„მეც წამიყვანე, სიკვდილო“. – დაკარგა რა ყველა საყვარელი ადამიანი, ზინაიდა ცხოვრობს საშინელ გაჭირვებაში და ყველაფრის იმედი დაკარგული აქვს. წარმოიდგინეთ, რომ თქვენი დედაა და დახმარების ხელი გაუწოდეთ მას
calendar სექტემბერი 16, 2022
„მეც წამიყვანე, სიკვდილო“. – დაკარგა რა ყველა საყვარელი ადამიანი, ზინაიდა ცხოვრობს საშინელ გაჭირვებაში და ყველაფრის იმედი დაკარგული აქვს. წარმოიდგინეთ, რომ  თქვენი დედაა და დახმარების ხელი გაუწოდეთ მას
ზინაიდას მდგომარეობა იმდენად მძიმეა, რომ სიტყვებით ვერ აღვწერთ. ეს საბრალო ქალი, მთელი ცხოვრება მხოლოდ ტირის და იტანჯება. ბავშვობიდან მუდმივად სასაფლაოზე ცხოვრობს და ეხვევა თავისი ყველაზე საყვარელი ადამიანების საფლავის ქვებს. თავისი დედის, მამის, მეუღლის, შვილების: პატარა გოგონას, 20 წლის გაგას და 28 წლის კახას. იმდენი იტირა, რომ აღარც ჩამოსდის ცრემლი. 2 წლის წინ, კინაღამ ცოცხლად დაიწვა საკუთარ სახლში. მეზობელთან იყო გასული, როდესაც სახლი რამდენიმე წუთში ჩაიფერფლა! ახლა კი ფიქრობს, იქნებ ჯობდა, რომ დამწვარიყო? მაგრამ მერე, მისი მიცვალებულების სულებისთვის ვინ ილოცებდა? ის ხომ სრულიად მარტოა ამქვეყნად?
„ჩემი გოგონას მხოლოდ ეს ფოტო დამრჩა. ჩემს სახლში მხოლოდ ეს არის ფასეული“
ზინაიდა: ღრმა ბავშვობიდან თან მდევს უბედურება! პატარა  დავობლდი. მამა საშინლად იტანჯებოდა და მოკვდა კიბოთი, დედაც მალევე მიჰყვა. შვიდი წლის ვიყავი, ჩემი მშიერი ბავშვობა და ნათესავებში ხეტიალი რომ დაიწყო. სიტყვებით ვერ აღვწერ, იმხელა ტანჯვა გამოვიარე. ხომ ხვდებით, არავის უნდა ზედმეტი მჭამელი.
– ზინაიდა, თავი ბედნიერად ოდესმე გიგრძვნიათ?..
ზინაიდა: რამდენიმე წლის განმავლობაში – „კი“. სულ პატარა გოგო ვიყავი, ნათესავების ოჯახში ჩემი მეუღლე რომ გავიცანი. ცხოვრებაში პირველად, ჩემი ისტორიის მოყოლა მომინდა. თითქოს ღმერთმა მიბიძგა მისკენ! ეს ზუსტად სკოლის დამთავრების შემდეგ მოხდა. ობოლი ვიყავი, გიორგიმ კი იმხელა სიკეთე გამოიჩინა ჩემს მიმართ… მისმენდა, თვალებში მიყურებდა და მითხრა: „მიყვარხარ!“ წარმოგიდეგნიათ, პირველი დანახვისთანავე. გულში ჩამიკრა და ყურში ჩამჩურჩულა: „შენი წყენინების უფლებას არავის მივცემ, მუდამ შენს გვერდით ვიქნებიო“. – ზღაპარია, არა? არც კი დავფიქრებულვარ, დაქორწინება რომ შემომთავაზა, უბედნიერესი ვიყავი. გულში რომ ჩამიკრავდა, მავიწყდებოდა ტანჯვის ყველა ის წელიწადი. უფლის საჩუქარი იყო! სახლი ავაშენეთ, ცხოვრებაში პირველად მყავდა ოჯახი და ყველას ვუყვარდი.
„გამოვალ, დავჯდები კართან, ბავშვებს ვუყურებ და ვფიქრობ, ხომ შეიძლება, შვილიშვილები მეც მყოლოდა…“
– მართლაც ზღაპარს ჰგავს… რა დასანანია, ბედნიერი დასასრული რომ არ აქვს.
