„70 წლის დოდო სრულიად მარტოა… ამ კეთილი ქართველი ქალის თვალებში, მხოლოდ ტკივილი და სასოწარკვეთილება იკითხება“
„მხარში დავუდგეთ, მეგობრებო! ჩვენთვის, ეს შანსია, მივუახლოვდეთ უფალს“
„ადრეც არავინ მელოდა სახლში… ახლაც, სულ მარტო ვარ – ალბათ, განწირული ვარ მარტოობისთვის“
„სრულიად მარტოა, ამ ძველმანების გროვაში, დაუმთავრებელ სახლში“
„ამდენი იშრომა და არაფერი შერჩა.“
„დილით რომ ვიღვიძებ, ხან ქათამი მაზის, ხან მაწანწალა ძაღლი“
„მთელი ჩემი სიმდიდრე ეს არის“
„აი აქ, სძინავს დოდოს, თითქმის დამჯდარს, მას ხომ დაწოლა არ შეუძლია“
„რით შეგვიძლია, ამ საბრალო ბებოს ტანჯვა რომ შევუმსუბუქოთ?“
დოდო ბებია ყველას გვლოცავს! გახარებულები იყავით, მეგობრებო!
ნუ შეხედავთ იმას, რომ მოხუცი ვარ და მოკრუნჩხული, მეც გულს ამოვიღებ თქვენთვის და მოგცემთ!
„მოხუცი და მოკრუნჩხული რომ ვარ, იმას ნუ შეხედავთ. მეც გულს ამოვიღებ თქვენთვის და მოგცემთ!“
– ავტომობილების ქარხანაში ვიმუშავე 35 წელიწადი, ყველა პატივს მცემდა და ყველა კომისიის წინაშე ცდილობდნენ ჩემს წარმოჩენას. მაგრამ, რომ დავბერდი, ქუჩის ძაღლზე უარეს დღეში ჩავვარდი – ამბობს დოდო ბებია. – ვაიმე, რამდენი ცრემლი დავღვარე, როგორ მტკიოდა გული! მთელი შრომა ისე ჩამეყარა წყალში, თითქოს ტყუილად მიცხოვრია ამ ქვეყნად.
თქვენ დამიბრუნეთ ღირსება და პატივისცემა. ცრემლები შემიშრეთ და დამიცავით ყველანაირი პრობლემისგან. გულიც იმდენად აღარ მტკივა, როდესაც საქართველოს სხვადასხვა ქალაქიდან მირეკავენ და მეკითხებიან: „რით დაგეხმაროთ, ბებო? ტკბილო და საყვარელო!“ ყველას „ბებო“ ვარ ახლა, ეს მიხარია და გულს მითბობს. ნუ შეხედავთ იმას, რომ მოხუცი ვარ და მოკრუნჩხული, მეც გულს ამოვიღებ თქვენთვის და მოგცემთ. თუნდაც, ახლავე.
– ჩვენო ტკბილო ბებიკო! არ გეგონოთ, რომ მხოლოდ თქვენ ტიროდით. ყველანი ვტიროდით, როდესაც თქვენი ამბავი გავიგეთ, როდესაც ვნახეთ, რა პირობებში ცხოვრობდით. ახლა კი, ეს სახლი სულ სხვანაირად გამოიყურება!
დოდო: რას ამბობთ? რა შედარებაა?! ფონდის სოციალური მუშაკი რომ მოვიდა, შოკში იყო: არც ფანჯრები ჰქონდა ჩემს სახლს, არც კარი, ცხოველები და ფრინველები შემოდიოდნენ სახლში. ახლა, ადამიანის საცხოვრებელს დაემსგავსა აქაურობა, შიგნიდანაც და გარედანაც. უკვე შეიძლება ცხოვრება. კედლები მოაპირკეთეს, კარ-ფანჯარა ჩასვეს, საძინებელ ოთახში ლამინატია დაგებული, შემოსასვლელში კი – ფილები. მაცივარი მომიტანეს და ტელევიზორი, ისეთი ძვირადღირებული! ორი ნორმალური ოთახი მაქვს.
