სასოწარკვეთილი მოხუცები დახმარებას ითხოვენ!
მეგობრებო, ეს ორი ადამიანი ძალიან წვალობს, ისინი სიკვდილის პირას არიან. მათი დამხმარე, სამწუხაროდ, არავინაა.
მეგობრებო, ეს ორი ადამიანი ძალიან წვალობს, ისინი სიკვდილის პირას არიან. მათი დამხმარე, სამწუხაროდ, არავინაა. ღმერთმა აშოროს თითოეულ ჩვენგანს ის მძიმე ხვედრი, რაც განგებამ მათ არგუნა, არადა ჩვენ შეგვიძლია მათი დახმარება და მხარში ამოდგომა, საქართველოში ხომ საოცრად კეთილი ადამიანები ცხოვრობენ!
64 წლის ნუნუ შარიქაძეს დიაბეტი აწუხებს.  ორი თვის წინ მას ცალი ფეხი მოკვეთეს, ხოლო მეორე – ჩირქოვანი წყლულებით დაიფარა. ახლა ეს ხანდაზმული ქალი საწოლს არის მიჯაჭვული.
კარგად დააკვირდით ამ ფოტოს. ნუნუ შარიქაძის გვერდით კიდევ ერთი საწოლს მიჯაჭვული ადამიანი წევს, მისი მეუღლე, 72 წლის ფრიდონი. 8 წლის წინ მან ინსულტი გადაიტანა, რის შემდეგაც ვერ გადაადგილდება, არ შეუძლია ლაპარაკი, უჭირს ყლაპვა და საშინლად იტანჯება.
ჯანდაცვის სამინისტრომ ნუნუ შარიქაძეს უარი უთხრა ინსულინით მომარაგებაზე და აჭიანურებს ამ ავადმყოფი ქალის სახელმწიფო პროგრამაში ჩასმას. პირდაპირ გასაკვირია, როდემდე უნდა გაგრძელდეს ამ უწყების გულგრილი დამოკიდებულება ადამიანების მიმართ!
ჩვენ ვესაუბრეთ ნუნუ შარიქაძეს:
-როგორ მოხვდით თბილისში?
ნუნუ შარიქაძე: ზესტაფონის რაიონში ვცხოვრობდით. 20 წლის წინ გავყიდეთ იქ სახლი და გადმოვედით თბილისში. ავაშენეთ ბარაკის ტიპის სახლი, სადაც დღემდე ვცხოვრობთ. საცხოვრებელი ცუდ მდგომარეობაშია და ყოველ წუთს შეიძლება ჭერი ჩამოიქცეს. გვეგონა, რომ დედაქალაქში ავაწყობდით ცხოვრებას, მაგრამ ეს ვერ შევძელით. ჩემი მეუღლე პროფესიით არის მძღოლი, შოულობდა, როგორც იტყვიან, 2 კაპიკს, პენსიაზე გასვლის შემდეგ კი მძიმე სენით დაავადდა.
-თქვენ როდის დაგისვეს დიაბეტის დიაგნოზი?
ნუნუ შარიქაძე: რამდენიმე წლის წინ, ნერვიულობის ნიადაგზე…
-შვილები გყავთ?
ნუნუ შარიქაძე:  ერთი ბიჭი მყავს. იგი ახლა 46 წლისაა. სამსახური ვერსად იშოვა. ხანდახან გამოჩნდება ხოლმე ერთდღიანი სამუშაო – ან რამეა  დასანგრევი ან გადასატანი, მეტი არაფერი…
-ოჯახი ჰყავს?
ნუნუ შარიქაძე: დიახ. უფროსი გოგო 3 წლისაა, ხოლო მეორე 9 თვის. იგი დღენაკლული დაიბადა და დღემდე საავადმყოფოში წევს.
-რა წარმოადგენს თქვენს შემოსავალს:
ნუნუ შარიქაძე: პენსია და სოციალური შემწეობა – ეს არის ჩვენი შემოსავალი. ამ ფულით მედიკამენტეиს და ელემენტარულ საკვებს ვყიდულობთ.
-ჯანდაცვის სამინისტროს ბოლოს როდის მიმართეთ ინსულინის თაობაზე?
ნუნუ შარიქაძე: 3 კვირის წინ იყო ჩემი რძალი მისული. უთხრეს, რომ დამატებით რაღაც დოკუმენტები არისო შესაგროვებელი. არ მესმის რატომ აჭიანურებენ და მაწვალებენ…
-ვინ გეხმარებათ?
ნუნუ შარიქაძე: თქვენი ფონდის გარდა არავინ გვეხმარება. ჩვენ თქვენი „შინ მოვლის“ პროგრამის აღრიცხვაზე ვართ. დიდი მადლობა ამ დახმარებისთვის, ის ჩვენთვის ძალიან ბევრს ნიშნავს.
-ჩვენ აუცილებლად მივმართავთ თქვენი საარჩევნო უბნის დეპუტატს და მერიას, რომ მათ გაგიწიონ შუამდგომლობა ჯანდაცვის სამინისტროს წინაშე. თუ ვერ მივიღებთ გარკვეულ პასუხს, დავწერთ „ფეისბუქის გვერდზე, ჩვენ ხომ თითქმის ნახევარ მილიონზე მეტი მკითხველი გვყავს!
ნუნუ შარიქაძე:  დიდი მადლობა. მე მორწმუნე ადამიანი ვარ და ღმერთს ვთხოვ, რომ კარგად ამყოფის კეთილი ადამიანები!
-რაზე ოცნებობთ?