ზინაიდა: მუდამ ბედნიერი ვერ იქნება ადამიანი. ისე მეშინოდა საკუთარი ბედნიერების. ხანდახან მიფიქრია კიდეც, ნეტა, მეუღლემ იჩხუბოს მაინც, იყვიროს. ერთი ხმამაღალი სიტყვაც არ ჰქონდა ნათქვამი ჩემთვის. როგორც გაცნობის დღეს, ისე მიყურებდა თვალებში და მიკრავდა გულში. ჯერ ჩემი გოგონა, მთვარისა გაჩნდა, მერე კახაბერი, ერთ წელიწადში კი, გაგაც… რამხელა ბედნიერება იყო!
ზინაიდა: მალე, ჩემი მეუღლეც ისევე, როგორც მამაჩემი მძიმედ დაავადდა და კიბოთი გარდაიცვალა. ხომ წარმოგიდგენიათ, რას ნიშნავდა ჩემთვის მეუღლის დაკარგვა? ბავშვები რომ მეკითხებოდნენ, მათგან რომელი მიყვარდა ყველაზე მეტად, მე ხუმრობით ვპასუხობდი ხოლმე: მამათქვენი მიყვარს-მეთქი. დღემდე მენატრება.
– რა ძნელია…
ზინაიდა: მაგრამ თურმე, ეს ყველაზე მძიმე განსაცდელი არ ყოფილა. წყეულმა სისხლის სიმსივნემ ჩემი პატარა გოგონა მომიკლა! ჩემი ულამაზესი! ალბათ, სამოთხეში ლამაზი ბავშვები უნდათ. ამის გადატანა ძალიან გამიჭირდა… ორი ბიჭი მყავდა და მათთვის ვცოცხლობდი. 2009 წელს ჩემი შუათანა ბიჭი, გაგა მომისვენეს სახლში… გმირი იყო, სულ მამას ჰგავდა… მთის მდინარეზე, წყალწითელაზე ბავშვის გადარჩენა უნდოდა. და გადაარჩინა კიდეც, თვითონ კი დაიღუპა. დაიხრჩო. დავკარგე ჩემი ბიჭი. დავრჩით მე და კახა. როგორ გვიჭირდა. მისი თანდასწრებით ვცდილობდი არ მეტირა, ის კი, თავის ცრემლს მიმალავდა. ამ ტკივილთან ჯერ არ ვიყავი შეგუებული, ბედისწერამ მორიგი საშინელი დარტყმა რომ მომაყენა.
„მხოლოდ აქ დარჩნენ ჩემი ბიჭები… მხოლოდ ამ სურათით  ვხვდები, რომ ეს ყველაფერი ნამდვილად იყო, რომ ჩემი ბედნიერი ცხოვრება არ დამსიზმრებია…“
– თუ გსურთ, შევწყვიტოთ საუბარი?
ზინაიდა: არა. ახლა, ცოტა დავმშვიდდები. მაგრამ ადამიანებმა უნდა იცოდნენ, ხანდახან რამდენად დაუნდობელია ცხოვრება! წარმოგიდგენიათ, 28 წლის ასაკში ისევ კიბო და უკვე მე-4 სტადია დაუდგინდა ჩემს უფროს შვილს, კახაბერს. როდესაც ექიმებმა  დიაგნოზი დაუსვეს, მუხლებზე დაეცა და ბავშვივით ტიროდა. როგორ არ უნდოდა სიკვდილი! როგორ დარდობდა ჩემზე! მუხლებზე დაჩოქილი მიმეორებდა: „დედა, დედა შენ რა გეშველება, მე რომ მოვკვდები…“ აღარც ფიქრობდა საკუთარ თავზე… როგორ იტანჯებოდა, ჩემი ბიჭი! მე კი ვუყურებდი და ვერაფერს ვშველიდი!