„სახლი ადამიანის საცხოვრებელს დაემსგავსა! ახლა, უკვე შეიძლება აქ ცხოვრება!“
„ახლა, უკვე ორი გარემონტებული ოთახი მაქვს“
ზამთარშიც არ გავიყინე. აი, ნახე, ახლა გამათბობელი მაქვს. კიდევ, ჩექმა მიყიდეს და რეზინის ფეხსაცმელიც, თოვლსა და წვიმაში რომ ვიარო. გოლიათის ფეხი მაქვს და წარმოგიდგენიათ, იშოვნეს 42 ზომა! ეს ხალათიც ძალიან თბილია. მე ხომ წარამარა ეზოში მიწევს გასვლა. ჩემი კუზიანი ზურგით, ერთ ადგილას ჯდომას გამუდმებით მოძრაობაში ყოფნა და საქმის კეთება ჯობია. ახალი ნივთებიც ძალიან გამომადგა.
რომ დავიღლები, დავჯდები და ტელევიზორს ვუყურებ, ხოლმე. ჩაის მივირთმევ კანფეტით. კბილები კი არ მაქვს, მაგრამ თხილის კანფეტი ძალიან მიყვარს. ისიც მოვიმარაგე, თქვენი დახმარებით. ტკბილეული ისედაც მომიტანეს. გულს ვიხარებ, ცოტათი მაინც, ტელევიზორში ხომ სევდიანი ახალი ამბებია. როგორ უჭირს ხალხს, რამდენი შეჭირვებულია. მოდი, გაჩვენებ, რამდენი რამე მოვხუფე. ჯერჯერობით ასე, იატაკზე მაქვს ქილები ჩამწკრივებული.
„რომ დავიღლები, დავჯდები და ტელევიზორს ვუყურებ, ხოლმე. სერიალის ყურება მირჩევნია, თორემ ახალი ამბები სულაც არაა სასიხარულო“
– რა მოხუფეთ, დოდო ბებია?
დოდო: აჯაფსანდალი, უგემრიელესია, სხვათა შორის. თქვენ რომ მომიტანეთ პროდუქტი და ბოსტნეული, დაკონსერვება გადავწყვიტე, სახლში საჭმელი თუ გამომელევა, პურს წავუსვამ და შევჭამ. თქვენი მოტანილი ბრინჯისა და წიწიბურის მარაგიც ჯერ კიდევ მაქვს.
ყველაფერი მაქვს, მარტოხელა მოხუცს რაც სჭირდება – ახალი ჭურჭელი, სარეცხი ფხვნილის მარაგი, ტახტის ახალი და ლამაზი გადასაფარებელი. ყველაფერი გაითვალისწინეს, სახლში რაც მჭირდებოდა. ყველაფერს ჩამოგითვლი, ჩემო გოგო, რაც მაჩუქეს, გეტყვი როგორ შეიცვალა ჩემი ცხოვრება, ხალხს მადლობა ხომ უნდა გადავუხადო! ნამდვილად დასაფასებელია ის განსაკუთრებული დამოკიდებულება, რომელიც ჩემს მიმართ გამოიჩნეს!
„რაც სახლში მჭირდებოდა, ყველაფერი გაითვალისწინეს: გამათბობელიც მაქვს და ელექტრო ქურაც“
– სწორედ ახლა შეგიძლიათ გადაუხადოთ მათ მადლობა, დოდო ბებია.
დოდო: უბრალოდ „მადლობა“ კი არ დაწერო, შვილო. ეს ადამიანები, საზოგადოება, რომელიც მე დამეხმარა, თქვენი მკითხველები, მათ ხომ, ტალახიდან ამოიღეს და „გაასუფთავეს“ ჩემი ღირსება. მათ ხომ, ახალგაზრდობა დამიბრუნეს, ის დრო, როდესაც პატივსაცემი და ღირებული თანამშრომელი ვიყავი, საკუთარი თავის რჩენა შემეძლო და ამით ვამაყობდი კიდეც. გადაბმულად ორი ცვლა შემეძლო მემუშავა და სამაგალითო ვიყავი სხვებისთვის. ისეთ გაჭირვებაში ჩავვარდი, სადაც ყოველგვარი ადამიანური ღირსება იკარგება და ამაში ჩემი ნათესავების ხელიც ურევია, შვილო.
