თქვენ დაეხმარეთ დაქვრივებულ ქალს და მის ორ შვილს და საგრძნობლად გააუმჯობესეთ მათი საცხოვრებელი პირობები. გიო და ნინო ბედნიერები არიან და საჩუქრების დღეს ზეიმობენ! თეონას კი კვლავაც სჭირდება ჩვენი მხარდაჭერა, შვილის ავადმყოფობის გამო ვერ იმუშავებს. იმისთვის, რომ ამდენ სიკეთეს აკეთებთ, მადლობას გიხდით და გლოცავთ! თუკი გიმძიმთ საყოფაცხოვრებო სირთულეებისა და გადაუჭრელი საკითხების გამო, რამდენიმე წამით ყურადღება ჩვენი ფეისბუქის პოსტებზე გადაიტანეთ; ან უმჯობესია, ჩვენს ნებისმიერ ბენეფიციარს დაურეკოთ და ყველა თქვენი პრობლემა უმნიშვნელოდ მოგეჩვენებათ მათთან შედარებით, ვისაც ცხოვრების ყველაზე მძიმე წუთს დაეხმარეთ. მათ პრობლემებთან შედარებით, ჩვენი პრობლემები არაფერია! აი, ნამდვილი გაჭირვება! ის თქვენ წინაშეა! უფალს მადლობა შესწირეთ იმისთვის, რაც გაგაჩნიათ! თქვენ უბედნიერესი ადამიანი ხართ! გახსოვდეთ ეს და დაეხმარეთ შეჭირვებულებს.
0901200270ცხრა წლის გიოს სიცოცხლე ბეწვზე ჰკიდ
ოჰ, რამხელა წუხილია დედის გულში, რომელიც მთელ ღამეს მძიმე სენით შეპყრობილი ვაჟის საწოლთან ატარებს! დიდი ხანია, მან მოსვენება და ძილი დაკარგა! რვა წლის გიოს ხომ სწორედ ღამით ემართება ეპილეფსიის საშინელი შეტევები. უცებ ახელს თვალებს, ერთ წერტილს აშტერდება და კრუნჩხვები ეწყება. მთელი სხეული უფითრდება და უცივდება, პირიდან ქაფი გადმოსდის.
ნინო (გიოს და, 14 წლის): „როცა გიოს შეტევა ეწყება, დედას შიში იპყრობს და თავადაც ცუდად ხდება, მე კი აღარ ვიცი, რომელს ვუშველო – ძმას თუ დედას?! ვცდილობ, გავაღვიძო ძმა, მაგრამ ის ცახცახებს და არ რეაგირებს, როცა ვეძახი ან ხელზე ხელს ვკიდებ. ყოველ ჯერზე ვფიქრობ, რომ სამუდამოდ ვკარგავ მას. ძალიან მიყვარს ჩემი ძმა და მის გარეშე ცხოვრება ვერ წარმომიდგენია!“
დედისთვის სიკვდილზე უარესია იმის ყურება, თუ როგორ იტანჯება საკუთარი შვილი
ოჯახი მხოლოდ გიოს ინვალიდობის პენსიითა და შემწეობით ცხოვრობს. მთელი ფული წამლებში მიდის. გიოს მამა ორი წლის წინ დაიღუპა და ახალგაზრდა ქალი სრულიად მარტო დარჩა ორ ბავშვთან ერთად. უკვე ორი წელია, რაც დედას გიო თბილისში არ წაუყვანია გამოკვლევებზე ექიმთან. სად იშოვოს ბავშვის სამკურნალო ფული?!
თეონა (დედა, 31 წლის): „გამუდმებულ შიშში ვცხოვრობ. სამსახურსაც ვერ ვიწყებ. მაგალითად, დამლაგებლად შემეძლო მემუშავა, მაგრამ გიოს უმეთვალყურეოდ დატოვება წუთითაც კი არ შეიძლება, ვერ ძლებს უჩემოდ. სულ მის გვერდით ვარ, მაშინაც კი, როცა ბავშვებთან ერთად თამაშობს ეზოში“.
