„მიმატოვეს ჩემმა შვილებმა, გარდაცვლილმაც და ცოცხალმაც“
გულომ იმდენი ცრემლი დაღვარა, რომ ვეღარავის და ვეღარაფერს ხედავს. მაგრამ, მოხუცთა თავშესაფარს ვინმე რომ სტუმრობს, სთხოვს მიაწოდოს სამი სურათი, რომელსაც კარადაში ინახავს. უნდა, რომ თავისი შვილები და შვილიშვილები ანახოს და ჰკითხოს: „შეხედე, რა კარგები და ლამაზები არიან, არა? აი, ასეთი ლამაზები დავასაფლავე სამივე, მიწაში ჩავდე.“ ის მხოლოდ იმისთვის ცოცხლობს, რომ იტიროს. დაკარგა თვალის ჩინიც, საბუთებიც და სახლ-კარიც. ყველამ მიატოვა, გარდაცვლილმა შვილებმაც და ქალიშვილმაც, რომელიც ცოცხალია, მაგრამ კეთილი ადამიანები ვერ პოულობენ.
„უპატრონო ვარ, ყველასგან მიტოვებული. ყველაფერი დავკარგე, საბუთებიც, სახლ-კარიც და თვალის ჩინიც“
გულომ იმდენი ცრემლი დაღვარა, რომ ვეღარავის და ვეღარაფერს ხედავს. მაგრამ, მოხუცთა თავშესაფარს ვინმე  რომ სტუმრობს, სთხოვს მიაწოდოს სამი სურათი, რომელსაც კარადაში ინახავს. უნდა, რომ თავისი შვილები და შვილიშვილები ანახოს და ჰკითხოს: „შეხედე, რა კარგები და ლამაზები არიან, არა? აი, ასეთი ლამაზები დავასაფლავე სამივე, მიწაში ჩავდე.“ ის მხოლოდ იმისთვის ცოცხლობს, რომ იტიროს. დაკარგა თვალის ჩინიც, საბუთებიც და სახლ-კარიც. ყველამ მიატოვა, გარდაცვლილმა შვილებმაც და ქალიშვილმაც, რომელიც ცოცხალია, მაგრამ კეთილი ადამიანები ვერ პოულობენ.
გულო ბებია: 77 წლის ვარ. აღარაფერი შემიძლია, შვილო. საჭმელს თუ მომაწვდის ვინმე – შევჭამ. და გაუნძრევლად ვზივარ მთელი დღე. ძალიან მრცხვენია, მაგრამ საპირფარეშომდეც კი, მარტო ვერ მივდივარ. აქაც მეზობელმა მომიყვანა, ქუჩაში რომ დავრჩი და ვტიროდი, შევეცოდე.
„აქ ძალიან გულკეთილი ადამიანები მუშაობენ, საპირფარეშომდეც მაცილებენ და ბაღშიც გავყავარ“
– ქუჩაში რატომ დარჩით, გულო ბებია? ახლობელი არავინ გყავთ?
გულო: იმიტომ, შვილო, რომ ყველამ მიმატოვა, უპატრონო ვარ. ერთი გოგო მყავს მაგრამ, ის უკვე 10 წელია აღარ მკითხულობს. საქართველოში არ ცხოვრობს. მე კი არ ვიცი, სად უნდა ვეძებო.
– და მან არც კი იცის, რომ აქ ხართ?
გულო: არ იცის. სიკვდილს ვნატრობ, გეფიცები. ასეთ დღეში ყოფნას, ხომ ნამდვილად ჯობია.
– გვიამბეთ რა მოხდა, გთხოვთ.
გულო: ე-ე-ე-ეჰ… თვალებიც აღარ მივარგა, იმდენი ცრემლი ვღვარე, რომ დავბრმავდი. იცი, ძალიან მიმძიმს. სამი ყველაზე ძვირფასი ადამიანი დავასაფლავე. ჩემს შვილს მერაბს, ინფარქტი დაემართა. 37 წლის იყო და ასე, ერთ წამში მოკვდა.
