ჯერ ქორწილი იყო, შემდეგ კი 14 ადამიანის გარდაცვალება
ლევანი ქორწილში წავიდა, ლანჩხუთში. ახალგაზრდა, ლამაზი და მხიარული, 18 წლის, უნივერსიტეტში სწავლობდა, მეორე კურსზე. როდისღა უნდა დატკბეს ცხოვრებით? ღამით კი, დედასთან, ოლიასთან მივიდნენ ახლობლები: „ოღონდ არ ინერვიულო, ოლია, რაღაც უნდა გითხრათ. ლევანი…“ – „ვაიმე, რას ამბობს ეს ხალხი! გაჩუმდით, გაჩუმდით! ეს ტყუილია, არ-ა-ა! ჩემი სიკვდილი გინდათ?! რა სჭირს მის ლევანს? სად უნდა წავიდეს, რატომ?!“
იმ საშინელ კატასტროფაში ორი ადამიანი გადარჩა – ლევანი და კიდევ ერთი ქალი
ტრაილერი, ავარია, საავადმყოფო… დედას, ოლიას ყველაფერი ესმოდა და ავტომატურად აკეთებდა. რომ არ მომკვდარიყო, ის „გაშეშდა“. „ხე“ შეეძლო მოესმინა ექიმისთვის, რომელიც ამბობდა, რომ „ლევანს ტვინის ნახევარი აღარ ექნება“, დედას, ოლიას კი – ვერასდროს. ვერასდროს! ვერასდროს!!!
ლევანი ცოცხალია. ის არ არის საბაჟო ფაკულტეტის სტუდენტი. ის ვერ თამაშობს ფეხბურთს. ვეღარ გაიცნობს ლამაზ გოგონებს. ის ისევ პატარა ბიჭია, რომელსაც უყვარს მულტფილმები, კოვზით უნდა აჭამო, აცვია პამპერსი. და მუდმივად სჭირდება დახმარება.
ფოტო სხვა ცხოვრებიდან, როდესაც ყველაფერი კარგად იყო. აქ ლევანი სტუდენტია
– ოლია, ვიცი, რომ მძიმეა თქვენთვის ეს მოგონებები, მაგრამ იქნებ გვიამბოთ თქვენი ტრაგედია.
ოლია: ის, ადრინდელი „ოლია“ მკვდარია. დიდი ხნის „მკვდარი“ ვარ, ჩემო კარგო… ქორწილში კარგად მოილხინეს და უკვე სახლში ბრუნდებოდნენ. კმაყოფილები და მხიარულები, სამარშრუტო მანქანა ხალხით იყო სავსე. მძღოლმა სიბნელეში ტრაილერი ვერ შეამჩნია. დიდი სიჩქარით მიმავალი მას შეეჯახა. თითქმის ყველა ადგილზე გარდაიცვალა. მძღოლმა კიდევ ორი დღე იცოცხლა, მერე კი… თოთხმეტი ადამიანი დაიღუპა. გადარჩნენ მხოლოდ ლევანი და კიდევ ერთი ქალი, რომელმაც როგორღაც მოახერხა ამობრუნებული მანქანიდან გადმოსვლა და ბარბაცით დადგა ტრასაზე. ასე გაიგეს, რომ ეს კატასტროფა მოხდა და ტელევიზორში აჩვენეს… სასწრაფო გამოშვება. ტელევიზორისთვის არ მიყურებია. ახლობლებმა დამიკაკუნეს კარებზე.
ლევანმა თავი დაარტყა. ფართე შინაგანი სისხლჩაქცევა ჰქონდა. სანამ მე გორში ჩავედი, მისთვის ერთი ოპერაციის გაკეთება მოასწრეს. იმ ღამესვე, რეანიმობილით გადაიყვანეს ღუდუშაურის კლინიკაში. (გორში კომპიუტერული ტომოგრაფია არ იყო) და კიდევ ერთი ოპერაცია გაუკეთეს. თავის ქალას სისხლისგან ასუფთავებდნენ. თავის ტვინის საშინელი დაბეჟილობა ჰქონდა, ნახევარი ამოკვეთეს.
– ღმერთო, ოლია…
ოლია: ტირი, შენც გეცოდება ჩემი ლევანი. ჩემო გოგონა, ასე ვტირი ყოველდღე, უკვე 19 წელია. რომ წამოვაყენებ და ზურგზე მოვიკიდებ და მივათრევ, ხეიბრის ეტლით რომ დავატარებ. რომ არა ის წყეული დღე…
ლევანის ჩათვლის წიგნაკი. ყელში „ბურთი გეჩხირება“.   საგადასახადო და საბაჟო საქმე, ეკონომიკის ფაკულტეტი. არ ეწერა ახდენა…
ლევანი 23 დღე იყო კომაში. მხოლოდ გული მუშაობდა. აპარატიდან გათიშეს, რათა ენახათ, იცოცხლებდა, თუ არა. მან კი, უცებ დამოუკიდებლად დაიწყო სუნთქვა. ღმერთის სასწაული მოხდა, ღმერთმა გადაარჩინა!
23 დღე იყო კომაში. არავინ იცოდა, გადარჩებოდა თუ ვერა. უფალმა სასწაული მოახდინა.
სამოთახიანი ბინა გავყიდე, ახლა, ჩემი დის ბინაში ვცხოვრობთ. აქ, მე და ლევანი ერთ ოთახში ვართ. მას საწოლზე სძინავს, მე კი იატაკზე, მის გვერდით. ბინა გავყიდე, მაგრამ მკურნალობისთვის მაინც დაგვაკლდა თანხა – 26 000 ლარი, საავადმყოფოში გატარებული ნახევარი წლის საფასური. გინდა იყვირე, და გინდა თავი ჩამოიკიდე.
