ათი წლის ვენერას, არ ჰყავს მეგობრები და დარწმუნებულია, რომ არც არასდროს ეყოლება. ღატაკებთან მეგობრობა არავის უნდა. „ვგრძნობ, რომ თავს მარიდებენ. ჩემს გვერდით არ სხდებიან, ჩემთან თამაში არ უნდათ. არაფერს მეუბნებიან, მაგრამ ისე მექცევიან, რომ აი, აქ მტკივა“, – ამბობს ვენერა და ხელს გულზე იდებს.
0901200270იყო ღარიბი, ნიშნავს იმას, რომ ტანსაცმელი სულ დახეული გაქვს
მეგობარი რომც გყავდეს, ასეთ სახლში, სტუმრად არავინ მოვა
ვენერა (10 წლის): ლამაზ სახლში რომ ვცხოვრობდე, და მანქანა რომ მყავდეს, დარწმუნებული ვარ, ჩემთან მეგობრობა ყველას მოუნდებოდა. არ დამიჯერებ, მაგრამ მანქანის ტარება ვიცი. ნათესავებმა მასწავლეს. მინდა, ავტომრბოლელი რომ გამოვიდე. მაგრამ ჩემი არავის სჯერა: „ღარიბი ხარ, არასდროს გეყოლება მანქანა, და სახლიც არასდროს გექნება…“ თითქოს ღარიბებს, ოცნების უფლებაც არ გვაქვს…
“ღარიბი თუ ხარ, ყველა თავს გარიდებს. ფული თუ არ გაქვს, შენთან მეგობრობა არავის არ უნდა!“
– რას ნიშნავს სიღარიბე?
ვენერა: ტანსაცმელი რომ არ გაქვს, არც საჭმელი. საწოლიც რომ არ გაქვს, და არც საკუთარი ჭიქა. ეს არის სიღარიბე.
სიღარიბე ნიშნავს, საკუთარი საწოლი რომ არ გაქვს და იძულებული ხარ, ყველასთან ერთად გეძინოს
– ყოველთვის ასე ცხოვრობდით, ფატიმა?
ფატიმა: არ გვიჭირდა, სანამ ჩემი მეუღლე მაღაროში მუშაობდა და ხელფასს იღებდა. მაგრამ ახლა, ასაკის გამო აღარ სჭირდებათ – 65 წლისაა. ამიტომ, ჩვენი ერთადერთი შემოსავალი, სოციალური დახმარებაა. 850 ლარი გვერიცხება. თითქოს, ერთი შეხედვით, არ არის თანხა. მაგრამ შვიდნი ვართ, და არაფერში არ გვყოფნის. მე, ჩემი მეუღლე და ხუთი შვილი. დავითი 12 წლისაა, ვენერა – 10-ის, შემდეგ მოდის ციცინო – 7 წლის, ზაური – 5-ის არის, ყველაზე პატარა კი, დეგოლი გვყავს – 2 წლისაა. გარდა ამისა, ამ თანხით, ზაურისთვის ვყიდულობთ წამლებს. რომელიც მას ჰაერზე მეტად სჭირდება. თუ არ მიიღო, შეიძლება შეტევა დაემართოს.
„სამწუხაროდ, სრული ბედნიერებისთვის, საკმარისი არ ყოფილა არაჩვეულებრივი მეუღლე და ულამაზესი შვილები რომ გყავდეს“
– დიდი ხანია ავად არის?
ციცინო (7 წლის): იცით, რა საშინელებაა? საშინელ მოძრაობებს აკეთებს. თავს აი ასე, უკან გადაწევს ხოლმე. მერე კი, არაფერი ახსოვს.
ფატიმა: პირველად, სამი წლის ასაკში დაემართა შეტევა. ექიმების თქმით, ავადმყოფი გულის გამოა ასე. ვერაფრით მოვახერხეთ, მისთვის ნორმალური, სრული გამოკვლევა ჩაგვეტარებინა. მისი თბილისში წასაყვანი სახსრები, არასდროს გვექნება.
– შეტევები რამდენად ხშირად ემართება?
ფატიმა: ვერ ვიტყვი, რომ ხშირია, აი წელს, მაგალითად, მხოლოდ ორჯერ ჰქონდა. გამიგია, რომ ზოგიერთ ბავშვს, დღეში რამდენიმეჯერ ემართება. მაგრამ ეს წამალი, რომელსაც ახლა ვასმევთ, ამშვიდებს. ძალიან ძვირია, ერთ შეფუთვაში 40 ლარს ვიხდით. ცხრა წვეთს ვასმევთ, ყოველ დილა-საღამოს. თვეში ოთხი ფლაკონი გვჭირდება.
