ღამღამობით ჩვენთან გველები იპარებიან… ძალიან მეშინია!
– აქ ბევრი გველია, თავად მყავს ნანახი! კედლებში კი ხვრელები გვაქვს და მოულოდნელად, სახლში გველი რომ შემოიპაროს და დაგვკბინოს, რა უნდა ვქნათ?! – თვალებგაფართოებული გვიყვება 10 წლის ბაჩუქი. ის და მისი ძმები: გეგი – 4 წლის, დათო – 12 წლის და მათე – 13 წლის, ნახევრად დანგრეულ, ხის ფარდულში ცხოვრობენ, რომელსაც შეუძლებელია, სახლი უწოდო!
– ზამთარში აქ საშინლად ცივა, ზაფხულში კი – ცხელა. სადაცაა, სახლიც ჩამოინგრევა, ისეთ მდგომარეობაშია! – ტირის ოთხი მშვენიერი ბიჭის დედა, იზო (36 წლის) და მუყაოთი „დათბილულ“, ჩამონგრეულ კედლებს გვიჩვენებს, სადაც მათ ცხოვრება უწევთ. – კედლები ერთიანად დალპა! მაგრამ რა გავაკეთოთ? ფული საჭმლისთვისაც კი არ გვყოფნის.
ეს კეთილი, ქართველი ოჯახი საშინელ სიღარიბეში ცხოვრობს… ოთხი მშიერი ბიჭუნა – უბადრუკ ფარდულში! ისინი თქვენს თანაგრძნობას ნამდვილად იმსახურებენ, მეგობრებო!
იზო, მოდით, თქვენი მწუხარება საქართველოს და კეთილ ხალხს გაუზიარეთ, რომ შვება იგრძნოთ…
იზო:როგორ მრცხვენია ამის თქმა და აღიარება, მაგრამ ჩვენ ნამდვილი მათხოვრები ვართ! ალბათ, ასეთი რამ ბევრს მხოლოდ ფილმში თუ უნახავს… ჩვენ ამ ძაღლის სადგომში ვცხოვრობთ. ზაფხულში აქ აუტანელი სიცხეა, ზამთარში კი საშინლად ყინავს! ჩვენ სრულიად არაფერი გვაქვს. მე, ოთხ შვილთან ერთად, ერთ საწოლზე მძინავს და ისიც დამტვრეულია. წარმოიდგინეთ, როგორია? ბიჭები მუდმივად ცუდად იკვებებიან, ერთმანეთის ტანსაცმელი და ფეხსაცმელი აცვიათ, ახლა კი, პანდემიის გამო, მათ სწავლის შესაძლებლობაც დაკარგეს! კომპიუტერიც არ გვაქვს, ამიტომ ისინი უკვე მეორე სემესტრს ტოვებენ… ჩვენ ღარიბი სოფელი გვაქვს, აქ სამსახურის პოვნა რთულია. ადრე, ჩემი მეუღლე ფულს სოფლის მეურნეობაში მაინც შოულობდა, ახლა კი, მან იმის შესაძლებლობაც დაკარგა, რომ სახლში წვრილი ფული მაინც შემოიტანოს. აი, ასე ვცხოვრობთ – მხოლოდ სოციალური დახმარებით… და არსებობისთვის ვიბრძვით!
ყოველთვის ასეთ სიღარიბეში ცხოვრობდით?
იზო:მე და ჩემმა მეუღლემ ერთმანეთი სტუმრად ყოფნისას გავიცანით. მაშინ სულ რაღაც 18 წლის ვიყავი… ერთმანეთი შეგვიყვარდა, ერთი წელი ვხვდებოდით, შემდეგ კი ვიქორწინეთ. ორივე ღარიბი ოჯახიდან ვართ, მაგრამ არ გვეგონა, რომ ასეთ მდგომარეობაში აღმოვჩნდებოდით და შვილების გამოსაკვებად არაფერი გვექნებოდა… სიმდიდრისკენ არასოდეს მივისწრაფოდი, მხოლოდ იმაზე ვოცნებობდი, რომ ჯანმრთელი შვილები გვყოლოდა და ოჯახში სიმშვიდე ყოფილიყო. სანამ ჩემი მეუღლე მუშაობდა, თავი როგორღაც გაგვქონდა, ახლა კი…
არავინ გეხმარებათ? მშობლები ან ნათესავები?
