“მე მიზანი მაქვს!”- სასტიკი ოჯახური ძალადობის მსხვერპლი, უნარშეზღუდული ქალი, ერთ-ერთი ყველაზე მზრუნველი და მოსიყვარულე დედა აღმოჩნდა საქართველოში
calendar დეკემბერი 14, 2022
ნინო ამ ნაგებობას „სასახლეს“ უწოდებს. როდესაც ორი წლის შვილი გყავს და არსად გაქვს წასასვლელი, უბრალოდ თავზე ჭერიც შენთვის არის სასახლეც და ციხე-სიმაგრეც. მერე რა, რომ აქ არ ცხოვრება შეუძლებელია. ნინოს საშინელი სიზმარივით ახსენდება, სახლიდან ჩვილთან ერთად როგორ წამოვიდა და მთელი ერთი წელი გაატარა ოჯახური ძალადობის მსხვერპლთა თავშესაფარში: „ყველას არ გამოსდის ისეთი ოჯახის შექმნა, როგორზეც ოცნებობენ. დროთა განმავლობაში კი, ოცნებებიც ქრება და თავში გიტრიალებს მხოლოდ ერთი აზრი: შვილს რა ვაჭამო“.
დასანანია, მაგრამ თავშესაფარში ცხოვრება შეიძლება მხოლოდ ერთი წლის განმავლობაში. სამწუხაროდ, ჩვენს პატარა საქართველოში უამრავი ქალია, ვისაც თავზე ჭერი არ გააჩნია. ბევრს წასასვლელი არ აქვს შვილებთან ერთად და თავშესაფარი გადარჩენის ერთადერთი გზა არის მათთვის.
ნინო: ერთი წელი გავატარე თავშესაფარში. მერე კი, წამოსვლა მომიწია. თელავის რაიონის ადმინისტრაციამ 100 ლარად ოთახი მიქირავა. პირობები ცუდი იყო, მაგრამ შეიძლებოდა ცხოვრება. რამდენიმე თვეში კი, წამოსვლა მოგვიწია იმის გამო, რომ პატრონმა სახლის გაყიდვა გადაწყვიტა.
„ჩემო ოქრო, მთებს გადავაბრუნებ შენი გულისთვის“
– მერე კი, ეს შენობა ნახეთ?
ნინო: ასე ვიტყოდი, ძალიან კეთილი ადამიანი შეგვხვდა და აქ სრულიად უფასოდ ცხოვრების უფლება მოგვცა. მოგვიტანა აუცილებელი ნივთები, საწოლი, ღუმელი, შეშა. მხარში დაგვიდგა ასეთ  მძიმე ჟამს. თქვენც, მოგმართეთ სწორედ იმიტომ, რომ მჭირდება მხარდაჭერა. ახლა, ეს სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია ჩემთვის და ჩემი შვილისთვის.
„ჩემისთანა უსახლკაროებისთვის, ნამდვილი სასახლეა ეს ნაგებობა“
„აუცილებელი ნივთები გვაჩუქეს. გაყინულ მიწაზე კი არა, საწოლებზე გვძინავს და ეს უკვე ბევრს ნიშნავს ჩვენთვის“
„გვაქვს აუცილებელი საყოფაცხოვრებო ნივთები. ძველია, დაბზარული, მაგრამ ეს ხომ არ არის მთავარი? მთავარი არის ის, რომ უბრალოდ გვაქვს“
– მხარდაჭერაში რას გულისხმობთ?
ნინო: ფეხზე დადგომა მინდა, მინდა მქონდეს ჩემი საკუთარი პატარა კუთხე, სადაც წყნარად ვიცხოვრებ, სიმშვიდესა და სიყვარულში ჩემს პატარა ბიჭთან ერთად. რა არის ჩემი ცხოვრება ახლა? საკუთარი არაფერი გამაჩნია, კოვზიც კი. ალბათ იფიქრებთ, რომ ასე ცხოვრება არ შეიძლება, მაგრამ ჩემთვის ეს კედლები სასახლეზე ძვირფასია, ეს საჭმელი კი,  მირჩევნია ნებისმიერ დელიკატესს. და იცით, რატომ? იმიტომ, რომ აქ თავს დაცულად ვგრძნობ. ყველა ქალს ვუსურვებ, გამონახოს საკუთარ თავში ძალა და წამოვიდეს იქიდან, სადაც მას ამცირებენ და ამწარებენ.
– სრულიად მარტონი, უსახსროდ როგორ ცხოვრობთ?
ნინო: ჩვენი საცხოვრებელი პირობები საპატიმროზე უარესია: ორნი ვარსებობთ თვეში 270 ლარით.
როგორ უნდა იცხოვროს დედა-შვილმა მთელი თვე 270 ლარით?
– რა სახის დახმარება გჭირდებათ პირველ რიგში?
