წაიყვანე შენი ურჩხული და მოშორდი ჩვენი სახლიდან!
კრუნჩხვებისგან მას ხელ-ფეხი ეგრიხება და რომ არ მოსტყდეს, დედა შვილს მთელი ძალით იჭერს და გულში იხუტებს. ასე ჯდომა საათობით შეუძლიათ! დედა ვაჟს არწევს და ცდილობს, მისი კვნესა-ტირილი სიმღერით დაამშვიდოს, მაგრამ ხშირად – არ გამოსდის. მერე, დედაც ტირილს იწყებს… ის გრძნობს, როგორ იტანჯება მისი შვილი, გრძნობს მის ტკივილს… მაგრამ დახმარება არაფრით შეუძლია! წარმოიდგინეთ, როგორია, როდესაც შენს სისხლსა და ხორცს, შენი ცხოვრების სიყვარულს მუდმივად მომაკვდავს და საშინელ ტანჯვაში ხედავ?!
ჯონი ავადმყოფი დაიბადა, ძალიან ავადმყოფი… ძლივს გადარჩა. დედას – მაიას, რთული ორსულობა ჰქონდა, მაგრამ მას ექიმთან არ უშვებდნენ.
„ისეთი ზარმაცი ხარ, ოღონდაც სახლის საქმეები არ აკეთო და რაღაც დაავადებებს იგონებ… ექიმებზე უკეთ ვიცით, როგორ მოგიყვანოთჭკუაზე! მიდი, აიღე ცოცხი და დაგავე!!!“ – საბრალო, ორსულ გოგონას ეუბნებოდა ქმრის ბებია; ის კი, – მეუღლე რომ არ გაებრაზებინა, – ყველაფერს ისე აკეთებდა, როგორც „ღირსეულ“ რძალს შეშვენის.
მასთან საუბარი თითქმის შეუძლებელი აღმოჩნდა… მისი 11 წლის ვაჟი, – ჯონი ყვიროდა და ტიროდა; ხან ხელებიდან უსხლტებოდა დედას, ხან ხელში აყვანას ითხოვდა, ხანაც ისეთ რაღაცებს აკეთებდა, სიტყვებით რომ ვერ აღწერ. ეს ისეთი დაუსრულებელი საშინელება იყო, რომ ჩვენ თვითონაც გაქცევა და ტირილი მოგვინდა.
– მაია, ბავშვის დაავადების შესახებ როდის შეიტყვეთ – ორსულობისას თუ მისი დაბადების შემდგომ?
მაია: რთული ორსულობა მქონდა – ექიმმა წოლითი რეჟიმი გამომიწერა, მე კი დაჯდომაც არ შემეძლო… ყველაფრის კეთება მე მიწევდა სახლში. ის ავადმყოფი დაიბადა… ნაადრევად. რეანიმაციიდან 1 თვე არ წერდნენ. ქმრის ოჯახს ბავშვის მიღება არ სურდა! სახლში რომ მივედით, შვილთან ერთად, ოთახიდან გამოსვლას მიკრძალავდნენ, ბავშვს საკვებს არ ყიდულობდნენ. „ჩვენმა თვალებმა არ დაგინახოთ! მოაშორე ეს ურჩხული აქედან! მას უფლება არ აქვს, ჩვენი ოჯახის წევრი იყოს!“ … ჩუმჩუმად, მეზობლებს ვთხოვდი ხოლმე რძის ნაწარმს და ავადმყოფ ჩვილს სიმინდის ფქვილისგან დამზადებულ, წყალწყალა ფაფებს ვაჭმევდი
– მაია, კი მაგრამ, მხარს არავინ გიჭერდათ? თქვენი მეუღლე რას ამბობდა?
მაია: ჩემი ქმარი ყურადღებას საერთოდ არ გვაქცევდა. თითქოს, არც კი ვარსებობდით. როდესაც ჯონის შეტევები გახშირდა და ტირილი ხმამაღალი გახდა, ჩვენ უბრალოდ სახლიდან გამოგვაძევეს. სოფელში წავედი, მშობლებთან. მათ ავადმყოფი შვილიშვილი დიდი სიყვარულით მიიღეს, მაგრამ სოფელში დარჩენა ჯონის სიცოცხლეს საფრთხეს უქმნიდა. მას შეტევები ძალიან გაუხშირდა, სასწრაფო კი ყოველთვის ვერ ახერხებდა მოსვლას.
