ჩემი შვილების წყენინებას, ვეღარავინ გაბედავს!
მხეცი ქმრის ძალადობა, შიშისგან მტირალი ბავშვები, მათი დალურჯებული, პატარა სხეულები – ასეთი გხლდათ 32 წლის ქართველი ქალის, ნაირას ცხოვრება მხოლოდ ერთი წლის წინ. მაგრამ საბრალო, ნაცემმა ქალმა, საკუთარ თავში ძალები გამონახა, ამ საშინელებისთვის თავი დაეღწია და მისი შვილებიც დაეხსნა ამ ჯოჯოხეთიდან… „ჩემს შვილებს, ვეღარავინ და ვეღარასდროს აწყენინებს!” – პირობა დადო ნაირამ… მაგრამ ამით ხმალაძეების დიდი ოჯახის ტანჯვა არ დასრულებულა, ახლა სხვა გასაჭირში, დიდ სიდუხჭირეში აღმოჩნდნენ!
– ნაირა, გვიამბეთ, რა მოხდა, როგორ აღმოჩნდით ამ ჯურღმულში ექვს ბავშვთან ერთად?
ნაირა: ერთი წლის წინ ჩემმა ალკოჰოლიკმა მეუღლემ, სახლიდან გამომაგდო. მარტო, შვილების გარეშე… გგონიათ ბავშვები სჭირდებოდა? უბრალოდ, სურდა მიეღო მათთვის განკუთვნილი სოციალური დახმარება, როგორც ყოველთვის, ისევ სასმელი რომ ეყიდა… მადლობა კეთილ ადამიანებს, რომლებიც დამეხმარნენ იმაში, რომ ამეყვანა ადვოკატი და სამართალდამცავი ორგანოების მეშვეობით ბავშვები დამებრუნებინა! მათთვის  ყოველდღე ვლოცულობ!
მას შემდეგ, მე და ჩემი შვილები ბინიდან ბინაში დავხეტიალობდით, ამჟამად ხელვაჩარაურში, ბათუმის გარეუბანში, ამ ნახევრად დანგრეულ სახლში ვცხოვრობთ ქირით – მხოლოდ იმითაა კარგი, რომ ბავშვებს ეზო აქვთ, სადაც შეუძლიათ სირბილით იჯერონ გული… ყველაფერი დანარჩენი კი, თავადაც ხედავთ, რა მდგომარეობაშია… სახლს უამრავი ღრიჭო აქვს, ზამთარში მხოლოდ სამზარეულო თბება, მეორე სართულის ოთახებში კი ისე ცივა, რომ შესაძლებელია მათი მაცივრად გამოყენებაც კი.
– რით შეგვიძლია თქვენი დახმარება, ნაირა, ახლა რა გჭირდებათ ყველაზე მეტად?
ნაირა: ყველაზე აუცილებელია, პროდუქტი, ტანსაცმელი, ელემენტარული საყოფაცხოვრებო ნივთები – საწოლები, საბნები, ბალიშები… ყველაფერი გაგვიხარდება! შეხედეთ, რაზე სძინავთ ჩემს შვილებს – ეზოში პარალონი ვიპოვე, აგურებზე დავდე და ბავშვებს საწოლი გამოუვიდათ…
– რა არის თქვენი შემოსავალი?
ნაირა: სოციალურსა და მრავალშვილიანობის დახმარებას ვიღებთ, ეს გყოფნის ქირაზე, კომუნალურ გადასახადებზე და ელემანტარულ პროდუქტზე. ექვსი შვილი მყავს, და მუდამ ნახევრად მშვრები და სხვის გამონაცვალი ტანსაცმლით დადიან…
მთელი ავეჯი და ტექნიკა, რასაც ხედავთ, სახლის მეპატრონეს ეკუთვნის. ჩემი მხოლოდ სარეცხი მანქანა და ძველი, უპულტო ტელევიზორია, რომელიც გვაჩუქეს. მაცივარსაც სახლის პატრონი წაიღებს მალე. თქვა, რომ თავადაც სჭირდება…
ჯერჯერობით ვერ ვიმუშავებ, იმიტომ, რომ უმცროსი ბავშვების დამტოვებელი არავინ არ მყავს, ასე რომ, მხოლოდ თქვენსა და უფლის იმედზე ვარ!
– მშობლები, ან ნათესავები არ გეხმარებიან?
ნაირა: საერთოდ არავინ არ გვყავს, რომ დაგვეხმაროს. დედამ სულ პატარა მიმატოვა… წავიდა და სამი შვილი – მე და ჩემი და-ძმა, ინვალიდი მამის იმედზე დაგვტოვა… როგორც უკვე გითხარით, მამაჩემი ინვალიდია, სოფელში ცხოვრობს, მისი ერთადერთი შემოსავალი კი, სოციალური დახმარებაა… პირიქით, ჩვენ უნდა დავეხმაროთ…
– ადგილობრივ ხელისუფლებას მიმართეთ დახმარებისთვის?