გიოს საშინელი თავის ტკივილები დაეწყო, რის გამოც ბავშვი ლამის კედლებზე ავიდეს. ტკივილდამაყუჩებლები უკვე აღარ შველის. როგორ უძლებ ამ ყველაფერს, პატარავ?!
საბრალო, საბრალო ბავშვი სამი წლიდან იტანჯება. ეპილეფსიის გამო თანატოლებს ჩამორჩება განვითარებაში და დღემდე არ იცი წერა-კითხვა, მეხსიერების პრობლემებიც აქვს.
ბავშვს სასწრაფოდ სჭირდება ენცეფალოგრამის გაკეთება, სრული გამოკვლევის ჩატარება და მკურნალობის დანიშვნა
რა გააკეთოს მარტოხელა დედამ, რომელსაც პროდუქტებზეც კი არ ჰყოფნის ფული?! უფასო სასადილოდან წამოღებული საკვები ეხმარება ოჯახს, რომ შიმშილით არ დაიხოცონ.
გიოს დაიკო მზადაა, სამუშაოდ გავიდეს, მაგრამ არსად არ იღებენ, ის ხომ ჯერ კიდევ ბავშვია, სულ 14 წლისაა
ოჯახს საკუთარი სახლი არა აქვს. მეგობრებმა დროებით საქათმე დაუთმეს საცხოვრებლად
თეონამ მოხეხა იატაკი, ჩამოწმინდა კედლები და საქათმეში დასახლდა ბავშვებთან ერთად. წასასვლელი არსად აქვს… სახურავი ნახევრად დაშლილია, ჭერის ნახვრეტებიდან ცის დანახვა შეიძლება, კედლები იფხვნება. წვიმის დროს სახლში წარღვნა ხდება, მარტო ჯამების შედგმას ასწრებენ. თეონას ეშინია, რომ დამპალი ფიცრები მას და ბავშვებს თავზე არ დაეცეს!
თეონა: „ნუთუ შეიძლება მძიმედ დაავადებული ბავშვისთვის ასეთ პირობებში ცხოვრება? აქ არც საპირფარეშოა, არც სააბაზანო. გიოს ტაშტში ვაბანავებ. წყლის ზიდვაა თუ სარეცხის რეცხვა, ყველაფერში ბავშვები მეხმარებიან. მარტო ვერ გავუმკლავდებოდი“.
ფანჯრები ჩამტვრეულია, ქარი ისე უბერავს, როგორც ქუჩაში. სახლში არც წყალია, არც გაზი. სარეცხს ქალი ხელით რეცხავს. არც მაცივარი აქვთ, არც გაზქურა და არც ელემენტარული მაგიდა და სკამები
როგორც კი შეტევა ერთი წუთით მაინც გაუვლის, გიო, დედის ტანჯვის შემყურე, ცდილობს, თვითონ გააკეთოს სახლში რამე. ზოგჯერ დედის ნებართვის გარეშე აკეთებს საშიშ რამეებს, აი, როგორც ახლა მოაქვს გაზის ბალონი. კრუნჩხვებში რომ ჩავარდეს, გარშემო ყველაფერი აფეთქდება! რა საშინელებაა!
თეონას მოხუცი მშობლები ჰყავს, პენსიონერები. ისინი მეზობლად ცხოვრობენ ასეთივე ავარიულ სახლში. მათ თავად სჭირდებათ დახმარება
დაეხმარეთ გიოს, მეგობრებო! დაეხმარეთ მის ოჯახს! მისი გამოჯანმრთელებისთვის მთელი გულით ლოცვა, პოსტის მოწონება, გაზიარება, მკურნალობისთვის შესაწირავის გაღება და საკუთარი სულ პატარა სახლი მაინც – ეს უბრალო ნაბიჯებია ამ ოჯახისთვის ღვთის წყალობის მისაღებად, რომლებიც სიკვდილ-სიცოცხლის ზღვარზე იმყოფებიან!
