,,8 თვის ორსულს მუცელში დამარტყა მეუღლემ და ჩემი დედობრივი ბედნიერება თითქმის მომიკლა!“ როგორც თქვენი შვილების დედა და როგორც თქვენი საკუთარი , – მუხლებზე დაჩოქილი გევედრებით, – შემიბრალეთ, გააღეთ თქვენი მხურვალე გული, დამეხმარეთ… დამეხმარეთ, რომ არ მოვკვდე ნებისმიერი დედისთვის ყველაზე საშინელი, აუნაზღაურებელი მწუხარებისგან – დანაკარგისგან!
calendar აპრილი 18, 2026
,,8 თვის ორსულს მუცელში დამარტყა მეუღლემ და ჩემი დედობრივი ბედნიერება თითქმის მომიკლა!“
როგორც თქვენი შვილების დედა და როგორც თქვენი საკუთარი , – მუხლებზე დაჩოქილი გევედრებით, – შემიბრალეთ, გააღეთ თქვენი მხურვალე გული, დამეხმარეთდამეხმარეთ, რომ არ მოვკვდე ნებისმიერი დედისთვის ყველაზე საშინელი, აუნაზღაურებელი მწუხარებისგანდანაკარგისგან!
უსასრულო სამყაროში არ არსებობს ღმერთისა და დედაშენის სიყვარულზე ძლიერი სიყვარული შენს მიმართ, ჩემო მეგობარო! დედა ყოველთვის მზად არის, საკუთარი სიცოცხლე მოგცეს, ოღონდ შენ იცოცხლო, ოღონდ შენ იყო ბედნიერი! შვილი მისი გულის მთავარი ნაწილია! როდესაც ბავშვი იბადება, ის მაშინვე დედის გულში იდებს ბინას! თავად მან ეს არ იცის და როცა იზრდება, სასტიკ სამყაროში იმის სიყვარულის მფარველობის ქვეშ მიდის, ვინც ის შვა. ხოლო თუ ის ნაადრევადღმერთმა ნუ ქნასმარადისობაში მიდის, მაშინ უფალი დედას გულს ამოგლეჯს ხოლმე! მის სიცოცხლეს ხომ აზრი აღარ აქვს! ორი გული კი არ არსებობს! და რამდენი შვილიც არ უნდა იყოს ოჯახშიყველა მათგანი მის გულშია!“
სამი შვილის მამა და 11 შვილიშვილის პაპა, 74 წლის ლეონიდ ჩერნოვეცკი
ექიმები ბავშვის გადარჩენის იმედს ვერ იძლეოდნენ. და მართლაცახლა ის სიცოცხლისთვის იბრძვის”.
ისტორიას, რომელსაც დღეს ,,ჩერნოვეცკის ფონდიგიამბობთ, სიცოცხლის ბოლომდე ვერ დაივიწყებთ.
არაფხიზელ მდგომარეობაში მყოფმა კაცმა, არც საკუთარი შვილის დედა დაინდო და არც მუცლადმყოფი თავისი სისხლი და ხორცი. გამეტებით ურტყამდა ფატმანს
ფატი 33 წლისვერ შევძელი, ვერ მოვასწარი გაქცევა…! თავში მიტრიალებდა: ოღონდ მუცელში არა, ოღონდ მუცელში არა, ოღონდ ბავშვისთვის არაფერი დაეშავებინა. ვყვიროდი: მომკალი. მომკალი!!! იმას რაღას ერჩი… მას ხომ ჯერ სიტყვაც არ უთქვამს?! ის კი მირტყამდა და მირტყამდა თავისი უზარმაზარი, სასიკვდილო მუშტებით და ყოველ ჯერზე სულ უფრო ძლიერად!
იმ წყეული ღამის შემდეგ კი ყველაფერი შეიცვალა
ცემის, ტკივილის, სტრესისა და შიშის ფონზე, ფატის მდგომარეობა გაუარესდა.
ექიმების ძალისხმევით, მუცლადმყოფი გოგონაც გადარჩა, მაგრამ….. დაბადებიდან რამდენიმე საათში გოგონას შეტევები დაეწყო. დღეს ის კვლავ სიცოცხლისთვის იბრძვის.
ანნამარია უკვე 7 წლისაა. დაბადების წუთიდან დღემდე, ჯოჯოხეთურად იტანჯება: პარალიზებულია, სრულიად უსინათლოა, ხოლო მრავალი დაავადებისგან გამოწვეული ტკივილი პატარას წამიერ მოსვენებასაც კი არ აძლევს! დიახ, საკუთარმა მამამ წაართვა მას ლაღი ბავშვობისა და ბედნიერი მომავლის შანსი.