ღმერთო, რამდენი ხალხის შეწუხება მომიწია, მიუხედავად იმისა, რომ ყოველთვის ვცდილობდი ჩემი ცხოვრება, ნაკლებად შესამჩნევი რომ ყოფილიყო. მეუხერხულება, რომ ამხელა აურზაური ატყდა ჩემს გამო. მაგრამ, მეორეს მხრივ, მე ხომ, ვიღუპებოდი და ვეღარ გავჩუმდებოდი. შველა ვითხოვე. თქვენ კი, ამხელა ამბავი ატეხეთ, მიიქციეთ იმდენი ადამიანის ყურადღება, რომ არც კი დამესიზმრებოდა.
ხალხის ამხელა ყურადღება ცხოვრების ბოლომდე მემახსოვრება! ნეტავ შემეძლოს, რომელიმე თქვენგანს რამით რომ დავეხმარო! ძალიან ბედნიერი ვიქნებოდი, რომ შემეძლოს. თქვენთვის ლოცვაში ბევრ დროს ვატარებ, გისურვებთ კეთილდღეობას და ჯანმრთელობას!
– იქნებ გახსოვთ, ვინ გესტუმრათ, ვინ დაგეხმარათ ჩვენი მკითხველებიდან?
დოდო: რა თქმა უნდა! მირეკავდნენ, დასახმარებლად თანხას რიცხავდნენ საავტომობილო ქარხნიდან ჩემი ყოფილი თანამშრომლები, ქალაქში მცხოვრები მეზობლები, სკოლის მეგობრები. გაოგნებულნი იყვნენ იმით, რომ ასეთ პირობებში მომიწია ცხოვრება. დიდი ხანი არაფერი სმენიათ ჩემზე და ვერც კი წარმოედგინათ, რომ ასეთ დღეში ვარ… „ეს როგორ მოხდა, დოდო, რომ ამისთანა მშრომელ ქალს, ნორმალური საცხოვრებელიც კი არ გაქვს?!“ მოხდა, ახლობლებმა რომ გამწირეს, იმიტომ. ეჰ…
უცხო ადამიანებსაც ძალიან შევეცოდე. აბსოლუტურად ყველას უხაროდა, რომ ჩერნოვეცკის ფონდის ასეთი პროექტი არსებობს და ჩემი საცხოვრებელი პირობები უკეთესობისკენ შეიცვლებოდა.
თქვენი მკითხველები უსაზღვრო სიკეთეს აკეთებენ! წარმოგიდგენიათ? მათ ჩემი ხუთი ათას ლარიანი სესხი გადაიხადეს! ადრე მომიწია აღება, ამ სახლის მშენებლობა რომ დამესრულებინა. ვერ მოვხერხე და თანაც, ვალის ორმოში ჩავვარდი. გმადლობთ, რომ მომაშორეთ ამხელა ტვირთი, თქვენ რომ არა, თან გამყვებოდა საფლავში!
ძალიან დავუმეგობრდი დათოს, ფოტოგრაფს (დავით ოქროფილაშვილი – რედაქციის შენიშვნა.) ჩემს შესახებ რომ გაიგო, ძალიან აქტიურობდა. ინტერნეტის მეშვეობით, ჩემზე უამბო თავის ნაცნობებსა და მეგობრებს. რამდენიმეჯერ თავისი და მათი სახელით მომიტანა საჩუქრები: პროდუქტი, საკვები ჩემი ძაღლისთვის, ფეხსაცმელი, ჰიგიენური საშუალებები.
ჩემი დათო, რა კარგი მყავს. ყველანი ჩემები ხართ, ვინც დამეხმარეთ. ყველას გლოცავთ! აქ რასაც ხედავ, სულ ნაჩუქარია: რადიო, დენის ქურა, ახალი ფანჯრები… ერთმა კეთილმა ადამიანმა ყველა შტეფსელი შეაკეთა ჩემს სახლში.
„ახლა, უკვე „კარიან სახლში“ ვცხოვრობ. ღამით ვკეტავ და მშვიდად დაძინება შემიძლია“
– ეს შეშაც ჩვენმა მკითხველებმა გაჩუქეს, დოდო ბებო?
დოდო: ეს რაიონის გამგეობამ მაჩუქა, რა თქმა უნდა, მადლობელი ვარ მათი. მაგრამ, თურმე რა ჰქონიათ ჩაფიქრებული: თავშესაფარში გადასვლა შემომთავაზეს. არა-ა, ვუთხარი, რომ ასეთი დახმარება არ მჭირდება, თუ დახმარება გინდათ, ჯობია, აქ მომეხმაროთ! – მეთქი. მერე, მუშები გამომიგზავნეს და სახლი დამილაგეს რემონტის შემდეგ. ჩემი სადღაც წაყვანა მოინდომეს! არაფრით არ წავალ!