საიდან უნდა ელოდეს დახმარებას საბრალო, მარტოხელა დედა? მოგმართავთ ფონდის კეთილ მეგობრებს! თქვენ სჭირდებით ამ ოჯახს! თქვენ სჭირდებით პატარა რვა წლის გიოს, რომელიც უმამოდ დარჩა და მამის მხარდაჭერა ასე აკლია. შეგვიძლია მთელმა საქართველომ ვაგრძნობინოთ, რომ ის მარტო არ არის! ბავშვის ჯანმრთელობისთვის ბრძოლაში დახმარების თითოეული წვეთი ფასდაუდებელია. ერთად ჩვენ ბევრი რამ შეგვიძლია. ჩვენ სასწაულის მოხდენა შეგვიძლია!
თუ გსურთ მოინახულოთ ოჯახი და პირადად გაუწიოთ დახმარება, მათი მისამართია: ხაშურის მუნიციპალიტეტი, სოფელი ჯვართმუხა.
ყოველთვის, როცა ვინმეს დახმარება შეგიძლიათ, უბრალოდ, გააკეთეთ ეს და გაიხარეთ, რომ ღმერთი თქვენი მეშვეობით პასუხობს ვიღაცის ლოცვებს!
(დანიშნულება: ლომიძეების ოჯახი).
გიო: „დედა, ნახე რა მოგვცეს! ხორცსაკეპი მანქანა მომაქვს შენთვის!!!“
თქვენი საჩუქრები მიიღო ლომიძეების ოჯახმა! ორი მანქანა, ავეჯითა და ტექნიკით დატვირთული. ხან ერთ თანამშრომელს ეხმარება გიო, ხან მეორეს. სკამები სამ–სამად არის შეკრული, ეჭიდება და ერთად მიათრევს სახლში.
— მოიცა, ეს მძიმეა შენთვის! – მაღაზიის თანამშრომელი ცდილობს მის შეჩერებას.
— საერთოდ არ არის მძიმე! – სკამების ქვეშიდან პასუხობს გიო. მერე მიკროტალღურ ღუმელსაც სტაცებს ხელს.
— ძია, ამას მე წავიღებ, გთხოვ! აქ ლობიანი და ხაჭაპური ხატია, დედამ რომ უნდა გამომიცხოს ხოლმე!
— არ მოგცემ! – ღიმილით ეუბნება უარს ფონდის თანამშრომელი. – უფლებას გაძლევ, ვენტილატორი, ხორცსაკეპი, ელექტროქვაბი წაიღო. მაცივარს და სარეცხ მანქანას ვერ მოერევი, მძიმეა შენთვის. ჩვენ შევიტანთ.
„დედა, უთო მომაქვს და ელექტრო ჩაიდანი! მანქანაში კიდევ ბევრი რამეა ჩვენთვის!“
გიო: „სამ სკამსაც ავწევდი თავისუფლად, მაგრამ შეეშინდათ და მხოლოდ ორი მომცეს!“
— გიო, როგორ ხარ, საყვარელო? ვხედავ, რომ კარგად გრძნობ თავს. საჩუქრები მოგწონს?
გიო (9 წლის): ორივე მანქანაში შევიხედე, იქ ჩვენთვის კიდევ ბევრი რამეა! ყველაფერი ჯერ არ შეუტანიათ სახლში. ცოტა შოკში ვარ (ხელს შუბლზე ირტყამს). დღეს ბლენდერს ჩავრთავთ? და ტოსტერს? უთოს? ახალი სათამაშოებით უკვე შემიძლია, ვითამაშო? და ეს საჭმელი, პარკებში რომ არის, უკვე შემიძლია ვჭამო?
— გიო, რა თქმა უნდა, ყველაფერი შეიძლება! ახლა შენია ეს ყველაფერი!
ამ ახალი მაგიდის აწყობაში გიოც ეხმარებოდა. ახლა კი სუფრის გაშლის დროა!
გიოს დედამ და დამ, ნინომ, დიდი სიხარულით ამოალაგეს საჭმელი პარკებიდან
გიოზე დიდი შთაბეჭდილება მოახდინა ამ ყველაფერმა: „ვაიმე, რამდენი რამეა!!!“
გიო: ცოტა დავიბენი. უნდა მივეხმარო ახალი მაგიდისთვის ფეხების მიმაგრებაში, ჩემ გარეშე ვერ შეძლებენ. მერე იოგურტს და ნამცხვარს შევჭამ. მერე ჯარისკაცებით ვითამაშებ. კიდევ, მაცივრის ყუთის მოცემას შემპირდნენ, გვირაბს გავაკეთებ და ვიძრომიალებ ხოლმე. მოიცა, ჩვენი საწოლები რატომ მიაქვთ? დღეს სად დავიძინო, ჰეი?!