ნინო: მერიდება საუბარი ჩვენს პრობლემებზე, მაგრამ ნამდვილად გვაქვს და ჩემი შვილისთვის მნიშვნელოვანია. სახლში არანაირი ტექნიკა არ გვაქვს. საერთოდ არაფერი! სანამ გარეთ ყინავს, პროდუქტი არ ფუჭდება. მაგრამ ვერც კი წარმომიდგენია, ზაფხულში რა უნდა ვქნათ.
მაცივრის გარეშე, კიდევ შეიძლება როგორღაც ცხოვრება. ამჟამად, ჩვენი მთავარი პრობლემა არის საწოლები და ტელევიზორი. ალბათ, იტყვით: „რა ტელევიზორი?“ მაგრამ, როდესაც, გარშემო ყველაფერი ნაცრისფერია, არ ჩანს არანაირი იმედის სხივი, ტელევიზორი გადარჩენის ერთადერთი ხერხია ჩემთვის და დუდასთვის! ცოტა ხნით მაინც, ყველა პრობლემას რომ მოვწყდეთ. კიდევ, საკმარისი საჭმელი არ გვაქვს. მრცხვენია ამის თქმა, მაგრამ ხანდახან, მშიერი ვრჩები, დუდას რომ ვაჭამო.
„ეს თაფლისფერი თვალები დედიკოს სამყაროა“
– რაზე გყოფნით თქვენი შემოსავალი?
ნინო: სოციალურ შემწეობას ვიღებთ. ჯამში 270 ლარი გამოდის. აი, მითხარით, როგორ უნდა გადავანაწილო ეს თანხა, ყველაფერზე რომ მეყოს? თავადაც გესმით, რომ ასეთ პირობებში შეიძლება არსებობა, მაგრამ არა ცხოვრება. ბავშვს სჭირდება ტანსაცმელი, ფეხსაცმელი, საჭმელი. მომავალ წელს ბაღში მინდა მისი მიყვანა, იქ, კარგად აჭმევენ მაინც. მართალი გითხრათ, ნერვები საერთოდ აღარ მივარგა! არ ვიცი, რა ვიღონო! ალბათ, ვიღაც მისაყვედურებს, ახალგაზრდა ქალია, წავიდეს და იმუშაოსო – იტყვის. სიამოვნებით წავალ, სამსახური რომ იყოს. მაგრამ, აქ არაფერი არ არის. სად წავიდე, სად ვიშოვნო სამსახური? ბავშვის დამტოვებელი არავინ მყავს, თან ხეიბარიც ვარ. ხომ ხედავთ, ჯოხით დავდივარ. 16 წლის ვიყავი, ავარიაში რომ მოვყევი და ინვალიდად ვიქეცი.
„16 წლის ვიყავი, ავარიაში რომ მოვყევი, მას შემდეგ, გადაადგილება ძალიან მიჭირს. მაგრამ ჩემი შვილის გამო, თანახმა ვარ ნებისმიერ სამსახურზე.“
– ბავშვს რას აჭმევთ? რაზე უნდა გეყოთ ეს თანხა?
ნინო: წვნიანები, მაკარონი, წიწიბურა… ხანდახან, საერთოდ არაფერზე არ მყოფნის და მაღაზიიდან პროდუქტი ნისიად მომაქვს. ან კეთილი ადამიანები მეხმარებიან. უფალს არასდროს მივუტოვებივარ. აი, ახლაც მეგონა, რომ ამ ზამთარს ვერ გავუძლებდით, მაგრამ გამოჩნდა თქვენი ფონდი. ეს ჩემთვის უდიდესი იმედია! ვიცი, რომ ღვთის ადამიანები ხართ!
– იქნებ, ნათესავებიდან ან ახლობლებიდან გეხმარებათ ვინმე?
ნინო: მშობლები ცოცხალი აღარ მყავს. ნათელში ამყოფოს ღმერთმა. ბედნიერი ბავშვობა მქონდა და ამისთვის მადლობელი ვარ მათი. ახლაც, ყველაზე მძიმე დღეებში, ჩემს უღრუბლო ბავშვობას ვიხსენებ. მთელი გულით მინდა, რომ დუდასაც ასეთი მოგონებები დარჩეს… ყოფილი მეუღლის მხრიდან არავინ გვეხმარება, არავის მჭირდებით.
– ხელისუფლებას თუ მიმართეთ დახმარებისთვის?
ნინო: კი, მივმართე. როგორც უკვე გითხარით, ადმინისტრაციის უფროსმა, ვანტას სოფლის გამგებელმა შემიფარა. ეს ოთახი ისე მომიწყო, ცხოვრება რომ შეიძლებოდეს. მეხმარებიან, მაგრამ მარტო მე ხომ არ მიჭირს ამ ქვეყანაში.