მაშინ, იქ ახალგაზრდა ბიჭები მიიყვანეს, სპორტსმენები, ისინიც ძალიან იყვნენ დაშავებულები. სანდრა რულოფსმა მოინახულა, მათ სახელმწიფო აფინანსებდა. ექიმებმა მითხრეს: „წადი, სანდრას სთხოვე, გულკეთილი ქალია“. მეც მივედი და ვთხოვე ჩემი ლევანისთვის. (ცრემლებს ყლაპავს, ჩუმდება.) და მართლაც, არაფერი გადაგვახდევინეს.
ოპერაციის შემდეგ დარჩენილი ნაიარევი
ბევრი კეთილი ადამიანი შემხვდა მას შემდეგ, რაც ჩემს შვილს ეს ტრაგედია შეემთხვა. არასდროს დამავიწყდება, თქვენი ფონდი როგორ დამეხმარა, როგორი თანაგრძნობა გამოიჩინეთ. მაჩუქეთ პროდუქტი, წამლები, საწოლი ლევანისთვის. მადლობა, ყველას გული რომ შეგტკივათ!
ერთმა მდიდარმა გოგონამ, საავადმყოფოდან გაწერის შემდეგ, ლევანს დაუტოვა თავისი ტელევიზორი. ექიმებმა გვირჩიეს ფლეიერი, ან ტელევიზორი, მალე რომ დაბრუნებოდა მეხსიერება. ის ხომ არაფერზე რეაგირებდა.
– ლევანი აცნობიერებს, რა შეემთხვა? რამე მაინც თუ გაიხსენა?
ოლია: არა. მე ვეუბნები, რომ მანქანამ გაიტანა რუსთაველზე გზაზე როდესაც გადადიოდა.
– დღესდღეობით რის გაკეთება შეუძლია?
ოლია: ამბობს, როდესაც შია. მაგრამ, საპირფარეშოში გასვლას არასდროს ითხოვს. პამპერსი სავსე არის, მას კი რეაქცია არ აქვს. სიარული არ შეუძლია – რეაბილიტაცია სჭირდება. ზოგი რამ ესმის, ზოგი – არა. კარტის თამაში გაიხსენა და შეუძლია „დურაკაში“ მოიგოს კიდეც. ხანდახან მაიმუნობს, ჩუსტს ან რამე ნივთს დამალავს და იღიმის, უნდა, რომ ვიპოვო.
ხანდახან მაოცებს. შეიძლება თქვას, ადრე სად სწავლობდა, ან სად ცხოვრობდა. ამ ბოლო დროს, ცრემლებსაც ვამჩნევ, თითქოს რაღაც გაცოცხლდა მის გულში. თავის ეტლს რომ უყურებს, ან ძველ სურათებს რომ ვაჩვენებ, სადაც სტუდენტია, ან ფეხბურთის ფორმა აცვია. (მთელი გულით ამოიოხრა.)
ლევანს კარტის თამაში ახსოვს
– ნათესავებიდან თუ გეხმარებათ ვინმე?
ოლია: მული, რითაც შეუძლია: ხან 10 ლარს მომცემს, ხან 20-ს. ჩემთვის ყველაფერი დიდი დახმარებაა. ლევანს მუდმივად სჭირდება პამპერსი, ეს დიდი პრობლემაა. ეპილეფსიის წამლები, რომელიც ძალიან ძვირი ღირს. ფსიქოტროპულიც სჭირდება.
ხშირად ვარდება კრუნჩხვებში, იმის გამო, რომ თავში სითხე უგროვდება. კრუნჩხვებს დიაზეპამი აჩერებს. ასევე, თავში კისტების სამკურნალოდ სჭირდება მედიკამენტები.
უნივერსიტეტის გაზეთის დანახვისას, ლევანი გამოცოცხლდება ხოლმე. ეს მოგონებებს აღძრავს, ღიმილს იწვევს
– რომელ საჭმელს ითხოვს ლევანი, ისეთს, რომელსაც თქვენ ვერ აჭმევთ?
ოლია: ჟოლოს იოგურტი უნდა, ლობიანი, „ალადიკები“. ნაყინი. ყოველთვის უყვარდა ტკბილეული. მე კი, იძულებული ვარ სოციალური სასადილოს სადილი ვაჭამო. სუნელებს ვამატებ, ცოტა მაინც რომ მიეცეს გემო. იჯღანება, მაგრამ ჭამს.
ლევანს დამოუკიდებლად არც ჭამა შეუძლია, არც წყლის დალევა. დედა მას პატარა ბავშვივით უვლის
კბილები და ღრძილები საშინელ მდგომარეობაში აქვს. მაგრამ, ეპილეფსიის გამო, სტომატოლოგთან ვიზიტს ვერ გაუძლებს.
– სახელმწიფოსგან გეკუთვნით რაიმე დახმარება?
ოლია: სამ თვეში ერთხელ, 120 ლარის წამლები მერიისგან. ასევე სოციალური დახმარება – 100 ლარი. დანარჩენს კი, როგორმე ჩვენით უნდა გავუმკლავდეთ. ჩემი პენსიით რა გავაკეთო? რა ვიყიდო? ჩემი შვილი როგორ დავაყენო ფეხზე?