2016 წელს ჯონის სიცხემ აუწია და ჩვენ მაშინვე თბილისში ჩამოგვიყვანეს სასწრაფო მანქანით. ჩემი საბრალო ბიჭი, სულ მთლად იწვოდა! იგი რეანიმაციაში დააწვინეს, მე კი მითხრეს: „დედიკო, სჯობს, სახლში წახვიდეთ, მას აქ არაერთი დღის გატარება მოუწევს. ძალიან ცუდად არის, შეიძლება არც კი გადარჩეს…“
ამ სიტყვებისგან ცუდად გავხდი, იატაკზე დავვარდი და ვეღარ ვდგებოდი. 4 თვე „ვიცხოვრე“ სკამზე, რეანიმაციის გვერდით. წასასვლელი არსად მქონდა… არც ფული მქონდა, რომ მისთვის საკვები და საფენები მეყიდა. საავადმყოფოს გვერდით მდებარე მაღაზიის დამლაგებლად დავიწყე მუშაობა. დღისით შვილის გვერდით ვიყავი, საღამოს სამუშაოდ მივდიოდი, ღამე კი რეანიმაციის გვერდით, სკამზე მეძინა. არ მაგდებდნენ და ამისთვის მათი მადლობელი ვარ.
– მაია, მთელი ეს დრო სრულიად მარტო იყავით?
მაია: ჩემთან უფალი იყო! მე კი შვილის გვერდით ვიყავი… და დიახ, ჩვენ არავის ვაინტერესებდით. კეთილი ადამიანები – სხვა, ასევე მძიმედ ავადმყოფი შვილების დედები ასეთ მდგომარეობაში რომ მხედავდნენ, ხან სადილს მაჭმევდნენ, ხან საფენებით მეხმარებოდნენ. ხანდახან, თავიანთ სახლებშიც კი მეპატიჟებოდნენ, რომ მებანავა. აი, ასე ვიცხოვრეთ 4 თვე საავადმყოფოში. გამოწერის შემდეგ, ბავშვის სოფელში წაყვანა ამიკრძალეს.
– რატომ აგიკრძალეს?
მაია: ექიმებმა მითხრეს, რომ თუ საავადმყოფოს მახლობლად, ან სასწრაფო დახმარებიდან 10 წუთის სავალ მანძილზე არ ვიცხოვრებდი, ბავშვი შემდგომ შეტევას უბრალოდ ვეღარ გადაიტანდა. ჰოდა, თბილისში დავრჩით. დროებით, ბავშვთა ჰოსპისმა „ციცინათელამ“ შეგვიკედლა და ისეთი გახარებული ვიყავი! 24 საათის მანძილზე შემეძლო, შვილის გვერდით ვყოფილიყავი! იქვე მასწავლეს, როგორ გამომეცვალა მილები ყელში. არ შემეძლო, ვტიროდი, მეგონა, რომ ვტკენდი, მაგრამ მერე ვისწავლე. ჰოსპისში 2 კვირაზე მეტს ვერ გავჩერდებოდით, ამიტომ საცხოვრებლად ოჯახში ძალადობის მსხვერპლთა თავშესაფარში გადავედით. იქ 6 თვე ვიცხოვრეთ. მეზობლებს ძალიან აწუხებდათ ბავშვის ტირილი და იძულებული გავხდით, სხვა თავშესაფარი გვეძება! წარმოიდგინეთ, როგორია ავადმყოფ ბავშვთან ერთად ღამის გასათევი ადგილის ძებნა!..
– ბავშვის მამა ერთხელაც არ დაინტერესებულა ჯონის მდგომარეობით?
მაია:ჯონი რეანიმაცია რომ იწვა და ექიმებმა – მისი დღეები დათვლილიაო, ვთხოვე, მოსულიყო და შვილს გამომშვიდობებოდა. მოვიდა. როდესაც დაგვინახა, რა მდგომარეობაში ვიყავით, პატიება გვთხოვა, ბავშვს ჩაეხუტა და თქვა, რომ მასზე იზრუნებდა… მაგრამ გადიოდა დღეები, ის კი არ ჩანდა… მერე მითხრეს, რომ მან სიცოცხლე თვითმკვლელობით დაასრულა – ხიდიდან გადახტა. იქნებ შვილის სანახავად მოსვლა არ უნდა მეთხოვა? არ ვიცი…
– მაია, თუ ყოფილა თქვენ ცხოვრებაში მომენტი, როდესაც ბედნიერი იყავით?
მაია: ალბათ, ბავშვობაში, მაგრამ აღარც კი მახსოვს. ჯონიმდე რა იყო – მეხსიერებაში აღარაფერი დამრჩა.
– მოგვიყევით, ზუგდიდში როგორ აღმოჩნდით?
მაია: მითხრეს, რომ თავშესაფარში ჩვენი ყოფნის დრო იწურებოდა, რომ თავშესაფრის მომსახურებებით სარგებლობის უფლება არ მქონდა და ნაქირავებ ბინაში უნდა გადავსულიყავი. ავტირდი… კი მაგრამ, როგორ? როგორ გადავიხადო ბინის ქირა? შვილი ვის დავუტოვო, რომ სამსახური ვიპოვო?
სრულიად უცნობმა გოგონამ დამინახა და მითხრა, რომ შემეძლო დროებით ზუგდიდში, ნაქირავებ ბინაში მეცხოვრა, სადაც ის ახლა არ ცხოვრობს. იმავე დღეს ჩავალაგე ჩემი ნივთები და აქ გადმოვედით. სოფელში, მშობლებთან ვერ წავალ – ეს იგივეა, შვილი საკუთარი ხელით მივართვა სიკვდილს!
