მოხუცი, კეთილი ქართველი ხსნას ითხოვს
ყოველ დილით, 90 წლის გიორგი თვალებს ახელს და ცდილობს მიხვდეს, ცოცხალია თუ მკვდარი? ის ხომ სრულიად უსინათლოა?! გარშემო კი ჯოჯოხეთურად ცივა, როგორც სამარეში!
ცოცხალი ადამიანი ცოცხლად არის დამარხული… და გარშემო საერთოდ არავინ არის! ნუთუ, ჩვენც დავხუჭავთ თვალს იმ მოხუცის უზარმაზარ ადამიანურ მწუხარებაზე, რომელიც შეიძლებოდა, ჩვენი შვილების ბაბუა ყოფილიყო?
„არ მინდა იმქვეყნად უსინათლო წავიდე. დამეხმარეთ, ერთხელ მაინც დავინახო მზე! ამის შესახებ უფალს აუცილებლად მოვუყვები!“
თითქმის 90 წლის ასაკში, ეს კეთილი და კარგი ადამიანი, ნამდვილი ქართველი მამაკაცი, უკვე ცრემლებს ვეღარ იკავებს. ისინი ანგარიშმიუცემლად მოედინებიან დანაოჭებულ ლოყებზე.
„დავბრმავდი, ერთ თვალზე კატარაქტა მაქვს, მეორეზე – გლაუკომა. ოპერაცია რომ გავიკეთო, დავინახავ. მე უნდა ვხედავდე! თორემ, სანამ საპირფარეშომდე მივალ, შეიძლება კედელს ორასჯერ დავეჯახო, ან წავბორძიკდე და წავიქცე… მინდა, ვხედავდე! შეიძლება თქვათ, რომ სჯობს, ამ ყველაფერს ვერ ვხედავდე, რადგან მათხოვარივით ვცხოვრობ… მაგრამ იცით, ადამიანი რაც არ უნდა უბედური იყოს, სიცოცხლეს მაინც ებღაუჭება.“
პატარა ნაგებობაში განლაგებული ნივთების ადგილმდებარეობა მას ზეპირად ახსოვს და თითქმის ხელის ცეცებით გადაადგილდება, ეჭიდება სკამს, მაგიდას, უწევს გარეთ გასვლა, რადგან მისი პატარა სახლი ყველანაირ კომფორტს არის მოკლებული. მას ცალ თვალზე ბინდი აქვს გადაკრული, მეორე – ეცრემლება. ოთახში, სადაც ვერც კი მოტრიალდები, ცელოფნის პარკები და ცარიელი ყუთებია აჩხორილი.
კედლებზე გამხმარი წიწაკა კიდია, თითქოსდა უკეთესი მომავლის იმედით.
მოხუცი თავის ცხოვრებაზე გვიყვება და მწარედ ოხრავს, გასახსენებელი მას ნამდვილად აქვს! უსმენ  და გინდა, რომ დაუყოვნებლივ ჩაეხუტო, ანუგეშო და დაეხმარო ამ საოცარ ადამიანს, რომელიც არც არავისზეა ნაწყენი და არც არავის ადანაშაულებს. განა, ეს ნებისმიერს შეუძლია, როდესაც ცხოვრება წარსულშიც რთული იყო დღესდღეობითაც, სასტიკი და მძიმეა.
ახლა, მისთვის მთავარია, ისევ ხედავდეს. მას ეს ძალიან უნდა. მას ოპერაცია სჭირდება, რომლის ღირებულებასაც გადასახდელია. თანხის ნაწილს სახელმწიფო იღებს თავზე, თუმცა ნაწილი მან თავად უნდა დაფაროს. მაგრამ ფული საიდან უნდა მოიტანოს? ეს ადამიანი მთელი ცხოვრება მუხლჩაუხრელად შრომობდა, მაგრამ ოპერაციისთვის თანხა ვერ გამოიმუშავა. ასე გამოდის!
ბატონმა გიორგიმ მხედველობასთან დაკავშირებულ ყველაზე სერიოზულ პრობლემაზე მოგვიყვა, ამოიოხრა და დაამატა:
– სახურავიდანაც წყალი ჟონავს, ბინაში მუდამ წყალია, გათბობა არ არის, მხოლოდ ელექტრო ღუმელი მაქვს. მთელი დღე მის გვერდით ვთბები.
– და როგორც ვხედავ, კეთილმოწყობაც ეზოში გაქვთ, ანუ დღისითაც და ღამითაც, ქუჩაში გიწევთ გასვლა… აქ ცხოვრება შესაძლებელი რომ გახდეს, სახურავი უნდა შეკეთდეს და რამენაირად დათბუნდეს?