ახლა კი, ვერაგი სიკვდილი ცდილობს, რომ ამ ანგელოზსუფლისგან ნაბოძები სიცოცხლე წაართვას ასე ნაადრევად
ფატი 33 წლის – „არ ვიცი, შესაძლოა, თვეები, კვირები, ან სულაც მხოლოდ რამდენიმე საათია დარჩენილი….  ჩემი  საბრალო გოგონა მუცლადყოფნის დროს ვერ დავიცავი და ახლა, როცა სიკვდილსიცოცხლის ზღვარზეა, ვერც ახლა ვიცავ და ამის ერთადერთი მიზეზიწყეული უფულობაა.“
მეგობრებო, ანნამარია სასწრაფოდ გადასაყვანია საზღვარგარეთის კლინიკაში. წინააღმდეგ შემთხვევაში, მისი პაწაწინა გული სამუდამოდ შეწყვეტს ფეთქვას. პატარა ხომ სულ რაღაც 7 წლისაა და ის უკანასკნელი ძალებით იბრძვის სიცოცხლისთვის.
ტვინის დაზიანების გამო, ბავშვს ჯოჯოხეთური ტკივილები აქვს თავის არეში. ძლიერი გამაყუჩებლებიც ვეღარ შველის. გარდა ამისა, ბავშვი ფაქტობრივად პარალიზებულია. არა თუ სიარული, ფეხზე წამიერად დადგომაც კი არ შეუძლია
ყველაზე საშინელი ისაა, რომ ორივე თვალში წაერთვა მხედველობა. თუმცაყველაფერი, რაც მოხდა და ხდებასაშინელება და თავზარდამცემია! უფალო, ნეტავ შეგეძლოს წაიღო ჩემი სიცოცხლე და ცოცხალი და ჯანმრთელი დატოვო ჩემი სიყვარული, ჩემი პატარა, ჩემი გული!
მაგრამ საკმარისია, ბავშვმა, დედიკოს ნამღერი ,,იავნანამოისმინოს, რომ მისი პაწაწინა გული მაშინვე მშვიდდება.
გაიღეთ შემოწირულობა 7 წლის ანამარია მესხის გადასარჩენად.
ფატი 33 წლის რაც ანა მარიადაიბადა, მას შემდეგ ქირით ვარ.
ფატი, 33 წლის – ,,ზოგჯერ, საკვებსაც კი ვერ ვყიდულობ ბავშვს. ავადმყოფობის გამო, ღეჭვის ფუნქცია დაქვეითებული აქვს და ამიტომ, მას სპეციალური კვება სჭირდება. პამპერსებს როცა ვეღარ ვყიდულობ, ჩვრებს ვუფენ”.
ფონდის ჟურნალისტიფატი, არ მინდა ის ტკივილი განგიახლო, მაგრამ როდესაც მეუღლემ 8 თვის ორსული გცემათ, შესაბამის უწყებებს თუ მიმართეთ?
ფატიშემეშინდავიფიქრე, რომ მერე უარესს გააკეთებდა, მე კი ამ სამყაროში მფარველი არავინ მყავს. დედა მძიმედ ავადმყოფია, მამა კი მაშინ გარდაიცვალა, როცა პატარა ვიყავი.
ფონდის ჟურნალისტიფატმან, ამიერიდან შენ მარტო აღარ ხარ! ,,ჩერნოვეცკის ფონდიდა ფონდის მეგობრები, თითოეული ჩვენგანი, დღეიდან, შენს გვერდით გვიგულე. დამპირდი, რომ შიშს აღარ აყვები. რადგან სატანა სწორედ იმ ადამიანებს ეპატრონება მარტივად, რომელთა გონებაც შიშს ჰყავს შეპყრობილი”.
ღვთისნიერო ადამიანებო, ფონდში გვჯერა, რომ გულგრილი არ დარჩებით სასოწარკვეთილი დედის ცრემლების მიმართ, რომელიც შვილის სიცოცხლის გადარჩენას გევედრებათ. სამწუხაროდ, დრო ძალიან ცოტა დარჩაუცხოელი ექიმები უკვე ელოდებიან ჩვენს უიღბლო გოგონას.
თქვენ მიერ გაღებული შემოწირულობა, ეს არ არის უბრალოდ ,,ფინანსური დახმარება”. ეს არის შანსი გადარჩენის! შანსი სიცოცხლის!