– ამ დროისთვის, თქვენი ყველაზე დიდი პრობლემა რა არის?
მაია: ჩემი მთავარი თხოვნაა – ზონდები! სტაციონალური მილები! მე ისინი ყოველ დღე უნდა ვუცვალო, უფულობის გამო კი მათი რეცხვა მიწევს! ღმერთო, რა უბედურებაა… ისინი ერთჯერადი გამოყენებისაა, გესმით? ბავშვის ჯანრმთელობას საფრთხის ქვეშ ვაგდებ. ყოველ ჯერზე ვლოცულობ, რომ რაღაც ინფექცია არ შეიჭრას. ძალიან გვჭირდება საფენები, ბავშვთა კვება, ალბათ ბლენდერიც, წამლები… მორჩა! სულ ესაა! მილები, საფენები, წამლები და კვება. მე სხვა არაფერი მჭირდება! ოღონდაც ჯონი იყოს კარგად. კარგად როგორ? ხომ ხედავთ, როგორ ცუდადაა… მინდა, რომ უარესად არ გახდეს.
მეგობრებო, იყავით ღვთისნიერნი და გაიღეთ მოწყალება ამ უბედური დედისა და მისი მრავალტანჯული შვილის მიმართ! დაეხმარეთ მათ, რითიც შეძლებთ! აქციეთ მათი არსებობა ცხოვრებად! მათ აბსოლუტურად ყველაფერი სჭირდებათ – წამლები, საკვები პროდუქტები, სპეციალური ზონდები, მილები. უფალი სიკეთისთვის მადლობას გადაგიხდით!
ჩვენ, ფონდში, დარწმუნებულები ვართ, რომ უფლისთვის შეუძლებელი არაფერია. ის აუცილებლად გაუწვდის თავის კეთილ ხელს თითოეულ ტანჯულ ადამიანს! იქნებ, დროებით, ვინმემ ამ საბრალოებს საცხოვრებელი შესთავაზოს? ჩვენ ამისთვის ვიბრძოლებთ! სასწაული ხომ ყველანაირი არსებობს?! შეუძლებელი არაფერია მისთვის, ვინც ჩვენ შეგვქმნა!
ამ გმირი დედის უბედურება ჩვენც მოგვეცა, რომ გული ჩვენც გვეტკინოს და მასში სამუდამოდ დაიმკვიდროს უფალმა!
შეგიძლიათ, მაიას თავად დაუკავშირდეთ. ის უსაყვარლესი ქალია და რომ დაელაპარაკებით, ამაში თვითონაც დარწმუნდებით! მისი საკონტაქტო ტელეფონია: 571 04 75 48 (მაია)
მისამართი: ზუგდიდი, ჩალიჩავას ქუჩა №76.
აუცილებლად გააზიარეთ ჩვენი პოსტი, რომ ამ ოჯახის უბედურების შესახებ შეიტყონ თქვენმა მეგობრებმაც! ეს ძალიან მნიშვნელოვანია!
(დანიშნულება:მაია მარშანია)
სამი რამარასდროს ბრუნდება უკან – დრო, სიტყვა და შესაძლებლობა. ასე რომ, ნუ დაკარგავთ დროს, შეარჩიეთ კეთილი სიტყვები და არ გაუშვათ ხელიდან კიდევ ერთი სიცოცხლის გადარჩენის შესაძლებლობა!
ჩვენ, თქვენთან ერთად, უკვე მრავალ გაჭირვებულს დავეხმარეთ! მოდით,მაიას და ჯონისაც გავუმართოთ ხელი, უბედურებისგან ხომ დაზღვეული არავინაა? ვინ იცის, იქნებ სრულიად უცხო ადამიანების დახმარება ოდესმე თავადაც დაგვჭირდეს!
ბედნიერება ჩემი შვილის თვალებშია!..
დაე, ღმერთმა ეს ყველა ქართველ დედას ყოველ წამს განაცდევინოს…
„თქვენ ვერც კი წარმოიდგენთ, რამდენად გაგვიმარტივეთ ცხოვრება მე და ჩემს საბრალო ჯონის!“ – მაია მარშანია ისევ თვალცრემლიანი გვეგებება, მაგრამ ამჯერად, თქვენი სიკეთის, გულისხმიერების და ერთიანი ძალისხმევის წყალობით, ეს ბედნიერების ცრემლებია, მეგობრებო!
სულ ცოტა ხნის წინ, პოსტში „წაიყვანე შენი ურჩხული და მოშორდი ჩვენი სახლიდან!“ ჩვენ დედა-შვილის საშინელი ამბავი მოგიყევით:
https://chernovetskyifund.ge/ge/projects/625-marshania/
მთელი 11 წელია, ჯონის სიცოცხლე ძაფზე ჰკიდია და ის საშინელი შეტევებით იტანჯება, ხოლო მისი ახალგაზრდა დედა, მაია, რომელიც სრულიად მარტო დარჩა შვილის საშინელი დაავადების პირისპირ, სრულ სიღარიბეში, მამაცურად იბრძვის მისი სიცოცხლისათვის… რა თქმა უნდა, ასეთი მწუხარება გულგრილს ვერავის დატოვებდა!
