უბედურება!!! 4 წლის ანანო გარდაცვლილი მამის ფოტოს ეხუტება და თვალცრემლიანი კითხულობს:  „მამა როდის დაბრუნდება?“ ანანოს ბიძა, 24 წლის ბიჭი კი სიკვდილს ამ დრომდე ებრძვის. უსუფაშვილების ოჯახის ტრაგედიამ მთელი საქართველო შეძრა!
calendar ოქტომბერი 25, 2024
ერთ ფოტოზე ასახული უდიდესი ტრაგედია — ეს ანგელოზი 4 წლის გოგონა ლოგინს მიჯაჭვულ ბიძას ეფერება და ევედრება, რომ ისევ მალე წამოდგეს ფეხზე. მეორე ხელში ბავშვს გარდაცვლილი მამის ფოტო უჭირავს. ბავშვმა არ იცის, რას ნიშნავს სიტყვა „გარდაცვალება“. გოგონას ვერ გაუგია, რატომ არ ბრუნდება სახლში მამიკო და რატომ აღარ ეფერება. როდესაც გოგონამ მის სახლში ფონდის კორესპონდენტი დაინახა, გახარებულმა ბავშვმა „უცნობ დეიდას“ ჰკითხა: „მამიკოც მალე დაბრუნდება?“ ღმერთო, როგორი მძიმეა ამ სიტყვების ბავშვისგან მოსმენა. კეთილო ადამიანებო, ამ 4 წლის გოგონას მამას ვერ გავუცოცხლებთ, სამაგიეროდ, მისი ბიძის გადარჩენაა შესაძლებელი, რომელიც ანანოს მამობას გაუწევს და, რაც მთავარია, თვითონაც გახდება მამა. მხოლოდ თქვენ შეგიძლიათ, კეთილო ადამიანებო, რომ 21 წლის გოგონასა და 24 წლის ბიჭის ახლადშექმნილ ოჯახში გლოვის ზარი ისევ ბედნიერებით შეიცვალოს სიცოცხლის წამზომი ჩართულია! ახლა ყოველი წუთი გადამწყვეტია!
4 წლის ანანო გარდაცვლილი მამის ფოტოს ეხუტება და საწოლს მიჯაჭვულ ინვალიდ ბიძას ეფერება
ერთ ფოტოზე ასახული უდიდესი ტრაგედიაეს ანგელოზი 4 წლის გოგონა ლოგინს მიჯაჭვულ ბიძას ეფერება და ევედრება, რომ ისევ მალე წამოდგეს ფეხზე. მეორე ხელში ბავშვს გარდაცვლილი მამის ფოტო უჭირავს. ბავშვმა არ იცის, რას ნიშნავს სიტყვაგარდაცვალება“. გოგონას ვერ გაუგია, რატომ არ ბრუნდება სახლში მამიკო და რატომ აღარ ეფერება. როდესაც გოგონამ მის სახლში ფონდის კორესპონდენტი დაინახა, გახარებულმა ბავშვმაუცნობ დეიდასჰკითხა: „მამიკოც მალე დაბრუნდება?“ ღმერთო, როგორი მძიმეა ამ სიტყვების ბავშვისგან მოსმენა.
უფალს ევედრება, რომ მამიკო მალე დაბრუნდეს სახლში.
ეს კი ანანოს ბიძა — 24 წლის ლევანია. ცხვირსახოცები მოამზადეთ. ამბავი, რომელიც ახლა უნდა გიამბოთ, ცხარე ცრემლებით აგატირებთ. ლევანი ახალი დაქორწინებული იყო და ბედნიერებისგან მეცხრე ცაზე დაფრინავდა. ერთი სული ჰქონდა, თავისი ძმისშვილის, ანანოსნაირი შვილი მასაც მალე ჰყოლოდა. ერთ დღეს, ძმები ლევანი და რევაზი სოფელ ბადიაურიდან თბილისში ჩავიდნენ მეგობრის დაბადების დღის აღსანიშნავად. სახლიდან გასვლის წინ რევაზმა თავის პრინცესა გოგონას პირობა მისცა, რომ მალე დაბრუნდებოდა სახლში და მაგრად ჩაეხუტა. ეჰ, ვინ წარმოიდგენდა, რომ საბრალო ბავშვი უკანასკნელად ეხუტებოდა მამას?!