იზო:ჩვენ არავინ გვყავს, ვისაც დახმარებისთვის მივმართავდით. მამამთილი ჩვენს დაქორწინებამდე დიდი ხნით ადრე გარდაიცვალა – გულით. დედამთილიც ავად არის. მამაჩემი ხეიბარია – მან, რამდენიმე წლის წინ, უბედური შემთხვევის შედეგად, ხელ-ფეხი დაკარგა, დედა კი მეორე ჯგუფის შშმ პირია. მე და და ორი ძმა მყავს, მაგრამ მათაც მცირეწლოვანი შვილები ჰყავთ და ჩვენზე მეტად არც მათ ულხინთ…
დახმარებისთვის ადგილობრი მთავრობისთვის თუ მიგიმართავთ?
იზო:მიმიმართავს და არა ერთხელ, მაგრამ ყურადღებას არავინ გვაქცევს. მხოლოდ იმას მივაღწიეთ, რომ ჩვენთვის დახმარება მოეცათ, მაგრამ ესეც არაფერზე გვყოფნის… ვთხოვეთ, სახლის შეკეთებაში დაგვხმარებოდნენ – უბრალოდ შეხედეთ, რა მდგომარეობაშია ჩვენი საცხოვრებელი! კედლები ლპება, ყველა ხვრელიდან ათასი უწმინდური ძვრება! ზაფხულში, გველები საკუთარი თვალით ბევრჯერ მყავს ეზოში ნანახი. ღამ-ღამობით არ მძინავს, შუქის გამორთვის მეშინია, რომ ღმერთმა არ ქნას, სახლში არ შემოძვრნენ და ბავშვები არ დაკბინონ!
იზო:სახლი? უფრო ფარდული… დიახ, მიწის ნაკვეთი ჩემს ქმარს მემკვიდრეობით ერგო, ეს ფიცრის ქოხი კი ყველაფერია, რისი აშენებაც აქ მოვახერხეთ… თავდაპირველად, მეუღლის მშობლებთან ვცხოვრობდით. სხვათა შორის, არც იქ არის უკეთესი პირობები, მაგრამ როდესაც ერთი მეორის მიყოლებით, შვილები შეგვეძინა, იქ უკვე აღარ ვეტეოდით. აქ მხოლოდ ერთი ოთახია. ნაწილს სამზარეულოდ ვიყენებ, მეორე ნახევარზე კი ჩვენ გვძინავს. ღუმელი მთელი წლის განმავლობაში გვინთია, რადგან საჭმელს სხვა ვერაფერზე ვამზადებთ. თუმცა, ის ზამთარში არ ათბობს, ზაფხულში კი ისე აუტანლად ცხელა, უბრალოდ სული გვეხუთება…
დახმარება რაზე გყოფნით? რა თანხას იღებთ?
იზო:ჩვენ 440 ლარის ოდენობის დახმარებას და კვების ბარათებს ვიღებთ. ხომ გესმით, ეს არაფრისთვის კმარა. დარიცხვის დღეს წვნიანის მარაგს და კარტოფილს ვყიდულობ, რაღაც სოუზის მაგვარს ვაკეთებ, რომ ბავშვები მშრალად არ იკვებებოდნენ. ფაფები, ჩაი, პურის – სულ ეს არის!
ღმერთის თუ გჯერათ?
იზო:ჩვენ მართლმადიდებელი ოჯახი ვართ. ეკლესიაშიც დავდივართ და ხატების წინ, სახლშიც ხშირად ვლოცულობ. უფალს მივმართავ და ვთხოვ, რომ მე და ჩემს მეუღლეს შვილების ფეხზე დაყენებაში დაგვეხმაროს. მჯერა, რომ ის არ მიგვატოვებს!
ოდესმე უცნობი ხალხი თუ დაგხმარებიათ?
იზო:როგორც გითხარით, ჩვენ ძალიან ღარიბი სოფელი გვაქვს, მაგრამ ამის მიუხედავად, ვცდილობთ, ერთმანეთს საკვებით მაინც დავეხმაროთ… მზად ვართ, ერთმანეთს უკანასკნელი ლუკმა გავუზიაროთ.
არის თუ არა რამე, რაც გულს გიხარებთ, იზო?