ავადმყოფი შვილის დაბადების ჯვარი საზიდად ზოგჯერ მეტისმეტად მძიმეა, მაგრამ შეიძლება, გვერდით ისეთი ადამიანი აღმოჩნდეს, ვინც მას აიღებს და შენთან ერთად წაიღებს. და მისი ტარება ბევრად ადვილი გახდება… ასეც მოხდა! თქვენი წყალობით, მაია მარშანიამ თავისი მძიმე ჯვრის ტარების ძალა და გამბედაობა დაიბრუნა! პირველად, მრავალი წლის განმავლობაში, უბედურმა დედამ შვება და სიხარულის გემო იგრძნო!
–  როგორ შეიცვალა თქვენი ცხოვრება მას შემდეგ, რაც თქვენ შესახებ პოსტი გამოვაქვეყნეთ?
მაია: უდაოდ უკეთესობისკენ! მეორე სუნთქვა გამეხსნა. როდესაც თქვენს ფონდს მივმართე, ვერც კი წარმოვიდგენდი, რომ რეაგირებას ასე სწრაფად მოახდენდით. თქვენ ადამიანების ცხოვრებას ცვლით და მათ იმედს აძლევთ, მაგრამ რაც მთავარია – მათ ახალ მეგობრებს ჩუქნით. თქვენ იმდენი რამ გვაჩუქეთ! წამლები, ზონდები, საფენები, ბლენდერი, ტელევიზორი მოგვიტანეთ… სიხარულისგან ტირილი მინდოდა! თქვენმა ნაჩუქარმა ბლენდერმა ცხოვრება ისე გამიმარტივა! ყოველდღე, ჯონისთვის წვნიანების და თხევადი საჭმლის კეთება მიწევს, მისთვის სხვა არაფერი შეიძლება. ბლენდერის გარეშე, ხელით კეთება, უკიდურესად რთული იყო. და თქვენი ნაჩუქარი  ტელევიზორი?! ჩემს ბიჭს ახლა მულტფილმების ყურება შეუძლია.
გარდა ამისა, თქვენმა ფონდმა თეთრეულის ნაკრები მოგვიტანა. მანამდე, საკუთარი არაფერი მქონდა. და ჭურჭელი?! ტაფა, სამი ქვაბი… თქვენ იმდენი რამ გვაჩუქეთ!
მაგრამ რაც მთავარია – ახლა, ჯონისთვის წამლებისა და სამედიცინო ნივთების დიდი მარაგი მაქვს. რაღაც გარკვეული დრო შემიძლია, ამაზე არ ვიდარდო. მახარებს იმის ცოდნა, რომ ქვეყნად ამდენი გულისხმიერი და მზრუნველი ადამიანია! როდესაც შვილს მარტო ზრდი, რომელიც ასევე მძიმედ არის ავად, როდესაც გვერდით არავინ გყავს, ვისაც შეუძლია, მხარი დაგიჭიროს და დახმარების ხელი გამოგიწოდოს… ეს ძალიან რთულია! მაგრამ ახლა მე ვიცი, რომ მარტო აღარ ვარ! თქვენ მე სასწაული მაჩუქეთ!
ჯონი თავს როგორ გრძნობს?
მაია: ჩემი ბიჭი ისეთი ხალისიანი გახდა, თითქოს დამშვიდდა კიდეც. ახლა, ის ყოველდღე მულტფილმებს უყურებს ტელევიზორში. გულს უხარია, როდესაც ვხედავ, როგორ უყურებს ტელევიზორის ეკრანს საკუთარი თვალებით და მულტფილმის გმირებს თვალს როგორ ადევნებს! თუ ჩემი ბიჭი ბედნიერია, მაშინ მეც ბედნიერი ვიქნები!
ჩვენი პოსტის შემდეგ, ვინმემ პირადად თუ დაგირეკათ?
მაია: მუდმივად რეკავენ სრულიად უცხო ადამიანები. მეკითხებიან, აინტერესებთ, რამე ხომ არ გვჭირდება, ჯონი როგორ არის… და იცით, უცხო ხალხის ყურადღება, მათი ზრუნვა – ბევრს ნიშნავს! თქვენ, ყველანი, დამეხმარეთ, რომ მომავალს იმედით ვუყურო.
ყველაზე მეტად ვინ დაგამახსოვრდათ? მათი სახელები თუ გახსოვთ?
