ამ საშინელ სახლში დღესასწაული არასდროს დადგება!
მათ შობის დღესასწაულზეც ეშიებათ და შესცივდებათ; ხოლო როდესაც მეზობელი სახლებიდან შემწვარი გოჭის და ახლად გამომცხვარი ფუნთუშეულის გემრიელი სუნი გამოვა, ისინი ხელში პურს დაიჭერენ, თვალებს დახუჭავენ და წარმოიდგენენ, რაოდენ გემრიელია ეს ყველაფერი… ისინი ამას შეჩვეულები არიან. ისინი ყოველთვის ასე იქცევიან.
შიმშილის ატანაც შეიძლება და სიცივის გადატანაც… მაგრამ მერე რა იქნება? ვინ იქნებიან ბავშვები, როდესაც გაიზრდებიან? ვინ გახდებიან ისინი, თუ მათ ბავშვობა არ ჰქონიათ?
ოთხი წლის სალომეს და 6 წლის მარის ზღაპრების ჯერ კიდევ სჯერათ, მაგრამ უფროსები – 11 წლის მანჩო და ასაკთან შედარებით მოწიფული, 9 წლის ტარიელი დარწმუნებულები არიან, რომ ბედნიერება არ არსებობს.
„მე უფალს მხოლოდ ერთ რამეს შევთხოვ – რომ ჩემი შვილების გაზრდაში დამეხმაროს! მათი ტანჯვის შემყურეს, გული მიკვდება! – მწარედ ტირის დედა, ნონა (32 წლის). – შველას ჩვენ საერთოდ არსაიდან ველით!“
შეუძლებელია ცრემლების გარეშე იმის ყურება, თუ როგორ ცხოვრობენ ეს კეთილი ქართველები… შვილები – აი, მათი ერთადერთი სიმდიდრე! საბრალო ნონამ ჩვენს ფონდს იმ რწმენით მომართა, რომ კეთილი თანამემამულეები მის შვილებს გასაჭირში არ დატოვებენ. ჩვენ მათი უკანასკნელი იმედი ვართ!
ნონა, თუ შეიძლება, მოგვიყევით, ჩვენს ფონდში რა გასაჭირმა მოგიყვანათ?
ნონა:ჩვენ საშინელ სიღარიბეში ვცხოვრობთ… ჩემი შვილები მუდმივად ნახევრად მშივრები არიან, ძველმანებში ჩაცმულები დადიან… საწყლები, უკვე აღარც არაფერს ითხოვენ! იციან, რომ ფული არ გვაქვს. სახლი ინგრევა… მე და ჩემს მეუღლეს არანაირი შესაძლებლობა არ გვაქვს, რომ მათ მეტნაკლებად ნორმალური პირობები შევუქმნათ. ჩემი პატარების შემყურეს, გული მიკვდება! (ტირის.)
ნონა, ასეთ სავალალო მდგომარეობაში როგორ აღმოჩნდით?
ნონა:მე დიდი სიყვარულით გავთხოვდი… მე და ჩემმა ქმარმა ერთმანეთი საერთო ნაცნობებთან გავიცანით. ერთმანეთი მაშინვე მოგვეწონა. ცოტა ხანს – სამი თვე ვხვდებოდით. მივხვდით, რომ უერთმანეთოდ ცხოვრება არ შეგვეძლო და დავქორწინდით. დიდ გეგმებს ვაწყობდით, თბილისში წასვლასა და ნორმალური სამსახურის შოვნაზე ვფიქრობდით, ისე რომ გვეცხოვრა, როგორც ყველას. დიდ სიმდიდრეზე არასდროს მიოცნებია… მაგრამ რატომღაც, არ გამოვიდა… პირველი ორსულობა შემიწყდა. ძალიან განვიცდიდი და მხოლოდ ერთ რამეზე ვოცნებობდი – რომ დედა გავმხდარიყავი! მალე, ისევ დავფეხმძიმდი და ქვეყანას ჯერ ჩვენი მანჩო, შემდეგ კი ტარიელი მოევლინა… ჩვენს სიხარულს საზღვარი არ ჰქონდა! ბავშვები ხომ ღმერთის საჩუქარია! ცხოვრების აზრი! ისე მოხდა, რომ მუშაობა აღარ შემეძლო, ბავშვებზე უნდა მეზრუნა, ამიტომ სოფელში დავრჩით. საბედნიეროდ, თავს ზემოთ ჭერი მაინც გვაქვს.