მხოლოდ საფრანგეთში შეუძლიათ, ფეხზე რომ დააყენონ, ხელახლა რომ ასწავლონ სიარული. ჩემი ერთადერთი ოცნებაც ეს არის. იმ დღეს ყველაფერი გაქრა. გაქრა ოცნება, რომ უნივერსიტეტს დაამთავრებს, ოჯახს შექმნის, ისეთივე ბედნიერი იქნება, როგორც, თავის დროზე მე და მამამისი. იმ დღეს, მე და ლევანს თავზე დაგვენგრა ცხოვრება. (ხმით ტირის.)
მე რა ვქნა? შემომხედე. ზურგი აღარ მივარგა. ზურგი, გული, შაქარი… ტვინი აღარ მიმუშავებს. მეც ამნეზია მქონდა, შვილს ეს ყველაფერი რომ შეემთხვა. შოკის, შიშის, სტრესის გამო…
კიდევ კარგი, ჩემი მეუღლე ვერ ხედავს ამას, ღმერთმა ნათელში ამყოფოს. ვერ ხედავს, რა დაემართა ჩვენს შვილს.
ახლა ოლია მხოლოდ შვილის საფრანგეთში წაყვანაზე ოცნებობს, სადაც მას ფეხზე დააყენებენ
– უფალს რას ეტყოდით, რომ შეგეძლოთ მასთან გასაუბრება?
ოლია: გულში ყოველდღე ვესაუბრები. ვთხოვ, რომ მშვიდობა იყოს დედამიწაზე. დედები არ დაიტანჯონ შვილების გამო. (ხმა უკანკალებს.) დედებმა საკუთარი შვილების ტანჯვას არ უნდა უყურონ. ღმერთო, რამხელა ტკივილია,  როდესაც შვილი ცუდად გყავს, შენ კი ვერაფერს შველი.
– ოლია, მეგობრებს თუ ახსოვთ ლევანი, მოდიან მის სანახავად?
ოლია: კი. კარგი ბიჭები არიან. მოდიან, როდესაც შეუძლიათ. ეტლით გაჰყავთ სასეირნოდ. ჩვენს ეზოში, შვიდი კიბეა ჩამოსასვლელი. ეტლით ვერ ახვალ, რთულია, ძალაა საჭირო.
ეს ეტლი, ლევანს დიდი ხანია დაუპატარავდა, უკვე გაფუჭდა კიდეც. რამდენი ხნის წინ გვაჩუქეს ახლობლებმა. თუ ჩამოწერთ რა გვჭირდება, გთხოვთ, პირველ რიგში ეს დაწერეთ. და კიდევ, ძველი ტელევიზორი რომ შეგვიცვალოთ, თუ შეიძლება. ეს ჩემი შვილისთვის მნიშვნელოვანია, მისმა ტვინმა რომ იმუშაოს.
ამ კიბის და გაფუჭებული ეტლის გამო, ლევანი ოთხ კედელს შუა არის გამოკეტილი
ნეტა, ლევანისთვისაც მოვიდეს გაზაფხული!
– კარგი, ოლია. შიძლება, ლევანსაც რომ გავესაუბრო?
ოლია: ოღონდ გეხვეწები, შვილო, ავარია არ ახსენო.
– პირობას გაძლევთ.
(ღამით ლევანს ხშირად აწუხებს უძილობა და ოლია დღისით აძინებს ხოლმე. გაიღვიძა და ოლიამ გაჭირვებით გადასვა ეტლში.)
ოღონდ იცოცხლე, შვილო! დედიკო შენთვის ყველაფერს დათმობს: საკუთარ ჯანმრთელობას და გულს, სიცოცხლესაც და სისხლსაც
– გამარჯობა, ლევან. როგორ ხარ?
ლევანი: თავი მტკივა. აი, აქ.
– ახლა რა უნდა აკეთო?
ლევანი: კარტს ვითამაშებთ. (ჩემკენ იშვერს თითს.)
– კი მაგრამ, შენ ხომ მომიგებ.
(უხარია, იცინის.)
– ყველაზე მეტად რის ყურება გიყვარს ტელევიზორში?
ლევანი: „ტომი და ჯერის“. ჩართე „ტომი და ჯერი“.
– რომელი საჭმელი მოგწონს ყველაზე მეტად?
ლევანი: „სნიკერსი“. არ მინდა სადილის ჭამა. მოდი, ვითამაშოთ.
ლევანის ისტორიის ცრემლის გარეშე მოსმენა შეუძლებელია, გული წუხს და გული ტირის! ეს ტკივილი დედას მუდამ დატანჯავს, მისი ამქვეყნიური ცხოვრების ყოველ წამს. ჩვენ მხოლოდ ის შეგვიძლია, რომ საყოფაცხოვრებო პრობლემებისგან ვიხსნათ. დარდით გულმოკლული დედისთვის, ესეც დიდი შეღავათი იქნება.
ლევანს მუდმივად სჭირდება პამპერსი, წამლები, პროდუქტი. მას სჭირდება ნორმალური, შესაფერისი ზომის ეტლი, გარეთ რომ გავიდეს, ქვეყანა ნახოს, სხვა სამყაროც დაინახოს თავისი ეზოს გარდა. ასევე სჭირდება ტელევიზორი, რათა ცოტათი მაინც გახალისდეს.
მოდით, ყველაფერი გავაკეთოთ ამ ბიჭისთვის, რომელსაც ცხოვრების ნახვა არ ეღირსა…
შეგიძლიათ პირადად მოინახულოთ სოგომონოვების ოჯახი. ლევანს ძალიან უხარია სტუმრების დანახვა. ოჯახის მისამართი კი ეს არის: თბილისი, ცხრა ძმის ქუჩა, ბინა № 57.