ნაირა: მას შემდეგ, რაც ქმარს დავშორდი, ყველას მივმართე, ყველა კარზე ვაკაკუნე, რომ მარტოხელა, მრავალშვილიან დედას საცხოვრებლის მოძებნაში დახმარებოდნენ… ნეტავ ეს სულაც არ გამეკეთებინა! ერთადერთი პასუხი, რაც სოციალური სააგენტოს თანამშრომლისგან მივიღე იყო ის, რომ შემეძლო ბავშვები დროებით თავშესაფარში ჩამებარებინა! ამის გახსენებაზეც მაჟრიალებს! ისინი კი ღმერთმა განსაჯოს!
მჯერა, რომ უფალი მოწყალეა, მე და ჩემს შვილებს არ მიგვატოვებს! გამომიგზავნის კეთილ ადამიანებს  და მათი დახმარებით, შევძლებ, გამოვკვებო ჩემი ანგელოზები. მთავარია, ჩემს გვერდით იყვნენ.
– ნაირა, გაგვაცანით თქვენი შვილები.
ნაირა: ექვსი მყავს, სამი გოგო და სამი ბიჭი. ყველაზე უფროსი, ლიზა, 12 წლისაა. შემდეგ მარატი გაჩნდა – ის ახლა 11 წლისაა,  მარიამი – 7-ის, შოთა – 6-ის, ანდრია – 3-ის, ყველაზე პატარა კი, 2 წლის გვყავს – ბარბარე.
ლიზა, მარატი და მარიამი სკოლაში დადიან, ბეჯითი და ჭკვიანი ბავშვები არიან. შოთა ჯერ მხოლოდ ემზადება სკოლისთვის – სექტემბერში წავა პირველ კლასში.
– გვიამბეთ დაწვრილებით თითოეულ მათგანზე.
ნაირა: ლიზაზე დიდ იმედებს ვამყარებ! ძალიან ჭკვიანი და ლამაზი გოგო მყავს, მაგრამ ძალიან მოკრძალებულიც… კარგად სწავლობს, განსაკუთრებით უყვარს ინგლისური ენის გაკვეთილი.
მარატი ძალიან ნიჭიერია, მაგრამ ზარმაცობს. ჩაკეტილი ბიჭია, არ არის ისეთი ემოციური, როგორც მისი უფროსი და. ძალიან უყვარს ხატვა, მისი საყვარელი საგანი კი მათემატიკაა. პროფესია ჯერ ვერ აირჩია, ხან მეზღვაური უნდა რომ გახდეს, ხან რაგბის მოთამაშე.
მარიამიც ძალიან ჭკვინი და ლამაზი მყავს, ძალიან უყვარს ქართული ენა და უნდა, რომ გახდეს მასწავლენელი…
შოთას ერთი სული აქვს სკოლაში როდის წავა, დებთან და ძმასთან ერთად. უზომოდ მოუსვენარია, ერთ ადგილზე საერთოდ არ ჩერდება.
ყველაზე პატარები, ანდრია და ბარბარე ჯერჯერობით სახლში მყავს. დედიკოს კუდები არიან, მოწებებულივით დამყვებიან ყველგან.(იცინის)
ჩემს ბავშვებს ერთმანეთთან ძალიან მეგობრული დამოკიდებულება აქვთ, უყვართ ერთად თამაში. მართალია, ხანდახან მულტფილმების გამო ჩხუბობენ…
– როგორ წარმოგიდგენიათ მათი მომავალი, ნაირა?
ნაირა: ჩემს ოცნებებში, მათ ბედნიერ და წარმატებულ ადამაინებად ვხედავ. მინდა, რომ კარგად ისწავლონ, პროფესიას დაეუფლონ, და როგორც ახლა, თითოეულ თეთრს არ დაჰკანკალებდენენ. სულ ერთად რომ იყვნენ, ერთმანეთი არ დაკარგონ და მეც, სიბერეში მარტო არ მიმატოვონ.
– ძალებს რა გმატებთ, რა არ გაძლევთ დანებების უფლებას?
ნაირა: დღემდე ცოცხალმა მხოლოდ უფლის წყალობით მოვაღწიე… უფლის რწმენა და ჩემი შვილები – ეს ერთადერთია, რაც გამაჩნია და რაც მმატებს ძალებს.
– შეგიძლიათ თქვენს მეუღლეზე გვიამბოთ? როგორ გაიცანით ერთმანეთი  და როგორ შექმენით ოჯახი?
ნაირა: სიმართლე რომ გითხრათ, არ მინდა გახსენება… ჩემი ყოფილი მეუღლე, ალკოჰოლზე დამოკიდებული პიროვნებაა. მხეცად იქცევა როგორც კი დალევს… სიყვარულით დავქორწინდით, მეჩვენებოდა, რომ ის ნამდვილი უფლისწულია და ყველაფრისგან მიხსნის… მაგრამ ქორწინების შემდეგ, მან დამანახა თავისი ნამდვილი სახე… ის აღმოჩნდა ალკოჰოლიკი, უსაქმური და სადისტი – შეურაცხყოფას მაყენებდა და სასტიკად გვცემდა, მეც და ჩვენს შვილებსაც…
ჩემი მომავალი სულ სხვანაირად წარმომედგინა… ძალიან მინდოდა სწავლა… მეუღლე შემპირდა, რომ ამაში ხელს შემიწყობდა, მაგრამ ესეც ტყული აღმოჩნდა…
– ნაირა, ახლა ბავშვებს გავესაუბრები თუ შეიძლება. ბავშვებო, ერთმანეთთან მეგობრობთ?