იზო:ჩემი ბიჭები! ისინი არაჩვეულებრივები ბავშვები არიან და მერწმუნეთ, ამას იმიტომ არ ვამბობ, რომ ჩემი შვილები არიან! ისინი ისეთი გულმოდგინე და ჭკვიანები არიან… დასახმარებლად ყოველთვის მზად არიან! მაგრამ ახლა, მეშინია, რომ მათი თავი ამ დაწყევლილმა კორონავირუსმა არ წამართვას!
მან ხომ უკვე ამდენი სიცოცხლე შეიწირა, ჩემს ბიჭებს კი სუსტი ჯანმრთელობა აქვთ… ღმერთმა დაიფაროს ისინი ამ სენისგან… ამას გარდა, სამს ერთი სკოლის ნოუთბუქი აქვს, რომელიც ზოგჯერ საერთოდ არ ირთვება. ბიჭები გაკვეთილებს მუდმივად აცდენენ და სკოლის პროგრამასაც ძალიან ჩამორჩებიან (მძიმედ ოხრავს).
თუ შეიძლება, ბავშვებსაც დაველაპარაკები. მათე, შენ ყველაზე უფროსი ხარ, ამიტომ პირველს შენ გკითხავ. მითხარი, რა გიტაცებს? რომელია შენი ყველაზე საყვარელი საგანი სკოლაში?
მათე (13 წლის):პირველივე კლასიდან, ყველაზე მეტად, მათემატიკა მიყვარს. ამოცანების ამოხსნა ძალიან მომწონს… ასევე, ლექსებიც მიყვარს!
წერა თუ კითხვა?
მათე:არა, წერა არ მიცდია… გალაკტიონ ტაბიძის ლექსები მიყვარს! ზოგადად, წიგნები ძალიან მიყვარს.
ვინ გინდა გახდე, რომ გაიზრდები? პოეტი ხომ არა?
მათე:არა! პლასტიკური ქირურგი! მე იმ ხალხს დავეხმარები, ვინც უბედურმა შემთხვევამ ან დამწვრობამ იმსხვერპლა, მათ თავდაპირველ სახეს დავუბრუნებ, რომ ისინი კვლავ ბედნიერები იყვნენ!
რატომ მაინცდამაინც პლასტიკური ქირურგი?
მათე: როგორ თუ რატომ? ეს ხომ ძალიან საინტერესოა!  ტელევიზორში ვნახე, ხანძრის გამო, ვიღაც კაცს მთელი სახე როგორ დაეწვა და როგორ განიცდიდა… ექიმმა კი მას ოპერაცია გაუკეთა და მან ისევ შეძლო ისე ეცხოვრა, როგორც ყველა ნორმალურ ადამიანს! ასეც თქვა: „ოპერაციის წყალობით, ცხოვრებას დავუბრუნდი!“
ბაჩუკი (10 წლის):მეც მინდა, ექიმი რომ გავხდე და ხალხი გადავარჩინო!
უკვე ექიმი რომ იყო, პირველს ვის გადაარჩენდი და რატომ?
ბაჩუკი: რა ვიცი… ახლა ვირუსია, ავად ბევრი ადამიანია, ყველას დახმარება სჭირდება…
და რაზე ოცნებობ, ბაჩუკი?
ბაჩუკი:იმაზე, რომ ლამაზი სახლი და ბევრი საჭმელი გვქონდეს!
დედა ამბობს, რომ აქ გველები გყავ
ბაჩუკი:დიახ, ასეა! მეც დავინახე ეზოში და ჩემმა ძმებმაც… იცით, რა საშინელები არიან? ღამე, დაძინებაც კი გვეშინია, ვაითუ, სახლში შემოძვრნენ და გვიკბინონ?..
შენ და შენ ძმებს ყველაზე მეტად რის თამაში გიყვართ?
ბაჩუკი:დაჭერობანას, დამალობანას, ფეხბურთის… უბრალოდ, ძველი ბურთი დაგვეხა, დედამ კი ახლის ყიდვა ვერ შეძლო… (სევდიანად ოხრავს).
დათო (12 წლის):ახლა, მაინც ცუდი ამინდია, ცივა, ეზოში ვერ ითამაშებ, ამიტომ სახლში ჯდომა გვიწევს. სახლში კი მოსაწყენია! ტელევიზორი საერთოდ გაფუჭდა, თორემ მულტფილმებს მაინც ვუყურებდით…
შენი საყვარელი მულტფილმი რომელია?