“ჩემი შვილი მერაბი ერთ წამში მოკვდა”
ჩემი ზურიკო, ჩემი უსაყვარლესი შვილიშვილი, რა მიქნა, ვაიმე… (ტირის.)მაღალი, ლამაზი, ვაჟკაცი, ვაიმე-ე-ე… მხოლოდ 19 წლის იყო, ცოდო არ არის? აბა, არ გაგიჟდები?.. მერაბის შვილი. თავი მოიკლა, ზურიკომ, ნეტავ მე მოვეკალი… (ტირის.) მე-9 სართულიდან გადახტა, თავისი სახლის ფანჯრიდან. გგონია, ვინმემ მითხრა, რა მოხდა? ჩემმა გოგომ დამირეკა, მითხრა: „ზურიკო ცუდად არის და მიდიო.“ მივედი და ზურიკო აღარ დამხვდა, გესმის?.. სახლში გლოვა, ჩემი რძალი გაგიჟებული ტირის და მოთქვამს. მანქანების სადგომის დარაჯებმა მითხრეს, რომ თითქოს, აფეთქების ხმა გაიგეს. ბაჰ! ნახეს, რომ ახალგაზრდა ბიჭი ეგდო მიწაზე… ჩემი ზურიკო ეგდო მიწაზე… მეც გადახტომა მინდოდა. მერაბის და ზურიკოს მერე. უნდა გადავმხტარიყავი…
„ჩემი ლამაზი, ჩემი უსაყვარლესი ზურიკო, მიწაზე ეგდო, მკვდარი…“
იცი, როგორ მიყვარდა ჩემი შვილიშვილი? მეშინოდა, ხულიგნებს ან ნარკომნებს არ აჰყოლოდა. ელიავას ბაზრობაზე ვმუშაობდი და ისიც იქ წავიყვანე. კარგად მოეწყო, ხელფასიც ჰქონდა. იმ დღეს, დედასთან და ბებიასთან ჩხუბი მოუვიდა იმის გამო, რომ მამამისის მანქანა გაყიდეს. მერე კი, გადახტა. ასე იყო, შვილო.
„მეც თავი უნდა მომეკლა! ფანჯრიდან უნდა გადავმხტარიყავი, შვილი და შვილიშვილი როდესაც დავკარგე…“
– რამხელა ტკივილია, გულო ბებია… შეიძლება, ჩაგეხუტოთ?
გულო: მოდი, ჩამეხუტე, ე-ე-ეჰ. (მძიმედ ამოიოხრა.)
– და მეორე შვილი, ბებო? მას რა დაემართა?
გულო: მოსკოვში ცხოვრობდა, მე შორს ვიყავი. არავინ უთხრა, რომ თავს გაუფრთხილდეს. ყინვაში მუშაობდა. მკერდზე ცხიმგროვა გაუჩნდა და ცხიმგროვა კი არა, კიბო აღმოჩნდა. 48 წლის იყო, ისიც ახალგაზრდა დაიღუპა… აი, ასე დავბრმავდი, ჩემი შვილების გამო…
„თვალებზე ბინდი მაქვს გადაკრული. აღარ მაქვს თვალები, დავბრმავდი ამდენი ტირილით“
– გულო ბებია, როგორ დარჩით ასე, ქუჩაში, უსახლკაროდ?
გულო: ბანკიდან სესხი გამოვიტანე, შვილი და შვილიშვილი, რომ დამესაფლავებინა. მაგრამ, ვერ გადავიხადე და დავკარგე ბინა. კიდევ კარგი, ინგამ გადამარჩინა. (ინგა მოხუცთა თავშესაფრის დირექტორია. – რედ.) დღეში სამჯერ გვაჭმევენ, გვაბანავებენ, საპირფარეშოშიც გვაცილებენ. ძალიან გულკეთილი ადამიანები არიან.
„მე აღარაფერი შემიძლია, საჭმელს რომ მომაწვდიან, ვჭამ“
– ოდესმე თუ გიფიქრიათ, რომ ასეთი სიბერე გელით?
გულო: არასდროს! ბედნიერი ვიყავი, სიცოცხლე მიხაროდა, კარგი ოჯახი მყავდა, კარგი მეუღლე, სამი შვილი. ჩემი სამსახურიც მიყვარდა. მართალია, მინისტრი არ ვყოფილვარ, უბრალო დამლაგებლად ვმუშაობდი, მაგრამ მაინც ძალიან კმაყოფილი ვარ, ასე რომ იყო. ახლა რომ მითხრან: „გულო, თავიდან დაიწყე ცხოვრება“, ისევ ვიმუშავებდი დამლაგებლად.