უკეთილშობილესი ქართველები დუდას მშიერს არასდროს დატოვებენ
– ხსნას რაში ხედავთ? ადამიანების სიკეთის გჯერათ?
ნინო: რა თქმა უნდა, მჯერა! ჩვენს ქვეყანაში ცხოვრობს უამრავი კეთილი და გულისხმიერი ადამიანი. მჯერა, რომ თქვენი ფონდი და კეთილი ადამიანები დამეხმარებიან. იცით, თქვენი ფონდის გვერდზე იმდენი სულის შემძვრელი ისტორია წამიკითხავს! მიტირია კიდეც! ზოგიერთი ადამიანის გასაჭირთან შედარებით, ჩემი პრობლემები აღარ ჩანს იმდენად გლობალური. თქვენი ფონდი იმდენ შეჭირვებულს ეხმარება! ვერც კი წარმოიდგენთ, როგორი მადლობელი ვარ თქვენი, გვერდი რომ არ აუარეთ ჩემს პრობლემებს. ეს მომავლის იმედს მაძლევს.
დუდა რომ გაიზრდება, იტყვის: „დედას საშუალება არ ჰქონდა, მაგრამ მაინც გამილამაზა ბავშვობა“
– თქვენს შვილზე, მის გატაცებებზე. რა უყვარს?
ნინო: დუდა თავისებური ბიჭია. ხანდახან ჭირვეულობს, მე კი, სათამაშოებიც არ მაქვს, რომ გავართო. არ მაქვს ტელევიზორი, რამით რომ დავაინტერესო, ნახატიანი წიგნიც კი არ მაქვს.
– გვითხარით, რაზე ოცნებობთ?
ნინო: არ მაქვს ოცნება. ოცნება როგორია? არასდროს ვიცით, თუ აგვიხდება. მე მაქვს მიზანი! ჩემი მიზანია, როგორღაც უკეთესობისკენ შევცვალო ჩვენი მდგომარეობა, რომ მე და ჩემმა შვილმა კი არ ვიარსებოთ, ნამდვილი ცხოვრებით ვიცხოვროთ. ბავშვობის ლამაზი მოგონებები რომ „შევუქმნა“, ცოტა მაინც. სათქმელი რომ ჰქონდეს, როდესაც გაიზრდება: „დედას საშუალება არ ჰქონდა, მაგრამ მაინც გამილამაზა ბავშვობა“.
მეგობრებო, როგორც ხედავთ, ნინო და მისი შვილი უკიდურეს გაჭირვებაში ცხოვრობენ. გულგრილად გვერდს ვერ ავუვლით და აუცილებლად უნდა დავეხმაროთ! მათ სჭირდებათ საკვები პროდუქტი, ნებისმიერი საოჯახო წვრილმანი და ტანსაცმელი. მოდით, დავეხმაროთ, მივცეთ ფეხზე დადგომის და ნორმალურად ცხოვრების შანსი.
მოინახულეთ ნინო, გაიგეთ, რა სჭირდება, გაამხნევეთ, მხარში ამოუდექით და უთხარით, რომ მარტო არ არის და ჩვენ გასაჭირში არ მივატოვებთ! ეს ძალიან მნიშვნელოვანია!
თუკი ვინმეს ექნება სურვილი მოინახულოს და დახმარება პირადად გაუწიოს, მათი მისამართია: თელავის მუნიციპალიტეტი, სოფელი ვანტა.
(დანიშნულება: ნინო ზაალიშვილი)
სპეციალურ ნომერზე: 0901 200 270 თქვენს მიერ განხორციელებულ მხოლოდ ერთ ზარს, ადამიანის სიცოცხლის გადარჩენა შეუძლია:!

“I have a goal!” – A victim of domestic violence, a woman with disabilities, turned out to be the most caring and one of the most loving mothers in Georgia
calendar December 14, 2022
Nino calls this place “the palace”. When you have nowhere to go with your two-year-old son, a roof over your head is both a home and a fortress for you. No matter if this place is completely unsuitable for living. Nino, as if in a nightmare, recalls how she left home with a baby in her arms and lived in a shelter for victims of domestic violence for one year: “Not everyone gets the kind of family he dreams about. Dreams eventually cease to visit you, when you have only one thought in your head – how to feed your child.”
Unfortunately, you can only stay in the shelter for one year.
Unfortunately, there are a lot of women in our little Georgia who need shelter. Many of them have nowhere to run away with their children from their rapist husbands, and the shelter is the only chance for them to survive.
Nino: After a year spent in the shelter, I had to leave. Telavi district administration rented a room for me for 100 GEL. Conditions there were bad, but still it was possible to live there. But we had to move from there after a few months because the owner decided to sell the house. We found ourselves in the street.