ნონა:ეს ჩემი დედამთილის სახლია… თავად, თბილისში ცხოვრობს და ექთნად მუშაობს. ფულს ცოტას შოულობს, მაგრამ თავისი საქმე უყვარს და თავის დანებება არ სურს. როგორც ხედავთ, სახლი სავალალო მდგომარეობაშია. აქ ორი ოთახია, ერთში ერთგვარი სამზარეულო მოვაწყვე. იატაკი ბეტონისაა, კედლები იშლება, სახურავი ჟონავს და ყველა ბზარიდან უბერავს… ღუმელი ვერ გვშველის, თუმცა არც შეშა გვაქვს. იმით ვათბობთ, რასაც ახლომახლო ტყეში ვაგროვებთ. ადგილობრივ ხელისუფლებას დახმარებისთვის ბევრჯერ მივმართე. ვთხოვდი, სახურავის შეკეთებაში მაინც დაგვხმარებოდნენ, მაგრამ ყურადღებას არავინ მაქცევს, სარემონტო სამუშაოებისთვის კი ფულს ვერსად ვიშოვი. ჩემი ქმარი ნებისმიერ დამატებით სამუშაოს თანხმდება, სოფლის მეურნეობაშიც ეხმარება და თუ დაუძახეს, მშენებლობაზეც მუშაობს; მაგრამ სოფელში, კი იცით, სამსახურის შოვნა ძალიან ძნელია, მით უმეტეს – ახლა. ამ წყეული ვირუსის გამო, ყველაფერი დახურულია. სოციალური დახმარება – აი, მთელი ჩვენი შემოსავალი.
ნონა:ჩვენ 440 ლარს და კვების ბარათებს ვიღებთ… თავად განსაჯეთ, რაზე შეიძლება გვეყოს? ოთხი ერთმანეთზე პატარა ბავშვი, მათ ჭამა და ჩაცმა სჭირდებათ. ჩვენ მხოლოდ ყველაზე აუცილებელ პროდუქტებს ვყიდულობთ. ონლაინ-რეჟიმში სწავლა კი ჩვენთვის დამატებით პრობლემად იქცა. სამ ბავშვს ერთი სასკოლო ნოუთბუქი აქვს. დანარჩენები გაფუჭდა და მათი შეკეთება ვერ შევძელით.
არავინ გეხმარებათ? მშობლები ან ნათესავები?
ნონა:მამაჩემი 10 წლის წინ გარდაიცვალა… დედა პენსიონერია და ჩემს დას უვლის. ის გონებრივად ჩამორჩენილია და ეპილეფსია აქვს. მამამთილიც დიდი ხნის წინ გარდაიცვალა, ჯერ კიდევ სანამ მე და დავითი ვიქორწინებდით. დედამთილს კი თავი თავადაც ძლივს გააქვს. მას ჩვენ, ახალგაზრდები, უნდა ვეხმარებოდეთ, მაგრამ სამწუხაროდ… ზოგჯერ მეზობლები გვაძლევენ იმ ტანსაცმელს, რაც მათ შვილებს დაუპატარავდათ. დამხმარე სხვა არავინ გვყავს.
ოდესმე თუ წარმოიდგენდით, რომ ასეთ სავალალო მდგომარეობაში აღმოჩნდებოდით?
ნონა:არა, რა თქმა უნდა. ახალგაზრდობაში, მე და ჩემი ქმარი იმაზე ვოცნებობდით, რომ ორივე ვიმუშავებდით, რომ ყველაფერი დალაგდებოდა და მშვიდი, წყნარი ცხოვრებით ვიცხოვრებდით. ახალგაზრდობაში ყველაფერი მარტივი ჩანს. მით უმეტეს, დავითი შრომისმოყვარე ადამიანია, ნებისმიერ საქმეს თანხმდება, ოღონდაც სახლში თეთრები შემოიტანოს.
რისი გწამთ, ნონა? ხსნას რაში ხედავთ?
ნონა:სულიერად დაცემის საშუალებას უფლის რწმენა არ მაძლევს. ჩვენ მართლმადიდებელი ქრისტიანები ვართ, თითქმის ყოველ კვირა დღეს ეკლესიაში დავდივართ. მე ხატების წინ ვლოცულობ და უფალს შევთხოვ, რომ ჩემი შვილების გაზრდაში და მათ ფეხზე დაყენებაში დამეხმაროს. მე ლოცვას მათაც ვასწავლი და იმის რწმენას, რომ უფალი ჩვენს ხმას აუცილებლად შეისმენს და დაგვეხმარება.
