სამი წლის, ფეხშიშველი საბა გაყინულ, ბეტონის იატაკზე, ჩვენთან შესახვედრად გამოიქცა…
სიყვარულის საოცარი ისტორია, მხიარული ბიჭუნა საბა და მშვენიერი გოგონა, ანა – სულ ეს არის ქაჯაიების ოჯახის მთელი სიმდიდრე. მაგრამ სამაგიეროდ, რა ძლიერები არიან ისინი სულითა და უფლის რწმენით!
0901200270სამი წლის, ფეხშიშველი საბაგაყინულ, ბეტონის იატაკზე, ჩვენთან შესახვედრად გამოიქცა…
მთელი მისი ცხოვრება – ბრძოლაა და ის დანებებას არ აპირებს!
მეგობრებო, გაიცანით! გია ქაჯაია (55 წლის) დაბადებიდან ცერებრალური დამბლით იტანჯება. საშინელი ბედისწერაა, ხომ ასეა? მაგრამ მძიმე სენის მიუხედავად, გიამ შეძლო, შეექმნა ოჯახი და ახლა, მას ორი მშვენიერი შვილი – 3 წლის საბა და 14 წლის ანა, ასევე, არაჩვეულებრივი მეუღლე – მარი (40 წლის) ჰყავს, რომლებიც მას უბრალოდ აღმერთებენ. „მამაჩემი საუკეთესოა მთელ მსოფლიოში!“ – მტკიცედ აცხადებს მისი ქალიშვილი, ანა.
„სულზე მნიშვნელოვანი არაფერია, – ამბობს მარი (40 წლის). – გიას მეუღლე რომ გავხდი, ერთხელაც არ მინანია, პირიქით, ეს ღვთის კურთხევაა. მე მსოფლიოში ყველაზე ბედნიერი ქალი ვარ, რადგან ჩემ გვერდით ასეთი მადლმოფენილი, გულისხმიერი და ყოველმხრივ განათლებული ადამიანია!“
გია 55 წლისაა, გადაადგილება მხოლოდ დამხმარე ეტლის საშუალებით შეუძლია, საუბარი უჭირს, მაგრამ არ წყვეტს გეგმების დასახვას და იმაზე ფიქრს, როგორ ამოიყვანოს ოჯახი სიღარიბიდან. მას ხომ ორი ანგელოზი, ორი შვილი ჰყავს და ის უბრალოდ ვალდებულია, მათთვის ღირსეული მომავალი უზრუნველჰყოს. ამისთვის, მას დამხმარე ეტლი სჭირდება, ოღონდ – თანამედროვე, რომ გადაადგილება დახმარების გარეშე შეძლოს.
თანამემამულეების სიკეთისა და გულისხმიერების იმედად, ჩვენ მისმა ძვირფასმა მეუღლემ, მარიმ მოგვმართა. საქართველო ხომ დიდი გულის მქონე ადამიანთა ქვეყანაა და ახლობელს აქ გასაჭირში არასდროს ტოვებენ!
– მარი, თუ შეიძლება, თქვენი მეუღლის შესახებ მოგვიყევით. დაბადებიდან არის ავად?
მარი: დიახ, მას ცერებრალური დამბლა აქვს, მაგრამ ამას მის გონებრივ შესაძლებლობებზე არანაირად არ უმოქმედია. მას გადაადგილებისა და მოძრაობის პრობლემა აქვს, რაც ასაკის მატებასთან ერთად, კიდევ უფრო გაუარესდა. დამხმარე ეტლის გარეშე მისთვის იგივეა, რაც ხელების გარეშე ყოფნა. ფაქტობრივად, ის სახლშია გამოკეტილი და არანაირი შესაძლებლობა არ აქვს, სიცოცხლე რამით მაინც გაიხალისოს, მაგრამ იგი ძალიან განათლებული, ყოველმხრივ განვითარებული და სულიერად მდიდარი ადამიანია.
– ამ წუთას, რით შეგვიძლია თქვენი დახმარება?