“Honey, I’ll move mountains for you”
– And then you found this building?
Nino: I would say that a very kind person found us and let us live here completely free of charge. He brought us all the necessary things – a bed, a stove, firewood. He supported us in this difficult moment. And I addressed you seeking for support. It is vital for me and my son now.
“For homeless people like me, this building is a real palace”
“They gave us the necessities. We sleep on beds, not on ground, and this is a big deal.”
“We have all the necessary utensils. They are old, cracked, but does it matter? The most important thing is that we have them”
What do you mean by “support”?
Nino: I want to get on my feet, I want to have my own little room where I will live quietly, in peace and love with my little son. Not like now. I don’t have anything of my own, not even a spoon. You probably think that it’s impossible to live like this, but for me these walls are more precious than a palace, and this food is like a delicacy. Do you know why? Because I feel safe here. I wish all women to find strength in themselves and leave from where they mock you.
– How do you manage to survive alone, with no means?
Nino: The conditions in which we survive are worse than in prison: 270 GEL per month for two.
How can a mother and son survive on 270 GEL per month?
Nino: I embarrassed to talk about all my problems, but they exist and are vital for my child. I have no appliances at home. Absolutely nothing! While it’s cold outside, the food won’t spoil. But I have no idea what to do in the summer.
However, we can still survive without a refrigerator. The main problem right now is the beds and the TV. “What a TV?” – you’ll say. But, when everything is dull around, when there is no ray of hope, a TV would be a real salvation for both me and Duda! We will distract from all problems at least for a while. Besides that, we do not have enough food. I’m embarrassed to say, but sometimes I don’t eat it myself, if only Duda has enough food.
“Those brown eyes are the whole world for mom”
– What your income is enough for?
Nino: We get a social allowance. It is 270 GEL in total. Tell me how to distribute this money so that there is enough for everything? It is clear, that in such conditions one can somehow survive, but not live. Child needs shoes, clothes, food. Starting next year, I would like to send him to a kindergarten – at least they will feed him well there. To be honest, I already have no nerves! I don’t know how to live! Someone will probably reproach me – they say, you are young, you could work yourself. I would be happy to have a job! But there’s nothing here. Where can I go to earn money? There is no one to leave the child with, and I have health problems. You see, I’m a cripple, I walk with a stick. I had an accident at the age of 16 and was left disabled after that.
“I had an accident at the age of 16, since then I can hardly move. But for the sake of my son, I will take any job.”
– What does your child eat? What this money can be enough for?
Nino: Soups, pasta, buckwheat… Sometimes we don’t have enough money at all, so I take groceries on credit from the store. Or good people help us. God never leaves me alone. Even now I thought I would not manage to survive the winter, but your Fund appeared. This is such a huge hope for me! I know that you are from God!
– Maybe some of your relatives or friends help you?
Nino: My parents are no longer alive. May they rest in peace! I had a happy childhood, thanks to them for that. Now in the most difficult days I remember my carefree childhood. I want so much to leave such memories for Duda… But on no one helps us from the part of my ex-husband, no one needs us.
Nino: Yes, I did. As I said before, the head of the administration (gamgebeli) of the village of Vanta sheltered us and equipped this room so that we could live here. They provide me help. But I’m not the only one in need in this country.
The kindest Georgians will never leave Duda hungry
– In what do you see salvation? Do you believe in the kindness of people?
Nino: I believe indeed! There are a lot of kind and empathetic people living in Georgia. And I believe that your Fund and all kind people will help us.  You know, I read such heartbreaking stories on your Fund’s website! I cried! Compared to the troubles of some people, my problems seem not to be so global. Your Fund helps so many people! You can’t even imagine how grateful I am to you for not remaining indifferent to my problems. This gives me hope for a better future.
When Duda grows up, he will say: “Although my mother had no means, she made my childhood beautiful”
– Nino, tell us about your son. What does he like, what is he interested in?
Nino: Duda is an unusual boy. Sometimes he plays up, and I don’t even have toys to distract him, No TV to interest him, not even picture books.
– Tell me about your dreams.
Nino: I don’t have any dreams. Dreams are like… No one knows when they come true. I have a goal! My goal is to somehow improve my situation so that my son and I not only survive but live like people. So that I can give him some beautiful childhood memories. So that when he grows up, he said: “My mom didn’t have the means, but she made my childhood wonderful.”
Friends, as you can see, Nino and her son Duda live in extreme poverty. We cannot remain indifferent and not help them! They need food, home appliances, beds, all household items, and clothes. Let’s help them, show our mercy, give them a chance to stand on their feet and live a normal life.
Visit Nino, ask her about her needs, cheer her up, support her and tell her that they are not alone and we will not leave them in trouble! It’s extremely important!
If anyone is willing to visit and help her in person, here is her address: Telavi Municipality, village Vanta.