ჩემი საბრალო ბიჭი… ხედავდა, როგორ მტკიოდა გული! გაუსაძლისი ტკივილი დაეწყო… ერთ დღეს მთხოვა, მისთვის წყაროს წყალი რომ მომეტანა. მე გავიქეცი, მას ხომ არასდროს არაფერი უთხოვია ჩემთვის. მოვედი სახლში, ის კი, საწოლში აღარ დამხვდა… მეორე ოთახში გავედი… ის კი… იქ იყო ჩამომხრჩვალი… ძლივს ჩამოვხსენი… ხმაც კი არ მქონდა, მეზობლებისთვის რომ დამეძახა… მაპატიეთ… ვეღარ ვლაპარაკობ…
–  …
ზინაიდა: 4 საფლავია, გვერდიგვერდ დავმარხე ჩემი ოთხივე სიცოცხლე. იქ არის კიდევ ერთი ადგილი. მე მელოდება! მაგრამ სიკვდილს არ მივყავარ! ალბათ, უნდა ვიცოცხლო და ვილოცო მათთვის. აი, 2 წლის წინ, მეზობელთან ვიყავი გასული, ამ დროს, გაყვანილობის გაუმართაობის გამო, ჩემი სახლი წამებში ჩაიფერფლა! აღარაფერი დამრჩა… მხოლოდ ორი სურათი, რომელიც მუდამ თან დამქონდა. ეს მოგონებებიც კი, სიკვდილმა წამართვა! და იცით, რა ვინანე? რატომ არ ვიყავი სახლში? მაგრამ, მერე ჩემს თავს ვუთხარი: „მერე ჩემი შვილებისთვის ვინ უნდა ილოცოს? მათი საფლავი ვინ უნდა დაალაგოს? მათი სულებისთვის ეკლესიაში სანთელს ვინ დაანთებს?“ და აი, ხედავთ, ვცოცხლობ! აი, ეს ოთახი ამიშენეს. არ ვწუწუნებ, იყოს, რაც არის… უბრალოდ რაღაც მინდა გთხოვოთ, მერიდება…
„სახურავიდან წყალი ჩამოდის, ვერაფერს ვშველი… საწოლსაც კი ვერ გავწევ ვერსად, აქ იმისთანა სივიწროვეა“
„სახლში წყალი არ არის შემოყვანილი და ასე ვწვალობ. ვავსებ, ვაცხელებ, ვიბან… ნამდვილი კოშმარია… ძალიან მოუხერხებელია“
– მთხოვეთ ყველაფერი, რის გაკეთებაც შეგვიძლია თქვენთვის?
ზინაიდა: დაწერეთ ჩემი ტელეფონის ნომერი. იქნებ ვინმემ დამირეკოს, დამელაპარაკოს… იზრუნეთ ჩემზე, გთხოვთ. მარტოს ხომ არ დამტოვებთ?! ამქვეყნად არავინ მყავს…
– აუცილებლად მივცემთ თქვენს ნომერს ყველას, ვინც კი გვთხოვს! და ამის გარდა? თქვენ ხომ კიდევ ბევრი რამ გჭირდებათ? როგორ უმკლავდებით, რით არსებობთ?
ზინაიდა: აი, ეს სახლი, სახელმწიფომ ამაშენებინა ხანძრის მერე. მაგრამ აქ, არც საპირფარეშოა, არც სააბაზანო. წვიმის დროს სახურავიდან წყალი ჩამოდის. საკუთარი ძალებით, ვერანაირად ვერ შევაკეთებ. ნახევარი პენსია ბანკს მიაქვს – სესხი მაქვს გამოტანილი, სახლს რომ აშენებდნენ – სამშენებლო მასალის ფული არ გვეყო.
– ჩემი აზრით, აუცილებელია სველი წერტილის მოწყობა. ზამთარი მოდის, როგორ გაუძლებთ?
ზინაიდა: კი, ეს ძალიან რთული და დამამცირებელია, როდესაც სულ ვინმეს ვთხოვ, დასაბანად რომ შემიშვან, ან პირდაპირ ოთახში, ტაშტში რომ ვწვალობ. ჩემი ოცნებაა. შესაძლებელია? არ ვიცი. ადრე, ძალიან გამახარეთ, ტელევიზორი რომ მაჩუქეთ. ისეთი ბედნიერი ვიყავი. რითაც შეძლებთ, იმით დამეხმარეთ, ჩემო ძვირფასებო.
„ადამიანისთვის ყველაზე საშინელი სასჯელია – გრძნობდეს, რომ არავის სჭირდება!“
მეგობრებო, ჩერნოვეცკის საქველმოქმედო ფონდი აქციას იწყებს ზინაიდა ბალანჩივაძის დასახმარებლად. მოგეხსენებათ, ფონდი ერთჯერადი დახმარებით არ შემოიფარგლება. ამ საბრალო ქალის უყურადღებოდ დატოვება კი, ნამდვილად დანაშაულია, პირველ რიგში, უფლისა და საკუთარი სინდისის წინაშე! ჩვენ, მთელი საქართველო, მისი შვილები უნდა გავხდეთ! მასზე ჩვენ უნდა ვიზრუნოთ!