მარი: ჩემი მეუღლე დაბადებიდან შშმ პირია, მაგრამ ამას მისთვის ხელი არ შეუშლია, რომ მიეღო განათლება, სრულყოფილი ცხოვრებით ეცხოვრა და ემუშავა კიდეც! მეგობართან, ზაზა სიხარულიძესთან ერთად, ისინი ძალიან ბევრ ადამიანს დაეხმარნენ, რომლებიც ისეთივე რთულ მდგომარეობაში აღმოჩნდნენ, როგორც ჩემი გია. სამწუხაროდ, ზაზა 5 წლის წინ გარდაიცვალა; ასაკის მატებასთან ერთად კი, ჩემი ქმრის მდგომარეობა გაუარესდა. იმისათვის, რომ მან სრულყოფილი ცხოვრებით იცხოვროს, გიას ახალი ელექტრო ეტლი სჭირდება, ჩვენ კი მისი შეძენის არანაირი შესაძლებლობა არ გვაქვს…
– მარი, მოგვიყევით, როგორ შეიქმნა თქვენი ოჯახი? შეუიარაღებელი თვალითაც ჩანს, რამდენად დიდი სიყვარული და სითბოა თქვენ შორის!
მარი: (უხერხულად) მე მართლაც დიდი სიყვარულით გავთხოვდი და უფლის მადლიერი ვარ, რომ ისეთი შესანიშნავი ადამიანი გამომიგზავნა, როგორიც გიაა. იცით, როდესაც ასეთ მდიდარ სულიერ სამყაროს აწყდები, ფიზიკურ ნაკლოვანებებს საერთოდ ვეღარ ამჩნევ. ამ სახლში, მომვლელად სამუშაოდ, უნივერსიტეტის დასრულებისთანავე მოვედი. იურიდიული ფაკულტეტი დავამთავრე, მაგრამ ჩემი სპეციალობით სამსახური ვერსად ვიშოვე; გიას მშობლები კი უკვე მოხუცები იყვნენ და მასზე ზრუნვის ძალა აღარ შესწევდათ. მე მას ისე მივეჩვიე, მასთან ყოველთვის ისეთი საინტერესო იყო!.. ჩვენი ქორწილის შემდეგ, გიას დედამ თქვა, რომ შვილის გამო ახლა მშვიდად იყო, რომ ის ახლა საიმედო ხელშია!
– როგორ მოეკიდა თქვენს არჩევანს თქვენი ოჯახი?
მარი: ჩემი მშობლები და ძმა ძალიან მორწმუნე ხალხია. მათ ეს უფლის კურთხევად მიიღეს!
– მშობლები ან ნათესავები თუ გეხმარებიან?
მარი:მშობლები მოხუცები არიან, სოფელში ცხოვრობენ, სოფლის მეურნეობით არიან დაკავებულნი… შეძლებისდაგვარად, პროდუქტებით თუ გვეხმარებიან. თქვენც კარგად იცით, როგორია სოფელში ცხოვრება. გიას ძმა ჰყავს, დავითი. ისიც ცდილობს, გვერდში დაგვიდგეს, მაგრამ მასაც ოჯახი ჰყავს, ორი ბიჭი! ნეტავ როგორმე თვითონ დადგნენ ფეხზე. ჩემი ქმრის მშობლების ძალიან მადლიერი ვარ. მისი მამა, მელენტი, ინჟინერ-მშენებელი იყო. სწორედ მისი წყალობით გვაქვს ეს ბინა. სანამ მამამთილი ცოცხალი იყო, ყველაფერი კარგად გვქონდა. სამწუხაროდ, ის 9 წლის წინ გარდაიცვალა; მას მთელი ცხოვრება ასთმა აწუხებდა. გარდაცვალებამდე, ბოლო დღეებშიც კი მოახერხა ტელევიზორის ყიდვა და მე და მეუღლეს გვაჩუქა. დედამთილი სულ ახლახან გარდაიცვალა! ღმერთმა ნათელში ამყოფოს! არაჩვეულებრივი ქალი იყო.
– ვიზიარებთ თქვენს მწუხარებას. დახმარებისთვის, ვინმესთვის თუ მიგიმართავთ? ადილობრივი ხელისუფლებისთვის, მაგალითად?
მარი:სოციალური დახმარების მისაღებად ქულები არ გვეყო, წარმოგიდგენიათ? მიმოიხედეთ გარშემო! შეხედეთ, როგორ ვცხოვრობთ! ბეტონის იატაკი, ფანჯრებზე გაკრული ცელოფნის პარკები… მაგრამ როგორც ჩანს, სოციალურმა სააგენტომ გადაწყვიტა, რომ ნორმალური არსებობისთვის ეს საკმარისია… განცხადება ხელახლა დავწერე და იქნებ, ახლა მაინც დაგვინიშნონ დახმარება.
