რა ღირს ბავშვის სიცოცხლე საქართველოში?
როგორ უნდა აუხსნა პატარებს – რატომ? რატომ მიდის ზღაპრული თოვლის ბაბუა ჯანდაცვის სამინისტროს იმ უნამუსო მოხელეების შვილებთან, რომლებსაც ამ ანგელოზების 4 წლის დაიკოს სამკურნალოდ ფულის გამოყოფა “დაავიწყდათ” და მან საშინელ წამებაში, უბედური ქართველი დედის ხელებში დალია სული, ეპილეფსიის მორიგი შეტევისას. რა უბედურებაა?!
მეგობრებო, ვის შეუძლია გვითხრას, რამდენი ლარი ღირს 4 წლის ბავშვის სიცოცხლე? განა ის ფასდაუდებელი არ არის?
ოჯახი, რომელიც დღეს გვინდა გაგაცნოთ, სხვა ოჯახებისგან არაფრით განსხვავდება. შიმშილი, სასოწარკვეთა და უმწეობის შეგრძნება – აი, რა საერთო აქვს ჩვენს ყველა ბენეფიციარს. მათ საჭმლის ფული არ აქვთ, ბავშვები ცუდად იკვებებიან და მშივრები იძინებენ; მაგრამ ყველაზე საშინელი ეს არ არის… შიმშილს როგორღაც აიტან და გადაიტან…
– მჯერა, რომ ღმერთი ჩემს შვილებს შიმშილით სიკვდილისთვის არ გაწირავს, – ამბობს კეთილი, ქართველი ქალი, – ჩემი გოგონა კი ახლა ზეცაშია, ანგელოზთა შორის და ჩვენთვის ლოცულობს…
საშინელებაა იმის დანახვა, ეს ბავშვები როგორ ცხოვრობენ – პატარა ოთახში, სადაც იატაკი და კედლები დიდი ხნის წინ დალპა და სადაც თაგვები დარბიან. „იატაკის ხვრელებიდან მღრღნელები ძვრებიან, მათ ბავშვების საწოლებშიც კი ვპოულობ, – ჩივის ნანა. – მაგრამ რა ვქნათ? სხვაგან წასასვლელი არსად გვაქვს!“
ნანა, თუ შეიძლება, გვითხარით, რა არის თქვენი ოჯახის მთავარი პრობლემა?
ნანა: მე სამი შვილი მყავს. ჩვენ საშინელ პირობებში ცხოვრობთ და ზოგჯერ, მათ გამოსაკვებად არაფერი მაქვს… ალბათ ვერც კი წარმოიდგენთ, ეს რა საშინელებაა! მიმოიხედეთ გარშემო! ეს სახლი თავზე გვენგრევა, სახურავი ჟონავს, კედლები იშლება, სარდაფიდან კი თაგვები ძვრებიან! ზოგჯერ, მათ ბავშვების საწოლშიც კი ვპოულობ! მთელი ღამე თვალებს ვერ ვხუჭავ, რადგან მეშინია, არ დაგვკბინონ… ზაფხულში კი აქაურობა მორიელებით არის სავსე. მთელი ავეჯი დამტვრეულია, უფროსებს – დამიანეს და ლუკას ჩანგრეულ საწოლზე სძინავთ და ზედ ძლივს ეტევიან. მაგრამ რა ვქნათ? იატაკზე ძილს ეს სჯობს…
ნანა:არა, რას ამბობთ! ეს ჩემი დედამთილის სახლია. იგი ასაკოვანია ქალია, ნერვული აშლილობით. რამდენიმე წლის წინ, მას ნერვული შეტევა ჰქონდა და ის ფსიქიატრიულ საავადმყოფოში აღმოჩნდა… ახლა, ხმაურს საერთოდ ვეღარ იტანს და ჩვენი შვილები, რომლებიც, ბუნებრივია, დარბიან და თამაშობენ, მას ძალიან აღიზიანებენ… აქედან გადასვლა გვინდა, დედამთილს სიმშვიდე და მოსვენება სჭირდება, მაგრამ წასასვლელი არსად გვაქვს! ზოგჯერ, საჭმელიც კი არაფერი გვაქვს, ბინის ქირის გადახდას ნამდვილად ვეღარ შევძლებთ!
და თქვენი მშობლები? ნათესავები საერთოდ არ გეხმარებიან?
