„მოიშორე!“ – მეუბნებოდა ქმარი…
თორმეტი წლის ერეკლე ოჯახის თავია: დილით ადრე დგება (8 საათზე), დედას სამსახურში აცილებს, სახლს ალაგებს და მერე თავისი ხუთი წლის ძმის, დემეტრეს გაღვიძებას ელოდება. ეს ერთი ჩვეულებრივი ამბავი იქნებოდა მარტოხელა დედისა და მისი ორი შვილის შესახებ… რა არის უცნაური იმაში, რომ უფროსი ძმა უმცროსს უვლის?.. მაგრამ! დემეტრეს ძალიან მძიმე დაავადება აქვს – ჰიდროცეფალია (თავის ტვინის წყლული.) მას არც სიარული შეუძლია, არც ლაპარაკი და არც დამოუკიდებლად ჭამა. ასეთ მძიმედ სნეულ ბავშვთან გამკლავება ზრდასრულ ადამიანსაც კი გაუჭირდებოდა, აქ კი საქმე თორმეტი წლის ძმას ეხება!
როდესაც ერეკლეს რამდენჯერმე ჩავეკითხე, უჭირს თუ არა, მან ღიმილით მიპასუხა: „არა, რა თქმა უნდა! როგორ შეიძლება იმ ადამიანის მოვლა გიჭირდეს, ვინც ყველაზე მეტად გიყვარს?!“
ბიჭებთან გატარებული დრო, – სანამ მათ დედას ველოდებოდი, – ძალიან სწრაფად გაფრინდა. თორმეტი წლის კაცს მონუსხულივით ვუსმენდი… და სიმართლე გითხრათ, მე ის შემიყვარდა! ოჰ, როგორ გაუმართლებს იმ გოგოს, რომელიც მისი ცოლი გახდება!
ჩვენ ყველაფერზე ვისაუბრეთ: როგორია მარტო ყოფნა და ძმაზე ზრუნვა, სიკეთესა და ბოროტებაზე, ღმერთზე, მეგობრებზე და მომავალზე. ყოველ ჯერზე, ერეკლეს პასუხი უფრო და უფრო მაოცებდა. ერთ რაღაცას მივხვდი: კაცებად არ ყალიბდებიან, კაცებად იბადებიან!
„როგორც წესი, ცხრა საათზე იღვიძებს,“ – მეუბნება ერეკლე. – „მანამდე ოთახის დაგვას და ჭურჭლის დარეცხვას ვასწრებ. როცა იღვიძებს, მას მთელი ჩემი ყურადღება სჭირდება: ჯერ საფენებს ვუცვლი, ვბან, ვაცმევ, ხელში ამყავს და ოთახში დავატარებ, ფანჯრიდან ვახედებ… მერე კრუტუნს იწყებს, რაც იმას ნიშნავს, რომ მოშივდა. ათ საათზე უნდა ვაჭამო. ღეჭვა არ შეუძლია, ამიტომ თხევად საკვებს ვაჭმევ. მისთვის წვნიანებს დედა ამზადებს, – მე ჯერ არ შემიძლია. დედის მოსვლამდე შემიძლია უგემრიელესი და ყველაზე ხრაშუნა კარტოფილი შევწვა. შემიძლია გასწავლოთ! მაგრამ ჯერ დაბრძანდით და დამელოდეთ! დემეს უნდა მივხედო. მგონი, მოსწყურდა.“
„მე შენ არასოდეს მიგატოვებ!“
ახლა კი ყველაფერს თანმიმდევრობით მოგიყვებით: დემეტრე ნაადრევად დაიბადა, – შვიდი თვის. სიმართლე გითხრათ, ის არც ისე სასურველი ბავშვი იყო. მამა ცოლის მეორე ორსულობამ დიდად არ აღაფრთოვანა. რამდენჯერმე ბავშვის მოშორებაც კი შესთავაზა. დიახ, ასეთებიც ხდება! მაგრამ ქეთევანი არ დანებდა და ბავშვი მაინც გააჩინა. დროზე ადრე…
„ის უფრო მეტად დაუცველია, ვიდრე ჩვენი კნუტი.“
ქეთევანი: ნაადრევი მშობიარობა დამეწყო. თითქოს ყველაფერი ნორმალურად მიდიოდა, მაგრამ ბავშვს ფილტვები არ გაეხსნა. აპარატზე შეაერთეს და ორი თვე საავადმყოფოში იწვა. იმდენი ცრემლი ვღვარე… მაგრამ ქმრისგან არანაირი მხარდაჭერა არ მქონია.