ლიზა(12 წლის): დიახ, ძალინ ვმეგობრობთ. თითქმის არასდროს არ ვჩხუბობთ. მართალია, მე უკვე დიდი ვარ, მაგრამ მაინც მიყვარს უმცროს და-ძმებთან დამალობანას და დაჭერობანას თამაში. არ გვაქვს ბევრი სათამაშო, უფრო ბურთს ვთამაშობთ ხოლმე.
– დედიკოს ეხმარები?
ლიზა(12 წლის): დედიკოს სახლში ძალიან ბევრი საქმე აქვს, ის მთელი დღე ფეხზეა. ვცდილობ დავეხმარო, პატარები გავართო ხოლმე, ხელი რომ არ შეუშალონ. ხანდახან ჭურჭელს ვრეცხავ, ან ოთახს ვხვეტავ.
– ყველაზე მეტად რისი კეთება გიყვარს?
ლიზა(12 წლის): ხატვა, ცეკვა… ქართული ცეკვა ისეთი ლამაზია, გოგოებს ისეთი ლამაზი ფორმები აცვიათ… თითქმის ყველა ჩემი მეგობარი, ცეკვაზე დადის. მეც მინდა, მაგრამ დედიკოს ფული არ აქვს, რომ მატაროს…
კიდევ, ძალიან მიყვარს წიგნების კითხვა. ჩემს მეგობარს, ანას, ძალიან ბევრი წიგნი აქვს. ჰარი პოტერი მიყვარს ყველაზე მეტად. ისეთი საინტერესოა ჰოგვარტსის სკოლის პატარა ჯადოქრებზე წაკითხვა…
– როგორ სწავლობ, ყველაზე მეტად რომელი საგანი გიყვარს?
ლიზა(12 წლის): ძალიან კარგად ვსწავლობ. დედა სულ მეუბნება, რომ ეს ჩემი  ბედნიერი მომავლის ბილეთია… და მე მისი მჯერა. დედიკომ ყველაფერი იცის, საუკეთესო მყავს. ქართული ენაც მიყვარს და ისტორიაც, მაგრამ ინგლისური, ყველაზე მეტად! ახლა ყველამ, ვისაც კარგი სამსახური უნდა, ინგლისური კარგად უნდა იცოდეს.
– პროფესია უკვე აირჩიე?
ლიზა(12 წლის): ვოცნებობ, ჟურნალისტი გავხდე, ყველანი ისეთი ლამაზები არიან. ძალიან მაინტერესებს ინტერვიუს აღება, სხვადასხვა თემებზე რეპორტაჟების გაკეთება. მაგრამ ამისთვის ბევრი უნდა ვისწავლო და ძალიან ჭკვიანი უნდა ვიყო. დედიკო მეუბნება, რომ ჭკვიანი გოგო ვარ და ყველა მიზანს, აუცილებლად მივაღწევ.
ლიზა(12 წლის): ვოცნებობ, მქონდეს კომპიუტერი, ის ჩემთვის უბრალოდ აუცლებელია. ჩამოვრჩი სკოლის პროგრამას, მეზობლებთან სირბილი მიწევს დავალებების გასარკვევად… ინტერნეტით, სწავლის გარდა, ბევრი რამის კეთება შეიძლება, ფილმების და მულტფილმების ყურება, წიგნების წაკითხვა.
– საუკეთესო მეგობარი გყავს?
ლიზა(12 წლის): ჩემი საუკეთესო მეგობარი, ჩემი თანაკლასელია, ანა, ყოველთვის სიხარულით მთხოვნის წიგნებს,  საიდუმლოებს ერთმანეთს ხშირად ვუყვებით. მისი ნდობა შეიძება, არავის არაფერს არ ეტყვის.
– ბიჭებთან მეგობრობ?
ლიზა(12 წლის): უფრო გოგონებთან. ბიჭები სულ ჩხუბობენ და ხმაურობენ.
– ხომ არ გაბრაზებენ?
ლიზა(12 წლის): არა, რატომ? ერთმანეთში ჩხუბებენ და თავიანთ თამაშებს თამაშობენ.
– როდესმე გიფიქრია შენს მომავალ ოჯახზე? როგორ ფიქრობ, რამდენი შვილი გეყოლება?
ლიზა(12 წლის): ძალიან ბევრი შვილი მეყოლება. როდესაც ბავშვები ბევრია, ყოველთვის მხიარულებაა. ხედავთ, ჩვენ ექვსნი ვართ და ყველას ძალიან გვიყვარს ერთმანეთი.
– როგორი იქნება შენი მომავალი მეუღლე?
ლიზა(12 წლის): ჩემი მეუღლე არასდროს არ დალევს, ხელით არავის არ შეეხება და ჩვენს შვილებს არ აწყენინებს!
– შენ როგორ სწავლობ, მარატ? გიყვარს სკოლაში სიარული?
მარატი(11 წლის): კი, სკოლა მაგარია! იქ მეგობრები მყავს… ახლა კი სახლში ჯდომა და მხოლოდ ერთმანეთთან თამაში გვიწევს. დავალებების წერაც მიყვარს, კარგად ვსწავლობ. მაგრამ ახლა არ გამომდის – არ გვაქვს კომპიუტერი და ვერ ვსწავლობ…
– უკვე გადაწყვიტე, ვინ გახდები, რომ გაიზრდები?