– დიახ. სოხუმიდან რომ ჩამოვედი, აქ მხოლოდ ეს ორი, კირიანი ოთახი იყო. ჯერ ისე არ ცივა, მაგრამ ზამთარი მოდის. არ ვიცი, როგორ გავუმკლავდები. ნივთებიდან მხოლოდ ძველი, ჯერ კიდევ საბჭოთა კავშირის მაცივარი მაქვს, რომელიც ძალიან ცუდად მუშაობს.
– არსებობს იმის შესაძლებლობა, რომ ოპერაციის შემდეგ, მხედველობა დაგიბრუნდებათ?
– არ ვარ დარწმუნებული, რომ კარგად დავინახავ, მაგრამ იმისთვის, რომ თვალები ოდნავ მაინც გავახილო, ნივთები გავარჩიო, მეტი ადამიანი დავინახო, გადაადგილება შევძლო… – იმეორებს მოხუცი და ხმა უწყდება.
ხაშურში დაიბადეთრა გახსენდებათ ბავშვობიდან, როგორი იყო?
– ე-ეჰ! ძალიან ცუდი ბავშვობა მქონდა. ჩვენ ძალიან ღარიბულად ვცხოვრობდით. რომელ ბავშვობაზეა საუბარი, როცა ვშიმშილობდით… ძალიან გვიჭირდა. მერე, ომი დაიწყო [მეორე მსოფლიო]… მე 1931 წელს დავიბადე. ჩემი მშობლები ძალიან ღარიბები იყვნენ. სულ, შვიდნი ვიყავით. ახლა, აღარავინ დარჩა, არავინ. მხოლოდ მე.
– მათ თუ დარჩათ შვილები, ან ნათესავები?
– დარჩათ, მაგრამ აქ არავინაა.
– და ერთმანეთთან ურთიერთობაც არ გაქვთ?
– არა, სამწუხაროდ, არა.
– როგორ ცხოვრობდით მაშინ, მეორე მსოფლიო ომის დროს?
– მამაჩემი ჯარში წაიყვანეს. ფრონტიდან მძიმედ ავადმყოფი დაბრუნდა და ძალიან მალე გარდაიცვალა. ჩვენ ერთადერთი მარჩენალის გარეშე დავრჩით. დედა შეძლებისდაგვარად მუშაობდა. რა სამუშაოც მაშინ იყო, ომის დროს? ხანდახან, სამი დღე არაფერს ვჭამდი…
ბატონ გიორგის ხმა კვლავ უწყდება, ტირის. და ცხადია, რომ ის არა მხოლოდ მწარე მოგონებების, არამედ დღევანდელი დღის გამოც ტირის, რადგან ის ძველებურად ცუდად და მარტოა. თითქოს, მას შემდეგ, არაფერი შეცვლილა.
– სული მტკივა, იცით, ძალიან მტკივა, – ტირილით ამბობს მოხუცი, რომელმაც მძიმე ცხოვრება გამოიარა, რომლის განმავლობაშიც ის დაუსრულებლად მუშაობდა, შრომობდა, მაგრამ სიცოცხლის მიწურულს, მას არაფერი დარჩა.
ბატონო გიორგი, ჩემო კარგო, დარწმუნებული ვარ, ახლა დაგეხმარებიან და ცხოვრებაში კიდევ გექნებათ ნათელი წუთები და მხიარული დღეები, რომ ტირილი აღარ მოგიწიოთ. ყველაფერი კარგად იქნება. თქვენ ყოველთვის სიღარიბეში ცხოვრობდით?
– დიახ, ყოველთვის. რომ გავიზარდე, კოლეჯი დავამთავრე და მემანქანე გავხდი. სოხუმში გამანაწილეს და იქ ვმუშაობდი. მრავალი წელი. 1958 წლიდან ომამდე [1993 წლის ქართველ-აფხაზთა ომი]. 1991 წელს… არა, 1989 წელს, აფხაზები ჩემს ელმავალს ესროდნენ, ახალი აფონის სადგურზე.
– ეგ როგორ მოხდა? ვინმე გადმოგყავდათ თბილისში?