ანა:ჩვენ არავინ გვყავს, ვისაც დახმარებისთვის მივმართავდით. დედაჩემს ფიბრომა აქვს და ოპერაცია სჭირდება. მამა ადრე ტაქსისტად მუშაობა და გვეხმარებოდა, მაგრამ ახლა, მას მუშაობა აღარ შეუძლია. მათ ჩვენ – ახალგაზრდები უნდა ვეხმარებოდეთ, მაგრამ სამწუხაროდ, თავადაც ისეთ მდგომარეობაში ვართ, რომ ყოველი ახალი დღის დადგომას შიშით ველოდებით. ჩემს და-ძმებს თავი ძლივს გააქვთ. მე და ჩემი მეუღლე ორივე ღარიბი ოჯახიდან ვართ და წარმოიდგინეთ, სიმდიდრისკენ არასოდეს მივისწრაფოდით… ჩვენ მხოლოდ მშვიდი, უშფოთველი ოჯახური ცხოვრება გვინდოდა. გვქონდა კიდეც, სანამ ჩემი მეუღლე, სამი წლის წინ, სამსახურს დაკარგავდა… იმ დროს, ჩვენს ოჯახში ისეთი ტრაგედია დატრიალდა, რომლის გახსენებაც კი არ მინდა! იმ წუთიდან, თითქოს ყველაფერი თავდაყირა დადგა! (ქალი ბრუნდება და ცრემლებს იწმენდს).
ნანა, მოგვიყევით, გაგვიზიარეთ თქვენი ტკივილი, იქნებ ცოტა შვება იგრძნოთ…
ნანა: სამი წლის წინ ჩვენი ერთადერთი გოგონა, ჩვენი ანგელოზი – პატარა ნიკოლი გარდაიცვალა,… ის მხოლოდ 4 წლის იყო! როგორ იტანჯებოდა, საბრალო… და ყველაზე საშინელება ის არის, რომ მისი დახმარება შესაძლებელი იყო! ის ჩვენმა სიღარიბემ და უგულო მოხელეების უმოქმედობამ შეიწირა! როდესაც ნიკოლი ორი თვის იყო, უბედური შემთხვევის შედეგად, მან თავის არეში დაზიანება მიიღო – ნაცნობის შვილმა მძიმე, ლითონის ტაფა ისროლა, რომელიც ჩემს გოგონას პირდაპირ თავში მოხვდა. ყველაფერი აქედან დაიწყო – ეპილეფსიის საშინელი შეტევები, ენცეფალიტი… საშინელი ტანჯვის 4 წელიწადი! მას გამოკვლევები, გადაუდებელი სამედიცინო დახმარება და წამლები სჭირდებოდა, რაც ზღაპრულად თანხები ღირდა, რომელიც ჩვენ არც კი დაგვსიზმრებია! ბავშვებით ხელში, დახმარების სათხოვნელად ვის აღარ მივმართე, მაგრამ პასუხს არავინ მაძლევდა, ერთი კაბინეტიდან მეორეში მგზავნიდნენ, დაფინანსებას კი არ გვაძლევდნენ. მორიგი შეტევა ტრაგედიით დასრულდა – ნიკოლი სამუდამოდ დავკარგეთ… უფალმა თავისი ანგელოზი თავისთან, ზეცაში წაიყვანა. საშინელებაა იმის გაცნობიერება, რომ ის ფულის უქონლობამ და ადამიანთა გულგრილობამ დაღუპა… (ქვითინებს.)
ვიზიარებთ თქვენს მწუხარებას… იქნებ თქვენი სიყვარულის ამბავი მოგვიყვეთ? მეუღლე როგორ გაიცანით?
ნანა: ჩვენ მეზობლად ვცხოვრობდით და ერთმანეთს შორიდან ვიცნობდით. მე ის მოწონდა და როგორც აღმოჩნდა, ეს ორმხრივი გრძნობა იყო. ერთ მშვენიერ დღეს, მან სოციალურ ქსელებში მიპოვა და მომწერა, პაემანზე დამპატიჟა. დიდხანს არ ვხვდებოდით, მალევე მივხვდით, რომ ერთმანეთისთვის ვიყავით შექმნილი და დავქორწინდით. იური მშრომელი კაცია, უსაქმოდ არასდროს ზის – ან მუშაობს, ან მუდმივი სამსახურის ძიებაშია. სახლში, ბავშვების მოვლაშიც მეხმარება. დიდი ხნის განმავლობაში, ჩემი მეუღლე მშენებლობაზეც მუშაობდა და მზარეულადაც, მაგრამ ისე მოხდა, რომ ის სამსახურიდან გაათავისუფლეს და მას შემდეგ, მუდმივ სამსახურს ვეღარ შოულობს… სხვა თუ არაფერი, სახლში ცოტაოდენი ფული მაინც შემოჰქონდა, მაგრამ ახლა, ჩვენ სოციალური დახმარებით ვარსებობთ, რომელიც საჭმელზეც კი არ გვყოფნის!