ნუნუ შარიქაძე: ახლა მთელი ჩემი გონება ავადმყოფი შვილიშვილისკენაა მიმართული… ვოცნებობ ნორმალურ საცხოვრებელზე, ჩემი შვილის ოჯახის ბედნიერებაზე…
მეგობრებო, ნუნუ შარიქაძეს ჩვენი დახმარება ესაჭიროება. მის ოჯახს უაღრესად უჭირს. მოდით, გავუწოდოთ მას და მის მეუღლეს დახმარების ხელი, ვანუგეშოთ და ვაჩუქოთ მომავლის იმედი!
ჩვენ მათ აუცილებლად დავეხმარებით, მაგრამ თუ თქვენ გაქვთ სურვილი პირადად აღმოუჩინოთ დახმარება, გაწვდით მისამართს: თბილისი, დელისი მესამე ქუჩა,  24, ტელ.: 571001177, იკითხეთ სოფო (რძალი) ან ზურა (შვილი). თქვენ ასევე შეგიძლიათ მათ დასახმარებლად თანხა გადარიცხოთ ჩვენი ფონდის ანგარიშზე: GE15TB7194336080100003 ან GE64BG0000000470458000 (დანიშნულება: ნუნუ შარიქაძე). თანხის ჩარიცხვა შესაძლებელია ფონდის საიტიდანაც.
თქვენ, ასევე, შეგიძლიათ თანხის გადარიცხვა სწრაფი გადახდის ტერმინალებიდან NovaTechnology, TBCpay და ExpressPay. განყოფილებაში „ქველმოქმედება“ აირჩიეთ ჩვენი ფონდი

Friends, two old people die in torment! Imagine if it touched, God forbid, your loved ones ?! But the ways of the Lord are inscrutable!
What we can? Much! Before God, we can and should help them with something, so that when they die, they know that people in Georgia are as good as they used to be.
Nunu Sharikadze is 64 years old. Because of diabetes 2 months ago, she had her leg amputated! Now she is bedridden, and the other limb is covered with blood ulcers.
Take a good look at this photo … Next to her lies another unhappy man – her 72-year-old spouse, Fridon Sharikadze, who is also chained because of a stroke! He can not talk, constantly screaming in pain, and can not swallow.
Recently, the Ministry of Health refused to provide Nuna Sharikadze with insulin and in every possible way delays her inclusion in the state program for diabetics. It’s just amazing how from this department there is such a careless attitude towards people, such indifference and such negligence!
We talked with Nunu Sharikadze about her life, problems and attitudes towards our Foundation:
-Tell me how you got to Tbilisi?
Nunu Sharikadze: We lived in the Zestafon district. 20 years ago, they sold the house for a penny and moved to live in Tbilisi. They built this shack, which barely keeps and can collapse in one day. They thought that life would be better in a big city, but fate was not favorable to us. My husband is a driver by profession, I am a housewife. He earned pennies, and after retirement, he was struck down by a serious illness.
-When did you get a diagnosis of diabetes?
Nunu Sharikadze: a few years ago. Very worried about her husband, the doctors literally “returned from the next world.” Against the background of experiences and “grabbed” diabetes.
-Do you have kids?
Nunu Sharikadze: Yes, there is one son. He is now 46 years old. He is unemployed, sometimes he finds “one-off work”: – someone needs to break a wall, someone needs to take out the garbage to the dump … They pay pennies, and he has a family. They beg.
-Has his family big?
Nunu Sharikadze: the oldest girl is 3 years old, and the little child is still in the clinic, he was born prematurely.
-What do you live for?
Nunu Sharikadze: have to survive. Pension and social benefits are our income. All the money goes to elemental food and insulin.
– When was the last time you applied to the Ministry of Health to include you in the program for insulin supply?
Nunu Sharikadze: 3 weeks ago my sister-in-law went. She was told that there were not enough documents, they tortured us like this …
Who helps you? Did you contact the local authorities or the deputy for help?
Nunu Sharikadze: no one helps your Foundation. We are registered with the Home Care program and I cannot even imagine what I would have done without you. Your doctor and nurse constantly come to us, do medical procedures, provide medicines and hygiene items. Many thanks to your Foundation, which truly cares about such unfortunate people like us!
-We will definitely turn to your deputy and to the mayor’s office to petition the Ministry of Health, and if we get an unintelligible answer from them, we will write about it on our Facebook page. After all, we have about half a million readers. And let them be ashamed of the inaction and indifference to the fate of people.
Nunu Sharikadze: thank you very much. I am a believer and constantly ask the Lord to bless good people who share other people’s misfortunes.
-Tell me what are you dreaming about?
Nunu Sharikadze: I dream of a normal roof over my head, I dream that my grandson survive, so that my son has a good life. Now it is disastrous for us, we are on the verge of survival!
Friends, as you can see, Nunu Sharikadze needs your urgent help and moral support. The general condition in this family is so depressing that it is impossible to refrain from empathy. Of course, we will continue to help these people, but you can personally take part in their rescue and personally visit this family. Here is their address: Tbilisi, Third Delisi Street, 24, tel. 571001177, ask Sofo (daughter-in-law) or Zura (son). And if you do not have time to visit them and give at least a little attention, then you can transfer money to assist our Foundation: GE15TB7194336080100003 or GE64BG0000000470458000 (appointment: Nunu Sharikadze). You can also transfer money from our website https://chernovetskyifund.ge/ge/projects/finished/197-home-care/.
You can transfer money from the terminals Nova Technology, TBCpay and ExpressPay. In the “charity” section, find our foundation. (You can familiarize with payment methods under the link https://goo.gl/GY2Gus).