– არა, თბილისამდე არ ჩამოვსულვართ. ჩვენი უბანი სოხუმი – სამტრედია იყო. მაშინ, ომის წინა დღეს, უკვე არეულობები იყო დაწყებული. ჯერ კიდევ საბჭოთა კავშირი იყო. ჩვენთან გაფიცვა დაიწყო და მოსკოვიდან მინისტრი ჩამოფრინდა. ადლერიდან მანქანით მოვიდა. დეპომდე რომ მოაღწია, ძალიან ცოტანი ვიყავით, ხელის თითებზე შეიძლებოდა ჩვენი დათვლა. ხელმძღვანელობისგან დავალება მქონდა – ბავშვთა მატარებლის ადლერიდან გუდაუთამდე ჩამოყვანა.  მასში ბავშვები იყვნენ, პერმიდან. ჩემი ელმავლით მატარებელს გავყევი. ერთი გვირაბი გავიარე, მეორე… და აი, მესამე გვირაბიდან რომ გამოვედი, ვხედავ, რელსებს მუშა რელსების გასწვრივ ყრიან. აფხაზები იყვნენ, 25 მეტრიანი რელსები დაყარეს. რა თქმა უნდა, დამუხრუჭება ვერ შევძელი, დავეჯახე და ასე გავაგრძელე სვლა, იმ რელსებს მივათრევდი…. ისეთი საშინელი ხმა იყო, ღრჭიალის!
– სასწაულად გადარჩენილხართ!
– დიახ, ელმავალი მძიმე მანქანაა, ასე მარტივად ვერ გადაბრუნდებოდა, როგორც მათ ეგონათ. ის რელსები მერე აქეთ-იქით მიმოიფანტა, გზა გათავისუფლდა და გზის გაგრძელება გადავწყვიტე. მალე სომხეთის ხეობას მივადექი. ხალხი გამოვიდა (სომხები, ძირითადად, იქ ცხოვრობდნენ. იქ დიდხანს ვმუშაობდი, სახეზე მცნობდნენ) და მითხრეს, გააჩერეო. გავაჩერე. გამაფრთხილეს, გზა აღარ გააგრძელო, შეიძლება მოგკლანო. ჩემთან ერთად სხვა მემანქანეებიც იყვნენ, ბელორეჩენსკიდან, სახლში მიდიოდნენ. მათ სახლში წასვლა უნდოდათ, მაგრამ იძულებული გავხდი, უკან გავბრუნებულიყავი. უკანა გზაზე, ახალი აფონის სადგურზე, ჩემი მიმართულებით სროლა ატეხეს, ელმავალს ცეცხლი გაუხსნეს. იატაკზე დავწექი. რა თქმა უნდა, ავტომატებმა რკინის ნაწილი დააზიანეს. როგორც კი ცეცხლი შეწყდა, შევხედე, მანქანა მუშა მდგომარეობაში იყო თუა რა. აღმოჩნდა, რომ როგორღაც, მაგრამ მაინც დადიოდა. ასე დავბრუნდი სოხუმში. უფროსთან მივედი, – აფხაზი იყო, – მოვუყევი, ასე და ასე მოხდა მეთქი. მეუბნება: „ალბათ იარაღი გადაგქონდა“… მერე, შევრიგდით… და ისევ ადლერში გავყევი მატარებელს. უკან 10 ვაგონით დავბრუნდი. სადგურ „განთიადზე“ გაგვაჩერეს და სოხუმში შესვლის უფლება აღარ მომცეს. იქ დარჩენა მომიწია. ვხედავდი, როგორ თამაშობდნენ აფხაზები ფეხბურთს ქართველის მოჭრილი თავით. მათ ქართველებს თავი მოჰკვეთეს და ფეხბურთს თამაშობდნენ. ამ ყველაფერს საკუთარი თვალებით ვხედავდი. გზის გაგრძელების უფლება აღარ მომცეს, რადგან სადისპეჩერო პუნქტის ცენტრალიზაცია იყო და უფლებას თუ არ მოგცემდნენ, ადგილზე ვერაფერს იზამდი. საღამომდე იქ დავრჩი. მერე, ადლერში დაბრუნება ვითხოვე.
გეშინოდათ?
– დიახ, რა თქმა უნდა. იმდენად არ მეშინოდა, რამდენადაც უსიამოვნო იყო. რთულია ამ გრძნობების გადმოცემა… იქ ცუდს არაფერს ვაკეთებდით და უცებ, ასეთ რამეს ხედავ…
სოხუმში ოჯახი გყავდათ
– დიახ. ორჯერ ვიყავი დაქორწინებული. საკუთარი შვილები არ მყავს. მეორე ცოლის შვილებს საკუთარივით ვზრდიდი. ორი ბიჭი და ერთი გოგო მყავდა. გაიზარდნენ, მე მათ განათლება მივეცი. მერე, ისე მოხდა, რომ მე წამოვედი, მათ კი დარჩენა ისურვეს.
ახლა სად არიან?
– ბიჭები სოჭში არიან, გოგოები კი სოხუმში დარჩნენ.
და ერთმანეთთან არანაირი ურთიერთობა არ გაქვთ? თქვენთან დაკავშირება თუ უცდიათ? თუ იცით, როგორ არიან?