მარატი(11 წლის): მეზღაური ვიქნები, ან რაგბის მოთამაშე. ყველა მეზღვაური მამაცი და ღონიერია, რაგბის მოთამაშეებიც. მეც ვიქნები ყველაზე ძლიერი.
– ბევრი ნახატები გაქვთ, გიყვართ ხატვა?
მარატი(11 წლის):  დიახ, მე და ლიზა ძალიან კარგად ვხატავთ. ყველაფერი ლამაზად გამოგვდის – სახლებიც, ადამიანებიც, და კიდევ ზღვა და ტალღები.
– შენ თქვი, რომ შესაძლოა მეზღავური გახდე, ესე იგი გიყვარს ზღვა?
მარატი(11 წლის): ჯერ ზუსტად არ ვიცი, შესაძლოა, რაგბისტი გავხდე… ზღვა კი მართლაც ძალიან მიყვარს. ზაფხულში საბანაოდ ხშირად დავდივართ, დედასთან ერთად. როდესაც ვსეირნობ ზღვის სანაპიროზე, მაშინ წარმოვიდგენ ხოლმე, რომ უკვე მეზღვაური ვარ და უცხო ქვეყნებში მივცურავ…
– მარატ, შენ უკვე დიდი ბიჭი ხარ, დედიკოს ეხმარები?
მარატი(11 წლის): რა თქმა უნდა, ვეხმარები! მე ხომ ოჯახში ყველაზე უფროსი მამაკაცი ვარ! ხან შეშა მომაქვს, ხან მძიმე ჩანთების მოტანაში ვეხმარები, ხანდახან ბარბარეც შემიძლია ავიყვანო ხელში.
– თამაშობ დებთან და ძმებთან? რომელია შენი საყვარელი სათამაშო?
მარატი(11 წლის): ეს არის ჩემი საყვარელი რობოტი, რობო ჰქვია. იმ რობოტის საპატივცემულოდ დავარქვი, კინოში რომ არის. იცით ესეთი კინო, სადაც ბიჭუნა და რობოტი დამეგობრდნენ? მართალია ჩემი, დიდად არ ჰგავს იმას, ფილმიდან, თანაც უკვე ძველია, მაგრამ მაინც მიყვარს.
საუბარში 6 წლის სულსწრაფი შოთა ჩაგვერთო:
შოთა(6 წლის): მეც ძალიან მომწონს მარატის რობოტი, მაგრამ არ მჩუქნის… ხანდახან მთხოვნის, ცოტა ხნით, რომ ვითამაშო… მე კი ჩემი, საკუთარი რობოტი მინდა.
– მოდი, შენთანაც გავისაუბროთ. აბა გვითხარი, გინდა სკოლაში სიარული?
შოთა(6 წლის): კი, ვოცნებობ, რომ მალე წავიდე სკოლაში, მეც მექნება ბევრი წიგნები და რვეულები, როგორც მარატს, ლიზას და მარიამს. სკოლაში ერთად წავალთ, და სახლში ერთად დავბრუნდებით ხოლმე…
– ვინ გინდა რომ გახდე?
შოთა(6 წლის): მე ვიქნები პოლიციელი და ყველას დავიცავ.
– და რაზე ოცნებობ?
შოთა(6 წლის): მანქანა მინდა, დიდი, შიგნით რომ ჩავჯდე და ვიარო… მარატის კი ველოსიპედი აჩუქეთ, დიდი ხანია უნდა. ის კიდევ მე მათხოვებს, არა მარატ?
მარატი(11 წლის): რა თქმა უნდა! მე მართლაც ძალიან ძალიან მინდა ორბორბლიანი ველოსპედი! დედიკო ვერ მყიდლულობს, მეზობელი ბიჭები კი იშვიათად მთხოვნიან.
მარიამი(7 წლი): დეიდა, მე დაგავიწყდით! მეც მინდა საჩუქრები! მე უკვე მყავს თოჯინა მაშა, მაგრამ ძველია, მე კიდევ ახლები მინდა. გოგოსავით დიდი თოჯინა, ჩემსიმაღლე და ლამაზი კაბით. მაღაზიის ვიტრინაში ვნახე… ლიზას დავარქმევ. და კიდევ პრინცესასავით ლამაზი კაბები და ფეხსაცმელი მინდა!
– პრინცესას გინდა ჰგავდე?
მარიამი(7 წლის): მე ისედაც პრინცესა ვარ, უბრალოდ კაბა არ მაქვს… იცი, როდესაც გავიზრდები, უფლისწული მომაკითხავს ცხენით და თავის სასახლეში წამიყვანს.
– ვინ გიწნავს, პრინცესავ, ასეთ ლამაზ ნაწნავებს?
მარიამი(7 წლის): ყოველთვის ლიზა მიწნავს ხოლმე. ხომ ლამაზია? ბარბარეს კი ჯერ არ გამოსდის ნაწნავები, მოკლე თმა აქვს. მერე მე დავუწნავ.
– მარი ხატვა იცი?
მარიამი(7 წლის): ცოტა. ისე ლამაზად არ გამომდის, როგორც ლიზას, მაგრამ აუცილებლად ვისწავლი.
