პატარავ, ბებო კარგია. ცაცა.
(საბა ჩუმდება.)
ნონა: და კიდევ, მაშინვე რეაგირებს სიტყვაზე „მტკივა“. მიმიკით, ან ხელებით, თუ ეტყვი: „მტკივაო“. მთელი მისი პატარა ცხოვრების განმავლობაში, რაღაცა სტკივა. მან იცის, რას ნიშნავს ეს.
დამეხმარეთ, როგორმე შევუმსუბუქო ცხოვრება. დაეხმარეთ ჩემს საბას, იცოცხლოს. მზად ვარ მისთვის ყველაფერი გავაკეთო: ღამეები ვათენო, საბა რომ გადავაბრუნო, ხელში ავიყვანო და ვატარო, ვიცხოვრო საავადმყოფოში. მაგრამ ყველაზე უბრალო რამეებიც კი, არ გამაჩნია.
ძალიან მადლობელი ვარ ჩემი მეგობრების, თქვენს პოვნაში რომ დამეხმარნენ. რომ დავინახე, რამდენად მძიმე ბავშვებს ეხმარებით, მაშინვე მივხვდი, რომ ჩვენ ისევ რაღაც სასწაულით გადაგვრჩით.
„მზად ვარ ჩემი გული მივცე! ხელით ვატარო!“
მას შემდეგ, რაც საბა გაჩნდა, განგებამ მის მფარველ ანგელოზად ნონა ბებია დანიშნა. მფარველი ანგელოზის საქმე კი, სულაც არ არის მარტივი: სიცოცხლის გადარჩენა, ყოველ წუთს საბას გვერდით ყოფნა, მისი დაცვა და დღედაღამ დაავადებებთან ბრძოლა. ამ არაჩვეულებრივმა, თავდადებულმა, ქართველმა ბებიამ სამჯერ დახია უკან სიკვდილი! მაგრამ, მფარველ ანგელოზსაც სჭირდება დახმარება. რათა დაავადებებს შიშველი ხელით არ ებრძოლოს, სჭირდება პამპერსი, წამლები, ფაფები საბასთვის, ჰიგიენური საშუალებები და, რა თქმა უნდა, სახსრები მკურნალობისთვის.
ეს ყველაფერი, გაუხანგრძლივებს საბას სიცოცხლეს.
ეს ყველაფერი, შეიძლებოდა ნებისმიერ ოჯახში მომხდარიყო.
მხარში დავუდგეთ მათ! შეგიძლიათ პირადად მოინახულოთ საბა ვერულიძე. თბილისში, ისინი ცხოვრობენ მისამართზე: თემქა, მეოთხე მიკრორაიონი, მეექვსე კორპუსი, ბინა 27.

One glass of liquid was accumulating in the child’s head every day.
One tiny crumb can kill Saba. Even a piece of bread or cookie can kill him. Saba is eight years old and doesn’t know what bread, or meat, or chocolate tastes like. And if he had known, he would have died at that very moment. He has a sick esophagus. Nobody knows when it might break. And it looks worse than in the scariest thriller ever. Saba does not play – he loses his life before our eyes! Blood spurts from his mouth in a fountain, flows onto clothes, bed, and floor. And Saba gets empty and weak.
Saba’s been in pain for all his short life.
The doctors told his grandmother Nonna that Saba would not get to the hospital alive. They even stopped the car. They asked her: “How can you live in the countryside with such a child?”
It was from such doctors that grandmother Nonna took her grandson, having moved from a distant village to Tbilisi so that Saba could live.
They live in a rented apartment, on the very outskirts of Tbilisi. They don’t even have a blender to grind food – their neighbors lend it to them every day. They no longer have money for diapers, sleeping pills, or doctors. This forced life in the capital has ruined the family financially.
Saba knows nothing about it. He does not see, he cannot talk, eat, move. But he knows that his grandmother’s voice is guarding him. This voice will not let him die.
When Saba is sick, he looks for his grandmother
– Nona, where Saba’s parents are?
Nona: They stayed in the village of Alambari with their little children. I have two more grandchildren – ten-month-old Sandro and Eleniko, she is six years old. It is very expensive for all of us to move to the city. But one of us has to be here because all the hospitals Saba needs are here.
– Why you?
Nona: Because I am the most resilient. But well. I’m half human too.  Tamuna, my daughter-in-law, and Kakha, my son, get lost when the child gets sick. They themselves need to be brought to their senses when they see blood. And you can’t lose even a second with Saba, he can be gone in a matter of minutes. I don’t panic.
– When did the problems start? When did you find out that you have to be on the lookout with Saba all the time?
Nona: I found out about this too late, I can’t forgive the doctors… (Sighs.) Do you know what happened? When my daughter-in-law was nine-month pregnant she suddenly started having high blood pressure – it raised up to 200. It was the reason; it had an impact.
He was born small – his weight was only two kilos. He was put into the incubator. We asked doctors all the time: “Is he all right?” “Yes, yes, everything is fine,” they said for up to three months. But Saba’s head began to grow rapidly. I took him to the pediatrician, I thought, she would say that we needed to improve his nutrition. She measured his head with a tape-measure and said it was hydrocephalus. Damn on me! One glass of liquid – 200 milliliters – was accumulating in the child’s head every day. The brain “bathed” in this liquid, everything got deteriorated there. Because of this, Sabuna is now blind, his eyesight is only two percent. That means “normal” in their opinion, right? Bastards… (Cries.) He could see now!