„კარგი ოჯახი მყავდა, კარგი მეუღლე, ბედნიერი ქალი ვიყავი“
სწორედ ამ პროფესიით ვინახავდი ჩემს ოჯახს, როდესაც ჩემი მეუღლე გარდაიცვალა. ჯერ პენსიაზეც არ იყო გასული, ინფარქტით რომ გარდაიცვალა. ახალგაზრდობაში ძალიან ყოჩაღი ვიყავი, მერეც, სანამ მხედველობა მქონდა. ოთხ ადგილას ვმუშაობდი, ქუჩებს ვხვეტავდი, სადარბაზოებს ვალაგებდი, შვილები რომ დამეპურებინა… აბა… მაშინ არც დენი იყო ქალაქში, არც გაზი, ძალიან გვიჭირდა.
„სანამ მხედველობა მქონდა, ყოჩაღი ვიყავი. ახლა კი, კედელ-კედელ ძლივს დავდივარ“
– აქ მეგობრები თუ გყავთ?
გულო: ყველასთან კარგი ურთიერთობა მაქვს. აბა, გაიკითხე, არავინ გეტყვის, რომ გულოს ვინმესთან კამათი მოსვლია. 8 თვეა აქ ვარ. ჩემს პრობლემებსაც არავის ვახვევ თავს. თუ ვინმე რამეს მკითხავს, ვეტყვი. აქ ყველას თავისი დარდი აქვს, ხვდები? ვინმე ახალი ან სტუმარი თუ მოდის და ჩემს ამბავს იგებენ, ასე მეუბნებიან: „ვაიმე, რა საწყალი და უბედური ქალი ყოფილხარო.“
„აქ ყველას თავისი დარდი აქვს, ხვდები?“
– რა გჭირდებათ, გულო ბებია? რით შეუძლია ჩვენს ფონდს, რომ დაგეხმაროთ?
გულო: საკუთარი არაფერი გამაჩნია. შემომხედე, ამ სიცხეში ფეხზე თბილი ჩუსტები მაცვია… მინდა, ერთი ახალი საწოლი და ტუმბო რომ მქონდეს. უნდა დამეხმაროთ. პენსიასაც კი ვერ ვიღებ. მე ხომ ვერაფერს ვხედავ, საბუთები დავკარგე, აღარ მახსოვს, სად შევინახე. ახლა კი, პენსიას ვეღარ ვიღებ. ადამიანს კი, ფული სჭირდება, ექიმთან წასასვლელად, წამლების შესაძენად. მეც ხომ, ადამიანი ვარ. ბევრი რამ მაწუხებს: გული მტკივა, კუჭიც, ჰაერი არ მყოფნის, ვერ ვსუნთქავ, მაღალი წნევაც მაქვს. ძალიან მინდა კიტრი და ვერ ვჭამ, საერთოდ არ მაქვს კბილები… მინდა, რომ ისევ მქონდეს ჩემი პენსია, ძალიან გამიხარდებოდა.
„ნახე, ამ სიცხეში ფეხზე რა თბილი ჩუსტები მაცვია“
– გულო ბებო, ახლა, თქვენს შვილთან დალაპარაკება რომ შეგეძლოთ, რას ეტყოდით? ნაწყენი ხართ?
გულო: რანაირად უნდა ვიყო ნაწყენი? არაფერი ვიცი მის ცხოვრებაზე, არ ვჭირდები. (ცრემლებს იკავებს.) მადლობა ღმერთს, ინგა მყავს და მას ვჭირდები. არ მინდა, ხელი შევუშალო რამეში ჩემს შვილს, მის ცხოვრებაში  ჩარევა არ მსურს. ალბათ, თავისი ოჯახური პრობლემები აწუხებს, ჯანმრთელობაც სუსტი აქვს. მისთვის ხელის შეშლას, რამის თხოვნას, ისევ მარტოობა მირჩევნია. მირჩევნია, მარტომ ვიტირო. სიცოცხლის დიდი სურვილი არ მაქვს. შესაძლოა, ჩემთვის ყველაფერი მალე დასრულდეს კიდეც.