– კიდევ ვინ გინდა რომ გახდე, როდესაც გაიზრდები, პრინცესას გარდა?
მარიამი(7 წლის): ჯერ არ ვიცი, მინდა ჩემს დას, ლიზას ვგავდე. სკოლაში ქართულის გაკვეთილი მიყვარს. შეიძლება მასწავლებელი გავხდე…
– ბავშვებო, როგორ ფიქრობთ, ანდრია და ბარბარე საჩუქრად რას ისურვებდნენ?
მარიამი(7 წლის): ანდრიას ყველაზე მეტად უყვარს თავისი ლურჯი მანქანა, ამიტომ, ალბათ ახალი მანქანებიც გაუხარდება. ბარბარე კი სულ თოჯინებს ითხოვს, მეც მთხოვს და მეზობელ გოგონებსაც, და კიდევ კამფეტებს. ყველას გვიყვარს კამფეტები და საღეჭი რეზინები, მაგრამ დედა იშვიათად გვაძლევს, თითო-თითოს… კიდევ ანდრიას და ბარბარეს ფუმფულა სათამაშოებთან ჩახუტება უყვართ…
– ბავშვებო, დედიკოს რჩება ხოლმე დრო, რომ ზღაპრები მოგიყვეთ, ან სიმღერა გიმღეროთ? რომელია თქვენი საყვარელი ზღაპრის გმირი?
შოთა(6 წლის): მე მიყვარს ზრაპარი ნაცარქექიაზე, ყველა თვლის, რომ ის ზარმაცია, ის კი ისეთი ჭკვიანი აღმოჩნდება, ეშმაკობით უზარმაზარ დევს აჯობებს და დაამარცხებს.
მარიამი(7 წლის): მე მიყვარს, დედიკო ფიფქიაზე და შვიდ ჯუჯაზე რომ გვიკითხავს. ფიფქია ყველაზე ლამაზი და კეთილი პრინცესაა, დედა მეუბნება, რომ მას ვგავარ. ანდრია და ბარბარეც ყოველთვის უსმენენ, როდესაც დედა გვიკითხავს.
მარატი(11 წლის): მე უკვე დიდი ვარ და ზღაპრები არ მიყვარს… მაგრამ როდესაც დედა იავნანას უმღერის პატარებს, მიყვარს მოსმენა, ისეთი ლამაზი ხმა აქვს…
– ალბათ თქვენი დედიკო ძალინ კეთილია?
ლიზა(12 წლის): ჩვენი დედიკო, ყველაზე კარგია, დავინახე, ჩუმად რომ ტიროდა, როდესაც პლანშეტი ვერ მიყიდა. მე კი არ მინდა, რომ იტიროს.
მარატი(11 წლის): კი, დედიკო ტირის, როდესაც რაღაც არის საყიდელი და ფული არ გვაქვს
შოთა(6 წლის): დედიკო მსოფლიოში ყველაზე ლამაზი და კეთილია.
მარიამი(7 წლის): კი, ჩვენი დედიკო პრინცესაა, ლამაზი და კეთილი.
– მთელი საქართველოს ბავშვებს რას უსურვებდით?
მარატი(11 წლის): ყველას ვუსურვებ, რომ იყვენენ ბედნიერები და გახარებულები. მათი მამიკოები რომ არ ჩხუბობდნენ… და ყველას რომ ჰქონდეთ ველოსიპედები, სათამაშოები, კამფეტები, და ყველაფერი, რაც მოუნდებათ.
– დარწმუნებული ვარ, რომ თქვენ ეს ყველაფერი აუცილებლად გექნებათ! ახლა კი თქვენს დედიკოს გავესაუბრები. ნაირა, გჯერათ, რომ როდესაც უცხო ადამიანები შეიტყობენ თქვენი გაჭირვების შესახებ, დაგეხმარებიან?
ნაირა: მჯერა, მიუხედავად ყველაფრის! მეც შემხვდა ცხოვრების გზაზე, სრულიად უცხო ადამიანები, ვინც ყველაზე მძიმე მომენტში, ხელი გამომიწოდა!
– ნაირა, თქვენი აზრით, ამჟამად სახლში რა გჭირდებათ ყველაზე მეტად?
ნაირა: თავადაც ხედათ, რომ არაფერი გაგვაჩნია. ამ მომენტში, ყველაზე მეტად გვჭირდება საწოლები ბავშვებისთვის. ერთი კონპიუტერი მაინც, ბავშვები სკოლის პროგრამას რომ არ ცამორჩნენ.
ასევე გვჭირდება მაცივარიც, ტელევიზორიც, გაზქურაც… ბავშვებს სჭირდებათ ტანსაცმელი და ფეხსაცმელი, პროდუქტი, ყველაზე პატარასთვის, ბარბარესთვის, პამპერსი…
– ნაირა, რატომ გადაწყვიტეთ, რომ ჩვენთვის მოგემართათ?
ნაირა: ვიდეო ვნახე ფეისბუქზე, თქვენი გვერდი დავათვალიერე. განცვიფრებული დავრჩი, რამდენ გაჭირვებულს ეხმარებით. გადავწყვიტე, მეც მომეწერა. რომ არა ბავშვები, რომლებიც ყველაფერს არიან მოკლებული, არასოდეს შეგაწუხებდით.