– მარი, რისი გწამთ?
მარი:ჩვენ მართლმადიდებელი ქრისტიანები ვართ. ეკლესიაში ადრე ხშირად დავდიოდი, ახლა კი, პატარას გამო, აღარ გამომდის. თუმცა, სახლში მუდმივად ვლოცულობ. ამქვეყნად, ყველაფერი მხოლოდ ღვთის წყალობით ხდება და რწმენის გარეშე, სიცოცხლე აზრს კარგავს.
მარი:რა თქმა უნდა! ხანდახან, გიას ეტლი პირდაპირ შუა გზაზე გაგვფუჭებია, მაგრამ გამოჩენილან ახალგაზრდები, რომლებსაც სახლში, ხელში აყვანილი მოუყვანიათ!
– თუ შეიძლება, თქვენი შვილების შესახებ მოგვიყევით.
მარი:ანა ჩვენი სიამაყე და სიხარულია! უკვე მე-9 კლასში სწავლობს. ისეთი მიზანდასახული და სერიოზულია… ყველაზე მეტად, უცხო ენების სწავლა უყვარს. მისთვის მამა იდეალურია! ის მისგან იმხელა სულიერ მხარდაჭერას გრძნობს…
– ანა, იქნებ, შენ შესახებ მოგვიყვე? უკვე საკმაოდ დიდი ხარ. გადაწყვიტე, რა პროფესიას აირჩევ?
ანა (14 წლის): სიმართლე გითხრათ, პროფესიაზე ჯერ ვერ ჩამოვყალიბდი; მაგრამ ზუსტად ვიცი, რომ უცხო ენებს ვისწავლი! ძალიან მომწონს კორეული ენა, მათი კულტურა ჩვენგან ძალიან განსხვავდება… და ეს ისეთი საინტერესოა! კორეაში წასვლა და იქ სწავლა ჩემი ოცნებაა!
– აქ, ახლა რაზე ოცნებობ?
ანა: ძალიან მინდა კომპიუტერი. სოფელში, ბიძაჩემს ნოუთბუქი აქვს. დისტანციურ სწავლებაზე რომ გადაგვიყვანეს, მომიწია, მისთვის მიმემართა და მეთხოვა… თანაც, ინტერნეტში იმდენი საინტერესო რამეა!..
– კიდევ, რის კეთება გიყვარს?
ანა: კითხვა მიყვარს, ასევე, ნაჭრის თოჯინების კეთება, ან ქსოვა და ქარგვა, დედასთან ერთად.
დედამ მითხრა, რომ ფონდს ბევრი კეთილი მეგობარი ჰყავს და ჩვენი ოჯახის სახელით, მინდა მათ სიკეთისა და მადლიერების მარცვალი ვაჩუქო, ოღონდ მისამართი არ ვიცი. შეგიძლიათ, ამაში რომ დამეხმაროთ?
კიდევ, ახლახან, მეგობარმა წიგნი მაჩუქა – „ხუთი ნაბიჯი განშორებიდან“, რომლის წაკითხვაზეც ვოცნებობდი, ეს ჩემთვის საუცხოო საჩუქარია. თქვენ წაგიკითხავთ?
– არა, მაგრამ შენს რეკომენდაციას აუცილებლად გავითვალისწინებ. შენი უმცროსი ძმის შესახებ მოგვიყვები?
ანა:ო-ო-ო, ის ისეთი მაგარი ბიჭია! ჯერ არ ლაპარაკობს, მაგრამ უკვე ცდილობს, ჩემი უცხო ენაზე ნათქვამი ფრაზების გამეორებას. მაგალითად, გუშინ მამასთან თამაშით დაიღალა და ამბობს: «Oh, my God!» („ღმერთო ჩემო!“ ინგლ.) ისეთი სასაცილოა… (ბედნიერად იღიმის.)
– და რა უყვარს? ყველაზე ხშირად, რას ითხოვს?
ანა:მანქანებს! მარტო ეგ აინტერესებს. ხანდახან მუსიკალურ მულტფილმებს უყურებს, მაგალითად, „ჟირაფი ჟოზე“. ასევე, ძალიან უყვარს ყველანაირი ვაფლი, ორცხობილა…
– რას უსურვებდი საქართველოს ყველა ბავშვს, ანა?