— ახალ საწოლზე დაიძინებ! ეს გაფუჭებული და ძველი რად გინდა?
გიო: ესე იგი, საქმეც მომემატა! ახალ კარგ საწოლსა და ბალიშებზე წამოწოლა. ხელი გადავუსვა, მოვსინჯო ახალი საბნები.
გიო: „შენც წამოგორდი ახალ საწოლზე, ნინო. აქ წოლა კომფორტული და სასიამოვნოა“.
მერე გიომ ბალიშები, საბნები, პლედები დაინახა და ახალი სასწრაფო საქმე გაუჩნდა — ყველაფრისთვის ხელი უნდა გადაესვა და მოესინჯა.
ნინო (და, 15 წლის): ახლა კიდევ მოგიმატებ საქმეს! შეგიძლია შენი ნივთები გატეხილი კარადიდან ახალში გადაიტანო. „მისტერ ბინს“ ან შენს საყვარელ თამაშებს ახალ ტელევიზორში უყურო. ველოსიპედით კი, შენ ნაცვლად, მე შემიძლია გავისეირნო!
გიო: რა–ა–ა?! ჩემი ველოც ჩამოვიდა და აქ არის?! რატომ ხართ ყველანი ჩუმად?! გეფიცები, ჩემს ველოზე პირველი შენ ვერ დაჯდები!
— გიო, ჯერ იოგურტი ჭამე, ამდენი საქმის გასაკეთებლად ძალა რომ გქონდეს. შენს ახალ ველოსიპედსაც გამოვცდით, მოვასწრებთ ყველაფერს!
გიომ ახალ მაცივარს ბოლო პარკი შემოაცლა, რაც „ეცვა“
მაცივრის ყუთისგან კი, როგორც დაგვპირდა, შესანიშნავი გვირაბი გამოუვიდა და ბევრიც იძრომიალა
თეონა (დედა): ღმერთო ჩემო, ჩემი ბიჭი ისეთი კმაყოფილია, ცამდე ბედნიერია, ფრთები შეესხა სიხარულისგან! არც თავის ტკივილი ახსოვს, არც ეპილეფსია. ახლა აბებს სვამს, დღეში ორჯერ ვაძლევ და აღარ აქვს შეტევები. მეც უსაზღვროდ გახარებული ვარ, პატარა გოგოსავით ვიცინი ბავშვებთან ერთად!
– თეონა, ბედნიერი ღიმილი ძალიან გიხდებათ. მეტად სასიხარულოა, ყველას ასეთ ბედნიერებს რომ გხედავთ!
თეონა: უსაზღვროდ მადლობელი ვარ ყველას, ვინც დაგვეხმარა! არც ჩემს გიოს, არც ჩემს ნინოს ასეთი საოცარი ემოციები არასდროს გამოუცდიათ. გმადლობთ, რომ ასეთი ბედნიერებით მკურნალობთ ჩემს შვილს! თქვენი მზრუნველობა მას ჯანმრთელობას მატებს, თქვენი ლოცვა, თქვენი კურთხევა — ეს ყველაფერი მოქმედებს და ეხმარება. თქვენც, უპირველეს ყოვლისა, მინდა, ჯანმრთელობა, უსაზღვრო ბედნიერება და სიხარული გისურვოთ!
გიომ აღმოაჩინა, რომ შეუძლია ახალ პლაზმურ ტელევიზორს ნებისმიერი რამის ჩვენება შეუკვეთოს! ახლა გიოს ბრძანებით აჩვენებს „მისტერ ბინს“
ახლა კი, გიოს თხოვნით, მის საყვარელ თამაშს აჩვენებს!
– თეონა, ფონდის მეგობრებიდან ვინმე პირადად თუ გაიცანით?