დათო(12 лет):„ტომი და ჯერი“! წიგნების კითხვაც მიყვარს. მართალია, საკუთარი წიგნები არ გვაქვს, მაგრამ მათ სკოლის ბიბლიოთეკაში გვაძლევენ. ჩემი საყვარელი წიგნი „ბარონ მიუნჰაუზერის თავგადასავალია“!
და შენ რაზე ოცნებობ, დათო?
დათო(12 წლის):ძალიან მინდა ველოსიპედი. ბაჩუკისაც უნდა, მაგრამ დედას ყიდვა მაინც არ შეუძლია… აი, ორს ერთი მაინც რომ გვქონდეს, რიგ-რიგობით ვატარებდით…
შენ, გეგი? შენი ყველაზე დიდი ოცნება რა არის?
გეგი თავს აქნევს და დედის ზურგსუკან უნდობლად იმალება.
– ერიდება! – იცინის ბაჩუკი. – მის ნაცვლად მე გიპასუხებთ: მას კანფეტები და მანქანები უყვარს, ნებისმიერი! მაღაზიაში, დედასაც გამუდმებით სთხოვს და მეზობლის ბავშვებსაც…
იზო, თქვენი ყველაზე დიდი ოცნება რა არის?
იზო:ვოცნებობ, ჩემი შვილები ნორმალურად ცხოვრობდნენ; რომ ჯანმრთელები და ბედნიერები იყვნენ და ცხოვრებაში საკუთარი გზა იპოვონ! ეს არის ჩემთვის ყველაზე მთავარი! გული მტკივა, რომ ვუყურებ, არასრულფასოვნად რომ იკვებებიან, ცუდად ჩაცმულები რომ დადიან და სხვის სათამაშოებს რომ შეჰყურებენ, მაგრამ ჩუმად არიან, რადგან ესმით, რომ ჩვენ ფული არ გვაქვს… (სლუკუნებს).
თქვენი აზრით, პირველ რიგში სახლში რა გჭირდებათ?
იზო:ჩვენ ნებისმიერი დახმარება გაგვახარებს… თხოვნა ძალიან მერიდება, მაგრამ ჩვენ გამოუვალ მდგომარეობაში ვიმყოფებით. საკვები ძალიან გვჭირდება…
ბავშვებს კომპიუტერი სჭირდებათ. მათ ნორმალური ტელევიზორიც ძალიან უნდათ. ჩვენი საერთოდ გაფუჭდა. პანდემიის გამო, ისინი სახლში სხედან და მულტფილმების ყურებაც კი არ შეუძლიათ. ძალიან გვჭირდება საწოლები, რადგან დასაძინებელი ფაქტობრივად არ გვაქვს. მე კი სარეცხ მანქანაზე ვოცნებობ. ძველი გაგვიფუჭდა, ექვსი ადამიანის ტანსაცმლის ეზოში, ცივ წყალში რეცხვა კი უბრალოდ აუტანელია! მაპატიეთ, ოცნებებს შევყევი…
მინდა, მადლობა გადაგიხადოთ იმისთვის, რომ უბრალოდ მოხვედით და მომისმინეთ, თანაგრძნობა გამოიჩინეთ. ეს ძალიან ბევრს ნიშნავს. ღმერთმა თქვენც და თქვენს მკითხველებსაც ჯანმრთელობა მოგცეთ! თქვენ იმდენ სიკეთეს აკეთებთ!..
ჭკადუების მრავალშვილიანოჯახსჩვენი დახმარება ძალიან სჭირდებათ, მეგობრებო! ისინი სრულიად გაუსაძლის პირობებში ცხოვრობენ, სახლში ერთიანად დამპალი კედლებია, სადაც ზამთარში საშინლად ცივა, ზაფხულში კი – ცხელა. ოთხი ბიჭუნა მუდმივად არასრულფასოვნად იკვებება, დახეული ტანსაცმლით დადის და მათ ეჭვიც კი არ ეპარებათ, რომ ახალ წელს საჩუქრების ჩუქება წესია! მაგრამ რაც მთავარია, ბავშვებს მოკლებული აქვთ გაკვეთილებზე დასწრების და სასწავლო პროცესში მონაწილეობის შესაძლებლობა. დაგვეთანხმეთ, რომ ეს ყველაფერი საშინელებაა და ეს კეთილი, ქართული ოჯახი ბედნიერ, საახალწლო დღესასწაულს ნამდვილად იმსახურებს!