მაია: არ მინდა, ვინმე გამორჩეულად დავასახელო, რადგან ყველა ის ადამიანი, ვინც დარეკა და ვინც დღემდე რეკავს, ჩვენდამი ძალიან კეთილია! მაგრამ რადგან მაინც კითხულობთ, მინდა, თეა მეგრელიშვილი გამოვყო. ის ძალიან ხშირად რეკავს, ყურადღების გარეშე არასდროს გვტოვებს და შეძლებისდაგვარად გვეხმარება.  ისიც ვიცი, რომ თეა ჩვენს შესახებ მეგობრებსაც მოუყვა, რომ ჩვენი დახმარება მათაც შესძლებოდათ. სოფია დამამახსოვრდა. ის თეას მეგობარია და ასევე, ხშირად რეკავს და გვეხმარება, როგორც შეუძლია. ასევე, დავითი – თქვენი ფონდის თანამშრომელი. ზოგიერთი წამალი და სამედიცინო ნივთი ჩვენს ქალაქში არ არის და ბატონი დავითი მათ თბილისიდან გვიგზავნიდა. ისე უხერხულად ვარ, ყველას შეწუხება რომ მიწევს, მაგრამ სხვა არჩევანი არ მაქვს. და მადლობელი ვარ, რომ ხალხი მხარში დამიდგა!
– სირთულეებთან გამკლავების ძალას რა გაძლევთ?
მაია: ჩემი ბიჭი! მხოლოდ ის იყო და არის ჩემი სტიმული, რომ არ დავნებდე და წინ ვიარო. მას თვალებში ვუყურებ და ვხვდები, რომ საკუთარ თავს მოდუნების უფლებას ვერ მივცემ. წინააღმდეგ შემთხვევაში, ეს ცუდ შედეგებამდე მიგვიყვანს. ექიმები მეუბნებოდნენ, რომ ჩემი შვილი ვერ იცოცხლებდა და უარესისთვის უნდა მოვმზადებულიყავი. მაგრამ ჩვენ ვიბრძოდით! მერე კი, რაღაც მომენტში, მაინც მოვდუნდი. მივხვდი, რომ ასე მეტი აღარ შემეძლო, რადგან გვერდით არავინ მყავდა, ვისაც დავეყრდნობოდი. ჩვენ სრულიად მარტო ვიყავით – მე და ჩემი ჯონი. სასოწარკვეთის მომენტში, თქვენს ფონდს მივწერე და ახლა, მე ბევრი ახალი მეგობარი და ბრძოლის გაგრძელების სურვილი შევიძინე!
–  ჩვენს პუბლიკაციას ხელისუფლების მხრიდან რაიმე სახის გამოხმაურება თუ მოჰყვა?
მაია:სამწუხაროდ, არა. არანაირი გამოხმაურება არ მოჰყოლია. არავის განსჯას არ დავიწყებ, რადგან შეიძლება, უბრალოდ პოსტი არ უნახავთ, ან რამე სხვა… მაგრამ ფაქტია, რომ – არა, არ დაურეკავთ.
მაია, რას ნიშნავს ეს დახმარება და მხარდაჭერა პირადად თქვენთვის?
მაია:სიტყვებით ვერ აღვწერ, ეს ყველაფერი ჩემთვის რამდენს ნიშნავს! საქმე ფინანსურ და მატერიალურ დახმარებაშიც არ არის… ელემენტარული მხარდაჭერის, გაგებისა და თანაგრძნობა სიტყვები – ზოგჯერ, ეს ყველაფერზე უფრო მნიშვნელოვანია, ისინი ცხოვრების გაგრძელებაში გვეხმარებიან. დღეს, ღმერთმა თქვენი ფონდი და ეს კეთილი ხალხი გამომიგზავნა და მე ბედნიერი ვარ!
ახლა როგორ ცხოვრობთ? რა გადაუჭრელი პრობლემები დაგრჩათ?
მაია:პრობლემები შემცირდა. თქვენმა ფონდმა ჩემი ცხოვრება ბევრად გაამარტივა, მაგრამ პრობლემები არსად გამქრალან. მე და ჯონი ნაქირავებ ბინაში ვცხოვრობთ. როგორ გავაგრძელო ქირის გადახდა, სად წავიდე შვილთან ერთად – არც კი ვიცი. მე არ ვმუშაობ, რადგან მუდამ შვილთან ყოფნა და მასზე ზრუნვა მიწევს. რა თქმა უნდა, შეიძლება, ექთანი ვიქირაო, მაგრამ მასაც ხომ უნდა ვუხადო?! მაგრამ სად ვიშოვო ზედმეტი თანხა, როდესად მთელი ფული ბინაზე, კვებაზე და წამლებზე იხარჯება?
რას ეტყოდით ყველა იმ ადამიანს, ვინც თანხების შეგროვებაში დაგვეხმარა?
მაია:მინდა მათ უდიდესი მადლობა ვუთხრა! თქვენი ყურადღების, დახმარების, თანადგომისა და გულისხმიერების წყალობით, მე გულს არ ვიტეხ და წინ მივდივარ. ღმერთი ყველაფერს ხედავს! სიკეთე, ბედნიერება და სითბო, რომელიც თქვენ გვაჩუქეთ, დაე, ორმაგი ძალებით დაგბრუნებოდეთ! ტყუილად არ ამბობენ, რომ სიკეთე ყოველთვის ასმაგად ბრუნდება!