ნონა:მჯერა. იცით, მე საერთოდ არავინ მყავს, ვისაც დახმარებისთვის მივმართავდი… თქვენი ფონდი ჩემი უკანასკნელი იმედია! თქვენს „ფეისბუქ“ გვერდს თვალყურს ყურადღებით ვადევნებ და ვხედავ, რამდენი კეთილი და გულისხმიერი ადამიანი ცხოვრობს ჩვენს ქვეყანაში… ადამიანები, რომლებიც სხვისი გასაჭირის მიმართ გულგრილები არ რჩებიან და მზად არიან, დასახმარებლად მოვიდნენ. მჯერა, რომ როდესაც ისინი იმ სიღარიბის შესახებ შეიტყობენ, რაშიც ჩემს შვილებს უწევთ ცხოვრება, ისინი გამოგვეხმაურებიან და ჩვენს გასაჭირს გვერდს არ უქცევენ…
მაგალითისთვის, რას ჭამენ ბავშვები? როგორია მათი ყოველდღიური კვება?
ნონა:ვცდილობ, მშრალი საჭმელი არ ჭამონ. მე მათ წვნიანებს ვუკეთებ – წყალწყალას, რა თქმა უნდა… ძალიან გემრიელი არ არის, მაგრამ მარტო მაკარონს კი სჯობს. პური, ჩაი, ზოგჯერ, შაქრის გარეშეც. რას ვიზამთ? სოციალური დახმარების ერთ თვეზე გაწვდენა ძალიან რთულია.
ნონა, თქვენი შვილები სკოლაში და საბავშვო ბაღში დადიან?
ნონა:მანჩო, ტარიელი და მარი კარგად სწავლობენ და გულს ძალიან მიხარებენ! არ ზარმაცობენ და ნიშნებიც კარგი  მოაქვთ. ყოველ შემთხვევაში ასე იყო, სანამ სკოლას დახურავდნენ. ახლა, არც კი ვიცი, რა იქნება… საბავშვო ბაღი კი ჩვენს სოფელში უბრალოდ არ არის. პატარა სალომეს ძალიან უნდოდა ქართული ცეკვების წრეზე სიარული, მაგრამ მე მის საფასურს ვერ გადავიხდიდი, ასე რომ – სახლში ზის.
თუ შეიძლება, ბავშვებსაც გავესაუბრები. მანჩო, შენ ყველაზე უფროსი ხარ. შენგან დავიწყოთ. მითხარი, შენი საყვარელი საგანი რომელია?
მანჩო (11 წლის):მე ყველაზე მეტად, მათემატიკა და ქართული ენა მიყვარს, მაგრამ ისე, ყველა საგანში კარგი ნიშანი მყავს. მე, ტარიელს და მარის მასწავლებლები რომ გვაქებენ, დედას ისე უხარია, სიხარულისგან თვალები უბრწყინავს!
რა ჭკვიანები ყოფილხართ! მანჩო, რომ გაიზრდები, ვინ გამოხვალ?
მანჩო:ექიმობაზე ვოცნებობ. მინდა ხალხს ვუმკურნალო და სიკვდილისგან ვიხსნა!
მარი (6 წლის):ექიმობა მეც მინდა! მე და მანჩო მსოფლიოში საუკეთესო ექიმები ვიქნებით!
ამაში ეჭვიც არ მეპარება, მარი! მითხარი,  რომელია შენი საყვარელი ზღაპარი?
მარი:„გაყინული“, დების – ელზას და ანას შესახებ! ორივე ძალიან ლამაზია, მაგრამ მე ანა უფრო მომწონს! ძალიან მინდა თოჯინა – პრინცესა ანა. დედას ვთხოვე, მაგრამ მან მითხრა, რომ მაშინ მიყიდის, როცა ფული ექნება… (სევდიანად ოხრავს პატარა.)
შენ, ტარიელ? შენ რაზე ოცნებობ?
ტარიელი (9 წლის):ძალიან მინდა ველოსიპედი! მეზობლის ბიჭები დაატარებენ, მე კი განზე ვდგავარ და ვუყურებ… მაგრამ დედას აღარ მოვთხოვ, თორემ ერთხელ ვუთხარი, მან კი ზურგი მაქცია და რატომღაც ატირდა… არაფერი მინდა, ოღონდაც დედა არ ტიროდეს!