(დანიშნულება: სოგომონოვების ოჯახი).
მძიმედ დაავადებული ბიჭის სიმღერა ქართველი ხალხის სიკეთეზე!
ლევანი ხუმრობისა და ცელქობის ხასიათზე მოვიდა
მეგობრებო, გახსოვთ რა უბედურება დაემართა ამ არაჩვეულებრივ ოჯახს?
ლევანი საშინელ ავტოკატასტროფაში მოჰყვა. ტვინი იმდენად ჰქონდა დაბეჟილი, რომ ექიმებს მისი ნახევრის მოკვეთა მოუხდათ
ლევანი ბავშვად გადაიქცა, რომელიც ვერ ჭამს და ვერ დადის. პამპერსი სჭირდება და ცალკეული სიტყვებით საუბრობს
ლევანის შესახებ აპრილის თვეში გიამბეთ: (https://chernovetskyifund.ge/ge/projects/865-sogomonovi/).
„და უცებ, ამხელა ბედნიერება გვეწვია, რომელსაც  ვერც იტევს ჩვენი სახლი! ჩემმა უნარშეზღუდულმა შვილმა კი, სიმღერა დაიწყო! – ოლია მეხვევა და ოთახში მეპატიჟება. – მთელი დღე მუსიკა გვაქვს ჩართული, ყველანაირი, რაც ჩემს ბიჭს უყვარს. „დედა, ქეთა თოფურია ჩართე, დედა „ქვინი“ მინდა, დედა, „სახე“ მინდა…“ ვაიმე, ასეთს რომ ვხედავ, მავიწყდება ჩემი წნევაც, შაქარიც, მიასმაგდება ძალა. ჩემი შვილი მხიარულობს, უხარია ახალი ტელევიზორი, პლანშეტი. გკოცნით და გეხვევით, მიყვარხართ, ასეთ ბედნიერს რომ ვხედავ! ჩემო ახლობლებო და საყვარელო ადამიანებო, გმადლობთ, რომ ჩემი შვილის ამბავი ასე განიცადეთ. გმადლობთ, ჩემი ტკივილი, გულთან ასე ახლოს რომ მიიტანეთ.“
– სწორად აღნიშნეთ ოლია – ახლობლები. პოსტის კომენტარები თუ წაიკითხეთ? იმდენი თბილი სიტყვა ეწერა. უამრავ მკითხველს ერთი სული ჰქონდა, სასწრაფოდ დაგხმარებოდნენ.
ოლია: რწმენა დამიბრუნდა შვილო, სიკეთის რწმენა, გამიჩნდა იმედი, რომ ჯერ კიდევ არსებობენ კეთილი ადამიანები და ყოველთვის გამომიწვდიან ხელს! ჩვენ მარტონი არ ვართ და ეს უდიდესი ბედნიერებაა! ყველასგან მივიღეთ იმხელა სითბო და სიყვარული, რომელიც ჩემს შვილს ასე ძალიან სჭირდებოდა! თქვენი სითბო მმატებს ძალას, რომ გავუმკლავდე ამ ტვირთს და ტკივილს, რომელიც ლევანის ტრაგედიას უკავშირდება.
„ლევანს სათანადო ზომის ეტლი აქვს“
– როგორ ხარ, ლევანიკო? როგორ არის ჩვენი ცისფერთვალება ბიჭი?
ლევანი: მიყვარხარ! (ხელს გულზე იდებს.) იმღერე! შენ და მეც!
(ოლიამ ტელევიზორის ხმას აუწია. მე და ლევანმა ერთად ვიმღერეთ „ჩემო თბილის ქალაქო, შენმა დარმაც იდარა…“ ერთდროულად მეტირებოდა და მეცინებოდა…)
ოლია: ეს ტელევიზორი არის ისეთი კარგი და თანამედროვე, ინტერნეტით. შემიძლია რაც მოუნდება, ის ჩავურთო. კომედიებს ვრთავ „მარტო სახლში“, „ოპერაცია „Ы“. როგორ იცინის, ვაიმე, როგორ უხარია! ის ხომ, ტრაგედიამდე ძალიან ხუმარა და გონებამახვილი ბიჭი იყო, თამამი. მომენტებში, თითქოს ისევ ისეთიც არის. ახლა, ზეპირად იცის სიტყვები და ფრაზები ფილმებიდან, სულ იმეორებს.
და როგორ ცეკვავს, იცი? ძალა ჰყოფნის, ეტლიდან რომ წამოდგეს. ცალი ხელით ეყრდნობა, მეორეთი კი, მოძრაობებს აკეთებს. რამდენი წელი გავიდა, ასეთი აღარც მახსოვს. ღმერთი ყველაფერს ხედავს, რაც თქვენ მისთვის გააკეთეთ. ვევედრები, რომ ყველა მკითხველის ოჯახს ჰქონდეს ჯანმრთელობა, სიხარული და კეთილდღეობა. ცალკე მადლობას ვუხდი ჩერნოვეცკის ფონდის თითოეულ თანამშრომელს! ვლოცულობ თქვენთვის!
– ლევანიკო, მაჩვენებ, პლანშეტზე რას უყურებ?
ლევანი: „ტომი და ჯერის“ ახლა მიაუ გამოვა და ვითხა. ბახ! ბახ! მიაუ ტირის. ბახ! (იცინის.)
ოლია: ისიც კი გაახსენდა, უნივერსიტეტში გოგონების გაცნობის რა ხერხი ჰქონდა. წარმოგიდგენიათ? მისი ტვინი მუშაობს, პლანშეტში რომ იქექება.