„ზაურის ყოველ წუთს შეიძლება დაემართოს შეტევა. მისი მარტო დატოვება არ შეიძლება“
– დაავადებას სხვა გართულებებიც თუ ახლავს თან?
ფატიმა: კი. ძალიან მგრძნობიარეა, ყველაფრის გამო ნერვიულობს და განიცდის, შეიძლება იტიროს სულ უმნიშვნელო რაღაცის გამო.
ზაური (5 წლის): მიყვარს, ბევრს რომ მეთამაშებიან. დაჭერობანას და დამალობანას თამაში მიყვარს. ციცინოს ყველაზე კარგად გამოსდის დამალვა. რაღაც საიდუმლო ადგილები იცის.
„სხვადასხვა თამაშს ვიგონებთ, მოწყენილობისგან რომ არ გავგიჟდეთ და ცოტა რომ გავთბეთ“
– ციცინო, გვაჩვენებ ასეთ ადგილებს?
ციცინო: აბა, კი! მე სადღა დავიმალო მერე? წამო, სხვა რამეს განახებ, ოღონდ არავის არ უთხრა!
„აქ არის ჩემი „დასამალავი“ ადგილი, ოღონდ არავის უთხრა!“
– ოჰო, მანდ, მართლაც ვერავინ გიპოვის.
ციცინო: იცი, მინდა პოლიციელი გამოვიდე, ყველა რომ დავიჭირო და ციხეში ჩავსვა. ეს ჩემი მთავარი სურვილია. მეორე – ზაური ავად რომ არ იყოს. მესამე კი – სახურავი რომ შეაკეთონ. აქ, კარგია დამალვა, მაგრამ წვიმის დროს – ცუდია.
– კარგი, ჩამოდი იქიდან, პოლიციელო! მოდი, სხვებსაც ვკითხოთ, რა სურვილები აქვთ.
ციცინო: მე შემიძლია ყველას მაგივრად გითხრა! ყველას სახურავი გვინდა, სახლში წვიმა რომ აღარ ჩამოვიდეს! მე კი, მინდა, ციხეში რომ ჩავსვა ყველა!
„ყველა ცუდი ადამიანის ადგილი, ციხეშია!“
– თუ მეც არ დამიჭერ, მირჩევნია თვითონ რომ ვკითხო. შეიძლება?
ციცინო: თუ არ გეზარება, წამოდი, ჰკითხე.
„ყველანი ვმეგობრობთ. რა გვაქვს საჩხუბარი? გასაყოფიც არაფერი გვაქვს“
– დათუნა, შენ ყველაზე უფროსი ხარ, შენით დავიწყოთ. გვიამბე შენს ოცნებებზე. რას საქმიანობ, ვინ გინდა რომ გამოხვიდე?
დათუნა (12 წლის): ვსწავლობ, სკოლის მერე კი, ყველანი ერთად ვთამაშობთ. არც ტელევიზორი გვაქვს, არც კომპიუტერები, ამიტომ, ჩვენ თვითონ ვიგონებთ სხვადასხვა თამაშს. კიდევ, ტაძარში დავდივარ ხშირად. იქ სტიქაროსნად „ვმუშაობ“. ვფიქრობ, რომ გავიზრდები, მღვდელი გამოვალ.
„მიყვარს შრომა და მიხმარება, ეკლესიის მსახურობა ამიტომ გადავწყვიტე“
– რა საინტერესოა, ანუ შენ დიდ მნიშვნელობას ანიჭებ სულიერ ცხოვრებას?
დათუნა: კი, მაგრამ არის ისეთი რამეებიც, რომელიც ძალიან გამახარებდა. მაგალითად, კომპიუტერი თავისი საჭით და გასაბერი აუზი. ხანდახან, თვალებს დავხუჭავ ხოლმე და ვფიქრობ: რა მაგარი იქნებოდა, რომ გვქონდეს! რა მაგრად იხალისებდნენ ბავშვები.
– და საჭმელებიდან რას ისურვებდი?
დათუნა: არაფერს. სიმართლე გითხრა, დიდად არ მიყვარს ჭამა. ახლა, მარხვას ვიცავ. მხოლოდ ერთხელ დავარღვიე, შემთხვევით, ყველი ვჭამე. აი, რა მიყვარს მართლა ყველაზე მეტად!
„მათლა“ მომიტან „ბუთის“
დეგოლი (2 წლის): მე „ბუთი“ და „სოკოლადი“ კიდე!
ციცინო: თქვა, რომ ბურთი უნდა და შოკოლადი, და კიდევ პატარა მანქანა და ველოსიპედი!
– დარწმუნებული ხარ, რომ ასე თქვა?
