6 წლის ემილი და 5 წლის ელენე, როგორც ძაღლი გამხმარ ძვალს, ისე „ღრღნიან“ ხმელი პურის ნატეხს. საბრალო ბავშვს ხმელი პურის ჭამისას კბილიც კი მოსტყდა. ნუთუ პატარა ანგელოზებმა ეს დაიმსახურეს? ისინი ხომ ღვთიური სინათლე არიან ჩვენი სამშობლოსთვის, მაგრამ სახელმწიფო რას აძლევს მათ?! ღვთისნიერო ადამიანებო, ბავშვების ერთადერთი იმედი თქვენ ხართ!
calendar თებერვალი 6, 2025
მთელი დღის ნაშიმშილარი ბავშვები ძილის წინ პურის ნატეხს ჭამენ. უფრო სწორად, არა, ამას ჭამა არ ჰქვია! ბავშვები წვალობენ, რომ იქნებ ერთი ლუკმა რამენაირად მოაკბიჩონ ამ ხმელ პურს. 6 წლის ემილი და 5 წლის ელენე მრავალშვილიანი შეჭირვებული ოჯახის შვილები არიან. საკმარისია, ერთხელ მაინც ჩახედოთ ბავშვებს თვალებში და მაშინვე მიხვდებით, რომ ისინი მხოლოდ ფორმალურ დახმარებას იღებენ ამ სახელმწიფოსგან, რაც ბავშვების ცხოვრების საშუალო დონესაც კი ვერ უზრუნველყოფს. ზამთრის ყინვაში საბჭოთა კავშირის დროინდელ ტაშტში ბანაობისას ემილი და ელენე გაცივდნენ, ახველებთ და მაღალი სიცხე აქვთ. ბავშვებს ერთი წყვილი თბილი ტანსაცმელიც კი არ აქვთ. ასეთი თხელი მაისურები აცვიათ თებერვლის თვეში. ღმერთო, ეს ხომ საშინელებაა!
6 წლის ემილი და 5 წლის ელენე, როგორც ძაღლი გამხმარ ძვალს, ისეღრღნიანხმელი პურის ნატეხს. საბრალო ბავშვს ხმელი პურის ჭამისას კბილიც კი მოსტყდა. ნუთუ პატარა ანგელოზებმა ეს დაიმსახურეს? ისინი ხომ ღვთიური სინათლე არიან ჩვენი სამშობლოსთვის, მაგრამ სახელმწიფო რას აძლევს მათ?! ღვთისნიერო ადამიანებო, ბავშვების ერთადერთი იმედი თქვენ ხართ!
მთელი დღის ნაშიმშილარი ბავშვები ძილის წინ პურის ნატეხს ჭამენ. უფრო სწორად, არა, ამას ჭამა არ ჰქვია! ბავშვები წვალობენ, რომ იქნებ ერთი ლუკმა რამენაირად მოაკბიჩონ ამ ხმელ პურს. 6 წლის ემილი და 5 წლის ელენე მრავალშვილიანი შეჭირვებული ოჯახის შვილები არიან. საკმარისია, ერთხელ მაინც ჩახედოთ ბავშვებს თვალებში და მაშინვე მიხვდებით, რომ ისინი მხოლოდ ფორმალურ დახმარებას იღებენ ამ სახელმწიფოსგან, რაც ბავშვების ცხოვრების საშუალო დონესაც კი ვერ უზრუნველყოფს.
შეხედეთ, როგორი დახეული წინდა აცვია პატარა ანგელოზს
ამ ჟანგიან და გახვრეტილ ტაშტში ბანაობენ პატარა ანგელოზები
ზამთრის ყინვაში საბჭოთა კავშირის დროინდელ ტაშტში ბანაობისას ემილი და ელენე გაცივდნენ, ახველებთ და მაღალი სიცხე აქვთ. ბავშვებს ერთი წყვილი თბილი ტანსაცმელიც კი არ აქვთ. ასეთი თხელი მაისურები აცვიათ თებერვლის თვეში. ღმერთო, ეს ხომ საშინელებაა!