რატომ? ავადმყოფი ბავშვის მიღება არ უნდოდა?
ქეთევანი: მეორე შვილი საერთოდ არ უნდოდა! როცა დემეტრეს ჯანმრთელობის პრობლემები დაეწყო, არაერთხელ გამიმეორა: „ხომ გეუბნებოდი, არ ღირს გაჩენა და მოიშორე-მეთქი?!“ და როცა ბავშვი ძალიან ავად გახდა, როცა თავის ტვინის წყლული განუვითარდა, ექიმებთან მარტო დამყავდა. თბილისშიც მარტო წავედი.
თბილისში წასვლა რატომ მოგიწიათ?
ქეთევანი: ბათუმის ექიმებმა განგაში ატეხეს. ბავშვი ძალიან ცუდად იყო, მისი მდგომარეობა კრიტიკული იყო… დემე შვიდი თვე თბილისის იაშვილის სახელობის ბავშვთა ცენტრალური საავადმყოფოს რეანიმაციაში იწვა. წასასვლელი არსად მქონდა, მაგრამ ვინმესთან დარჩენა რომც შემძლებოდა, შვილისგან შორს ვერ ვიქნებოდი. შვიდი თვე საავადმყოფოში, სკამებზე მეძინა. გაუთავებლად ვლოცულობდი. ექიმები ამბობდნენ, რომ მისი გადარჩენის შანსი თითქმის აღარ იყო, მაგრამ მჯეროდა, რომ ღმერთი არ დაგვტოვებდა. ყველა ეკლესია, ყველა წმინდანის საფლავი მოვიარე… და აი, სასწაული მოხდა! მამა გაბრიელის საფლავზე ვიყავი და მას ჩემი შვილის გამოჯანმრთელებას შევთხოვდი, როცა დამირეკეს და მითხრეს, რომ ბავშვს აპარატიდან თიშავდნენ, რადგან დამოუკიდებლად სუნთქვა დაიწყო. წარმოგიდგენიათ? ეს ჯოჯოხეთი მარტომ გამოვიარე, სრულიად მარტომ…
„გადააგდე!“ – მეუბნებოდა ქმარი. კი მაგრამ, როგორ?! რომელი ნორმალური დედა მოექცევა უმწეო ახალშობილს ასე?! აი, ასეთი უსუსური იყო… და არავის, საერთოდ არავის სჯეროდა, რომ გადარჩებოდა.
შეიძლება გკითხოთ, ამ დროს ბავშვის მამა სად იყო?
ქეთევანი: სახლში იყო, ბათუმში. ერთხელაც არ ჩამოსულა. როცა დავურეკე და შევატყობინე, რომ ბავშვი თავს უკეთ გრძნობდა და მალე გამოგვწერდნენ, პასუხიც კი არ გამცა. როცა თბილისიდან სახლში დავბრუნდი, – ავადმყოფი ბავშვით ხელში, უზარმაზარი ჩანთებით, „მარშრუტკით“, – არც კი დაგვხვედრია. დეკემბერი იყო და ყინულივით ცივი წვიმა მოდიოდა, მაგრამ მითხრა, სამსახურში ვარ და სახლში როგორც გინდა, ისე მიდიო. ცრემლები წამომივიდა… „არა უშავს!“ – ვუთხარი საკუთარ თავს. – „ჩვენ თვითონაც მშვენივრად გავუმკლავდებით!“ მისი მიტოვება სწორედ იმ დღეს გადავწყვიტე. მეუბნებოდნენ, რომ მარტოს გამიჭირდებოდა, თავს ვერ გავართმევდი, თანაც – ავადმყოფი ბავშვით ხელში… მაგრამ იცით, ეს ჩემს ცხოვრებაში ყველაზე სწორი გადაწყვეტილება იყო და საერთოდ არ ვნანობ.