იმ ავბედითი დღის შემდეგ რევაზისგან მხოლოდ ეს სამგლოვიარო ფოტო დარჩა
მეგობრის დაბადების დღე ძმები უსუფაშვილებისთვის, სამწუხაროდ, ტრაგიკული აღმოჩნდა. ქუჩაში ძმებს მანქანა დაეჯახა. 29 წლის რევაზი (4 წლის ანანოს მამა) გარდაიცვალა. 24 წლის ლევანი კი 21 დღე კომაში იყო. ორი ოპერაცია ჩაუტარდა, თუმცა, სამწუხაროდ, საბრალო ბიჭი მთლიანად არის პარალიზებული და საწოლიდან არა თუ ადგომა, ოდნავ განძრევაც კი არ შეუძლია. ახალდაქორწინებული ბიჭი მკერდს ქვემოთ მთლიანად მოწყვეტილია და ოდნავი შეგრძნებაც კი არ აქვს სხეულის არცერთ წერტილში. ღმერთო, ეს ხომ ჯოჯოხეთზე უარესია!
მარჯვენა ფეხი ლევანს ლითონის ფირფიტებით აქვსაწყობილი
ეს ლევანის 21 წლის მეუღლე ალიონაა. წყვილს სიგიჟემდე უყვარდა ერთმანეთი და დაქორწინდნენ. ახლად შექმნილ ოჯახში ბავშვზე ოცნებობდნენ. ახალდაქორწინებული წყვილის ბედნიერება უსულო კედლებსაც კი ალამაზებდა, თუმცა ამ კედლებში მალე გლოვის ზარმა ჩამოკრა. ერთი ძმისსასახლესწორედ ამ კედლებიდან გაასვენეს, ხოლო კომაში მყოფი მეორე ძმა ღვიძლი ძმის დასაფლავებასაც ვერ დაესწრო და გონზე მოსვლის მერეც უმალავდნენ საყვარელი ძმის გარდაცვალებას. თუმცა შემდეგ ძმისშვილმა ჰკითხა: „ბიძია, როცა საავადმყოფოდან სახლში დაბრუნდები, მამიკოც მერე დაბრუნდება? დაბადების დღის მერე მამიკო არ დაბრუნდა სახლში. შენსავით არც საავადმყოფოშია“. ამ სიტყვების მოსმენისას ლევანს თავზარი დაეცა. ბიჭი მიხვდა, რომ მისი ძმა შეიწირა იმ საშინელმა მანქანამ, რომლის საჭეც მძღოლმა ვერ დაიმორჩილა და სამუდამო ტანჯვისთვის გაწირა უსუფაშვილების ოჯახი.
ნამდვილ სიყვარულს ვერაფერი დააკლო ქმრის დაინვალიდებამ. აი, ასე ხელით აჭმევს 21 წლის გოგონა თავის ქმარს.
24 საათის განმავლობაში გვერდიდან არ სცილდება საყვარელ მეუღლეს და ექთნის გასაკეთებელ საქმესაც, ეს პატარა გოგო თავად აკეთებს (ექთნის დაქირავების ფინანსური საშუალება ოჯახს არ აქვს). გგონიათ, წამით მაინც შეამჩნევთ ალიონას დაღლას?! ქმრის სიყვარული შეუძლებელს აკეთებინებს. თუმცა ერთი რაღაც სულს უფორიაქებს გოგონას. საოცნებო შვილის ყოლა აუხდენელ ოცნებად დარჩალევანი მთლიანად პარალიზებულია და ხომ გესმით, ძვირფასო მკითხველო, ეს რასაც ნიშნავსმაგრამ ალიონა იმედს არ კარგავს, რომ ერთ დღეს მისი მეუღლე ისევ შეძლებს ფეხზე დადგომას. გოგონას ექიმები ეუბნებიან, რომ ეს შესაძლებელია, თუმცა ამისთვის რეაბილიტაციის სრული კურსია საჭირო, თანაც დროულად. ამის ფინანსური საშუალება კი უკიდურესად გაჭირვებულ ოჯახს არ გააჩნია. არადა, მკურნალობის დაგვიანების შემთხვევაში, ლევანის ფეხზე დადგომის შანსი 1%- უტოლდება. ხომ ხვდებით, ეს რასაც ნიშნავს?!
21 წლის ალიონა ყოველდღე უფალს ევედრება ქმრის გამოჯანმრთელებას.
იმ ავბედითი დღის შემდეგ ლევანს მეტყველება უჭირს. თუმცა საღ გონებაზეა და თვალებით ითხოვს შველას.
