„გადამირჩინეთ დედიკო, გთხოვთ!“ – გვემუდარებოდა ჩვენ და სასწრაფო დახმარების ბრიგადას საბრალო ნიკოლოზი, ალიონას მოსიყვარულე შვილი! და მეც(კორ.) ავტირდი …
„ცხოვრების ბოლომდე არ შევჭამ შოკოლადს, ოღონდ დედამ არ იტიროს…“
„როგორ ვუყვარვარ, ღმერთო! რამდენ ცრემლს ღვრის… როგორ არ მინდა, მარტო დავტოვო ამ დაუნდობელი სამყაროს წინაშე!.. მისი ტანჯვის ყურება აღარ შემიძლია! ყოველდღე, ტკივილი რომ დამეწყება, ხელებს ყურებზე იჭერს, სახლიდან გარბის და ყვირის ისე, რომ მთელ ქუჩას ესმის: „გადაარჩინეთ ჩემი დედიკო!“ – ყვება ალიონა და ცხარე ცრემლით ტირის. ხანდახან ხომ, სულიერი ტანჯვა ფიზიკურზე უფრო მწარეა.
„დედიკო, მე გასწავლი სიარულს, ოღონდ არ იტირო“.
მიუხედავად შეზღუდული შესაძლებლობების, ყოველთვის მუშაობდა, წვალობდა, სანამ მისი მდგომარეობა ამდენად გართულდებოდა…
მეტალის კონსტრუქცია, რომელიც ალიონას ჰქონდა ჩადგმული
„მეტალის პროთეზი რომელიც სხეულში მქონდა, სასწრაფოდ შესაცვლელია!“
დედის გარეშე ტკივილი ატანა შეუძლებელია. ის მუდამ ჩემს გვერდითაა.
ეს ყველა ოპერაციის საბუთი და სურათია. იმდენია, ბიბლიოთეკას გაავსებს…
ალიონას მედიკამენტები. თვეში დაახლოებით 400-500 ლარის მედიკამენტები სჭირდება.
„რომ შემეძლოს, საკუთარ სახსარს მივცემდი ჩემს შვილს და საერთოდ დავივიწყებდით ამ რკინებს…“
„ჩემი დედიკო ხომ იცოცხლებს?“
თქვენი ასეთი სიყვარული რით დავიმსახურე?
„არაფრით გამოვირჩევი სხვებისგან, ჩვეულებრივი ქალი ვარ უამრავი პრობლემითა და საშინელი ტკივილებით. სანამ თქვენ მოგმართავდით, მხოლოდ სიკვდილზე ვოცნებობდი…“
როდესაც მრავალი წლის განმავლობაში ერთი წამითაც არ გასვენებს ტკივილი, როდესაც შიგნიდან ლპები, შენი შვილი კი ამ ყველაფერს უყურებს, რაზე უნდა იოცნებო კიდევ? ერთადერთი ხსნა იყო რიგით მეთორმეტე ოპერაციის გაკეთება. პირველმა ოპერაციამ ალიონა ხეიბრად აქცია და უბრალოდ არ დაუტოვა სხვა გამოსავალი, ისევ დანის ქვეშ დაწოლის გარდა.
ჩვენ დავუკავშირდით საქართველოში საუკეთესო პროფესორს, რომელიც ალიონას სიცოცხლის შენარჩუნებას შეჰპირდა. მან გერმანიიდან გამოიწერა ყველაზე სრულყოფილი და ძვირადღირებული პროთეზები, რომელმაც ამ ქალის ცხოვრებაც უნდა გახადოს სრულფასოვანი. ალბათ, თქვენც გესმით, რომ ამ ოპერაციისთვის საჭირო იყო კოლოსალური თანხა, რომლის შეგროვებასაც ალიონა და მისი მეგობრები მარტო ვერასდროს შეძლებდნენ, მაგრამ ამ დროს, თქვენ – ყველაზე კეთილი ქართველები ამოუდექით მხარში!