ანა:პირველ რიგში, მიზანსწრაფვას, რომ დასახული მიზნისთვის ყოველთვის მიეღწიოთ… და რა თქმა უნდა, ჯანმრთელობას და ბევრზე-ბევრ სიხარულს!
– შენ აუცილებლად მიაღწევ ყველა შენს მიზანს, ანა! მარი, თქვენ ამბობდით, რომ ეს ბინა თქვენს ოჯახს ეკუთვნის…
მარი: დიახ. მადლობა ღმერთს, მამამთილმა ყიდვა მოასწრო, თორემ უსახლკაროდ დავრჩებოდით! მაგრამ აქ კაპიტალური რემონტია საჭირო, მხოლოდ კოსმეტიკური არ კმარა. ფანჯრები ჩასასმელია, იატაკი დასაგებია, მოკლედ დიდი ფულია საჭირო. მაგრამ საიდან მოვიტანოთ? ჩვენი ერთადერთი შემოსავალი ჩემი ქმრის პენსიაა. სხვა დანარჩენში, ჩემი მშობლების და გიას ძმის იმედი გვაქვს. ასეთ პირობებში რომ ვცხოვრობთ, ანა ძალიან კომპლექსდება, ერიდება მეგობრების სახლში მოყვანა… გიას თანამედროვე ეტლი რომ ჰქონდე, ყველაფერი შეიცვლებოდა. მას გრანდიოზული გეგმები აქვს!
– მაინც რას შეცვლის თქვენს ცხოვრებაში ეტლი?
მარი: ყველაფერს! უპირველეს ყოვლისა, ჩემს მეუღლეს ძალიან სტკივა წელი, იმიტომ რომ ძველ ეტლში შეუძლებელია ხერხემლის სწორად დაფიქსირება. ის მოძრაობაში შეზღუდულია, მისი დახმარება სახლშიც კი მიწევს. მე და ჩემი გოგონა ხელსაქმით ვართ დაკავებულები, ვქარგავთ, ქურთუკებს ვქსოვთ, ჩანთებს ვწნით, ანა კი ნაჭრის თოჯინებს აკეთებს და მძივებით რთავს. ამ ყველაფრის გაყიდვა შეიძლება, რომ საკუთარი შემოსავლის წყარო გვქონდეს და ამ სავალალო მდგომარეობასთავი დავაღწიოთ. გია ძალიან აქტიურია, მას შეუძლია ჩვენი ნაკეთობები იქ გაყიდოს, სადაც ბევრი ხალხი, ტურისტი დადის.
მშვენიერი იქნებოდა პანდუსის გაკეთება, რომ გიამ ბინაში შემოსვლა სხვისი დახმარების გარეშე შეძლოს. ახალგაზრდა აღარ ვარ და ეტლს უკვე პირველ სართულზეც კი ვეღარ ვეზიდები…
– რაიმე სურვილი ხომ არ გაქვთ?
მარი:ღმერთო, რა უხერხულია დახმარების თხოვნა… მაგრამ ოჯახის გამო… ძალიან მინდა სარეცხი მანქანა. ეს ჩემს ცხოვრებას ბევრად გაამარტივებდა. საბა სულ მთლად პატარაა, სულ თვალყურის დევნება სჭირდება, გიას დამოუკიდებლად ჭამა და ჩაცმა არ შეუძლია, სახლში უამრავი საქმეა და მეც უფრო და უფრო მიჭირს ოჯახის ნივთების ხელით რეცხვა.
– ჩვენი ფონდის შესახებ როგორ შეიტყვეთ?
მარი: თქვენ გიორგის ძმა, დავითი დაგიკავშირდათ. მას კი კეთილმა ხალხმა ურჩია; უთხრეს, რომ თქვენ ნამდვილად ეხმარებით ადამიანებს.