ლევანი: სიგარეტი ხომ არ გაქვთ? ასე ვამბობდი.
– ოჰ ლევანიკო, ისევ ისე აბრიალებ ამ ლურჯ თვალებს, არ დაგვიწყებია.
(ლევანი იცინის.)
ლევანი იპრანჭება
– ოლია, ვიცით, რომ უამრავი ადამიანი გამოგეხმაურათ. მაგრამ,  პირადად თქვენ, ვინ დაგამხსოვრდათ ყველაზე მეტად? შეგიძლიათ, მათი სახელები რომ გვითხრათ?
ოლია: კი, ნამდვილად უამრავმა ადამიანმა დამირეკა. გვკითხულობდა, უამრავ თბილ სიტყვას მეუბნებოდა. მერე კი, ფონდის ანგარიშზე რიცხავდნენ თანხას. თქვენი დამსახურებით, ახლა გვაქვს ყველაფერი, რაც ლევანის ასე ძალიან სჭირდებოდა: ახალი ეტლი, დიდეკრანიანი ტელევიზორი, პლანშეტი, ახალი კარ-ფანჯარა, ლევანი სითბოში რომ იყოს. ყველამ ერთად იზრუნეთ ჩვენზე, და უსაზღვროდ მადლობელი ვარ თქვენი.
შეიძლება გითხრათ, თვითონ ლევანი რამ აღაფრთოვანა ყველაზე მეტად? ერთ დღეს მოვიდა ბიჭი, რომელიც ახალი ჩამოსული იყო ამერიკიდან. თქვენი პოსტის მეშვეობით გაიგო ჩვენზე. ლევანის მოუტანა თაფლი და მისი საყვარელი ტკბილეული. თბილად ვსაუბრობდით. უცებ ადგა, მივიდა ჩვენს პიანინოსთან, რომელიც ამდენი წელია დუმს, დაჯდა და ერთი მელოდიის დაკვრა დაიწყო. ასე უკრავდა ორი საათი, ლევანი კი როგორც შეეძლო, ისე აძლევდა ბანს. ამას რა დამავიწყებს?! საბოლოოდ მაინც არ გვითხრა მისი სახელი. მაგრამ მისი კეთილი თვალები და სახე სამუდამოდ ჩამრჩა მეხსიერებაში. ეს ბიჭი ჩემთვის სიკეთისა და უანგარობის მაგალითია.
იცით, ისეთ დარდიან დედასაც კი, როგორიც მე ვარ, ხანდახან შეუძლია ბედნიერი რომ იყოს. ადრე, ავარიამდე, ვოცნებობდი, რომ ჩემი ლევანი უნივერსიტეტს დაამთავრებდა, ლამაზ გოგოს მოიყვანდა და ბედნიერად ვიცხოვრებდით. მაგრამ, ჩვენი ცხოვრება შეიცვალა. ახლა, უბრალო რამეები მაბედნიერებს – ახალი ეტლი, რომელიც ასე ძალიან გვჭირდებოდა, მედიკამენტები, რომელიც ჩემს შვილს აცოცხლებს, პროდუქტი, რომელზეც ვოცნებობდით. გამაბედნიერა თქვენმა დახმარებამ და გვერდში დგომამ, რამდენადაც ეს შესაძლებელია ჩემს მდგომარეობაში.
წამოდით, ჩემი დღევანდელი სიხარულის მიზეზს გაჩვენებთ. ფონდმა მოგვიტანა მეტალო-პლასტმასის ახალი კარ-ფანჯარა. რომ აცივდა, ძალიან ვდარდობდი. და აი, ესეც კიდევ ერთი სიურპრიზი თქვენგან. მოგწონთ?
– ძალიან! ესე იგი, ახლა, ლევანის ოთახში აღარ დაუბერავს.
ოლია: აი, ეს მახარებს. მთელი დღე კარგ ხასიათზე ვიქნები! ნახე, ლევანის ოთახის კარები როგორი ძველია, თან ეზოში გადის. მინები კი, ლურსმნებით არის მიმაგრებული. ღრიჭოებიდან სიცივე შემოდიოდა. ახლა, გული დამშვიდებული მაქვს, თქვენ დამამშვიდეთ.
ახალი და კარგი – ძველი ხის კარების ნაცვლად
– ოლია, ადგილობრივმა ხელისუფლებამ თუ გამოიჩინა აქტიურობა? ჩვენი პოსტი ქმედებისკენ, მათაც ხომ მოუწოდებს.
ოლია: ეეჰ… არა, საყვარელო, არანაირი. პენსიას და დახმარებას ვიღებ. ჯამში იმდენად ცოტა გამოდის, რომ ხორცი, თევზი, ყველი, ნამცხვარი ფუფუნებაა ჩვენთვის, ოცნებად გვაქვს ქცეული. აღარაფერს ვამბობ იმაზე, რომ სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვან ნივთებსა და მედიკამენტებს ვერ ვყიდულობთ. ამის მიუხედავად, ხელისუფლება არ გვეხმარება.
ხალხის დახმარებით ჩემს შვილს ახალი, სათანადო ზომის ეტლი აქვს. ძველი უკვე პატარა იყო და ორჯერ, ცუდად დაეცა კიდეც. მაგრამ, გარეთ რომ გავიდეთ, უნდა ჩავიდეთ დანგრეული, ციცაბო კიბით. კიბეზე ეტლით ლევანის მარტო ვერ ჩავიყვან. პანდუსი გვჭირდება. დავწერეთ განცხადება, დახმარება ვთხოვეთ ადგილობრივ ხელისუფლებას. სულ გვპირდებიან, მაგრამ როდის რა იქნება?! რამდენი ხანია, ლევანი გარეთ არ ყოფილა. ისე მეცოდება, მას ხომ მთელი გულით უნდა, თვითონ რომ იაროს ახალი ეტლით.