ჩვეულებრივ, შვილებს რას აჭმევთ?
ნანა:ერბოკვერცხს, კარტოფილს, მაკარონს… ზოგჯერ ისეც ხდება, რომ ბავშვები მთელი დღის განმავლობაში მშივრები არიან. ახლახან, საჭმელად არაფერი გვქონდა, ამიტომ მეზობელმა ცოტაოდენი კარტოფილი მოგვიტანა. შევწვი და იმ დღეს, პირველად, საღამოს 7 საათზე ჭამეს! კეთილი მეზობლები რომ არა, ალბათ შიმშილით დიდი ხნის წინ დავიხოცებოდით… ზოგჯერ, სრულიად უცხო ადამიანები მზად არიან, დახმარების ხელი სწორედ იმ დროს გამოგიწოდონ, როდესაც გგონია, რომ ყველაფერი დასრულდა და გამოსავალი აღარ არსებობს… მე ამაში უფლის მოწყალებას ვხედავ! მჯერა, რომ ღმერთი ჩემს შვილებს შიმშილით სიკვდილისთვის არ გაწირავს!
ეკლესიაში ხშირად დადიხართ?
ნანა:თითქმის ყოველ შაბათ-კვირას! თუ არ წვიმს, ბავშვებთან ერთად მივდივარ, სანთლებს ვანთებთ და ვლოცულობთ. მადლობა ღმერთს, ღვთისმშობლის ეკლესია სახლიდან არც ისე შორს არის, ამიტომ მას ხშირად ვსტუმრობთ.
ნანა, მუშაობა თავად თუ გიცდიათ?
ნანა:დიახ, ახლომდებარე მაღაზიაში გამყიდველად დავიწყე მუშაობა, მაგრამ ბავშვებს მუდმივად ყურადღება და დედობრივი მზრუნველობა სჭირდებათ. ისინი ჯერ კიდევ ძალიან პატარები არიან. მით უმეტეს, უმცროსი ჯერ კიდევ ძუძუთი კვებაზე მყავს, ამიტომ ეს ყველაფერი სამსახურს ვერაფრით შევუთავსე… (მძიმედ ოხრავს).
თქვენი შვილები სკოლაში ან საბავშვო ბაღში თუ დადიან? თუ შეიძლება, ცოტა რამ მათ შესახებაც მოგვიყევით.
ნანა:ო-ო-ო, ჩემი ერთადერთი სიხარული და ჩემი ცხოვრების აზრი ისინი არიან! დამიანე ძალიან ნიჭიერი ბიჭია, კარგი ნიშნებით მახარებს! ყველაზე კარგად მათემატიკა, მაგალითების და ამოცანების ამოხსნა ეხერხება. ჩემმა ნაცნობმა მისი უფასოდ მეცადინეობაც კი ითავა, ამბობს, რომ ასეთ ნიჭს განვითარება აუცილებლად სჭირდება! მაგრამ აი, დისტანციური სწავლა… ინტერნეტი არ გვაქვს, სკოლის ბუქიც ცუდად მუშაობს; მას გაკვეთილების გამოტოვება უწევს… დაწყებით კლასებში ნახევარი სასკოლო პროგრამა რომ გამოტოვოს, ეს რა შედეგებს მოიტანს?
თუ შეიძლება, ბავშვებსაც გავესაუბრები. დამიანე, მოგვიყვები შენ შესახებ? სწავლა თუ გიყვარს? შენი ყველაზე საყვარელი საგანი რომელია?
დამიანე (7 წლის):მე ყველა საგანი მომწონს, ყველა საინტერესოა, მაგრამ მათემატიკა ყველაზე მეტად მიყვარს! დედა ამბობს, რომ ნიჭი მაქვს!
რომ გაიზრდები, ვინ გახდები? ალბათ, დიდი მათემატიკოსი, არა?