მერწმუნეთ, რომ არა უკიდურესი საჭიროება, მე თქვენ არასდროს მოგმართავდით. ჩვენს ქვეყანაში ისედაც ბევრი გაჭირვებულია. მე და გიას ორი მცირეწლოვანი შვილი გვყავს; ისინი, როგორმე, ფეხზე უნდა დავაყენოთ, როგორღაც უნდა ვიცხოვროთ. ჩვენი შემოსავალი კი არაფრისთვის გვყოფნის! ჩვენი ყველაზე დიდი ოცნებაა, მე და მეუღლემ ფულის გამომუშავება შევძლოთ და შვილებს ყველაფერში არ ვზღუდავდეთ. მთელ ჩვენს იმედებს თქვენს ფონდზე და თქვენს კეთილ მეგობრებზე ვამყარებთ. თქვენ ხომ უკვე ამდენი გაახარეთ?!
თქვენ ღვთისმოსაწონ საქმეებს აკეთებთ და უფალი აუცილებლად დაგაჯილდოვებთ!
მეგობრებო, გია ქაჯაიას ოჯახს ძალიან უჭირს და მათ ძალიან სჭირდებათ ჩვენი მხარდაჭერა. ოჯახის ერთადერთი შემოსავალი – შშმ პირთა პენსიაა და რა თქმა უნდა, ეს მწირი თანხა ბავშვების ნორმალურად გამოსაკვებადაც კი არ კმარა.
გია ქაჯაია დაბადებიდან საშინელი სენის, ცერებრალური დამბლის მძევალია, მაგრამ ის მას არ ეგუება და იბრძვის ნორმალური, სრულფასოვანი ცხოვრებისთვის. მას ორი სრულიად ჯანმრთელი, ნიჭიერი და არაჩვეულებრივი შვილი ჰყავს – საბა (3 წლის) და ანა (14 წლის); და გია მათთვის ღირსეული მომავლის უზრუნველყოფაზე ოცნებობს. მისი ამ საკითხში დახმარება ჩვენ ძალგვიძს, მეგობრებო!
გიას სასიცოცხლოდ ესაჭიროება ელექტრო ეტლი შშმ პირთათვის. მისი დახმარებით, ის და მისი მეუღლე – მარი, ოჯახის უზრუნველყოფას შეძლებენ. გარდა ამისა, პანდუსი და სარეცხი მანქანა მნიშვნელოვნად შეამსუბუქებდა მათ ყოფა-ცხოვრებას.
დაურეკეთ მარის, გაამხნევეთ იგი და ხვალინდელი დღის იმედი ჩაუსახეთ გულში:599 032 355.
ან ეწვიეთ ოჯახს მისამართზე: თბილისი, ვაჟა-ფშაველას IIIკვარტალი, კორპ. 6ბ, ბინა 1
და აუცილებლად გააზიარეთ ჩვენი პოსტი, რომ ქაჯაიებისოჯახისგასაჭირისშესახებ შეიტყონ თქვენმა მეგობრებმაც! ეს ძალიან მნიშვნელოვანია!
მეგობრებო, თქვენთან კიდევ ერთი თხოვნა გვაქვს – თუკი შეიტყობთ, რომთქვენს ნაცნობს ან მეზობელს დახმარება ესაჭიროება, გთხოვთ, გამოიჩინოთ გულისხმიერება და მოგვწეროთ ამის შესახებ ელექტრონულ მისამართზე: office-fsp@fsp.ge
(დანიშნულება: გიორგი ქაჯაია).
ჩვენ, თქვენთან ერთად, უკვე მრავალ გაჭირვებულს დავეხმარეთ! მოდით,გიორგი ქაჯაიას ოჯახსაცგავუმართოთ ხელი, უბედურებისგან ხომ დაზღვეული არავინაა? ვინ იცის, იქნებ სრულიად უცხო ადამიანების დახმარება ოდესმე თავადაც დაგვჭირდეს!

My daddy is the best!
An amazing love story, funny baby Saba and beautiful daughter Anna – that’s all the wealth of the Kajaia family. But how strong they are in spirit and in their trust in God!
Three-year-old Saba ran towards us barefoot on the ice-cold concrete floor …
All his life has been a struggle, and he is not going to give up!
Friends let me introduce Gia Kajaia (55-year-old), who has suffered cerebral palsy since birth. Terrible fate, isn’t it? But despite a serious illness, Gia managed to start a family, he has two wonderful children – 3-year-old Saba and 14-year-old Anna, as well as a wonderful wife – Mari (40-years-old) – all of them just adore him. “My dad is the best in the world,” his daughter Anna confidently declares.