ლევანი: კი, კი, გარეთ, გარეთ, მინდა! წავიდეთ!
– ლევანიკო, აბა, მაჩვენე როგორ მართავ შენს ახალ ეტლს.
(ბორბალს ატრიალებს იმ ხელით, რომელიც პარალიზებული არ აქვს, ეშმაკური ღიმილით მიახლოვდება და უცებ, სამხედროსავით მესალმება.)
ოლია (ღიმილით): აი, ასე მაიმუნობს და ცელქობს.
– რა მაგარი ხარ, ლევან!
(ჰაეროვან კოცნას მიგზავნის პასუხად.)
– შენ რომელი საჩუქარი მოგეწონა ყველაზე მეტად?
(ლევანი დედას უყურებს – ელოდება კარნახს. ოლიას პლანშეტი მოაქვს, ისიც მაშინვე იწყებს ლაპარაკს.)
ლევანი: პლანშეტი მიყვარს ძალიან! პლანშეტი ჯიგარია!
ოლია: ადრე, ლევანისთვის მედიკამენტებს ვიღებდი უფასოდ, სამ თვეში ერთხელ. ახლა კი, ესეც შეუძლებელი გახდა, რატომღაც. დიდი მადლობა, რომ შეგვეშველეთ, „ეპიქსი“ და „ფინლეფსინი“ შეგვიძინეთ. მას ხომ, არ შეუძლია წამლების გარეშე: ვერ გამოიძინებს და მაშინვე ეპილეფსიის შეტევები ემართება. ჯერჯერობით მაქვს თქვენი მოტანილი მედიკამენტები და კაი ხანია, ეს შეტევები არ მინახავს. ღმერთმა ქნას, რამე იყოს იმ მომენტისთვის, როდესაც გამოგველევა. უბრალო ხალხის იმედი უფრო მაქვს, ვიდრე ხელისუფლების.

calendar April 28, 2022
Levan went to the wedding to Lanchkhuti. He was young, and handsome, and cheerful. He was a second-year university student – 18 years old. When else one is so eager to enjoy life? And then at night, acquaintances came to his mother Olya: “Olya, don’t worry now, we must tell you something. Levan…” – “Oh, what are these people saying!  Shut up, shut up! It’s not true, no way! Are you trying to kill me?! What happened to her Levan? Where to go, why?!
A trailer, an accident, a hospital… Olya listened to everything and did everything like a robot. She turned into a “piece of wood” to survive. “Piece of wood” could still listen to the doctor, who said that her son had lost half of his brain, but mother Olya would never be able to.  Never ever!!!
Levan is alive. He is not a student. He doesn’t play football anymore. He doesn’t date pretty girls. He is again a little boy who loves cartoons, is spoon-fed, wears diapers. And he constantly needs help.
Photo from another life, where everything was fine. Levan is a student
– Olya, I know it hurts you to recall, but please, tell me about your tragedy.
Olya: That Olya, who was before, “died”. I have been “dead” for a long time, my dear… They had a good time at the wedding and were coming back home. They were happy and cheerful, a minibus full of people. The driver did not notice the trailer in the dark and crashed into it at full speed. Almost everyone died straight away. The driver lived for two more days and then… Fourteen people died. Only Levan and one woman survived. She got out of the overturned minibus and stood swaying on the road. So, everyone learned about this disaster, they even showed it on TV – urgent release. And I didn’t watch TV. Friends knocked on my door.
Levan hit his head. He had a severe internal hemorrhage. By the time I got to Gori, they already operated him on once. On the same night, they took him by mobile resuscitation vehicle to the Gudushauri clinic (there was no computed tomography in Gori) and operated him on again. They cleaned his skull from blood. His brain was smashed, they removed half of it.
– Oh, my God, Olya…
Olya: You are also sorry for my Levan, you are crying. My girl, this is how I cry every day for 19 years – when I lift him and drag him, when I roll him in his wheelchair. If it wasn’t for that damned day…
Levan’s record book. There is a lump in my throat. Faculty of Economics, Tax and Customs Department. It didn’t come true…
Levan lay in a coma for 23 days. He only had a heartbeat. They took him off life support to see if he could get by without it. And he suddenly began to breathe on his own. The Lord saved him. The Lord has worked a miracle!
He was 23 days in a coma. No one knew if he would survive or not. The Lord has worked a miracle!
I sold a three-room apartment, this house where we live now belongs to my sister.  Levan and I have one room here. He sleeps on the bed, and I sleep on the floor next to him. I sold my house, and still needed money for treatment – 26 thousand lari for six months spent in the hospital – get them wherever you want.
At that time, they brought young athletes to the hospital – they were also badly injured. Sandra Roelofs came to visit them; the state financed their treatment. And the doctors told me: “Go ask Sandra, she is a good woman.” And I went up to her and asked for my Levan. (She swallows tears, breaks off.) They really did not charge us.
Scars left after surgery.
I met many good people after the tragedy that happened to my son. I will never forget how much your Fund helped me, I will never forget that sympathy you treated us. You gave me food, medications, a bed for Levan. You all feel my pain, thank you!
One rich girl, after being discharged from the hospital, gave Levan her TV set. Doctors advised us to turn on a player or TV for Levan so that his memory would recover faster. He didn’t react to anything.
