მეგობრებო, ეს არ არის უბრალოდ გასაჭირი, არც ის ტკივილია, რომელიც ადრე თუ გვიან გაივლის! ეს არის საშინელება, საშინელება, საშინელება!!! დიდი ხარ შენ უფალო, რადგან ჩვენს გულებს ცდი! თუ არ დავეხმარებით, ჩვენ არ ვიქნებით ადამიანები!წასაკითხადაც რთულია! სურვილი გიჩნდება, დაიმალო და ეს სტატია თვალში არასდროს მოგხვდეს!
საბრალო, საბრალო კაცი! დავითი 46 წლისაა, მაგრამ ჩვილივით არის. ის ვერ ლაპარაკობს, ვერ დადის, მხოლოდ იატაკზე ხოხავს და მიათრევს ურჩ ფეხებს. ძლიერი ტკივილის გამო ის მუდმივად ყვირის. საშინელი ეპილეფსიური შეტევები დღეში რამდენჯერმე ემართება, დაზიანებული აქვს თავის ტვინი. ვერც მამას ცნობს, ვერც დედას.
კაცს ინსულტი დაემართა. ის აბსოლუტურად უმწეოა. მისი ხელები და ფეხები კი მისი მშობლები გახდნენ.
ავთანდილი (69 წლის): „მე და ჩემი მეუღლე ახალგაზრდები რომ ვიყავით, ხელით ვატარებდით ჩვენს შვილს. ახლა კი თავადაც გვიჭირს სიარული, სიმძიმეების აწევა აღარ შეგვიძლია. რამე თუ დაგვემართა, ვინ უპატრონებს?“
გულმოკლული მამა ავთანდილი 69 წლისაა და ბადურის დაზიანების გამო მარჯვენა თვალით ვერაფერს ხედავს. მარცხენა თვალზე კი კატარაქტა აქვს. მისი მდგომარეობა დღითი დღე უარესდება. მაგრამ თვალის წვეთებსაც კი ვერ ყიდულობს.
დავითს მუდმივად ესაჭიროება მედიკამენტები, რომლის გარეშეც ვერ იცოცხლებს. მაგრამ შეჭირვებული დედ-მამა მხოლოდ პენსიით ცხოვრობს და სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი წამლების საყიდელი ფული არ გააჩნიათ.
ავთანდილი: „გვჭირდება ნებისმიერი სახის დახმარება, მადლობელი ვიქნებით ყველასი, ვინც ჩვენს გასაჭირს გულთან ახლოს მიიტანს“.
0901200270მეგობრებო, ეს არ არის უბრალოდ გასაჭირი, არც ის ტკივილია, რომელიც ადრე თუ გვიან გაივლის! ეს არის საშინელება, საშინელება, საშინელება!!! დიდი ხარ შენ უფალო, რადგან ჩვენს გულებს ცდი! თუ არ დავეხმარებით, ჩვენ არ ვიქნებით ადამიანები!წასაკითხადაც რთულია! სურვილი გიჩნდება, დაიმალო და ეს სტატია თვალში არასდროს მოგხვდეს!
დავითის ბავშვობის ფოტო ოჯახის არქივიდან. შეხედეთ, რა საყვარელია
ავთანდილი: „ბავშვი ექვსი თვის იყო, პნევმონია რომ დაემართა. ექიმები მას ძლიერი ანტიბიოტიკებით მკურნალობდნენ. 10 ამპულის ნაცვლად, 50 გაუკეთეს, ანთება განკურნეს, მაგრამ დაუზიანეს თავის ტვინი. მერე კი შემოგვთავაზეს უნარშეზღუდული ბავშვის საავადმყოფოში დატოვება, რაზეც კატეგორიული უარი განვაცხადეთ და უკვე 46 წელია, ტანჯვითა და წამებით ვზიდავთ ჩვენს ჯვარს. მანამ უნდა ვზიდოთ, სანამ პირში სული გვიდგას!”
შეხედეთ, მძიმედ დაავადებულ დავითს ძველ საწოლზე სძინავს, გვერდებში ერჭობა ზამბარები. დედას დღეში რამდენჯერმე უწევს თეთრეულის, ლეიბებისა და საბნების გამოცვლა, რომლებიც უკვე დახეული და გაცვეთილია.
„ტექნიკაც კი ვეღარ უძლებს, იძულებული ვიყავით, მუდმივი დატვირთვის გამო გაფუჭებული ორი სარეცხი მანქანა ჯართში ჩაგვებარებინა. 9 კილოგრამი სარეცხი ფხვნილი ერთი კვირაც კი არ გვყოფნის“.
დავითის დედაც მძიმედ ავად არის. შვილზე მუდმივი წუხილის გამო მას დიაბეტი განუვითარდა, რომელსაც გართულებები მოჰყვა. მაგრამ ექიმთან წასასვლელი ფული არ აქვს.
ავთანდილი: „ჩვენი შვილის მკურნალობისთვის, რაც კი ფასეული რამ გაგვაჩნდა, გავყიდეთ ყველაფერი. ერთი ძროხა დაგვრჩა – ის გვაჭმევს. ჩემი მეუღლე შვილისთვის მაწონს ამზადებს რძისგან. ის თითქმის არაფერს ჭამს, რადგან კბილები აღარ აქვს“.
მეგობრებო, სამი მძიმედ დაავადებული ადამიანია ტეფნაძეების ოჯახში, მათ ჩვენი დახმარება, ყურადღება და მზრუნველობა ძალიან სჭირდებათ. ისინი პატარა ბავშვებივით არიან, რომლებიც ამ სასტიკ სამყაროში უფროსების გარეშე ვერ გადარჩებიან! შეიბრალეთ მოხუცი მშობლები, რომლებიც მთელი ცხოვრების განმავლობაში ხელით ატარებდნენ მძიმედ დაავადებულ შვილს, დაეხმარეთ მათ გადარჩენაში! ღმერთმა დაგლოცოთ!
თუ გსურთ, მოინახულოთ და დახმარება პირადად გაუწიოთ ამ ოჯახს, მათი მისამართია: ხაშურის მუნიციპალიტეტი, სოფელი ტკოცა.
– საქართველოს ბანკი GE64BG0000000470458000(დანიშნულება: ტეფნაძეების ოჯახი)
დარჩა:
შემოწირულია: