GE42LB0115113036665000 GE42LB0115113036665000
საქველმოქმედო ნომერი: ერთი ზარი გადაარჩენს სიცოცხლეს!
0901200270
კეთილო ადამიანო, დაუყოვნებლივ გააზიარე ეს პოსტი! დაეხმარე შენს მეგობრებს, იპოვონ უფლის გზა!
ძალიან გულსატკენია, რომ ჯანდაცვის სამინისტრო ბავშვებს სოციალურად დაუცველი ოჯახებიდან ისე უყურებს, თითქოს საზოგადოების დაბალი ფენის წარმომადგენლები იყვნენ, მით უმეტეს, როდესაც დედა თავადაც კიბოთი იტანჯება… საქართველოში შეჭირვებული ადამიანები არავის სჭირდება ჩვენ გარდა, მეგობრებო!
ამას გულისა და კუჭის სერიოზული პრობლემებიც დაემატა. გარდა ამისა, ბავშვს თავის ისეთი ტკივილები დაეწყო, რომ გამაყუჩებელიც კი არ შველოდა. ბოლოს კი მოხდა ყველაზე დიდი საშინელება! გაირკვა, რომ გონიერი გოგონას ტვინის ფუნქციონირება შეფერხდა. ამჟამად ექვსი წლის ლილიანას ოთხი წლის ბავშვის გონებრივი შესაძლებლობები აქვს.
ბავშვის სიმაღლეში ზრდის პროცესიც საგრძნობლად შენელდა. ექვსი წლის გოგონას წონა სულ რაღაც 14 კილოგრამია. ბავშვი სკოლაშიც კი ვეღარ დადის, რადგან ეპილეფსიის მწვავე შეტევები ბოლო დროს ძალიან გაუხშირდა. უჰაერობისგან იხრჩობა და თავის ტკივილები მოსვენებას უკარგავს საბრალო ბავშვს. ეს ცეროდენა გოგონა ამდენს როგორ უძლებს? ღმერთო, ღმერთო, ამის წარმოდგენაც კი შემზარავია!
ბედის ირონია ისაა, რომ უბედურებები ამით არ მთავრდება ამ ოჯახისთვის. თვალებბრიალა გოგონას მხედველობის სერიოზული პრობლემებიც შეექმნა. ბავშვს თვალებზე ოპერაცია ესაჭიროება, მაგრამ პირველ ეტაპზე, ყველაზე მთავარი ისაა, რომ ბავშვი ძნელად კონტროლირებადი ეპილეფსიის შეტევებისგან გათავისუფლდეს, რადგან ეს საფრთხეს უქმნის არა მხოლოდ მის ჯანმრთელობას, არამედ სიცოცხლესაც!
ბავშვი ბევრ კლინიკაში იწვა საქართველოში, მაგრამ მისი მდგომარეობა იმდენად დამძიმებულია, რომ… აუცილებელია გოგონას საზღვარგარეთ გადაყვანა. საბრალო დედას კი ამის არანაირი შესაძლებლობა არ გააჩნია. ახალგაზრდა ქალი ავთვისებიან სიმსივნეს ებრძვის.
მას კარცინომა დაუდგინდა.
16 ლიმფომა ამოკვეთეს, მაგრამ მკერდის შენარჩუნება, სამწუხაროდ, მაინც ვერ მოხერხდა.
ალბათ, ახლა გაიფიქრებთ: ახალგაზრდა ქალისთვის ამაზე უფრო საშინელი სხვა რა უნდა არსებობდეს? მაგრამ, არსებობს…
შვილის ტანჯვით გამოწვეულ მწუხარებას ვერანაირი ავთვისებიანი სიმსივნე ვერ გადაწონის. სიმსივნე დედის ძვლებს ჭამს. შვილის ტანჯვით გამოწვეული სიმწარე კი გულს უფლეთს. დიახ… ავთვისებიან სიმსივნესთან მებრძოლ ქალს თავადაც სჭირდება დახმარება, რაც დიდ ხარჯებთან არის დაკავშირებული. თუმცა საკუთარი სიცოცხლე აღარც კი ახსოვს.
ოღონდ ლილიანა ჯანმრთელი ჰყავდეს, ოღონდ მის ტანჯვას აღარ უყუროს და დედა მზადაა, რომ საკუთარი სიცოცხლეც კი დათმოს მის გადასარჩენად.