რომ გაიზრდები, ვინ გამოხვალ?
ტარიელი:მე პოლიციელი ვიქნები! იარაღი მექნება და დამნაშავეებს დავიჭერ!
რა ყოჩაღი ხარ! და შენ რაზე ოცნებობ, სალომე?
სალომე (4 წლის):მე თოჯინები და ტკბილეული მინდა!
ეს მაიმუნი შენი საყვარელი სათამაშოა? რა ჰქვია?
სალომე:დიახ, საყვარელი. მას ანა ჰქვია!
თქვენ უბრალოდ საოცარი ბავშვები ხართ! ვფიქრობ, თუ ახალ წელს თოვლის ბაბუას სურვილს ჩაუთქვამთ, თქვენი ოცნებები აუცილებლად ასრულდება!
მარი:ჩვენ სურვილს ყოველთვის ვუთქვამთ… მაგრამ ის არ მოდის. დედა ამბობს, რომ მას დრო არ აქვს; მაგრამ ჩვენს მეზობლებთან ხომ მოდის? ჰოდა, მეც მჯერა, რომ ის, ოდესმე, ჩვენთანაც აუცილებლად მოვა!
ნონა, თქვენი აზრით, სახლში პირველ რიგში რა გჭირდებათ?
ნონა:ღმერთო, რა უხერხულია თხოვნა… მხოლოდ შვილების გამო ვითხოვ… ისინი მუდმივად ცუდად იკვებებიან, სახლში გამოკეტილები სხედან, მულტფილმებსაც კი ვერ უყურებენ. ძალიან მინდა, რომ ტელევიზორი მაინც გვქონდეს, ასევე – გაზქურა, რადგან ეს აღარაფრად ვარგა. არც ნორმალური საწოლები გვაქვს… ჩვენ ნებისმიერი დახმარებისთვის მადლობელები ვიქნებით.
ერთადერთი, რაზეც ვოცნებობ და რასაც უფალს შევთხოვ – ეს ჩემი შვილების კეთილდღეობაა! რომ ისინი ჩაცმულები და დანაყრებულები იყვნენ, რომ არ სციოდეთ და სწავლის შესაძლებლობა ჰქონდეთ… რომ ცხოვრებაში საკუთარი გზა იპოვონ და ბედნიერები იყვნენ!
მეგობრებო, მესხების ოჯახს ჩვენი დახმარება ძალიან სჭირდება! ოთხი მშვენიერი ბავშვი – 4 წლის სალომე, 6 წლის მარი, 9 წლის ტარიელი და 11 წლის მანჩო საშინელ სიღარიბეში, სიცივესა და შიმშილში ცხოვრობს, მაგრამ მათ სასწაულების რწმენა არ განელებიათ! მათ სჯერათ, რომ თოვლის ბაბუა ოდესმე მათთანაც მივა! მათი ბავშვობის ოცნებების ასრულება კი ჩვენ ძალგვიძს! მათ ხომ ბედნიერებისთვის ცოტა რამ სჭირდებათ: გემრიელი საჭმელი, ტკბილეული და სათამაშოები!
მესხების ოჯახი ნებისმიერი დახმარებისთვის მადლობელი იქნება. მათ ძალიან სჭირდებათ: საკვები, საბავშვო ტანსაცმელი, საყოფაცხოვრებო ტექნიკა და საწოლები! სამ ბავშვს კი ერთი სასკოლო ბუქი აქვს! მათთვის ბავშვობის დაბრუნება, მათი სურვილების ასრულება და პანდემიის ამ რთული პირობებში, მათთვის სწავლის შესაძლებლობის მიცემა ჩვენ შეგვიძლია. ბავშვები ხომ ჩვენი ქვეყნის მომავალია!
მესხების ოჯახის მონახულება და მათი შეძლებისდაგვარად დახმარება თავადაც შეგიძლიათ. მათი მისამართია: კასპის მუნიციპალიტეტი, სოფ. ქვემო ხანდაკი.
ან დაურეკეთ ნონას და კეთილი სიტყვებით გაამხნევეთ იგი! ტელეფონის ნომერი: 598 19 24 90.
(დანიშნულება:მესხების ოჯახი).