– არაფერი ვიცი, სამწუხაროდ, არაფერი. ტელეფონი არ მაქვს და როგორც იცით, აფხაზეთში კი წერილები არ იგზავნება.
– თქვენ თვითონ როგორ გახდით დევნილი და თბილისში როგორ მოხვდით?
– უკვე, მანქანით. დისპეჩერს ნებართვა ვთხოვე, ჩემი ელმავალი ადლერში, დეპოში ჩავიყვანედა იქ დავტოვე. მემანქანედ აღარ ვმუშაობდი, მაგრამ მაინც ამ სფეროში დავრჩი. სამტრედიამდე სხვა მატარებლით უნდა ჩავსულიყავით, მაგრამ ოჩამჩირეში გაგვაჩერეს და გვითხრეს, რომ ხიდი იყო აფეთქებული. იყო ასეთი სარდალი, ვინმე ქობალია და მან, როგორც ჩანს, მოგვატყუა. გზა აღარ გაგვაგრძელებინეს. ხალხი შეძლებისდაგვარად გადაგვყავდა. თბილისში რომ ჩამოვედი, სავაგონო დეპოში ბარაკი მომცეს. მემანქანის თანაშემწედ ვმუშაობდი… და დიდხანს ვიმუშავე. კიდევ შევძლებდი, თუმცა ნერვებმა მიმტყუნა და არც ასაკმა და ჯანმრთელობამ მომცა საშუალება… სამსახურიდან 2005 წელს გამათავისუფლეს.
როგორ მოხდა, რომ ეს ბარაკი მაშინ მოგცეს და ახლაც მასში ცხოვრობთ?
– მე გვიან ჩამოვედი და საცხოვრებელი ფართი აღარსად იყო დარჩენილი. ყველაფერი დაკავებული იყო, ყველა მუშაობდა. და გავიფიქრე: სხვა რა გზაა, აქ ვიცხოვრებ. როგორიც არ უნდა იყოს, მაინც საცხოვრებელია.
არავინ გეხმარებოდათ? თუ გიცდიათ, ამ საშინელი პირობების შესაცვლელად მთავრობისთვის მიგემართათ?
– ე-ეჰ, ჩემო კარგო, მე სოციალური დახმარებაც კი არ მაქვს. არ მაძლევენ.
– რატომ?! ლტოლვილთა სამინისტროსთვის არ მიგიმართავთ?
– რა თქმა უნდა, მივმართე! ადრე, ვიღებდი, სააკაშვილის დროს. მერე, მოულოდნელად შემიწყვიტეს. 2015 წელს. არაფერი აუხსნიათ, უბრალოდ მოცემა შეწყვიტეს. მხოლოდ დევნილთა შემწეობას ვიღებ. იცით, რამდენს? 45 ლარს. სხვას არაფერს. საერთოდ.
– ვიცი, რომ თქვენ გულიც გაწუხებთ და წნევაც. რა წამლებს სვამთ?
– ატენოლოლს და კარდიომაგნილს ვსვავ. ამას გარდა, სხვა წამლებიც მჭირდება… და თვალებში წვეთების ჩაწვეთება. მაგრამ არ მაქვს იმის საშუალება, რომ რაც მჭირდება, ყველაფრის ვიყიდო.
ბატონო გიორგი, შეგიძლიათ თქვენი ცხოვრებს ის დრო დაგვისახელოთ, როდესაც ყველაზე მეტად იყავით ბედნიერი?
– ალბათ, სადღაც 70-იან წლებში, 1989 წლამდე, კარგად ვცხოვრობდი, ნორმალურად. თუმცა, საკუთარი ბინა არ მქონდა. ჩივილი დავიწყე, რომ ჩემთვის ბინა მოეცათ. ერთი აფხაზი მეგობარი მყავდა, ისიც უბინაო, საჩივრის შესატანად თბილისში ერთად ჩამოვედით. მიპასუხეს, დრო რომ მოვა, მაშინ მოგცემთო და მერე, პარტიიდან გამრიცხეს. (იღიმის.) მოკლედ, 1989 წლამდე, შეიძლება ითქვას, მშვენივრად ვცხოვრობდი, ჩემს დანარჩენ ცხოვრებასთან შედარებით. მეგობრებიც მყავდა, ოჯახიც, სამსახურიც…
– ცხოვრებას რომ გადახედოთ, რა გაქვთ ყველაზე მწარე მოგონება?
– ეჰ, განა ახლა შემიძლია ამ ყველაფრის გახსენება და განა მხოლოდ ერთი რამ იყო მწარედ მოსაგონარი? ეს ისეთი მტკივნეულია… (ტირის.)