„თქვენ სახსარი კი არა, ბედნიერების ფრთები მაჩუქეთ!“
ახლა, ალიონას ახალი სახსარი აქვს. წინ რეაბილიტაციის რამდენიმე თვეა და ის კვლავ შეძლებს ტკივილის გარეშე ცხოვრებას. ხელახლა ისწავლის სიარულს, ტვირთად აღარ დააწვება თავის პატარა შვილს და დედას. ისინი იმდენი წლის მანძილზე უვლიდნენ და მისი ოცნებაა, კვლავ ფეხზე დადგეს და აქტიური ცხოვრებით იცხოვროს.
– ალიონა, ახლახან ოპერაცია ჩაგიტარდათ. გვიამბეთ, როგორ გრძნობთ თავს, რა შეგრძნებები გაქვთ?
ალიონა: ჩემი გრძნობების სიტყვებით გადმოცემა შეუძლებელია. უფრო სწორად, მთელი დღეც არ მეყოფა ამისთვის. შოკში ვარ! არა, იმის გამო კი არა, რომ ახლა ვწევარ საუკეთესო კლინიკის პალატაში და ყველა ექიმი და მედპერსონალი თავს მევლება. შოკში ვარ იმის გამო, რომ ადამიანებმა ჩემი ტკივილი გულთან ახლოს მიიტანეს, ლუკმა პური მოიკლეს და მაჩუქეს ჯანმრთელობა. წარმოგიდგენიათ, რას ნიშნავს ეს ჩემთვის? წარმოგიდგენიათ, რას ვგრძნობ? დავფრინავ! გული მღერის!
როდესაც მითხრეს, რომ ოპერაციისთვის საჭირო თანხა გროვდება, არ მჯეროდა, ისევ და ისევ ვურეკავდი თქვენს თანამშრომელს და ამ სიტყვების გამეორებას ვთხოვდი. ალბათ ეგონა, რომ ჭკუიდან შევიშალე. ყოველდღე მირეკავდა და მამშვიდებდა, ძალიან საყვარელი გოგოა! გულახდილად გეუბნებით, ხმამაღლა ვტიროდი სიხარულისგან და ბოლომდე ვერ ვიჯერებდი, რომ ფონდი და ჩემთვის სრულიად უცნობი ადამიანები სიცოცხლეს მჩუქნიან, ჩემს ბიჭს ჩუქნიან დედას, დედაჩემს კი – შვილს! ხომ გეუბნებით, ჩემს გრძნობებს სიტყვებით ვერ აღვწერ! მეჩვენებოდა, თითქოს ყველანი ჩემი დები და ძმები ხართ! ღმერთო, რით დავიმსახურე ასეთი სიყვარული? მადლობა, ღმერთო!
„ეს ადამიანები ჩემი და-ძმები გახდნენ“
– როგორ ჩაიარა ოპერაციამ? ექიმები რას გეუბნებიან?
ალიონა: აქ უკვე ყველას დავუმეგობრდი. ისეთი კარგები არიან! არ ვიცი, ფონდს სცემენ პატივს, თუ უბრალოდ ამ საავადმყოფოში მუშაობენ ასეთი გულკეთილი ადამიანები, მაგრამ თვალს არ მაშორებენ. ყველაფერს აკეთებენ იმისთვის, შეხორცების პროცესი რაც შეიძლება უმტკივნეულო რომ იყოს. ვიცი, რომ ეს არ არის მარტივი ოპერაცია, და შედეგი, რომელსაც ყველანი მთელი გულით ველოდებით, არა მხოლოდ მათ ძალისხმევაზე და ჩემს სურვილზე, არამედ ჩემს ნატანჯ ორგანიზმზეც არის დამოკიდებული. ასეა თუ ისე, უკვე სამჯერ გამომიცვალეს სახსარი, 12 ოპერაცია გადავიტანე. თავადაც გესმით, რომ შეიძლება რაღაც ისე არ წავიდეს. მაგრამ, მე გავაკეთებ ყველაფერს, რასაც მეტყვიან ექიმები. თუ მეტყვიან, რომ გაუნძრევლად უნდა ვიწვე – დავწვები და არ გავტოკდები, თუ მეტყვიან, რომ უნდა ვირბინო – ვირბენ! ხომ გეუბნებით, სახსარი შემიცვალეს, მე კი ისეთი შეგრძნება მაქვს, თითქოს ბედნიერებისგან ფრთები შემესხა!