They were pumping this liquid for six months in the Iashvili clinic. A tube went from his head to his stomach – a shunt. Now it goes from his head to his heart. Look how they tortured my boy! (Pulls up his shirt.) Here is a scar, and here is another one… They cut everything. He was operated on ten times.
His entire body is cut. Diseases took away his childhood. Saba is only eight years old, but he was operated on ten times
– Poor one.
Nona: At first, he had hydrocephalus and cerebral palsy. And then all sorts of other diseases came out: his liver is deteriorating, his spleen is enlarged, he has anemia. He is completely exhausted by illnesses … Conversations with doctors are killing me. They always upset me. Now they say that he also has a tumor, but they do not say where it is. Recently, this also popped up on his neck. (Shows it.) I’m sure they’ll tell us now that we need to do a biopsy.
Doctors said that “everything is fine”, but the grandmother’s heart felt that something wasn’t right
– Which of Saba’s diseases is the most dangerous?
Nona: Lord, each of them is bad and dangerous! The biggest problem for us is varicose veins of his esophagus. In December, my son and my daughter-in-law were here, and everything happened before their eyes. Blood gushed out of Sabuna’s mouth! We almost went crazy! Kakha and Tamuna screamed in fear. I was still able to think a little and called an ambulance … He was saved for the third time. The Lord took pity on me and his parents. This is such a nightmare, such a hell! Blood gushing from the mouth or from the anus (it happens in different ways). The doctors in Kutaisi didn’t know what to do about it. They stopped an ambulance on the road twice and said: “He’s dying, we won’t have time to save him.” And I cried, shook them and urged them: “I beg you – go on, I beg you standing on my knees! The Lord knows what to do with him.”
“I looked at Saba’s suffering for so long that I am already half a human”
Our family is entirely in the hands of God. I only trusted Him to save Saba. Please don’t take my boy away. And make so that he had less torment.
– Does your son work? Can he keep all of you – two children in the countryside and two of you in the city?
Nona: Kakha cleans the gardens, takes on any rural work. He sends us money whenever he can. It is impossible for him to cope with everything. Rent, diapers, special nutrition, doctors, treatment… This list never ends. Our relatives used to help us while there were able to. But we constantly need money for so many years. Mothers’ Fund helped us. By some miracle, we’ve made it so far.
When I put a cloth instead of a diaper, Saba cries until I remove it. He can’t sleep at all without sleeping pills. All food has to be ground, and we don’t even have a blender. Our neighbors give it to us.
Saba has never tasted bread or other ordinary food. He only eats porridge from a syringe
– What else does Saba need?
Nona: When I could, I bought him Humana and Nestle cereals and yogurt. This is what he tolerates best. I feed him with a syringe. We need wet wipes. We need psychotropic drugs. Our local administration gives us some medications, but not these. Part of Saba’s pension (195 GEL) is deducted since I took a loan (1500 GEL) for his operation. I have 450 lari – this is a social allowance. It’s really scary in our situation. I found myself without a penny in the hardest moments for so many times. Where was the state at that moment? Again, only people helped us.
– Does Saba recognize his family members?
Nona: Oh sure! He knows the voice of his mom, dad, his sister Elene, and little Sandro. He smiles when he hears their voices. He knows that he can touch the voice with his hands. When my boy feels bad, he looks for me with his hands. (Wipes her tears with her palm.) He asks me to save him, plaintively like this: “Aah.”
He plaintively calls for help, like a weak chick
I remember I spent ten days sleeping on chairs in the Tsitsishvili clinic, I could not leave him alone … (Cries.) I have three grandchildren and I love them all. But for Saba, I have become his guardian angel in these eight years. If they said: “Get your heart out and give it to him”, I would give it. I would sell my kidney. I thought about it. I have both love and pity for him.
For Nona, Saba is special of all her grandchildren, he will not live without her even a day
– I’ll burst into tears with you now.
Nona: My son says: “If it weren’t for you, mom, Saba would no longer be alive…” Saba reacts especially to one thing. Say it out loud: “I will punish your grandmother.”
– I will punish grandma Nona now. Take that!
(Saba makes an offended “ahhh” sound.)
– No, my baby, you grandmother is good. She is sweetie.
(Saba stops crying.)
Nona: He also immediately reacts to the word “pain” – with his facial expressions or with his hands when you say the word “hurts”. He’s been in pain all his little life. He knows what it is.
Help me somehow make his life easier. Help my Saba to live on. I would do anything for him: not to sleep at night, to turn Saba over, and lift him, and carry him in my arms, and live in a hospital. But I don’t have the most basic things.
I am so grateful to my friends for helping me find you. When I saw how many seriously ill children you are helping, I realized that we were saved again by some miracle.
“I would give my heart for him! I would carry him in my arms!”
Since Saba was born, his grandmother Nonna has been assigned from above to be his guardian angel. Her work as a guardian angel is not at all simple: to save a life, when necessary, to be next to Saba every minute, to protect and fight off his illnesses, day and night. This beautiful selfless Georgian grandmother chased away death three times! But even a guardian angel needs help. To not be defenseless against the disease, she needs diapers, medications, cereals for Saba, hygiene products, and, of course, money for treatment.
All this will help prolong Saba’s life.
This could happen to any family.
Support them! You can visit Saba Verulidze personally. Their address in Tbilisi is: TEMKA district, Fourth microdistrict, building six, apartment 27.
Every time you can help someone, just do it and rejoice that God answers someone’s prayers through you! We are sure that together we can warm Nona’s heart and give her confidence in the future.