ჭკადუების ოჯახს ესაჭიროება ნებისმიერი დახმარება: საკვები, ტექნიკა, ავეჯი. მათ, განსაკუთრებულად, საწოლები და კომპიუტერი სჭირდებათ. ბავშვებს, – პირდაპირი მნიშვნელობით, – დასაძინებელი ადგილი არ აქვთ და მიუხედავად სურვილისა, მათ არც სწავლა შეუძლიათ!
ჭკადუების ოჯახის მონახულება და მათი შეძლებისდაგვარად დახმარება თავადაც შეგიძლიათ. მათი მისამართია: ზუგდიდის მუნიციპალიტეტი, სოფ. ჭკადუაში.
ან დაურეკეთ იზას და გაამხნევეთ იგი კეთილი სიტყვებით! ტელეფონი: 599 32 56 26.
(დანიშნულება:ჭკადუების ოჯახი).
ჩვენ, თქვენთან ერთად, უკვე მრავალ გაჭირვებულს დავეხმარეთ! მოდით, ჭკადუების ოჯახსაცგავუმართოთ ხელი, უბედურებისგან ხომ დაზღვეული არავინაა? ვინ იცის, იქნებ სრულიად უცხო ადამიანების დახმარება ოდესმე თავადაც დაგვჭირდეს!

calendar March 2, 2021
Izo: It’s so embarrassing to say, to admit that we are literally beggars! Many people only see this in films … We live in this kennel, it is unbearably hot here in summer, and terribly cold in winter! We have absolutely nothing, I sleep in the same bed as my four sons, and that one is broken. Can you imagine how it feels? Boys are always half-starved, wear each other’s hand-me-downs, and now, due to the pandemic, they are deprived of the opportunity to study! We do not have any computer, so they are already missing the second semester… Our village is poor, you can’t find a job here. Previously, my husband used to work part-time in agriculture, but now he has lost this opportunity to bring at least some money home. So, we live only on the allowance, eking out a miserable existence!
– Have you always lived in such poverty?
Izo: My husband and I met while visiting friends, I was only 18 then… We fell in love, dated for a year, and then got married. We are both from poor families, but we didn’t expect that we would find ourselves in such a situation, that we would be unable to keep our children … I never aspired to wealth, I only dreamed about having healthy children, about peace and quiet in our family. While my husband used to have a part-time job, we somehow managed to make ends meet, but now …
– Does anybody help you? Your parents or relatives?
Izo: We have no one to ask for help. My father-in-law died long before we got married because of a sick heart. My mother-in-law is sick too. My father is a cripple, he lost his arm and a leg in a car accident several years ago, my mother is a second category disabled person. I have a sister and two brothers, but they themselves have young children and their life is no easier than ours…
Izo: I have addressed them many times, but nobody pays attention to us. All that we managed to achieve is an allowance, which is enough for nothing … I asked for help with house repairs – just look in what condition our home is! The walls are rotten, all kinds of creatures creep into here from all holes! In summer, I many times saw the snakes in the yard with my own eyes. I don’t sleep at night, I’m afraid to turn off the light so that, God forbid, they would not crawl into the house and bite the children!
Izo: House? It’s rather a shed … Yes, my husband inherited a plot of land, and this plank shack is all that we managed to build here … At first, we lived with my husband’s parents – conditions there, by the way, were not better, but later, when our sons were born one after another, we just didn’t fit there anymore. There is only one room here, I use part of it as a kitchen, and we sleep in the other half. The have to use the stove all year round, since there is no other place to cook. To be honest, it does not warm the house in winter, while in summer it makes it just unbearably stuffy here…
– How much is the allowance you get, and what is it enough for?
Izo: We get 440 GEL allowance plus food coupons. You can understand that this is not enough for anything. On the pay day I buy a soup set and potatoes, cook a kind of stew, so that the children do not eat dry food … Porridge, tea, bread – that’s all!
Izo: We are an Orthodox family. We go to church, and I often pray at home in front of the icons. I ask Lord to help my husband and me to put our children on their feet. I believe that He will not leave us!
– Have any strangers ever helped you?
Izo: As I said before, our village is poor, but despite this, we try to help each other at least with food … We are ready to share just a single piece of bread.
– Is there something that pleases your heart, Izo?
Izo: My sons! They are wonderful! I say this not because they are my children, believe me! They are so diligent, smart and always ready to help! If only the damned coronavirus didn’t take them away from me!