„თქვენი წყალობით, ობლად არ დარჩა ჩემი შვილი“
– სისტემატიურად მოგინახულებთ და ვუამბობთ ჩვენს ქველმოქმედებს თქვენს ისტორიას. თქვენზე უამრავ ადამიანს შესტკივა გული!
ალიონა: არ ვიცი, მადლობა როგორ გადაგიხადოთ! ყოველდღე ვლოცულობ ყველა იმ ადამიანისთვის, ვინც უსასყიდლოდ ეხმარება სრულიად უცნობებს. ღმერთმა ჯანმრთელობა და სიმდიდრე მოგცეთ! თქვენისთანა ადამიანები იმსახურებენ იმას, რომ მილიონები ჰქონდეთ! მაშინ, ჩვენს საქართველოში სიღატაკე აღარ იარსებებს!
აუცილებლად უნდა ვილოცოთ, მეგობრებო! ღმერთო, ღმერთო, ნუ მიატოვებ ალიონას და ჩვენს კეთილ ქართველებს!
მეგობრებო, თქვენ ძალიან სჭირდებით ალიონას, ის ახლა მხოლოდ თქვენი წყალობით არის ცოცხალი. თქვენ რომ არა, კიდევ ერთი პატარა ბიჭუნა დაობლდებოდა, შავით შეიმოსებოდა კიდევ ერთი დედა. ერთმანეთის სიყვარული და თანადგომა გადაგვარჩენს, სიკეთე კი, აუცილებლად დატოვებს თავის კვალს.
თუკი გიმძიმთ საყოფაცხოვრებო სირთულეებისა და გადაუჭრელი საკითხების გამო, რამდენიმე წამით ყურადღება ჩვენი „ფეისბუქის“ პოსტებზე გადაიტანეთ; ან უმჯობესია, ჩვენს ნებისმიერ ბენეფიციარს დაურეკოთ და ყველა თქვენი პრობლემა უმნიშვნელოდ მოგეჩვენებათ მასთან შედარებით, ვისაც ცხოვრების ყველაზე მძიმე წუთს დაეხმარეთ.
სამწუხაროდ, ამ და კიდევ უამრავი სხვა ოჯახის პრობლემები არ დასრულებულა, ამიტომ, დროდადრო გადახედეთ ხოლმე ამ საბრალო ხალხის ისტორიებს ჩვენს ვებ-გვერდზე და ესაუბრეთ მათ. ყოველ ჯერზე, როდესაც მორიგი შეჭირვებული ადამიანის ნომერს აკრეფთ, თქვენ აუცილებლად იგრძნობთ უფლის კურთხევას! აუცილებლად! გააგრძელეთ ამ ოჯახების დახმარება! სწორედ ეს არის საუკეთესო ღვთისმსახურება!

Will Alena live or die? That is a question, friends! We found the best professor in Georgia, and he promised to save Alena’s life and ordered the most advanced and expensive prostheses in Germany, which will help her live full life! Otherwise… We don’t want even to think about that. It is too serious. Let us pray, friends! Lord, keep Alena safe! She is perishing! The decisive battle is coming up!
“Please, save my mom!”Poor Nikoloz, a loving son of Alena, begged us and the ambulance! I (corr.) burst into tears too.
“I am ready not to eat chocolate until the end of my life, if only my mother would not cry …”
“Mommy, I will teach you how to walk, please do not cry.”
Despite her special needs, she always worked, always made efforts, until her situation became so complicated …
The metal structure that was implanted to Aliona
The metal prosthesis I had in my body had to be changed urgently!”