ძვირფასო მეგობრებო, მადლობა ყველას, ვინც მაია მარშანია გასაჭირში არ დატოვა. ის საკუთარი შვილის ჯანმრთელობისა და ბედნიერებისთვის იბრძვის. როგორც ნამდვილი დედა, ის პირველ რიგში თავის შვილზე ფიქრობს!
მაგრამ უნდა გვახსოვდეს, რომ ერთჯერადი დახმარება მათ ცხოვრებას სრულად ვერ შეცვლის. პატარა ჯონის მუდმივად სჭირდება საფენები, სხვადასხვა წამალი და სამედიცინო ნივთი, ასევე, თქვენი ყურადღება და მონაწილეობა! ბავშვები ხომ ჩვენი მომავალია, ჩვენი ქვეყნისა და ერის მომავალი!
მოდით, გავაგრძელოთ მარშანიების ოჯახის დახმარება!
და თუკი გიმძიმთ საყოფაცხოვრებო სირთულეებისა და გადაუჭრელი საკითხების გამო, რამდენიმე წამით ყურადღება ჩვენ FB პოსტებზეგადაიტანეთ, ან უმჯობესია, ნებისმიერ ჩვენს ბენეფიციარს დაურეკოთ და ყველა თქვენი პრობლემა უმნიშვნელოდ მოგეჩვენებათ იმასთან შედარებით, ვისაც მისი ცხოვრების ყველაზე მძიმე წუთსდაეხმარეთ.
მათ პრობლემებთანშედარებით,ჩვენი პრობლემები არაფერია! აი, ნამდვილი გაჭირვება! ის თქვენ წინაშეა! უფალს მადლობა შესწირეთ იმისთვის, რაც გაგაჩნიათ! თქვენ უბედნიერესი ადამიანი ხართ! გახსოვდეთ ეს და დაეხმარეთ გაჭირვებულებს!
სამწუხაროდ, ამ და კიდევ უამრავი სხვა ოჯახის პრობლემები არ დასრულებულა, ამიტომ დროდადრო დაათვალიერეთ ხოლმე ამ საბრალო ხალხის ისტორიები ჩვენს ვებ-გვერდზე და ესაუბრეთ მათ. ყოველ ჯერზე, როდესაც მორიგი უბედური ადამიანის ნომერს აკრეფთ, თქვენ აუცილებლად იგრძნობთ უფლის კურთხევას! აუცილებლად! გთხოვთ, გააგრძელეთამ ოჯახების დახმარება. სწორედ ეს არის საუკეთესო ღვთისმსახურება!

Seizures twist his arms and legs so that they can break and the mother embraces her son and holds him tightly not to let that happen. They can sit for hours like this. Mom shakes him and tries to stop her son’s groans and crying with her songs, but this does not always help. Mom also starts to cry, she feels how her son suffers, she feels his pain, but can do nothing to help him. Imagine how it is to watch your flesh and blood, the love of your life is dying in terrible throes!
0901200270Seizures twist his arms and legs so that they can break and the mother embraces her son and holds him tightly not to let that happen. They can sit for hours like this. Mom shakes him and tries to stop her son’s groans and crying with her songs, but this does not always help. Mom also starts to cry, she feels how her son suffers, she feels his pain, but can do nothing to help him. Imagine how it is to watch your flesh and blood, the love of your life is dying in terrible throes!
Joni was born sick, very sick… He barely survived. Mother Maya’s pregnancy was not easy, but they did not let her visit the doctor. “You, lazy bitch, invent various illness just not to do any housework. But we know better than the doctors how to get rid of the rubbish in your head! Just take the broom and sweep here!” – her husband’s grandmother kept telling her, a poor pregnant girl, and the girl did everything that a “good” daughter-in-law was meant to do, just not to make her husband angry.
It turned out to be almost impossible to talk to her. Her 11-year-old son, Joni, screamed and cried, pulling out of his mother’s arms, then asking to be taken in her arms, then doing something that could not be described in words. It was such an endless horror that we wanted to run and cry ourselves.
–Maya, when did you learn about your son’s illness – during your pregnancy or when the boy was born?
Maya: My pregnancy was not easy, so the doctor told me to stay in bed, but, actually, I had no chance to sit down, I had to do all the housework. He was born sick and miscarried. He spent 1 month in the intensive care unit. My husband’s family did not want to accept the child. When we came home, they forbade me to go out from my room, they did not buy him baby-formula : “Don’t get in our sight, take this monster away, he has no right to be a member of our family” … On the sly, I asked the neighbors for baby-formula. I had to give watery corn porridge to the sick baby.
– Maya, did anybody support you? What did your husband say?
Maya: My husband did not pay attention to us at all. As if we did not exist. When Joni’s attacks became more frequent, and his crying became loud, they just through us away. I went to the village, to my parent’s place. They were happy to accept their grandson, but it was dangerous for Joni to live in the village. He often had attacks and the ambulance was not always able to come.