– გინდათ, გაიცნოთ ფონდის მეგობრები და ახალი მეგობრები შეიძინოთ?
ნაირა: თქვენ და თქვენი ფონდის მეგობრები, ჩვენი უკანასკნელი იმედი ხართ. ნებისმიერი დახმარება და მხარდაჭერა   გამიხარდება, თუნდაც მხოლოდ სიტყვიერი.
მეგობრებო, როგორც ხედავთ, მრავალშვილიანი ოჯახი დიდ გასაჭირშია. ძალაინ სჭირდებათ პროდუქტი, პამპერსი, ტანსცმელი, საწოლები, ლოგინები, თეთრეული და საოჯახო ტექნიკა! გამოვიჩინოთ გულისხმიერება, ხელი გავუმართოთ მათ და მივცეთ ბავშვებს შესაძლებლობა, ნორმალურად განვითარდნენ და ბედნიერი ბავშვობა ჰქონდეთ. შეგიძლიათ თავად ეწვიოთ ამ ოჯახს და გაუწიოთ დახმარება. მერწმუნეთ, ბავშვებს ძალიან გაახარებთ! დაურეკეთ ნაირას, ჰკითხეთ რა სჭირდება, გაამხნევეთ და უთხარით, რომ გასაჭირში არ მივატოვებთ! ეს ძალიან მნიშვნელოვანია!
მათი მისამართია: ბათუმი, ხელვაჩაური, ქვედა სალიბაურის ქ. №10 ტელეფონის ნომერი: 557 441 860
მეგობრებო, ჩერნოვეცკის საქველმოქმედო ფონდი იწყებს საქველმოქმედო აქციას  ნაირა ხმალაძის და მისი შვილების. როგორც იცით, ჩვენი ფონდის დახმარება ერთჯერადი როდია. ბავშვების გარეშე, ქვეყანას არ აქვს მომავალი! გავუფრთხილდეთ მომავალ თაობას! დაეხმარეთ გადარჩენაში! „ჩაწერეთ“ ისინი თქვენი ნათესავების სიაში და ეჭვიც არ გვეპარება,  უფალი დაგლოცავთ.

– Naira, tell me what happened to you, and how did you end up in this slum all alone with six children?
– My alcoholic husband kicked me out of the house a year ago. He forced me leave without the children, alone… Do you think he needed them? He just wanted to receive social allowance for them and buy alcohol with the money, as he always did… I am grateful to the kind people who helped me hire a lawyer and with the help of law enforcement agencies I got my children back! I pray to God for them every day!
Since then, my children and I have wandered from apartment to apartment, and now we rent this old crumbling house in Khelvachauri – a suburb of Batumi. Its only plus is a yard where children can run around… The state of everything else you can see for yourself… The house is full of cracks, in winter only the kitchen is heated as there is a wood-burning stove, and the rooms on the second floor are so cold that they can be used as a refrigerator…
– Naira, what can we do for you, what do you need most?
– We need the most basic necessities: food, clothing, basic household items such as beds, blankets and pillows… We will be happy to receive anything! Look what my children are sleeping on: I found foam rubber in the yard and put bricks under it… This is the children’s bed…
– We receive social allowance and state allowance for mothers of many children. This is only enough to pay for rental housing, utility costs and the most necessary products. I have six children and they need so many things, they are malnourished and walk in rags…
All appliances and furniture in the house belong to the owner of the house. Only the washing machine and an old TV without a remote control are mine – people gave them to us. The owner will take away the refrigerator soon. He said he needed the refrigerator himself…
I can’t work yet – I have no one to leave my younger children with, so I only hope for God and for you!
– Do parents or relatives help you?
– We don’t have anyone to help us at all. My mother left me when I was little… She went away leaving my disabled father with three children: me, my brother and sister… My father, as I have already said, is disabled; he lives in the village having just one allowance and needs help himself…
– Have you addressed the authorities for help?
– Once I left my husband and took my children away, I knocked on all the doors and asked to help a single mother with many children with housing… I wish I hadn’t! The only thing that the social worker could offer me was to temporarily take the children to a foster house! I can’t think of it without a shudder! Yes, God is their judge!
I believe that the Lord is merciful and will not leave me and my children! He will send me good people, and with their help I will somehow feed my little angels, as long as they are near me.
– Naira, introduce us to your children.
– I have six of them: three girls and three boys. The eldest is Lisa, who is 12 years old. Then Marat was born– now he is 11, Mariam is 7, Shota is 6, Andria is 3 and our youngest one is two-year-old Barbare.
Lisa, Marat and Mariam go to school, they are diligent and smart children. Shota is just getting ready for school – in September he will go to the first grade.
– Tell us about each of them in more details.
– Lisa gives me great expectations! She’s smart and beautiful, but very modest… She learns well, especially she likes to study English.
Marat is very capable, but lazy. He’s a self-reserved boy, not as emotional as his elder sister. She loves to draw, and his favorite subject is math. He hasn’t decided on his profession yet, either he wants to be a sailor or play Rugby.
Mariam is also a smart and beautiful girl, she loves the Georgian language and wants to become a teacher…
And Shota can’t wait to go to school with her older sisters and brother. He’s a real fidget – he doesn’t sit in one place for a second.