– დოდო ბებო, კიდევ რა საკითხები დარჩა მოსაგვარებელი?
დოდო: ღობეა გასაკეთებელი, ჩემო გოგო, მეზობლის ღორებმა და ქათმებმა ჩემს ეზოში რომ აღარ ისეირნონ. ღობე რომ არ მაქვს, ეზოსაც ვერ ვაწესრიგებ. მავთულის ბადე კი მაჩუქეთ, მაგრამ არავინ მყავს, ღობე რომ დადგას. ჯერჯერობით ეს საქმე არ იძვრის. ჩემი პენსიით კი, ვერაფერს გადავუხდი მუშებს.
მოუსვენარი რომ ვარ, ორჯერ წავიქეცი ეზოში, მარჯვენა ხელი ვიტკინე. სარეცხს ვერ ვრეცხავ, მაგრამ არა უშავს. სულ მტკივა. არ ვიცი, როგორ მოვიშორო ეს ტკივილი.
„ღობისთვის კარგი მასალა მაჩუქეთ, მაგრამ ჯერ არავინ მყავს, ღობე რომ დადგას“
მეგობრებო, ჩვენი პროექტი გრძელდება, კონკრეტული საკითხების მოგვარებაში შეგიძლიათ დაეხმაროთ დოდო ბებიას. ჩვენი სითბო მას სიცოცხლეს გაუხანგრძლივებს. ჩვენი მზრუნველობის ქვეშ, დოდო ბებია ჯანმრთელი უნდა იყოს და უნდა იცოცხლოს ძალიან დიდხანს!

“The 70-year-old Dodo is completely alone. You see only pain and despair in the eyes of this good Georgian woman. “
Let us support her, friends! It is a chance for us to get closer to God!
“No one had been waiting for me at home before, and now I am completely alone. Apparently, I am doomed to loneliness”
“She is completely alone – in an unfinished house, surrounded by piles of trash”
“I worked hard, but got left empty-handed”
“When I wake up in the morning, there is either a chicken or a homeless dog sitting on me”
“Here is my entire wealth”
Dodo sleeps half-sitting because she cannot lie down
How can we alleviate suffering of this old lady?
Grandma Dodo blesses us all! Expect good luck, friends! No matter that I am old and all hunched over, for your sake I too will pull my heart out of my chest and give it to you!
“Pay no attention to the fact that I’m old and hunched – I would do everything for you too, and give you my heart!”
“I worked at the car factory for 35 years, earning the respect of everyone. I was showcased in front of all the committees. But in my later years, my life became harder than that of a stray dog,” Grandma Dodo explains. – Oh, the tears I’ve shed, how hurtful it was! It felt as if I had lived in vain – all my hard work seemed worthless.
You’ve restored my dignity and respect. You’ve dried my tears and protected me from various troubles. I don’t feel so bad anymore, because people from different cities in Georgia call me and ask: “What can I do for you, Grandma? My dear, sweet one!’ Everyone refers to me as ‘grandma,’ and it fills me with warmth and joy. No matter that I am old and all hunched over, for your sake I too will pull my heart out of my chest and give it to you. I can do it right now.
– Our sweet grandmother! Do you think you were the only one crying? We all cried when we heard your story, when we saw your house. But now it is impossible to recognize this house!
Dodo: Sure! There’s no comparison! When the social worker from the Fund came, he was shocked: no windows, no doors, all kinds of animals from the yard came in. Now the house has acquired a human appearance both outside and inside, and it is livable. They plastered it, installed windows and doors, laid laminate flooring in the bedroom, and tiled the hallway. They brought in a refrigerator and a television, quite expensive ones! And now I have two decent rooms.
“House has acquired a human appearance! it is livable”
“I have two decent rooms”
I didn’t feel cold during winter. Look, I have a heater now. They also bought me boots and galoshes. I have something to wear in the rain and snow. They managed to find shoes of my size – size 42! This robe is perfect for keeping warm. I often go out into the yard. With my hunched back, it’s better to be active and on the move than to sit still. These new things are just what I needed.