დამიანე:არა! ვოცნებობ, მზარეული გავხდე! მამაჩემი ადრე რესტორანში მუშაობდა და ერთხელ, თან წამიყვანა. იქ ნება დამრთეს, რომ ხაჭაპური და პიცა თავად გამომეცხო, წარმოგიდგენიათ? იცით, რა მაგარი იყო?
ყოჩაღ, დამიანე! თოვლის ბაბუას საჩუქარი თუ შეუკვეთე?
დამიანე:დიახ, ველოსიპედი! ეს ჩემი ყველაზე დიდი ოცნებაა, მაგრამ თოვლის ბაბუა ჩვენთან არ მოსულა… დედა ამბობს, რომ მსოფლიოში ბევრი ბავშვია, ის კი ერთია და ჩვენამდე მოსვლას ვერ ახერხებს… შენ ხომ არ იცი, ჩვენი ჯერი როდის მოვა?
ვფიქრობ, ძალიან მალე! არ იდარდო… შენ, ლუკა? შენ რაზე ოცნებობ? (პატარამ მხოლოდ თავი გააქნია, გაიქცა და დაიმალა).
დამიანე:რხცვენიაააააა! (იცინის). მის ნაცვლად მე გიპასუხებთ: მას მანქანები და ტკბილეული უყვარს, დედას მათ ყიდვას ყოველთვის სთხოვს!
მოდით, დედიკოსაც ვკითხოთ. ნანა, რა არის თქვენი ყველაზე დიდი ოცნება?
ნანა:მე მხოლოდ იმაზე ვოცნებობ, რომ ჩემი შვილები არ შიმშილობდნენ და თავს ზემოთ ჭერი ჰქონდეთ! თუ ჩემი ბიჭები ბედნიერები იქნებიან, მეც ბედნიერი ვიქნები!
თქვენი აზრით, სახლში პირველ რიგში რა გჭირდებათ?
ნანა:თავადაც ხედავთ – ჩვენ პირველყოფილი ადამიანებით ვცხოვრობთ! სახლი ავარიულია, ავეჯი –  დამტვრეული, არანაირი პირობები არ არსებობს… ჩემი პატარებისთვის, პირველ რიგში, საკვები, ტანსაცმელი და ფეხსაცმელი გვჭირდება, მათ ჩასაცმელი საერთოდ არაფერი აქვთ… წყლის გამაცხელებელიც გვჭირდება, თორემ მათი დაბანა ნამდვილი წამებაა. პატარა ერნესტისთვის – ჭოჭინა, რადგან იზრდება და მისი ხელით ტარება უკვე ძალიან მიჭირს. საწოლები დამტვრეულია, მათზე ძილი შეუძლებელია… ჩვენ ნებისმიერი დახმარებისთვის მადლიერები ვიქნებით! ღმერთია მოწმე, მე მხოლოდ შვილებისთვის ვითხოვ! არ მინდა, რომ ისინი, როგორც ჩემი პატარა გოგონა, სიღარიბის მსხვერპლნი გახდნენ!
როდესაც თქვენი ფონდის შესახებ შევიტყვე, თავიდან არც კი მჯეროდა, რომ მართლა არსებობს ისეთი ორგანიზაცია, რომელიც გასაჭირში ჩავარდნილ ხალხს ეხმარება… მაგრამ თქვენი „ფეისბუქის“ პოსტები იმას მოწმობენ, რომ თქვენი წყალობით, კეთილი ხალხი მოძმეთა გასაჭირის შესახებ იგებს და ერთმანეთს ეხმარება.
მეგობრებო, ბახტაძეების ოჯახი სავალალო მდგომარეობაში აღმოჩნდა და მათ ძალიან სჭირდებათ ნებისმიერი დახმარება. მათ ესაჭიროებათ: საკვები, საბავშვო ტანსაცმელი და ფეხსაცმელი, საყოფაცხოვრებო ტექნიკა და  ავეჯი. ამ კეთილი, ქართული ოჯახის დახმარება და მათთვის ხვალინდელი დღის იმედის დაბრუნება ჩვენ ძალგვიძს!
ბახტაძეების ოჯახის მონახულება და მათი შეძლებისდაგვარად დახმარება თავადაც შეგიძლიათ. მათი მისამართია: ბათუმი, ი. აბაშიძის ქ. სახლი 2/20, ბ.34.
ან დაურეკეთ ნანას და გაამხნევეთ იგი კეთილი სიტყვებით! ტელეფონის ნომერი: 557 18 76 59.
მეგობრებო, თქვენთან კიდევ ერთი თხოვნა გვაქვს – თუკი შეიტყობთ, რომ თქვენს ნაცნობს ან მეზობელს დახმარებაესაჭიროება, გთხოვთ, გამოიჩინოთ გულისხმიერება და მოგვწეროთ ამის შესახებ ელექტრონულ მისამართზე: office-fsp@fsp.ge.
(დანიშნულება:ბახტაძეების ოჯახი).
ჩვენ, თქვენთან ერთად,უკვე მრავალ გაჭირვებულს დავეხმარეთ! მოდით ბახტაძეების ოჯახსაცგავუმართოთ ხელი! უბედურებისგან ხომ დაზღვეული არავინაა? ვინ იცის, იქნებ სრულიად უცხო ადამიანების დახმარება ოდესმე თავადაც დაგვჭირდეს!

How much is a child’s life in Georgia?
How to explain to the kids why? And why does Santa come to the children of shameless officials of the Ministry of Health, who “forgot” to allocate money for the treatment of the 4-year-old sister of these angels, and she died in terrible agony in the arms of her poor Georgian mother from another epileptic attack. A terrible grief!
Friends, do you know, how much is the life of a 4-year-old child in laris? Isn’t it priceless?
The family we want to introduce to you today does not differ from other families. Hunger, despair and helplessness are what make all our beneficiaries alike. They have no money for food, children are malnourished, they go to bed hungry. But this is not the worst thing … one can endure hunger and survive.
– I believe that God will not let my kids starve to death, – says the kind Georgian woman, – I hope my girl is in heaven with the angels now and she prays for us …
It’s scary to see how these children live – in a tiny room where the floor and walls have long been rotten and mice are running around. “Rodents crawl out of the holes in the floor, I find them even in the children’s beds,” complains Nana. “What can we do, we have no other place to go!”
– Nana, what is the main problem of your family?
Nana: I have three kids, we live in terrible conditions, sometimes we just have nothing to eat… You probably cannot imagine how awful it is! Just look around, this house is falling apart, the roof is leaking, the walls are crumbling, and mice are making their way from the basement here! Sometimes I even find them in the children’s bed! I can’t close my eyes all night, I’m afraid they might bite my children … And in the summer, there are a lot of scorpions here. All the furniture is broken, my elder sons Damian and Luka sleep in a sagging bed, where they can hardly fit. But what can we do? Anyway, it’s better that sleeping on the floor.
Nana: No! This is my mother-in-law’s house, she is an elderly woman with a nervous system disorder… Several years ago, she had a nervous breakdown, and she found herself in a psychiatric hospital … Now she cannot stand any noise at all, and our children, who actually run and play, annoy her … We need to move from here, my mother-in-law needs peace, but we have nowhere to go! Sometimes we even have nothing to eat, and we will be definitely unable to pay rent!
– And what about your parents? Do your relatives help you?
Nana: We have nobody to ask for help! My mom has a fibroma, she needs to be operated on, my dad used to work as a taxi driver and help us, but he cannot work now. It is we, the young, who must help them, but, unfortunately, we are in such a situation that we ourselves are waiting with horror for tomorrow. Our brothers and sisters themselves can hardly make ends meet. My husband and I are both from poor families, and we never aspired to wealth … All we wanted was a calm, serene family life. It used to be like that until my husband lost his job three years ago … A terrible tragedy happened in our family then, I don’t even want to remember it! From that moment everything seemed to go awry! (The woman turns away and wipes away her tears.)
– Nana, tell us what happened, share your pain with us, maybe you will feel better then…
Nana: Three years ago, our only daughter, our angel, little Nicole died … She was only four years old! She suffered a lot, my poor child … And the worst thing is that it was possible to help her! Our poverty and the inaction of soulless officials killed her! When Nicole was two months old, she suffered a head injury – it was an accident. A friend’s child threw a heavy metal pan, which hit my little girl right in the head. This is how it all began – severe epileptic attacks, encephalitis … Four years of terrible torment. She needed the doctor’s examinations, urgent medical care, medications that cost so much money that we had never dreamed of! I knocked all the doors, with my children in my arms, being pregnant with Luka, begged for help, but no one responded. They kept redirecting me from one office to another but did not provide us funding. A new attack ended in a tragedy, we lost Nicole forever … The Lord took His angel to the heaven. It is scary to realize that she died because of the lack of money and people’s indifference … (sobs).