თეონა: აი, მაგალითად, თბილისიდან ქალბატონმა დამირეკა. ისიც ჩემსავით ქვრივია. ჩვენზე სიუჟეტი ნახა და მეკითხება: „თუ შეიძლება, კარგ მდგომარეობაში ტანსაცმელი რომ გამოგიგზავნო?“ „რა თქმა უნდა!“ – ვეუბნები. ჩერნოვეცკის ფონდის მეგობრები ძალიან ყურადღებიანი და დელიკატური ადამიანები არიან. აი, იმ გზავნილიდან საზაფხულო ზედა უკვე აცვია ნინოს. კაბებიც გამოუგზავნეს. არაჩვეულებრივი საზაფხულო მაისურები გიოსთვის, ზამთრის ქურთუკი, ბურთი და სპორტული ჩანთები. ყველაფერი ძალიან მოგვეწონა და პატივისცემისთვის დიდ მადლობას გიხდით!
გიო: „ჩემი საკუთარი ლობიანი და ხაჭაპური მექნება?! როგორც საცხობში?! რა მაგარი რამეა, ეს ტალღოვანი, თუ მიკროტალღური ღუმელი!“
კიდევ, მეგობრებო, საკუთარი სამრეცხაო ექნება გიოს! ანუ სარეცხი მანქანა. ტაშტში რეცხვა და ეზოდან წყლის მოტანა დამთავრდა!!!
თეონა: ძალიან მიხარია, რომ ჩერნოვეცკის ფონდმა იზრუნა ჩვენზე, დამხმარე არავინ გვყავდა. აქ რამდენი მერი შეიცვალა, რამდენი წერილი მივწერე, რამდენჯერ ვითხოვე დახმარება, უშედეგო იყო ყველაფერი. ახლა კი, თქვენ რომ დაგვეხმარეთ, ყველა განაწყენებულია ჩვენზე: რაიონის გამგეობაც და ჯანდაცვის სამინისტროც… შენი პრობლემით ჩვენთან რატომ არ მოხვედიო? ფონდს რატომ მიმართეო?.. ეჰ, თითქოს, რაღაც საიდუმლო იყოს ჩემი პრობლემები. ყველაფერი მშვენივრად იციან ჩემზე. სოციალური მუშაკები დადიან და ყველაფერს აფიქსირებენ. იციან და ერთი არაავარიული საცხოვრებელი ოთახი ენანებათ ჩემთვის. საკუთარი თავისთვის კი ძვირადღირებული მანქანების ყიდვა არ ენანებათ. აი, ყველაფერი ვთქვი და ვიყო ცუდი. მაგრამ ეპილეფსიით დაავადებულ ბავშვს, მხოლოდ მედიკამენტები და გამოკვლევები კი არ სჭირდება! სახლი სჭირდება, ავარიული საქათმე კი არა. ახლა შეუძლიათ საცხოვრებლით დაგვეხმარონ. მთავარია, სურვილი ჰქონდეთ.
გიო: ხვალისთვის მეგობრები დავპატიჟე სტუმრად. აღარ მრცხვენია, ადრე კი ძალიან მრცხვენოდა.
გიო: „ჩემი ჯარისკაცები ქართული ჯარია. ნახე, როგორ მოვამზადე და ვასწავლე ყველაფერი. მიფრთხილდი!”
ნინო: ამ დღეებში ჩემს მეგობრებს მეც დავპატიჟებ. ისე ცუდად უკვე აღარ ვგრძნობ თავს. ჩვენ ყველაფერი გვაქვს, რაც საჭიროა.
ნინო: „მეც მინდა, ჩემს მეგობრებს რომ ვაჩვენო ყველაფერი, ამდენი შესანიშნავი ახალი ამბავი გავაგებინო!“
თეონა: ჩემი შვილების ოცნება იყო მეგობრების სახლში დაპატიჟება, თამაში და გამასპინძლება რამით. ჩვენი შეჭირვებული მდგომარეობის გამო, ძალიან იტანჯებოდნენ. თქვენ კი სასწაული მოახდინეთ და მათი ოცნება აასრულეთ!