– Does Levan realize what happened to him? Did he remember anything?
Olya: No. I tell him that he was hit by a car when he was crossing the road at Rustaveli.
– What can he do now?
Olya: He says when he is hungry. But he never says he wants to the toilet – even when his diaper is full, he has no reaction. He can’t walk – he needs rehabilitation. He understands some things and some he doesn’t. He remembered how to play cards, and he can even beat me at “Durak”.  Sometimes he plays around – he hides slippers or other things and smiles, wants me to find it.
Sometimes he surprises me a lot. He can say where he studied before, where he lived. Recently, I started noticing tears in his eyes, as if something had come to life in him. It happens to him when he looks at his wheelchair, when I show him his old photos where he is a student, where he is in a football uniform. (Sighs from the bottom of her heart.)
Levan remembers how to play cards
Olya: My sister-in-law helps us in any way she can. Sometimes she gives us 10 lari, sometimes – 20. Any help is important to me. Levan needs diapers all the time, this is a big problem. Epilepsy drugs are very expensive. He needs psychotropic medications.
He also has constant seizures due to the fluid that is collected in his head. You should stop seizures with diazepam. And cysts in his head are treated with medications.
Levan perks up at the sight of an old university newspaper. Something moves in his memory, causes a smile
– What kind of food does Levan ask for that you cannot give him?
Olya: He wants raspberry yogurt, lobiani, pancakes. Ice cream. He has always had a sweet tooth. And I give him lunch from the social canteen. I add spices and herbs there so that it is not completely tasteless. He snores and doesn’t eat that.
Levan cannot eat or drink on his own. His mother takes care of him as if he was a baby.
His teeth and gums are in terrible condition. But Levan may not be able to endure visiting dentist due to epilepsy.
– Is there any tangible assistance from the state?
Olya: Well, once every three months he gets medications worth 120 lari from the mayor’s office. We get social allowance as well – 100 GEL. For the rest, we must get out ourselves. What can I do with my pension? What can I buy him? How to put him on his feet?
Only in France, they can put him on his feet, teach him to walk again. This is my dream, there is no other. Everything disappeared that day. The dream that he will graduate from university, create a family, that he will be happy, like his father and I were happy – just disappeared. All my and Levan’s life was gone that day. (Weeps out loud.)
What can I do? Look at me. I’m a human wreck now. Back, heart, blood sugar … My head fails. I also had amnesia when this happened to my son. From shock, from fear, from stress …
It is good that my husband does not see this, rest him in peace. He doesn’t see what happened to our son.
Now Olya dreams of only one thing – to take her son to France, where they can put him on his feet.
– What would you say to God if you could talk to him?
Olya: I talk to him every day in my soul. I ask for peace in the world. So that mothers do not have to suffer because of their children. (Her voice trembles.) So that mothers do not see the torment of their children. It hurts a lot, Lord, when your child is sick, and you can do nothing to help him.
– Olya, do Levan’s friends remember him, do they visit him?
Olya: Yes. They are good guys. They come when they can. They take him out for a walk in a wheelchair. You must take seven steps to get to our yard. It’s hard to do it with a wheelchair, you need strength.
Levan’s wheelchair has become small to him a long ago and it is broken as well. Friends gave it to him – I don’t even remember when. If you make notes about what we need, this is first of all, please, I beg you. And, if possible, please change our old TV. It is important for my son to make his brain work.
Because of these steps and a broken wheelchair, Levan is locked in four walls.
So I want it to be spring for Levan too!
– All right, Olya. Can I talk to Levan, please?
Olya: My girl, please, do not mention the accident.
– I promise you.
(Levan often has insomnia at night, and Olya puts him to sleep during the day. He woke up, and Olya put him into the wheelchair with lots of efforts.)
Please, just live, son! Mom will give everything for you: her health, and heart, and life, and blood
– Hello, Levan. How are you?
Levan: My head hurts right here.
– What will you do now?
Levan: We will play cards. (Points to me.)
– But you will defeat me.
(Laughs, rejoices.)
– What do you like to watch the most on TV?
Levan: “Tom and Jerry”. Turn on Tom and Jerry.
– What is the most delicious food to you?
Levan: “Snickers”. I don’t want to eat lunch. Let’s play.
It is impossible to listen to the story of Levan without tears, the heart is crying and grieving! Mother’s grief will always be with her, every moment of her earthly life. We can only free her from everyday problems. And this will also be a great help for the poor, grief-stricken mother.
Levan constantly needs diapers, medications, food. He needs a normal wheelchair of his size, to walk in the street, to see the world but not only his yard. Levan needs a TV so that he gets at least a little joy.
Let’s do our best for this boy who never saw life…
You can visit the Sogomonov family in person. Levan is very happy when he sees the guests. Here is the family’s address: Tbilisi, 57 Nine Brothers Street.
(purpose: The Sogomonovi family).
The song of a severely ill guy about Georgian kindness!
Now Levan has the mood to joke and fool around.
Friends, do you remember about the tragedy that happened to this wonderful family?
Levan got into a terrible car accident. His brain was like a mess, and the doctors had to remove half of it.
Levan has turned into a child who cannot eat or walk. He wears diapers and speaks in single words.
We told you the story about Levan in April: (https://chernovetskyifund.ge/en/projects/865-sogomonovi/).