The youngest Andria and Barbare are still at home. They are mother’s tails, they always walk after me as if they are glued (laughs)
My children are very friendly and like to play together. However, at times they quarrel a little over cartoons…
– Naira, how do you imagine their future?
– In my dreams, I see them as happy and successful people. I really want them to learn, get a profession and never tremble over every penny, as I do now… I want them always stay together, never lose each other and I also would like that in old age they do not leave me alone…
– What supports you in this situation?
– Only my faith in God has kept me alive to this day… Faith in the Lord and my children is all I have and gives me strength…
– Can you tell us about your husband, how did you meet and started a family?
– To be honest, I don’t want to recall it… My ex-husband is an alcoholic. As soon as he drinks, he turns into a beast… But we were married for love, I thought that he was a real Prince and would save me from all adversity… But immediately after the wedding my husband showed his real face… He turned out to be an alcoholic, a loafer, a sadist: he insulted and severely beat me and the children…
This was not how I imagined my future… I really wanted to study… My husband promised to support me in this, but it turned out to be a lie…
– Let me talk to the kids now. Are you friends with each other?
Lisa (12 years old): Yes, we are very friendly. We almost never fight. Though already big, I like to play with my younger brothers and sisters, hide-and-seek and game of tags. We don’t have a lot of toys, we play with a ball more.
Lisa (12 years old) – my mother has a lot to do around the house, she is on her feet all day long. I try to help her, keep the kids busy so they don’t get in the way. Sometimes I do the dishes and sweep the house.
– And what do you like most of all?
Lisa (12 years old): I like drawing and dancing. Georgian dances are so beautiful, the girls’ costumes are so beautiful… Most of my friends attend dancing classes and I want too, but my mom doesn’t have the money to take me to a dancing course…
I also love to read… My friend Anna has a lot of books. Harry Potter is my favorite one. It is very interesting to read about the little wizards from Hogwarts School…
– And how do you study at school, what subjects do you like the most?
Lisa (12 years old): I am a very good pupil. My mother keeps telling me that this is my ticket to a happy future… And I believe her. Mom knows everything, she’s the best. I love both the Georgian language and history, but most of all – English! Now everyone needs to know English to find a good job.
Lisa (12 years old): I dream of becoming a journalist, they are all so beautiful. I think it is so interesting to make interviews and reports on various topics. But to do this, you need to study a lot and be very smart. My mother tells me that I am smart, and I can achieve all my goals.
– Tell me, what are you dreaming of?
Lisa (12 years old): I dream of becoming a journalist, they are all so beautiful. I’m behind on the school curriculum, I have to run to the neighbors and find out the tasks… In the Internet, in addition to studying, you can do everything, watch movies, cartoons, books, and read whatever you want.
Lisa (12 years old): My best friend is my classmate Anna. We both love to read. But her parents can afford buying books, and my mother has no money… Anna is always happy to lend me books, and we often keep secrets with her. She won’t tell anyone, I can trust her.
– Are you friends with boys?
Lisa (12 years old): I’m more friends with girls, boys always fight and make noise.
– Do they insult you?
Lisa (12 years old): No, why? They fight with each other and play their own games.
– Have you ever thought about your future family? How many children will you have?
Lisa (12 years old): I will have many, many children. It’s fun when there are a lot of children. You see, there are six of us, and we all love each other.
– What will your husband be like?
Lisa (12 years old): My husband will never drink, fight or hurt our children!
– Marat, how do you study? Do you like to go to school?
Marat (11 years old): Yes, school is great! My friends are there… And now we have to sit at home and play only with each other. And I like to do my home-task and I study well. But now it doesn’t work – we don’t have a computer and so I can’t study…
– Have you already decided what you will become when you grow up?
Marat (11 years old): I’ll be a sailor or play Rugby. All sailors are brave and strong. And the Rugby players too. I will also be the strongest.
– You have a lot of drawings. Do you like to draw?
Marat (11 years old): Yes, Lisa and I draw very well. We are good at drawing everything: houses, people and even the sea and waves.
– You said you might become a sailor, so you love the sea?
Marat (11 years old): I haven’t really decided yet, maybe I’ll be a Rugby player … And I really love the sea. In the summer, we often go to swim with my mother. When I walk on the beach, I imagine that I am already a sailor and sail to different countries…
– Marat, you are already a big boy, are you helping your mother?
Marat (11 years old): Certainly I do! I’m the oldest man in the house! Sometimes I bring firewood for the stove, sometimes I help to carry heavy bags, and sometimes I rock Barbare in my arms.
– Do you play with your brothers and sisters? What is your favorite toy?
Marat (11 years old): My favorite toy is my robot Robo. I named it like a robot from a movie. You know, there’s a movie where a boy and a robot become friends? Mine doesn’t look much like the one in the movie, and it’s old, but I still love it.
An impatient six-year-old Shota broke in:
Shota (6 years old): I also really like Marat’s robot, but he doesn’t give it to me… Sometimes he just lets me play a little bit, and I also want a robot… my own one.
– So let me talk to you. Do you want to go to school?
Shota (6 years old): Yes, I dream of going to school as soon as possible, I will have a lot of books and notebooks, like Marat, Lisa and Mariam. Imagine, we will all go to school together.