თქვენ დაეხმარეთ დაქვრივებულ ქალს და მის ორ შვილს და საგრძნობლად გააუმჯობესეთ მათი საცხოვრებელი პირობები. გიო და ნინო ბედნიერები არიან და საჩუქრების დღეს ზეიმობენ! თეონას კი კვლავაც სჭირდება ჩვენი მხარდაჭერა, შვილის ავადმყოფობის გამო ვერ იმუშავებს. იმისთვის, რომ ამდენ სიკეთეს აკეთებთ, მადლობას გიხდით და გლოცავთ!
თუკი გიმძიმთ საყოფაცხოვრებო სირთულეებისა და გადაუჭრელი საკითხების გამო, რამდენიმე წამით ყურადღება ჩვენი ფეისბუქის პოსტებზე გადაიტანეთ; ან უმჯობესია, ჩვენს ნებისმიერ ბენეფიციარს დაურეკოთ და ყველა თქვენი პრობლემა უმნიშვნელოდ მოგეჩვენებათ მათთან შედარებით, ვისაც ცხოვრების ყველაზე მძიმე წუთს დაეხმარეთ.
თქვენ შეგიძლიათ გადაარჩინოთ ვინმეს სიცოცხლე და დაუახლოვდეთ ღმერთს! გაგზავნეთ SMS ნომერზე 97100 ვიფიქროთ იმაზე, რომ სხვების დახმარებით ჩვენ ვზრუნავთ ჩვენსსულზე და ვუახლოვდებით უფალს სწორედ იმ ტანჯვით, რასაცსხვებისთვის განვიცდით!

Gio: «Kind people gave me everything that other children have!»
You helped a widow with two children, significantly improved their living conditions. Gio and Nino are rejoicing and celebrating Boxing Day! Teona will continue to need our support, she cannot go to work because of her son’s illness. Thank you and bless you for everything you do! And if you are feeling down because of everyday problems or unresolved issues, take a break for a second and look at our posts on Facebook. Or better yet, call any of our beneficiaries, and all your problems will seem unimportant to you in comparison with the problems of the person you came to help in the most difficult moment of his life. Our problems are nothing in comparison! Here it is – real grief! It’s in front of your eyes! And thank God for what you have. You are the happiest person in the world! Remember this and help those in need.
🚨The life of nine-year-old Gio is hanging by a thread!🚨
How heartbroken is the mother who spends all night by her seriously ill son’s bedside! She has long lost her peace and sleep! It is precisely at night that eight-year-old Gio suffers terrible epileptic seizures. He suddenly opens his eyes, stares into space, and begins to convulse. His body turns pale and cold, and foam comes from his mouth.
Nino (Gio’s sister, 14 years old): “When Gio has seizures, Mom gets very scared, she feels unwell herself, and I don’t know whom to save?! My brother or Mom?! I try to wake up my brother, but he shakes and doesn’t respond when I call him or hold his hand. I always think I’m losing him forever. I love my brother so much and can’t imagine life without him!”
For a mother, watching her own child suffer is worse than death.
The family lives only on Gio’s disability pension and social allowance. All of it goes on medications. Gio’s father died two years ago. And the young woman is left entirely alone with two children. For two years now, the mother hasn’t been able to take Gio to Tbilisi for medical examinations. Where can she find the money for her child’s treatment?
Theona (Mother, 31 years old): “I live in constant fear. I can’t even get a job. For example, I could work as a cleaner. But Gio cannot be left unattended for even a minute, he can’t be without me. I am always with him, even when he is playing outside with the other children.”
Gio has started having excruciating headaches. Painkillers no longer help. How do you endure all this, little one?
Poor, poor boy has been suffering since he was three. Due to epilepsy, Gio has fallen behind in development; he still can’t read or write, and he has memory problems.
He urgently needs an encephalogram, a full examination, and appropriate treatment.
What is a single mother to do when she can’t even afford food? A social canteen saves the family from starving to death.
Gio’s sister would be willing to work, but no one will hire her because she’s still a child—only 14 years old.
The family has no home of their own. Friends allowed them to temporarily stay in a chicken coop.