ძალიან სჭირდება საკვები პროდუქტი, წამლები, სახურავის სასწრაფოდ შეკეთება და სველი წერტილის სახლში მოწყობა. ახლა, მისთვის  ეს ყველაზე მნიშვნელოვანი პრობლემაა.
წარმოდგინეთ, რომ თქვენი დედაა და გვჯერა, უფალი დაგლოცავთ.
და კიდევ, დაურეკეთ ზინაიდას, ეს მისი თხოვნაა! უთხარით, რომ მარტო არ არის და ჩვენ მას არ მივატოვებთ! ნებისმიერ მსურველს მივწერთ მის ტელეფონის ნომერს პირადი შეტყობინების სახით.
ასევე, შეგიძლიათ პრადად გაიცნოთ, შეძლებისდაგვარად გაუწიოთ მას დახმარება, ღმერთი კი, აუცილებლად დაგლოცავთ და დაგაჯილდოვებთ! მისამართი: წყალტუბოს რაიონი, სოფელი ბანოჯა.

“Death, take me too.” Getting through the death of all her loved ones, Zinaida loses faith in life, living in complete poverty. Imagine that she is your mother and give her the hand of salvation!
calendar September 16, 2022
REPOST THIS IMMEDIATELY, KIND PERSON! HELP YOUR FRIENDS AND BECOME CLOSER TO GOD!
To say that Zinaida has a hard life is an understatement. This unfortunate woman has been suffering and crying most of her adult life. And from childhood, she lives in the cemetery and hugs the gravestones of her most beloved people: mom, dad, husband, little daughter, 20-year-old son Gaga and 28-year-old son Kakha. There are no more tears for her left to cry. Two years ago, she nearly smoldered to death in her own house. Zinaida was with a neighbor when her house burned down in a matter of minutes! Now she thinks that maybe it would have been better if she was in the house while it was burning and burnt down with it … But then, who would pray and remember souls of her late loved ones? After all, she has no one left, no one at all!
“I have my daughter only on this photo. This is the most valuable thing in my house.”
Zinaida: From an early age, misfortunes haunt me. I was orphaned as a child.my father suffered greatly from cancer, and soon after his death my mother passed away. I was 7 years old when I started wandering around relatives and having a hungry childhood. I was so tormented by all of this, it’s impossible to even put it to words. You can understand: no one needs an extra mouth to feed.
– Zinaida, have you ever been happy?
Zinaida: Yes, for several years. One day, when I was just a girl, I met my husband at relatives. And for the first time in my life, I wanted to tell my story. As if God pushed him to me! It was right after school. George was so kind, so kind to me, an orphan. So kind … He listened, looked into my eyes and said: “I love you!” Can you imagine the first time? He hugged and whispered: “I won’t let anyone hurt you. I will always be here to protect you”. Just like in a fairytale…I didn’t even think twice about it when he proposed to me. I was the happiest person alive. All the years of pain, would be gone in his embrace. He was trully a gift from God! We built a house. For the first time in my life, I had a family where I was loved.
“I’ll go out, sit on the porch, look at the children playing outside and think: “I could also have had grandchildren too…”
–It really sounds like a fairytale. Unfortunately , it doesn’t have a good ending.
Zinaida: indeed. A person cannot be happy all the time. I was so afraid of my own happiness. Sometimes I jokingly wished that my husband would argue or scold me for something, but he never ever raised his voice at me… just like on the first day of meeting, he always looked in my eyes and hugged me so tight.. Our girl Mtvarisa was born first, then Kakhaber, a year later Gaga.it was pure happiness and nothing more!
And what happened then?
Zinaida: Soon, just  like my father, my husband became seriously ill from cancer and died. Do you have any idea what it meant to me to lose my husband? When my children asked me which of them I love the most, I always laughed it off and said that I loved their father the most. I still miss him a lot.
It must have been so hard…
Zinaida: But it turned out that this was by far the easiest test for me. After him, our daughter died from blood cancer. Such a beautiful baby… Probably, heaven needs beautiful children. I could hardly bear it. My two sons gave me a will to live. But in 2009, deceased body of my son Gaga was brought home to me… He was a hero. Just like his father. He rescued a child in the mountain river Tskhaltsitela. He saved the kid – pushed him to the shore. Unfortunately he could not get out himself – he drowned. My boy died. I and Kakha remained. It was so hard for us. I did not want to cry in front of him, and he did not show me his tears. Before I had time to recover from this grief, fate dealt me ​​a new crushing blow.