ახლა როგორ ცხოვრობთ? როგორ უმკლავდებით?
ქეთევანი: ერეკლე რომ არა, ალბათ წელში გავწყდებოდი. მარტო ვერ გადავრჩებოდი. ნამდვილი ოქრო მყავს! ის რომ არა, – ვერც ვიმუშავებდი. სოციალურ დახმარებაზე უბრალოდ ვერ ვიცხოვრებდით. საბავშვო ბაღში აღმზრდელად ვმუშაობ და სახლიდან ადრე გავდივარ. ერეკლე დგება, მაცილებს, სახლს ალაგებს, მერე ძმას უვლის: აჭმევს, აცმევს, ეთამაშება… ზოგჯერ, თუ შემაგვიანდა, კარტოფილსაც წვავს. ამბობს, რომ არ უჭირს და მის ადგილას ყველა ასე მოიქცეოდა… მაგრამ ხომ გესმით, მისთვის რა რთულია?
„სანამ დემე გაიღვიძებს, ყველაფერი სუფთად და წესრიგში უნდა იყოს!“
ერეკლე: ოჰ, კარგი, რა! საერთოდ არ არის რთული! ჩემთვის ყველაზე ბედნიერი ის დღე იყო, როცა დედამ მითხრა, რომ მალე ძმა მეყოლებოდა. იცით, როგორ ველოდებოდი? იცით, როგორ მიყვარს? რა არის ამაში რთული – ზრუნავდე მასზე, ვინც ძალიან გიყვარს?! თანაც, მასზე ძვირფასი ხომ არავინ მყავს?!
„ჩემი სიხარული და ბედნიერება ხარ!“
ერეკლე, ძალიან მაგარი ბიჭი ხარ, რა! დარწმუნებული ვარ, ბევრი მეგობარი გეყოლება!
ერეკლე: დიახ, მე ყველასთან ვმეგობრობ. რა თქმა უნდა, ახლო მეგობრებიც მყავს, მაგრამ მე ყველა მიყვარს. არასდროს არავისთან მიჩხუბია. მშვიდობის მოყვარული ბიჭები ვართ.
შემთხვევით, შეყვარებულიც ხომ არ გყავს?
ერეკლე: უი, არა! ჯერ ადრეა! შეყვარებულს ყურადღება და საჩუქრები სჭირდება, მე კი ჯერ არც დრო მაქვს და არც ფული. აი, გავიზრდები, მეზღვაური გავხდები და როცა მოგზაურობიდან დავბრუნდები, მაშინ დავფიქრდები. ახლა – ჯერ ადრეა!
რატომ მეზღვაური? არ გინდა კაპიტანი გახდე?
ერეკლე: იცით, პატარა აღარ ვარ და მესმის, რამხელა პასუხისმგებლობაა, როცა გემის კაპიტანი ხარ. რომ არ გამომივიდეს? წარმოგიდგენიათ, რამდენ ადამიანზე ვიქნები პასუხისმგებელი? თუმცა… არაფერს გამოვრიცხავ. ყველაფერი შეიძლება მოხდეს.
ჩემი აზრით, უკვე ძალიან პასუხისმგებლობიანი ხარ. პატარა ძმაზე ზრუნვაც ხომ დიდი პასუხისმგებლობაა?
ერეკლე: აი, ისევ… ეს პასუხისმგებლობა კი არა, სიყვარულია! მე თუ არა, სხვა ვინ? ამას ჩემზე უკეთ ვინ გააკეთებს?