“And suddenly we got so much happiness that it does not even fit in our house! My disabled son started singing!” – Olia hugs me and calls me to her room. – “All day long we have music playing – everything that my son loves. “Mom, turn on Keti Topuria, mom, I want Queen, mom, I want Sakhe …” When I see him like this, I forget about my blood pressure, blood sugar, I become a hundred times stronger. My boy is having fun, enjoying the new TV, tablet.  I hug you all, kiss and love you for making him happy! My dear ones, thank you for being so worried about my son, thank you for taking my pain to your hearts.”
– Olia, you said it correctly – the dear ones. Did you read the comments to our post? There were so many kind words. So many of our readers were eager to help.
Olia: My faith returned to me, dear, my faith in kindness. I’ve got a hope that kind people still exist and will always come to help! We are not alone – and it is a real blessing! We received so much warmth and love from everyone – my son and I needed it so much! Your warmth gives me the strength to endure the pain and difficulties that are associated with the tragedy of Levan.
“Levan already has a wheelchair that fits him”
– Levan, how are you? How is our blue-eyed boy doing?
Levan: I love you! (He puts his hand to his heart.) Sing! Me too!
(Olia turns a volume up. I want to cry and laugh when we sing together with Levan: “Chemo Tbilis kalako…” (translator – Georgian song about Tbilisi))
Olia: This TV is so good, so modern, it has Internet. I can turn on anything he wants. I turn on comedies: “Home Alone”, “Operation Y”. He laughs so much, he is happy. He used to be a smart spoiled boy, with good sense of humor before the tragedy. At times he seems to be like that again. Now he knows the words and phrases from the films by heart, he repeats them.
Do you know that he can dance? He has a little strength to get out of his wheelchair. He holds on to it with one hand and makes movements with the other. I don’t remember him like this for many years. God sees everything you have done for him. I wish each of your readers and their families to have good health, happiness, and well-being. Special thanks to all the staff of the Chernovetskyi Fund! I pray for you!
– Levan, what do you watch on your tablet?
Levan: “Tom and Jerry”. Meow and rat will come out. Bang! Bang! Meow cries. Bang! (Laughs).
Olia: He even remembered how he met girls at the university. Can you imagine that? His brain works when he digs into the tablet.
Levan: Do you have a cigarette? I said that.
– Oh, Levan, you have not forgotten making your blue eyes.
(Levan laughs.)
Levan can make eyes
– Olya, we know that a huge number of people responded. Who do you remember the most? Can you name them?
Olia: It’s true – a lot of people called me, asked how we were, consoled me, said a lot of sincere words. And then they made transfers to the account of the Fund. Thanks to you, today we have everything that Levan needed so much: a new wheelchair, a large-screen TV, a tablet, new windows and doors to keep Levan warm. All together you took care of us, and I am immensely grateful to you.
Do you know what excited Levan the most? Once a guy came to visit us – he recently came back from America. He found out about us from your post. He brought Levan his favorite sweets. We had a heart-to-heart talk. He suddenly came up to our piano, which has been silent for many years, and began to play some melody. Levan wanted to sing. He played piano for two hours and Levan sang along as best he could. Will I ever forget it? The young man did not reveal his name. But I will never forget his face and his kind eyes.   This guy became a symbol of goodness for me.
You know, even such a sad mother like me can sometimes feel happy. Before the accident I had a dream that my Levan would graduate from university, marry a beautiful girl, and live happily.  But our life has changed. Now I am happy with the new wheelchair that we needed so much, the medications that keep my son alive, the food that we dreamed of.  Your help and support have made me as happy as possible in my situation.
Let’s go, I’ll show you my today’s joy. The Fund brought us new doors and plastic windows. I was so worried about the upcoming winter, and suddenly I received one more surprise from you. Do you like it?
– I do! This means that Levan’s room will be draught-free.
Olia: That makes me happy. I’ll be in a good mood all day long! Look at the old wooden door in Levan’s room – the yard is right behind it. Windowpanes are held on by nails. The cold came in from the cracks. Now I calmed down, you calmed me down.
There is a new secure door instead of an old wooden one
– Olya, did the local authorities demonstrate any activity? Our post is a signal to action for them too.
Olia: Oh… There was no reaction at all, dear. I receive a pension and an allowance. In total amount is so small that meat, fish, cheese, and biscuits are luxury for us. We just dream about them. Leave that alone – we can’t even buy vital things and medications. Despite that, the government doesn’t help us.
Thanks to the good people, my boy has a new wheelchair of his size. He did not fit the old one and even collapsed badly a couple of times. To get to the street first you need to come across our steep and broken stairs. I can’t lift Levan alone and carry him across the stairs – we need a ramp. I wrote a statement and asked the local authorities for help. They promised to help us, but no one knows when. Levan has not been out in the street for a very long time. It is a pity, because he wants it with all his heart, he wants to roll his new wheelchair himself.
Levan: Oh, street, I want it! Let’s go!
– Levan, come on, show me how you roll your new wheelchair.
(He turns the wheel with his non-paralyzed hand, drives up with a sly smile and suddenly salutes me.)
Olia (smiling): That is how he plays the ape and fools around.
– You are so cool, Levan!
(He blows me a kiss back.)
– Which gift you liked the most?
(Levan looks at his mom waiting for hint. Olia brings a tablet. He starts talking then.)
Levan: I love a tablet a lot! Cool tablet!
Olia: I used to get the necessary medications for free once in every three months, but now for some reason it has become impossible. It’s good that you helped us and bought Epix and Finlepsin. He can’t live without medication: as soon as he doesn’t get enough sleep, epilepsy attacks happen to him immediately. I still have the medications you brough, and I have not seen my son have seizures for a long time. With God’s help, by the time when we run out of them, something will change for the better. I rely more on ordinary people than on the state.