ნინო (ლილიანას დედა, 40 წლის) – ღმერთის შემდეგ, ჩერნოვეცკის ფონდი ის ერთადერთი ნათელი წერტილია ჩემს ცხოვრებაში, რომელიც მარტოხელა დედას იმედს და ძალას მაძლევს, ჩემი უიღბლო გოგონასთვის ვიბრძოლო. თქვენს ვიდეოებს როცა ვუყურებ და ვხედავ, რომ ჩერნოვეცკის ფონდის დახმარებით ათასობით ბავშვს შეუნარჩუნდა სიცოცხლე, ეს სტიმულს მაძლევს და იმედით მავსებს“.
საბრალო დედა ათვალიერებს ფოტოებს, რომლებზეც ჯერ კიდევ ჯანმრთელია მისი შვილი. მერე კი მუხლმოდრეკილი უფალს ევედრება, რომ ისევ ის დრო დააბრუნოს მის ცხოვრებაში.
ნინო (ლილიანას დედა) – „მესამე სტადიის ავთვისებიანი სიმსივნე ცოცხლად მჭამს, თუმცა ამ ვერაგმა დაავადებამ ჩემთვის სიცოცხლის წართმევა მაინც ვერ შეძლო. სამაგიეროდ, ასეთ მდგომარეობაში რომ ვხედავ ჩემს შვილს, ეს ყოველდღე მკლავს. მერე თითქოს უფალი მაძლევს ძალას და ისევ „ვცოცხლდები“, ჩემი საბრალო გოგონასთვის რომ ვიბრძოლო. ის ხომ ისეთი უსუსურია!“
ჩვენო ძვირფასო მეგობრებო, როდესაც ლილიანას გამწარებულმა დედამ ფონდში დარეკა, მისი პირველი სიტყვები ასეთი იყო – „გემუდარებით, კეთილ ადამიანებს უამბეთ ჩემი გოგონას შესახებ, ისევე, როგორც სხვა სნეული და სიკვდილთან მებრძოლი ბავშვების ამბავს აგებინებთ“. დიახ, სწორედ ეს სიტყვები გვითხრა საბრალო ქალმა, როდესაც ფონდში მისი ზარი განხორციელდა. ჩვენ კი მაშინვე მივხვდით, რომ სასოწარკვეთილი დედის ერთადერთი იმედი (უფლის შემდეგ), სწორედ რომ თქვენ ხართ, ღვთისნიერო ადამიანებო!
ლილიანას სასწრაფოდ ესაჭიროება საზღვარგარეთ გადაყვანა. იქიდან გამომდინარე, რომ ბავშვის დაავადებები შეძენილია და არა თანდაყოლილი, უცხოელი ექიმები გოგონას გამოჯანმრთელების შანსს იძლევიან. ეს, რა თქმა უნდა, ძალიან კარგია. თუმცა სამწუხარო ისაა, რომ გამოკვლევა და მკურნალობა ძალიან გვიანდება, ეს კი ბავშვის გამოჯანმრთელების შანსებს ამცირებს. რა ქნას საბრალო დედამ, სახლი გაყიდოს??? რა თქმა უნდა, არც კი დაფიქრდებოდა, ისე გაყიდდა სახლსაც, ოქროულსაც, ავეჯსაც და ტექნიკასაც…
მაგრამ, უბედურება ისაა, რომ კვარაცხელიების ოჯახს გასაყიდიც კი არაფერი აქვს. პირველი ჯგუფის შშმ პირი დედა, ასევე პირველი ჯგუფის უნარშეზღუდულ, ექვსი წლის შვილთან ერთად მიტოვებული შენობის ოთახში ცხოვრობს.
მძიმე დაავადებებისა და უკიდურესი გაჭირვების მიუხედავად, 40 წლის ნინო ცდილობს, რომ სიმსივნით დაავადებულ სხვა ქალებს და ასევე სნეული ბავშვების დედებს იმედი დაუბრუნოს და ძალა შეჰმატოს. ამას, მხოლოდ გმირი დედა თუ შეძლებს და… დიახ, ლილიანას ნამდვილად გმირი დედა ჰყავს.
ახლა კი, ფონდის მეგობრებო, დროა, ჩვენც გმირობა გამოვიჩინოთ და პატარა ანგელოზი ამ ჯოჯოხეთიდან ვიხსნათ. გახსოვდეთ, რომ თქვენ მიერ გაღებული ერთი ლარიც კი ბავშვის სიცოცხლის გადარჩენას ნიშნავს.
თუ გსურთ, მოინახულოთ და დახმარება პირადად გაუწიოთ ამ ოჯახს, მათი მისამართია: თბილისი, უშანგი ჩხეიძის . 8 (სახელმწიფოს საკუთრებაში არსებული, გაუფორმებელი შენობა).
ჩვენი ფონდის ანგარიში: