შვიდი პატარა ქართველი ბავშვის ტანჯვა და ცხარე ცრემლები – გაზის ბალონი შეიძლება ნებისმიერ წამს აფეთქდეს. მათი სიცოცხლე მუდმივად საფრთხეშია, საცხოვრებელი პირობები კი გაუსაძლისი. ბავშვებს ცივ, ნესტიან ბეტონის იატაკზე სძინავთ. გული მოგიკვდებათ! მაგრამ, მიუხედავად ამ საშინელებისა, ამ დიდ და მოსიყვარულე ოჯახს – რაშიც თითოეულ წევრთან საუბრისას დავრწმუნდით, –  დიდი და ამაყი საქართველოს შვილების, თავიანთი თანამემამულეების სიკეთის მთელი გულით სჯერა!
calendar აგვისტო 15, 2025
შვიდი პატარა ქართველი ბავშვის ტანჯვა და ცხარე ცრემლებიგაზის ბალონი შეიძლება ნებისმიერ წამს აფეთქდეს. მათი სიცოცხლ მუდმივად საფრთხეშია, საცხოვრებელი პირობები კი გაუსაძლისი. ბავშვებს ცივ, ნესტიან ბეტონის იატაკზე სძინავთ. გულ მოგიკვდებათ! მაგრამ, მიუხედავად ამ საშინელებისა, ამ დიდ და მოსიყვარულე ოჯახს – რაშიც თითოეულ წევრთან საუბრისას დავრწმუნდით, –  დიდი და ამაყი საქართველოს შვილების, თავიანთი თანამემამულეების სიკეთის მთელი გულით სჯერა!
ამ ანგელოზ გოგონას შეხედეთ! ის მხოლოდ ორი თვისაა. სამშობიაროდან ახალშობილი მოიყვანეს სახლში, სადაც შიშველი, დაობებული კედლებია და მისთვის საწოლიც კი არ არის. შეგიძლიათ წარმოიდგინოთ, მისი მშობლების გულებში როგორი უიმედობის ცეცხლი გიზგიზებს?!
რომეო და ანა მრავალშვილიანი მშობლები არიან – ისინი ოთხ ვაჟს და სამ ქალიშვილს ზრდიან. მათი შვილები თბილ საწოლზე ოცნებობენ. პატარებს ორსართულიანი საწოლები, საბნები და ბალიშები სჭირდებათ, რომლის შეძენის საშუალება შეჭირვებულ მშობლებს არ გააჩნიათ.
სახლში ერთი სკამი კი არ ქვთ, ამიტომ ბავშვები ფეხზე დგანან და ისე ჭამენ.
გემრიელი საჭმელი რომელ ბავშვს არ უყვარს? მაგრამ გაბედავების ოჯახში პატარა ანგელოზების ერთადერთი საკვები ხმელი პური და ჩაია, ისიც იშვიათად.
ახალშობილი ბარბარე, ბედნიერი ბავშვობის ნაცვლად, სიღარიბეში ცხოვრებისთვის არის განწირული. განა ღმერთმა ამისთვის მოავლინა ამქვეყნად?
წარმოიდგინეთ, რამდენი სარეცხი გროვდება ოჯახში, სადაც შვიდი ბავშვია, განსაკუთრებით ჩვილთან ერთად. მრავალშვილიან დედას კი სარეცხი მანქანა არ აქვს
რომეო ომის ვეტერანია. 2008 წელს ჯარში მსახურობდა და საბრძოლო მოქმედებების დროს ყური და ხერხემალი დაუზიანდა. ახლა მას სიმძიმეების აწევა ეკრძალება.
აშშში ნებისმიერი პრეზიდენტისთვის პატივია ხელი გაუწოდოს ყოფილ მეომარს ან ხელში აიყვანოს მრავალშვილიანი, სოციალურად დაუცველი ოჯახის შვილი და თავის მოქალაქეებს სამსახურისთვის გულითადი მადლობა გადაუხადოს!
შვიდი შვილის მამა გამწვანების სამსახურში მუშაობს, რათა ოჯახი არჩინოს. თუმცა მისი ხელფასი არც რემონტისთვის, არც აუცილებელი საყოფაცხოვრებო ტექნიკისა და ავეჯის შესაძენად არ კმარა. სახლში არც გაზქურა, არც გამათბობელი არ არის. განა ეს ცხოვრებაა?
მრავალშვილიანმა დედამ სახელმწიფოსგან მიიღო ეს პატარა სახლი – როგორც აფხაზეთიდან დევნილმა. აქ იატაკის ნაცვლად ბეტონია, ჭერი კი საერთოდ არ არის. საკმარისი ადგილი არ არის დიდი ოჯახისთვის და მამამ, კეთილი ადამიანების დახმარებით, უკანა ეზოში დამატებითი ოთახის აშენება დაიწყო. მაგრამ სამწუხაროდ, თანხა არ ეყო და მშენებლობა შეჩერდა. ჩვენ, თქვენთან ერთად შეგვიძლია სამშენებლო მასალებით დავეხმაროთ ამ ოჯახს. უფალი არასოდეს დაივიწყებს თქვენს სიკეთეს, მეგობრებო!
დროა, მთელი საქართველო გაერთიანდეს!
ცხრა წლის ნიკოლოზი ცდილობს, რომ უფროსი ძმის მოვალეობები კეთილსინდისიერად შეასრულოს. სანამ დედა შვიდი ბავშვის ტანსაცმელს რეცხავს, ნიკოლოზი თავის ახალშობილ დას აძინებს.
ნიკოლოზი (9 წლის): „არ შემიძლია მეგობრები სახლში დავპატიჟო, რადგან ჩემი სახლი კეთილმოწყობილი არ არის. მე და ჩემს და-ძმებს გვინდა ნორმალურად ვიცხოვროთ, ისევე, როგორც სხვა ბავშვებმა.“
ცხრა წლის ნიკოლოზი საქართველოს ჩემპიონია კიკბოქსინგში. ნუთუ, ნიჭიერი ქართველი ბავშვები – ჩვენი ქვეყნის მომავალი, ასეთ პირობებში უნდა ცხოვრობდნენ? ღმერთო, სად არის სამართალი?!
ეს საყვარელი, კეთილი ბავშვები არასოდეს წუწუნებენ და არაფერს სთხოვენ მშობლებს. ხანდახან დახეულ ფეხსაცმელს ან გაცვეთილ შარვალს მალავენ კიდეც, დედ-მამას რომ გული არ ატკინონ.
როდესაც ცხოვრება რთულ განსაცდელს გვიგზავნის, ზოგჯერ გამოსავალიც კი არ ჩანს. მაგრამ სწორედ ასეთ მომენტებში გამოჩნდებიან ხოლმე ადამიანები, ვინც მზად არიან დახმარების ხელი გამოგვიწოდონ. სწორედ ესაა, რაც გაბედავების ოჯახს სჭირდება ახლა. მოდით, ღირსეული ცხოვრების შანსი ვაჩუქოთ ბავშვებს! ამას ხომ საქართველოში ყველა ბავშვი იმსახურებს!
თუ გსურთ, მოინახულოთ და დახმარება პირადად გაუწიოთ ამ ოჯახს, მათი მისამართია: სენაკი, ნადირაშვილის . #6.
მეგობრებო, კიდევ ერთი თხოვნა გვაქვს: თუკი თქვენი ნაცნობის ან მეზობლის გასაჭირის შესახებ იცით, გთხოვთ, ღვთის მოსაწონი საქმე გააკეთეთ და ამის შესახებ მოგვწერეთ ელექტრონულ მისამართზე: [email protected]
(დანიშნულება: გაბედავების ოჯახი).
თანხის ჩარიცხვა ასევე შესაძლებელია ტერმინალებიდან: ExpressPay, TBCpay. ჩვენს ფონდს იპოვით ქვეთავში „ქველმოქმედება“. ინფორმაციას ფონდის დამატებითი უფლება-მოვალეობების შესახებ შეგიძლიათ გაეცნოთ ბმულზე: https://goo.gl/GY2Gus
სპეციალურ ნომერზე: 0901200270 გახორციელებულ მხოლოდ ერთ ზარს, ადამიანის სიცოცხლის გადარჩენა შეუძლია! დალოცვილები ყოფილიყავით!

The bitter tears and suffering of seven Georgian children… the constant threat to their lives from a possible gas cylinder explosion… the unbearable living conditions – the children sleep on a damp, cold concrete floor – will break your heart! And yet, despite all this horror, this big and loving family – as we saw when we spoke with each of them – truly believes in the kindness of their fellow Georgians, proud and noble people of our country.
calendar August 15, 2025
Look at this little angel! She is only two months old. This newborn baby girl was brought home from the maternity ward to a house with bare, mold-covered walls – where she doesn’t even have a crib. Can you imagine the fire of despair burning in her parents’ hearts?
Romeo and Anna have a large family: four sons and three daughters. Their children dream of a warm bed. The little ones need bunk beds, blankets, and pillows – but their parents simply can’t afford them.
There isn’t even a single chair in the house, so the children have their meals standing up.
What child doesn’t love a good meal? But in the Gabedava family, the little angels eat – and not always every day – only stale bread and tea.
Newborn Barbare, instead of a happy childhood, is condemned to a life of poverty. Is this what she came into the world for?
Just imagine the mountain of laundry in a family with seven children – especially when there’s a newborn in the house. And the mother has no washing machine…
Romeo is a war veteran. In 2008, he served in the army, and during the fighting he injured his ear and spine. Now he can’t lift heavy objects.
In the United States, any president would consider it an honor to shake the hand of a veteran or hold in his arms the baby of a large, struggling family – and sincerely thank them for their service!
The father of seven works in the landscaping service to feed his family. But his salary is not enough to repair the home or buy essential appliances and furniture. There is no gas stove. No heater. Is this a life?
This small house was given to the mother by the state because she is a refugee from Abkhazia. Where the floor should be – bare concrete.  Where the ceiling should be – only emptiness.” The large family has run out of space here. With the help of kind people, the father began building an extra room in the backyard. But sadly, the money ran out, and the construction stopped. We can help this family with building materials. Friends, the Lord will never forget your kindness! It’s time for all of Georgia to come together!
Nine-year-old Nikoloz tries his best to fulfill the duties of an older brother. While their mother washes clothes for all seven children, Nikoloz puts his newborn baby sister to sleep.
Nikoloz (9-year-old): “I can’t invite friends over because our house isn’t furnished. My brothers, sisters, and I just want to live like other children do.”
Nine-year-old Nikoloz is the champion of Georgia in kickboxing. Should talented Georgian children – the future of our country – live like this? Where is the justice, God?!
These good, kind children never complain and never ask their parents for anything. Sometimes they even hide their torn shoes or worn-out pants so as not to upset their mom and dad.
When life tests us with hardships, it can seem like there’s no way out. But it is in these moments that people appear who are ready to extend a helping hand. That is exactly what the Gabedava family needs right now. Let’s give these children a chance to have a decent life! Every child in Georgia deserves it!
If you are willing to visit the family and help them in person, here is their address: Senaki, 6 Nadirashvili Str.