ციცინო: კი, მე ხომ მისი და ვარ, და კარგად ვიცნობ.
დედიკო ყველაზე გემრიელია, როგორც „სოკოლადი“
– რა სერიოზული ბავშვები ხართ! ერთს უნდა, პოლიციელი რომ გამოვიდეს, მეორეს – ავტომრბოლელი, მესამეს – მღვდელი!
ციცინო: მე რატომ არ მკითხე საჭმელზე?
– ოჰ, იმდენი მელაპარაკე, სულ გადამავიწყდა!
ციცინო: მკითხე მერე, რას ელოდები?
– რომელი საჭმელი გიყვარს, ციცინო?
ციცინო: მე მიყვარს ჭამა! მაგრამ ყველაზე მეტად, თხილიანი შოკოლადი მიყვარს და ნაყინი. კიდევ, კიტრი და პომიდორი. მაგრამ ყველაზე გემრიელი, მაინც ჩვენი დედიკოა!
„ამ საწოლზე რომ ვწევართ, გვერდები გვტკივა“
– ახლა კი, შენი ნებართვით, შენს „გემრიელ“ დედიკოსაც გავესაუბრები. იქნებ მასაც უნდა რამის თქმა?
ციცინო: ისიც სახურავზე გეტყვის!
ფატიმა: ასეთი ცელქია ეს! თან, ყოველთვის სიმართლეს ამბობს. მართლაც, უამრავი პრობლემა გვაქვს, მაგრამ პირველი, რასაც ვერაფრით ვაგვარებთ – სახურავია! ნეტავ მისი გადახურვა მოხერხდებოდეს. და თითქოს, პრობლემებიც ნაკლები იქნებოდა. გადასახური მასალა რომ გვქონდეს, ჩემი მეუღლე თვითონ გააკეთებდა ყველაფერს. ოქროს ხელები აქვს.
გაა
ოჯახს არანაირი ტექნიკა და არანაირი ავეჯი არ გააჩნია
– გვიამბეთ ყველა თქვენს პრობლემაზე, რაც გაგახსენდებათ.
ფატიმა: საწოლები! შვიდნი ვართ და მხოლოდ სამი საწოლი გვაქვს. ერთზე ჩემს მეუღლეს სძინავს, დანარჩენ ორზე კი – მე და ბავშვებს! ვერც კი წარმოიდგენთ, როგორია! საშინელებაა! ალბათ, ძალიან ბევრს ვითხოვ, მაგრამ ჰაერივით გვჭირდება პროდუქტი, ტანსაცმელი და ფეხსაცმელი, სარეცხი მანქანა და საწოლები. ეს ერთადერთია, რაზეც ახლა შემიძლია ფიქრი.

“Being poor – is when all your clothes are torn and you have no toys”
Ten-year-old Venera has no friends. She is sure that she will never have them. Nobody wants to be friends with beggars. “I feel like I’m being avoided. They don’t sit next to me, they don’t want to play with me. They don’t say anything, but they behave in such a way that it hurts here,” – Venera says and puts her hand to her heart.
No friend will come to visit you in such a house, even if you have a friend.
Venera (10-year-old): If I have a beautiful house and a car, I think many people will want to be friends with me. Believe it or not, I can drive. My relatives taught me. I even want to become a racer. But no one believes me, they say: “You are poor, you will never have a car and you will not have a house…” As if the poor cannot have a dream…
“Everyone stays away from you when you are poor. No one will be friends with you when you have no money!”
– What is it like to be poor?
Venera: When you don’t have clothes. When there is no food. When there is no bed. When you don’t have your own glass. This is what poverty is.
Poverty is when you don’t have a bed of your own, and you sleep together with others.
– Fatima, have you always lived like this?
Fatima: While my husband worked in the mine and had a salary, we did not live in poverty. But now they do not want him because of his age – he is 65 years old. So, the allowance is our only income. We get 850 lari. It seems that this amount is quite big, but it is not enough for seven people. My husband and I, and five children. David is 12 years old, Venera is 10, then comes Tsitsino – she is 7 years old, Zaur is 5, and our youngest child Degol – he’s 2 years old. With this money we also buy medications for Zaur that he absolutely needs. Without them, he may have attacks.
“Unfortunately, a wonderful husband and wonderful children are not enough for complete happiness”
– For how long has he been having these problems?
Tsitsino (7-year-old): Do you know how scary it is? He starts to move in a terrifying way. He does his head like this, twists it back. And then he doesn’t remember anything.
Fatima: He had the first seizure at the age of three. The doctors said it was because of heart problems. We had no chance yet for him to get comprehensively examined. There is never enough money to bring him to Tbilisi.