არაფერია, გთხოვთ, არ იტიროთ. ჩვენ დაგეხმარებით, ამქვეყნად არიან კეთილი ადამიანები. თქვენ ისეთი მშვენიერი ღიმილი გაქვთ, ისეთი კეთილი ხართ, რომ სიკეთე აუცილებლად დაგიბრუნდებათ. თქვენ ბევრი რამ ნახეთ და გამოიარეთ. რას უსურვებდით თქვენს მშობლიურ საქართველოს?
– ე-ეჰ… ძალიან მინდა, რომ ხალხი არ იტანჯებოდეს, ადამიანები კარგად ცხოვრობდნენ! მე პატარა კაცი ვარ, რა შემიძლია, სხვა რა ვთქვა? ვერაფერს იზამ, უნდა შეეჩვიო. შენ ჩემთვის შვილივით ხარ. რა გითხრა? ხომ ხედავ, ახლა რა ხდება? არჩევნები იყო, ხალხმა მოიგო, მაგრამ მთავრობა ამის მიღებაზე უარს ამბობს.
თქვენს ცხოვრებაში კარგი უფრო მეტი იყო თუ ცუდი? როგორი ხალხი გხვდებოდათ?
– რა თქმა უნდა, უფრო მეტი სირთულე და მწუხარება მაქვს ნანახი, ვიდრე კარგი ცხოვრება. ჩვენს ირგვლივ კარგი ადამიანებიც არიან და ცუდიც. შეიძლება ითქვას, ყველანი ერთნაირები ვართ. ერთადერთი, რაზეც ვლოცულობ და მსურს – დაე, უფალი ყველას დაეხმაროს!
– რა არის ადამიანში თქვენთვის ყველაზე მთავარი?
– ძალიან მიყვარს პატიოსანი ხალხი. როდესაც ადამიანი პატიოსანი და გულწრფელია, მასზე უკეთესი არავინაა. მე თვითონ არასდროს მომიტყუებია და რითიც შევძლებ, ყოველთვის ყველას დავეხმარები. ვეხმარებოდი და დავეხმარები კიდეც, რამდენადაც შემეძლება. აი, ასეთი შეხედულებები მაქვს ცხოვრებაზე.
ბატონ გიორგიზე 60 წლის მეზობელი ზრუნავდა, დაჰყავდა ექიმთან, უვლიდა, საჭმელს უმზადებდა, მაგრამ ახლა ის საავადმყოფოში წევს და მოხუცი გამოკვლევებზე, კლინიკაში, სხვა ქალს დაჰყავს. პანდემიისა და თითქმის სრული სიბრმავის პირობებში, რომელიმე საზოგადოებრივ ტრანსპორტზე საუბარიც კი ზედმეტია, ტაქსის ფულის გადახდა კი ქალს საკუთარი ჯიბიდან უწევს, რაც მის შესაძლებლობებსაც აღემატება. და ვერც იმას ვიტყვით დაბეჯითებით, რომ ის მომავალშიც გააგრძელებს უმწეო მოხუცზე ზრუნვას და მისი ხარჯების დაფარვას. ტრანსპორტი, წამლები, ოპერაცია, საკვები, სხვა აუცილებელი საყოფაცხოვრებო ნივთები – ეს ყველაფერი 250 ლარის ოდენობის პენსიით და ლტოლვილთა 45 ლარიანი დახმარებით (ჯამში, დაახლოებით $92)! როგორ შეიძლება, ამ თანხით იცხოვროს თითქმის 90 წლის ადამიანმა, რომელსაც დახმარება ასე მწვავედ და სასწრაფოდ სჭირდება?!
ჩვენთან მისი მეზობელი, კობა მოვიდა. დახმარება მასაც სურს და ბატონ გიორგიზე მასაც შესტკივა გული. მათ საერთო ეზო აქვთ, ამიტომ კობას ტელეფონი – გიორგი თომაძის ერთადერთი კავშირია ამ სამყაროსთან.