In 2016, Joni got a high temperature and we were immediately brought to Tbilisi by ambulance. My poor boy, he was burning! He was taken to the intensive care unit and the doctors told to me: “Ma’am, go home now, because he will have to spend here not just a day or two. He is very bad, and he might not survive”…
I fainted hearing these words, I just collapsed onto the floor and was not able to get up. I spent 4 month sitting on the chair near the intensive care unit.I had no place to go, I had no money to buy him any food or diapers. I started working as a cleaner at a shop near the hospital. In the morning I was with my son, in the evening I went working, and at night I slept on a chair near the intensive care unit. They did not throw me out, thanks to them for that.
– Maya, you were completely alone at that time?
Maya: God was with me! I was by my son, and nobody else cared about that. Good people, mothers of other seriously ill kids, sometimes treated me with a dinner, sometimes helped me with diapers. Sometimes they even let me have a shower at their place. This is how we spent 4 months in hospital. After that they forbade me to take the boy to the village.
Maya: They said that if I do not live near the hospital or in a 10-minute-distance away from the ambulance, the next attack might kill him. So we had stayed in Tbilisi. The Children Hospice “Tsitsinatela” sheltered us for a while, I was so happy! I could spend 24 hours with my son there. I learned how to change tubes in my son’s throat there. I cried, I thought it was painful for him. But, finally, I learned how to do it. We could not stay in the hospice for more than two weeks, so then we moved to a shelter for the victims of domestic violence. We lived there about six months, but the neighbors were annoyed with the kid’s crying, so we had to seek for another shelter. Can you imagine how it is to seek for a place to spend a night when you have a sick child in your arms?
– Has the child’s father ever been interested in Johnny’s condition?
Maya: When Joni was in the intensive care and the doctors told me there were just a few days left for him to live, I called him and asked him to say the last farewell to his son. He came, and when he saw the state we were in, he asked to forgive him, he hugged Joni and said that he would take care of him … but days passed, and he did not appear… then they told me that he committed suicide, jumped off the bridge. Maybe I should not have called him to see his son. I don’t know.
– Maya, was there a moment in your life when you were happy?
Maya: Maybe in my childhood, I don’t remember. There is nothing left in my memories of my life before Joni.
– How did you find yourself in Zugdidi?
Maya: When I was told that our time in the shelter was going to end and that I was not entitled to live in the shelter anymore and that I had to move to a rented apartment I started crying. How? How could I pay the rent? With whom could I leave my son if I started working? A girl, quite a stranger, saw me and said that I could live for some time in her rented apartment in Zugdidi, where she did not live at that time. The same day I packed up and moved. I can’t go to my parent’s house in the village, because it means killing my son.
– What is the major problem for you now?
Maya: My major problems are probes! Aspiration probes! I should change them daily, but because of the lack of money I have to wash them! You know, they are disposable. I am putting my child’s health at risk, every time I pray not to introduce any infection. We need diapers, baby food, a blender, medications – that’s all! That’s all! Probes, diapers, medications and food. Nothing else. If only Johnny was good! Well, you see how bad he is … I do not want him to get worse.
Friends, show this unfortunate mother and her long-suffering son Divine mercy, help in any way you can, turn their existence into life! They need absolutely everything: medications, food, probes, tubes. God will reward you for your kindness!
In our Fund we are sure that there is nothing impossible for the Lord. He will lend his hand to everyone who suffers. Is there anybody who can provide accommodation for some time? We will fight for that. There are so many miracles! There is nothing impossible for the Creator!
We have learned about the grief of this brave mother so that our heart would also ache, and the Lord would dwell in it forever!
You can contact Maya, she is a sweetest woman, you will see it yourself talking to her. Here is her phone: 571 04 75 48 (Maya) Address: Zugdidi 76 Chachava Str.
God gives us chances to care about the people who are unable to take care of themselves. Those poor people are sent to us by heaven so that we could prove not by words, but in deeds that we trust in God!
(purpose: Maya Marshania)
There are three things you will never get back: time, word and opportunity. So, don’t waste your time, choose kind words and never lose the opportunity to save one more life.
We have already helped many disadvantaged people! Let’s support Maya and Joni. Noone is immune to bad luck! And who knows, maybe someday we ourselves will need help of strangers!
Happiness is in the eyes of my child!
May God all mothers of Georgia experience this every moment!
“You can’t imagine how much easier you’ve made my life and my poor Joni’s life!” – Maya Marshania greets us again with tears in her eyes. But now, thanks to your kindness, responsiveness and joined efforts, these are tears of joy, friends!
Quite recently, in our post “Take your monster and get away from my home!” we told you a scary story of mother and son:
https://chernovetskyifund.ge/en/projects/625-marshania/
The story of little boy Joni, who for all 11 years of his life has been hanging by a thread, suffering from terrible seizures, and his young mother Maya, who was left all alone in complete poverty, facing the terrible disease of her son, has been courageously fighting for her son’s life … Such grief could not leave anyone indifferent!