-We are so sorry… Can you tell us your love story, how did you meet your husband?
Nana: We used to be next door neighbors and knew each other from afar. I liked him and, as it turned out, he liked me too. One day he found me in social networks, texted me and asked me out. We didn’t date for long, we soon realized that we were made for each other and got married. Yuri is a hard worker, he never sits idle – he either works, or seeks for some part-time jobs. He helps me a lot with the children. My husband used to work at a construction site, and as a cook too – for a long time, but it so happened that he was affected by retrenchment and could not find a permanent job anymore… He used to bring at least some money home, but now we exist on social allowance, which is barely enough even for food!
Nana: Fried eggs, potatoes, pasta … But sometimes it happens that the children are hungry all day long. Recently, we had absolutely nothing to eat, and our neighbor brought us some potatoes, I fried them, and they ate at 7 pm for the first time! If not for our good neighbors, we would probably have starved to death long ago … Sometimes absolute strangers lend us a helping hand at the very moment when it seems that everything is lost and there is no way out … I see the grace of the Lord in this! I believe that God will not let my little ones starve to death!
Nana: Almost every Saturday and Sunday! If there is no rain, I go there with my children, we light candles and pray. Thank God, Virgin Mary’s Church is not far from our home, so we can often go there.
– Have you ever worked, Nana?
Nana: Yes, I used to work as a seller in a nearby store, but the children constantly need attention and mother’s care, they are still too young. Moreover, my younger one is breastfed, so I couldn’t combine all this with work … (sighs heavily).
– Do your children go to school and kindergarten? Tell us about them, please.
Nana: Oh, they are my only joy, the meaning of my life! Damian is a very talented boy, he pleases me with his good marks! He is especially good at mathematics, he likes solving problems. A friend of mine even gives him math lessons for free, she says that such a talent must be developed! But this distance learning … There is no Internet, and the school netbook works poorly, my boy often misses lessons… What will happen if he misses half of the school curriculum at primary school?
– Can I talk to your children, please? Damaian, tell me about yourself. Do you like studying? What is your favorite subject?
Damaian (7-year-old): I like all subjects, all of them are interesting, but math is the most interesting one! Mom says I have a talent!
– What will you become when you grow up? Probably a famous mathematician?
Damaian: No! I want to become a cook! My dad used to work in a restaurant and once he took me with him, and they allowed me to bake khachapuri and pizza myself, can you imagine? It was so cool!
– Well-done, Damian! Did you ask Santa for a present?
Damaian: Yes, a bicycle! This is my biggest dream! But Santa did not come to us … Mom says that there are many children in the world, and he is alone and cannot reach us … Do you know when our turn will come?
– It will come soon, I think! Don’t worry… And what about you, Luka? What are you dreaming about? (The kid just shook his head, ran away and hid.)
Damaian: He is shy! (laughs) I will answer for him: he likes cars and sweets, he always asks mom to buy them!
– Let’s ask you mommy too. Nana what is your biggest dream?
Nana: I only dream that my children did not starve, that they would have a roof over their heads! If my boys are happy, then I will be happy too!
Nana: You can see for yourself, that we live like primitives! The house is deteriorated, all the furniture is broken, there are no conditions … First of all, I need food, clothes and shoes for my kids, they have absolutely nothing to wear … We need a water heater, otherwise it’s very difficult to bathe them. We need baby walkers for Ernest, because he is growing up and it becomes very difficult for me to carry him in my arms. The beds are broken, it is impossible to sleep in them … We will be grateful for any help! God knows, I ask only for the sake of my children! I do not want them to become victims of poverty, like my daughter!
When I learned about Fund, at first I could not believe that there is such an organization that helps people in trouble … But your posts on Facebook show that, thanks to you, a lot of kind people learn about the troubles of their neighbors and help each other.
Friends, the Bakhtadze family found themselves in dire strait and they need every kind of help. They really need food, children’s clothes and shoes, home appliances, furniture. It is in our power to help this kind Georgian family and give them hope for tomorrow!
You can visit them and provide all possible help to the Bakhtadze family. Their address is: Batumi, 2/20 Irakli Abashidze Str, apartment 34.
Or you can call Nana and cheer her up with your kind words! Phone: 557 18 76 59.
1.  (Purpose: the Bakhtadze family).
We have already helped many disadvantaged people! Let’s support the Bakhtadze family too, as no one is immune to bad luck! And who knows, maybe someday we ourselves will need the help of strangers!