It has already claimed so many lives, and my boys have poor health … May the Lord protect them from this disease … Besides that, they have one school laptop for the three of them, and sometimes it won’t turn on at all. Boys constantly miss lessons and are behind the school curriculum (sighs heavily).
– Can I talk to your children, please? Mate, you are the oldest, so I will ask you first. What are your hobbies, what is your favorite subject at school?
Mate (13-year-old): Since the first grade I have loved math the most. I like solving problems … And I also love poetry!
– To read or to write?
Mate: No, I have not tried to write it … I love Galaktion Tabidze’s poetry! I love books, in general.
– What do you want to become when you grow up – maybe a poet?
Mate: No! A plastic surgeon! I will help people who had an accident or got a burn, to get back their face, so that they were happy again!
– Why a plastic surgeon?
Mate: Why are you asking why? It’s so interesting! I saw it on TV how a man’s face was almost completely burned during the fire, how worried he was … And the doctor operated him on, and he became able to live again like all normal people do! So he said: “The operation brought me back to life!”
Bachuki (10-year-old): I want to become a doctor too! I will save people!
– But if you were already a doctor, who would you save the first and why?
Bachuki: Well, I don’t know… Now because of the virus, many people get sick, everyone needs help…
– What are you dreaming about, Bachuki?
Bachuki: So that we have a beautiful home and a lot of food!
– Your mom said that there are a lot of snakes here …
Bachuki: It’s true! I saw one in the yard, and my brothers saw them too … Do you know how terrible they are? It’s scary to sleep at night, they may suddenly crawl into our house and bite us…
– What do you and your brothers like to play most of all?
Bachuki: We like playing catch-up, hide-and-seek, football … But our ball is good for nothing, and my mother could not buy a new one … (sighs sadly).
Dato (12-year-old): Now the weather is bad anyway, it’s cold, you can’t play in the yard, you have to sit at home. And it’s boring to stay at home! Our TV has completely gone out of order, otherwise we could watch cartoons…
– What is your favorite cartoon?
Dato (12-year-old): “Tom and Jerry”! I also love reading books. We don’t have books of our own, but they give them to us at the school library. The book about Baron Munchausen is my favorite!
– Dato, what are you dreaming about?
Dato (12-year-old): I really want a bicycle, however, Bachuki wants it too, but my mother can’t buy one anyway… If we had one for the two of us, we would ride in turns.
– And you, little Gegi? What is your biggest dream?
Gegi shakes his head and hides behind his mother incredulously.
– He is shy! – Bachuki laughs. – I’ll answer you for him: he loves sweets and cars! He always asks our mother for them when we go shopping and the neighbor children too…
– Izo, what is your biggest dream?
Izo: I dream for my children to live normally. So that they were healthy and happy, so that they found their own way in life! This is the main thing for me! My heart hurts, seeing that they are always malnourished, poorly dressed, the way they look at other kids’ toys, but keep silent, realizing that we have no money … (sobs).
Izo: We will be happy to get any help … I feel so awkward of asking, but our situation is hopeless. We really need food…
We need a computer for the children. They also really want a normal TV, ours is not good at all. They have to stay at home, because of the pandemic and they can’t even watch cartoons. We really need beds, actually we have nothing to sleep on. And I dream of a washing machine, our old one went out of order, and washing for six people in the yard, in cold water, is simply unbearable! Sorry for too many dreams…
I want to say thank you for coming and listening to me, for your empathy – this means a lot to me. May God bless you and your readers, you are doing so much good!
The large Chkadua family really needs our support, friends! They live in absolutely unbearable conditions, in a house with completely rotten walls, where it is terribly cold in winter and hot in summer. Four boys are constantly malnourished, wear rags, have no idea about New Year gifts! But most importantly, the children are deprived of the opportunity to attend classes and get involved in the educational process. You will probably agree that this is terrible, and that this kind Georgian family deserves happy New Year’s holidays!
The Chkadua family needs any help: food, home appliances, furniture. They especially need beds and a computer. The children literally have nowhere to sleep. And they want to study but they cannot!
You can visit the Chkadua family yourself and provide them with all possible help. Their address is: Zugdidi Municipality, village Chkaduashi.
Or you can call Iza and cheer her up with your kind words! Phone: 599 32 56 26.
(purpose: The Chkadua family).
We have already helped many disadvantaged people! Let’s support the Chkadua family too, as no one is immune to bad luck! And who knows, maybe someday we ourselves will need help of strangers!