Shota (6 years old): I will be a police officer, I will protect everyone…
– What would you like to receive as a gift?
Shota (6 years old): I want a car, a big one, to sit in it and ride… and you will give Marat a bicycle – he has been dreaming it for a long time. And he will give me a ride. Really, Marat?
Marat (11 years old): Certainly I will! I really want a two-wheeler! My mother can’t buy it for me, and the neighborhood boys rarely let me ride theirs…
Mariam (7 years old): Aunt, you forgot me! I want gifts too! I already have a Masha doll, but it’s already old, so I want more! I would like to have a doll as big as a real girl, as tall as I am, and in a pretty dress. I saw it in a shop window… I’ll call her Lisa. And I want beautiful dresses and shoes like a princess has!
– Do you want to be like a princess?
Mariam (7 years old): I’m already a princess, but I don’t have a dress… You know, when I grow up, a prince will come for me on a horse and take me to his palace.
– And who makes such beautiful braids for you, princess?
Mariam (7 years old): Lisa always braids my hair. Beautiful, isn’t it? And Barbare still doesn’t get pigtails, her hair is too short yet. Then I’ll braid it for her too.
– Mari, can you draw?
Mariam (7 years old): Yes, a little. I don’t do it as well as Lisa, but I will learn for sure.
– What would you like to be when you grow up, other than a princess?
Mariam (7 years old): I don’t know yet… I want to be like my sister, Lisa. At school, I like the Georgian lessons. Maybe I’ll become a teacher…
– Guys, what do you think, what would Andria and Barbare like to have as a present?
Mariam (7 years old): Andria loves his blue car the most, so he will probably be happy with the new cars. And Barbare always asks for dolls, from me and from the neighborhood girls, and also candies. We all love candies and chewing gum, but my mother rarely gives us one of them…
Andria and Barbare also like to cuddle with soft toys…
– Children, does your mother find time to tell you a story or sing a song? Who is your favorite character?
Shota (6 years old): I love the fairy tale about Natsarkekiya (Georgian folk tale), everyone thinks he is lazy, but he turned out to be soooo smart, he outsmarted Deva and won him.
Mariam (7 years old): I love it when my mother reads about Snow White and the dwarfs. Snow White is the most beautiful and kind princess, my mother says that I look like her. Andria and Barbare always listen when mom reads, too.
Marat (11 years old): I’m already big, I don’t like fairy tales. But when my mother sings a lullaby to the kids, I love to listen. She has such a beautiful voice…
– Your mother must be very kind.
Lisa (12 years old): Our mother is the best, I saw her cry quietly when she couldn’t buy me a tablet for my studies. I don’t want her to cry!
Marat (11 years old): Yes, my mother cries and gets upset when something needs to be bought, but there is no money.
Shota (6 years old): My mother is the kindest and the most beautiful person in the world.
Mariam (5 years old): Yes, our mother is a princess, kind and beautiful.
– What would you wish other Georgian children?
Marat (11 years old): I wish everyone to be happy and joyful. I wish their dads do not beat them…. And that they all have bicycles, toys, candies, and everything they want.
– I’m sure you will have all this too! Let me talk to your mother now. Naira, do you believe that outsiders will help you when they find out about your need?
Naira– No matter what, I believe! After all, I met complete strangers on the way and at the most difficult moment for me, they gave me a helping hand!
– Naira, what are in your opinion the things you need at home in the first place?
– As you can see, we don’t have anything of our own. At the moment, we really need beds for children, at least one computer, so that children do not fall behind in the school curriculum.
We need a refrigerator, a TV, and a gas stove… Children need clothes, shoes, food, for the youngest – Barbare – needs diapers…
– Nairs, why did you decide to contact us?
– I saw the video on Facebook, and went to your page. I was amazed at how many destitute people you help. So I decided to write. If it weren’t for the children who are deprived of everything, I would never have bothered you.
– Do you want to meet friends of the Fund? Do you want to find new friends?
Naira: You and the friends of your Fund are my last hope. I will be glad of any help, any support, even if only verbal.
Friends, as you can see, the large family is in extreme need. The family is in need of food, diapers, clothes, beds, bed linen and household appliances! Let’s support them, show mercy, give the children a chance to develop normally and have a happy childhood. You can personally visit this family and provide assistance. The children and their parents will be merely happy! Call Naira, find out about her needs, cheer her up, support her, tell her that she is not alone and that nobody will leave them alone in their trouble! It is very important.
Here is their address: Khelvachauri, Batumi, 10 Kveda Salibauri str., tel.: 557 441 860
Dear friends, Chernovetskyi Fund initiates a charitable action: to help Naira Khmaladze and her children. As you know, the Fund does not stop at one-time assistance. Without children, the country and people have no future. Take care of the younger generation! Help them survive! “Write them down” as your relatives. And we are sure that the Lord himself will bless you.
And be sure to repost our publication. Let all your friends know about the grief of this family! It is very important.
God gives us the opportunity to take care of people who are not able to do it themselves. Not all people are the same. And not everyone is as kind as we are. Please, do not pass aside the sorrow of others! Unhappy people are given to us from above so that we can prove our faith to the Almighty not in words but in deeds!
Friends, there is one more request, if you know about the misfortune of a neighbor or friend, do a Charitable deed, write to us by e-mail: office-fsp@fsp.ge