– გულო ბებო, აუცილებლად გავაკეთებთ ყველაფერს, გული რომ გაგიხაროთ. თქვენ აღარ იქნებით მარტო. თქვენს ისტორიას წაიკითხავს ძალიან ბევრი ადამიანი და თქვენი დახმარება მოუნდებათ. რა რჩევას მისცემდით ახალგაზრდებს?
გულო: იმუშავეთ, ისწავლეთ, ნამუსით იცხოვრეთ. სასმელს არ მიეკაროთ, ნუ გახდებით ცუდი ადამიანები. უერთგულეთ საყვარელ მათ, ვინც გიყვართ და თქვენს მშობლებს ნუ ატკენთ გულს…
მოდით, მარტოსულ გულო ბებიას გავუთბოთ გული! მოდით, ვაჩუქოთ მას სითბო და სიხარული, მზრუნველობა გამოვიჩინოთ. მისთვის ძალიან მნიშვნელოვანია საბუთების აღდგენა,  ტანსაცმლის ყიდვა, კბილების ჩასმა, მისთვის სივრცის კეთილმოწყობა მოხუცთა თავშესაფარში, საწოლისა და ტუმბოს შეძენა. ნებისმიერი სახის დახმარება სიყვარულს გამომხატველი იქნება, რომელიც ასე ძალიან აკლია მას.
თუ გსურთ, პირადად მოინახულოთ გულო ბებია, მოხუცთა თავშესაფრის მისამართია: თბილისი, ვასილ კაკაბაძის ქ. 23.

calendar July 7, 2023
Gulo has already cried her eyes out – she sees nothing and no one. But when someone comes to the nursing home, she asks them to take out three portraits from the shelf case and look at her children and grandson.  And says – are they beautiful, are they good? That’s how she buried all three of them, the good and beautiful ones, and laid them in the ground. And she herself lives just to cry. Without eyes, without a home, without documents. Abandoned by the dead and the only living daughter but found by kind people.
Grandmother Gulo: I am 77 years old. I can’t do anything myself, my dear.  When they give me food, I eat.  And I sit in one place all day.  I’m very embarrassed, but I even ask someone to take me to the bathroom – I can’t see.  It was also a neighbor who brought me here, she felt sorry for me when I was left on the street, and she cried.
“People here are kind, they take me to the bathroom and bring me to the garden”
– Why did you end up on the street, Grandmother Gulo? Don’t you have any relatives?
Gulo: Because I am abandoned, belonging to no one.  I have one daughter. But she hasn’t asked about me for 10 years. She’s not in Georgia. And I don’t know how to find her.
– She doesn’t even know that you’re here?
Gulo: She doesn’t know that either. I really want to die – I swear to you. It’s better than what happened to me.
– What happened? Tell me please.
Gulo: Well… I don’t have eyes, I’m blind from tears. It’s very hard. I buried three of my people. My son, my Merab, died from a heart attack. He was 37 years old – he died in one minute.
“My son, my Merab, died in one minute…”
My Zuriko, my beloved grandson, what did he do to me! He was so tall, so handsome, my God… He was only 19 years old. How not to go crazy?…  He was Merab’s son. He took his own life, he should have killed me instead, my Zuriko (cries). He jumped from the 9th floor, from his own home. Do you know what they told me? My daughter called me and said, “Something’s wrong with Zuriko, go to them.”  When I got there, Zuriko was already dead, you know? And there was sorrow in the house, my daughter-in-law was crying, she was already acting strange, out of her mind. The parking attendants told me they heard a sound like an explosion. Boom! They turned around, and saw a young man lying on the ground… My Zuriko was lying on the ground… I wanted to jump too. Both for Merab and Zuriko.  I should have…
“My wonderful, beloved Zauriko was lying lifeless on the ground…”
You know how much I loved my grandson? I was afraid that hooligans or drug addicts would corrupt him. I even got him a job where I worked at the Eliava market. He had a good salary, everything was fine. But on that day, he had an argument with his mother and grandmother because they sold his father’s car, and after that, he jumped. Just like that, my dear.