– აქ მუშა შენობებია, – ამბობს კობა, – ეს სავაგონო დეპოს ტერიტორიაა, აქ დევნილები ცხოვრობენ. გიორგის სახლში წყალი ჩამოდის. სახურავი მან თავისი ხელით დააშენა. ყველაფერი ფირფიცრით არის გაკეთებული. ამ შენობებს შორის სიგანე ალბათ ორი მეტრია და მან საცხოვრებელი ორ შენობას შორის აიშენა. აი, ასეთი ფირფიცრის სახლია. შიგნით, ოთახებში კირია, სახურავზე კი – მხოლოდ ფირფიცარი. მას აუცილებლად სჭირდება ოპერაცია. სახელმწიფო 70 პროცენტს აფინანსებს, მაგრამ 30 პროცენტი თავად აქვს გადასახდელი. საიდან მას ეს ფული? ის ძალიან კეთილი ადამიანია, ყველას ეხმარებოდა, როდესაც ძალა შესწევდა. ახლა კი დახმარება მას სჭირდება. როგორ შეიძლება, ასე იცხოვროს, როდესაც თითქმის ვერაფერს ხედავს?! ძალიან მებრალება…
მეგობრებო, მოდით, ამ ადამიანს მხედველობის დაბრუნებაში და ამგვარად, სამყაროს ხელახლა შეცნობაში დავეხმაროთ; რომ როდესაც ის თვალებს გაახელს, თავის გარშემო მან ბევრად უკეთესი ცხოვრება დაინახოს, ბევრად ნათელი, თბილი და მხიარული, ვიდრე მას ამ ბოლო დროს ჰქონდა.
ბატონ გიორგის სტუმრები ძალიან გაუხარდება. ეწვიეთ მას, გაათბეთ იგი თქვენი სითბოთი, ის კი თქვენ თავისი სიკეთით გაგათბობთ.
გიორგი თომაძის მისამართია:თბილისი, მეტროსადგური „გოცირიძე“, (ყოფილი „ელექტროდეპო“). სადაც არის სავაგონო დეპოს ტერიტორია. ზესტაფონის ქუჩა №22ა. მეზობლისტელეფონის ნომერი: 577 01 33 88 (კობა ლომიძე)
ნუ დავრჩებით გულგრილნი ამ ბაბუას გასაჭირის მიმართ, გამოვიჩინოთ გულმოწყალება და ზრუნვა, ერთად დავეხმაროთ, ვისაც როგორ შეუძლია, ვისაც რამდენად ეყოფა სიყვარული და მოწყალება!სამწუხაროდ, მარტოობისა და ავადმყოფობებისგან დაზღვეული არავინაა.
უდიდესი თხოვნა გვაქვს, გააზიაროთჩვენი პოსტი, რათაგიორგისგასაჭირის შესახებ რაც შეიძლება ბევრმა ადამიანმა გაიგოს!

calendar November 19, 2020
At his almost 90, this kind and good person, a real Georgian man, can no longer hold back his tears. They flow down his wrinkled cheeks.
“I went blind, with cataracts in one eye and glaucoma in the other. If I am operated on, I will see again. I need to see! I can hit the wall a hundred of times or trip and fall before I reach the toilet… I want to see. You may say that it is better not to see all this, because I live like a vagabond… But you know, no matter how unhappy you are, you cling to life. “
He remembers the location of things in a small room by heart and moves almost by feel, clinging to a chair, a table, and has to go out, because there are no amenities in his little house. One of his eyes is glazed, the other is watery. In a room where you can hardly fit, bags and empty boxes are piled up.
Dried chilies hang on the wall, as if hoping for a better future.
The old man talks about his life, sighing bitterly, since he has a lot to remember! Listening to him, I want to immediately hug him, comfort and help this amazing person, who does not take offense at anyone and does not blame anyone. Can anyone behave like that when there is a severe life behind him, and his current state is bitter and hard?
The main thing for him now is to see again, he really wants it. He needs an operation that is to be paid for. Part of the cost will be covered by the state, and he has to cover the other part himself. But where can he get this money? All his life the man worked in the sweat of his brow, but it turns out that he did not earn enough money for an operation!!!
After talking about the most serious of his problems – his vision – , batoni Giorgi sighs and adds:
– There is also water flowing from the roof, there is water in the room all the time, there is no heating, I only have an electric heater. I bask the whole day by it.
– And, as I see, you have amenities in the yard, so you have to go outside day and night … Your roof also needs fixing and insulating, it’s impossible to live in such a damp house.
– Well, when I moved here from Sukhumi, there were only these two rooms in a house made of lime. It’s not so cold yet, but winter is coming. I don’t know how I can handle it. I only have an old refrigerator, from the Soviet times, which works very badly.
– Is there any chance that your eyesight will return after the operation?
– I am not sure that I will see well, perhaps, just a little, to distinguish objects, to see silhouettes of people, so that I can move … – the old man repeats, and his voice breaks.
– You were born in Khashuri … What do you remember from your childhood? What was it like?
– Eh-eh! I had a very bad childhood. We lived very poorly. What kind of childhood could it be for a starving boy… It was hard. Then the war began [World War II]. I was born in 1931 … My parents were very poor people. There were seven of us. Now there is no one left, no one. I’m quite alone.
– Do your siblings have children, relatives?