„სნეულ ძმაზე ზრუნვა პასუხისმგებლობა კი არა, სიყვარულია!“
დამარწმუნე, კარგი! დრო საკუთარ თავზე თუ გრჩება?
ერეკლე: კარგი კითხვაა. ახლავე მოგიყვებით: უკვე ვიცი, როგორ დავგეგმო დღე; ვიცი, როდის შია დემეს, როდის აქვს ძილის დრო… დედაც მთელი დღე ხომ არ მუშაობს, არა? სკოლის გარდა, რაგბიზე და ინგლისურზე დავდივარ. გემის მართვა თუ გინდა, ენებიც უნდა იცოდე და ძლიერიც უნდა იყო. რაგბი კი კუნთებსაც გიმაგრებს და სულიერადაც გაძლიერებს!
„პირველ რიგში, ძმას საფენები უნდა გამოვუცვალო“
„მერე – უნდა ვაჭამო“
„მერე – სუფთა ჰაერზე გავიყვანო“
„მერე უნდა გავართო. პირამიდას ვაწყობთ. ვეუბნები: „ეს წითელია, ეს – ლურჯი…“ ძალიან უხარია.“
წარმოგიდგენია, როგორი იქნება შენი პირველი მოგზაურობა?
ერეკლე: დიახ, ამაზე ხშირად ვფიქრობ. ძალიან მინდა, რომ პირველად რომელიმე ოკეანეში ვიმოგზაურო და ვეშაპი დავინახო!
რომელ ოკეანეში? ოკეანე ბევრია…
ერეკლე: ხუმრობთ, არა? სულ ხუთი ოკეანეა და რომელში – სულერთია. მართლა.
კარგი, გამომიჭირე! შენი ცოდნის შემოწმება მინდოდა. მოდი ვთქვათ, რომ ეს სამომავლო ოცნებებია. აი, ახლა რაზე ოცნებობ? ისეთი ოცნება თუ გაქვს, რომელიც შეიძლება ამ წუთას აგისრულდეს?
ერეკლე: საკუთარ ოთახზე და სახლზე ვოცნებობ-მეთქი, რომ გითხრათ, უსამართლობა იქნება. ვიცი, რომ ამ სურვილს არავინ ამისრულებს, ამიტომ ამ მიზნის მისაღწევად ძალისხმევა მე თვითონ არ უნდა დავიშურო. ფული უნდა ვიშოვო და რამე… მაგრამ ახლა, ყველაზე ძალიან მინდა… ოღონდ არ დამცინოთ, კარგი? მინდა დელფინარიუმში დელფინებთან ერთად ვიცურაო. იცით, რა მაგრები არიან? აი, ჩემი სანუკვარი ოცნებაც გითხარით! ძალიან უცნაური ხომ არ არის?
არა, რას ამბობ?! ზრდასრული ქალი ვარ და ამაზე მეც ვოცნებობ. რა მაგარი იქნებოდა! იმედი მაქვს, კიდევ რომ შევხვდებით, მომიყვები, როგორ იცურავე დელფინებთან და საშიში ხომ არაა…
ერეკლე: ვნახოთ, ვნახოთ… ახლა მთავარია დემე გამოჯანმრთელდეს. დედა ფულს კი აგროვებს, მაგრამ საჭირო თანხა ჯერ ვერ შევაგროვეთ. მას კომპიუტერული ტომოგრაფია სჭირდება. მართლა ძალიან სჭირდება. როგორ შეიძლება ფული საკუთარ ოცნებებზე ვხარჯო?