“It is impossible to endure pain without my mother’s help. She is with me all the time.”
This is documentation and x-rays from all operations. There is a huge lot of them, so that you can fill the library.
Aliona’s medications. She needs at least 400-500 GEL per month for medications
If I only could… I would give my joint to my daughter, and we would forgot about these pieces of iron…”
“My mother will live, won’t she?”
Why did I deserve your love?
“I am a completely ordinary, unremarkable woman with a lot of problems and terrible pains. Before I addressed you, my only dream was to die … “
When the pain does not go even for a second for many years, when you rot from the inside and your child sees all this, how can you dream of anything else? There was only one way out – to be operated on for the twelfth time. The first operation made a cripple out of Alena, and she simply had no other way – either to rot alive, or to be operated on again.
We found the best professor in Georgia who promised Alena life. He ordered the most advanced and expensive prostheses in Germany that will make her life full. Of course, this operation required a lot of money. Alena and her friends would never have raised such an amount, but then you joined in – the kindest among Georgians!
“You gave me not a joint, you gave me wings of happiness!”
Now Alyona has a new joint. There are several months of rehabilitation ahead, and she will become able to live without pain again. She will learn to walk, stop being a burden for her little son and old mother. They looked after her for so many years and she dreams, that she will get on her feet and be able to live a full life.
– Alyona, you were operated on recently. What do you feel?
Alyona: Words cannot express what I feel. Or rather, even a whole day will not be enough for me to express it. I’m shocked! Not because I am now in a ward in the best clinic and all the doctors and medical staff are taking care of me as if I were their close relative. I am shocked that someone cared about my suffering, that people deprived their families of something and gave me health. Can you imagine what this means to me? Can you imagine what I feel? I’m soaring! My soul sings!
When they told me that the amount needed for the operation was almost raised, I could not believe it, I called your employee back and asked her to repeat these words. Probably she thought I went crazy. She called me every day and reassured me, such a sweet girl! To be honest, I cried with joy and did not fully believe that the Fund and people completely unfamiliar to me gave me life, gave my son a mother, and my mother a daughter! I can’t put my feelings into words! It seemed to me that you all became my sisters and brothers! God, why do you love me so much? God, thank You!
“Now these people are like brothers and sisters to me.”
– What about the surgery? What do the doctors say?
Alyona: I have already made friends will all of them. They are so sweet! I don’t know if it’s because they all respect the Chernovetskyi Fund, or just such wonderful people work in this hospital, but they don’t take their eyes off me. They do their best to make the rehabilitation process as painless as possible. I know that this surgery is not an easy one. Its result, which we are all waiting for, depends not only on their efforts and my desire, but also on my long-suffering body. I have already had my joint replaced three times, I was operated on 12 times. You also know that things can go wrong. But I will do whatever the doctors tell me to do. If they will tell me to lie down and not move – I will lie down and I will not move, if they will tell me to run – I will run! They replaced the joint, but it feels like they sewed on the wings of happiness!
“You didn’t leave my son an orphan”
– We will regularly visit you and tell your story to our benefactors. A lot of people became your fans!
Alyona: I don’t know how to thank them! Every day I pray for them and for everyone who selflessly helps complete strangers. May God grant you health and lots of money! People like you deserve to be millionaires! Then there will be no poverty in Georgia.
Let’s pray, friends! Lord, please do not leave Alena and our good Georgians without your mercy!
Friends, Alena needs you very much. She is alive now thanks to your help. If not for you, one more little boy would become an orphan, one more mother would dress in black. Love and support will save us, and kindness will leave its trace.
(Purpose: Alyona Zaridze)
You can also transfer money from our website. «TБC Bank» (GeoPay), «Bank of Georgia» (e-commerce), «Liberty Bank» (PayGe), PayPal.
It is also possible to transfer money from TBCpay and ExpressPay terminals, and PayBox (OPPA). Find our Fund under “Charity” section (you can read more about rights and responsibilities of the Fund following the link https://goo.gl/GY2Gus).