– Yes, they do. But there is no one here.
– Do you maintain relationship with them?
– No, unfortunately, not.
– How did you live then, during the Second World War?
– My father was taken to the army. He returned from the front completely sick and died very soon. We were left without a breadwinner. Mother worked as hard as she could. There were not many jobs during the war. Sometimes I did not eat anything for three days …
Batoni Giorgi’s speech is interrupted again, he cries. And it is clear that he cries not only because of the bitter memories, but also because of the present day, when he is still so unhappy and lonely. As if nothing has changed since then.
– My soul hurts, you know, it hurts a lot, – says the old man holding back his tears, the man who has lived a difficult life, who worked non-stop, and in the declension of years is left with nothing.
– Batono Giorgi, dear, I am sure that now they will help you, and you will still have bright moments and joyful days in your life, so that you won’t have to cry anymore. It will definitely get easier.  So you have lived in poverty all the time?
– Yes, all the time. When I grew up, I graduated from college and became an engine driver. I was assigned to Sukhumi, and I worked there for long years. From 1958 until the very war [Georgian-Abkhazian war of 1993]. In 1991 … No, in 1989 Abkhazians shot fire at my electric locomotive at the Novy Afon station.
– How did it happen? Were you transporting anyone to Tbilisi?
– No, we did not reach Tbilisi. Our section was Sukhumi – Samtredia. Then, not long before the war, there had been commotions there. It was still the Soviet Union, we had a strike, and a minister from Moscow came. He came from Adler by car. When he got to our locomotive shed, there were very few of us there – just to be counted on the fingers of one hand. I had an assignment from my higher-ups – to bring a children’s train from Adler to Gudauta. There were children from Perm. I drove my electric locomotive to bring the train. I passed one tunnel, the second one … And when I drove out of the third tunnel, I saw that they put rails across the working rails. They were Abkhazians, they laid 25-meter rails. Of course, I could not slow down, I drove over and continued to go, dragging those rails … There was such a terrible sound, a grinding sound!
– You miraculously escaped death!
– Yes, the electric locomotive is a heavy machine, it did not rise and turn over, as they expected. Then those rails flew aside, the road was cleared, and I decided to continue my way. Soon I drove up to the Armenian Gorge, some people came out (Armenians mostly those who lived there – I worked there for a long time, they knew me by sight), and told me to stop. I stopped. They warned me against going any further, since I might be killed there. There were other engine drivers from Belorechensk together with me, who were going home. They couldn’t wait to get home. But I had to turn back. When I was coming back, at Novy Afon station they started shooting at me, at my electric locomotive. I lay down on the floor. The machine guns, of course, damaged some of the metal. As soon as the shooting stopped, I checked if the machine was in working order, and it turned out that somehow it worked. So, I returned to Sukhumi. I came to the chief, he was an Abkhazian, and told him what had happened and how. And he said: “You must have been transporting weapons.” Well, then we made up. And I went to Adler again for the train. We came back with 10 wagons and were stopped at Gantiadi station. They didn’t let me go further to Sukhumi. I had to stay. I saw how Abkhazians played football at the station with the severed head of a Georgian. They cut off the heads of the Georgians and played football. I saw it all with my own eyes. They didn’t let me go any further, because there was centralized dispatching, and if they hadn’t allowed it, nothing could have been done on the spot. I stayed there until evening. I asked to let me go back to Adler.
-Was it scary?
– Yes, of course. Not just scary, but dreadful. It’s difficult to express my feelings … We didn’t do anything bad there, and suddenly you see those sickening thing …
– You had a family in Sukhumi …
– Yes. I was married twice. I have no children of my own. I raised the children of my second wife as if they were mine. Two sons and daughters. They grew up, I gave them education. Then it so happened that I left, and they decided to stay.
– Where are they now?
– The boys are in Sochi, and the girls stayed in Sukhumi.
– Do you have any relationship with them? Did they try to contact you?Do you know how they are doing?
– I know nothing, unfortunately, nothing. I have no phone, and you can’t send letters to Abkhazia, as you know.
– How did you become a refugee and found yourself in Tbilisi?
– By car. I asked the dispatcher for permission, took my electric locomotive to Adler, to the shed, and left it there. I no longer worked as a machinist, but I still kept working in this business. We had to take another train to Samtredia, but in Ochamchira they stopped us and said that the bridge had been blown up. There was such a commander, Kobalia by name. And he deceived us, as it turned out later. They did not allow us to go further. We transported people as far as we could. When I came to Tbilisi, they gave me a barrack in a carriage shed. I worked as an assistant engine driver for a long time. I could have worked more, but my nerves failed, my age and health did not allow me to continue … I retired from work in 2005.