ქეთევანი: აი, ასე! ერეკლე ყველაფერს მოკლებულია. ძალიან ბევრ რამეს ვერ ვაძლევ. იმის ნახევარსაც კი ვერ ვუბრუნებ, რასაც ჩვენთვის აკეთებს… მაგრამ ახლა, დემეტრეს სამკურნალოდ, ფული მართლა ძალიან გვჭირდება. ტომოგრაფია ძვირია, არც წამლებია იაფი. საფენები, კვება… ხომ გესმით? მე და ერეკლე მზად ვართ ნებისმიერი მსხვერპლი გავიღოთ, ოღონდ პატარა იყოს კარგად…
„როცა კნუტივით კრუტუნებს, ვხვდები, რომ წყალი უნდა.“
ქეთევანი: დიახ. განცხადება დავწერე, რომ ბინის მიღებაში დაგვხმარებოდნენ. ქირაში 200 ლარს ვიხდი… არ ველოდი, რომ ბინას უფასოდ მივიღებდი, მაგრამ ვფიქრობდი, – ამ 200 ლარს იპოთეკასავით გადავიხდი და ბავშვებს ბინა მაინც დარჩებათ-მეთქი. უარი მითხრეს. კარგი, არა და არა… რას ვიზამთ?! ამასაც გადავიტანთ! იმდენ რამეს გავუძელი და ავიტანე, რომ მჯერა – თავს აუცილებლად გავართმევთ! ვფიქრობ, ყველაფერი ცუდი წარსულს ჩაბარდა, ყველაფერი კარგი კი ჯერ კიდევ წინაა. მე თუ არა, ერეკლე ამას ნამდვილად იმსახურებს!
„მე არაფერი მჭირდება, ჩემს ძმას დაეხმარეთ!“
მეგობრებო, ამ ოჯახს ძალიან რთული ცხოვრება აქვს, მაგრამ ისინი ფარ-ხმალს მაინც არ ყრიან და უკანასკნელი ძალებით ცდილობენ, არ დანებდნენ. მათ ჩვენ ვჭირდებით! კეთილი ხალხის მხარდაჭერის გარეშე ისინი ვერ გადარჩებიან!
შეგიძლიათ მათ სტუმრად ეწვიოთ მისამართზე: ბათუმი, დემეტრე თავდადებულის ქ. №48. გვერწმუნეთ, ეს ოჯახი მართლა ძალიან შეგიყვარდებათ. ისინი ბევრს არც ითხოვენ: მხოლოდ ბავშვის გამოკვლევის, წამლების, საფენების და სარეცხი მანქანის ფულს… და ეს თუ არ გამოგვივა, იქნებ პატარა გმირის სანუკვარი ოცნება მაინც ავასრულოთ – მივცეთ მას დელფინებთან ერთად ცურვის შესაძლებლობა.
მეგობრებო, ქეთევანისა და მისი შვილების დახმარების მიზნით, ჩერნოვეცკის ფონდი საჯაროდ იწყებს თანხების შეგროვებას,

Twelve-year-old Erekle is the master of the house. He stands up early (at 8 o’clock), then he sees his mom off to work, then tidies up, and waits for his five-year-old brother Demetre to wake up. This might have been an ordinary story about a single mother and her two sons. Nothing happens when older brother takes care of a younger one. But! Demetre suffers from the severe disease – hydrocephalus. He cannot walk and talk, he cannot eat independently. Not every adult could be able to cope with such a sick child. But twelve-year-old brother manages to do that.
0901200270Twelve-year-old Erekle is the master of the house. He stands up early (at 8 o’clock), then he sees his mom off to work, then tidies up, and waits for his five-year-old brother Demetre to wake up. This might have been an ordinary story about a single mother and her two sons. Nothing happens when older brother takes care of a younger one. But! Demetre suffers from the severe disease – hydrocephalus. He cannot walk and talk, he cannot eat independently. Not every adult could be able to cope with such a sick child. But twelve-year-old brother manages to do that.
When I asked Erekle for several times whether it was hard for him to take care of his brother, he just smiled and answered me: “No, of course not. How can it be hard to take care of someone you love the most?”
Time, I spent with the boys while we were waiting for their mom passed very quickly. Enchanted, I was listening to this twelve-year-old man. And to be honest I fell in love with him. The girl who will marry him is lucky!