It’s hard to bear your cross when you have an ill child. But there may be someone nearby who will pick it up and bear it along with you. And it will become easier … So it happened. It’s thanks to you that Maya Marshania regained the strength and courage to bear her heavy cross! For the first time in many years, the poor mother has felt relief and a taste of joy!
– How has your life changed after we published an article about you?
Maya: It definitely has become better! I’ve got my second wind. When I addressed your Fund, I could not even imagine that you would react so quickly. You change people’s lives, you give them hope. But most importantly, you give them new friends. You gave us so much! You brought us medications, probes, diapers, a blender, a TV … I just cried with happiness! The blender you gave me made my life so easy! I have to cook soups and liquid food for Joni every day, he cannot eat anything else. It was extremely difficult to do it by hand without a blender, very difficult. And the TV that you gave us … My boy can watch cartoons now.
Besides that, your Fund brought us a set of bed linen. I had nothing of my own before that. And the dishes! A frying pan, three pots … You gave me so many things!
Most importantly, now I have a large supply of drugs and medical supplies for Joni. I don’t have to worry about that for a while.I am pleased to know that there are so many empathic and caring people in the world! When you are raising a child alone, especially a seriously ill child, when there is no one next to you who could support you, lend you a helping hand … It’s very hard! But now I know I’m not alone anymore! You’ve worked a miracle!
– How does Joni feel himself now?
Maya: My boy has become so joyful, he even seems to have calmed down. He now watches cartoons on TV every day. So my heart rejoices when I see him watching TV, watching cartoon characters! If my boy is happy, then I will be happy too!
– Did anyone call you personally after our publication?
Maya: Complete strangers keep calling me. Asking me if we need anything, how Joni is. And, you know, this attention from strangers, their care – means a lot to me! You all helped me to be optimistic about our future.
– Who do you remember most? Do you remember their names?
Maya: I would not like to particularly name anyone, because everybody who called me and keeps calling are so kind to us! But since you are asking, I would like to highlight Teya Megrelishvili. She calls me very often, never leaves us without attention, helps us in any way she can. I know that Teya even told her friends about us so that they could help us too. I remember Sophia. She is Teya’s friend and also often calls us, helps as much as she can. And also David, an employee of your Fund. Some medications and medical supplies are not available in our city. And Mr. David handed them over to us from Tbilisi. I feel so awkward that I have to bother everyone. But I have no choice. And I am grateful that people support me!
– What gives you the strength to deal with difficulties?
Maya: My son. He is my only incentive not to give up and move forward. I look into his eyes and realize that I cannot give myself the opportunity to relax. It can lead to bad things. The doctors told me that my child would not live, and I needed to prepare for the worst. But we fought. And then at some point I still got slack. I realized that I can’t stand this anymore. There is no one around me to rely on. We were completely alone – me and my Joni. In a moment of despair, I wrote to your Fund. And now I have found many new friends and I will keep on struggling!
– Was there a response to our publication from the authorities?
Maya: Unfortunately, no. There was absolutely no response. I don’t like to judge anyone, maybe they just haven’t seen the post or something else. However, in fact – no, they did not call.
– Maya, what does this support and help of the people mean to you?
Maya: Words cannot describe how much this means to me! It’s not even about financial help… Simple words of support, understanding, empathy are sometimes even more important than anything else, they help me to continue living. Today God sent me your Fund and these kind people. I’m happy!
– How do you live now? What problems remain unresolved?
Maya: There are fewer problems. Your Fund has made my life much easier. But the problems have not gone away. Joni and I live in a rented apartment. I don’t even know how to pay for it further, where to go with my child. I do not work, because I have to constantly be with my son, take care of him. Of course, one can hire a nurse, but she needs to be paid. And where can I get extra money for it if all the money goes on paying rent, buying food and medications?
– What would you like to say to all those people who helped to raise funds?
Maya: I want to say many thanks! It is thanks to your attention, help, support and empathy that I do not lose heart and go forward. God sees everything! Let the good, happiness and warmth that you gave us, return to you a hundredfold! It is true that good deeds return a hundredfold!
Dear friends, thank you very much, everyone who did not leave Maya Marshania in trouble. She is fighting for the health and happiness of her son. As a true mother, she first of all thinks about her child!
But we must remember that an ad-hoc help will not completely change their lives. Little Johnny constantly needs diapers, various medications, as well as your attention and participation! It’s important because children are our future, the future of our country and nation.
Let’s keep on helping the Marshania family!
If you have a heavy heart because of everyday problems or unresolved issues, as a distraction, just see our posts on Facebook, or better dial the number of any of our beneficiaries. Call them and you will forget about your problems. Because they are nothing in comparison with the problems of those to whom you opened your good heart and came to help at the most difficult moment of their life.
(purpose: the Marshania family)
You can also transfer money from our website. https://chernovetskyifund.ge/en/projects/625-marshania/