When I get tired, I sit down to watch TV with a cup of tea and a little candy. I don’t have many teeth left, but I love nut candies. I bought myself some with your help. And they also brought me some treats. I indulge myself a little because the news on TV is so sad. People are suffering and living in need. Let me show you my preserves. For now, I’ve lined up some jars on the floor.
“When I get tired, I sit down to watch TV. TV series are better – the news make me sad”
– What preserves did you make?
Dodo: Ajapsandali – it is really delicious. When you brought me groceries and vegetables, I decided to can some of them. If I run out of regular food at home, I’ll spread the preserves on a piece of bread and eat it. I still have rice and buckwheat left from your supplies.
For my old and lonely life, I have everything I need – new dishes, a supply of laundry detergent, and a new fancy cover for the bed. You have provided everything for my home. My dear, why am I talking about what people have given me and how I live now? I must express gratitude to people! I appreciate so much care they showed to me!
“You’ve provided everything for my house: there’s a heater, and an electric stove”
– You can do that now, Grandma Dodo.
Dodo: Don’t just write them a simple “thank you,” darling. These people, the society that helped me, your readers – they are the ones who lifted me out of the mud and wiped me clean. They are the ones who restored my youth when I was a valuable respected employee, when I could earn a living and be proud of myself. I worked two shifts at the car factory and set the tone for everyone. In the poverty I fell into, with the help of my relatives, all human dignity fades away, darling.
I have bothered so many people, even though I always tried to live without causing unnecessary noise. I feel uncomfortable causing so much fuss and worry. But on the other hand, I was perishing, and I couldn’t stay silent anymore. I asked you to save me. And you have raised such a movement, attracted so many people to me that I have never dreamed of.
I will never forget this attention in my life! If only I could help any of you with something! If I can, I will be happy to do so. I spend a lot of time praying for you, for your health, prosperity, and happiness!
– Maybe you remember the names of those who called you, visited you and helped you?
Dodo: Sure! My former colleagues from the car factory, neighbors from the city, and schoolmates called and helped me with money transfers. Many of them were horrified by the way I was living. They hadn’t heard from me in a long time and couldn’t even imagine what I was going through… “How could this happen, Dodo? How can someone like you, a hard worker, not have proper housing?” Maybe it was because of the betrayal of my relatives…
Even strangers felt very sorry for me. But everyone, without exception, rejoiced that such a project by the Fund existed and that my living conditions were changing.
Your readers are capable of boundless kindness! Just think, they covered my 5,000-credit debt!!! Complete strangers!!! I took that loan once to finish building this house, but I couldn’t handle it. I never finished the house and ended up in a debt trap. Thank you for lifting this burden off me. I would have gone down with it if it weren’t for you!”
I became close friends with the photographer Dato (David Okropilashvili – editor’s note). When he learned about me, he became very active. He shared the story about me on the internet with his acquaintances and friends, and then several times he brought gifts from himself and from them: groceries, food for my dog, shoes, and hygiene products. My Dato is very kind. All of you who helped are dear to me. I bless you all! Look at all the gifts: a radio, an electric stove, new windows… One kind person even fixed the plugs in my house.
“Now I live with a door. I close it at night and can sleep peacefully”
– Firewood too, is a gift from the readers, Grandma Dodo?
Dodo: That’s from the district administration, I’m grateful, of course. But here’s what they suggested: they offered me to move to a shelter. Uh, no, I don’t need that kind of help, I said. If you want to support me, it’s better to help here! Then they sent workers, and they cleaned up the house after the repairs. They wanted to take me somewhere! I won’t go anywhere for anything!
– Grandma Dodo, are the any issues left to be resolved?
Dodo: I need to build a fence, my dear, so that the neighbor’s pigs and chickens don’t wander into my yard. There’s no order without a fence. You already gave me the chainlink as a gift, but there’s no one to install it. So, this matter is currently stuck. My pension is not enough for the workers.
I, restless as ever, fell twice in the yard and injured my right arm. I can’t do laundry, but that’s fine. It hurts all the time. I don’t know how to get rid of this pain.
“You gave me the great chainlink as a gift, but there’s no one to install it”
Friends, our project is ongoing, and we can help Grandma Dodo with her specific needs. Our care helps prolong her life. May grandma Dodo be healthy under our care, and live a long, long time!