ახალდაქორწინებული ლევანი და ალიონა. ღმერთო, რა ბედნიერები იყვნენ!
ერთ კადრში ასახული უდიდესი ტრაგედია!
შეხედეთ ამ ფოტოს! რამხელა ტრაგიზმია და რამდენ რამეს ამბობს ეს ერთიუბრალოკადრი. 21 წლის ლამაზი გოგონა ლოგინს მიჯაჭვული ქმრის საწოლთან დგას თვალცრემლიანი და იმ ფოტოს მისჩერებია, რომელიც ამ საშინელ ტრაგედიამდე ცოტა ხნით ადრეა გადაღებული, როცა ბედნიერებისგან ბრწყინავდნენ
ალიონა (21 წლის) — „ყოველდღე მხოლოდ ერთ რამეზე ვოცნებობდროის უკან დაბრუნება შემეძლოს, რომ ისევ ისეთი ბედნიერი ვიყოთ მე და ლევანი, როგორც ამ ფოტოზე ვართ. რატომ?! რატომ გაგვწირა ცხოვრებამ ასე?! ჩვენ ხომ ყველასთვის სიკეთე გვინდოდა. ჩვენ ხომ არაფერს ვითხოვდით ამ ცხოვრებისგან. მართალია, ძალიან გაჭირვებულად ვცხოვრობდით, მაგრამ მაინც არასდროს ვყოფილვართ უმადური. ჩვენს ახლადშექმნილ ბუდეში მხოლოდ ბედნიერება გვინდოდა, ბევრ შვილზე ვოცნებობდით. რა იქნება ამის მერე? ნუთუ ისე უნდა დავიხოცოთ მე და ლევანი, რომ შვილის ალერსი ვერ გამოვცადოთ?!“
უსუფაშვილების სახლს ფანჯარაც კი არ აქვს.
სახლს არც სახურავი აქვს.
ეს მოხუცი ბაბუა უსუფაშვილების მამაა. საბრალო კაცს თავის ტვინი ჰქონდა დაზიანებული. ხოლო მას შემდეგ, რაც ერთი შვილის ცხედარი ნახა სახლში დასვენებული, ხოლო მეორე შვილს ნახევრად მკვდარს უყურებს, საბრალო კაცის ჯანმრთელობის მდგომარეობა უფრო გართულდა. აი, ასე ეხუტება საყვარელ შვილიშვილს, რომელიც მას გარდაცვლილი შვილისგან დარჩა. მოხუცის ერთადერთი იმედი ახლა ეს პატარა ანგელოზი გოგონაა.
ანანო ღამეც არ იძინებს. მამიკოს დაბრუნებას ელოდება
კეთილო ადამიანებო, ამ 4 წლის გოგონას მამას ვერ გავუცოცხლებთ, სამაგიეროდ, მისი ბიძის გადარჩენაა შესაძლებელი, რომელიც ანანოს მამობას გაუწევს და, რაც მთავარია, თვითონაც გახდება მამა. მხოლოდ თქვენ შეგიძლიათ, კეთილო ადამიანებო, რომ 21 წლის გოგონასა და 24 წლის ბიჭის ახლადშექმნილ ოჯახში გლოვის ზარი ისევ ბედნიერებით შეიცვალოს სიცოცხლის წამზომი ჩართულია! ახლა ყოველი წუთი გადამწყვეტია!
თუ გსურთ, მოინახულოთ და დახმარება პირადად გაუწიოთ ამ ოჯახს, მათი მისამართია: საგარეჯოს მუნიციპალიტეტი, სოფელი ბადიაური.

A tragedy! Four-year-old Anano hugs a photo of her late father and tearfully asks, “When will he come back?” Anano’s 24-year-old uncle is still fighting for his life. The tragedy of the Usupashvili family has shaken all of Georgia!
calendar October 25, 2024
Four-year-old Anano hugs a picture of her deceased father and caresses her bedridden disabled uncle.
The greatest tragedy captured in a single photograph—this angelic little girl caresses her bedridden uncle and pleads for him to get better soon. In her other hand, she holds a picture of her deceased father. She doesn’t yet understand the meaning of the word “death”. Anano can’t comprehend why her father hasn’t come home or why he no longer showers her with affection. When the Fund’s correspondent visited their home, the happy child asked the “stranger auntie,” “Is Daddy coming home soon?” Oh God, how hard it is to hear those words from a child!