თანხისგადმორიცხვაშეგიძლიათჩვენისაიტისმეშვეობითაც.
ჩვენ, თქვენთან ერთად,უკვე მრავალ გაჭირვებულს დავეხმარეთ! მოდით, მესხების ოჯახსაც გავუმართოთ ხელი! უბედურებისგან ხომ დაზღვეული არავინაა? ვინ იცის, იქნებ სრულიად უცხო ადამიანების დახმარება ოდესმე თავადაც დაგვჭირდეს!

Even at Christmas they will be hungry and cold. When delicious smell of roasted piglet and fresh pastries comes from their neighbors, they will just take some bread, close their eyes and imagine how delicious it is … They are used to it, they always do like that.
One can endure hunger and cold… But what then? Who will these children be when they grow up? What will they become if they don’t have any childhood?
0901200270Four-year-old Salome and 6-year-old Mari still believe in fairy tales, and the elders – 11-year-old Mancho and a precocious child 9-year-old Tariel – are sure that there is no happiness.
“I pray and ask Lord for only one thing, to help me raise my children! My heart breaks when I watch them suffering! – their mother Nona (32 years old) cries bitterly. “We have absolutely nowhere to wait for help!”
You cannot look without tears at the way this kind Georgian family lives … Children are their only wealth! Poor Nona addressed our Fund, believing that her kind compatriots would not leave her kids in trouble. We are their last hope!
– Nona, what misfortune made you address our Fund?
Nona: We live in terrible poverty … My children are half-starved all the time, they wear rags … They don’t even ask for anything! They know that there is no money. The house is collapsing … My husband and I can’t provide any more or less normal conditions for them. It breaks my heart looking at my kids! (Cries)
– Nona, how did you find yourself in such a dire situation?
Nona: I got married for great love … My husband and I met while visiting our mutual friends. We liked each other immediately. We dated for a very short time – for three months. We realized that we couldn’t live without each other, and got married. We made big plans, we wanted to leave for Tbilisi, find a normal job and live like everyone else. I never dreamed of great wealth. But somehow it didn’t work out …My first pregnancy ended in miscarriage, I was very worried, I dreamed of only one thing – to become a mother! Soon I became pregnant again, first our Mancho was born, then Tariel … Our happiness knew no bounds! Children are a gift from God, the meaning of life! It so happened that I could no longer work, I had to take care of the children, so we stayed in the village. Fortunately, there is a roof over our head.
Nona: This is my mother-in-law’s house … She herself lives in Tbilisi, working as a nurse. She earns pennies, but she loves her job and does not want to quit it. As you can see, the house is in a deplorable state. There are two rooms here, I made a kind of kitchen in one of them. The floor is concrete, the walls are crumbling, the roof is leaking and it’s blowing from all cracks … The wood stove does not help, and we have no firewood either. We light it with whatever we manage to collect in the forest nearby. Many times I have addressed the local authorities for help, asking to help us to repair the roof at least, but no one pays attention to me, and there is nowhere to get money for the repairs. My husband takes any part-time job, he works in agriculture and at construction sites – wherever they call him. You know, it is very difficult to find a job in the countryside, especially now. Everything is closed because of this damn virus. A social allowance is our only income.
Nona: We get 440 GEL and the food coupons… Tell me, what can this be enough for? There are four little children whom we have to feed and dress. We only buy the most basic food. Studying on-line has become an additional problem for us. Children have one school laptop for the three of them, the rest went out of order and can’t be repaired.
Nona: My father died 10 years ago … And my mother is a pensioner, she looks after my sister, who is mentally retarded and epileptic. My father-in-law also died long ago, even before David and I were married, and my mother-in-law barely makes ends meet. It is we, the young, who must help her, but alas … The neighbors sometimes give us clothes from which their children grow up … We have absolutely no one else to help.
– Could you imagine that you would find yourself in such a dire situation?
Nona: Not of course! When we were young, my husband and I dreamed that we would both work, that everything would work out and we would live a quiet and peaceful life. Everything seems easier when you are young. David is a hard worker, he takes any job, to bring home some money.
– What do you believe in, Nona? In what do you see the salvation?
Nona: My faith does not let me lose my heart. We are Orthodox Christians, we go to church almost every Sunday. I pray in front of the icons, I ask God to help me to raise my children and put them on their feet. And I also teach them to pray and believe that the Lord will surely hear and help us.