Teona cleaned the floors and walls and moved in with her children. She had nowhere to go… The roof was half-destroyed, with holes through which you could see the sky, and the walls were falling apart. When it rains, the house floods, and they can only keep up by placing basins to catch the water.  Teona is terrified that the rotten boards might collapse on her and the children!
Teona: “Can a seriously ill child live in such conditions? There’s no toilet or bathroom here. I bathe Gio in a basin. The children help me with carrying water and doing laundry. I couldn’t cope on my own.”
The windows are broken, and the wind blows through like it’s outside. There’s no water, no gas. Teona washes clothes by hand. There’s no refrigerator, no gas stove, not even a table and chairs.
Whenever Gio has a brief respite from his seizures, he tries to help his mom around the house, even doing dangerous things without permission. Right now, he’s dragging a gas bottle, but if he has a seizure and collapses, everything around could explode! It’s terrible!
Teona’s elderly parents are retirees living in a nearby dilapidated house. They need help themselves.
Please help Gio, friends! Please help his family! Your heartfelt prayers for recovery, likes, shares, donations for treatment, and perhaps even a small house are simple steps towards God’s mercy for a family on the brink of life and death!
Where can this poor, lonely mother expect help from? We turn to the kind friends of the Fund! This family needs you! Little eight-year-old Gio, who has lost both his father and his father’s support, needs you. We, all of Georgia, can show him that he is not alone! In the fight for a child’s health, every bit of help is invaluable. Together, we can do so much. We have the power to work a miracle!
If you are willing to visit this family and help them in person, here is their address: Khashuri Minicipality, village Jvartmukha.
Gio: “Mom, look what they gave us! I’m bringing you a meat grinder!!!”
Your gifts have arrived to the Lomidze family! Two cars with furniture and equipment. Gio helps workers one after another. He grabs three chairs in a bundle and drags them into the house.
– Wait, this is too heavy for you! – the furniture store employee suddenly realizes.
– Not heavy at all! – Gio answers from under the chairs. Then he grabs the microwave.
– Uncle, I’ll carry this, please! Lobiani and khachapuri are drawn here, my mom will bake this for me!
– I won’t give it to you! – the fund employee refuses with a smile. – I’ll let you bring the fan, meat grinder, electric kettle. The weight of the refrigerator and washing machine is too much to handle. We’ll bring it in ourselves.
“I’m bringing an iron and an electric kettle, Mom! And there’s a lot more for us in the car!”
Gio: “I could have easily lifted three chairs, but they were afraid and allowed me only two!”
– Gio, how are you, sunshine? I see you’re feeling well. Do you like the gifts?
Gio (9 years old): I looked in both cars, there’s still a lot of stuff for us! They haven’t even taken everything out yet. I’m a little shocked (slaps himself on the forehead). Are we going to turn on the blender today? And the toaster? And the iron? Can I play with the new toys? And can I eat that food from the bags yet?
– Gio, of course, you can do everything! It’s all yours now!
Gio helped assemble this new table. Now it’s time to set it!
Gio’s mother and sister, Nino, are happily unpacking food from bags.
Gio is very impressed: “Wow, so much stuff!!!”
Gio: Then I’m a little confused. I’ll help screw the legs to the new table, because they can’t do it without me. Then I’ll eat yogurt and gingerbread. Then I’ll play with the soldiers. They also promised me a box from the refrigerator; I’ll make a tunnel out of it and crawl through it. Wait, why are they taking our beds away? What am I going to sleep on today, hey?
– You will sleep on a new bed! What do you need a creaky and old one for?
Gio: Then I have even more things to do! Lie on the new good bed and pillows. And pet and feel the new blankets.
Gio: “Fall on the new bed too, Nino. It’s comfortable and nice to lie here.”
Then Gio saw the pillows, blankets, throws, and a new urgent task arose – to pet and touch everything.
Nino (sister, 15 years old): I’ll give you more work now! You can move your things from the broken wardrobe to the new one. And watch “Mr. Bean” or your favorite games on the new TV. As for the bike, so be it, I’ll ride the bike instead of you!
Gio: What?! My bike has also arrived and is nearby?! Why are you all keeping quiet?! You won’t get on my bike first, I swear!
– Gio, start with yogurt, eat, so you have strength for everything. And we’ll test your new bike, we’ll have time to do everything!