ბანაობის მერე სიცივისგან აკანკალებულ ბავშვს ამ დახეული წინდის ჩაცმა არ სურს. შეხედეთ, როგორი საწყალი თვალებით უყურებს ამ დაგლეჯილ წინდას.
საბრალო დები ასე ეხუტებიან ერთმანეთს და ერთმანეთის გაყინულ სხეულს ათბობენ. ბავშვები დამტვრეულ და ჟანგიან რკინის საწოლზე წვანან, საბრალო პატარებს ძვლები სტკივათ. თბილი საბანიც კი არ აქვთ. კეთილო ადამიანებო, ბავშვებს სასწრაფოდ ესაჭიროებათ საწოლი, საოჯახო ტექნიკა, ნებისმიერი სახის საყოფაცხოვრებო ნივთი, ტანსაცმელი, ფეხსაცმელი, პროდუქტები. დახმარების ხელი გავუწოდოთ მრავალშვილიან შეჭირვებულ ოჯახს და უფალი არასოდეს დაივიწყებს ჩვენს სიკეთეს.
როგორი სევდა, შიში და უიმედობა გამოსჭვივის საბრალო დების თვალებიდან. არადა, ისინი ხომ ჯერ სულ რაღაც ექვსი და ხუთი წლისანი არიან. ოჰ, როგორი უსამართლო ხარ ზოგჯერ, ცხოვრებავ!
ახლა კი, ემილის და ელენეს და-ძმები უნდა გაგაცნოთ – 16 წლის დიეგო, 15 წლის მანუჩარი და 12 წლის თაკო. რასაც
ახლა გეტყვით, ცხარე ცრემლებით აგატირებთ.
ეს კი ამ ბავშვების საბრალო დედაა. შეხედეთ, ცხარე ცრემლებით როგორ ტირის საბრალო ქალი. ხომ წარმოგიდგენიათ, როგორი მწველი ცეცხლი გიზგიზებს დედის გულში? ნესტანი აფხაზეთიდან დევნილი გახლავთ, თუმცა სახელმწიფომ საბრალო ქალისთვის პატარა საცხოვრებელი ფართიც კი ვერ გაიმეტა. არადა, ის ხომ ხუთ ანგელოზ შვილს უზრდის ჩვენს სამშობლოს.
შეხედეთ, პატარა ანგელოზები უმშრალებენ დედიკოს ცრემლებს. თუნდაც მხოლოდ ეს ერთი „უბრალო“ კადრი აჩვენეთ ჩვენს ჩინოვნიკებს და იქნებ მერე მაინც შერცხვეთ გაორმაგებული ხელფასების. აქ კი, ამ ოჯახში (და არა მხოლოდ ამ ოჯახში), ბავშვები შიმშილობენ.
დეიდა, შენც თუ გშია, გაგიყოფ
შიშიუიმედობასასოწარკვეთა
ექვსი წლის ემილიმ ეს ძველი და დახეული ქურთუკი შემთხვევით ნახა. ბავშვს სურს, რომ ლეიბის ნაცვლად საწოლზე დააფინოს. ღმერთო, ღმერთო, ეს ხომ საშინელებაა!
ხუთი წლის ელენე თვალებით ყველას გვსაყვედურობს. გონიერი გოგონა თითქოს ხვდება, რომ ყველამ დაივიწყა ამ სამყაროში.
მაგრამ, არა!!! ფონდის ერთგულო მეგობრებო, ჩვენ უნდა დავანახოთ ბავშვს, რომ ის მარტო არ არის ამქვეყნად. მართალია, სახელმწიფოს დიდად არ ანაღვლებს ელენეს და მისნაირი ბავშვების ბედი, მაგრამ სანამ თქვენ იარსებებთ, ღვთისნიერო ადამიანებო, ამ ბავშვებში არ ჩაქრება იმედის ნაპერწკალი!
აი, ასეთი თვალებით დაემშვიდობნენ ბავშვები ფონდის კორესპონდენტს. სევდასთან ერთად მათ აცრემლებულ თვალებში უკვე მკრთალი იმედიც ანათებს. ეს იმედი კი მხოლოდ თქვენ გიკავშირდებათ, კეთილო ადამიანებო!