Nona: Yes, I do! You know, I have absolutely no one to ask for help … Your Fund is my last hope! I closely follow your Facebook page and see how many kind and helpful people live in our country … People who do not remain indifferent to the grief of others and are ready to come for help. I believe that having learned about the poverty in which my children have to live, they will respond and will not pass by our misfortunes…
Nona: I try not to let them eat dry food. I make them soups, water-based, of course … Maybe they are not very tasty, but it’s better than just pasta. Bread, tea, sometimes even without sugar. But what can I do? It is very difficult to stretch the allowance for a month.
– Nona, do your children go to school and kindergarten?
Nona: Mancho, Tariel and Mari study well, they make me very happy! They are not lazy and always get good marks. At least, it was like that before the school was closed. And now I don’t know what will happen … Well, there is simply no kindergarten in our village. Little Salome was eager to attend Georgian dance classes, but I have no money to pay for that, so she just stays at home.
– Can I talk to your children, please? Mancho, you are the oldest, let’s start with you. What is your favorite school subject?
Mancho (11-year-old): I love math and the Georgian language most, but I have good marks in all subjects. Mom is so happy when the teacher praises Tariel and Mari and me, her eyes start shining!
– You are very smart, guys! What will you become when you grow up, Mancho?
Mancho: I want to become a doctor to cure and save people!
Mari (6-year-old): I want to become a doctor too! Mancho and me will be the best doctors in the world!
– For sure, Mari! What is your favorite fairy tale?
Mari: “Frozen” about sisters Elsa and Anna! They both are very beautiful! But I prefer Anna! I want to have a doll – princess Anna. I asked mommy and she says that she will buy me a doll when there is money… (The baby sighs sadly)
– What about you, Tariel? What are you dreaming about?
Tariel (9-year-old): I want to have a bicycle! Neighbor boys ride bicycles, and I just stand aside and look … But I won’t ask my mother, because when I asked her once, she turned away and started crying for some reason … I do not want anything, if only my mother did not cry!
Tariel: I’ll be a policeman! I will have a gun and I will catch criminals!
– Good boy! And you, Salome, what are you dreaming about?
Salome (4-year old): I want dolls and sweets!
– Is this monkey your favorite toy? What’s its name?
Salome: Yes, it’s my favorite. Her name is Anna!
– Guys, you are wonderful! I think if you make a New Year wish to Santa, your dreams will definitely come true!
Mari: We always make wishes… But he never comes. Mom says he has no time. But he comes to our neighbors! And I believe that someday he will definitely come to us!
– Nona, what do you think, you need most in your home?
Nona: Lord, I feel very awkward to ask … I ask only for the sake of my children … They are constantly malnourished, they are locked at home, they can’t even watch cartoons. I would very much like to have a TV, and a gas stove too – this one is good for nothing. We haven’t got normal beds … We will be grateful for any help.
The only thing I dream about and ask Lord is the welfare of my children! So that they were dressed and had enough food, so that they would not freeze, and had the opportunity to study … … So that they found their way in life and were happy!
The Meskhi family needs our support very much, friends! Four wonderful children – 4-year-old Salome, 6-year-old Marie, 9-year-old Tariel and 11-year-old Mancho – live in dire poverty, in cold and hunger, but they never stop believing in miracles! They believe that Santa will come to them someday! And it is in our power to make their childish dreams come true! They need very little to be happy: delicious food, sweets and toys!
The Meskhi family will be grateful for any help. They are in dire need of food, clothes for children, home appliances, beds! And the children have one school netbook for the three of them! You and I can bring them back their childhood, make their dreams come true and give them the opportunity to study in these difficult conditions of the pandemic. Because the children are our country’s future!
You can visit them in person and provide them with all possible help.Their address is: Kaspi municipality, village Kvemo Khandaki.
Or you can call Nona and cheer her up with your kind words! Phone: 598 19 24 90.
God gives us chances to care about people who are unable to take care of themselves. Do not pass by people in trouble! Those poor people are sent to us by heaven so that we could prove not by words, but in deeds that we trust in God!
Friends, there is one more request : if you know about the misfortune of a neighbor or friend, do a godly deed, drop us an email at: office-fsp@fsp.ge.
(Purpose: Meskhi family).
We have already helped many disadvantaged people! Let’s support the Meskhi family too, as no one is immune to bad luck! And who knows, maybe someday we ourselves will need the help of strangers!