თუ გსურთ ოჯახი პირადად მოინახულოთ და დახმარება გაუწიოთ, აი მისამართი: ზესტაფონის მუნიციპალიტეტი, სოფელი კვალითი, მაღლაკელიძის ქუჩა.

“My husband struck me in the stomach in the eighth month of pregnancy and almost destroyed my chance to become a mother!
As a mother- like the mothers of your children, like your own mother -I beg you on my knees: have mercy, open your kind hearts, HELP – HELP me not to face the worst tragedy for any mother: the irreparable loss of her child!
“There is no love in this endless world stronger than the love of God and the love of your mother for you, my friend! A mother is always ready to give her life so that you may live, so that you may be happy! A child is the very heart of a mother. From the moment a child is born, they live in their mother’s heart. The child may not know it and, growing up, goes out into a harsh world, protected by the love of the one who gave them life. And if – God forbid – the child leaves this world too soon, it is as if God tears the mother’s heart from her chest. For then she has no reason to live. And there cannot be two hearts. No matter how many children she has – they all live within her heart.”
– Leonid Chernovetsky, 74, father of three children and grandfather of eleven
Doctors gave no hope that the child could be saved. And indeed… Anna-Maria is now fighting for her life.
Today, the Chernovetskyi Fund shares a story you will never forget.
A drunken man, in a state of intoxication, showed no mercy – neither to the mother of his child nor to his own unborn child. He brutally beat the fragile Fati.
Fati, 33: “I couldn’t run… I didn’t manage to escape. All I could think was: just not the stomach, not the stomach, please don’t hurt the baby. I screamed: kill me. KILL ME!!! Why her… she hasn’t even said her first word yet! But he kept hitting me with his huge, deadly fists – harder and harder each time.”
After that cursed night, everything changed…
Because of the beating, the pain, the stress, and the fear, Fati’s condition worsened during pregnancy.
Doctors managed to save the baby in the womb, but just hours after birth, the little girl began having seizures. And even today, she is still fighting for her life.
Anna-Maria is now 7 years old. From the moment she was born until today, she has suffered terribly: she is paralyzed, completely blind, and the pain from multiple illnesses gives her not a single moment of peace. The most horrifying part is that her own father took away her chance for a carefree childhood – and, if we do not help, for a happy future.
And now, death itself is trying to take from this little angel the life given to her by God.
Fati, 33: “I don’t know,” she says through tears, “maybe we have months, weeks, or even just hours left… I couldn’t protect my poor daughter during pregnancy, and now, when she is on the edge between life and death, I still cannot protect her without the help of the Fund’s friends. And the only reason is this cursed lack of money.”
Friends, Anna-Maria urgently needs to be transferred to a clinic abroad. Otherwise, her tiny heart may stop forever. She is only 7 years old, and she is fighting for her life with all her strength.
Because of brain damage, she suffers from severe headaches. Even strong painkillers no longer help. In addition, she is effectively paralyzed. She cannot walk – she cannot even stand for a moment.
And the most devastating thing is that she has lost sight in both eyes. Although… everything that has happened, and is still happening, is terrible. “My God, if only You could take my life and leave my love, my little girl, my heart alive and healthy…”
And yet, whenever she hears the lullaby “Iavnana,” sung by her mother, her tiny heart calms immediately.
Please make a donation to save 7-year-old Anna-Maria Meskhi.
Fati, 33: “Since Anna-Maria was born, I have been living in a rented apartment.
Sometimes I cannot even afford to buy food for her. Because of her condition, she cannot chew properly, so she needs special nutrition. When I cannot buy diapers, I use cloth instead.”
Fund journalist: “Fati, I don’t want to cause you more pain, but when your husband beat you while you were eight months pregnant, why didn’t you go to the police?”
Fati: “I was afraid… I thought he would do something even worse afterward. And I have no one in this world to protect me. My mother is seriously ill, and my father died when I was a child.”
Fund journalist: “Dear Fati, from this moment on, you are no longer alone. The Fund and all its friends – each of us – are now by your side. Promise us you will let go of fear. Because fear makes it easier for darkness to take hold of a person.”
Kind-hearted people, we believe you will not remain indifferent to the tears of a desperate mother begging to save her child’s life. Unfortunately, there is very little time left. Doctors abroad are already waiting for this little girl.
Your donation is not just “financial help.” It is a chance for salvation. A chance for life.
If you are willing to visit the family and help them in person, here is their address: Zestafoni Municipality, Kvaliti settlement, Maghlakelidze Str.