Gio takes off the last layer of clothing from the new refrigerator – plastic wrap
And, as promised, he made an excellent tunnel out of the refrigerator box and crawled into it many times
Teona (mother): My God, my boy is so happy and pleased, he has wings of joy! And he doesn’t remember his headache or epilepsy anymore. He’s taking pills now, I give him them twice a day, and he has no attacks. I’m no bundle of joy myself, I laugh with the kids like a child!
– Teona, a happy smile really suits you. And it’s such a pleasure to see you all happy!
Teona: I’m just incredibly grateful to everyone who helped us! My Gio, my Nino have never experienced such vivid emotions. Thank you for treating my son with this joy! Your care gives him health, your prayers, your blessing – it all works and helps. First and foremost, I wish health for you all, so that you too can bathe in joy and happiness!
Gio has discovered that his new plasma TV can be ordered whatever he wants! At Gio’s behest, it shows “Mr. Bean” And now, at Gio’s request, it shows his favorite game!
– Teona, maybe you personally met some of the foundation’s friends?
Teona: Here’s an example. A woman from Tbilisi called. She, like me, is a widow. She saw a story about us and asked for permission: “Can I send you clothes in good condition?” “Of course!” I said. Very attentive and considerate people are friends of the Chernovetsky Foundation. Look, Nino has already put on a summer blouse from that parcel. And they also sent her dresses. For Gio, excellent summer T-shirts, a winter jacket, a ball, sports bags. We liked everything, and we say a big thank you for your respect!
Gio: “Am I going to have my own lobiani and khachapuri?! Lots of them, like in a bakery?! This microwave oven, that’s a cool thing!”
And also, friends, Gio will have his own laundry! That is, a washing machine. Washing in a basin and carrying water from the yard are cancelled!!!
Teona: I am so glad that the Chernovetskyi Foundation looked after us, there was absolutely no one else. How many mayors have changed here, how many letters asking for help from me have been written to them. And this was always in vain. And when you helped us, now everyone is mad at us: both the district administration and the Ministry of Health… Why didn’t you come to us with your problem? Why did you go to the Fund?.. Ah, as if my problems were some kind of secret. You know everything about me perfectly well. Social workers come and record everything. You know and you don’t give at least one non-emergency room for us to live in. But you don’t feel sorry for yourselves for expensive cars. So, I said everything, and let me be bad. But a child with epilepsy needs more than just medicine and examinations. He needs a home, not an emergency chicken coop. Even now we can be helped with housing. If only they wanted to.
Gio: I invited my friends over for a visit tomorrow. Now I’m not ashamed, but before I was very embarrassed.
Gio: “I call, my soldiers are the Georgian army. Look, I prepared them and taught them everything. Be careful!”
Nino: I’ll also invite my friends in a few days. I don’t feel so bad anymore. We have everything we need.
Nino: “I also want to show everything to my friends, tell them how much good news I have!”
Teona: It was my children’s dream to invite friends to the house, play, treat them with something. But they suffered greatly from our poverty. You performed this miracle and made their dream come true!
You helped a widow with two children, significantly improved their living conditions. Gio and Nino are rejoicing and celebrating Boxing Day! Teona will continue to need our support, she cannot go to work because of her son’s illness. Thank you and bless you for everything you do!
And if you are feeling down because of everyday problems or unresolved issues, take a break for a second and look at our posts on Facebook. Or better yet, call any of our beneficiaries, and all your problems will seem unimportant to you in comparison with the problems of the person you came to help in the most difficult moment of his life.
Our problems are nothing in comparison! Here it is – real grief! It’s in front of your eyes! And thank God for what you have. You are the happiest person in the world! Remember this and help those in need.
Unfortunately, the problems of this and other families do not end, so from time to time look through the stories of unfortunate people on our site, talk to them. Every time you dial the phone number of another unfortunate person, you will definitely feel God’s blessing on the other end! Definitely! Help these families further! This is the best way of serving the Lord!
Friends, there is one more thing to ask you about: if you know about the misfortune of a neighbor or friend, do a charitable deed, write to us by email: office-fsp@fsp.ge