She prays for her father to return home.
This is Anano’s uncle—24-year-old Levan. Prepare your handkerchiefs! The story I’m about to tell will make you shed bitter tears. Levan had just gotten married and was over the moon with happiness. He couldn’t wait to have a child of his own, just like his niece, Anano. One day, Levan and his brother Revaz traveled from their village, Badiauri, to Tbilisi to celebrate a friend’s birthday.  Before leaving home, Revaz promised his little princess that he would return soon and gave her a big hug. Oh, who could have known that it would be the last time the poor child would embrace her father?
After that fateful day, all that was left of Revaz was a funeral photograph.
The birthday celebration ended in tragedy for the Usupashvili brothers. A car accident claimed the life of 29-year-old Revaz, Anano’s father. Levan, only 24, was in a coma for 21 days. He was operated on twice, but tragically, he is now completely paralyzed—not only unable to get out of bed but unable to move at all. The young man is paralyzed from the chest down and feels nothing below his torso. God, this is worse than hell!
Levan’s right leg is held together with metal plates.
This is Levan’s 21-year-old wife, Alena. They fell in love and got married. They dreamed of a child in their newly created family. Their newlywed happiness lit up the walls of their home, but soon, those walls were filled with the sound of mourning.  One brother was carried out in a coffin, while the other, lying in a coma, couldn’t even attend the funeral. And even after he woke up, the family kept the news of his brother’s death from him.
But one day, his niece asked him, “Uncle, when you come home from the hospital, will Daddy come back too?  Daddy hasn’t come home since that birthday party. He’s not even in the hospital like you,” Levan was horrified when he heard this.  He realized that his beloved brother had been killed in the same terrible accident that left him paralyzed. The reckless driver had doomed the Usupashvili family to eternal suffering.
Levan’s paralysis hasn’t lessened Alena’s deep love for him. This 21-year-old woman feeds her husband by hand.
She is by his side 24 hours a day, acting as his nurse, as they can’t afford to hire one. Do you think you’d even notice a hint of tiredness in Alena? Her love for her husband gives her the strength to do the impossible. But there’s one thing that weighs heavily on her heart —the dream of having a child remains unfulfilled. Levan is completely paralyzed, and you, dear reader, understand what that means… But Alena hasn’t given up hope. She believes that one day her husband will walk again. Doctors have told her it’s possible, but only if he gets the full rehabilitation treatment he needs in time. Unfortunately, the family is too poor to afford it. If they delay his treatment, Levan’s chances of ever walking again drop to just 1%. You understand what that means, don’t you?
Every day, 21-year-old Alena prays for her husband’s recovery.
Since the accident, Levan struggles to speak, but his mind is clear, and he pleads for help with his eyes.
Newlyweds Levan and Alena— God, how happy they were!
This is the greatest tragedy, captured in a single frame!
Look at this photo! It speaks volumes—how much sadness and pain it holds. A beautiful 21-year-old woman, with tears in her eyes, stands beside her paralyzed husband’s bed, staring at a photograph taken shortly before the terrible accident, back when they were shining with happiness.
Alena (21 years old): “Every day, I dream of just one thing—to turn back time so that Levan and I can be as happy as we were in that photo. Why? Why did life do this to us? We wanted nothing but good for everyone. We never asked anything from life.  Even though we were poor, we were never ungrateful.  All we wanted was happiness in our new little nest, and we dreamed of having many children. What will happen now? Will we die without ever knowing the joy of raising our own children?”
The Usupashvili home doesn’t even have a window.
There’s no roof over their heads.
This elderly man is the father of the Usupashvili brothers.  The poor man suffered a head injury, and after seeing one son’s body and another son half-dead, his health deteriorated. He now clings to his beloved granddaughter, the only thing left from his deceased son. His only hope is this little angel, Anano.
Anano doesn’t sleep at night. She waits for her father to come home.
Kind people, we cannot bring back the father of this 4-year-old girl, but we can save her uncle. He can become a father to Anano and, most importantly, he can still become a father himself. Only you, kind people, can turn the sound of mourning into the joyful ringing of a new family’s happiness—a family made up of a 21-year-old girl and a 24-year-old boy. The clock is ticking!  Every minute counts!
If you are willing to visit the family and help them in person, here is their address: Sagarejo Municipality, village Badiauri.
Friends, we have one more request: if you know of a neighbor or friend facing misfortune, please show compassion and drop us an email at: [email protected].