“I should have killed myself too!  Jumped out of the window when my son and grandson died…”
– It hurts so much, Grandma Gulo… Can I give you a hug?
Gulo: Well, go ahead, hmm (sighs heavily).
– And your daughter, Grandma?  What happened to her?
Gulo: She lived in Moscow – I wasn’t with her.  No one told her to take care of herself.  She worked in the cold. They found a lipoma on her breast. But it was cancer, not a lipoma. She was only 48, still young… That’s how I lost my sight because of my children…
“In my eyes, there is darkness. No eyes, they have blinded from tears”
– Grandma Gulo, how did you find yourself without a home, on the streets?
Gulo: I had debts in the bank. I took money to bury my son, grandson, and make graves in the cemetery. But I couldn’t repay it, and I lost my apartment. It’s good that Inga saved me (Inga is the director of the nursing home, Ed.).  They feed me three times a day, bathe me, and take me to the toilet.  People here are very kind.
“I can’t do anything myself, just eat when food is given to me”
– Have you ever thought that your older years could end up like that?
Gulo: Never in my whole life! I was happy, full of life, had a good family, a good husband, and three children.  I loved working Even though I wasn’t a minister, but a simple cleaner, I am very satisfied with that. And if they were to say, “Start all over again, Gulo,” I would gladly go back to work as a cleaner.
“I had a good family, a good husband, and I was happy”
And with this profession, I supported my family when my husband passed away.  He hadn’t even received his pension when he died from a heart attack. I was agile both in my youth and later, as long as I could see. I worked in four different places – cleaning streets, staircases, just to feed my children… That’s it… There was no electricity or gas in the city back then.  It was hard.
“As long as I could see, I was agile, but now I can barely walk with the help of a wall”
– Do you have friends or companions here?
Gulo: I get along well with everyone. No one will tell you that Gulo had a fight with someone, ask anyone. I’ve been here for 8 months. I don’t go to anyone with my problems either.  If they ask, I tell them.  Everyone here has their own sadness, their own “dardi,” you know? (dardi – sorrow, sadness in Georgian) When someone new comes or when guests come and learn about my story, they say,  “Oh, poor you, unfortunate woman!”
“Everyone here has their own sadness, their own “dardi,” you know?”
– What do you need, Grandma Gulo? How can the Fund help you?
Gulo: I have nothing of my own. Look at what I’m sitting in this heat, wearing such warm slippers… I want a new bed and a bedside table. Please help me. I don’t even have a pension. I am blind and I have lost my documents, I don’t remember where I put them.  And now they won’t give me my pension.  But a person needs money to go to the doctor, to buy medication.  I am a human being too.  I have many things that bother me: my heart hurts, my stomach, I can’t breathe because there’s no air, and my blood pressure is high.  I really want to eat a cucumber, but I can’t because I don’t have any teeth left… I want my pension to be given back to me, it would make me happy.
“Look what warm slippers I wear in such heat”
– Grandma Gulo, if you could talk to your daughter right now, what would you say to her?  Are you angry with her?
Gulo: How can I not be angry?  I don’t know anything about her, she doesn’t need me (holds back tears).  Thank God I have Inga, and she needs me. I don’t want to interfere with my daughter, I don’t want to impose my problems on her. She probably has her own problems in her family, her health is not good.  It’s better for me to be alone than to bother her, ask for something, and interfere. It’s better for me to cry for myself. I don’t really want to live.  Maybe it will all end soon.
– Grandma Gulo, we will definitely do everything to bring joy to your heart.  You won’t be alone. Many people will read your story and want to help. What advice would you like to give to young people?
Gulo: Work, study, live with a clear conscience. Don’t drink, don’t associate with bad people. Be faithful in love.  And don’t hurt your parents…
Let’s warm the lonely heart of Grandma Gulo! Let’s give her warmth and joy, show her care. It is important to restore her documents, purchase clothing, help her get dentures, and improve her living space in the nursing home by providing a new bed and bedside table. Any assistance you provide will be an expression of love that she greatly needs.
You can personally visit Grandma Gulo at the nursing home. The address is: Tbilisi, Vasil Kakabadze Street, 23.