– How did it happen that you were given this barrack then, and you still live here?
– I came here late, and there was no accommodation facilities left anywhere. Everything had been already taken, everyone was working. And I thought:Well, what can I do? I’ll live here. Anyway, it’s better than nothing.
– Has anybody helped you? Have you tried to address the governmental authorities for help, to change such dire conditions?
– Oh, my dear, I don’t even get social allowance. They don’t give it to me.
– Why?! Have you addressed the Ministry of Refugees?
– Of course I did! I used to get it before, in Saakashvili time. But then they suddenly stopped giving it to me. In 2015. They didn’t explain anything, they just stopped giving it. I get a refugee allowance. Do you know how much? 45 GEL. Nothing else. Absolutely nothing.
– I know that you have problems with your heart and blood pressure. What medications do you take?
– I take atenolol and cardiomagnyl. I have to take some other medicines too. And drip eye drops. But I can’t buy everything I need.
– Batono Giorgi, do you remember the time in your life when you were most happy?
– Probably, somewhere in the 70s, until 1989, I used to live well, normally. But, I did not have any apartment of my own. I began to write complaints, demanding an apartment. I had an Abkhazian friend, who had no apartment either, so we went together to Tbilisi to complain. Their answer was that I would be given a flat, when the time comes, and after that they expelled me from the party. (Smiles.) One can say, that in general, I used to live quite well until 1989 – compared to the rest of my life. I had a family, work and friends…
– Do you have a most bitter memory, looking back at your life?
– Oh, I can’t remember all bitter things now – there were lots of them! It hurts so much … (Cries.)
– Please, don’t cry. We will help you, there are good people in the world. You have such a beautiful smile, you are so kind that good luck will return to you. You have seen and experienced a lot. What would you wish your Motherland – Georgia?
– Eh … So that people do not suffer, so that people would live well!I wish it so much!I am a little man, what can I do, what can I say? I can do nothing, just get used to it. You are like a daughter to me. What can I say? Do you see what’s going on now? There were elections, people won, but the government refuses to accept it.
– Have you personally had more good or bad things in your life? What kind of people did you come across to?
– Of course, I saw more hardship and grief than a good things. There are both good and bad people around us. We can say we are all the same. But the only thing I want and pray for is: may God help everyone.
– What personal quality do you value most?
– I really love honest people. There is nothing better than being honest. I have never cheated and will always help others as much as I can. I used to do so and will do in the future. This is my concept of life.
Batoni Giorgi’s 60-year-old neighbor used to look after him, she took him to the doctor, looked after him, cooked food. But she is in hospital now, and there is another woman who takes the old man to the clinic for examinations. Because of the pandemic and almost complete blindness the use of any public transport is out of question, that’s why she takes him by taxi paying out of pocket, which is, actually, beyond her means. And there is no guarantee that she will continue to look after him in the future and pay for the feeble old man. Transportation, medications, surgery, food, necessary household items cost money. And his pension is 250 GEL plus a refugee allowance of 45 GEL (just about 92 dollars total)! How can a nearly 90-year-old man, who so urgently needs help, live on this amount?!
His neighbor Koba comes up to us, he also wants to help being a fan of batoni Giorgi. They share the same yard, and therefore Koba’s phone is the only connection to the world for Giorgi Tomadze.
– There are office buildings here, – says Koba, – this is a carriage shed area, where refugees live. Giorgi’s house leaks. He built the roof by himself. Everything is built of plywood. The space width between these buildings is about two meters. And he built a dwelling between the two buildings. Such a plywood house. There is lime inside the rooms, with just a plywood roof on the top. He definitely needs to be operated on. The state covers 70 percent, and the rest 30 percent must be paid by himself. Where can he get these money? He is a very kind person, he helped everyone when he had more strength. And now he needs help. How can he live like this when he sees almost nothing?! I’m very sorry for him …
Friends, let’s help this person to regain his eyesight, which means that he will see the world again, so that,  when he opens his eyes, he will see a much better life around him, brighter, warmer and more joyful than it used to be.
Batoni Giorgi will be very happy to welcome guests. Come to his place, give him your warmth, and he will warm you with his kindness.
Giorgi Tomadze’s address:Tbilisi, metro station “Gotsiridze”, former metro station “Elektrodepo”. There is a territory for the carriage sheds. 22A Zestaponi Str. Phone of his neighbor Koba Lomidze:577 01 33 88.
We should not remain indifferent to the troubles of this old man, we will show our mercy and care, all together we will help him however we can, showing him all our love and mercy! Unfortunately, no one is immune to loneliness and sickness.
Please repost our publication, so that as many people as possible would learn about Giorgi’s troubles!