“There is nothing more important than the soul,” says Mari (40). – Having become Gia’s wife, I have never regretted it – on the contrary, this is God’s blessing. I am the happiest woman in the world, because such a spiritual, sensitive and comprehensively educated person is next to me!”
Gia is 55 years old, he can relocate only in a wheelchair. It is difficult for him to speak, but he does not stop making plans and thinking about how to get his family out of poverty, because he has two angels – his children- and he must provide them a decent future. He needs a wheelchair for that, but a modern one, to be able to move around without any assistance.
His loving wife Mari addressed us believing in the kindness and empathy of her compatriots. She believes Georgia is a country where people with a big heart live, who will never leave a neighbor in trouble.
– Mari, tell me about your husband, please. Has he been sick since birth?
Mari: Yes, he has cerebral palsy. But this did not affect his mental abilities in any way. He has mobility and motor problems that worsened with age. He is helpless without a wheelchair, actually, he is locked at home and deprived of the opportunity to somehow brighten up his life. But he is a good-educated, comprehensively competent and spiritually rich person.
– How can we help you right now?
Mari: My husband has been disabled since birth, but this did not prevent him from getting a good education, living a full life and even working! Together with his friend, Zaza Sikharulidze, they helped many people who found themselves in the same difficult situation as my Gia. Unfortunately, Zaza died 5 years ago, and my husband’s condition has worsened with age. To live his life to the fullest, Gia needs a new electric wheelchair, and we have absolutely no opportunity to purchase one …
– Mari, tell me, please, how did your family start. One can easily see how much love and warmth is between you!
Mari:(confusedly) I really got married for great love. And I am grateful to the Lord for sending me such a wonderful person as Gia. You know, when you come across such a rich spiritual inner world, you no longer notice the external flaws. I came to this house to work as a nurse right after my graduation. I graduated from the Faculty of Law, but did not manage to find a professional job, and Gia’s parents were already elderly and unable to take care of him. I became so attached to him, it was always so interesting with him! After our wedding, Gia’s mother said she doesn’t worry about her son anymore, because he is in good hands!
– And your family, how did they react to your choice?
Mari: My parents and brother are very religious people. They took it as a blessing of the Lord!
– Do you parents or relatives help you?
Mari: My parents are in their old age, they live in a village, and are engaged in agriculture … They help us with food whenever they can. You know what life is like in the village. Gia has a brother David, he also tries to support us, but he has a family! He has two sons, they themselves have to survive somehow. I am very grateful to my husband’s parents. His father, Melentiy, was a civil engineer. It is thanks to him that we have this apartment. Everything was fine while my father-in-law was alive. But unfortunately, he passed away 9 years ago, he suffered asthma all his life. But in the last days of his life, he managed to buy a TV and give it to my husband and me. And my mother-in-law passed away quite recently. May she rest in peace! She was a wonderful woman.
Mari: We don’t get enough points to be entitled to the social allowance, can you imagine that? Just look around, see how we live! There is a concrete floor, cellophane on the windows… But the social agency, apparently, thinks that this is OK for a normal existence… I have just re-applied now, maybe we will be assigned to the allowance this time.
Mari: We are orthodox Christians. I used to go to church quite often, but I can’t manage it anymore because of the baby. However, I pray at home all the time. Everything in the world happens only by God’s grace, and if you don’t believe, life loses its meaning.
– Mari, do you believe in the kindness of strangers?
Mari: Yes, of course! Sometimes, when Gia’s wheelchair went out of order in the middle of the road, there always were some young people who carried him home in their arms!
Mari: Anna is our pride and joy! She is already in the 9th form. So single-minded, serious. Most of all she loves to learn foreign languages. Her father is perfect for her! She feels a strong spiritual support from him…
– Anna, can you tell me about yourself? You are already quite an adult. Have you decided which profession are you going to choose?
Anna (14-year old): To be honest, I have not decided yet about my profession. But I know for sure that I will learn foreign languages! I really like the Korean language, their culture is so different from ours … And it’s so interesting! Going to Korea and studying there is my dream!
– What are you dreaming about right here, right now?
Anna: I would love to have a computer. In the village, my uncle has a laptop, which I borrowed, when they introduced distance learning … And there are so many interesting things on the Internet!
– What else do you like doing?
Anna: To read, and also make rag dolls or knit and embroider together with mom.
Mom told me that the Fund has a lot of good friends, and I would like to give a piece of kindness and gratitude from our family, but I don’t know your address. Could you, please, help me with this?