– How often does he have attacks?
Fatima: I can’t say it happens often, for instance, this year he had them twice. I was told that some children might have several attacks per day. But the medication he is currently taking is calming him down. It is very expensive – we pay up to 40 lari per bottle. He takes nine drops every morning and evening. He needs four bottles per month.
“Zaur could have an attack at any moment. You can’t leave him alone.”
– Are there any other complications of the disease?
Fatima: Yes. He is very impressionable, he worries and gets nervous about everything, he can cry over nothing.
Zaur (5-year-old): I love when they play with me a lot. I love playing tag and hide-and-seek. Tsitsino is the best at hiding. She knows some secret places.
“We come up with some new games to keep from getting bored and keep warm”
– Will you show us these places?
Tsitsino: You want too much! Where will I hide then? Come on, I’ll show you something else. But do not tell anyone!
“This is my place to hide. Do not tell anybody!”
– Wow, no one will find you there.
Tsitsino: You know, I want to become a policeman so that I can put everyone in jail. This is my biggest wish. And the second is that Zaur no longer gets sick. And the third is to fix a roof. It’s good to hide here, but when it rains it’s bad.
– Well, get down from there, policeman! Let’s ask the rest about their wishes.
Tsitsino: I can speak for everyone! Everyone wants a roof so that the rain doesn’t get inside! And I want to put everyone in jail!
“Prison is a right place for all bad people!”
– If you don’t put me in jail, I’ll better ask them myself. Can I?
Tsitsino: You can ask them if you want, let’s go and ask.
“We are all very friendly. Why should we fight? We have nothing to share.”
– Datuna, let’s start with you as the oldest. Tell me about your dreams. What do you do, who do you want to be?
Datuna (12 years old): I go to school, and after school we all play together. We don’t have a TV or computers, so we invent different games ourselves. I also go to church often. I “work” there as a novice. When I grow up, I think I will become a priest.
“I love to work and help, so I decided to serve in the church”
– It is so interesting! So, spiritual life is very important for you?
Datuna: Yes, but there are some things that would make me very happy. This is a computer with a steering wheel and an inflatable pool. Sometimes I close my eyes and think how cool it would be if we had one! It would bring so much joy to children.
– What food to you prefer?
Datuna: Well. To be honest, I don’t like eating. I am fasting now. I broke it only once by chance – I ate some cheese. That’s what I really like!
“Will you really bring me a ball?”
Degol (2-year-old): I want ball, and also “socolate”!
Tsitsino: He said he wanted a ball, and a chocolate bar, and a small car, and a bicycle!
– Are you sure he said that?
Tsitsino: Yes! I’m his sister. I know him.
Mom is the most delicious – like a “socolate”
– You are so serious kids! One wants to become a policeman, the second – a racer, the third – a priest!
Tsitsino: Why didn’t you ask me about food?
– Oh, you chatted me up, I forgot to ask you!
Tsitsino: – So, ask me! What are you waiting for?
– What food do you like, Tsitsino?
Tsitsino: I love eating! But most of all I like chocolate with hazelnuts and ice cream. And also tomatoes and cucumbers. But mom is still the most delicious thing!
“Our sides hurt because of this bed”
– Now, with your permission, I will talk to your “delicious” mother. Maybe she also has something to say?
Tsitsino: She will also talk about the roof!
Fatima: She is so mischievous! And she tells the truth. Indeed, we have a lot of problems, but the first thing we can never do on our own is the roof! It would be great to fix it! And it looks like there will be fewer problems then. If we had roofing materials, my husband would do everything himself. He has golden hands.
The family does not have furniture and appliances.
– Tell me about all the problems that you remember.
Fatima: Beds! We only have three beds for seven people. My husband sleeps on one, and my children and I sleep on the other two! You can’t imagine how it feels! It’s terrible! Probably, I ask a lot, but we really need food, clothes and shoes, a washing machine, and beds. That’s all I can think about right now.
Tsitsino: And don’t forget the roof! And what I told you!
“Degol, his brothers and sisters are waiting for the kindest people!”
The children said that they would be waiting for new friends every day. Although the children said that they no longer believe in friendship, maybe we can convince them otherwise. It doesn’t matter to us how the children are dressed to hug them and press them to the heart. We do not care what house do they have to come to visit them. The only thing that matters is that they exist, and they are waiting to us!
If any of you can visit this family and get to know these charming children personally, know that you will not regret it! Their address is: Chiatura Municipality, village Perevisa.
At the moment, they need to fix the roof, buy beds, food, hygiene products and a washing machine. They certainly need clothes and shoes. If you wish, you can bring them sweets and toys to make them happy.