“I have only this picture left of my boys … Only this photo will confirm that everything was true, that I did not dream of my happy life …”
– maybe we should not continue?
Zinaida: No, no. I’ll calm down a bit… People should know how evil fate can be! by the age of 28,my eldest son Kakhaber got diagnosed with stage 4 cancer. When the doctors said his diagnosis, he fell to my knees and weeped like a child. How he did not want to die! He was worried about me more than he was worried for  himself! He fell to my knees and kept repeating: “Mother, mother, what will happen to you when I die? ..” He didn’t think about himself … How my son suffered. i watched him suffer and couldn’t help.
My poor boy… He saw me suffering. He began to experience unbearable pains. One day he asked me to bring him water from a spring. I ran, because he did not ask me for anything. I came home, but he was not in bed … I went into another room to look for him, and he was there … he hanged himself. I could hardly take him off…i couldn’t muster up strength to call neighbors for help… Sorry, I can’t talk anymore…
(we are both quite for some time)
Four graves, for four of my lives are buried side by side. There is another place there – it is waiting for me. But death does not take me. I guess I should live and pray for them. Two years ago, I was at a neighbor’s, and at that time, due to problems with the wiring, my house burned to the ground in a matter of minutes. I have nothing left… just these two photographs that I always carried with me. Even that memory was taken from me by death!
And you know what I regret? Why wasn’t I in this house?! But then I said to myself: “And who will pray for the children? Who will clean their graves? Who will light a candle for them in the church?” And so, you see, I’m still living. This is the room they built for me. I’m not complaining, it’s what it is. I just want to ask one thing: I’m uncomfortable.
“The roof is leaking and I can’t do anything about it. Even the bed has nowhere to move, everything is so small and crammed.”
“There is no water in the house, and I am suffering like this. I fill , I warm them in the sun, I bathe. It’s just a nightmare. It’s so uncomfortable…”
– Ask for anything you need. What can we do for you?
Zinaida: Write down my phone number, maybe someone will call and talk to me. Take care of me. You won’t leave me alone, right?! I’m all alone in this world.
– Of course we won’t! We will give your number to anyone who asks! Besides, You do need a lot of help. How do you cope, what do you live on?
Zinaida: After the fire, state helped me build this house. But there is no toilet or bathroom. The roof leaks when it rains. I can’t fix it on my own. The bank takes half of the pension – I took out a loan when the house was being built, because there was not enough money for building materials.
– I think you definitely need to equip the bathroom. It’s winter now, how will you cope?
Zinaida: Yes, it is very difficult and humiliating every time to either ask someone to let you shower, or to relive myself right in the room in a basin. I don’t even dream about it at this point. Is it even possible? I don’t know. Last time you made me so happy when you gave me a TV. I was so happy! In any way you can, dear ones, you can help.
“Feeling useless is the worst punishment for a living person!”
Dear friends, the Chernovetsky Charitable Foundation are starting an action to help Zinaida Balanchivadze. As you know, the Fund does not stop at one-time assistance. To leave this unfortunate woman without attention would be a crime, first of all, before God, before conscience! We, all of Georgia, must become her children! We must take care of her!
She is in dire need of food, medicine, she urgently needs to fix the roof and equip a bathroom right in the house. This is the most important issue for her.
Imagine that she is your mother! And we are sure that the Lord will bless you.
And also call Zinaida, she asked about it so much! Tell her that she is not alone and that we will not leave her! We will write her phone number in a private message to anyone who wants to.
You can also get to know her personally, provide all possible assistance, and God will bless you! Her address: Tskhaltubo municipality, Banoji village.
Every time you can help someone, just do it and rejoice that God is answering someone’s prayers through you!
We are confident that together we can save her from certain demise.
Don’t forget to repost our story. Let your friends know about the grief of this family! It is very important!
Friends, there is one more request: if you know about the misfortune of a neighbor or friend, do a godly deed, drop us an email at: [email protected].
(Purpose: Zinaida Balanchivadze)
You can also transfer money from our website: https://chernovetskyifund.ge/en/projects/845-zazadze/.