Recently, a friend of mine gave me a book that I had been eager to read – Five Steps from Parting. This was a wonderful gift for me. Have you read it?
– No, but I will definitely take your recommendation into account. Can you tell me about your little brother?
Anna: Oh, he’s so cool! He does not speak yet, but he is already trying to repeat foreign phrases after me. For example, yesterday he got tired playing with his father and said: «Oh, my God!» (He said this in English). He is so funny… (happily smiles)
– What does he like, what does he ask for most often?
Anna: Cars! This is the only thing that interests him. Sometimes he watches musical cartoons, “Giraffe Jose”, for instance. And he also loves all kinds of waffles, cookies …
– What would you wish to all Georgian children, Anna?
Anna: First of all, purposefulness. So that they always achieve their goals. And, of course, health and lots of joy!
– You will definitely achieve all your goals, Anna! Mari, you said that this apartment belongs to your family …
Mari: Yes, thank God, my father-in-law managed to buy it, otherwise we would be left without a roof over our heads! But it needs major repair – cosmetic repairs will not be enough. We need to install windows, lay the floor – so, it’s a lot of money. Where can we get it? Our only income is my husband’s pension. For the rest, we rely on my parents and Gia’s brother. Anna feels awkward that we live in such conditions, she is embarrassed to invite her friends to our home … If Gia had a modern wheelchair, everything would change, he has great plans!
– How exactly can the wheelchair change your life?
Mari: Absolutely, in every way! First of all, my husband suffers lower back pain, because it is impossible to fix the spine correctly in his old wheelchair. He is limited in relocation even around the house, I have to help him with this. My daughter and I do needlework, embroider, knit jackets, weave handbags, and Anna makes rag dolls and decorates them with beads. One can sell all this, to have their own source of income and get out of the plight. Gia is very active, he could sell our crafts in crowded places where there are a lot of people and tourists.
It would be wonderful to make a ramp so that Gia could get into the apartment without assistance. I am not getting younger, and I am no longer able to drag up the wheelchair even to the first floor.
– Do you have any other wishes?
Mari: God, how awkward it is to ask for help … But for the sake of the family … I would really like to have a washing machine. This would make my life much easier. Saba is quite a baby, he constantly needs attention, Gia cannot eat and dress on his own, there is a lot of housework, and it gets more and more difficult for me to do all the washing for my family by hand.
Mari: Giorgi’s brother, David, has contacted you Fund. He was advised by kind people to do that, they said that you really helped people.
Believe me, if not for the extreme need, I would never have asked you for help. There are so many people living in poverty in our country. Gia and I have two minor children, we must somehow put them on their feet, we must somehow live. And our income is not enough for anything! Our biggest dream is that my husband and I could make our own living and not limit our children in everything. All our hope is for your Fund and for your good friends. We know, you have already made so many people happy!
You are doing God-pleasing deeds, and the Lord will definitely reward you!
Friends, Gia Kajaia’s family lives in poverty, and they really need our support. The family’s only income is a disability pension, and, of course, this meager amount is not enough even to feed the children normally.
From his very birth, Gia Kajaia became a hostage to a terrible disease, cerebral palsy, but he hasn’t accepted that and he keeps struggling to live a normal, full life. He has two completely healthy, talented, wonderful children – Saba (3-year-old) and Anna (14-year-old), and Gia dreams to give them a decent future. It is in our power to help him with this, friends!
Gia urgently needs an electric wheelchair. With the help of it, he and his wife Mari will be able to keep the family. In addition to that, a ramp and a washing machine could make their difficult life much easier.
Call Mari, cheer her up and give her a hope for tomorrow: 599 032 355.
Or visit the family at the following address: Tbilisi, Vazha Pshavela Avenue, 3rd quarter, Block 6B, Apartment 1.
Please repost our publication. Let your friends know about the grief of the Kajaia family! It’s extremely important!
(purpose: Giorgi Kajaia)
It is also possible to transfer money from Nova Technology, TBCpay and ExpressPay terminals. (You can read more about rights and responsibilities of the Fund following the link ( https://goo.gl/GY2Gus ).
We have already helped many disadvantaged people! Let’s support Giorgi Kajaia’s family, as no one is immune to bad luck! And who knows, maybe someday we ourselves will need the help of strangers!