ამ სტატიის კითხვას რომ დაასრულებთ, გემუდარებით, კიდევ ერთხელ კარგად დააკვირდით ამ ბავშვების თვალებს, მხოლოდ და მხოლოდ თვალებს… თავადაც დარწმუნდებით, რომ ისინი უფლის ანგელოზს ხედავენ თქვენში, ციდან დედამიწაზე მოვლენილს.
თუ გსურთ, მოინახულოთ და დახმარება პირადად გაუწიოთ ამ ოჯახს, მათი მისამართია: ახალციხის მუნიციპალიტეტი, ქალაქი  ვალე, მეგობრობის . 3

6-year-old Emily and 5-year-old Elena are chewing on a piece of stale bread like a dog gnaws on a dry bone. The poor child even broke a tooth trying to eat the hard bread. Do these little angels really deserve this? They bring light to our homeland, yet what does the state give them???!!! You are the only hope for these children, kind-hearted people!
The children, who have been hungry all day, are eating a piece of bread before bed. Well, calling it “eating” is an overstatement. And you can’t call it food. The children are struggling to take a bite of this stale bread. 6-year-old Emily and 5-year-old Elena are from a large, needy family. You only need to look into their eyes once, and you’ll immediately see that all they get from the state is formal help that doesn’t even provide for a basic standard of living.
Look at the torn socks on this little angel
These little angels bathe in this rusty, hole-filled tub
Emily and Elena caught colds while bathing in this Soviet-era tub during the freezing winter. They have a cough and a high fever. The children don’t even have a single pair of warm clothes. In February, they’re wearing these thin t-shirts. Oh my God, this is horrifying!
The child, shivering from the cold after bathing, doesn’t want to put on the torn sock, and the look in her eyes as she gazes at it is heartbreaking
The poor sisters cuddle and warm each other’s frozen bodies. The children sleep on broken rusty iron beds, and their little bones ache.
They don’t even have warm blankets. Kind-hearted people, these children urgently need beds, household appliances, any basic necessities, clothes, shoes, and food. Let’s extend a helping hand to this needy large family, and God will never forget this kindness.
Sadness, fear, and hopelessness pour from the eyes of these poor sisters. But they are only 6 and 5 years old. Oh, how unfair life can be at times!
Now, let me introduce you to Emily and Elena’s brothers and sisters. 16-year-old Diego, 15-year-old Manuchar, and 12-year-old Tako. What I’m about to tell you will bring tears to your eyes.
This is the poor mother of the children. Look at the bitter tears this poor woman is shedding. Can you imagine the burning pain in a mother’s heart? Nestan is a displaced person from Abkhazia, but the state couldn’t even provide this poor woman with a small living space. Yet she raises five little angels for our homeland.
Look, the little angels are wiping their mother’s tears. Show our officials this “simple” shot, and maybe they’ll feel ashamed of their inflated salaries. And here, in this family (and not just in this one), the children are starving.
“Auntie, if you’re hungry too, I’ll share with you.”
Fear… hopelessness… despair…
Six-year-old Emily found this old, torn jacket by chance and wants to lay it on her bed as a mattress. Oh God, this is heartbreaking!
5-year-old Elena reproaches us all with her eyes. The smart girl seems to understand that the world has forgotten about her.
But it is not true!!! Faithful friends of the Fund, we must show this girl that she is not alone in this world. To be honest, the state doesn’t seem really concerned about the fate of Elena and children like her, but as long as you exist, God-fearing people, the spark of hope in these children will not fade.
With such eyes, the children said goodbye to the Fund’s correspondent. Along with the sadness in their tear-filled eyes, there is a faint glimmer of hope. This hope is tied only to you, kind-hearted people. Once you finish reading this article, we ask you to take one final, careful look into the eyes of these children—and only at their eyes…
And then you’ll see that they see in you the Angel of the Lord, sent from heaven to earth.
If you are willing to visit the family and help them in person, here is their address: Akhaltsikhe municipality, Vale, 3 Megobroba Str.