We talked about everything: How it is to take care of the brother alone, about good and evil, about God, friends and future. With each Erekle’s answer, I got more and more amazed. I realized one thing: it’s impossible to become a man – you are just born man.
“He usually wakes up at nine,” says Erekle. – “During this time, I manage to sweep the room and wash the dishes. When this fidget wakes up, he needs all my attention. First of all, I change his diaper, wash him, dress him, pick him up, walk with him around the room, look out of the window. Then he starts to rumble. This means that he is hungry. I have to feed him at ten o’clock. He can’t chew, and I give him liquid food. Mom makes soups for him. I can’t do that yet. I only can fry the most delicious and crisp potatoes for mom. I can teach you! Please sit down and wait for a while. I need to deal with Deme, I think he is thirsty.”
“I will never leave you”
And now I will tell you about everything in order.Demetre was born seven months premature. To be honest, he wasn’t a wanted child. His dad was not happy with his wife’s second pregnancy. He even offered her to get rid of the child several times. Well, it happens so too. Ketevan did not give up; she gave birth. But she gave it too soon…
“He’s even more defenseless than our kitten”
Ketevan: I started giving birth pre-term. Everything went well, but the baby’s lungs did not open. So, he was put on a breathing machine, he spent two months in hospital. I have cried out all my tears then. But my husband did not support me at all.
– Why? Did he not want to accept a sick child?
Ketevan: He did not want to have a second child at all. When Demetre started having health problems, my husband kept repeating: “I told you to get rid of him, I said – you shouldn’t have another baby…” When the baby got really bad, when hydrocephalus developed, I took him to the doctors alone. I went to Tbilisi alone as well.
– Why did you have to go to Tbilisi?
Ketevan: Doctors in Batumi sounded the alarm. The baby felt very bad, his condition was critical… In Tbilisi, in the central children’s Iashvili hospital, Deme spent seven months in an intensive care unit. I had nowhere to go, and even if I had a place to stay, I would not be able to be away from my son. For seven months I spent the night in the hospital sitting on chairs. I kept praying. The doctors said that there was almost no chance for him to survive, but I believed that God would not leave us. I went around all the churches, all the graves of the saints… And a miracle happened! I was at the grave of our holy father Gabriel, I prayed to him for the health of my son. At this time, they called me and said that they were disconnecting him from the ventilator, because he started to breathe on his own! Can you imagine that? I went through this hell alone, completely alone.
“Throw him away!” My husband told me. But how?! No mother could do that to a defenseless baby. That’s how helpless he was. No one believed that he would survive
– May I ask you, where the child’s father was at that time?
Ketevan: He was at home in Batumi. He never came. When I called him and told him the news that the child got better and we will soon be discharged, he did not even answer. When I came back home from Tbilisi by a minibus with a sick child in my arms, with huge bags, he did not even come to meet us. It was December and there was a terrible, freezing rain. But he said that he was at work and that I could get home by my own. I started to cry… “It’s okay,” I said to myself, “we will manage to cope ourselves.” On this day, I decided to leave him. They said it would be hard for me to cope alone, that I would not be able to cope with a severely sick child in my arms… But, you know, this was the rightest decision in my life, and I don’t regret.
– How do you live now? How are you coping?
Ketevan: If not for Erekle, I would have died! I would not have coped alone. He’s just a golden child! If not him, I would not be able to work! We simply would not be able to live on social allowance. I am a kindergarten teacher. I leave the house early. Erekle gets up, sees me off, tidies up the house. Then he looks after his brother – he feeds him, changes his clothes, plays with him. When I come late sometimes, he fries potatoes. He says that it is not difficult for him, that everyone would have done this in his place. But do you understand how hard it is for him?
“Everything should be clean and tidy before Deme wakes up”
Erekle: Oh, please, stop – it is not hard at all. The happiest day for me was when my mother told me that I would have a brother soon! Do you know how much I waited for him? Do you know how much I love him? It is not hard to take care of someone you love very much. I have no one dearer than him.
“You are my joy, you are my happiness!”
