„ჩერნოვეცკის მცირე საოჯახო ტიპის სახლში ახალი ოჯახი შევიძინე“
მზიკო ჩვენთან მცირე საოჯახო ტიპის სახლის გახსნის დღიდან ცხოვრობს. როგორ მზია ამბობს: „ჩემთან ერთად მცხოვრებ ყველა ბავშვი მიყვარს და ვმეგობრობ“.
ძალიან შრომისმოყვარე, მორიდებული და კეთილი გოგონაა. ოცნებობს გახდეს მოცეკვავე, რადგან გიჟდება ქართულ ხალხურ ცეკვებზე. დაბადების დღეზე უნდა რომ აჩუქონ სტილისტის ნამდვილი ხელსაწყოები. ძალიან უყვარს ვარცხნილობების გაკეთება და მეგობრებს ყოველთვის ალამაზებს…
– მზია, შეგიძლია გაიხსენო, ჩერნოვეცკის ფონდის მცირე საოჯახო ტიპის სახლში როგორ მოხვდი?
– დეიდაჩემმა დედას დაურეკა და ამ სახლის შესახებ მოუთხრო. ჩვენ შეძლებული ოჯახი არ გვქონია, დედა დილიდან საღამომდე მუშაობდა, მას არ ჰქონდა დრო, რომ ჩემთვის მოექცია ყურადღება, რომელიც ძალიან მჭირდებოდა, სულ რაღაც 7 წლის ვიყავი. თავიდან გამიჭირდა, მაგრამ იქ იმდენად თბილი აღმზრდელები არიან, ისეთი ყურადღებიანი, რომ მალე მივეჩვიე და მეტიც, როგორც სახლში ახლა ისე ვგრძნობ თავს.
– შენი მონათხრობიდან ჩანს, რომ შენ აქ თავს მყუდროდ გრძნობ. ბევრი მეგობარი გყავს აქ? (ამ კითხვაზე მზიამ მორიდებით გვიპასუხა)
– ეს მყუდროებაზე მეტია, აქ ვიგრძენი, რომ უამრავ ადამიანს ვუყვარვარ. მათ უხარიათ როცა მხედავენ. აქ ყველასთან ვმეგობრობ. ერთად ვთამაშობთ, ვიცინით, ცხოვრება გვიხარია…
სამწუხაროდ, სანამ აქ მოვიდოდი ყველაფერი სხვაგვარად იყო… მე კი მყავდა მეგობრები, დედასთან ერთად ცხოვრებისას, მაგრამ მერე რატომღაც ისინი აღარ თამაშობდნენ ჩემთან… აღარ მომწონდნენ იქაური ბავშვები… იმ დროს ყველაზე მეტად ჩემს ბიძაშვილებთან ვმეგობრობდი, ისინი ახლაც ჩემი მეგობრები არიან. კიდევ კარგი აქ მათთან ერთად ვიზრდებით.
– მოდი არ ვისაუბროთ, მოსაწყენ თემებზე! როგორ წარმოგიდგენია შენი დაბადების დღის აღნიშვნა?
– აუცილებლად ფერადი იქნება. ამ დღის მთელი ბრწყინვალება ხომ ისაა, რომ საყვარელი ხალხის გარემოცვაში იყო. ამ დღეს ყველა ჩემი მეგობარი, აღმზრდელები და რა თქმა უნდა, დედა იქნებიან ჩემთან ერთად.
– შენი აზრით, პირველი ვინ მოგილოცავს?
– ზუსტად ვიცი, რომ ჩემი საუკეთესო მეგობარი საბინა, შემდეგ კი სხვა მეგობდრები და აღმზრდელები.
– რას უსურვებ ჩვენს გამომწერებს და ყველა კეთილ ადამიანს?
– გულწრფელად ვუსურვებ ყველას ჯანმრთელობას და ის სიკეთე, რომელსაც თქვენ გასცემთ საუკთესო მხრიდან მოგბრუნებოდეთ.
ჩერნოვეცკის ფონდი ულოცავს მზიას დაბადების დღეს! უსურვებს ფერად ბავშვბოსა და წარმატებულ მომავალს!
და თქვენ როგორ მიულოცავდით მას?
ხშირად სიტყვები ყველაზე ძირად ფასობს, ზოგჯერ კი ფინანსური მხარდაჭერა შეჭირვებულებისთვის ცხოვრების მთავარ საყრდენს წარმოადგენს. თუ გაქვთ შესაძლებლობა და უთანაგრძნობთ მათ, არ გადადოთ. თანხა შეგიძლიათ ჩარიცხოთ ჩვენი ფონდის ანგარიშზე: GE15TB7194336080100003 ან  GE64BG0000000470458000 (დანიშნულება: საჩუქარი მზიასთვის). თანხის გადარიცხვა შეგიძლიათ ჩვენი ფონდის საიტიდანაც https://chernovetskyifund.ge/ge/projects

In the orphanage of the Chernovetsky Fund, I found a new family.
She lives with us since the opening of the orphanage. Mziah says: “I am friends and I love all the children who live with me.”
She is very hardworking, a little modest and kind girl. She dreams of becoming a dancer because she adores Georgian folk dances. On her birthday she dreams that she was presented with real stylist’s devices, because according to the story of Mzia, she loves to make hairstyles to her friends and friends in awe of the result ..
– Mzia, can you remember how you got into the family house of the Chernovetsky Fund?
“My aunt called my mom and told her about this house.” Since we didn’t have a well-to-do family – mom worked late in the morning, she couldn’t give me attention and time, which I really needed, because I was 7 years old. For my own good, it would be better for me to move to the family home of the Foundation. At first, it was difficult for me, but there are such warm teachers, so attentive, that soon I got used to it and more than that I began to feel at home.
– From your story, I understand that you are very comfortable here. Do you have many friends at the orphanage? (to this question, Mziah answered us modestly)
– This is more than comfort, I realize how many people love me. They are glad to see me. I’m friends with everyone here. We play together, laugh, enjoy life …
Unfortunately, in my present life everything was different … I had friends when I lived with my mother, but over time we drifted away (here she stopped talking and continued sadly) I don’t know why. In the last time, until I was brought to the orphanage, I did not go down to the courtyard, I didn’t like “yard” children … My friends were then cousins, with whom I am now friends. Thank God, we are growing together with other pupils of the house of the Chernovetsky Fund.
– Let’s not talk about sad things! Tell me, how do you imagine your birthday party, what will it be?
– Be sure to colorful. After all, the beauty of this day, so that you are surrounded by loving people. On my birthday will be all my friends, beloved educators and, of course, my beloved Mom.
– What do you think, who will congratulate you first?
– I know for sure that this will be my best friend Sabina, and then the rest of my friends and educators.
– What do you wish our subscribers and all good people on earth?
– I sincerely wish you all good health, that the most important thing in life and that the good that you give to others will return to you the best side.
Chernovetsky Fund congratulates Mziyu on his birthday! Wishes a multicolored childhood and a successful future!
And how would you congratulate her?
Sometimes words are the most expensive, and sometimes financial support for the needy is the main support in life. If you have the opportunity and compassion do not shift to another time. Us account GE15TB7194336080100003 or GE64BG0000000470458000 (appointment: Home care) or pay from our site https://chernovetskyifund.ge/ge/projects