– Erekle, you are just a wonderful boy! I am sure you have many friends.
Erekle: Sure, I am friends with everyone. Of course, I have close friends, but I love all of them. I have never argued with anyone. We are peaceful guys.
– Probably, you have a girl you are in love with?
Erekle: Oh no, it’s still too early for that. The girl you love needs your attention and gifts. I have neither time nor money for that. When I grow up, I will become a sailor, and when I’ll be back from voyage, then I can think about that. But now it’s too early.
– And why a sailor? Not a captain?
Erekle: I am not a little child – I realize that being a captain of an entire ship is a huge responsibility. What if something goes wrong? Can you imagine how many people I will be responsible for? However, I do not deny anything. Anything can happen.
– I think you are already very responsible. It is a huge responsibility to take care of a little brother.
Erekle: Well, again… It is not responsibility – it is just love. Who if not me? Who will do it better?
“Taking care of a sick brother is not responsibility, but love!”
– Okay, you convinced me. Do you have time left for yourself?
Erekle: It’s a good question. I will tell you. I know how to schedule my day. I know when Demetre is hungry, I know, when it’s time for him to sleep. And my mom is not at work for the whole day. Besides school, I attend rugby classes and English lessons. If you want to control a ship, you should speak foreign languages and you should be strong. Rugby makes your muscles and spirit strong!
“First of all I should change my brother’s diapers.”
“Then I should feed him”
“Than I should take him to the fresh air”
“Then I should entertain him” We are assembling a pyramid. I tell him: “This is red, this is blue…” and it makes him happy”
– How do you imagine your first voyage? What will it be like?
Erekle: Oh, I often think about it. I want it to be in some ocean. And I want to see a whale there!
– In which ocean? There are many of them.
Erekle: Are you kidding? There are only five of them and it does not matter for me in which one. Really.
– Well, you called me on that, I just wanted to check your knowledge. Well, let’s just say, these are dreams for the future. What are you dreaming about right now? Is there any dream that can come true right now?
Erekle: Well, if I say that I dream of my own room, of a house, it will not be fair. I know that no one will fulfill this dream for me and that I must make an effort myself – earn money and so on. But now I really want to … Please, don’t laugh, okay? I want to swim with the dolphins in the dolphinarium. Do you know how cool they are? So, I told you about my cherished dream. Isn’t it too weird?
– No, of course not! I – a grown-up woman – dream about that too. It would be cool! I hope that when we’ll have a chat next time you will tell me how it was to swim with the dolphins, was it scary or not.
Erekle: Let’s wait and see. The most important thing now is to cure Deme. Mom keeps saving money, but she still does not manage to save enough. He needs to have a tomography. He needs it badly. How can I spend money for my dreams?
Ketevan: That’s how Erekle is deprived of everything. I can’t give him a lot. I can’t give him back even a half of what he does for us. It’s true, that we need money for Demetre’s treatment now. Tomography costs a lot. And the medications he is prescribed are not cheap either. Diapers, food – you know that. Erekle and I are ready to do anything for the sake of the little one.
“When he hums like a kitten, I know he is thirsty.”
Ketevan: Yes, I asked them to help us with getting an apartment. I pay 200 GEL for rent. I was not planning to get it for free, I thought that I would pay these 200 GEL as a mortgage. And leave the apartment for my children. But they said: “No!” Okay… Let’s break through! I endured many things and I believe we will manage to handle it. I think that we have already experienced all the bad things, and the good things will still happen in our life. I may not, but Erekle deserves it!
“I don’t need anything, please just help my brother”
Friends, the life of this family is very hard. Although they try not to get down and to hold on with their last bit of strength, they need our help. They will not survive without a support of good people.
You can visit them. Their address is: Batumi, 48 Demetre Tavdadebuli Str. Believe me, you will simply fall in love with this family. They do not ask for much: money for the examination of the baby, medications, diapers and a washing machine. And maybe we will manage to fulfill the cherished dream of the little hero – and give him the opportunity to swim with dolphins.